r Nederland Ibetaalt200 Imiljoen^xtra aan EG-kas De Leidse Courant speeltudebontoe. „Liever individuele steun voor oudere alleenstaanden GRAP MET GELADEN REVOLVER WORDT HAGENAAR (28) FATAAL j lezoek paus gaat efinitief door Meubelfabriek OistetwijkS 7AO-PREMIE BIJNA DRIE PROCENT OMHOOG Britten schieten zeven Argentijnse Mirages neer *^£eidóe Souocwt S1M( £eicUe (Bowimxt Dinsdag 25 mei 1982,72e jaargang no. 22277 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217.90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,7S. Uitgebreide samenvatting voetbalwedstrijd Engeland- Nederland op Ned. I om 21.30 uur. Om 23.10 uur muziek van amateurs. Op Ned. II om 19.05 uur „Top- pop", om 20.27 uur „Dallas" en om 21.20 uur „Babbelonië". Perioden met zon, later meer bewolking en kans op een bui. Minimumtemperatuur om streeks 12 graden, middagtem- peratuur 22 graden. Matige zuiden wind. Zon op: 05.32 en 21.43. Scheveningen hoog wa ter 5.41 en 18.27. Laag water 1.44 en 14.06. jeer) problemen •ad Boersma ■HAAG Bij de Staatsdrukkerij Itgeverij zijn problemen gerezen [de aanstelling van oud-minister Irsma tot directeur. De Raad van tht bij het bedrijf heeft de benoe- i Boersma afgewezen met vier I twee stemmen. Voor de benoe- van Boersma stemden Kamer- itter Dolman en het lid van de van State mr. Van Lier. Beiden id van de PvdA. Het personeel g-tie Staatsdrukkerij en -uitgeverij r:. zich al akkoord verkaard met de ming van Boersma, die de huidi- I ecteur Oltheten moet opvolgen, ma was in het kabinet Den Uyl ter van Sociale Zaken en werkte bij OGEM. WATERPIEK NA DALLAS ROTTERDAM Het Rotter damse drinkwaterbedrijf DWL is op geheel eigen wijze tot de conclusie gekomen dat Neder land in de ban is van de Ameri kaanse tv-serie „Dallas". DWL heeft namelijk geconstateerd dat op dinsdagavond tijdens het televisieprogramma opmerke lijk weinig water wordt ver bruikt. Geheel anders is het ge steld als de familie Ewing van de beeldbuis is verdwenen. Dor stige kelen slaan dat toe en er wordt driftig gebruik gemaakt van het sanitair. Eén en ander veroorzaakt een ongewone piek in het waterverbruik. Trein, tram, bus en benzine duurder DEN HAAG Trein, tram en bus worden op 1 oktober gemiddeld 5lA procent duurder. Voor het grootste deel van het land bedraagt de prijs stijging echter zeven procent omdat daarin de kosten zijn meegenomen voor het ministerie van verkeer en waterstaat nu de zones in Groningen, Friesland en Drenthe groter worden gemaakt De demissionare minister Zeevalking heeft dit bekend ge maakt. Konsumenten Kontakt vreest dat het niet bij het openbaar vervoer blijft. De organisatie verwacht dat ook de brood- en benzineprijzen ver der zullen stijgen. En ook de verho ging van de landbouwprijzen in de EG zal het leven duurder maken. Hongerstakingen tegen situatie in Turkse gevangenissen ROTTERDAM Op Z3 plaatsen in zeven Westeuropese landen zijn gisteren ruim dui zend Turken in hongerstaking gegaan om de aandacht te vestigen op de situatie in Turkse gevangenissen en met name de behandeling van politieke gevangenen. In Nederland wor den acties gevoerd in een Rotterdamse en Am sterdamse kerk. Dit heeft een woordvoerder van het Turkse anti-fascistische Eenheidscomi té in Rotterdam meegedeeld. Doel van de ac ties is druk op de Westerse landen uit te oefe nen een onderzoekscommissie naar Turkije te zenden om daar de situatie in gevangenissen te onderzoeken. Deze commissie zou volgens de woordvoerder ook een onderzoek moeten in stellen naar de talrijke processen waarbij her haaldelijk de doodstraf is geeist. DEN HAAG Bij een poging mensen aan het schrikken te maken heeft een 28-jarige Hage naar zichzelf gisteravond