leerderheid kamer wenst september verkiezingen eenkamp ■ezorgd over tfekomst n de PvdA Kamer vraagt steun voor huiseigenaren Sportvissers boos op ministerie AATSSECRETARIS WIL 1EER AVONDWINKELS Hogere vergoeding voor dure brilleglazen it NENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 MEI 1982 PAGINA 11 in hogere accijns rfvig" pilsje crtiflAAG Bier met een lager al- n-e (halte dan de gebruikelijke vUI vr t, levert geen bijdrage aan de sr idering van het alcoholgebruik. ideel: in het buitenland is al ge- dat bier met weinig alcohol ge- wordt als vervanger van fris- Dit schrijft minister Gardeniers rezonheid) aan het voormalige lid Bakker (CDA). Hij had tsteld op „gewoon" bier een hoge- :ht{jns te heffen en het „lichte" bier 'gBgeheel niet te belasten. De minis- ^fcgde eraan toe dat ook technisch ïn tgtrt accijnsheffing pas valt te enlijken na een ingrijpende wij- ,van de bierwet. UTRECHT De Ziekenfondsraad stelt in een concept-advies voor een aanzienlijk hogere vergoeding voor duurdere brilleglazen en geen vergoeding voor betrekkelijk goedkope glazen te geven. Dit advies wordt morgen in de raad behandeld en is bestemd voor minister Gar deniers van Volksgzondheid. Tot nu toe bedraagt de maximale vergoeding voor enkelfocusglazen f 17,10. Als het advies wordt opgevolgd gaat het ziekenfonds in de toe komst maximaal 132,25 bijbetalen. Daar staat tegenover dat de ver goeding voor bijvoorbeeld enkelfocusglazen zonder cilinder met een sferische sterkte tot en met 8, vervalt. Uitgangspunt van de commissie is, dat de hoogste vergoedingen moe ten worden gegeven aan verzekerden die vanwege de sterkte van de brilleglazen die ze nodig hebben, voor hoge kosten komen te staan. Bovendien wordt het geven van betrekkelijke lage vergoedingen door het ziekenfonds en opticiens als administratief belastend ervaren. Rechter tikt Centrum partij op de vingers AMSTERDAM De verkiezingscampagne van de Centrumpartij kan in de huidige vorm niet door de beugel. Dat heeft de vice- president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Asscher, gisteren in kort geding be paald. Het geding was aangespannen door vier bui tenlanders en drie organisaties die de belan gen van ethnische minderheden behartigen. De Centrumpartij moet zich onthouden van beweringen als: 52 procent van alle misdrij ven hier wordt gepleegd door buitenlanders. Jaarlijks komen 100.000 buitenlanders ons land binnen. Ethnische minderheden krij gen voorrang bij huisvesting, tewerkstelling en onderwijs. Mr. Asscher acht deze bewe ringen onjuist en dus onrechtmatig jegens de buitenlanders in ons land. Snellere uitspraak van huurcommissie DEN HAAG Degene die een huis of kamer betrekt moet de mogelijkheid krijgen binnen drie maanden na ingang van de huur aan de huurcommissie uit spraak te vragen of de huurprijs redelijk is. De (demissionaire) ministers Van Dam (Volkshuis vesting) en De Ruiter (Justitie) stellen dit voor in een wetsont werp dat gisteren bij de Kamer is ingediend. Voor de verhuur der vervalt de plicht de huur overeenkomst aan te melden bij de commissie. Voor een uit spraak zal de huurder een nog vast te stellen vergoeding moe ten betalen. j van de voorpagina) ^D-fractie toonde listeren bereid, het kabinet van CDA te gedogen, als |ie voorwaarden zou i voldaan: lerkiezingen moeten Prinsjesdag worden en wel op 8 |ber; VD wil in overleg met formateur Van Agt inspraak hebben over het beleid dat het kabinet wil gaan voeren; de VVD moet ook be trokken worden bij de verdeling van de porte feuilles en de personele samenstelling van het be oogde kabinet. De liberale fractieleider Nij- pels benadrukte, dat vooral de voorwaarde betreffende de verkiezingsdatum gezien moet worden als „een harde eis". De VVD wilde aanvankelijk al op 1 september verkiezingen, maar zij is van deze wens afge stapt omdat de kans bestaat dat veel mensen dan nog met vakantie zijn, met name in het noorden en oosten van het land, waar de schoolvakanties pas na 1 september eindigen. Zouden de verkiezingen ech ter na Prinsjesdag worden ge houden, dan zou ongetwijfeld de rijksbegroting voor 1983, die op Prinsjesdag door het ka binet wordt