Schrappen antenneverbod twee maanden uitgesteld Nieuwkomers doen gooi naar zetel in Koudekerkse raad REGI0(J0UR)NAAI Unieke bouwconstructie in Roelofarendsveen D'66 EN Uiteenlopende visies op jeugdprobleem REGIO LEIDSE COURANT ■ff DINSDAG 25 MEI 1982 PA( ,1 „Lijst Wenmakers'' blijft bestaan RIJNSATERWOUDE De leden van de vrije „Lijst Wen- makers" hebben besloten het beleid van de onlangs overle den heer P.J. Wenmakers voort te zetten. De partij heeft inmiddels een vervanger aangewezen. Het is mevrouw A.M. van der Zee- Dubel. Zij zal samen met de heer A.L. Boogaard de huidige raadsperiode volmaken. Nog deze week zullen de kandida ten voor de nieuwe raadspe riode zich aan de Rijnsater- woudse kiezer presenteren. CDA blijft weg op Gemeentebelangen-markt NIEUWVEEN Gemeentebelangen heeft gistéravond een markt gehouden waarop een Amerikaanse verkoop, geleid door de heer D. Dolman voorzitter van de Tweede Kamer, het hoog tepunt vormde. Onder zijn leiding ging de aquarel van Jeane Johns, die model stond voor het affiche van Gemeentebelangen voor 340 gulden van de hand. Belangstellenden konden verder op deze markt informatie krij gen over het verkiezingsprogramma van de partij. Gemeentebe langen heeft een zeer uitgebreid verkiezingscampagne op toüw gezet. Dit in tegenstelling tot het CDA, dat, volgens Gemeente belangen-lijsttrekker Joke Amelunxen, zelfs een forumdiscussie uit de weg gaat. Zij had graag gezien dat vertegenwoordigers van het CDA aanwezig waren geweest en er een reële discussie tot stand was gekomen. Voor deze mogelijkheid had Gemeente belangen zelfs voorzieh in een onafhankelik discussieleider, maar deze vertrok halverwege de avond onverrichter zake naar huis. De belangstelling was teleurstellend, ongeveer zestig perso nen bezochten de markt Fietser gewond OEGSTGEEST Een 12-jari- ge jongen uit Oegstgeest is gis termorgen gewond geraakt bij een ongeval op de Rijnzicht- weg.Dat gebeurde rond negen uur. De jongen wilde de weg oversteken en moest daarvoor tussen een file wachtende auto's door rijden. Zonder goed uit te kijken, dook de fietser plotseling tussen de wachtende voertuigen op en kon daardoor niet meer ontweken worden door een 21.-jarige automobilis te uit Katwijk, die de file links passeerde. De jongen liep een gat in zijn hoofd en een gebro ken kuitbeen op. Hij werd overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. Ter Aarse ondernemers komen met eigen lijst TER AAR Bij de komende raadsverkiezing zal zich in de ge meente Ter Aar een nieuwe lijst presenteren. De ondernemers van Ter Aar hebben zich verenigd in lijst vier. Alvorens mèt een eigen lijst uit te komen legden de onderne mers het CDA het verzoek voor om namens hen de heer G.A. Otto als kandidaat op de lijst op te nemen. De heer Otto zou de vervanger moeten zijn van de heer P.J. Uyttewaal, die zich in verband met zijn leeftijd een punt zet achter zijn raadswerk. De ondernemers van Ter Aar, die zo'n 150 bedrijven vertegen woordigen, willen in de gemeenteraad vertegenwoordigd zijn door een gewone, door hen zelf voorgedragen, middenstande r/ondernemer. Via de CDA-lijst bleek dit aldus een rond schrijven van de middenstandsverenigingen niet mogelijk te zijn. Daarom is men met een eigen lijst, lijst 4, op de proppen gekomen. De heer G. A. Otto is tot lijsttrekker gebombardeerd. Men wijst er voorts op, dat juist