Asbestonderzettertje moet echt direct weg Slimme portemonnees voor nieuwe Amro spaarders Protest van Amnesty tegen „heropvoeding" in Vietnarf Saddam Hoessein betaalt prijs voor eigen machtsstreven Amro polsband geldriem. Samen voor slechts f 15,-. Amro Bank. De bank waarje wat aan I BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 MEI 1982 PAGINA Vredesbijeenkomst In het Scheveningse Kurhaus is giste ren een internationale schrijvers bijeenkomst geopend, het Haager Treffen, waar 65 schrijvers, vooral uit Oost- en West-Duitsland, aan deelne men. Zij proberen te komen tot een concreet vredesinitiatief. Op de foto ziet men Harry Mulisch, die de confe rentie gisteren opende, naast de Oostduitser Stephan hemlin en rechts de Westduitser Bernt Engelmann. Vandaag is op de conferentie een plan aan de orde om in de beide Ouitslanden en in Tsjechoslowakije een zone te creëren waaruit kernwa pens en buitenlandse troepen moeten worden verwijderd. Afschriften van het plan zijn verzonden aan de Ameri kaanse president Reagan en aan pre sident Brezjnev van de Sovjet-Unie. AAGER TREFFEN th'i hjtoutiüdier Sein ïflsfeUec 'i-Giavetihaqe, Kurhaus 24-26 Mai Perscensuur in Indonesië verscherpt JAKARTA De Indonesische regering heeft minstens zeven buitenlandse kranten verboden en daarmee de perscensuur ver sterkt, zo is gisteren van gezaghebbende zij de in Jakarta vernomen. De betrokken kranten zijn het Nederlandse NRC-Handelsblad, de Britse Observer, de Franse bladen Le Figaro, L'Aurore en france-Soir en de Australische Sydney Morning Herald. Het Franse blad Le Mon de, dat niet officieel verboden is, blijkt al enkele weken niet te koop te zijn. De voor naamste reden voor het verbod zou zijn, dat de betrokken bladen ongunstige of te kriti sche commentaren hebben geschreven over de Indonesische regeringspolitiek. Westduits blad uit kiosken verwijderd MUNCHEN De politie heeft gisteren duizenden exempla ren van een links blad uit de kiosken verwijderd vanwege een artikel waarin president Carstens fel werd aangevallen. In het artikel in de veertien daagse plaatselijke krant Blatt werd Carstens een fascist ge noemd en werd er bij de lezers op aangedrongen volgende maand de autowegen te blok keren uit protest tegen het voorgenomen bezoek van de Amerikaanse president Rea gan aan West-Duitsland. Veel doden bij brand in Frankrijk AIR-SUR L'ADOUR Bij een brand in een schoolgebouw voor zwakzinnige kinderen in het plaatsje Air-Sur-L'Adour in het zuidwesten van Frankrijk zijn vanmorgen 21 mensen om het le ven gekomen,terwijl vijftien ande ren worden vermist. Dit is bekend gemaakt door plaatselijke autori teiten. In het puin van het totaal uitgebrande gebouw werden de lij ken gevonden van een leraar en vijf kinderen. Onder de vijftien bevindt zich ook een leerkracht. De brand brak op twee plaatsen in het gebouw uit. Een onderzoek werd ingesteld. „Israël schiet twee m Syrische MIGs neerlv TEL AVIV Israëlische jachtvliegtJM hebben gisteren in een kort gevecht bovjph Libanese hoofdstad Beiroet twee Syrlt» MIGs neergeschoten. Dit is door een Isr»d' che legerwoordvoerder bekend gemaakt!. Syrische woordvoerder zei dat twee SyrrJ vliegtuigen waren getroffen. Of zij zijn ïïfl gestort vermeldde hij niet. Israëlische todJJ len werden gisteren onderschept toen ziiiu verkenningsvlucht boven Libanon rnaara Even later volgde er een luchtgevecht!?^ het eerste is sinds Israëlische vliegtuigaLj 21 april hevige bombardementen op doel^« Libanon uitvoerden. Hierbij kwamen *JL burgers om het leven. WERELDCONGRES OVER SLUIPENDE MOORDENAAR DELFT Er zijn stoffen die zo „sluipend" gevaar lijk voor mens en milieu zijn dat men er wereld congressen aan wijdt. Zoals deze week in Mon treal waar 72 sprekers en panelleden uit 14 landen spreken over asbest en waar zo'n 600 wetenschap pers, maar ook overheden, vakbondsmensen en pro ducenten discussiëren over de stof en het risico dat die meebrengt. Uitein delijk doel: het beant woorden van de vraag of het gebruik van asbest nog aanvaardbaar is of dat de stof geheel moet wor den uitgebannen. Is