gepresenteerd, tot inzet van die verkiezingen worden gemaakt. Nijpels: „Dat zou politiek onzuiver zijn. Het moet bij de verkiezingen niet gaan om een begroting, maar om de breuk die in het kabinet van CDA, PvdA en D'66 is ontstaan". Overigens wees Nij pels erop, dat de PvdA en de kleine linkse partijen de ver kiezingen ook vóór Prinsjes dag willen, hetgeen betekent dat de meerderheid van de Tweede Kamer deze mening is toegedaan. „Het kabinet zal die wens moeilijk kunnen ne geren", aldus Nijpels. Over de invloed die de VVD op het beleid wil uitoefenen zei Nijpels: „Alles moet be spreekbaar zijn: de inhoud van de Voorjaarsnota en alle ove rige maatregelen die het kabi net wil nemen. Niets mag bij voorbaat van overleg worden uitgesloten". Hij liet echter doorschemeren dat de VVD haar wens om te mogen mee praten over de samenstelling van het kabinet niet zo zwaar laat wegen. Nijpels kondigde aan, dat zijn fractiegenoot Van Aardenne, voormalig minister van economische zaken, hem bij de besprekingen met for mateur Van Agt terzijde zal staan. gen^ CR, ome parlementaire lenj redactie) iiHAAG „Ik heb eni, emotionele banden "ijkt CDA, maar ik heb terkere banden met imocratie". Professor d tteenkamp wilde gis- regind, tijdens zijn en laatste perscon- als informateur, it een hier en daar omine indruk wegne- iwoHij zou zich absoluut :r «ebben laten leiden de voorkeuren van litiek leider van het >- premier Van Agt. leb in de afgelopen lagen één keer met gesproken en één een telefoongesprek- |t hem gevoerd. Dat "les". imp verklaarde met ■dat hij naar Den Haag ikomen om te „helen", hem is dat niet het- „lijmen". Hij had het belangrijkste taak ge in bijdrage te leveren X verbeteren van de- ingen tussen de poli- artijen in Nederland, in antwoord op kritiek liet voldoende zou heb- lernomen om de PvdA houden, werd Steen- ilfs emotioneel, letste de sociaal- en fi- il-economische toestand ind: „Per week komen werklozen bij. Per >eit de staatsschuld miljoen gulden". On- omstandigheden is het naar zijn vaste overtuiging de plicht van de grote politieke partijen met elkaar samen te werkèn. „U zult me wel weer een naïeve padvinder noemen, maar ik begrijp werkelijk niet waarom de partijen niet samen serieus proberen met we tenschappelijke steun uit te vinden waar de werkelijke verschillen liggen. Daar moet toch uit te komen zijn. Maar dat lukt niet tijdens een infor matie of een formatie". „Duw door!" Teruggrijpend naar 1971, toen hij voor de eerste keer als in formateur optrad, gaf Steen kamp als zijn mening dat waar de partijen toen wel met el kaar konden samenwerken, maar niet wilden, nu het te genovergestelde het geval is. Volgens hem is samenwerking ook hetgeen de mensen in het land eisen van de partijen. In alle brieven die hij gekregen had, zou iets gestaan hebben als: „Duw door Maak een ein de aan dat geklets, aan dat ge donder in Den Haag". Steen kamp had daaruit een „diep levend verlangen" geproefd. Omdat hij wel kon vermoeden wat hem als informateur te wachten zou staan, had hij zich met onder meer een aan tal citaten gewapend. Eén daarvan was een opmerking uit 1923, van president Ebert van Duitsland aan het adres van de sociaal-democratische partij, nadat deze het kabinet- Stresemann ten val had ge bracht: „Uw redenen zijn over zes weken vergeten, maar de effecten van uw dwaasheid zullen over tien jaar nog voel baar zijn". Wat dichter bij huis blijvend, herinnerde Steen kamp aan een uitspraak van zichzelf uit 1972. Het ging toen over het feit dat DS'70 uit het door Steenkamp gefor meerde kabinet-Biesheuvel was gestapt. „De heetste plaat sen in de hel zijn voor mensen die in tijden van crisis aan de kant blijven staan". Toen Dreesjr. hem daarover boos benaderde, had Steenkamp ge zegd dat hij over drie jaar nog maar eens moest bellen. „DS'70 was toen practisch van de aardbodem weggevaagd". Verdeeldheid funest Dat alles had de PvdA echter niet kunnen bewegen tot een andere houding. Het was Steenkamp al heel snel duide lijk geworden dat een herstel van de breuk in het kabinet niet mogelijk zou zijn. „Lijmen kon echt niet. Dan had Hare Majesteit wel een informateur in vaste dienst kunnen