VMM Nigerianen gaan vissen op z'n Hollands Henk de Wilde verzamelt een \iitzonderlijke collectie van areligieuze en nostalgische curiosa ATWIJKS BEDRIJF OUWT TWEE TRAWLERS versleten plekken geven aan dat de Driester boven op het altaar hing Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. L( 'IDEN LEIDSECOURANTDINSDAG 25 MEI 198? PflGWA s de »N HAAG Vlagge- I dag speelt een belang de rol in het leven van Nigeriaanse ingenieur biabuo uit Okrika. Hij ste tijdens vlaggetjes- van 1975 volledig in ban van de hypermo- Jne vissersboten in de J® eveningse haven. En zeven vlaggetjesdagen der, ligt daar zijn eigen Katwijk gebouwde vier Endurance I die andag koers zet naar t Harcourt in het verre eria om daar een dras- h einde te maken aan nog altijd traditionele iersmethoden van de [erianen. Nigeriaanse ingenieur was ijds op kosten van zijn kgever Shell in ons land een cursus te volgen. Op vrije dag bezocht hij de en in Scheveningen. .Jk tte al wandelend zo onder n^ndruk van die schepen en hele entourage dat ik bij vishandelaar vroeg of hij land wist die me iets kon lellen over het haven- en nfenjwezen in Schevenin- Zo kwam ik bij meneer Graaf van de handelmaat- appij Maritiem terecht", innert Ibiabuo zich. Het ge- ek dat daar werd gevoerd Terug in Afrika sloeg de Nige riaanse ingenieur spijkers met koppen. Hij zei Shell vaarwel en richtte met een aantal (za kenvrienden de Coastline Fis- hing Company op om de visse rij in Nigeria sterk te gaan mo derniseren. „Voor het dorp waar ik woon is de visserij erg belangrijk", vertelt Ibiabuo. „Vrijwel alle mannen van het dorp verdienen zo hun brood. 's Ochtends vroeg varen ze al uit in hun kano's, niet veel meer dan een uitgeholde boomstam. Daar kun je niet mee op zee. We hebben in Ni geria gelukkig erg veel bin nenmeren langs de kust en daar zitten shapa's. croakers en witte vis". „Aan het eind van de dag is er markt. Een drukte van belang. De vis moet binnen vier uur na de vangst zijn verkocht, an ders bederft alles. Het ver dient niet goed, maar het is ge noeg om een gezin eten te kunnen geven". Katwijkse machinefabriek Zwitser. De eerste van de twee is inmiddels gebouwd, goed voor vierhonderdvijftig PK met radar, echo-load en een satelliet-navigator aan boord. Kosten: ruim twee miljoen gulden. Mar.aring-director Ibiabuo: even over uit Nigeria voor een proeftochtje met de nieuwe Overheidssteun Een van de eerste daden die de heer Ibiabuo als managing- director van de Fishing Com pany verrichtte, was het op stellen van een rapport dat hij naar de Nigeriaanse regering stuurde. Hierin vertelde hij over zijn Scheveningse contac ten en zijn plannen om de vis serij in eigen land op een ho ger peil te brengen. In afwach ting van antwoord van de re gering begon de Coastline Fis- hing Company op advies van het Scheveningse bedrijf Mari tiem alvast met het importe ren van vis uit Ierland en Ne derland. Maritiem bemiddelde ook bij de bouw van een gi gantisch vrieshuis bij Port Harcourt waar de geïmpor teerde vis enige tijd bewaard kan worden. In januari van het vorig jaar ontving de heer De Graaf van Maritiem een brief uit Afrika met de mededeling dat de Ni geriaanse regering bereid was tot financiële steun voor de Orders Vorige week zaterdag werd de Endurance I voor de kust van Katwijk buiten de territoriale wateren overgedragen aan de Nigerianen. Maandag kiest het gloednieuwe vissersschip het ruime sop voor een drie we ken durende tocht naar Nige ria. Aan boord bevinden zich naast de schipper en een ma chinist ook nog drie matrozen. Schipper Dijkhuizen en ma chinist Kuyt blijven ongeveer twee jaar in Nigeria om daar de plaatselijke vissers te be kwamen in het moderne vis sen op z'n Hollands. In ver band met het Endurance- project zijn in totaal zeven mensen in vaste dienst aange nomen. Maar daar hoeft het niet bij te blijven. Raken de Nigerianen eenmaal in de ban van de ver richtingen van de Hollandse vissersboot, dan zijn er meer orders te verwachten. Volgens De Graaf bestaan er plannen om binnen twee jaar nog twaalf trawlers voor Nigeria te bouwen, wat de werkgelegen heid in Scheveningen