©omcwit Argentijnen beschadigen Britse oorlogsschepen 349 m Formateur Van Agt gaat met VVD praten êST CeicUe Sou/tont DeLeidseCourant speeltudebontoe. mmm HEVIGSTE LUCHTAANVALLEN SINDS BEGIN FALKLAND-CRISIS |odelijk tigeval [illegom Bon binnen twee weken betalen Personeel grootste containeroverslag wil ook gaan staken Woensdag 26 mei 1982,72e jaargang no. 22278 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Eurocupfinale Bayern Miin- chen-Akon Villa vanuit Rot terdam op Ned. I om 20.00 uur. Om 22.50 uur in plaats van Studio Sport een muziekpro gramma „Mozart voor men sen". Op Ned. I om 18.59 uur „Mei denpop" en om 20.32 uur film „Love sto^y". Enkele regen- of onweers buien. Minimumtemperatuur omstreeks 14, middagtempera- tuur van 15 graden aan zee tot 22 graden in het oosten van het land. Vrij krachtige wind. Zon op: 05.31, onder: 21.43. Scheveningen hoog water: 6.29 en 19.16. Laag water: 2.32 en 14.56. n smartegeld voor dupeerden hotelbrand 1TERDAM De zesenveertig hotelgas- |die 9 mei 1977 gewond raakten bij een id in hotel Polen te Amsterdam (onder- van Krasnapolski) kunnen geen aan- ik maken op smartegeld of een vergoe- wegens gederfd levensonderhoud. Dit de rechtbank in Amsterdam bepaald, brand kwamen 33 mensen om het le- j, Een Duitse hotelgast had bij de Amster- rechter een eis tot schadevergoeding liend, nadat hij bij Krasnapolski nul op t had gekregen. Het hotel heeft inder- overigens de bagage van de gedupeerde en vergoed. In totaal werd een bedrag twee ton uitgekeerd. De oorzaak van de 1 is nooit achterhaald, wel trad aan het dat niet aan de brandveiligheidsvoor- •iften was voldaan. Zeven mensen in ziekenhuis na inademen chloorgas HARDENBERG Zeven mensen hebben bij de brand zondagnacht in een alumini- umfabriek te Zevenaar een ge vaarlijke hoeveelheid giftig chloorgas ingeademd. Dit is eerst gisteren bekend gewor den, nadat het zevental uit het ziekenhuis te Hardenberg was ontslagen. Onder hen bevon den zich drie brandweerlieden en vier personeelsleden van de fabriek. De opname in het zie kenhuis gebeurde volgens een politiewoordvoerder uit voor zorg. Haaien voor Emmen Op Schiphol arriveerde vanoch tend een uniek transport: Tien Ci- troenhaaien uit Florida. De twee meter lange dieren zijn bestemd voor het nieuwe zeeaquarium in het Noorder Dierenpark in Em men. De achtduizend kilometer lange reis duurde 36 uur. Tijdens de vlucht werd het oceaanwater in de containers voortdurend ver verst en het zuurstofgehalte op peil gehouden. Vanuit de Boeing 747 van de KLM - die daarmee voor het eerst voor het eerst in haar bestaan haaien vervoerde - werden de containers overgela den en onder politie-escorte naar Emmen vervoerd. Met fiets op de bus ROTTERDAM Rijnmond heeft het ministerie van verkeer en waterstaat gevraagd een ex periment met een „opstapbus". voor fietsers in de Beneluxtun- nel te betalen. Rijnmond wil, als Den Haag de benodigde 87.000 gulden voor de ombouw van een oude stadsbus betaalt, de bus dit najaar laten rijden. De bus moet plaats bieden aan 15 fietsers en hun stalen ros. Sinds de Bene- luxtunnel zonder fiets- of voetpaden -in 1967 de be staande pontverbinding verving, is met voor woonwerkverkeer tussen Pernis en de noordelijke Waterwegoever op de auto aan gewezen. VS-regering wil nationale schuld sterk verhogen WASHINGTON De regering- Rea gan heeft het Amerikaanse Congres ge vraagd het maximum van de nationale schuld te mogen verhogen. Ondermi nister van financiën, Roger