Margriet heropent a jestueuze Pieterskerk pleidooi voor meer zeggenschap bewoners WOENSDAG 26 MEI 1982 PAGINAL Toverlei De voorstelling Tweelicht' van de theatergroep Tover- lei, die in het kader van bet ameteurfestival morgen in het Waaggebouw zou plaats hebben, gaat niet door. Dit in verband met ziekte van een van de spelers. Promotie (1) De heer J.C.C. Borleffs, wetenschappelijk medewerker aari het Primatencentrum TNO in Rijswijk, is vandaag gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift „Kidney transplantations in rhesus monkeys: influence ot matching for DR antigens, blood transfusions and Cyclos porin A". Promotie (2) De beer P.J. van Aken, verbonden aan de afdeling Chi rurgie van het St. Hippolytus Ziekenhuis in Delft, hoopt morgen te promoveren tot doctor in de genees kunde op het proefschrift „Experimental arterial thrombosis". Promotie (3) De heer J.M.J.P. van der Linden van de afdeling Rheuma- r„ tologie van het Academisch Zieknhuis in Leiden, hoopt morgen te promoveren tot doctor in de geneeskunde met zijn proefschrift „Spondylitis Ankylopoetica, een familie en bevolkingsonderzoek en toetsing van de diagnostische criteria". Nieuwe schoolverlaterskrant De KWJ, beweging van werkende en werkloze jonge ren, geeft elk jaar een schoolverlaterskrant uit Dit ge beurt in samenwerking met bet NVV jongerencontact De krant van dit jaar is reeds uit en is gratis verkrijg baar bij de KWJ aan de Koppenhinksteeg 2 in Leiden, tel. 071-121139. In die krant staat informatie over wat gedaan moet worden als je van school komt hoe je in aanmerking komt voor een RWW uitkering, hoe het zit met de kinderbijslag, wat moet je doen bij het geweste- lijk arbeidsbureau enz. Progressief debat De lijsttrekkers van CPN, D'66, PPR, PSP en PVDA hou den vanavond in de Burchtzaal een debat over mogelijke progressieve samenwerking in Leiden. De bijeenkomst be gint om half negen. De gesprekken tussen deze partijen over een mogelijke samenwerking zijn tot nu toe binnens kamers geweest. Het is de bedoeling dat nu ook de kiezers wat van zich laten horen. Ter discussie staat het verkeers beleid in de stad, het recht op zelfstandig wonen, werk gelegenheid en de mogelijkheid bij voldoende steun van de kiezers een links college van b en w te vormen. Open café Het open café van het LVC aan de Breestraat 66 houdt zaterdag 29 mei een audiovisuele middag, waarbij on der meer geverfd wordt met fluoriserende verf. Het café is van twee tot vijf open. Welzijnspolitiek In het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 wórdt zaterdag 29 mei een discussie gehouden over de welzijnspolitiek in Leiden. De discussie wordt gevoerd door vertegenwoordi gers van de lokale politieke partijen onder leiding van Frits Quadekker. De organisatie is in handen van de stich ting Belangenbehartiging Sociaal-Kultureel Werk Leiden. De discussie begint om twaalf uur. Prestatieloop Buurthuis Matilo in de Zaanstraat 126 houdt vanavond vanaf half zeven een prestatieloop. De deelnemers kunnen lopen over de afstanden 1, 5, 4, 8 en 11 kilome ter. Inschrijvingen zijn mogelijk vanaf half zes bij het buurthuis, waar tevens de start is. De deelname kost voor kinderen tot tien jaar een rijksdaalder, ouderen betalen een gulden meer. Concert uitgesteld Het concert van Lingua Musica, dat vanavond in de Leidse Waag zou plaats vinden, gaat niet door. Dit wegens ziekte van de dirigent. Prijswinnaars vignettenpuzzel Ria van Leeuwen uit Zoeterwoude nam gistermor gen namens haar moeder de hoofdprijs in ont vangst van de vignettenpuzzel die met Pasen in de Leidse Cou rant stond. De prijs bestond uit reischeques ter waarde van ƒ400. Haar moeder was verhinderd van wege een vakan tie. De tweede prijs werd gen wonnen door het echtpaar Moer kerk (midden) uit Voorschoten (een polshorloge) en de derde prijs, een diner, was voor mevr. T. Verdoes (links) uit Leiden. De drie winnaars hadden elk 83 vignetten her kend, zodat het lot de verdeling van de prijzen bepaalde. Voor de ingang van het pand van de L.C. aan