Bestemmingsplan Landelijk Gebied heet hangijzer in Hazerswoudse raad Irritatie over geheimzinnigheid rond De Alkeburcht REGI0(J0UR)NAA st Alphense brug wellicht binnenkort dicht voor autoverkeer REGIO LUDSE COURANT D WOENSDAG 26 MEI 1982 PAC Tweede Laura-avond weer zonder problemen verlopen ALPHEN AAN DEN RIJN De tweede avond van de Laura-avondfietsvierdaagse is ongeveer met hetzelfde aantal deelnemers als de avond ervoor van start gegaan. Volgens se cretaris Verkerk, zullen er best wel een paar uitvallers zijn geweest, maar er waren ook ze ker twintig nieuwe inschrijvingen. De dertien de avond-Laura wordt nog steeds door ruim 3600 deelnemers verreden. De route van gister avond leidde van Alphen door de Mijenaar Noorden. Vandaag gaat de tocht via Nieuwkoop terug naar Alphen. Evenals maandagavond bleef het prachtig fietsweer. Dit tot volle tevre denheid van de deelnemers. In het begin was er helemaal geen wind maar op de terugweg hadden de fietsers wind tegen, hoewel die niet sterk was als maandagavond. Ook gisteravond gebeurden er geen ongelukken. Lauw politiek forum in Koudekerk KOUDEKERK In een aanvankelijk lauwe bijeenkomst kwam de discussie gisteravond tijdens het politiek forum in de Ridderhof moeilijk op gang. Zoals te verwachten was, werden nieuwko mers D'66 en Gemeentebelangen het hardst aangepakt. Hoewel mevrouw Goedhart in haar in leiding had gezegd dat éen vergelijking met het ABK niet aan de orde was, werd herhaaldelijk fel uitgevallen naar deze partij, die, zoals bekend, het er in het verleden lelijk bij heeft laten zitten. Desalniettemin staan twee van de voor malige ABK-raadsleden op verkiesbare f>laatsen op de lijst van Gemeentebe- angen. Nieuwvener klaagt in open brief NIEUWVEEN Een inwoner van de gemeente Nieuwveen heeft wel naar een zeer ongewoon middel gegrepen om zijn boosheid over het gemeentelijk beleid te uiten. Vandaag verschijnt in het plaatselijk advertentieblad Het Wit te Weekblad een open brief, waarin de heer J. van den Berg zijn grieven uit. De grieven komen erop neer, dat de ge meente hem onvoldoende te hulp is ge schoten in zijn huisvestingsproblemen, die ontstonden na een echtscheiding. De gemeente wijst de beschuldigingen met klem van de hand en meent, bij monde van wethouder Soede, dat de bestaande woonverordening correct is gehanteerd. RECONSTRUCTIE SPEELMANWEG EINDELIJK VAN START NIEUWVEEN De reconstructie van de W. P. Speelmanweg is een feit. De gemeenteraad van Nieuwveen stelde gisteravond hiervoor een krediet beschikbaar. Definitieve plannen over hoe bijvoorbeeld de verkeersveiligheid gewaarborgd kan worden, stonden niet ter discussie. Deze zullen nog nader in de raads commissie openbare werken aan de orde komen. Door een niet voorziene financiële meevaller kan niet alleen de W. P. Speelmanweg eerder aangepakt worden, maar zal ook de extra verhoging van de onroerend goedbelasting voor 1983 be perkt worden tot 1 Vi% en voor 1984 komen te vervallen. In de rondvraag stelde Gemeentebelangen voor om in een ko mende raadsvergadering de erkenningsnormen voor woningzoe kenden op de agenda te zetten, omdat een kritisch beraad hierop nodig is, gezien de veranderingen in de maatschappij. De voor zitter vroeg zich af of het niet beter was dit punt uit te stellen totdat de raad in zijn nieuwe samenstelling, na de verkiezingen, bijeen was. HAZERSWOUDE De raad van de gemeente Ha- zerswoude krijgt morgen het ontwerp-bestem- mingsplan Landelijk Ge bied ter vaststelling voor gelegd. Het gaat in dit ge val om het gebied ten zui den van de spoorlijn Al phen-Leiden, met uitzon dering van de bebouwde kom van het dorp én van het sierteeltgebied, in het zuid-oosten van de ge meente. Overigens is in het ontwerp rekening ge houden mef. de aanleg van de rijksweg 11 (Leiden- Alphen, dwars door Ha- zerswoude) en eveneens met de verdubbeling van de spoorbaan Leiden-Al- phen. De belangrijkste plaats is inge ruimd voor de regeling met betrekking tot de agrarische bedrijfsvoering: akkerbouw, veeteelt, sierteelt