asbest dan zo gevaarlijk? Ze ker. Inademing of het via de mond naar binnen krijgen van asbestvezels kan erg kwalijke gevolgen hebben. Asbestose (longverschrompeling) of me- sotelioom (een vorm van kan ker die net als asbestose dode lijk en ongeneeslijk is) aan longen of maagingang kan het gevolg zijn. Alleen is dat niet meteen merkbaar. Het is niet zo dat u vandaag asbestvezels inademt en volgende week ziek wordt. Nee, soms worden de gevolgen pas 20 tot 30 jaar na het tijdstip waarop iemand in aanraking kwam met asbest merkbaar. Voor Nederland gaat naar dit congres drs. R.W. Lantingh. Hij werkt bij het Instituut voor milieuhygiëne en luchttech niek van TNO in Delft. Hij zegt: „Aanleiding voor onze deelneming is het werk dat wij voor de EG doen. De EG is be zig een richtlijn óp te stellen om de uitworp van asbestver- werkende bedrijven te beper ken, althans aan gelijke nor men te binden. Aan de voor studies die daarvoor zijn ge daan heb ik veel werk ver richt. Dat is er ook de aanlei ding toe geweest dat ik ben uitgenodigd als spreker op het symposium. Met die richtlijn zijn we al een jaar bezig en het gaat eerlijk gezegd moeizaam. Elk land heeft zijn eigen wet geving en die wetgevingen passen niet zo goed bij elkaar". Als asbest zo gevaarlijk is, kan het dan niet door andere stof fen worden vervangen? „Het is technisch mogelijk asbest in bijvoorbeeld rem voeringen van auto's te vervangen door andere materialen, zoals gesin terd metaal. Voor zeer zwaar gebruik wordt dat wel toege past. Er wordt overigens bin nen de EG gepraat over ver vanging van asbestvezels waar dat mogelijk is. Wat asbest- plaatjes betreft is men in Ne derland bezig om daar een verbod op te krijgen. Een TNÓ-commissie adviseert daarover het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne. Eén van de adviezen is dat producten waaruit asbest vezels gemakkelijk loslaten moeten worden verboden. Bij de EG is op het ogenblik een onderzoek gaande naar een testmethode om te bepalen of een stof gemakkelijk vezels loslaat. Asbestbrandweerpak- ken lijken gevaarlijk, maar die vezels zitten goed opgesloteh en ik dacht dat daar weinig of geen alternatieven voor waren die dezelfde eigenschappen hebben. Gezien alles wat er nu bekend is over de gevaren van asbest zou ik zeggen dat de stof zo veel mogelijk moet worden vermeden als er alternatieve produkten voorhanden zijn die dezelfde eigenschappen heb ben. Aan de andere kant zou er een totaal verbod van die artikelen moeten komen waarbij asbest gemakkelijk vrijkomt. Dat zijn dus eigenlijk die produkten die voorname lijk als isolatiemateriaal wor den gebruikt, waartoe ook het befaamde kookplaatje be hoort". Glaswol lijkt misschien een goede vervanger, maar dat „splintert" ook. „Het is beslist veel minder ge vaarlijk dan asbest. De vezels zijn veel groter en dikker en dat maakt uit hoe „respirabel" de vezel is, d.w.z. in hoeverre hij kan worden ingeademd. De meeste glasvezels hebben een diameter die te groot is om in ademen mogelijk te maken. Binnen die industrie zijn al ge durende 20 jaar veel onderzoe Drs. R.W. Lantingh bekijkt foto's van longweefsel met asbestvezels ken gedaan naar mogelijke schadelijkheid van glasvezel maar men heeft nooit iets ge vonden. Het zagen van golf plaat is ook een probleem, ze ker als dat ondeskundig ge beurt of met slijpschijven. In golfplaat zit globaal tien pro cent asbest. We Zijn ook bang voor wat er in dat opzicht in de hobbysfeer gebeurt. Er is nog geen ver plichte etikettering van het materiaal. Er is een voorstel van de TNO-commissie ge weest om informatieve etiket ten op die platen te plakken, met de waarschuwing erop dat je het niet zomaar moet gaan verzagen en zeker niet in af gesloten ruimtes. Aan asbest- cement zitten nog heel andere problemen; Het blijkt dat I de verzuring van de neef de cement oplost en dat de zeis vrij komen te liggen' zou elke doe-het-zelver aej? den om bij verwerking vair materiaal -speciale gei^ schappen te gébruiken dL huur zijn of anders grove gen en lage toerentallen". GERARD