en Kat wijk weer een duwtje in d« Endurance de eerste, hier nog in Scheveningen. rpkopt voorgoed af met de traditionefe vissersmethoden van do Ninerir^en. Moedertje Twee Gorcumse martelaren gaan nog elk jaar van Leiden Zuidwest naar de St. Lode- wijkskerk. op 9 juli. Niet in processie, maar wel in de Wilde-auto: „De heren Nico- laas van Poppel en Leonar- dus van Veghel („onze grote vrienden uit de oude Mon Père-kerk, van rond 1830") worden aan het Steenschuur nog immer tentoongesteld" En daar is nog steeds een oud moedertje, van een jaar of ze ventig, dat eens ..Bidt en werkt"; ora et labora. heeft gezocht, sinds haar meisjesja ren. Henk de Wilde kwam erachter, na lang speurwerk, en maakte daarna de aan vraagster dolgelukkig; met een kerkboek van die strek king. We kunnen zo wel doorgaan. Met dat „oude moedertje", dat ooit gewend was aan haar kerkboek „Bidt en werkt". Ze vroeg of De Wilde dat misschien voor haar kon te rugvinden. En na lang speur werk vond Henk de Wilde dat oude „Bidt en werkt" tus sen zijn opgehoopte specifie ke delen. ..En dat vrouwtje was dolgelukkig met haar nieuw ontdekte kerkboek". Een druk op de knop van een uitgebalanceerde transis tor (na een blik op een Ame rikaanse „petticoat", ragfijn met prachtig borduurwerk op doorzichtig zijde: een Sunday Alb; maar al dat Amerikaans komt als onwezenlijk op ons over, weet ik nu al) en je hoort een Goes'e geweldig treffende koorschool zingen van ..Gaudeamus omnes in Domino „Diem festum cele- brantes". En dan ter viering van een Mariafeest. 15 augus tus of zo. Henk de Wilde is een leek. die de laatste der li turgische Mohikanen, tot ver voering kan brengen. Op de ene of andere manier. Al was het maar met z'n uitgave van de Navolging van Christus, anno 1772. „Rozenkransdopje" als een eierdopje. Als je bovènin door een minuscuul lensgaat je kijkt, zie je de 19 martela ren van Gorcum inderdaad in een notendop van een vierkante millimeter; met galg en al. En een kazuifel bij De Wilde vertoont slijtage- plekken, die er op wijzen dat de. dFager met z'n buik jaar in jaar uit boven op de al taartafel hing... rai p het brievenhoofd van enk de Wilde drijft als r> galei, óp de vrij woe- ht ;e baren door riemen ta jortbewogen, het vaar- ab igje van de Heilige Fa- ilie. Een uit de kluiten :wassen scheepje van evenzeer heilige Pe- de mensenvisser, ,ri it nog eens extra drijf- i -acht ontvangt van drie staande zeilen, die k de monogrammen agen van de drie leden ;r Sancta Familia: Je- njis, Maria en Jozef, erf incta Ecclesia: staat on er op het vignet, als een 1/1 kse postzegel. Sancta ater Ecclesia, de heili- Moederkerk, om wie les is begonnen, in het lluseum" van De Wil- Een kleine oorzaak et grote gevolgen. Een r* ^verdrijf. dat inmid- rc4els is uitgegroeid 'tot Jn complete maar sl at heet compleet? e i erzameling van „reli ve osa"; curiosa en prulla- e" a op basis van een eer- *9( jds rijk rooms leven. L Wonderbaarlijke zaken, svangen in de hoofd ukken „Heiligenbeel- en. kruisbeelden, rozen- ransen, kerkboeken, idpren'tjes, medaillons. :hilderijen". En nóg zo f j eel meer. Wat lijkt op en vrome hobby, is in eite een geraffineerd ■kbpgezet documentatie centrum, waar menigeen, .terugblikkend", jaloers >p zou kunnen worden. endrikus Theodorus de Tilde (56) is een aardig deel an de dag rijksambtenaar v< ij het ministerie van Sociale aken in Rijswijk. Kostje ge acht. Woont in Leiden uid-West. maar heeft van- ïds bindingen met de Jozef- ?rk aan de Herensingel, en niet minder aardig deel fojan de dag besteedt De Wil- l aan het bijhouden van zijn cefóotse collectie, waarvan de rondslag. geheel toevallig, erd gelegd op 1 mei 1974: e eerste dag van de Maria- laand. Religieuze voorwer-, en bijeenbrengen, in die gjiate zelfs, dat je briefpapier el ebt (om de schenkers te be- j mken) dat een zeker pro- 0l ssionalisme niet schuwt, aar: Christus vincit. regnat imperat; Ave Maria en ale Joseph (wat niet is vale ej, szef, maar net zo goed een ■oet, zoals aan Maria). De ook nog volgens de maand). Een paar duizend devotie plaatjes eerste Communie, Vormsel, en al die plaatjes die