met een revolver door het hoofd geschoten. De man is in het Westein de Ziekenhuis overleden. Het drama speelde zich af bij een textielgroothandel in de Van Die- menstraat Het slachtoffer, dat in dezelfde straat woonde, was de afgelopen tijd al enkele malen bij de groothandel naar binnen gelopen en had de mensen schrik aangejaagd door een geladen revolver op zijn hoofd te richten en dan de trek ker over te halen. Dat dit tot dan toe goed af liep, kwam doordat de man steeds goed had ont houden waar in de cylinder de kogels zaten. Ogenschijnlijk nonchalant speelde hij met het wapen, liet zien dat het geladen was, draaide de cylinder rond en joeg zo de werknemers in de groothandel de stuipen op het lijf. Dat gebeurde gisteravond ook. Omstreeks acht uur kwam hij de hal binnenwandelen, zette het revolver tegen het hoofd en haalde de trekker over. De drie nog aanwezige werknemers praatten op hem in,: maar verlieten de hal toen zij bemerkten dat dit toch geen effect had. Net toen mannen de hal hadden verlaten hoorden zij een schot en zagen hun 28-jarige overbuurman met fatale verwon dingen op de vloer liggen. De politie heeft geen redenen om aan te nemen dat het bij dit drama om iets anders ging dan een beoordelingsfout van het slachtoffer zelf. NA AKKOORD OVER BRITSE BIJDRAGE 0vee,rj BRUSSEL Nederland zal en dnaar schatting 200 miljoen vrijgulden extra aan de Europese n0", gemeenschappelijke kas moe- adiuten gaan betalen als tege- ggg'moetkoming aan de Engelsen ig «die vinden dat zij teveel aan brlde EG betalen in verhouding den tot hun inkomsten uit de Ge- z< meenschap. aastf Na opnieuw keiharde onderhandel in'. gen bereikten de tien landen van de sinig Europese Gemeenschap vanmorgeti in ook de vroege uren in Brussel een akkoord Ifinajover de vermindering van'de Britse ?'n*j bijdrage. Daarover was een ernstige 't rwCrisis b'nnen de ECï ontstaan. Volgens !t HJhet nu aangenomen compromis-voor stel zal Engeland ruim 2,2 miljard (dat is bijna de helft van het bedrag dat het jaarlijks in eigen ogen teveel be taalt) aan het eind van het jaar terug betaald krijgen. Volgens de gehanteer de verdeelsleutel zou Nederland daar van ruim acht procent voor zijn reke ning moeten nemen, hetgeen neerkomt op het bedrag van ongeveer 200 mil-' joen gulden. De overeenkomst geldt al leen voor dit jaar. In november zal op nieuw geprobeerd worden de financië le perikelen op duurzamere basis te re gelen. Het grote probleem voor de Britten is het feit dat Groot-Brittannië als indu striestaat geld besteedt aan de Gemeen schap, wwaarvan de begroting voor tweederde wordt opgerslokt door de landbouwsector. Daardoor komt het dat er meer geld uit Groot-Brittannië weggaat dan er binnenkomt. de speciale voertuigen waarmee de paus zich in Stand verplaatst wordt de laatste hand gelegd. goet 179 9en;DEN Het bezoek van paus Johannes Paulus II root-Brittannië van 28 mei tot en met 2 juni gaat ondanks het Brits-Argentijnse conflict rond de )en land Eilanden. Dit heeft de Britse aartsbisschop k Worlock gisteravond meegedeeld bij terugkeer •me. 't fTZOek van de paus zal vrijdag beginnen. Het wordt het eer- Auselijke bezoek in Groot-Brittannië en wordt gezien als *istorische stap in de verzoening tussen het Vaticaan en •Brittannië. „Zoals de zaken er nu voorstaan is er niets dat xvan weerhoudt te komen", zo verklaarde Worlock in bijl cht< Vaticaan is gezegd dat de reis een zuiver pastoraal en oe- isch kartakter zal hebben. De paus zal geen ontmoetingen in met Britse politici. Wel staat een onderhoud met konin- isabeth als hoofd van de Anglicaanse kerk op het pro- igelse zakenwereld is opgelucht. Er werd een enorme scha lt verwacht in