CR( (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Amnesty International, de interna tionale organisatie die strijdt voor de naleving van de mensenrechten, heeft zijn bezorgdheid uit gesproken over het zonder vorm van proces in „her- opvoedings-kampen" ge vangen houden van vele duizenden Vietnamezen door de regering van wat nu de Socialistische Repu bliek Vietnam heet. Negen jaar geleden werden in Parijs de akkoorden getekend, waarmee een einde leek te ko men aan de jarenlange bloedi ge strijd in Vietnam. Maar na het dramatische vertrek van de Amerikanen uit de Zuid- vietnamese hoofdstad Saigon gingen de gevechten door. In april 1975 kwamen de door Noord-Vietnam gesteunde gu errilla's aan de macht, een jaar later was de hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam in de Socialistische Republiek Viet nam een feit. De nieuwe regering kreeg te maken met het probleem van DEN HAAG Met de her overing door het Iraanse leger van de stad Khorramsjahr heeft Irak zijn laatste belang rijke bolwerk in Iran moeten prijsgeven en kan de Golf-oor- log voor president Saddam Hoessein als een verloren zaak worden beschouwd. Een ver lies dat niet alleen zwaar zal wegen voor de uiterst ambi tieuze Iraakse president, maar dat tevens de politieke ver houdingen in het olierijke Golfgebied danig kan versto ren. Immers, de Iraniërs zou den met hun zo belangrijke Iraanse exportproduct de is lamitische revolutie een goede afzetmarkt kunnen vin den onder de sji'ieten in Irak en de Golfstaten. Voor het uitbreken van de Golfoorlog was de invloed van de Iraanse revolutie onder de sji'ieten in Irak al duidelijk voelbaar en vormde in toene mende mate een bron van on rust. Meer dan de helft van de Iraakse bevolking is sji'iet. Maar hun leven wordt groten deels beheerst door de rijkere soennieten; met name door de clan Hoessein al-Takriti, zoals de volledige achternaam van de huidige Iraakse president luidt. Hoewel indamming van het is lamitisch fundamentalisme ze ker als argument kan worden opgevoerd, vormde dit voor president Hoessein zeker niet de doorslaggevende reden om in september 1980 tegen Iran ten strijde te trekken. In zijn strijd tegen de Koerden had hij al bewezen een afschei dingsbeweging op brute wijze te kunnen uitschakelen. Te genover de de binnenlandse oppositie heeft de Iraakse heerser zich evenmin gemak kelijk opgesteld. De relatie met de communistische partij was in 1980 tot een bedenke lijk peil gezakt, omdat duide lijk was geworden dat Irak zich politiek en economisch onafhankelijker van de Sovjet- Unie wilde opstellen. Tenein de een groeiende oppositie de Iraakse communistische partij heeft veel aanhangers onder Koerden en sjie'ieten in de kiem te smoren, was al menig „lastige communist" geëxecuteerd. Het regime-Hoessein zat aan de vooravond van de Golf-oor- log krachtig genoeg in het za del om de touwtjes in handen te kunnen houden. Vooral na dat president Bakr in juli 1980 afstand had gedaan van zijn functies en Saddam Hoessein vrijwel alle macht naar zich toe wist te trekken, was zijn binnenlandse positie stevig ge noeg om door middel van ge heime politie en het leger een hoge dam op te werpen tegen het stijgende islamitische tij in Iran. Het belangrijkste motief voor president Hoessein om Iran de oorlog te verklaren werd ge vormd door diens streven de hegemonie in het Golfgebied te willen overnemen. Op het moment dat de sjah uit Iran werd verdreven (en met hem de Perzische controle over de Golf verdween), moet de Iraakse machthebber zijn kan sen hebben geroken. Hoessein, die dankzij de olie over een rijkelijk gevulde schatkist be schikte en een goed getraind leger kon inzetten, raakte be vangen door het idee Irak tot een regionale supermacht te maken, om zo de „Arabische" belangen in het Golfgebied te verdedigen. Met de hegemonie over het Golfgebied zou Irak een onafhankelijk machtsblok tussen Oost en West vormen en zou het vervolgens een lei dende rol kunnen vervullen onder de Derde Wereld-lan den, zo moet Hoessein in zijn machtsdromen hebben ge dacht. Machtsstrijd De aanhoudende machtsstrijd in Iran had het Iraanse defen sie- en staatsapparaat danig verzwakt. Door middel van een korte en snelle oorlog wil de de militaristische Hoessein al-Takriti zijn plan realiseren. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat hij hierin slaagde. Een aanzienlijk gedeelte van het zuidwesten van Iran werd veroverd en Irak kon zijn voorwaarden stellen aan een vredesregeling. Bagdad eiste dat Teheran het gebied langs de grensrivier de Sjatt-el-Arab op zou geven. Ook moest de Iraanse regering afstand doen van de drie in de Golf gelegen eilandjes, die de sjah in 1971 had bezet en van grote strate gische betekenis zijn in ver band met het scheepvaartver keer door de Straat van Hor- moez. Deze eisen werden door Teheran categorisch verwor pen. Een eerste bemiddelings poging van de Pakistaanse president Zia oel-Haq mislukte dan ook volkomen. De toen malige Iraanse minister van buitenlandse zaken, Bani-Sadr, liet Zia oel-Haq heel simpel weten dat het hem niets kon schelen hoe lang de oorlog zou voortduren: „Iran is vastbeslo ten door te vechten tot de laat ste Iraakse soldaat van het Iraanse grondgebied is ver dwenen", zo lichtte de nu in Parijs als banneling levende Bani-Sadr toe. De Iraanse lei ders hadden duidelijk gekozen Voor een lange oorlog en hier op had president Hoessein niet gerekend. Tot december 1980 kon het Iraakse leger vrij gemakkelijk de veroverde posities handha ven en omdat gedurende de wintermaanden de woestij noorlog in verband met weer somstandigheden en bodem gesteldheid min of meer werd stilgelegd, konden beide par tijen zich voorbereiden op een nieuwe gevechtsronde. Tot het voorjaar van 1981 werden de Iraanse oorlogsinspanningen verzwakt als gevolg van een sterk wantrouwen tussen het legerofficieren en -manschap pen, die het sjah-regime had den gediend en de pasdarans, de verdedigers van de revolu tie. De nieuwe machthebbers hebben sinds het uitbreken van de oorlog veel gedaan om dit wantrouwen weg te nemen en slaagden hierin steeds meer naarmate de Iraanse propa gandamachine Saddam Hoes sein frequenter als „de volks vijand" afschilderde. Vooral na de vrijlating van de Ameri kaanse gijzelaars kon Teheran zich sterker op Irak concentre ren. Offensief Het duurde toch nog tot het najaar van '81, eer de Iraanse troepen in staat waren een vuist te maken tegen het Iraakse leger. Precies een jaar na het uitbreken startte Iran een goed voorbereid offensief, dat tot half december zou du ren. In deze periode werd on dermeer de Iraakse omsinge ling van Abadan doorbroken en werd de stad Boestan heroverd. In maart van dit jaar startte de Iraniërs een tweede grootscheeps offensief, dat begin deze week een hoog tepunt beleefde met de her overing, van Khorramsjahr, het laatste Iraakse bolwerk in Iran. De verpletterende Iraakse ne derlaag (volgens sommige schattingen zo n 25.000 doden en vele krijgsgevangenen) is voor menigeen als een grote verrassing gekomen. De vraag dringt zich dan ook op hoe de Iraanse strijdkrachten, die een 1'aar geleden in een nog vrijwel ïopeloze positie verkeerden, erin geslaagd zijn de Irakezen zo overtuigend te verdrijven. Zo is nog onduidelijk hoe de Iraanse munitievoorraden konden worden aangevuld, daar het niet waarschijnlijk is dat de sjah zoveel munitie had ingekocht dat gedurende en kele jaren oorlog gevoerd kon worden. Interessant is het daarom te weten in hoeverre de Iraanse ayatollahs naast Sy rië toch nog „stille" bondgeno ten hadden. Vrijwel meteen na de Iraakse invasie in Iran liet de Israëlische regering weten steun te willen verlenen aan Iran. Het feit dat enkele maanden geleden een Israë lisch vliegtuig neerstortte, dat wapens naar Iran zou hebben vervoerd zou erop kunnen duiden, dat Israël indirect be trokken is (geweest) bij de Golfoorlog. Maar bondgenoten of niet, een gegeven is dat de inzet van de Iraanse strijdkrachten vrijwel geen grenzen heeft gekend. De motivatie is onder veel Ira niërs is zo ver opgevoerd, dat zelfs kinderen van tien jaar bereid blijken met een ware doodsverachting de vijandige tanks