finals Brits bruggehoofd versterkt erdachten "ibunebrand „C Den Haag earresteerd Stakers EMO willen weer onderhandelen „Miljonaire" Nel Benschop Stuur tussenkabinet CDA-D'66 niet weg DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 22 mei 1982,72e jaargang no. 22275 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Kus van een Rus, klucht van John Lanting, vanavond op Ned. I om 20.15 uur. Op Ned. II om 21.20 uur film „Mijn vriend de moordenaar". Morgen op Ned. I om 20.20 uur de levenskansen van het mis maakte kind en op Ned. II om 21.15 uur film „Mijn vader". Veel bewolking en in de loop van de dag vanuit het westen mogelijk regen. Middagtempe- ratuur van 16 graden aan zee tot 22 graden in het binnen land. Tot matig toenemende zuidwesten wind. Zon op: 05.35, onder 21.38. Schevenin- gen hoog water 3.33 en 15.56. Laag water: 11.56 en 0.16. (Van onze a li correspondenten) odONDEN Het brug- Bhoofd dat de Britten jsteren op de Falkland- jlanden hebben gesla- en, naar alle Waar- «•hijnlijkheid nabij San jarlos, is, volgens be- Bj ichten van vanmorgen, b afgelopen nacht ver der versterkt. De aan wezige Britse mariniers ii het regiment val- thermspringers be- Ihikken er nu over ar- 3 tlerie, Rapier-luchtaf- teerraketten, tanks, jachtwagens en ander ivaar oorlogsmaterieel. 'andaag wordt er door pnietroepen een lan- ^ngsterrein gereed ge- ,\aakt voor Harrier-gê- fechtsvliegtuigen van de loyal Navy en de RAF. 'olgens bekendmakingen in ■onden hebben de 10.000 .Jan tellende Argentijnse joepen op de Falkland-ei- inden geen verzet van bete- enis geboden tegen de lan- ing bij San Carlos; noch te- fen die welke elders werden itgevoerd maar niet resul- lerden in blijvende Britse inwezigheid. Enkele Ar gentijnen zouden krijgsge- angen zijn gemaakt. !e doden en gewonden die ^n Britse kant te betreuren 1 pn, vielen voornamelijk tij- L1 èns de aanvallen die de Ar vanuit de lucht op e Britse oorlogsbodems uit- perden. De Engelse minis- \r Nott (defensie) gistera- pnd voor de televisie: Zoals wij verwachtten, kre eften onze schepen zware jchtaanvaUcn te verdureq. Uijf zijn beschadigd, w^ar- s^San twee ernstig. Er moeten iritse slachtoffers zijn ge- allen, maar wij beschikken ™"pg niet over bijzonderhe- en". Aangenomen wordt at het verlies aan mensen- Ïjvens op de twee ernstig be- fhadigde schepen aanzien- 4k is. Ook verloren de Brit- !n twee kleine helicopters Zeven weken nadat Argentinië de Falkland-eilanden onverwacht bestormd en veroverd had werd daar gisteren opnieuw de Engelse vlag gehesen. De officier links op de foto heeft een zojuist verwijderde Argentijnse vlag in de hand. en is een Harxier-vliegtuig dat dekking bood tijdens de landingen als vermist opge geven. Kort voor de aanval werd ingezet verongelukte een Sea-King helicopter met 30 man aan boord. Negen van hen werden gered. Aan Argentijnse zijde werd de uchtvloot belangrijke schade toegebracht. Londen stelt dat er in totaal 17 Ar gentijnse vliegtuigen zijn neergehaald: negen mirages, vijf skyhawks en drie Puca- ra-vliegtuigen. Buenos Aires had deze verliezen vanmor gen vroeg nog niet beves tigd. Ierland heeft gisteravond tij dens de spoedzitting van de V.N.-veiligheidsraad voorge steld om secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar „een nieuw en krachtiger man daat" te verlenen, opdat hij zijn vredespogingen inzake het conflict rond het Falk land-conflict kan voortzet ten. „Iemand moet „stop" schreeuwen, voordat de hui dige toestand oncontroleer baar wordt", aldus de Ierse V.N.-ambassadeur Noel Dorr. Volgens welingelichte zegslieden is het zeer waar schijnlijk dat er een resolutie naar het Ierse voorstel zal worden opgesteld. Perez de Cuellar zelf had aan het be gin van de zitting gewaar schuwd dat het Falkland- conflict thans op een „regel rechte oorlog" dreigt uit te lopen. De landing nabij San Carlos werd gistermorgen uitge voerd onder dekking van de duisternis. Ze ging gepaard met landingen elders die be doeld waren als afleidings- maneuvres en om het Ar gentijnse garnizoen verder murw te maken. Aan de commando-raids werd in to taal deelgenomen door naar schatting 1000 man. Sommi gen werden door hefschroef- vliegtuigen aan land gezet, anderen maakten gebruik van vaartuigen. Port Stanley en Fox Bay, op de Oostkust van West-Falkland, werden opnieuw gebombardeerd. De Argentijnse luchtmacht kwam opdagen toen het licht werd. Deze had het vooral gemunt op de Britse oorlogsbodems in de smalle zeestraat tussen beide hoofd eilanden. Een Britse landing van afge lopen zaterdag op Pebble-ei- land, waarbij