en kassen bouw. Voor sierteelt en kas senbouw geldt dat bedrijfsbe- bouwing slechts mag worden opgericht voorzover het be drijven betreft, die bij de ter- visielegging van het plan al bestonden. Nieuwe bedrijven, die op genoemde activiteiten zijn gericht, blijven derhalve verstoken van bouwmogelijk heden. Nieuw-vestiging kan slechts geschieden in daarvoor aangewezen gebieden: boom kwekerij-ontwikkeling in het nieuwe sierteeltgebied en kas senbouw buiten Hazerswoude. Het ruilverkavelingsplan Rijn streek Zuid is een belangrijk gegeven voor het bestem mingsplan Landelijk Gebied. Desondanks wijkt het op een Een luchtfoto van Hazerswoude met links boven een deel van het landelijk gebied. belangrijk punt af van het ruilverkavelingsplan: de cen trale ontsluitingsweg door de Groenendijkse Polder gaat in Rijnstreek Zuid midden door het gebied tussen spoorlijn en weidevogelgebied. Daardoor ontstaan, aldus B en W, diepe re kavels die ook bij grondaf- stand ten behoeve van de aan leg van de rijksweg 11 op een economisch verantwoorde wij ze zijn te exploiteren. In krin gen van de verwezenlijkers van het ruilverkavelingsplan is trouwens een herbezinning op de ligging van deze weg Sierteeltcentrum In het zuid-oosten van het ge bied, tegen de Roemer/Hooge- veense weg, zal een sierteelt centrum ten behoeve van de boomkwekerijen uit Boskoop en Hazerswoude verrijzen. In het bestemmingsplan is hier mee derhalve rekening gehou den. Er komen daar: een cen trum voor aanvoer, opslag, overslag, bewaring, verpak king en verzending van sier- teeltprodukten, kantoren, be drijfsruimten en een model kwekerij. Het centrum krijgt een oppervlakte van veertig hectare. De voorzitter van STIBOS, P A Th. van de Werf, en de zijnen zijn druk doende met de voorbereidin gen van dit groots opgezette project. In het ontwerp-bestemmings- plan is rekening gehouden met de aanleg van rijksweg 11. De gemeenteraad stelde in 1975 dat de weg niet gewenst en slechts onder bepaalde condi ties aanvaardbaar was. Intus sen heeft de minister van Ver keer en Waterstaat laten we ten, dat de uitvoering van de aanlegwerkzaamheden voor het traject Leiden-Bodegraven voor 1990 zal zijn aangevan gen. De raad van Hazerswoude is toegezegd, dat over aanslui tingen en inrichting van het gebied tussen spoorweg en rij baan inspraakmogelijMieden bestaan. B en W: „De oeslis- sing op rijksniveau geeft vol doende houvast, dat die rijks weg zal worden aangelegd." De verdubbeling van de spoor baan Leiden-Alphen gaat door; en daar is dan ook in het plan rekening mee gehouden. Op Zoeterwoudse grond is men reeds gestart met de werkzaamheden. „De ver wachting is dat men eind dit jaar ook op het grondgebied van Hazerswoude zal begin nen", aldus weet het college te melden. De betrokkenen, de spoorwegen en de veehouders die de spoorlijn kruisen, moe ten oplossingen zien te vinden, dat het kruisen van de spoor baan spoedig tot het verleden behoort. Ter verduidelijking schrijven b. en w.: „Wij zien niet goed hoe de gemeente een bemiddelende rol zou kunnen spelen. Maar als daarom wordt gevraagd zullen wij daarop ze ker positief reageren. Het ontwerp-bestemmingsplan Landelijk Gebied is uitgebreid aan de orde geweest in verga deringen van de Commissie planologie en ruimtelijke orde ning. Een ieder kon zich wel vinden in het plan. in de wijzi gingen hierop en in de beslis sing op de veertig bezwaar schriften. Met betrekking tot de opneming van de rijksweg 11 in het plan, waarbij men er dus vanuit gaat dat rijksweg 11' inderdaad wordt aangelegd, was dat niet het geval. Er kwam geen uitslag, want de stemmen staakten. Duidelijk is dat de vaststelling van het be stemmingsplan Landelijk Ge bied in de komende raadsver gadering een heet hangijzer zal blijken te zijn. De politieke partijen, die dingen naar ,de vijftien zetels die op 2 juni va cant komen, hebben al duide lijk te kennen gegeven dat ze óf voor de aanleg zijn van de rijkweg onder bepaalde voor waarden (CDA bijvoorbeeld) óf tegen (zoals PvdA en PPR). ALKEMADE Het Al- kemadese college van B en W heeft een door hem aan de gemeenteraad ge vraagd voorbereidings krediet van 50.000.