tegemoet te treden. Uit het hoge aantal Iraakse krijgs gevangenen zou kunnen wor den afgeleid, dat zij beduidend minder gemotiveerd zijn. Waarschijnlijk heeft president Hoessein met dit aspect te wei nig rekening gehouden en moet hij nu de prijs gaan beta len voor zijn Pruisische machtsstreven, waarvoor het Iraakse volk blijkbaar niet zo heel erg warm loopt. RICK KERSJES naar schatting 1,3 miljoen mensen, die als militair of ambtenaar hadden gewerkt voor de verdreven machtheb bers. De overgrote meerder heid van hen, ongeveer een miljoen mensen, kreeg zijn rechten terug na „politieke cursus" van zes tot twaalf maanden. Hen trof niet veel blaam, zo zei de nieuwe rege ring. Zij waren, voor de om wenteling, „bedrogen door de Amerikanen en de „marionet- ten"-leiders". Ruim tweehon- derduizend mensen, voor het merendeel voormalig^ hogere ambtenaren en legerofficieren, werden na een berechting door een volkstribunaal op „heropvoedings-cursus" ge stuurd en na enige tijd weer vrijgelaten. Zeker veertigdui zend Vietnamezen verdwenen zonder enige vorm van proces in „heropvoedings-kampen" opgesloten. Grote groepen zijn vrijgelaten, maar duizenden mensen zitten nu jarenlang zonder enige vorm van proces vast. „Die (Zuid)Vietnamezen hebben het neo-koloniale be wind van de Verenigde Staten gesteund, bewust geheuld met de vijand en zijn daarom land verraders", aldus de huidige machthebbers. In de afgelopen jaren heeft Amnesty International ver schillende malen bij de Viet namese regering aan de deur geklopt om over het probleem van de gedwongen „heropvoe ding" te spreken. Het protest tegen het zonder vorm van proces vasthouden van men sen is een van de voornaame acties van Amnesty Interna tional. Alle acties hebben ech ter weinig effect gesorteerd. In de loop van de afgelopen jaren is Amnesty zelfs gebleken dat steeds vaker mensen die niets met de verdreven regering van doen hadden, als politieke gevangenen in de kampen verdwijnen. Men wordt niet meer vastgehouden om iets dat men heeft gedaan of waarvan men wordt beschuldigt. De mensen zitten vast om wat zij, volgens de autoriteiten, kun nen doen als zij vrij rond zou den lopen. Daarnaast bestaat bij Amnesty zorg over de medische situatie in die kampen. Er zouden grote tekorten bestaan aan mei nen en medisch personeeS miliebzoek is geen recht f een voorrecht, afhankelijk het gedrag en de polifti vooruitgang van de gev^l ne. Verder zijn gevallen' kend van mensen die it I kampen moesten blijven,^ wijl aan de kampleiding (I, dat zij ongeneeslijk ziekt ren. irr Amnesty International !t< er bij de Vietnamese regir op aangedrongen maatre$g af te kondigen, die dergt situaties kunnen voorktr en er in de toekomst toe zF' leiden dat een eind komlfl het systeem van gedwoH „heropvoeding" zonder vorm van proces. m Handig bij het trimmea fietsen of slenteren langs het strand Waar je ook buitenshuis mee bezig bent je geld hou je voortaan veilig bij de hand met de Amro polsband of geldriem, want aan de binnen kant zit een geldvak met rits. En uiteraard zit ook je spaargeld meteen goed bij de Amro Bank Want je kunt ldezen uit verschil lende spaarvormén met hoge rente. Als je tussen de 15 en 25 bent kom je bij voor beeld in aanmerking voor het Amro Plus Pakket dat is een slimme combinatie van een Spaarrekening (met bijzondere, hoge rente) èn een Salarisrekening Zoiets heb je nu (of binnenkort) toch nodig En dan kun je 't maar beter meteen goed regelen. Pak dus zo'n Plus Pakket Alle nieuwe Amro spaarders kunnen de p<j' band en geldriem voor slechts f15,- kopen, na iiji van ten minste f 25,-. U Ontvang je liever een spaaipremie? Dan verhogen wij die inleg met f 7,50 premie Zowel inleg als premie zijn gedurende 2 maanèi niet opvraagbaar. Bestaande Amro spaarders kunnen natuufi ook die polsband en geldriem kopen. Voor f 15,^ Na inleg van ten minste f 25,- of als je autoifc tisch gaat sparea Niet Amro spaarders betalen f 30,-. De air geldtvan3meit/m4junii982,zolangde e voorraad strekt Dus wees er snel bij.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10