veel Argentijn se vliegtuigen werden ver nietigd, heeft de Argentijnen gisteren belet sneller toe te slaan. Port San Carlos, de plaats waar het bruggehoofd naar alle waarschijnlijkheid ge vestigd is, is een nederzet ting van schapen en boeren. Er wonen 30 mensen, onder wie 10 kinderen en er gra zen 31.000 schapen. De Veiligheidsraad heeft de zitting over de Falkland-cri sis verdaagd tot vanavond. Zie verder pagina 7 rift( n AAG Na een onderzoek dat een speciale een- Van de Haagse recherche in totaal 3700 manuren gekost, zijn de afgelopen week vier jongemannen pouden, die ervan worden verdacht de ere-tribu- i FC Den Haag in brand te hebben gestoken. [^-jarige Haagse stratemaker en een 24-jarige Hagenaar p inmiddels bekend in de nacht van 3 op 4 april de Zuid- an het Zuiderparkstadion te hebben overgoten met benzi- net vuur te hebben aangestoken. De schade bedraagt 1,5 li gulden. fe de twee hoofdverdachten arresteérde het recherche- log eens twee mannen die op de uitkijk zouden hebben Tl. Eén van hen, een 25-jarige Hagenaar, ontkent iets met pd te maken te hebben; een 19-jarige supporter bekende peplichtigheid wel. De politie verwacht de komende da- l een vijfde persoon te kunnen aanhouden. Bij de ontploffing van twee bommen langs een drukke winkel straat In West-Beiroet zijn gisteren tenminste tien mensen om het leven gekomen en en 15 anderen gewond geraakt. Een acht verdiepingen tellend gebouw werd grotendeels verwoest. In het gebouw waren de kantoren gevestigd van de politiek links geo- rienteerde partij „Murabitoun". De groepering hangt de pan-Ara- blsche filosofie van wijlen de Egyptische president Nasser aan. ROTTERDAM Veel stakers bij het massagoedoverslagbe drijf EMO in Rotterdam willen de impasse in het stakings conflict doorbreken en weer om de onderhandelingstafel gaan zitten. Volgens een woordvoerder van de Vervoersbond FNV willen de stakers wel een be ter bod van de werkgevers. Volgens hem zou de EMO-di- recteur geklaagd hebben over een te geringe onderhande lingsruimte. Een mogelijke doorbraak bij EMO, waar 250 mensen werken, zou ook ge volgen kunnen hebben voor de onderhandelingen in de an dere onderdelen van de cao voor de machinale sector, zoals bijvoorbeeld Frans Swarttouw. Bij het containeroverslagbe drijf Unit Centre in Rotter dam, waar 400 mensen wer ken, is een principe-akkoord bereikt over de cao. Bestuur der Lambregts van de Belgi sche vakbond BTB verwacht al tijdens het weekeinde conf licten met de christelijke vak bond ACV in de Belgische ha vens. In twee havens heeft de ACV haar leden opgeroepen toch lading te behandelen van „besmette' schepen die voor stakende bedrijven in Rotter dam zijn bestemd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 10.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Met meer dan een miljoen dichtbundels is Nel Benschop de best verkochte dichteres van ons land. Dit voorjaar hebben Nederlandse emigranten in Canada kunnen genieten van haar voordrachten en voor volgend jaar staan de Verenig de Staten op het programma. Nederland kent haar allang van haar optredens voor radio en televisie. Verslaggever Kees van Kooten sprak met deze vrouw, die in werkelijkheid veel spontaner en opgewekter is dan de lezer van haar gedichten zou verwachten. Op de voorpagi na van onze bijlage Finale geeft zij onomwonden toe, dat zij graag naar de bioscoop of het theater gaat en een lekker etentje met een goed glas wijn niet versmaadt. Het verhaal van de smalle weg, die naar de hemel leidt en de brede weg die in de hel uitkomt, spreekt haar niet aan. Zij hul digt de tekst: „Geniet van het leven en aanvaardt alles wat God heeft geschonken". VERDER IN FINALE Suriname én Nederland samen in Rome rond zalig verklaring Petrus Donders. Koningin van de Filippij nen geeft bevolking spelen, maar geen brood. Newyorkse politie: Een trieste balans van gesneu velden in de strijd tegen de misdaad. Vierde artikel in de serie „De groene geldmakers". Hockey'er Ron Steens heeft er nog zin in Sportvissers hebben de kriebel. Volgende week za terdag mogen zij weer pro beren een visje te verschal ken. Afsluitdijk ziet Abraham: Koningin onthult nieuw monument. Linda Sterk: au pair zijn is beslist geen vakantie. BRINKHORST WAARSCHUWT PVDA: DEN HAAG D'66-fractieleider Brinkhorst heeft de Partij van de Arbeid gewaarschuwd het door D'66 en het CDA te vormen tussenkabinet in de Tweede Ka mer niet meteen weg te sturen, door een motie van wantrouwen in te dienen of zo'n motie van de VVD te steunen. CDA en D'66 hebben een akkoord bereikt over het beleid