r Verkiezingen werpen schaduw vooruit Een loede zef kostuum m 15.95 Walthenette TIJDENS LEIDERDORPSE GEMEENTERAADSVERGADERING r Êeïdóe SoiMO/nt Gouden paar in de Zilk bondeel-driedaagse! LEIDSE COURANT DINSDAG 25 MEI 1982 PAGINA 7 4/Jjskarpers houden sloten schoon ÉMlRDWIJK Men heeft in Noordwijk bij- Kftr goede ervaringen opgedaan met het uit- van graskarpers in de sloten en weterin- C jan het dorp. Graskarpers voeden zich uit- "nd met waterplanten en proeven hebben ïtoond dat de vissen op die manier in aan- jke mate bijdragen tot het schoonhouden je watergangen, mefeft een forse besparing op de kosten van eenjnderhoud. Een paar jaar geleden is de maèoenendienst begonnen om in de sloten lal.Boerenburg graskarpers uit te zetten. Na eemistige ervaringen zijn de karpers onlangs terbsgelaten in de watergangen langs de We- Itintkade, de Duinwetering en de Grashoek. rhekosten daarvan bedroegen ongeveer daartegenover staat, dat op het i de sloten meer dan 10.000.- i rfbespaard. lkal Subsidie voor her inrichting Hoornesplein KATWIJK De winkeliersve reniging Hoornesplein heeft van het ministerie van Economische Zaken ruim 4,6 ton subsidie ge kregen voor de herinrichting van het Hoornesplein. De subsidie is verleend door staatsecretaris P.H. van Zeil. Hij deed dat op grond van de subusi- dieregeling modernisering win kelconcentraties. Met behulp van deze regeling kan het uiterlijk van verouderde centra, zoals het Katwijkse winkelcentrum, wor den verbeterd. De helft van de kosten voor zo'n opknapbeurt ko men voor rekening van het rijk. Recordopbrengst Kunstmarkt NOORDWIJK De Kunstmarkt afge lopen weekeinde in Noordwijk ten bate van Boven Volta blijkt na een hertelling een recordopbrengst te heb ben opgeleverd. Bij de voorlopige tel ling werd een verkoop van 13.000 gul den geschat, een bedrag dat eerdere kunstmarkten ook al opleverden. Nateüing leerde echter dat, waarschijnlijk door het slechte weer, voor een bedrag van 14.500 gulden aan kunst is verkocht in het dorpshuis De Kuip. Dat levert voor de actie Boven Volta 3.825 gulden op. De gemeente doet daar eenzelfde bedrag bij en aan Boven Voltaspullen werd voor duizend gulden ver kocht, zodat de opbengst voor de actie 8.650 gulden is. Parkeervakken in Hyacinthstraat NOORDWIJK B en W vragen aan de gemeenteraad om 19.500.- beschik baar te stellen voor de aanleg van par keervakken in de Hyacinthstraat. De bewoners hebben daarom verzocht. Thans is de situatie zo, dat aan beide zijden van de straat geparkeerd wordt. Daardoor blijft geen of nauwelijks ruimte over voor het autoverkeer. Het is de bedoeling een gedeelte van het middenplantsoen af te nemen en daar op 32 parkeervakken aan te leggen. De huidige noodbestrating van de Hya cinthstraat als gevolg van rioolaanleg moet binnenkort toch worden vervan gen, zodat het werk in één keer uitge voerd kan worden. Op die spaart men op de kosten. Provincie wil beheer vaarweg Leiden-Katwijk DEN HAAG De provincie gaat met verschillende in stanties overleggen om tot duidelijke afspraken te ko men over het beheer van de vaarweg Leiden-Katwijk. Een deel daarvan, het Additioneel Kanaal tussen Val kenburg en Katwijk is al in 1805 aangelegd, maar het beheer ervan is eigenlijk nooit geregeld. Door een aan varing in 1979 van het motorschip Corona is de zaak weer in de aandacht gekomen. Voor de vaarroute vanaf het Korte Vlietkanaal in Leiden tot de uitwaterings