de pastoor vroeger uit deelde, met de beste en hei ligste bedoelingen. Kerkboe ken: ruim 400; veelal ge schonken door Leidse pas toors. Daar.is ook de bijdrage van deken Homulle: „die al tijd bad voor de zielerust van „degenen die in mijn sigaren kistje liggen". Nou. dat siga renkistje is nu in bezit van De Wilde: „Vol bidplaatjes". Je kunt het allemaal open klappen: rozenkransen bij de vleet, in kleuren en metalen, kralen, hout en glas, jawel. In het verborgene (wie schenkt De Wilde ooit een verdiende ruimte tot „display" van zijn verworvenheden?) hangen onder plastic meer dan 30 ka zuifels. tot in drie-stellen, in de prachtigste uitvoeringen en. nu ongedachte, kleuren. Daar is ook een koormantel, die een tijd geleden nog in een kist gefrommeld lag; „in een kist. waarin vroeger krenten en rozijnen zaten". Maar even in de douchecel gehangen, werd de koorman tel doortrokken van de damp. en herkreeg het oor spronkelijke. piekfijne aan zien. En dat noem je dan goudbrocaat. Kerststal Pieuze schilderingen, vindt Henk de Wilde binnen zijn taakomschrijving. Vrome schilderijen, ja zeker; maar ook in het grote. Zoals (weer) een Heilige Familie, en de Christus boven op een berg; met veel schapen. De uitno digende Christus: „Laat de schapen tot mij komen", vol gens een „Wilde" uitleg. En wat doet het ertoe: de schaapstal is nog lang niet „afgerond" en tot rust geko men. Maar De Wilde's stille imperium beslaat ook kerst stallen. opgeborgen in dozen. „Vondsten knip ik uit voor mijn plakboek" Afgelopen weekeinde: laatste mis in de Mariënpoelstraat: „Daar heb ben ze toch ook nog heel wat dingen waar ik mijn oog op heb laten vallen. Je kunt toch geen tabernakel toever trouwen aan een bar. zoals aan de Middelweg is ge beurd!" Dat is geen heilig schennis meer, maar een rechtstreekse. nihilistische folkloritische abberatie. Dat zou het kunnen zijn. Als ze daar „uitverkoop" in hiel den. Want wat dertig jaar ge leden nog heilig was. is van daag een zeurderig complex, dat buiten ons bevattingsver mogen ligt. Maar aan een nieuwe theologie wagen Henk de Wilde en ik ons niet. Daarom vangen we nu Don Bosco en de medailles in velletjes en oud-goud op snee. Een missaal, nu bijeen gehouden met een .elastiekje. Daarin tróf ik de feestdag van de Sancta Familia aan. en ik dacht; dat is de naam voor mijn verzameling; één grote familie onder één dak. Zo kreeg ik mijn eigen brief papier, waarop ik rpijn dank betuigingen zet aan de schen kers van religieuze voorwer pen; dank,die gepaard gaat met een bloemetje of plantje. Het zijn vaak mensen die blij zijn. dat ze hun godsdienstige voorwerpen, die ergens staan weggeborgen, kwijt kunnen zonder ze kapot te maken". Hij (somtijds, en geheel vrij blijvend Rikkie genoemd) had allang om de aandacht zitten vragen, in de huiska mer van De Wilde's, in een kooi. De flemende valkpar kiet, die me een vervelende kerel gevonden moet hebben, want ik had geen tijd voor 'm. ondanks zijn fluitend aandringen. Een niet direct religieuze papegaai-achtige tierelant die. als de weg vrij is. door De Wilde tot de eer der kamers wordt uitgeno digd (dan wordt het deksel gelicht) en dan fladdert van hot naar haar Rikkie be hoort niet tot de Familia Sancta. en daarom dien ik hem verder te negeren. Maar Rikkie (soms zo genoemd. naar gelang de bonnet van De Wilde staat) is een lief dier, en dringt niet al te zeer aan. Ik heb 'm graag als di recte gespreksbuur. Henk de Wilde, evenwel, heeft wel iets anders op de tong. Ter wijl hij vertelt omtrent de ontwikkeling van zijn „Indu- stria religiosa", zie ik op de schoorsteen een madonna - met-kindje, geconcipieerd in bazar-toetjeskleuren: de moe der Gods „cum prole pia" in de tinten van hopjesvla met vanille. En daar tegenover een vrijwel ongeschonden paaskaars uit de jaren '70. Henk de Wilde heeft van elk specimen een (kleuren) foto gemaakt. Al die opnamen staan nu te boek in tientallen ordners, met beschrijvingen en plaats van herkomst. „Ik zit nu bij de 120 mensen die bijgedragen hebben; als in een sneeuwbaleffect. Uit Lei den," uit de Veen. Maassluis, Den Haag, uit Amerika. Vo rige