Mehle, heeft gisteren verklaard dat het schul denplafond met 200 miljard dollar om hoog moet. Gebeurt dat niet dan kan de Amerikaanse regering tot het einde van het komende begrotingsjaar (eind september 1983) niet aan zijn financiële verplichtingen voldoen. In dat geval zal er opnieuw gekort moeten worden op ondermeer de sociale uitkeringen en de betaling van rente over staatslenin gen, zo waarschuwde Mehle. HH ■H I LONDEN BUENOS AI RES Bij de hevigste Ar gentijnse luchtaanval op de Britse vloot sinds het begin van de Falkland- crisis zijn vannacht „meer dan twee Britse oorlogs schepen zwaar bescha digd", aldus verklaarde vanmorgen een ongeruste woordvoerder van het mi nisterie van defensie in Londen. „Reddingsopera ties zijn aan de gang". Bij het sluiten van deze editie waren van officiële zijde geen nadere gegevens over de Britse verliezen voorhanden, maar volgens deskundigen in Londen is een van getroffen schepen een zusterschip van de eerder deze maand door de Argentijnen tot zinken gebrachte onderzeebootja ger „Sheffield". In de Britse hoofdstad wilde men vanmorgen geen reactie geven op berichten over een aanval van Argentijnse grond troepen op het Britse brugge- hoofd bij Port San Carlos op Oost-Falkland. Geruchten als zouden ook de Britse vliegdek schepen Hermes en Invincible door Argentijns vuur zijn ge troffen. werden echter door het ministerie van defensie ten stëlligste ontkend. Minster Nott van defensie toonde zich De geredde be manning van het eerder deze week door een bom ontplofte Britse fregat Antelope komt op verhaal op de SS Nor- land. De foto werd gisteren vrijgegeven door het Britse minis terie van defen- in een vraaggesprek onder de indruk van de vechtlust van de Argentijnse piloten. Een verslaggever van de BBC meldde vanmorgen dat de Ar gentijnse vliegers een „kami- kaze"-mentaliteit hebben. Bij de aanvallen van vannacht hebben de Britten drie Sky- hawks van de Argentijnse luchtmacht neergehaald. Een Britse Sea Harrier zou zijn neergeschoten. Eerder op de dag voerden Britse gevechts vliegtuigen nieuwe aanvallen uit op de Argentijnse troepen en het vliegveld bij Port Stan ley. Volgens het ministerie van defensie in Londen zijn alle toestellen veilig terugge keerd. De Argentijnen zeggen twee Harriers te hebben neer geschoten. De niet aflatende Argentijnse aanvallen van de afgelopen dagen hebben de Britse bevel hebbers verontrust, omdat meer matrieel verloren gaat dan waarop men had gere kend. Dat blijkt onder meer uit het besluit om in West- Duitsland gestationeerde Brit se luchtdoelraketten met grote spoed over te brengen naar de Falkland Eilanden. Pagina IQ: Super Entendards uitgeschakeld door Britse commando-actie? 'rinses Margriet n Leiden por het openen van een ordeur heeft prinses (argriet gisteravond in Biden de gerestaureerde eterskerk heropend, let deze officiële hande- fig wordt een periode vijf jaar afgesloten, jaarin het monumentale 'kgebouw voor ruim elf [liljoen gulden is geres- lureerd. De Pieterskerk lat een nieuwe toe- omst te gemoet als cul- jreel centrum, 'ag 3: Prinses Margriet pent majestueuse Pie- ïrskerk. DEN HAAG Kabinets formateur Van Agt gaat met de WD praten over het beleid dat het interim- kabinet van CDA en D'66 wil voeren. D'66 heeft te gen „praten op zich" geen bezwaar, maar verzet zich tegen het geven van in spraak aan de VVD en het maken van afspraken, in ruil voor gedoogsteun van de liberalen. Ex-informa teur Steenkamp, die gis