1 Britse vloot krij gt vrij brief voor acties op Falklanden essimisme over afloop havenstaking Levensvatbaarheid kabinet CDA en D'66 nog onzeker lman it voor onrecht Jen Jiinklijk is et 4? V VVD BLIJFT INVLOED OP BELEID EISEN Staking in Britse ziekenhuizen ^eidae Gowvamt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Vrijdag21 mei 1982,72e jaargang no. 22274 Ex-minister den Uyl, fractie voorzitter Laurens-Jan Brink horst vanavond in „Haagse bluf" op Ned. I om 20.35 uur. Voorts drie films. Op Ned. I om 22.25 uur „Een vredig dorpje", op Ned. II om 19.25 uur „De nieuwe juf" en om 22.40 uur „Nachtelijke ver schrikking". In de nacht en vroege ochtend weinig wind, plaatselijk mist en minimumtemperatuur rond 11 graden. Middagtemperatuur van 16 graden aan zee tot 22 graden in het binnenland. Zon op: 05.37 en 21.37. Schevenin- gen hoog water 2.51 en 15.15. Laag water: 11.16 en 23.36. fners hebben hoogste IQ ifORK Japanners behalen de lesultaten bij het afleggen van entietests en hun IQ ontwikkelt g steeds. Dat is de conclusie van Qerzoek van een Noordierse psy- r, gepubliceerd in het Ameri- blad Nature. Volgens de studie gemiddeld IQ van de Japanners |en bijvoorbeeld 100 in de VS. -Jrschil wordt volgens de onder- verklaard door verbetering van fling en andere milieufactoren. Jlligentie van de Japanners zou ^leds toenemen. Had de generatie -1946 en 1959 een gemiddeld IQ de generatie na 1959 heeft een 1de van 115. Pacifisme steekt kop op bij Russische strijdkrachten MOSKOU Het hoofd van de politieke afdeling van de Russische strijdkrachten heeft scherpe kritiek uitgeoefend op tekenen van pacifisme en gebrek aan discipline bij jonge recruten van leger en marine. „Wij komen vaak jonge mensen tegen die politiek naïef en pacifistisch .zijn en een zorgeloze houding aannemen tegenover de dreiging die van van onze klassevijanden uitgaat." Generaal Alexei Yepishev, die sprak op een bijeenkomst van de communistische jeugdbeweging zei tevens dat het vaak voorkomt dat jongemannen lichamelijk noch ideologisch geschikt zijn om hun land te verdedigen. De generaal oefende verder kritiek uit op de leiders van de jeugd die vol gens hem falen in de voorbereiding van de jongeren op hun dienstplicht. De opmerkingen van Yepishev vormen de eerste openlijke erkenning dat pacifisme een probleem is bij de Russische strijdkrachten. Bridge over troubled water PLATTE CENTRE „Like a bridge over trou bled water", zongen Si mon en Garfunkel in de jaren zestig. Hevige re genval in het plaatsje Platte Center heeft deze songtekst in beeld ge bracht. De Shell Creek, normaal een onbeduidend stroompje, trad buiten - haar oevers en rangschik te een serie geparkeerde auto's tot een keurige oversteekplaats. Wegen overvol DRIEBERGEN Op de Ne- derlandse wegen was het gis termorgen volgens de Politie Verkeerscentrale in Drieber gen „een gekkenhuis". Tegen het middaguur stond er in to taal 40 kilometer file. Het drukst was het in het centrum, in het oosten van het land en in de richting Zeeland, Bra bant en Limburg. Grote pro blemen hebben zich echter niet voorgedaan. Alleen op de weg Den Haag-Arnhem deden zich enkele botsingen voor. Gistermiddag was alles weer rustig. ai n RSWIJK Tweede- oorzitter Dick Dolman w zien dat het binnen- rmaal zal worden ge- wanneer alle leden koninklijk huis gaan „Zij hebben ieder een stem. Ook hün costbaar, we komen er niljoen te kort", aldus vanmorgen bij de ope- i het dertigste