Expediteur Van der Luyt 75 jaarlang op de weg ÜJGIO &N HONDEKAR TOT SCANIA VABIS ifjEerlijk delen in nieuwe schaarste GIwijk Eerlijk de- [0|n de nieuwe schaar- f. ee^ordwijkse kringen =niitmoeten elkaar Eerste sleutel renovatiewoningen Politieke manifestatie in Voorschoten Sprankelend politiek forum in Voorschoten LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 MEI 1982 PAGINA 7 esterfeesten in Bollenstreek pENSTREEK Verschillende priesters in de Bollenstreek i Leidse regio vieren deze maand feest in de vorm van ko- zilveren, 40-jarige en gouden wijdingsfeesten. Opvallend t rijtje van jubilarissen is priester H.C.A.M. Kouwenhoven 'armond, die 10 juni het feit herdenkt dat hij maar liefst 60 iet ambt bekleedt. en priesters zijn er ook in de streek. Zaterdag vieren J. v.d. fi lard uit Hillegom (voormalig priester in Lisse), F.C.J. Holt- I mri uit Noordwijkerhout, E.A.M. Paap uit Stompwijk en IflJ van Ruijven uit Leidschendam het feit dat zij vijftig jaar en tot priester werden gewijd. ook 40-jarige priesterjubilea zijn er te vieren in de streek t gebeurt rond 30 mei door H.J.M. v.d. Lee uit Wassenaar ,.C. Raadschelders uit Amsterdam (voormalig priester in ijk). Pastoor J.M.A. Hilgerssom uit Oegstgeest viert twee n later het feit dat hij 25 jaar priester is. Tot slot herdenkt jr J.M.J. van Mastwijk in Katwijk morgen dat hij twaalf- ihalf jaar zijn ambt bekleedt. Overvallers in Wassenaar snel gepakt WASSENAAR Aan de hand van vaag signa lement heeft de politie woensdagmiddag twee mannen kunnen aanhouden, die tien minuten voor hun arrestatie een gewapende overval op een kapsalon aan de Hugo de Grootstraat had den gepleegd. Het gaat om een 27-jarige en een 24-jarige man uit Voorschoten. Het tweetal ging de kapsalon om vijf uur binnen en bedreigde een kapster met twee vuurwapens. Ze dwongen de vrouw de kassa te openen en gingen er met 1.000 gul den vandoor. Een klant had via een spiegel de twee ongemaskerde mannen kunnen bekijken en gaf het signalement aan de politie door. De twee mannen werden rustig lopend in de Van Hogendorpstraat aangetroffen. Zij bleken een alarmpistool en een luchtdrukpistool en de 1.000 gulden bij zich te hebben. Het tweetal is vanmorgen aan de officier van justitie voorge leid. Nog even uitstel voor Greenway VOORSCHOTEN De verkoop van het Greenway Theater in Voorschoten is nog even uitgesteld. Eigenaresse mevrouw Nieuwenhuizen was na een gesprek met J. Aikens, fractie voorzitter van D'66 in de Voorschotense gemeenteraad be reid om nog tot dinsdag te wachten met de verkoop van de kleine bioscoop. Maandag zullen de fractievoorzitters van de politieke partijen bij elkaar komen om te bekijken of het nog mogelijk is de enige bioscoop van Voorschoten te behouden. „Er zal dan een principe-uitspraak moeten worden gedaan of politiek Voorschoten bereid is Greenway te steunen. Ik moet een duidelijk ja of nee hebben van de gemeente, zwart op wit. Anders verkoop ik de bioscoop aan één van de twee gegadigden die ik nu heb'aldus mevrouw Nieuwenhuizen, die heeft ge merkt dat nu toch ook bij de grotere partijen in Voorschoten, CDA en VVD stemmen zijn opgegaan die pleiten voor het be houd van het Greenway Theater. Drie gewonden bij bedrijfsongevallen LEIDERDORP Drie mensen zijn woensdag gewond geraakt bij bedrijfsongevallen in Lei derdorp en Hoogmade. Een 42-jarige man uit Zoeterwoude liep inwendig letsel op toen hij bij zijn werk op een betonverwerkend bedrijf aan de Achthovenerweg tussen een in werking zijn de