de middenstander vanwege zijn vele contacten in het dorp de wensen, de grieven en ook de goe de ideeën van alle lagen van de bevolking kent. Zij fungeren vaak zo wordt gesteld als de contactmensen van de ge meenschap. ALKEMADE Het Al- kemadese college van B en W krijgt twee maan den de tijd om met een gedegen nota te komen over het zogenaamde „an tenneverbod" in de bouw verordening. Hoewel de heer F. Hoogenboom (PvdA) alles in het werk stelde om het antennever bod gisteravond al ge schrapt te krijgen, oog stten zijn inspanningen onvoldoende steun van VVD, CDA en VGA. Slechts de heer Van Tol (PPR) was bereid een door Hoogenboom opge stelde motie méde te on dertekenen. Aangezien een motie door minimaal drie raadsleden onderte kend moet zijn, kon hij dan ook niet behandeld worden. A. H. Verdel (VVD) toonde er begrip voor dat het college wat meer tijd nodig heeft om de zaak te bestuderen. Vrijheid van wel of niet aansluiten bij Casper zal echter altijd zijn voorwaarde blijven. „Alle be langen dienen zorgvuldig afge wogen te worden en de zaak dient zo acceptabel mogelijk afgehandeld te worden", voeg de hij daar later aan toe. Namens het CDA voerde de heer W. Klerks het woord. Hij trachtte de groeiende onrust onder GAI-bezitters te ver woorden. „In dit democrati sche land wordt men bij de komst van Casper door af braak van de GAI's gecon fronteerd met een soort aan- sluitdwang. Zonder dat men behoefte heeft aan kabeltelevi sie, wordt de burger ten tijde van economische teruggang op kosten gejaagd', aldus de CDA-woordvoerder. Hij pleit te voor een gedegen juridisch en technisch onderzoek alvo rens bepaalde maatregelen te treffen. Als dan over twee maanden het college met de toegezegde „antenne-nota" komt, zal deze nota moeten voldoen aan drie door Klerks genoemde eisen. Dat waren: rechtsgelijkheid voor iedere burger, elke soort aansluitd- wang moet vermeden worden en koopovereenkomsten tus sen de gemeente en bezitters van premiekoopwoningen moeten op rechtvaardige wijze worden aangepast. Het wel of niet schrappen van het anten neverbod uit de bouwverorde ning moet volgens Klerks slechts worden afgewogen te gen het welstandsaspect. De ontwerpmotie van Hoogen boom noemde hij een motie van afkeuring en ongeduld. Buurgemeente PvdA'er F. Hoogenboom nam als volgende spreker een voor beeld aan de buurgemeente Leimuiden alwaar het anten neverbod wel geschrapt is uit de bouwverordening. De wel standmotieven, die ten grond slag liggen aan het antenne- verbod, gaan volgens hem al leen op voor grote steden, maar niet voor een laagbouw- dorp als Alkemade. Bovendien vallen 27 MC-antennes toch al niet onder de verordening. „Het gaat om vrijheid van keuze", zei hij, „en niet alleen om rechtsgelijkheid". Hij ver weet het college een onduide lijk beleid, waardoor de onze kerheid bij de plaatselijke be volking tot ongekend grote proporties kon stijgen. H. van Tol (PPR) was het vol ledig eens met zijn progressie ve buurman Hoogenboom. Hij noemde Hoogenboom's motie „een motie van aanmoedi- fing", omdat aan het college al 'A jaar geleden gevraagd is het antenneverbod tè schrap pen. VGA'er Kret vond dat het huidige antenneverbod de burgers onnodig treft in porte monnee en vrijheid. „Het wel standsmotief heeft belangrijk aan kracht verloren door de komst van 27 MC-antennes", vond hij. Hij was blij dat B. en W. eindelijk