congres federatie van Oranje ngen dat vandaag en wordt gehouden in wijk. rede benadrukte Dol- |t belang van het huis inje voor Nederland in leden en de toekomst. Dolman kunnen vor- rtj de continuïteit van beter garanderen dan lsel met presidenten, een vorstin langer in blijft. Een ander voor- de monarchie zag de foorzitter in het feit dat fyinsen geen achterban te kweken en geen "hebben te wegen. „Zij i reeds als vermoedelij- j4)6 flger tussen de partijen feit". et aanwijzen van (in- >urs door de koningin belnan: „Ze staat daarmee voor de moeilijke op- loeilijker dan ooit van- pe terecht betrachte ■^rheid". Hij wees erop •tievoorzitters hun ad- ian de koningin in het ir publiceren en verde- erwijl de koningin zich' ■^enbaifr niet voor haar Ig kan verweren. NA MISLUKKING BEMIDDELING VAN SECRETARIS-GENERAAL VN s soldaten aan boord van de Queen Elisabeth-2 doen hun dagelijkse ochtendgymnas- i in vorm te blijven voor de eventuele herovering van de Falkland-eilanden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN, NEW YORK „De vrede sonderhandelingen met Argentinië over de Falkland-crisis zijn mislukt. Verdere po gingen om de bespre kingen op gang te houden, hebben wei nig zin". Dat was de kern van het betoog waarmee de Britse premier Thatcher gis termiddag in het La gerhuis het zesde de bat, gewijd aan de Falkland-kwestie, opende. De laatste sug gesties van Perez de Cuellar die hij gisteren mm deeci jn een uiterste poging om een direct gewapend conflict te vermijden wees zij daarmee van de hand omdat soortgelijke plannen, dpor Enge land al eerder gedaan, bij Argentinië geen kans hadden gemaakt. Secretaris-generaal Perez de Cuellar van de Vere nigde Naties trok daaruit gisteren zijn conclusies en staakte gisteren zijn be middelingspogingen. Op de vraag of hij bereid is zijn onderhandelingen te hervatten, antwoordde Pe rez de Cuellar gisteravond dat „alles nu in handen ligt van de Veiligheids raad". Intussen heeft pre sident Fernando Belaunde Terry van Peru de twee lancjen een nieuw voorstel gedaan om het geschil op vreedzame wijze op te los sen. Hoewel premier Thatcher gisteren in het Lagerhuis niet rondweg zei, dat haar regering nu een militaire oplossing als het enige doeltreffende middel be schouwt om de huidige Falkland-crisis uit de we reld te helpen, liet zij toch doorschemeren, dat de Britse aanvallen op de door Argentinië veroverde eilanden beslist zullen toe nemen. De Lagerhuisleden verwachten trouwens niet, dat Thatcher meteen een invasie zou afkondigen. Groot-Brittannië laat de deur voorlopig nog op een kier, terwijl het Argentijn se garnizoen op de Falk land-eilanden verder murw gemaakt wordt met bommen en granaten, in de hoop dat het zich snel zal overgeven wanneer de eigenlijke bestorming van het betwiste gebied begint. Volgens welingelichte kringen heeft de Britse vloot gisteravond verlof gekregen door een reeks landingen en bombarde menten te proberen de Falkland Eilanden te her overen. Of die acties nog voor het weekeinde zal beginnen, zal volgens politieke en militaire waarnemers gro tendeels afhangen van de weersomstandigheden in het zuiden van de Atlanti sche Oceaan. Een Britse torpedobootja- ger heeft gisteren opnieuw Argentijnse radarstations, uitkijkposten en mitrail leurposten in de büurt van Port Stanley bescho ten, zo deelden oorlogs verslaggevers aan boord van de Britse armada mee. De beschietingen zijn voor de Britten een soort dage lijkse