van het tussenkabinet. Brinkhorst noemde het onverstandig van de PvdA als men met de VVD het interimkabinet zou wegstemmen. Onverstandig, omdat dit kabinet regeert op basis van het regeerakkoord dat de PvdA mee hielp opstellen. Brinkhorst wees er ook op dat wat hem betreft na de verkiezingen in september weer een kabinet gevormd moet worden van CDA, D'66 en PvdA. PvdA-voorman Den Uyl heeft overigens al aangekondigd dat zijn partij in de Tweede Kamer een motie van wantrouwen tegen het tussenka binet zal indienen. In een brief aan informateur Steenkamp schreven de fractielei ders Lubbers en Brinkhorst gisteren, dat het interimkabinet zal regeren op basis van het regeerakkoord dat vorig jaar tussen CDA, PvdA en D'66 werd gesloten. D'66 heeft de wens laten vallen om dit akkoord bij te stellen. Verder schrijven de fractie leiders dat het interimkabinet de volgende taken op zich zal ne men: - het uitschrijven van verkiezingen, die kort na Prinsjesdag (ui terlijk in de eerste week van oktober) moeten worden gehouden - uitvoering van de bezuinigingen en overige maatregelen uit de ontwerp-Voorjaarsnota, zoals vastgesteld in het meerderheidsbe sluit dat de ministers van CDA en D'66 op 11 mei (een dag voor de val van het kabinet) hebben genomen. - uitvoering van een werkgelegenheidsplan. - het doen van voorstellen aan het parlement betreffende een herziening van het stelsel van sociale verzekeringen. - het doen van voorstellen over fraudebestrijding en verlaging van de belastingtarieven, met gelijktijdige afschaffing van een aantal aftrekmogelijkheden voor de inkomstenbelasting. - opstelling van de rijksbegroting voor 1983. - het „zoveel mogelijk" op peil houden van de uitgaven voor de woningbouw. - handhaving van de koppeling tussen het netto minimumloon en de laagste uitkeringen. >fejnoi jr. weer "oepen voor dienst )U Igor Kortsjnoi, de zoon van witserland in ballingschap levende ie schaker Victor Kortsjnoi, heeft seriand gisteren laten weten dat op 6 september moet melden voor e dienst. Kortgeleden werd hij ten uit een werkkamp in Siberië,' eijij een straf moest uitzitten van 2,5 jij gens dienstweigering. j telefoongesprek vertelde Igor niet n_oproep gevolg te zullen geven. Igor in dienst te gaan omdat hij dan in L ng komt met „militaire geheimen" ijn kans op een uitreisvisum aan- afneemt. Geen vrijlating voor moordenaar Robert Kennedy Californië De reclasseringsraad van Cali- fornië heeft gisteren de vrijlating-op-ere- woord in 1984 geannuleerd van Sirhan Sir- han, de Palestijnse immigrant die in 1968 se nator Robert Kennedy heeft vermoord. Sirhan Sirhan is in de gevangenis van Cali fornië in Soledad van het besluit op de hoog te gesteld. Voorzitter Ray Brown van de di rectie voor het gevangeniswezen zei dat het besluit uit 1975 om Sirhan vrijlating-op-ere woord in 1984 toe te staan, een vergissing was gebleken. De reclasseringsraad zou an ders hebben gereageerd, zei hij, als zij had afgeweten van de dreigbrieven die Sirhan uit de gevangenis heeft geschreven. Liever vriend dan echtgenoot DEN HAAG Steeds meer mensen willen relatiebemiddeling in plaats van huwelijksbemiddeling. Een niet onbe langrijk aantal zoekt alleen vriend schappelijke contacten, bijvoorbeeld om samen recreatief bezig te zijn. Dit schrijft de raad van toezicht op dé dienstverlening voor huwelijkscontac ten in zijn „beleidsnota 1982", die giste ren is gepubliceerd. Het aantal erkende instellingen.op het gebied van de huwe lijksbemiddeling is in 1981 opgelopen tot 14. Vergeleken met 1980, toen dit aantal tien bedroeg, is ook de toekoop met on geveer twintig procent toegenomen. Grootscheeps onderzoek toestand personenauto's DRIEBERGEN De Rijkspolitie gaat op parkeerplaatsen in gemeenten met minder dan 25.000 inwoners een groot scheeps onderzoek instellen naar de toestand van persone nauto's. De politie heeft besloten tot de actie omdat men ernstig be zorgd is over de toestand van het Nederlandse wagenpark. De politie heeft nu tot de actie besloten met het oog op de te verwachten uittochten rond pinksteren en de vakanties en het massale weekend-bezoek aan evenementen en at tracties. Bij geconstateerde gebreken aan banden, uitlaat, chassis, verlichting en ruitewissers worden geen bonnen uitgedeeld. Wel komt er een waarschuwing achter de rui- tewisser. De actie duurt van 28 mei tot en met 5 juni. In principe wordt niemand die in gebreke blijft aangehouden. Het is niet de bedoeling om de actie te herhalen. VEEL DODEN EN GEWONDEN BIJ BESTORMING FALKLANDS

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1