de Apo thekersdijk po seerden de prijsr winnaars met Marga Zwitser (rechts) van dé advertentie-afde- linq van de L.Q,t, LEIDSE COURANT leiden Atoomvrij" DEN Het PSP-gemeenteraadslid van der Putten heeft het college Ben W gevraagd, wanneer de toe- Lgde discussie over het civiele ver- jigingsbeleid in de raad wordt be- Ideld. Dit omdat in Leiden de aktie liden Atoomvrij" is gestart met de Joeling, in navolging van zo'n vijftig Jere steden, van Leiden een atoom- stad te maken. Een deel van de jie richt zich ook tegen het vervoer h kernmateriaal over Leids grondge- i Het PSP-raadslid wil dat bij de landeling van het concept-rampen- n hiermee rekening wordt gehou- i. Hij vraagt zich af wanneer dit on- werp nu eens ter sprake komt, ral omdat deze discussie reeds op 15 uari van dit jaar werd aangekon- Van Agt toch naar Leiden LEIDEN Formateur A. van Agt komt vanmiddag even naar Leiden. In kleine CDA-kring zal hij een handje schudden. Zijn werkzaamhe den als formateur maken het de heer Van Agt onmogelijk vanavond aan wezig te zijn in de Stadsgehoorzaal tijdens een CDA-verkiezingsbijeen- komst. Hij zal hier worden vervan gen door de minister van Landbouw, J. de Koning. Ook een bezoek aan het winkelcentrum „De Kopermo len" is afgelast. Legale plakkers betrapt LEIDEN Twee aanhangers van de PSP werden gistermiddag betrapt tij dens het plakken van verkiezingsaffi ches op een blinde muur bij de Pieters kerk. Ondanks dat beide plakkers be weerden op legale wijze propaganda te maken werden zij meegenomen naar het bureau. Daar bleek dat de PSP-ers wel degelijk in hun recht stonden. De veronderstel ling van de agenten dat verkiezingsaf fiches alleen op de daarvoor bestemde borden aangebracht mochten worden, bleek niet juist. Het stadsbestuur heeft ook toestemming geegeven om een aantal blinde muren in de stad met af fiches te verfraaien. De PSP-ers moch ten hun werkzaamheden ongestoord voortzetten. Man voor 750 gulden opgelicht LEIDEN Een 44-jarige man uit de Vestestraat is gisteren voor 750 gulden opgelicht De man werd maandag opgebeld door een onbekende die zei dat hij van de belastingen was. De oplichter beweerde dat de man door een vergissing 1500 gulden AOW teveel had uitbetaald ge kregen en dat dit bedrag terugbetaald diende te worden. Wanneer cash be taald werd, wilde de belastingsdienst echter wel genoegen nemen met 750 gulden. Gistermiddag meldde de oplichter, een man tussen de 30 en 35 jaar, zich bij de nietsvermoedende Leidenaar. Hij ont- "ving 750 gulden en verdween. Het is de eerste keer dat de Leidse politie met een dergelijk geval van oplichting in aanraking komt Leidenaar met mes bedreigd LEIDEN Een 20-jarige Lei denaar is vannacht rond één uur op het voetpad tussen de Plesmanlaan en de Vondellaan beroofd onder bedreiging van een mes. De man liep in de richting van de Vondellaan toen hij werd aangehouden door drie jongens. Eén van hen hield hem vast en zette hem een mes op de borst ter wijl de ander het slachtoffer met een knuppel tegen de grond sloeg. De drie jeugdige overvallers gingen er vandoor met wat klein geld. De beroof de liep behalve een opgezet oog enige schaafwonden op. van voorpagina) De Pieters- kreeg gisteravond een koninklijke ope en een uitgelezen programma ergane glorie in één terug in de schoot Dat althans, ongeveer de bedoe- van de Stichting Pie- zijn. mensen van de van het houten achterin de kerk voren en zette zo de open naar een toekomst. Stichting Pieterskerk een schuld van pakweg miljoen gulden, is mede dankzij de hulp velen nu in het bezit van uweel. Een juweel, waar- eeuwenlang door tiental- generaties Leidenaars ge- is. Het is niet slechts steenklomp, maar een cultuurgeschiedenis van lollandse stad. Het is een de grootste kerkmonu- van Nederland, dat gaat worden voor een van stedelijke func ties," aldus burgemeester C.H., Goekoop, voorzitter van de Stichting Pieterskerk. De toespraak van Goekoop vormde tevens de inleiding tot een avondvullend muzikaal huldebetoon aan de kerk. De namen spreken boekdelen. De pianist