de souvemrindustrie. Ook de bisschoppen [nu aan de katholieken de vier en half miljoen pond kun- ragen, die het pauselijk bezoek kost. SER ERKENT DUBBELE BELASTING (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De Sociaal- Economische Raad (SER) voelt niets voor de gedachte van de (vorige) regering om oudere alleenstaanden die werken zonder meer een financiële te gemoetkoming te geven ter verlichting van hun dubbele belasting (werk èn huishou ding). Die dubbele belasting kan leiden tot stress, waarbij de ziektekans nog eens wordt versterkt door gevoelens van eenzaamheid en een negatieve beleving van de eigen levens omstandigheden. De SER vindt individuele beoordeling en steun voor de mensen, die het slachtoffer dreigen te wor den van te zware belasting veel beter dan een algemene maatregel. In 1980 lanceerde het kabinet een plan om ongehuwde wer kenden tussen 55 en 65 jaar met een laag inkomen (minder dan 11/3 maal het bruto mini mumloon) financiële steun te geven waardoor betrokkenen per dag twee uur korter zou den kunnen werken, of als dat niet mogelijk zou zijn om daarmee voorzieningen in de huishoudelijke sfeer te tref fen (hulp, was de deur uit, bui tenshuis eten). Dat zou. naar de situatie in dat jaar, circa 30 miljoen gulden per jaar gaan kosten. Er waren toen naar schatting 36.000 alleenstaande werkenden in die leeftijds groep (19.000 vrouwen en 17.000 mannen) en ongeveer 9300 van hen zouden voor de steunverlening in aanmerking komen. De SER onderkent het pro bleem van de dubbele belas ting, maar geeft de voorkeur aan een individuele aanpak. De bestaande wetten bieden reeds mogelijkheden voor taakverlichting er wordt overigens heel weinig gebruik gemaakt van die mogelijkhe den. ADVERTENTIE Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100. Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstraat 3-5. Hulst (Z): Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstraat 24. Sliedrecht: Stationsweg 5. Winkelcentrum 'De Caroussel' Utrecht: Hollantln. 28. Kanaleneil. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdensebaan 65, tel. 04242-19012. KNVB verbiedt Cupfinal op televisie HILVERSUM - Gisteren in de loop van de dag heeft de KNVB aan de omroep laten weten geen toestemming te zullen verlenen voor een recht streekse uitzending van de tweede ontmoeting donderdagavond om de Engelse beker tussen Tot tenham Hotspur en Queenspark Rangers. Dit in verband met wedstrij den voor de Ned. nacom- petitie. Wel is toegestaan een samenvatting aan het eind van de avond. joec "B t( TERMEER De WAO- de sociale premies. De vol- jer «ie gaat met 2,8 procent wassen minimumloner krijgt appfcog. Dat betekent dat er echter zo'n 60 gulden per slijkjnemers met een bruto- maand bij. 5n *|iien boven 4000 gulden Deze voorlopige cijfers, VTfm juli netto minder geld waarin nog geen rekening is ''Juinden krijgen. De auto- gehouden met de solidari- Sche prijscompensatie teitsheffing, kunnen opge- f.46 procent is voor hen maakt worden uit voorne- gj dan de verhoging van mens van staatssecretaris Dales van sociale zaken. Als deze heffing doorgaat bete kent dat dat minimumloners er nog enkele guldens op achteruit gaan en de hogere inkomens iets minder dan één procent van hun loon. De minimumloner gaat nu per maand f 2,67 meer wao- premie betalen, de modale werknemer f 24,39 en de bo- venmodale werknemer f 87,56. De verhoging werkt dus sterk nivellerend. Dales heeft over haar plan nen advies gevraagd aan het Arbeidsongeschiktheids fonds. Het bestuur van dit fonds gaat zich morgen be zighouden met het kabinets besluit tot verhoging van de wao-premie. De nieuwe pre mie wordt 19,8 procent. Nu bedraagt