kraan en een stalen paal terecht kwam. De man is naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. Een 40-jarige man uit Voorschoten belandde daar ook na een ongeval bij een bedrijf aan de Weversbaan. Hij werd duizelig en viel van de trap. Met hoofdletsel werd hij naar het zieken huis gebracht. Een man uit Den Haag viel w oen-.dag van zeven meter hoogte op de Oude Kerk weg in Hoogmade. Hij zat in een electrici- teitsmast om een zekering te vernieuwen. Bij zijn val brak hij een pols en enkele voortanden. Ook hij werd naar het ziekenhuis gebracht. Mislukte overval in Leidschendam LEIDSCHENDAM Twee gemaskerde mannen hebben vannacht een mislukte over val gepleegd op een boerderij aan de Middenweg. Ze be dreigden de vrouw die op de boerderij woont met een windbuks en een geweer toen zij de vrouw op het erf tegen kwamen. Eén van de mannen ging de boerderij binnen. De echtgenoot van vrouw greep een keuken stoel en bedreigden de twee mannen, die er vervolgens in looppas vandoor gingen. STGEEST „U it het, wij vervoeren zo zou het devies van )egstgeestse vervoers- (jf J. van der Luyt 0: n BV kunnen luiden. an »t 75-jarig bestaan van 5n- lan de Dorpsstraat 49 {en familiebedrijf zijn rorden dagelijks nog "uiteenlopende zaken laatst. Van garnalen ijbloemen, van dol- tot zilver voor de >e banken. Ook ien voor verhuizin- »ij het bedrijf terecht, tijd geleden werd de ngen van het ge itehuis van Oegst- door de firma opge- en in de nieuwbouw Ihet Wilhelminapark ;ezet. Morgen, viert expediteur, die om* »ven zou kunnen len als de Oegstgeest- wniebroeders Hammond Co/fivolging van de popu- que Engelse televisieserie jaren terug het vijf- le lustrum uitgebreid oliday Inn in Leiden. vader Jan van der Luit riekse "Y" werd later in- rd omdat dat beter stond wagens) startte op 25 1907 een bodedienst ^-Oegstgeest met de jkar aan de Terweeweg. Vj»l werd dit transportmid- '■ervangen door paard en |jn, zodat ook verhuizingen len worden uitgevoerd. In J deden de T-Fords (de Pptwagenversie daarvan) Criintrede in het snel met ®#tijd meegaande bedrijf. K%t de firma steeds groeide moest in 1928 een nieuw ter rein worden opgezocht, het geen werd gevonden aan de Wijttenbachweg in Oegstgeest. De acht zonen van Jan van der Luit waren, na eerst elders te hebben gewerkt, allen weer werkzaam bij hun vader. Ook was er plaats voor een aantal neven met dezelfde achter naam. De oudste zoon Hendrik van der Luit zou het bedrijf later overnemen. Oorlog Ph De Tweede Wereldoorlog wierp de firma van der Luyt terug op het niveau van de be ginjaren. Vijf broers leverden hun bijdrage aan de verdedi ging van Nederland in het Korps Motordienst van de Peel-divisie, na de capitulatie waren ze zelfs nog even in Franse dienst, om na de Fran se overgave naar Nederland terug te keren. Daar werden alle voertuigen door de bezet ter gevorderd, op één na die onder hooischelven was ver borgen. Het vervoer moest weer geschieden met paard en wagen, en zo werden er in de oorlogsjaren vooral bloemen vervoerd van Rijnsburg naar de Leidse markt. Na de oorlog werd het bedrijf met Ameri kaanse legervoertuigen weer op wielen gezet. Van der Luyt begon weer te groeien en uit breiding moest versnipperd buiten Oegstgeest worden ge zocht, hoewel het hoofdkan toor daar bleef. Er was een re paratiewerkplaats in Naald wijk, een filiaal in Lisse en het belangrijkste gedeelte zat in de oude NZH-garage aan de Haagsche Schouw in Leiden. In 1976 wgrd alles bij elkaar gebracht aan de Dorpsstraat in