de hele problema tiek op een rij gaan zetten en sprak de verwachting uit dat alie partijen uiteindelijk op één lijn zullen komen. Hij gunde het college de gevraag de tijd om met een gedegen nota te komen. De ontwerp motie van Hoogenboom ge tuigde volgens Kret alleen maar van ongeduld en vanwe ge een erin voorkomende uit haal naar het college kon geen steun v,an CDA en VVD ver wacht worden. Wethouder N. J. Verhaar verklaarde over twee maanden met een goed antwoord te willen komen, en daar had hij nog wat meer kennis .van zaken voor nodig. Met name de nieuwste juris prudentie zou hij dan kunnen betrekken in de geplande nota. Kritiek op busverbinding Hazerswoude-dorp HAZERSWOUDE De autobusverbindingen van en naar Hazerswoude- dorp in de avonduren la ten te wensen over. Deze mening poneerde de lijst trekker van de PvdA tij dens de komende ge meenteraadsverkiezingen, mevrouw G. van der Lecq-de Knikker in het Michelshuis. Hier liet de ADVERTENTIE vereniging „Ons Stekkie" alle lijsttrekkers hun visie geven over „het isolement van Hazerswoude-dorp". De PvdA-PPR-lijsttrekker had begrip voor vrouwen die actie voerden voor de vesti ging van een cash and carry- bedrijf in het dorp. „maar ik zou geen juiste plaats voor zo'n bedrijf weten". Een afweging ot een bibliotheek eerst aan de Rijndijk of in het dorp moet worden gesticht, heeft niet plaats gevonden, nu onlangs de meerderheid van de ge meenteraad akkoord ging met uitbreiding van het gemeente huis plus vestiging van een bi bliotheek hierin, tegen een prijs van 3,3 miljoen gulden. Volgens SGP-RPF-er Kaas hoek zijn er in het dorp kan sen om zich te manifesteren. Volgens VVD-er Steinhart mogen bepaalde ondernemin gen in het dorp geen monopo liepositie innemen. Volgens CDA-er Van Elderen kan een gemeentebestuur planologisch actief zijn ten behoeve van on dernemers. D'66-er Dekker meent dat Hazerswoudedorp haar eigen draagvlak moet be houden, voor het geval Ha- zerswoude en Koudekerk tot een gemeente worden samen gevoegd. Een omleidingsweg is volgen* de democraat een goe de oplossing. Dekker meent dat de komst van cash and carry-bedrijven zoveel moge lijk moet worden vermeden. In een tijdsspanne van slechts vier uur werd gisterochtend door twee grote bouwkranen de eerste spantloze hal vol gens een revolutionaire con structie, geplaatst aan het Zuideinde in Roelofarends veen. De inmakerij van H. van Ruiten heeft er nu een unieke loods bij. Het nieuwe systeem, waarop het Veense aanne mersbedrijf Heembouw patent heeft, betreft een staalcon structie waarbij de spanten zijn vervangen door zelfdragende dakpanelen. Deze worden ge monteerd laag bij de grond op scharnierende jukken, die in vertikale positie de kolommen van het gebouw vormen. Grote bouwkranen heffen de dak- vlakken op tot ze elkaar op nokhoogte raken. In de nok worden ze vervolgens met el kaar verbonden. Voordelen van de nieuwe constructie zijn een goede isolatie, snelle bouwtijd, lage bouwkosten en een onderhoudsvrij gebouw. De goede isolatie wordt be reikt door een platen construc tie volgens het „sandwich" sy steem van een ijzeren onder en bovenplaat, waarvan de tussenliggende ruimte van harde polystyreen is GEMEENTEBELANGEN KOUDEKERK AAN DEN RIJN De Koudekerkse kiezer wordt tijdens de gemeenteraadsverkiezin gen op 2 juni geconfron teerd met twee nieuwe partijen. D'66 en Gemeen tebelangen