teravond zijn werkzaam heden beëindigde, heeft ondanks de bezwaren van D'66 het volle vertrouwen dat het beoogde kabinet er komt. Alg ik er zwaar aan zou tillen en onover komelijke problemen zou zien, had ik geen eindrap port aan de koningin uit gebracht", aldus Steen kamp. Ook VVD-fractieleider Nijpels toont zich zeer optimistisch over de kans, dat het tussen- kabinet er met inspraak van de VVD kan komen. „Ik weet zeker dat dit zal lukken, want ik heb Van Agt leren kennen als een redelijk mens, die bo vendien in sociaal-economisch opzicht met de VVD op één lijn zit", aldus Nijpels. De PvdA besloot gisteren, het te vormen kabinet onder geen enkele voorwaarde te zullen steunen. Demissionair premier Van Agt kreeg gisteravond, toen hij tot formateur werd benoemd, van de koningin een zeer ruime opdracht mee. Hem is ge vraagd, over te gaan tot „vor ming van een interimkabinet". Dit behoeft dus niet strikt noodzakelijk een kabinet van CDA en D'66 te worden. De mogelijkheid dat het CDA tij delijk alleen gaat regeren met gedoogsteun van de VVD en de kleine rechtse parijen staat in theorie ook nog open. In de opdracht van de koningin staat niet, dat Van Agt zich er van moet vergewissen of het beoogde tweepartijenkabinet op voldoende steun in het par lement zal kunnen rekenen. Volgens Steenkamp is het ech ter niet meer dan logisch dat Van Agt nagaat of het te vor men interimkabinet levensvat baar is. D'66 is in een lastig parket ge komen, nu Van Agt bereid is met de VVD te gaan praten over het beleid dat het inte rimkabinet van CDA en D'66 wil voeren. Fractieleider Brinkhorst wees gisteren in formateur Steenkamp nog eens met nadruk op het stand punt van D'66, dat alleen de coalitiepartners CDA en D'66 afspraken mogen maken over het beleid en dat andere par tijen daar niet bij mogen wor den betrokken. Het enige punt waarop de Democraten willen toegeven aan de wénsen van de VVD betreft de keus van de verkiezingsdatum, die vol gens VVD en PvdA voor Prinsjesdag moet liggen. Pagina 11: Meerderheid Ka mer wenst 8 september ver kiezingen Steenkamp liet gisteren weten graag bereid te zijn formateur Van Agt zijn oplossing te ont hullen. ILEGOM De 19-jarige Dlier Erik Bakker uit Hille- i is gisteravond om kwart zes op slag gedood toen [bij de spoorwegovergang in Nieuwe weg onder een trein scholier stond voor de met terslichten beveiligde jgang te wachten. Een liet hij passeren. Een tde, uit de andere richting Jende trein zag hij niet komen. Met pindakaas flink geknoeid DEN HAAG Uit een onder zoek van de Consumenten bond is gebleken dat in pinda kaas niet alleen pinda's maar ook soja-olie en tarwebloem worden verwerkt. Het onder zoek richtte zich vooral op het prijsverschil tussen de ver schillende merken. Dit prijs verschil wordt niet veroor zaakt door kwaliteitsverschil. In het duurste merk, Calvé (f 2,99), bleek bijna twintig procent soja-olie te zijn ver werkt, terwijl twee goedkope merken van Swartberg (beide 1,29) pindakaas van alleen pinda's bevatten. nesty: Nederland slecht figuur asielbeleid JSTERDAM Amnesty rational is bezorgd over feit dat steeds minder poli- vluchtelingen die indivi- il in Nederland aankomen ^iek asiel krijgen. Volgens f berekening van Amnesty pt slechts 2,5 procent van Ti ons land asielzoekenden Indelijk toegelaten. Neder- 1 slaat daarmee in Westeu- es verband een slecht fi- aldus de organisatie. DEN HAAGIemand die een bekeuring heeft gekregen, en direct wil betalen, hoeft dat niet