Oegstgeest, waar een oud bloembollenbedrijf werd ge moderniseerd ten behoeve van Directeur J. van der Luyt bij een paar van zijn wagens. zes jaar in gebruik is, zal de firma Van der Luyt nog wel een keer gaan verhuizen. „We zitten hier toch al weer wat krap en willen ook uit die woonbebouwing weg", stelt de huidige directeur Johan van der Luit, zoon van Hendrik de steeds groeiende firma, die tegenwoordig 50 moderne vrachtwagens laat rijden en 54 werknemers in dienst heeft. Weer verhuizen Hoewel het huidige terrein pas die samen met twee broers, be drijfsleiders voor binnen- en buitenland de transportfirma draaiende houdt. „We vervoeren voornamelijk landbouwgoederen, waaronder ik dan ook de bloemen en planten versta. Dat gaat in moderne luchtgeveerde koel- trailers, die ook kunnen wor den gebruikt om zaken juist warm te houden. Dagelijks staan de wagens in de havens van Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen, op de bloemenvei lingen van Aalsmeer, Rijns- burg en Honselersdiik terwijl in bloembollenstreeK tussen Wassenaar dagelijks export partijen worden opgehaald. De volgende ochtend leveren wij bloemen en planten, bloembol len, vis en vlees af op de di verse eindbestemmingen waar dan ook in Europa", aldus di recteur Van der Luit. Goede naam Er wordt vooral gereden op Duitsland en Zwitserland, waar een aantal zeer goede en oude klanten zitten. „Als Ne derlands vervoersbedrijf moet ie het vooral hebben van de cwaliteit en de snelheid, om dat je gedwongen bent hogere prijzen te rekenen voor het vervoer dan buitenlandse fir ma's. Snijbloemen uit Rijns burg liggen bijvoorbeeld bin nen 24 uur in de Zwitserse bloemenwinkels. In dit soort zaken zijn we, omdat we de weg goed kennen, aanzienlijk sneller dan de trein en zelfs sneller dan het vliegtuig. Een computer verzorgt de papier winkel voor de internationale reizen. Heel vervelend is dat Duitsland en Frankrijk nog steeds slechts in beperkte mate exportvergunningen willen af geven, dat zou in EEG-ver- band eigenlijk niet mogelijk moeten zijn'stelt directeur Van der Luyt. Naast de landbouwgoederen worden door het expeditiebe drijf de meest uiteenlopende zaken vervoerd, zoals verf, machines en computers. „Een bewijs van de goede naam die we hebben in bijvoorbeeld Zwitserland is dat wij de paar- denbenen (een exclusief ge recht in de Zwitserse keuken) uit Canada het laatste stuk naar Zwitserland toe vervoe ren. Ook het feit dat we van uit Antwerpen met zware be waking zilver voor de Zwitser se banken mochten vervoeren wijst daarop, maar dat doen we liever niet meer, want er werd verlangd dat de chauf feurs wapens gingen dragen en daar voelen we weinig voor. Ook hebben we een keer levende dolfijnen voor een cir cus vervoerd in nat zeildoek", aldus de heer Van der Luyt. Ondanks de recessie gaat het goed met de firma. „Alleen bij de verhuisafdeling is het de laatste jaren wat minder goed gegaan, maar dat wordt nu weer duidelijk beter. Een be drijf als het onze kan in een paar jaar enorm veranderen. Sommige mensen herkennen het niet meer terug als hier een tijd niet meer geweest zijn", aldus de directeur. Ridderorde Morgenmiddag zal in Holiday Inn van drie tot vijf uur een receptie worden gehouden voor het jubilerende bedrijf. Tijdens de receptie zal aan oud-directeur Hendrik van der Luit (76), die nog steeds als adviseur actief is door burge meester Scheenstra een rid derorde worden uitgereikt. s'Avonds wordt een feest avond in het Holidome gehou den waarop een aantal jubila rissen onder het personeel zal worden gehuldigd. De mede werkers zullen aan de zaak een fraaie bronzen plaquette aanbieden, waarop in vogel vlucht de geschiedenis van het bedrijf staat afgebeeld. 