Louis van Dijk, de flui tist Thijs van Leer (met mede werking van het Toonkunst Orkest Leiden en Henny Vos- seft op clavecimbel), de orga nist Joop Brons, de sopraan Thea Ekker-van der Plas, de bariton Bernard Kruysen, de Koninklijke Militaire Kapel, het Amerikaanse koor 'Sounds of Friendship', en het Rijn lands Christelijk Mannenkoor. Dit alles was vertegenwoor digd in de Pieterskerk. Door wat er zich op het podium al lemaal afspeelde, was het oor dermate gebiologeerd, dat het oog nauwelijks de gelegenheid kreeg het resultaat van 5 jaar restauratiewerkzamheden te bewonderen. Maar nu de com motie van gisteren eenmaal voorbij is, loont het de moeite de kerk een nader te bekijken. Roes Gistermidag al waren vele „vrienden van de Pieterskerk" in een roes. Eindelijk was het dan zover. De kerk, met wie velen een emotionele binding Prinses Margriet wordt bij aankomst verwelkomd met bloemen. hebben, zou weer officieel vol ledig gerehabiliteerd middenin Leiden staan te pronken. Aan de graven van Zuid-Holland ssss-i kranslegglng in Rijnsburg. heeft Leiden zijn Pieterskerk te danken. Burgemeester C.H. Goekoop vond als voorzitter van de Stichting Pieterskerk en met de voorzitter van de vereniging voor Pieters- en Academiewijk, de heer R.J. van Cruijsen, dat de graven in rus(£ een hommage te beurt moest vallen. In Rijnsburg, bij de tombe van de graven, werd daarom een krans gelegd. Geboren uit de schoot van de grafelijke kapel, die in het jaar 1121 door het Grafelijk Huis van Holland werd ingewijd, groeide het imposante bouw werk met de jaren tot steeds groter hoogten. De toren was op een gegeven moment zelfds hoger dan die van de Dom te Utrecht, maar dit hoogste punt stortte jammerlijk in. Toch kon rampspoed de kerk niet klein krijgen. Weliswaar boog de kerk onder beelden- en an dere stormen, maar barstte niet. De Pieterskerk is sinds jaar en dag het middelpunt van Lei den. Alle echt officiële gebeur tenissen werdën in de kerk af gewikkeld en wat er zich in de Pieterskerk allemaal afspeel de, was bij voorbaat al omge ven met een waas van hoog dravendheid en status. Toch waren het ook de „kleine luy- den" die devoot de weg naar Kritiek Tien jaar geleden dreigde toch even de glorie van de eens zo onaantastbare kerk verloren te gaan. De onderhouds- en restauratiekosten bleken een loodzware last. De schouders van de hervormde gemeente dreigden er zelfs onder te be zwijken. Het gebouw was al lang geen religieuze gemeen plaats meer, maar de situatie werd voor de Leidenaar waar lijk hemelschreiend toen van wege de deplorabele toestand zelfs niemand de kerk meer mocht betreden. Zo fier als de kerk eens werd ingewijd, zo miserabel waren toen ineens de vooruitzichten. Van al het buigen kwam het dan toch bij na van barsten. In elk geval letterlijk. Het rijk zou uit komst voor het monument en de daaraan getrouwen moeten bieden. Aanvankelijk hielden hogere overheden het zinken de schip af. In 1972 keert het tij. De hervormde gemeente verkoopt de kerk voor de som ma van één gulden aan de Stichting Pieterskerk. Het klinkt sprookjesachtig; een kerk voor een gulden. De wer kelijkheid is uiteraard anders, want tegelijkertijd nam de stichting de taak op zich de kerk te restaureren en te ex ploiteren. Het geheel heeft 11 miljoen gulden gekost. Het leeuwendeel, 9 miljoen, werd door overheidssubsidies ge dekt. Nu, anno 1982, is de 're naissance' van de Pieterskerk een feit. Cultureel De kerk is nu omgetoverd tot een cultureel centrum voor de gehele stad. Evenals in eerder eeuwen moet de bevolking weer door de Pieterskerk in vervoering worden gebracht. Net zoals vroeger, toen in de kerk massale diensten werden gehouden (ook met een spe ciaal karakter, zoals na het af werpen van het Spanse juk op 3 oktober 1574, de doopplech tigheid van Floris V.) zo wordt er nu ook van alles aan gedaan de Leidenaars massaal naar de kerk te doen komen. Het eer biedige is er een beetje af, maar kunst- en antiekmark ten, tentoonstellingen, muzie kuitvoeringen en congressen kunnen immers