- ten behoeve van uitbreiding en verbouwing van „De Alkeburcht" met moeite gekregen. De beschik baarstelling verliep, in te genstelling tot wat wet houder Van Duy keren verwacht had, niet zonder slag of stoot. PvdA'er F. Hoogenboom wilde zelfs helemaal niet meewer ken. Hij verlangde een afge rond onderzoek naar de be hoefte aan accommodatie voor verenigingen. Voorts wilde hij dat de verenigingen gekend worden in de verbouwings plannen. „Waarom toch al die geheimzinnigheid en besloten heid over de toekomst van ..De Alkeburcht"? vroeg hij. Ook Klerks (CDA) snapte niets van de „sluier van ge heimzinnigheid" rond het Veense dorpshuis. De CDA'er toonde zich bijzonder ongerust over een in de pen zijnde overname van „De Alke burcht" door de gemeente. Ook over de hoogte van het voorgestelde voorbereidings krediet had hij zo zijn beden kingen. Elke beslissing over het gebruik van het krediet zou overgelaten moeten wor den aan de gemeenteraad en niet alleen aan de raadscom missie financiën, omdat anders de niet in deze commissie ver tegenwoordigde partijen bui ten spel gezet zouden worden. Een kritische kanttekening plaatste hij bij „de onderlinge deal", met een plaatselijke ar chitect. „Dat wordt straks stik ken of slikken", voorspelde hij. Raadslid Verdel (VVD) ver klaarde net als Klerks nog lang niet toe te zijn aan ge meentelijke overname van „De Alkeburcht". „Het zou een slechte zaak zijn als de ge meente deze bijna failliete boedel zou overnemen", zei hij. Hij pleitte voor zoveel mo gelijk zelfwerkzaamheid door de plaatselijke bevolking. PPR-raadslid Van Tol stond ook niet te juichen over de hoogte van het krediet, waar volgens hem nogal wat haken en ogen aan zaten. Hij toonde zich een voorstander van ei gendomsoverdracht van het dorpshuis. Kret (VGA) was bang dat het enthousiasme van de dorpshuisbesturen in Oud Ade, Rijpwetering en Nieuwe Wetering een forse knauw zou krijgen als deze horen van een gemeentelijke dorpshuisover name in Roelofarendsveen Alert Wethouder Van Duykeren reageerde onverwacht emotio neel en zei dat hij verbaasd was over alle kritiek ten aan zien van zijn „alert, daadkr achtig en standvastig" beleid. Dat de rapporten over de toe komst van „De Alkeburcht" niet inhoudelijk in het open baar besproken mogen wor den, was volgens de wethou der, omdat de besprekingen met de dorpshuis- en biblio- theekbesturen nog niet rond waren. „De definitieve vorm geving van de verbouwing komt later ter sprake, als eerst Gedeputeerde Staten maar toestemming voor het voorbe reidingskrediet hebben gege ven. Dan hebben wij tenmin ste twee drie maanden vast ingelopen". Het aantrekken van de architect noemde bij „een fatsoenlijke manier van handelen", omdat de desbe treffende man nu eenmaal de Kret vroeg zich af waar om de raad niet meer kri tisch zou mogen zijn en zei dat de hele discussie bij meer duidelijkheid niet eens nodig zou zijn ge weest. Tot slot kreeg Van Duykeren tóch nog zijn krediet. Alleen Hoogen boom bleef medewerking weigeren; hij verwachtte dat met „De Alkeburcht"- nieuwe stijl na oplevering wel eens geen rekening zou kunnen zijn gehouden met de wensen van de ge bruikers. Inbraak in woning ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een woning aan de Pru nesstraat is vannacht een ste reo-installatie, een kleurente levisie en een nog onbekend bedrag aan geld gestolen. De dieven kwamen binnen door een raam op de eerste verdieping aan de achterzijde van het huis te forceren. De bewoners waren op het mo ment van de inbraak niet thuis. Vierde slachtoffer ongeval Leimuiden LEIMUIDEN In het Acade misch Ziekenhuis Leiden is gisteren de heer Bezemer uit Alphen overleden aan de ge volgen van een ongeval dat in de nacht van zaterdag op zon dag gebeurde in Leimuiden. Bij dat ongeval werden drie personen gedood. De heer Be zemer was met zware verwon