dingen mee naar een plaats in de Kou dekerkse raad. De laatste te elfder ure opgerichte partij moet als vervanger van het ter ziele gegane Algemeen Belang Koude kerk (ABK) gezien wor den. De Koudekerkse afdeling van D'66 is in december 1980, op initiatief van onder andere Rob Louw van de grond geko men. Aanvankelijk in combi natie met Hazerswoude, doch allengs door de specifiek plaatselijke probjemen is de Koudekerkse afdeling haar ei gen weg gegaan. Contacten zijn er evenwel nog altijd- „Meer democratie in het plaatselijk bestuur", vormt de hoofdmoot in het verkiezings programma van de jonge Kou dekerkse afdeling van Démo- eraten'66. Hun lijsttrekker is Evert Jan Karei. nnd.-r-ir.-i aan een Alphense LOM- school. Zijn belangstelling gaat vanzelfsprekend uit naar het onderwijs. „Maar", voegt hij daar onmiddellijk aan toe. „eigenlijk is specialisme in een zo kleinschalig dorp als Kou dekerk niet nodig". Hij beziet het gemeenteraadsgebeuren dan ook in zijn geheel. „Demo cratisch functioneren spreekt de mensen misschien niet zo aan", zegt Karei,'„maar het is essentieel, ook voor het wonen en welzijn in Koudekerk". D'66 legt in zijn verkiezings programma duidelijke accen ten op de vrouw in de politiek, de jongeren (instellen van een jeugdraad). ombudsvrouw- /man (kontakten burger/be stuur). woningbouw en woon klimaat en het plaatselijke be drijfsleven. „De industrie moet ook in Koudekerk reëele kan sen hebben", oordeelt Evert Jan Karei, die het eveneens bijzonder belangrijk vindt, dat het college en de raadsleden zich straks vastleggen op een politiek beleidsplan voor de komende vier jaren. Bij de provinciale verkiezingen be haalde D'66 in Koudekerk 214 stemmen. Eén raadszetel moet er dus zeker inzitten voor de en in zijn totaliteit niet geheel nieuw is de voor een be langrijk deel op het ter ziele gegane ABK geënte partij Gemeentebelangen, die zich te elfder ure in de verkiezings strijd heeft geworpen. Dit tot verbazing, zo niet wrevel van menig Koudekerken Het Al gemeen Belang Koudekerk, vier jaar geleden immers met een fors aantal leden en twee raadszetels van start gegaan, heeft het er lelijk bij laten zit ten. In, 1980 vertrok ABK- raadslid C. Kammeraad uit de raad en de steeds slechter functionerende partij slaagde er niet in uit eigen gelederen een opvolger te vinden, zodat één van haar zetels aan de VVD moest worden overge dragen. Het tweede ABK- raadslid A. L. Rijnsburger stond er toen alleen voor en kwam allengs zelden of nooit meer op de raads- en commis sievergaderingen. Diezelfde Rijnsburger staat echter op de tweede verkiesbare plaats van de partij Gemeentebelangen, terwijl Kammeraad als derde .staat gc-noteerd. Nummer één op de lijst van Evert Jan Karei: „Demo cratisch functioneren...". Op de vraag waarom zij zich beschikbaar stelt als lijsttrek- vrouw A.N. Goedhart-de Jong, muzieklerares met zo goed als geen politieke ervaring. Zij is onder meer zeven jaar ver pleegster geweest. Haar belangstelling gaat uit naar ge-. ker voor een partij die on danks een nieuwe naam een dubieus verleden achter de rug heeft zegt zij: „Ik ben hier voor gevraagd en na lang na denken heb ik toegestemd, omdat ik het toch wel een uit daging vind. Er is best een be staansmogelijkheid voor een partij, die alleen dorpsbelan gen behartigt en niet gebon den is aan politieke dogma's. Ik ben bereid er hoe