sluis bij Katwijk moeten nu duidelijke afspraken wor den gemaakt, wil men in het geval van aanvaringen ie mand aansprakelijk kunnen stellen. Tot nu toe is het zo geregeld dat een deel van het onderhoud door het Hoogheemraadschap Rijnland wordt gedaan en een deel door de gemeente Katwijk. De provincie wil nu het beheer en onderhoud van de vaarweg bij zichzelf onderbrengen en met eventuele eigenaren gaan onder handelen over overname van het water. Inbreker betrapt LEIDEN De politie heeft gisteren in het fi liaal van de Algemene Bank Nederland aan de Breestraat een 25-jarige Leidse inbreker aange houden. In het bankgebouw trachtte de man gestolen cheques te ver zilveren. Dat werd ontdekt en de politie werd gealarmeerd. De man bleek nog meer op zijn kerfstok te hebben. Hij werd gezocht door de politie van Noordwijk in verband met een inbraak. H-voorstel leiding De ich]k afge wezen :Yie SI HAAG De com- verkeer van de ncie heeft afwijzend igeerd op het voorstel de busmaatschappij over de afrit van de ïdaire weg 1 bij de De NZH vreest met >or Provinciale Wa- at voorgestelde afrit Jjfltijden van lijn 90 lan- IJS uilen worden, waar- 31* het niet meer moge- W is de aansluitingen ^^eze buslijn in het ge- aarlem-Leiden-Den te handhaven. jiciale Waterstaat blijft voorstel de Zilkerduin- lie parallel loopt aan de te ontlasten van door- verkeer door het op 'Mjveg om te buigen en de "'jlngssituatie op de krui- et de Hoogduinweg om ien. Daardoor moet ver- |van de Zilkerduinweg ing gaan verlenen aan fer op de Hoogduinweg Jrkeerscommissie van de ^^cie stemt daarmee in na HKumentatiè van Water- ®^dat op deze manier paal profijt wordt ge- uit de omleidingsweg De Zilk. de SW 1, en dat I veiligheidsoogpunt wei- prschilt met het NZH- busmaatschappij stelde afrit van de SW 1 bij ïrkdorp loodrecht te la- insluiten op de Zilker- ieg en het kruispunt bij .ogduinweg onveranderd l. Hierdoor zou lijn 90 :t niet hoeven verienen .rrang minder tijd ver- l. Bovendien is de uitvoe- van dit voorstel goedko- Waterstaat is hiertegen, 4 het gebruik van de pa- veg, de Zilkerduinweg. lor niet echt zal afne- Ëen tweede argument te lt NZH-voorstel is dat de ng van de secundaire •p deze manier een te e bocht krijgt. LEIDERDORP De dis cussies in de gemeente raad gisteravond werden beheerst door de naderen de gemeenteraadsverkie zingen. De politieke par tijen deden hun best zich politiek zo goed mogelijk te profileren voordat vol- fende week woensdag de iezer van zich zal doen spreken. Slachtoffer hiervan werd het VVD-raadslid Th. Stuiven- berg. Fel op de huid gezeten door de wethouders A.H. Meerburg (CDA), J. Bezemer (PvdA) en CDA-fractievoor- zitter J. den Boeft moest hij zijn opmerking inslikken dat hij principiële bezwaren had tegen de behandeling door het college van het bezwaar schrift van de heer P.A. Hoogkamer van Lucky Meat tegen de geweigerde bouw- verjgunning voor een boerde rij in de Achthovenerpolder. Dit bezwaarschrift, dat door de raad werd verworpen, had overigens uitsluitend een formeel karakter omdat de heer Hoogkamer in eerdere instantie verzuimd had bij Gedeputeerde Staten in be roep te gaan. Hoofdoorzaak voor de geweigerde bouw vergunning is het standpunt dat de heer Hoogkamer vol gens de exploitatieopzet nooit zijn hoofdberoep in het agra risch bedrijf kan vinden. Een standpunt dat unaniem door de raad werd overgenomen. De fractievoorzitter van het CDA