dingen opgenomen in het AZL De Alphense brug. ALPHEN AAN DEN RIJN Afsluiting van de Alphen se brug voor autoverkeer is één van de aanbevelingen, die een ambtelijke werk groep in het tweede deel van het verkeerscirculatieplan (VCP) doet. Nadat vorig jaar alle problemen, die met ver keer en vervoer te maken hebben, geïnventariseerd waren in het eerste deel van het VCP, komen nu in het tweede deel de oplossingen aan de orde. Teneinde problemen op het gebied van verkeer en vervoer het hoofd te kunnen bieden beeft het ministerie van Ver keer en Waterstaat alle ge meenten met meer dan 40.000 en minder dan 100.000 inwo ners opdracht gegeven alle problemen op een rijtje te zet ten in een Verkeerscirculatie plan (VCP). Daarin moet aan gegeven worden „hoe de mo gelijkheden van bestaande en toekomstige voorzieningen kunnen worden gebruikt om het verkeer zo vlot mogelijk te laten doorstromen". Deel I, de inventarisatie, is inmiddels voorlopig vastgesteld door de Alphense gemeenteraad, het geen impliceert dat er nog in veranderd kan worden. Om dat de inwoners bij het vast stellen van het plan inspraak hebben, vonden de Alphense ambtenaren het wenselijk om per probleem meer oplossin gen aan te geven. Na de in spraak- en behandelingsproce dure zal er een definitieve keuze gemaakt worden. Oude Rijn Als eerste komt. aan de orde wel of niet omleggen van de Oude Rijn. Wel omleggen be tekent minder ontploffingsge vaar in het centrum, maar een extra brug in de Uranusstraat en een kostbare tunnel onder de Rijn bij de Kennedylaan. Niet omleggen heeft duurdere bruggen in het centrum tot ge volg, daar deze bediend moe ten worden. Het omleggings- gebied kan dan echter worden bebouwd. Ten aanzien van de hoofdwe genstructuur pleiten de ma kers van het plan voor hand having van het tracé Hoorn- Eisenhowerlaan voor het door gaande verkeer noord-west en vice versa en willen zij geen randweg. De Prins Bernhard- laan tussen de Willem de Zwij gerlaan en de Castellumstraat moet worden opgeheven, zo menen de ambtenaren. Om de zuidelijke randweg voor het oost-west verkeer te ontlasten, wordt voorgesteld een gedeelte van rijksweg 11 ten zuiden van Alphen aan te leggen. Om het centrum autovrij te ma ken, wordt gedacht aan het af sluiten van de Alphense brug voor autoverkeer. Wel mogen er dan nog lijnbussen en taxi's rijden. Ook zou het mogelijk zijn de brug alleen op zaterda gen en koopavonden af te slui ten. De plannen zullen in de ko mende maanden op discussiea vonden en hoorzittingen be sproken worden. De gemeen teraad zal zich in augustus uit- sreken over de in het plan ge dane voorstellen. Alarmnummer Voorschoten De rijkspolitie van Voorschoten krijgt met ingang 1 juni een nieuw alarmnummer. Het bestaande n mer 01717-6965 wordt gewijzigd in 01717-2222. Politiek forum Ontwikkelingssamenwerking staat vanavond centraal\ dens een politieke forumdiscussie met CDA. VVD. Pm PSP. PPR en D'66 in Noord wijk. De discussie wordt houden in De Rank aan het Wantveld en begint om uur. De forumleden krijgen eerst de kans te antwooi op een paar algemene vragen en daarna kan de disci, losbarsten. Dr. Strangelove Sociëteit De Fuik van de Stichting Jeugd- en Jongei werk Oegstgeest vertoont vrijdagavond de film Strangelove van Stanley Kubrick. De hoofdrollen deze oorlogssatire worden gespeeld door Peter Sel (te zien in drie rollen) en George C. Scott Een ge il streerde generaal stuurt op eigen houtje B-52 bomn werpers met nucleaire last naar Russische doe^e Slechts één vliegtuig bereikt zijn doel, maar dat is i( doende voor een wereldramp. De film wordt gedrz in Taberna aan de Julianalaan 1, tel. 154773. Entret leden f2.50. Aanvang negen uur. P Jeugdtoneel De Lisserbroekse jeugdtoneelvereniging Tourmelein k n vrijdag weer op de planken. Die avond brengt het jeugi C gezelschap het toneelstuk ..Scheve sprongen in de Zetja sprong", een stuk vol komische verwikkelingen, voor j voetlicht in De Meerkoet. De voorstelling begint om uur 's avonds. Bijenteelt De vereniging