'at is het motto waar- D'66/Gemeentebe- Jfn de verkiezingen it. Een motto dat aan- op het perspectief i»|Cie magere jaren die IMpk voor de gemeente yijk zijn aangebroken. jjre jaren waarin de ^fieidsgelden verdeeld herverdeeld moeten len en juist dat laatste ^or D'66/Gemeentebe- fflfcn bijzonder belang en is kletskoek wanneer wethouder Bergman zegt, dat er in de komende jaren geen geld is voor nieuwe dingen", meent lijsttrekker Harry van Mierlo. „De nieuwe dingen die voor ons van wezenlijk belang zijn, moeten er komen door het geld op een andere manier te. verdelen". En juist die her verdeling kan het Katwijkse gemeentebestuur, tot voor kort immers de kip die louter gou den eieren produceerde, in de toekomst voor principiële keu zes plaatsen. Woningen In het hoofdstuk „De schaarse ruimte" pleit D'66/Gemeente- belangen voor een doelmatig continu woningbehoefte-on derzoek. Harry van Mierlo: „Er wordt nu geroepen om huurwoningen, woningwetwo ningen voor grote gezinnen, woningen voor 1- en 2-per- soonshuishoudens, kortom, met roept maar wat. We zou den de plannen die nu nog lo pen moeten afmaken en dan gaan werken aan de hand van een onderzoek naar de woon wensen van de burger. Dat on derzoek zou periodiek moeten worden bijgesteld". In het programma van D'66/Gemeentebelangen wordt bewust niet gesproken over een eventuele collegevor ming. Harry van Mierlo: „We willen eerst de verkiezingen afwachten voor we ons hiero ver kunnen uitspreken. Vast staat wel dat er voor degene die naast de christelijke wet houders in het college plaats neemt basisafspraken dienen te worden gemaakt over het in de komende vier jaar te voe ren beleid. De niet-christelijke partijen zouden bij de vorming van een college nu eens niet moeten kijken naar wat elkaar scheidt, maar naar wat elkaar bindt. Op die basis moet het mogelijk zijn om straks een echt afspiegelingscollege te vormen en hoeven we niet meer naar een situatie als bij het vertrek van wethouder Van Oosten. Dat de PvdA toen een CDA-kandidaat steunde, is voor mij nog steeds onbegrij pelijk." igg Ilen)RDWIJK De ?44*dwijkse politici zul- janavond aan de tand rlen gevoeld tijdens ontmoetingsavond Noordwijkers, politi- i artiesten. Dat ge- tijdens een avond ie Stichting Kulture- ktiviteiten Noordwijk VN) dat het motto rdwijkse kringen loeten elkaar" heeft {ekregen. De bijeen komst wordt gehouden in de kelder van het Lido- theater, begint om half negen en de toegang is gratis. De avond is door SKAN geor ganiseerd met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen op 2 juni. Om de nieuwe gezich ten in de verschillende politie ke partijen te leren kennen en uit te maken waarvoor elke partij staat, zullen politici door hoofdredacteur A.A.M. Schuurmans van het Leidsch Dagblad worden ondervraagd. De VVD heeft inmiddels laten weten dat deze avond niet in de VVD-campagne past en dat daarom niemand van deze partij aanwezig zal zijn. Tijdens deze bijeenkomst, waarvoor iedere Noordwijker is uitgenodigd, zal voor de af wisseling van het politieke ge beuren worden gezorgd door de bekende Belgische zanger en cabaretier Erik de Volder. Deze zal zonder voorkeur voor één Nederlandse partij regelmatig de discussie onder breken met cabaret en liedjes, die uit het Belgische leven zijn gegrepen. Daarbij