meer binnen 48 uur te doen, maar kan per 1 juli het bedrag binnen twee weken overmaken. Binnen die twee weken wordt het bedrag niet verhoogd. Met de wijziging vervalt ook de mogelijkheid direct aan de agent(e) te beta len. ADVERTENTIE Afscheid van burgemeester Bolten ALKEMADE Burgemeester drs. P.J. Bolten verlaat Alke made. Hij gaat dan met pen sioen. Vrijdag neemt de heer Bolten officieel afscheid van de gemeenteraad. Aansluitend wordt die dag een receptie ge geven waarbij de Alkemadese bevolking zijn burgemeester uit kan zwaaien. Gisteravond beleefde de heer Bolten vast een voorproefje. In de Alke burcht zette de vrijwillige brandweer hem in het zonne tje. Op pagina 9 komt de schei dende burgemeester uitgebreid aan het woord. Laatste bollen weekeinde DEN HAAG/LEIDEN Het komende Pinksterweekeinde zal het laatste zijn waarin „de bollen" zijn te bezichtigen. De Keukenhof is maandag voor het laatst geopend. Naast late tulpen zijn het vooral de lelies die in schitterende bloei staan. In de koude kas bloeien echter alle bolgewassen nog in volle pracht De Floriade toont de bloemisterijprodukten en in de Flevopolders staan de kool zaadvelden in volle bloei. ROTTERDAM Als de directie van Europa's grootste contai- neroverslagbedrijf, ECT in Rotterdam, niet snel ingaat op de uit nodiging de cao-besprekingen te hervatten, zal de avondploeg vanavond al het werk neerleggen. Tweederde van de werkne mers heeft gisteravond de voorstellen van de directie als „onvol doende" gekwalificeerd. Als de staking doorgaat, dan hebben 3.500 werkers in de Rotterdamse haven het werk neergelegd. Het centraal bureau voor de Rijn- en binnevaart, CBRB, heeft de aangesloten rederijen in het massagoed die door de staking worden getroffen, geadviseerd bij het arbeidsbureau voor het personeel werktijdverkorting aan te vragen. Het bureau vindt dat de reders in de nu al ruim drie weken durende staking ge noeg hebben ingeleverd om tot deze stad over te kunnen gaan. Bij werktijdverkorting betaalt de overheid een groot deel van de loonkosten. De Rotterdamse havenwerkgevers zullen hun „laatste bod" bij de cao-besprekingen niet verhogen. Een bemiddelingspoging van FNV-voorzitter Wim Kok is voor hen dan ook overbodig. Dit zei loononderhandelaar Zeebregts van de haven werkgevers als een reactie op de uitspraak van Kok om in het stakingsconf- 'lict samen met VNO-voorzitter Van Veen naar een opening te zoeken. De havenwerkgevers vinden dat zij met hun bod van twee dagen werktijdverkorting voldoende hebben ingespeeld op de maatschappelijke ontwikkelingen. „Daar kan geen derde dag bij". Zeebregts voegde eraan toe: „Als FN V-voorzitter Kok de stakers ondersteunt in hun strijd om arbeidstijdverkorting dan spreekt hij een andere taal dan de bij zijn federatie aangesloten bonden". m Als u hem invult en opstuurt zit u goed gedurende het WK-Voetbal. Want de LeidseCourant besteedt vanal de aftrap op 13 juni dagelijks extra veel aandacht aan dit evenement. Interview voor- en nabeschouwingen en natuurliik de uitslagen vindt u uitgebreid in de krant. Ia, sport in de Leidse Courant, Also! u er zélf bij bent! I DAM Stuur mij vanaf de aftrap de Leidse Courant I DUn veertien dagen gratis en vrijblijvend toe. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon: I In een open envelop opsturen naar: Leidse Courant, I Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. Een postzegel is niet nodig.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1