door alle ge zindten bezocht worden. Ge woon wandelen kan men er ook. Maar voordat het eenmaal zo ver was, moest heel wat werk verzet worden. Dat blijkt ook wel, want in 1977 werd al met de restauratie begonnen. Mis schien zullen verstoklte puri teinen de werkzaamheden op enkele als godlasterlijk om schrijven (het kerkarchief is omgebouwd tot toilet), maar niemand kan ontkennen, dat het resultaat van de metamor fose niet buitengewoon fraai Hier en daar valt nog wat aan de kerk te schaven. Maar de voornaamste zorg is toch om de kerk even schitterend te houden als hij gisteren voor groot pu bliek werd opgediend. De Pieterskerk trilt in elk ge val niet meer op de grondvesten. Ook is ver heugend, zoals burge meester Goekoop gisteren al memoreerde, dat de cir kel rond de Pieterskerk nu gesloten is: van adel lijk gezag naar clericaal bewind, vervolgens her vormd bestuur en nu dan burgerlijk beheer. Li,eT (viOé 2,'è3lDEN De Leidse Wo- ng Stichting (LWS) moet n Gemeentelijk Woning idrijf (GWB) worden die rantwoording schuldig is u p de gemeenteraad. Dat ;s IJlden PPR. PSP en CPN. Nadat de eerste ideeën over een reorganisatie van de LWS op een rijtje waren ge zet, heeft een werkgroep van de drie partijen na bewoners- vergaderingen het definitie ve voorstel geformuleerd. Volgens klein links zou de voorgestelde verandering de structuur van de huidige LWS een stuk eenvoudiger maken. De reorganisatie is met name bedoeld om de bewoners van de woningen van de LWS gemeenteraad en het college van B en W. De Adviesraad van de LWS zou moeten ver dwijnen. Daarvoor in de plaats Siebel bestaat 70 jaar. Alle reden voor feeste- heid. Alle reden voor veel interessante aan- dingen èn een schitterende jubileumaanbieding, i En niet alleen op haar verjaardag zelf, vindt jibel. Het hele jaar door, elke maand opnieuw, frt Siebel haar jubileum met steeds andere, fraaie Tibiedingen. I.. Kortom, een groots jubileum van de juwelier fet de grootste keuze in briljant, goud en horloges. I SIEBEL HEEFT ER MEER VAN. 1912 WIW1982 JUBILEUMMNBIEDING. Geel- of wit gouden collier naar keuze in 38,40. 42 of 45 cm van 129,-voor 79»- 'n zilver 8»- (afbeelding 2x were grootte) Art nouveau. De stijl van de jaren 1900. nu weer terug bij Siebel. Grote keuze in zilveren ringen, hangers en broches onder 100.- Afgebeelde broche of hanger in 7ilvpr RQ - in aoud 70S Rood-wit-geel gouden hanger. Drie in één. In 4 maten 59,-79,-,89.-en 119.- In zilver 6,-(exd.collier). Bijpassendp ringen in goud 99.-. 149.-, 219.-en 350.- Oorknoppen 129,-. 149.-, 179.- Armband 595.-. 995.- en 2980. In zilver: ring 12,50.25.- en 49.- Oorknoppen 12,- Armband 59,- Sierlijke ring met twee cultivé oesterparels. In wit- of geel goud van 140.- voor 109,- In zilver 49,- moet de raadscommissie volks huisvesting gaan adviseren. Het voordeel hiervan zou zijn, dat de openbaarheid groter is en dat het college van B en W veel minder vrijblijvend kan omspringen met de adviezen van de commissie volkshuis vesting dan dat het bestuur van de LWS dat nu met de suggesties van de Adviesraad kan doen. In alle woningcomplexen van de toekomstige GWB zouden bewonerscommissies opgericht moeten worden, die volgens het voorstel zeggenschap krij gen over onder meer het on derhoud, de voorschotbereke ning van de stookkosten en nieuwbouw- en renovatieplan nen. Een Bewonersraad zou er voor moeten zorgen dat alle woningcomplexen een geza- melijk standpunt kunnen for muleren over bijvoorbeeld het puntensysteem dat wordt toe gepast bij de berekening van de huur, de volgorde waarin renovaties worden aangepakt. Verder zou de Bewonersraad moeten optreden bij conflic ten. Om dit alles van de grond te krijgen is volgens PPR, PSP en CPN een overgangsregeling nodig. Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting liet onlangs weten dat hij de woningen van de LWS en van alle wonin genbouwverenigingen in een stichting wil onderbrengen. In elke wijk zouden bewonersve renigingen opgericht moeten

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3