J. den Boeft nam de gelegenheid waar het college aan de tand te voelen over de weigering RCL op dit mo ment financiële steun te ver lenen voor de uitbreiding van de clubaccommodatie Het college had aanvankelijk besloten geld uit het grond bedrijf te halen, maar was daar na een negatief advies van raadscommissie finan ciën op teruggekomen. Den Boeft had liever gezien dat de raad hierover een beslis sing had kunnen nemen. Wethouder Bezemer vond het onverantwoord uitgaven te doen zonder dat daar dek king tegenover stond, maar hij beloofde dat RCL gehol pen wordt zodra er weer grond in het Elisabethhof wordt verkocht Hij ver wachtte dat dit over enkele maanden het geval zal zijn. Schoolzwemmen De beperking van het zwe monderwijs tot één leerjaar bleek de raad niet al te veel problemen op te leveren. De raad betreurde het dat zwembadinstructeur Tim mermans zijn suggestie, dat met een andere opzet het schoolzwemmen op twee jaar gehandhaafd kan blijven, niet hard heeft weten te ma ken. De PPR kreeg van wet houder Bezemer het verwijt struisvogelpolitiek te voeren omdat deze fractie tegen stemde wegens het verlies van arbeidsplaatsen bij het zwembad. De PPR bleek vroeger al eens voor bezuini gingen bij de plantsoendienst te hebben gepleit. Ook Den Boeft vond dat maar moeilijk met het PPR-standpunt te rijmen. Burgemeester M A. van der Have sloot de discussie met de toevoeging aan de raads leden dat het vanavond pas echt politiek café is. Zoals reeds aangekondigd, wordt dit in de Menswordingkerk aan het Heelblaadjespad ge houden en begint om half negen. Nieuwbouw Sater van start gegaan LEIDSCHENDAM Wethouder G.J. Hendriks van jeugd- en sportzaken en mevrouw N. Rijsdorp-Fris (bestuurslid van Sater) hebben gistermiddag door het storten van een bak cement offi cieel de nieuwbouw gestart van het jongerencentrum Sater op de hoek van Bachlaan en Koningin Julianaweg in Leidsehen- dam. Het gebouw is ontworpen door het architectenbureau Galjé en van der Spek te Wassenaar en wordt gebouwd door het Aan nemersbedrijf Waaijer te Leidschendam. De totale kósten van het gebouw dat begin volgend jaar klaar moet zijn bedragen ruim 1,4 miljoen gulden. In de twee verdiepingen met 700 vier kante meter vloeroppervlak komen een ontmoetingsruimte met garderobe en kantoor, een zaalruimte, werkplaats voor aktivitei- ten, discoruimte met keuken, toiletten (ook een invalidentoilet), verder een theekamer en ruimte voor zeefdrukken, doka en filmcabine. Het jongerencentrum Sater fungeert al ruim tien jaar als open jongerencentrum met circa 400 bezoekers per week. Voor kinderen is er de vaste kindermiddag 't Duveltje. De Sater is ontstaan uit de ontwikkeling van besloten naar open jeugd- en jongerenwerk. De greep van de kerk op het jeugd werk werd minder en de jongeren gingen zich zelfstandiger op stellen wat in Leidschendam resulteerde tot de oprichting van de Stichting Kreatlef Kultureel Ontmoetingscentrum De Sater. Het centrum kreeg onderdak in een 100 jaar oude school schuin aan de overkant van de nieuwe vestiging. Een dringend nodige renovatie bleek te kostbaar en in eerste instantie werd gedacht aan verplaatsing naar een multifunctioneel centrum in Amstel- wijk. Het bestuur van Sater verkoos echter in het centrum van de gemeente te blijven, goed bereikbaar voor jongeren uit noord zowel als uit zuid en ook omdat de geluidsproblematiek minder groot zou zijn. De totale