nemen. En dan zou de lijmindustrie de eerste speerpunt van Jan Ter- louws industriebeleid hebben kunnen worden". Steenkamp verklaarde die onmogelijkheid uit persoonlijke tegenstellin gen en uit een verschil in ide ologie. „Er is sprake van ver schillende visies op de ontwik keling van de maatschappelij ke orde". Onder die omstan digheden was het volgens Steenkamp maar beter dat Van Agt en Den Uyl uit el kaar waren gegaan. „Een ver deelde top is funest voor een kabinet en heeft ernstige ge volgen voor de democratie". De informateur, die op dat moment al ex- was, gaf de PvdA de raad zich in eigen kring te gaan bezinnen op de grote sociaal- en financieel- economische problemen van deze tijd. Hij leek de sociaal democraten daarmee te willen zeggen, dat ze alleen op die manier weer aanvaardbare partners voor het CDA (en D'66) zouden worden om mee te regeren. VVD Als contras't voerde Steen kamp de VVD ten tonele. „De D'66: alle inkomens vier jaar bevriezen DEN HAAG Alle inkomens zouden vier jaar lang bevroren moeten worden. Om de koopkracht van de mensen niet teveel te laten inzakken zou er tegelijk een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting moeten worden doorgevoerd. De regering zou hierover afspraken moeten maken met werkgevers en werknemers die meerdere jaren gelden. Dat is een van de hoofdpunten van een herstelplan voor de economie en de werk gelegenheid dat de Tweede-Kamerfractie van D'66 vanmiddag heeft gepubliceerd. De inkomensstop zou ook moeten gelden voor alle niet-cao-in- komens, de ambtenaren en trendvolgers en de beoefenaren van vrije beroepen. Door zo'n stop zou in vier jaar tijd de werkgele genheid met 150.000 arbeidsjaren toenemen en het financie ringstekort zou er 2,25 procent door dalen, zo heeft D'66 uitgere kend. Informateur Steenkamp ontvangt van VVD-leider Nijpels de voorwaarden die zijn fractie stelt in ruil voor een gedoogsteun van een interimkabinet van CDA en D'66. VVD heeft „ja" gezegd tegen het voorgestelde kabinet". Verbijsterd door deze uit spraak, wierpen journalisten tegen dat de verlangens van VVD toch strijdig waren met die van D'66. De eerste wil in vloed op het beleid en de tweede wil niet dat er daaro ver afspraken gemaakt wor den. En de VVD had toch ge zegd dat er helemaal geen ka binet zou komen, als niet aan haar verlangens zou worden voldaan. Aanvankelijk leek Steenkamp de vragen niet geheel te be grijpen. Geduldig legde hij uit dat hij zich „omdat het mij staatkundig goed leek" er van verzekerd had dat de VVD het interimkabinet niet bij zijn eerste optreden in de Tweede Kamer naar huis zou sturen. Maar het vragen stel- len"ging door. Hoe moest Van Agt als formateur nu én de VVD én D'66 tevreden stellen? Steenkamp, op zijn beurt zeer verbaasd: „Maar ik heb toch met dezelfde situatie gezeten! Ik zie daar geen. belemmering in". Hij voegde eraan toe de oplossing voor deze problemen in het achterhoofd te hebben. „En als de formateur daar prijs op stelt, ben ik gaarne bereid die aan hem te onthullen". RIK IN 'T HOUT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren een motie van D'66-kamerlid Nypels aangenomen waarin de regering wordt gevraagd „met spoed" een regeling te ontwerpen om eigenaar-bewoners van koopwonin gen die in financiële problemen zijn gekomen, te hel pen met een tijdeijke overbruggingssubsidie. Die subsidie zal het rijk in totaal niet meer dan 12 miljoen gul den mogen kosten. Dit is naar alle waarschijnlijkheid veel te weinig. Demissionair minister Van Dam (Volkshuisvesting) liet vlak voor het debat weten, dat die subsidie het rijk 100 miljoen gulden zou gaan kosten. Hij rekende de Kamer voor dat het gaat om 100.000 huiseigenaren, die ieder een subsidie van duizend gulden zouden moeten krijgen. Van Dam wees er verder op dat het rijk in 1983 om de woning bouw op peil te houden al twee miljard gulden tekort komt, een bedrag dat tot 1985 oploopt naar 5,5 miljard gulden. „Mocht mijn opvolger in de Kamer zitten, dan wens ik hem voor de stem ming veel wijsheid toe. Kan hij die dan niet opbrengen, dan na de stemming", aldus Van Dam in een motivatie om de subsidie plannen van Nypels af te