tot bevordering van de bijenteelt Ao»n vrijdag 28 mei een lezing over „Honing en gezo$^ heidsaspecten" in het wijkcentrum Zijlkwartier de Van der Marckstraat 19 in Leiderdorp. De lezing gint om acht uur en wordt verzorgd door de heer Jee Kerkvliet. Bank c Burgemeester drs. W.K. de Roos van Rijnsburg opent ïfcr dagmiddag om vier uur het verbouwde kantoor vanfj^ ABN-bank aan de Oegstgeesterweg. Daarna is er vani ven tot negen uur open huis. itl r Fancy Fair te ip De scholen bij de Beekbrug in De Engel houden thg dag een fancy fair in het verenigingsgebouw £4is brug. Tussen half zeven en half tien is daar van alie te vinden op het gebied van rad van avontuur en dc\e lijke. De scholen willen door de opbrengst wat mt financiële armslag krijgen om bijvoorbeeld nie^r stencilapparatuur aan te schaffen. De vorige wen* een inbraak gestolen. Prijzen De voorzitter van het Genootschap Oud Rijnsburg, de i»n S. F. Buijze. heeft gisteravond de prijzen uitgereikt vatfr fotowedstrijd die enkele weken geleden uitgeschreven r Het Genootschap had drie boekenbonnen beschikbaar^" steld. Tijdens een korte bijeenkomst in het museum krett1 de heer De Mooij, mejuffrouw C. de Mooij (geen families Willie van Ittersum alle drie de boekenbon overhand omdat ze voor de goede antwoorden hadden gezorgd, jd K Eerste paal Wethouder J. Bergman heeft gistermiddag de paal geslagen vor de bouw van 123 woningen in vijf van de Katwijkse wijk Rijnsoever. In totaal den er in het tweede deel van deze fase 50 premii' koopwoningen, 17 premie B koopwoningen en 56 géL pelde huurwoningen gebouwd. Verwacht wordt j rond de zomer van 1983 de eerste huizen in dit deel r Rijnsoever kunnen worden opgeleverd. Artemis De sociëteit Artemis presenteert vrijdag oud-Nederlandse muziek in 't Huys Dever zeischip „De Perelaar" begint om acht uur ling. De liederen behandelen traditionele zeevaart, liefde en sprookjes uit de tijd v; De instrumentale stukken met hoerenliedjes, contredai en Franse speelliederen dateren uit 1700-1870. Bij elk mer wordt tekst en uitleg gegeven. De toegang tot avond kost 7 gulden 50. Meer informatie bij de VVV-, aan de Grachtweg. Zevenhoven schetst begP, juni profiel burgemeest^ ZEVENHOVEN De com missaris van de koningin in zuid-Holland, mr. M. Vrolijk komt donderdag 10 juni naar Zevenhoeven. Tijdens een buitengewone raadsvergade ring zal dan gesproken wor den over het profiel van de nieuw te benoemen burge meester van Zevenhoven. Tijdens zijn laatste raadsver gadering in Zevenhoven stel de burgemeester J. Wage naar te verwachten dat over enige maanden Zevenhoven een nieuwe burgemeester kan verwelkomen. Tevens deelde hij mee dat de provincie positief heeft beslist inzake de betaling van de kos ten van het onlangs nieuw aangelegde fietspad langs de Stationsweg. Aanvankelijk zou naast de subsidie van het mi nisterie van Verkeer en Wa terstaat, dat 50% van de totaal- kosten van 450.000 gulden zou betalen, de gemeente Zeven hoven 25% en de provincie 25% voor zijn rekening nemen. De situatie is thans dermate gunstig geworden dat het mi nisterie 50% betaalt en de pro vincie Zuid-Holland de andere 50% zal betalen. Voor l meente blijven nog waU kosten over waaronderJ bereidende kosten. Tevé geprobeerd worden de t wervingskosten door d vincie te laten bekostigé* Voor de heer Wagena? liep zijn laatste raadsvr ring in Zevenhoven vl raad ging akkoord nv verlenen van subsidie C Historische Kring die richting is, voor het fonds (dat trouwens n< zeer goed draait en rej nieuwe kinderen kan ren) en men stond genover het verlenen subsidie of tegemoetkoi onkosten voor de dengymnastiek. Na een kostenberekening van kruis zal hierover verdi den gesproken. Voor dl telijke nationale schot een krediet van 6900 beschikbaar gesteld aanbrengen van eer rondom de school, W vernielingen tegen tes Ook voor de in aanbou* de en bijna voltooide tt r.k. basisschool werd g© ring verleend een offerte ten maken voor een hek

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4