kosten worden in één keer afgeschre ven uit reeds gevormde reserve. De exploitatiekosten worden hierdoor geraamd op slechts 18.950 gulden. De huur zal worden vastgesteld aan de hand van de enige maanden geleden uitge bracht nota ingebruikneming accommodaties. De inbreng voor zelfwerkzaamheid wordt geraamd op circa 23.000 gulden. Het nieuwe jeugdgebouw verrijst op de hoek van de Bachlaan en de Koningin Juliana weg. ,^tste hoop voor Greenway ^SCHOTEN Mevrouw Niëuwenhuizen. eigenaresse van jeenway Theater in Voorschoten zal de verkoop van de pioscoop nog tot eind juni uitstellen Mevrouw Nieuwen- I was bereid tot dit verdere uitstel na een gesprek gistera- Jnet de fractievoorzitters van D'66, VVD en PvdA/PPR in fhoten. ladden eerder op de avond de mogelijkheden besproken k Greenway Theater voor Voorschoten te behouden. Uit Pjjerleg kwam geen concrete toezegging naar voren, maar 1st dat er nu aan wordt gewerkt bleek voldoende voor de Jjresse van de bioscoop om de verkoop nog even uit te stel- (et probleem is dat de gemeente in de hoedanigheid van &|j|uder Marselis geen particulier bedrijf financieel wil gaan ^Steunen. Er wordt nu gezocht naar mogelijkheden om in- subsidie te verlenen, bijvoorbeeld via de Stichting In- louding Greenway Theater. Als alles volgens plan ver- zal in de eerstvolgende raadscommissie voor welzijnsza- fc situatie rond de bioscoop besproken kunnen worden, en )u er in de raadsvergadering eind juni een voorstel kun- Tden gedaan. er voor twee met dit handige mini-damspel Nfl krijgt het thuisgestuurd als u aSjkleine moeite doet een nieuwe Tjabonneeaante brengen voor 555 deze krant. I van de Leidse Courant Icode/Plaats laid wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal lir een mini-damspel naar: gro^ts/Postcode_ ifoon ir deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, PJDVB Leiden. Anton Kluts fietst installatie voor Vivax bijeen Dankbaar en tevreden. Dat is het gouden echtpaar Bak ker-Van beek uit De Zilk. Woensdag is het precies 50 jaar geleden dat de heer en mevrouw Bakker elkaar het ja-woord gaven. Het echtpaar, hij 72 en zij 71 jaar, heeft veel lief, maar vooral ook veel leed gedeeld in die perio de. Toch overheersen de blijde gevoelens, die zij woensdag overdenken tijdens een eucharistieviering in de Parochiekerk van het Heilig Hart van Jezus om half drie. In Treslong Hillegom wordt daarna, tussen half vijf en half zes voor familie, vrienden en kennissen een re ceptie gehouden. Het huwelijk werd voltrokken in de crisisjaren en begon voor de bruidegom al direct met werkloosheid. De van origine bouwvakarbeider werkte in het hoogseizoen in het bloembollenvak. Nu verricht hij veel creatief werk: hij maakte eerst schilderijen met vogelzaden en zaken als rijst en erwten, maar die werden door de muizen vernield. Later is hij het met steentjes gaan doen. De bruid Is altijd een goede huisvrouw en moeder voor haar vier kinderen geweest. De enige dochter is helaas over leden. Veel plezier beleeft het echtpaar nu aan de zeven kleinkinderen. OEGSTGEEST Een van de trouwste supporters van wa- terpolovereniging „Vivax", Anton Kluts, heeft het plan opgevat om voor zijn vereni ging een 35 sec. klok bijeen te fietsen. Een dergelijke instal latie kost ongeveer vijf dui zend gulden. Door zich per ki lometer voor twee gulden te laten sponsoren, wil Anton Kluts het geld bijeenbrengen. Het plan werd zaterdag