wijzen. AMERSFOORT De Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties (NWS), waarbij in totaal 458.000 sportvissers zijn aangesloten, vindt dat het niet duide lijk wat er nu van de sportvisserij valt onder CRM en wat onder Landbouw en Visserij. Volgens de NWS overlappen de zaken elkaar, waardoor een samenhan gend overheidsbeleid nauwelijks van de grond komt. In het gisteren verschenen jaarverslag 1981 zegt de federatie dat gesprekken met de beide ministeries in concreto weinig hebben opgeleverd. Landbouw en Visserij wordt verweten niet met nieuwe beleidsinitiatieven te komen ten aanzien van de sport visserij en de binnenvisserij. Volgens de vereniging vormt het streven van de overheid naar de mogelijkheden voor iedereen om sport en recreatie te kun nen beoefenen, ook zonder te zijn georganiseerd, een bedreiging voor de hengelsportorganisaties. Politie stuurt illegale werknemers terug naar België TILBURG Bij een actie gistermorgen vroeg aan de poort van een lompenverwerkend bedrijf in Tilburg heeft de politie een bus met 45 in België woonachtige Turken en Spanjaarden aan gehouden, die geen van allen in het bezit waren van een ver- blijfs- en een tewerkstellingsvergunning voor ons land. De bui tenlanders werden na die constatering teruggestuurd naar Bel gië. Tegen de eigenaar van het bedrijf werd een proces-verbaal opgemaakt wegens het illegaal in dienst hebben van buitenland se werknemers. Van de teruggestuurde werknemers, 37 vrou wen en 8 mannen, werkten sommigen al tien jaar bij het bedrijf. Voor België hadden zij wel een verblijfsvergunning. De zaak kwam aan het rollen door een routinecontrole door de rijkspoli tie in het grensgebied. Wielrijdster gewond LEIDSCHENDAM Een 20- jarige fietster uit Leidschen- dam is gisteravond omstreeks half zeven zwaar gewond ge raakt tijdens een ongeval op de kruising Graaf Willem de Rijklaan en de Prinses Marie Louislaan. De fietster verleen de geen voorrang aan een na derende automobiliste. De fiet ster is met ernstig hersenletsel opgenomen in het Westeinde- ziekenhuis. „GAK-arts discrimineert" MEPPEL De Meppeler CPN-lijsttrekker Roel Huberts gaat een aanklacht indienen wegens politieke discriminatie tegen de controlerend GAK- arts J.Doeland. De arts heeft op Huberts z'n kaart namelijk aangetekend: „deze man is lid van de CPN en is actief als propagandist". Roel Huberts meent, evenals zijn advocaat, mr.A.Hidajattoellah uit Mep- pel, dat een dergelijke aante kening niet past op een ziekte- kaart van het GAK en dat het lid zijn van de CPN geen in vloed mag hebben op de door de arts te stellen diagnose. Hu berts heeft een fotocopie van zijn kaart aan zijn advocaat gegeven. Achttien minuten applaus voor Ned. Danstheater DEN HAAG Het Neder- lands Dans Theater (NDT) heeft in Praag een voor die stad absoluut record ge boekt: achttien minuten ge scandeerd applaus voor de dansers, het orkest uit Brno onder leiding van de vaste dirigent van de balletgroep, David Porcelijn, en voor de artistiek leider van het ge zelschap, Jiri Kylian. Het enorme succes heeft geleid tot aanbiedingen voor optre dens in Dresden en Leipzig en Moskou in de herfst van vol gend jaar, naar het gezelschap heeft meegedeeld. Het NDT gaf twee voorstellin gen in het kader van het festi val „Praagse lente" in het Smetanatheater. Uitgevoerd werden choreografieën van Kylian, die in Praag werd ge boren. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BH UW KRANT MFT INFORMATIE OVER TILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA mèHAAG Staatsse- ris Van Zeil van eco- jche zaken wil het UUwjk maken dat er je- meer avondwinkels J'jï die in principe al- -tonbgen verkopen. Van wil via een aanpas- van de winkelslui- aAret aan de gemeen- e bevoegdheid geven openstelling van ivondwinkels zelf te Nu wordt alleen nderingsgevallen 'mg gegeven dverkoop. .tijden van de ge wone winkels worden niet veranderd. Winkels met dag verkoop blijven de sluitingstijd van 18.00 uur houden, de eventuele wekelijkse koop avond uitgezonderd. De avondwinkels gaan pas om 16.00 uur open en ze mogen niet meer dan 52 uur per week draaien. De staatssecretaris is met zijn plannen gekomen