die nog 17 procent. Dales wil de premievrije voet verhogen van 22.100 naar 23.660 gulden per jaar. Het kabinet zag zich genood zaakt de wao-premie op te trekken nadat het plan om sociale premies te gaan hef fen over ziektegeld was op geschort. De premie van 17 procent werd indertijd vast gesteld vanuit de veronder stelling dat de heffing over het ziektegeld zou doorgaan. Nu dat niet het geval is komt het arbeidsongeschiktheids fonds premie-inkomsten te kort. Vrijwilligers zijn in het centrum van Buenos Aires druk bezig met het verzamelen van handtekeningen van voorbijgangers. De handtekeningen staan onder voorgedrukte brieven, waarin het standpunt van Argentinië inzake het Falkland-conflict uitgelegd wordt. De brieven worden na onderteking direct op de bus ge daan en verzonden naar regeringsinstanties en vrienden in het buitenland. LONDEN/BUENOS AIRES Argentinië lijkt de vie ring van de nationale feestdag, Onafhankelijkheidsdag 25 mei, te hebben aangegrepen voor nieuwe, groot scheepse aanvallen op de Britse oorlogsvloot en het in vasieleger op Oost-Falkland. Vanmorgen werd vanuit Buenos Aires bericht dat het Britse troepenschip Can berra en een fregat zouden zijn beschadigd. In Londen is de schade aan de Canberra ontkend. Toegegeven werd dat ander schepen wel zijn geraakt, maar exacte gegevens waren bij het sluiten van deze editie nog niet bekend. De Argentijnse luchtmacht heeft deze aanval echter moeten bekopen met zware verliezen, zeker ze ven en mogelijk acht gevechtsvliegtuigen zijn door de Britten neergehaald. Volgens verslaggevers van de BBC kwamen de Argentijnse Mi- rages van verschillende kanten in drie golven op de schepen af. Zij werden onthaald op vuur van Sea Harriers, raketten vanaf de schepen en luchtdoelgeschut op het bruggehoofd bij Port San Carlos. Britse militaire deskundigen hadden al voorspeld dat de Argen tijnse leiders de nationale feestdag zouden aangrijpen voor het opvoeren van de acties tegen de Britse vloot. Hiermee wordt ge tracht het moreel van de Argentijnse bevolking, dat door de Britse invasie op Oost-Falkland en de zware klappen die de Ar gentijnse luchtmacht zijn toegebracht een aardige kanuw heeft gekregen, weer op te vijzelen. In Londen werd gisteren eerst bekendgemaakt dat vliegtuigen van de Britse armada nieuwe aanvallen hadden uitgevoerd op het vliegveld van Port Stanley. Defensie-woordvoerder Ian McDonald moest vervolgens het verlies van het fregat „Antelo pe" bekendmaken. Het schip, zondag door de Argentijnen in brand geschoten, is gisteravond in de golven van de Falkland Sound, de zeestraat tussen Oost- en West-Falkland, verdwenen. Een bemanningslid is om het leven was gekomen. Alle overige opvarenden zouden aan boord van andere Britse oorlogsschepen zijn gegaan. Het is de derde Britse oorlogsbodem die verloren is gegaan. Eerder werden de torpedojager „Sheffield" en het zus terschip van de „Antelope", de „Ardent" in de grond geboord. Pagina 11: Londen: Staakt-het-vuren pas na vertrek Argen tijnen. Als u hem invult en opstuurt zit u goed gedurende het WK-Voetbal. Want de LeidseCourant besteedt vanafi deattrapop 13 juni dagelijks extra veel_ aandacht aan dit evenement. Interviews, voor- en nabeschouwingen en natuurlek de uitslagen vindt u uitgebreid in de krant. Ia, sport in de Leidse Courant Alsof u er zélf bij bent! I nnu Stuur mij vanaf de aftrap de Leidse Courant I DUIl veertien dagen gratis en vrijblijvend toe. I Naam: Adres: Postcode/plaats:. Telefoon:- j In een open envelop opsturen naar: Leidse Courant, I Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. 1^ Een postzegel is niet nodig.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1