geop perd tijdens de receptie ter ge legenheid van de promotie van Vivax I naar de tweede klasse waterpolo van de KNZB en van de entree van de adspiranten in de hoofd klasse van de Kring. De voor zitter van de sportraad, de heer A.L. van Ingen Schenau, overhandigde de voorzitster van de waterpolovereniging, mevrouw Rompes, een enve loppe met inhoud. „Een be drag als aanloop voor een 35- secondenklok". Er werd tij dens de receptie bovendien spontaan 500 gulden bijeenge bracht voor de fietstocht. Na mens de supportersvereniging bood de heer Frauenfelder een fraai „scorebord" aan. Anton Kluts vertrekt vrijdag 16 juli voor zijn fietstocht voor Vivax. De reis gaat naar Lyon en terug. Dat is bij elkaar 2500 kilometer. Hij verwacht in twee weken weer terug te zijn. De trouwe supporter zal wor den begeleid door Jeroen Plas- meijer (masseur), Gon Wens- veen en fysiotherapeut Jack Frauenfelder. Ter voorberei ding op zijn fietstocht rijdt An ton nu dagelijks 125 kilometer. Dat moet nog opgevoerd wor den tot 225 kilometer per dag. De komende dagen zullen le den van Vivax verschillende instanties in Oegstgeest bena deren om de fietstocht te spon soren. ..NootT'-oplossing voor wedstrijden RTV De Bollenstreek LISSE Eindelijk is er een „nood"-oplossing getroffen voor de wedstrijden van de Ren- en Toervereniging De Bollenstreek. De gemeente heeft besloten op het parcours van de vereniging tijdens de zondagochtenden en woensda gavonden eenrichtingverkeer in te stellen. Behalve deze voorziening wordt nog een aantal andere maatregelen ge troffen. Dit is het resultaat van maandenlang onderhandelen van de RTV De Bollenstreek met de gemeente. Door het vele verkeer is het echter levensgevaarlijk de wedstrijden op het stratenpar- cours Spekkelaan, Looster- weg-zuid, Essenlaan, Achter weg en Spekkelaan te laten verrijden. Dit viereneenhalve kilometer lange parcours vol doet aan bijna alle eisen met rechte stukken, bochten en dergelijke, maar is niet ver keersvrij. De wedstrijden van de RTV De Bollenstreek worden ver- redeit op de zondagochtenden tussen acht uur en half elf en op de woensdagavonden tus sen zeven en negen uur. Tij dens die periode mag er op het parcours door het overige ver keer slechts in één richting worden gereden en wel op de Spekkelaan van oost naar west, op de Loosterweg-zuid van noord naar zuid, op de Es senlaan van west naar oost en op de Achterweg van zuid naar noord. De gemeente zal op de kruis punten van de route klapbor- den plaatsen die iedereen op het eenrichtingverkeer attent maken. De RTV zal de borden bedienen. Bovendien zorgt de gemeente voor de begeleiding van de renners door twee mo toren of twee auto's, voorzien van zwaailichten. Om de vei ligheid van de renners nog ex tra te garanderen, zal de ge meente langs de route vijf be mande posten neerzetten, die het verkeer met rode vlaggen en borden op de aanwezigheid van renners opmerkzaam zullen maken. Noordwijkse bibliotheek krijgt bescheidener opzet NOORDWIJK De ge meenteraad zal vanavond een beslissing moeten nemen over het al dan niet door gaan van de nieuwbouw van de openbare bibliotheek. Deze zaak is, mede door de verslechterde financiële posi tie van de gemeente in een miserabele situatie geraakt. De behuizing van de biblio theek aan de Weteringkade laat al jaren zeer te wensen over en voor de rijksinspec tie is dit zelfs aanleiding ge weest tot een min of meer