vanwege de gebleken behoefte aan winkels die 's avonds nog open zijn. Vooral door het toe nemende aantal werkende vrouwen is die behoefte ge groeid. Van Zeil vindt meer avondwinkels daarom ook in het kader van het emancipa tiebeleid van de regering een goede ontwikkeling. Het alternatief voor meer avondverkoop zou verlenging van de openingstijden van de gewone winkels zijn geweest Van Zeil voelt daar echter niets voor. Hii vreest dat het te lange werktijden voor met name de kleinere winkels tot gevolg heeft. De Dienstenbon den FNV en CNV zijn positief over de plannen, de Consu mentenbond niet. De bond meent dat de avondwinkels onvoldoende zullen voorzien in de behoefte van late klan ten en hun assortiment te be perkt zal blijven. De bond wil wel een meer flexibele rege ling van de openingstijden van de gewone winkels. De ge meente Den Haag vindt de plannen van Van Zeil „een goede zaak". Boete in plaats van cel DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gisteren ge schaard achter een voorstel van minister De Ruiter (justi tie) om in een aantal gevallen de rechter de bevoegdheid te geven gevangenisstraffen te vervangen door geldboetes. Dit voorstel, de wet vermo genssancties, werd zonder stemming aanvaard. Op voor stel van CD A-kamerlid Buike- ma werd een wijziging in de oorspronkelijke wettekst aan gebracht. Deze wijziging komt erop neer dat bij het opleggen van boetes niet alleen reke ning wordt gehouden met de ernst van het gepleegde straf bare feit, maar ook met de fi nanciële situatie, de draag kracht van de verdachte. De bedoeling van de nu door de Tweede Kamer aanvaarde wet is de overbelasting van het justitieel apparaat te ver minderen en de procesgang in een aantal gevallen te versnel len. Groen licht overneming Uniser-terrein DEN HAAG De grote fracties in de Tweede Kamer zijn niet van plan staatssecretaris Lambers-Hacquebard van Milieuhygiëne voor de voeten te lopen bij de be oogde overeenkomsten met het grondzuiveringsbedrijf Mourik bij de overneming van het Moerdijkse Uniser- terrein. Die overeenkomsten betreffen de aankoop van het terrein van Uniser door Mourik, waar het bedrijf een grondzuiveringsbedrijf wil beginnen, cn de verwerking van het daar aanwezige chemi sche afval. De staatssecretaris verklaarde dat tussen deze twee overeenkomsten geen koppeling bestaat. Zij verzekerde dat de vergunningsaanvragen van Mourik de normale procedure moe ten doorlopen. Met de sanering van het afval is een bedrag van 11.5 miljoen gulden gemoeid. De overheid is bereid daarvoor negen miljoen op tafel te leggen, twee miljoen komt beschikbaar uit de boede lopbrengst en een half miljoen zal Mourik uit eigen middelen betalen. Elke dag dat het afval in tanks op het terrein blijft staan kost de belastingbetaler handen vol geld, en daar moet snel een einde aan komen, zo menen de woordvoerders van de grote fracties. Onweersstoring trekt voorbij DE BILT (KNMI) - Donder- dag staat het weer onder in vloed van een kleine onweers depressie. Woensdagochtend bevond deze zich nog boven Zuidwest-Frankrijk, donder dag wordt hij boven Neder land verwacht en vrijdag zal hij weggetrokken zijn naar de Oostzee. Het laat zich aanzien dat de hevigste buien in de nacht van woensdag op don derdag zullen vallen. Na het voorbijtrekken van de storing draait de wind naar het noord westen en stroomt aanmerke lijk koelere lucht van de Noordzee ons land binnen. Bo vendien zal de depressie veel bewolking veroorzaken. Een hogedrukgebied dat woensdag ook in ons land voor warm en zonnig voorzomerweer zorgde, trekt.weg naar de Sovjet-Unie. Weersgesteldheid van gisteren Weer Mai Min Neer- temp temp steg Amsterdam onbew 20 9 0 mm Do Bilt onbew 20 10 0 mm Deoten onbew 20 10 0 mm Eelde h.bew 18 14 0 mm Eindhoven onbew 21 10 0 mm Den Heider h bew 16 14 0 mm Lh. R'dam onbew 20 8 0 mm Twente onbew 19 110 mm Vlissingen onbew. 18 12 0 mm Z.-Limburg onbew 22 11 0 mm Innsbruck onbew. Klagen furl onbew. Kopenhagen rw.bew. zw.bew. 23 12 rw.bew. 20 10 onbew. 22 IS 0 n Stockholm goh bew. zw.bew. 25 16 340 Las Palm as n. ontv. Bekoel i.bew Tel Avtv i bew.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11