wordt hij geassisteerd door zijn vaste be geleidster aan de vleugel Ka trijn Friant. Zij brengen het programma „Vader zingt aan tafel". ilsstokverspringers weinig it van slechte weer Rdwijkerhout •lstokverspringwedstrij- ][an de vereniging Leeu- lorst hebben nauwelijks pr ondervonden van het te weer van gisteren. De gers, die in de sloot be- len, werden toch wel in de springers die wel Verkant haalden, trok- do®ich weinig aan van de rijden werden door 950 n bezocht. vallende regen. De tslagen zijn als volgt: In de topklasse: 1. Jaap de Boer (16,62), 2. Aad de Wit (16,55), 3. Han Janson (15,93). Bij de Se nioren A: 1. Jos Meskers (14.38), 2. Leen de Jong (13,55), 3. Harry van der Hoeven (13.39). Bij de Junioren A: 1. Rimmer Abma (15,08), 2. Lam bert Janson (14,95), 3. Theo Lelieveld (14,63). Bij de Jon gens 1. Kees Neven (12.22), 2. Kees van Schaik (10,74), 3. Hans Pek (10,10). Bij de Dames 1. Marianne de Groot (11,37), 2. Jette Bouma (11.00), 3. Truus van Schaik (10,63). Deel kistenfabriek naar Industriekade SASSENHEIM Het voor- malig RFD-complex aan de Industriekade, werd woens dagmiddag op feestelijke wijze in gebruik genomen door Kis tenfabriek M. Bakker BV, die hier de gaasbakken gaat fabri ceren. De fabricage van bol len- en industriekisten blijft in de Hoofdstraat. De productie in de Hoofdstraat werd in de loop der jaren dusdanig uitge breid, dat deze deels in Nieuw koop, deels bij de voormalige kistenfabriek Matze plaats vond de laatste jaren. Oud-miltairen weer bijeen SASSENHEIM/VALKEN- BURG Woensdag werd voor de 32e maal de tradi tionele reünie gehouden van oud-militairen van de Etappe Auto-compagnie, die in de mobilisatie en oorlogsdagen van '39-'40 in Sassenheim aan de Wasbeeklaan was gele gerd, en toen 130 man tel de. De reünie, werd voor de 9e maal te Sassenheim gehouden, en wel evenals vorig jaar in het Motel Sassenheim. De oud militairen (36) waarvan er eni gen uit Sassenheim, Leiden en omgeving kwamen, brachten in een prettige sfeer de dag door. In Valkenburg kwamen de voormalige leden van het vier de regiment van de infanterie gisteren in de hervormde kerk bijeen om hun gevallen kame raden van de meidagen in 1940 te herdenken. De christe lijk zangvereniging „Adven- do" luisterde de bijeenkomst muzikaal op. Na de dienst vertrok het gezel schap van het voormalig R.I. naar het marinevliegkamp in Valkenburg, waar een geza menlijke broodmaaltijd werd gebruikt. Later begaf men zich, voorafgegaan door de Valkenburgse harmonie, naar de ere-begraafplaats. Burgemeester Kret overhandigt de sleutel aan een van de bewoonsters. SASSENHEIM Aan drie bewoners van gere noveerde woningen werd woensdag de sleutel uitge reikt. Het betreft de eer ste woningen, die gereed zijn gekomen van de 112 die door het Aannemers bedrijf Ooievaar uit Haar lem worden gerenoveerd in de Heemstraat, Tijlloos- straat, Zandslootkade en Hein Baderstraat. De uitreiking werd verricht door burgemeester Kret, die de bewoners van de wonin gen, de heer v. Munsteren, en de families Zuiderduin, en v. Rossen, feliciteerde. Na de uitreiking kregen de be woners bloemen van de Be wonersbelangen Vereniging. Ir. Atsma van het Architec tenbureau Schutte, zei dat geheel volgens schema deze eerste drie woningen werden opgeleverd, en dat het gehele project omstreeks '83/'84 ge reed kan zijn. Hierna was er gelegenheid om de woningen te bezichti gen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Kennis werd genomen van de totale inte rieursvernieuwing. waarbij