dan ook wat.van te maken". De fouten, die in het verleden door het ABK zijn gemaakt, worden door mevrouw Goedhart vol mondig toegegeven. Zelf is zij zeker niet van plan, eenmaal in de raad, de zakqn te laten sloffen. „Wie A zegt moet ook B zeggen", brengt ze zeer be slist naar voren. Gemeentebelangen. dat haar programma voorna melijk toespitst op de keu ze van de door de raad reeds aangewezen, maar door provinciale staten nog niet gesanctioneerde bouwlokatie, is over- Mevrouw A. N. Goedhart- de Jong: „Wie A zeg' moet ook B zeggen...." hang bij de Koudekerkse kiezers. Verhuizen van de sportaccommodaties naar de Weidedreef en bouwen aan de Kerklaan is de uit drukkelijke wens van Ge meentebelangen. Politiek café Vier Alkemadese politieke partijen komen vanavi bijeen in café Heemskerk. Tijdens dit politiek wordt men in de gelegenheid gesteld kennis te m. met de verschillende lijsttrekkers en andere kat daai-gemeenteraadsraadsleden. Tevens bestaat de i gelijkheid (schriftelijke) vragen in te dienen. Deze len later op de avond door forumleden onder leid van notaris H.F.C. Moussault beantwoord worden. Volksdansen Volksdansgroep Alkemade houdt morgenavond „volksdans-instuif" in de Alkeburcht. Kinderen van 8 en met 12 jaar kunnen daar tussen kwart voor zeven echt uur terecht. Vanaf kwart over acht zijn ouderen harte welkom voor een avondje volksdansen. De toegan prijs voor kinderen bedraagt één gulden, ouderen beta twee gulden vijftig. Shebeen i»1 De Ierse folkgroep Shebeen treedt donderdagavond in de kleine soos van de Lindehoeve in Voorschot!n Deze in West-Europa tamelijk bekende formatie hege voornamelijk reels en jigs op het repertoire sta >oi vooral Ierse, maar ook Europese en Amerikaan [o Aanvang half tien, entree gratis. ili Slim plan (1) Volgens goed gebruik komen politieke partijen op verk zingsdagen na het sluiten van de ^stemlokalen bijeen rat het resultaat af te wachten. Ook op 2 juni, de dag van d1 gemeenteraadsverkiezingen, worden Weer heel wat zaait en horecagelegenheden afgehuurd ten einde het leed plezier gezamenlijk te ondergaan. Zo ook in Alkemade. wel. elke partij belegt daar zijn eigen bijeenkomst, w men wil kennelijk niet het risico lopen het gefeest van t deren te moeten bijwonen als er in eigen gelederen verl an is geleden. Dat nu betreurt de PPR-afdeling Alkemade. er radicalen zouden het liefst één „verkiezingsuitslagavonfe beleggen. Gewoon met z'n allen bij elkaar, gezellig. Slim plan (2) Het blijkt echter niet te kunnen. Zowel VVD, CDA PvdA beleggen namelijk hun eigen bijeenkomst. De beralen zetelen op 2 juni in café restaurant „De Wo( ge Baren", de CDA-politici zullen in „De Alkeburcl ■te vinden zijn en de socialisten hebben café Hogt 't boom als vesting gekozen. Deze gelegenheden ligg allemaal'binnen een straal van zo'n 200 meter en st''c len het publiek in staat zowel bij de ene als bij de i er: dere club binnen te wippen. In de cirkel waren er vo ios de PPR nog mogelijkheden: Our House en café Hee4a kerk. Die laatste mogelijkheid viel echter al spoeA j, af, omdat de eigenaar liet weten dat zijn café l woensdag altijd gesloten is en dus ook op woensdat juni. Punt uit. ul Slim plan (3) id De PPR dus in Our HouseNee hoor. De PPR-campagn ;h commissie heeft, teleurgesteld als ze was over het feit men niet met zijn allen in een zaal wilde samenkomen, sloten dan maar geen