week nog hoorde ik, dat iemand iets had begraven: beelden, zomaar beelden. Idioot, dacht ik: is dat niet zonde, zeg? Die voorwerpen moet men nooit begraven; dan kun je beter De Wilde bellen (071 - 763028)". Henk de Wilde wil weten hoe oud het kindje Jezus is dat eens in Kindheidsproces- sies werd meegedragen; waar het vandaan komt ook. „Die beelden en beeldjes zouden eigenlijk in de running moe ten blijven, in een kerk, of bij mensen thuis, in de tuin of zo, of in de kamer. Maar zeker niet de handel in. Het Waterlooplein is er destijds mee vergeven en door drenkt". De Wilde is zo'h beetje een expert geworden, en als een kind zo blij met nieuwe aanwinsten: „Die staan een tijdje bij mij in de kamer te pronk, en aan- verg- ring blootgesteld, desnoods bij wijze van spreken, zeg maar maar daarna vinden de beelden of wat ook hun plaatsje in de rijtjes van Ma ria, Jozef, of wie oök; genum merd en gerubriceerd, op da tum van aflevering, op her komst, en met een gedetail leerde beschrijving". Behalve de versleten voor beelden van volksdevotie telt de verzameling van De Wil de ook voortbrengselen van een dieper gevoelsleven. Zoals dat gesneden beeld in hout van een Goede Herder, in de oorlogsjaren vervaar digd door een (onbekende) onderduiker, en zo kunstzin nig als wat. Henk de Wilde kijkt niet op een duizendje meer of minder; beelden: een stuk of 90; zeker een 9000 bidplaatjes (opgeborgen vol gens jaar van overlijden, en mappen, de vaandels, bursa's, manipels en stola's en ve lums. de albe's. de cingels en amicten (als zweetdoeken). Een feest zoals op de „Lui- lakmmorgen". vrijdagavond, in Haarlem; als de binnen- en buitenplanten, in een ker- missfeer, grif van de hand gaan. Heilige Familie is de vlag die bij tal van christelijke com munes ofwel parochies omdat men spiritueel de boel niet meer kan bijbenen gestreken is, maar bij Henk de Wilde de werkelijk koste lijke lading nog steeds dekt. Lente En de zaak begon inderdaad op die eerste mei van '74. toen we nog nagenoeg als vanzelfsprekend zongen en je rook de lente en zag de geplukte bloemen in de wei: „Gekomen is uw lieve mei. Mariiia"; en op het veld de bloemensprei, Mariiia"; bloe men die wij plukken gaan, nu zij rijk te bloeien staan. Ave, ave Maria." En „Maria te minnen, wat zalig genot. Zij is onze Moeder en Moeder van God". Het was fijn; heel fijn zelfs. We voelden ons er prima bij; en we plukten gre tig die eerste voorjaarsbloe men. En vlochten ze tot een Meie-krans. Voor Maria en haar Zoon. En we noemden haar: Lieve moeder van de Heer. Het is mei, dus het kan nog. Maar om met de tijd mee te kunnen gaan. moet je het joodse meisje Maria waar schijnlijk, realistisch, op vita- lë punten een stukje terug la ten vallen. In d'r eentje staat ze daar. En als je je ogen dicht doet, is alles pikkedon ker. Probeer maar eens een keer.... Maar cfat deed Henk de Wil de niet. WAit hij zag toch al heel wat. „Op die eerste mei van '74 kreeg ik van kennis sen mijn eerste beelden. Ze woonden boven de melkzaak van Verhoeven aan de Lan- gebrug in Leiden. Op zolder. Op een zeker ogenblik vroe gen ze zich af: wat zou er achter dat betingelde behang zitten? Ze maakten een soort luikje door dal behang en ontdekten een* andere, niet verwachte, zolder. Eenmaal daar. zagen ze een kast staan, met daarin een groot schilde rij van koningin Emma en twee beelden: Maria en Jozef. Ze waren niet katholiek etj kwamen ermee naar mij toe. Die beelden hadden eens on der een stolp gestaan, maar dié was er niet meer bij. Nou, ik was best blij met die twee beelden, en ik dacht toen opeens: misschien zijn er wel meer mensen die met die dingen zitten en er geen raad mee weten". Dependance Daarna groeide de „religieu ze beweging" bij De Wilde uit. in de box in het souter rain. Er kon niet meer bij. En elders werd een „dependan ce" opgezet. „Ik heb nog steeds veel steun van m'n vrouw daarbij, dat mag ik best wel zeggen. Het liep als gesmeerd. Zo kreeg ik uit de Petruskerk een kerkboek, met ruim 1800 vliesdunne Het vignet op het briefhoofd van de heer De Wilde.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5