op de bovenverdieping in plaats van twee nu drie slaapkamers zijn, een royale douchecel, en grote ramen, in plaats van de kleintjes voorheen, terwijl de woon kamer ruim werd vergroot, door het samenvoegen van het kleine achterkamertje. Ook is er thans een moderne keuken. VOORSCHOTEN De Werkgroep Politiek Café Voorschoten houdt mor gen een manifestatie waaraan alle politieke CDA, VVD, PvdA/PPR, D'66, PSP en SP meewer ken. De manifestatie start om één uur morgenmiddag met een rondgang van de partijen door Voorschoten vanaf de Krim- kade, voorafgegaan door drumfanfare Laurentius. Daarna komen de partijen sa men voor de Dorpskerk aan de Schoolstraat waar burge meester Cannegieter om streeks kwart voor drie s'mid- dags het geheel zal openen. De politieke partijen zullen ieder tien minuten het woord mogen voeren, daarna kan het pu bliek terecht bij de informa tiestands. Omstreeks vier uur wordt het middaggebeuren af gesloten. Het avondgebeuren vindt plaats in De Lindehoeve aan het Van der Haarplein en begint om acht uur. Ook daar staan weer de stands van de politieke partijen. Er worden twee debatten gehouden, waarbij de lijsttrekkers het woord voeren. Het eerste de bat staat in het teken van huisvesting, het tweede in het teken van verkeer. Ook het publiek zal bij de debatten worden betrokken. VOORSCHOTEN Op uitnodiging van het CDJA kregen de jongeren, die kandidaat staan op de ge- meeriteraadsverkiezings- lijsten de gelegenheid met elkaar in het politieke strijdperk te treden. Vier partijen gaven gevolg aan de uitnodiging. Sjef van de Poel, 11e op de lijst en bestuurslid van de VVD- jongeren; Frank Pardaan, jongerenbestuurslid van de PvdA; Frank ten Have, 4de op de CDA-lijst en ze ker van een raadszetel en tenslotte Paul van der Burg, lijsttrekker voor de PSP, welke partij ditmaal voor het eerst een gooi doet naar een raadszetel. Een goed gevulde zaal met zeer veel ouderen volgden met plezier de discussies tussen de vier jongeren, die weinig ele gant tegenover elkaar, maar daardoor wel voor een spran- kelijk politiek avondje zorg den. Sjef van de Poel (VVD) betreurde het dat jongeren zo weinig politiek bewust zijn en ook zo weinig actief, daardoor komen zij veelal ook niet in aanmerking voor een verkies- ten alleen de VVD en CDA een jongerenafdeling hebben: „We zijn het lang niet altijd eens met de ouderen, maar we krijgen wel de kans ons zegje te doen". Hij is na de verkie zingen met zijn 22 jaar het jongste raadslid van Neder land. Frank Pardaan (PvdA) liet zich niet uit zijn tent lok ken, maar vertelde in kort be stek dat alle veranderingen in Voorschoten tot stand zijn ge komen door links, hetgeen hem begrijpelijk niet in dank werd afgenomen en o.a. be twist door Paul van der Burg (PSP), die vlot vertelde dat de vier grote partijen in Voor schoten een soort familie vor men, waardoor er geen goed beleid gevoerd wordt. „De PSP in Voorschoten is een partij met vrijwel uitsluitend Gngeren. die graag het totale ïleid willen veranderen", al dus Paul van der Burg. Duidelijk verschil van mening over de aanpak van het jeugd- vandalisme was er te constate ren tussen enerzijds VVD, CDA en ten dele de PvdA en de PSP. Deze partij meent dat vandalisme ontstaat door ver veling en wil daarom buurtak- tiviteiten. Dat willen de ande re partijen ook wel, maar daarnaast een goede aanpak door de politie. Echte gemeen tepolitiek werd die avond niet bedreven, maar gezellig was het wel.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7