bijeenkomst te beleggen. Wel kv. diezelfde commissie met een plan op de proppen. Een sl plan. De PPR-mensen zullen op de avond van de verk jpj zingen en masse langs de verschillende partijbijeenkoce sten trekken. Tussen negen en tien gaat men op bezoekt te de VVD, een uur later bij de PvdA en tot slot gaat menL' visite bij de CDA'ers. „Om hen geluk te wensen met |- verkiezingsresultaat". zo stelt de campagnecommissie. üer ja. Een hele nieuwe manier van bezuinigen, zullen de doelen. Want men spaart op deze manier natuurlijk wel kosten van de zaalhuur uit. Misschien een aardig idee vi de andere partijen om entreegeld te heffen. ijl Waterpolotoernooi ud Het waterpolotoernooi van Z. en P.C. Koudekerk i terdag in het Willem Alexander bad is gewonnen dofon WVZ. Tweede werd Z. en P.C. en derde Alkemade. e s de jongens A. zegevierde Alkemade, tweede wef-ót Bopskoop en derde Z. en P.C. Sportweekend. Voetbalvereniging Koudekerk hield het afgelopen wee11 einde voor de tweede keer met succes een sport weekei voor de jeugd. In drie grote tenten werd overnacht. Er dan den 140 jongens en meisjes mee. Zestig leiders/sters zoi den voor een goed verloop. Vrijdagavond was er voor C- en D-junioren een speurtocht, terwijl de E- en F-juni ren een levend ganzebordspel speelden. Besloten werd m een disco. Zaterdag werden diverse sportieve onderdek02 afgewerkt, zoals o.m. doelschieten, hardlopen, zaklopen ringgooien. Eerste prijs winnaars: C-junioren: Robbert Wit; D-junioren: Diederik HoutmanE-junioren: Alexa der van Stam; F-junioren: Ard van Asch; Meisjes: Karn Vonk; „Sportman" van het jaar 1982: Diederik Houtman ra Politiek forum In „Ons Huis" in Zoeterwoude wordt vanavond vani acht uur een politieke forumbijeenkomst gehoude met het oog op de verkiezing van de gemeen teraai N Van de drie partijen die Zoeterwoude kent komen z^j wel de lijsttrekkers als de nummers twee op de lijs r aan het woord. Evenals vorige week in „De Eendei kooi" staat het forum onder leiding van de heer Te Pleij. Politiek café Het politiek café in Oegstgeest wordt vanavond gehoudei e, Dit in tegenstelling tot hetgeen gisteren in Regiójourna vermeld stond. De bijeenkomst, die plaatsheeft in ca Roode Leeuw" aan de Dorpsstraat, begint om acht HAZERSWOUDE Het jeugd- en jongerenwerk in Ha zerswoude-dorp mag zich ver heugen in de belangstelling van alle politieke partijen die op woensdag 2 juni dingen naar de vijftien zetels in de ger meenteraad. Alleen: er is geen uniformiteit onder de vijf groeperingen (CDA, VVD, D'66, PvdA/PPR en SGP/RPF), op welke wijze de jeugd het best in eigen omge ving aan haar trekken kan ko men. SGP-RPF-lijsttrekker Kaashoek stelde gisteravond tijdens een bijeenkomst in het Michelshuis dat de gemeente terughoudend moet zijn met het verlenen van subsidies. aanwezigheid van goede commodaties. CDA'er Vat 1 deren is ervan overtuigc jl' jeugdvereniging „Ons kie" toe is aan een beten 1 commodatie. De leider va christen-democraten ziet e grote oplossing: de bouw I5 een multi-functioneel een in het dorp. waarin „Ons! kie" een eigen onderkot met eigen ingang, heeft. I voorman Dekker meent van gemeentewege speelro ei lijkheden voor de joi jeugd moet worden gecrei P PvdA/PPR-lijsttrekster der Lecq-de Knikker cl' erop een spoedig knopen te hakken met betrekkin! e ;2 j iai is

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4