openlijk dreigement, dat de subsidieverlening door het rijk eigenlijk zou moeten worden beëindigd. Voor een nieuw permanent gebouw had het gemeentebe stuur een perceel grond aan de Weteringkade op het oog. Moeilijkheden bij de verwer ving leidden tot een langduri ge vertraging en eerst in 1980 kon men aan de slag met de nieuwbouwplannen. Daarbij dacht men onder meer aan een bovenbouw van kleine woningen, zodat de biblio theek niet het aanzien zou krijgen van een „platte doos" in het omringende woonge- Medio vorige jaar presenteerde het architectenbureau D. en T van Manen BV een bouwplan, dat niet alleen een bibliotheek (met een oppervlakte van 1370 m2) omvatte, maar ook een bovenbouw in twee lagen van 32 kleine woningen in de wo ningwetsfeer. De kosten van een en ander zouden afgerond 3.5 miljoen gulden bedragen Deze forse uitgave stuitte bij de gemeenteraad op bezwaren Men gaf aan een nieuwe bi bliotheek wel hoge prioriteit, doch zoveel geld wilde de plaatselijke vroedschap niet voor deze voorziening uitge ven, te meer omdaj er nog een aantal dure plannetjes op het gemeentelijk verlanglijstje stonden. Een van de mogelijkheden is het achterwege laten van de woningbouw boven de biblio theek. De gedachten van het gemeentebestuur gaan nu uit naar het maken van een nieuw ontwerp door de archi tect. Dit bouwplan omvat een bibliotheek met een opper vlakte van 1200 m2. Bij de uit voering zal zoveel mogelijk eenvoud worden betracht. De bouwkosten zullen niet meer mogen bedragen dan 2 mil joen. Naar verluidt zou zowel in het college als in de raads commissies geen eenstemmig heid over dit plan bestaan. Gouden koorzanger VOORSCHOTEN De 68-ja- rig heer P. J. Hoogteijling is 50 jaar lid van het Voorschotens Christelijk Vocaal Ensemble en hij is door de Kon. Chr. Zangersbond onderscheiden met een wandbord In 1969 kreeg hij ter gelegenheid van het 40 jarig bestaan van het koor al een koninklijke onder scheiding, de zilveren ere-me- daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau en van de Chr. Zangersbond kreeg hij de gouden speld van verdienste. De heer Hoogteijling is in Voorschoten geboren en geto gen en hoewel hij ook vele ja ren in Leiden en Leiderdorp heeft gewoond, is hij steeds met hart en ziel lid geweest van het Chr. Vocaal Ensemble, dat vroeger heette „Zang zij onze leus Thans is hij al weer vele jaren gewoon lid nadat hij 38 jaar deel uitmaakte van het bestuur, waarvan 19 jaar als secretaris. Niet alleen voor het V.C.V.E. heeft hij zich erg ver dienstelijk gemaakt, maar hij maakte ook jaren deel uit van het bestuur van de Ring Lei den en omstreken van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Ora toriumverenigingen. thans de Kon. Chr. Zangersbond gehe ten. Het Voorschotense Christelijk Vocaal Ensemble heeft een vaste groep zangers en zo wer den ook nog gehuldigd twee bestuursleden nl. mevrouw A Kuiper vanwege haar 35-jarig lidmaatschap, waarvan 20 jaar als bibliothecaresse en de heer N. Klein, omdat hij meer dan 25 jaar pennningmeester van het koor is geweest. Zij kregen het onderscheidingsinsigne van de Kon. Chr. Zangers bond. woensdag 26. donderdag 27 en vrijdag 28 mei CJiterst zorgvuldige behandeling «7^*^ inklusief Paltex versteviging, afgeleverd op hanger en in hoes Vraag ook naar Palthe kledingreparatie-service! B.v. nieuwe zak inzetten. Palthe Stomerij

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7