routine geworden, verslaggever Gareth Parry berichtte gisteren dat de vloot zo goed als gereed is met de voorbereidingen voor de herovering van de eilanden. Pagina 15:* vervolg ÏIbERDAM De Rot- •- jse havenwethouder Dunnen is somber eo.Jd over een snelle af- ■an de havenstaking, i 21 idag is zijn bemidde- Mantfging mislukt. Als daarvan verwacht n verscherping van het conflict, waardoor er werkwilligen, mogelijk problemen voor de openbare orde ontstaan. Voorzitter Meyers Swantee Dit laatste wordt overigens van de havenwerkgevers tegengesproken door de hoopt dat de werknemers districtsbestuurder van de nu uit zichzelf terugkomen vervoersbond FNV, Frank naar de onderhandelingsta- Kloosterman. Er zijn, naar fel. „Zij zijn bezig de kip diens oordeel, nauwelijks met de gouder eieren te slachten en we hopen dat het gezonde verstand te rugkomt". Dit laatste signa leerde hij al bij de onder handelingsdelegatie over de cao bij het containerbe- drijf ECT. Het resultaat van die onderhandelingen wijkt niet veel af van wat in de graan- en ertssecto ren is afgewezen. De deze week uit Rotter dam vertrokken vracht vaarder Temse ligt nog in de haven van Gent. De la ding palmpittenschroot, be stemd voor de veevoede rindustrie, is besmet ver- met lading voor het graan- klaard en de Belgische stu- overslagbedrijf vertrokken wadoor is door de Belgi- naar Bremen. Het Rotter- sche vakbond BTB onder druk gezet om deze niet te lossen: Volgens de kapitein zou de lading vandaag toch worden gelost. Het vrachtschip Luban is damse stuwadoorsbedrijf Rijsdijk zou een graanla- ding lossen die voor de GEM bestemd is. Literprijs melk moet vijf cent goedkoper DEN HAAG De Nederlandse Melk handelaren Organi satie (NMO) vindt dat de advies-ver koopprijs voor melk met ten minste vijf cent per liter om laag moet, willen de winkeliers in een concurrerende posi tie blijven. Volgens de organisatie is er nu nog nauwelijks winst op melk te maken omdat sinds het regeringsbesluit van 5 september '80 de melk niet meer verkocht mag wor den tegen lokprij- zen. De melk is daarna te duur ge worden, .waardoor vorig jaar in de zelfstandige detail handel enige dui zenden banen ver loren zijn gegaan. Wanneer de over heid niet spoedig stappen onder neemt zijn er acties vanuit de melkhan del te verwachten, aldus de NMO. Verzamelaar opgezette dieren wordt vervolgd ZUTPHEN De 72-jarige evangelist en preparateur Joannes Roeleveld uit Eerbeek wordt vrijwel zeker Ver volgd wegens het opzetten van 200.000 beschermde dieren en het in be zit hebben van een hagelgeweer, acht kogelgeweren, twee automatische gewe ren en 8000 patro nen van zwaar kali ber. Dit heeft de of ficier van justitie mr. P. Cremers uit Zutphen desge vraagd meegedeeld. De politie is weken bezig geweest met het inventariseren van de verzame ling, die nu is opge slagen in een lege fabriekshal. Roele veld heeft wel .al zijh eieren, vlinders en een kwart van de vogels en uit heemse dieren die niet onder bescher mende bepalingen vallen, teruggekre gen. De politie nam gelijk enkele pas opgezette Uilen in beslag. „De man weet kennelijk van geen ophouden", al dus de politie. De officier van justitie wacht nu op het proces-verbaal al vorens definitief over vervolging te beslissen. 1 gewonden bij offing jacht BURG Drie Hage- aebben woensdagavond w Jonden opgelopen na ^Iploffing in een plezier tje motorkruiser lag af- 1 in jachthaven De aan het Oegstgeester in Rijnsburg. igt tl ADVERTENTIE bedrijfswagens. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel CDA en D'66 het eens zijn over de vorming van een interimkabinet van deze twee partijen, zal het nog tenminste een aantal da gen duren voordat de ka binetscrisis is opgelost. De VVD blijft bij haar eis dat zij invloed wil hebben op het beleid dat het be oogde tussenkabinet van CDA en D'66 wil gaan voeren. Als CDA en D'66 weigeren de VVD bij dat beleid te betrekken, zul len we het kabinet niet steunen, zo maakte de li berale fractieleider Nij- pels woensdag aan infor mateur Steenkamp duide lijk. Het kabinet zal in dat geval bij zijn eerste optreden in de Ka mer door de VVD, met steun van de PvdA, ten val worden gebracht. De PvdA heeft laten weten, in geen geval van plan te zijn, op voorhand gedoog- steun aan een CDA-D'66-kabi- net toe te zeggen. CDA en D'66 stellen zich ove rigens op het standpunt dat het verwerven van voldoende steun voor het tussenkabinet, waaraan het CDA tien minis ters en D'66 vijf ministers zal leveren, een probleem is van de informateur en niet hun probleem.De fractieleiders Lubbers en Brinkhorst voeg den daar woensdag aan toe dat prof. Steenkamp hun niet ge vraagd zou hebben zich over een coalitie van CDA en D'66 uit te spreken, als hij er niet redelijk zeker van zou zijn dat het kabinet een kans van sla gen heeft. Informateur Steenkamp won vanmorgen adviezen in van mr. W. Scholten, vice-voorzit- ter van de Raad van State, en demissionair premier Van Agt. Verder zou nij vandaag nog overleg voeren met de heren Lubbers, Brinkhorst en Nij- pels. De moeilijkheid waar Steenkamp voor staat is, dat tot nu toe noch Lubbers, noch Brinkhorst bereidheid hebben getoond met de VVD politieke afspraken te maken. Boven dien bestaat er nog onenigheid over het tijdstip waarop ver kiezingen moeten worden ge houden. Nijpels wil dat de kiezers al begin september naar de stem bus gaan, Brinkhorst wil dat dit uiterlijk 1 oktober gebeurt en Lubbers geeft de voorkeur aan een nog latere datum, na melijk na de algemene be schouwingen over de rijksbe* groting voor volgend jaar. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het personeel van ongeveer 2.000 Britse zie kenhuizen heeft gisteren de gehele dag gestaakt voor een loonsverhoging van 12 pro cent. De regering Thatcher weigert meer dan 4 procent extra toe te kennen. Hoewel aan de actie deelgeno men werd door nagenoeg 600.000 mannen en vrouwen, hoofdzakelijk niet-medisch personeel, veroorzaakte de sta king nergens chaotische toe standen. De meeste verplegers en verpleegsters bleven op hun post. Alle spoedgevallen werden normaal afgehandeld. In sommige ziekenhuizen na men ook enkele patiënten aan de actie deel. Voor Guy's, een bekend academisch ziekenhuis van Londen, fungeerden zelfs enkele patiënten als staker- spost. Vanaf volgende week wordt in alle ziekenhuizen van de Brit se Nationale Gezondheids dienst elke donderdag het werk twee uur lang neerge legd. De elf bonden, die be trokken zijn in de strijd voor een forse loonsverhoging, zeg gen dat zij van plan zijn hun actie vol te houden tot de rege ring bakzeil haalt Iedere avond: pizza's, wijnen en gezelligheid bij: PIZZERIA PINOCCHIO Pizza's uit een echte houtoven Uniek in Leiden en wijde omgeving Ook uit onze keuken tournedos, tong, kalfsvlees. Ravioli - Cannelloni - Mosselen - Slakken Parkeergelegenheid op het Rapenburg. Maandag gesloten - Noordeinde 55 - Leiden Telefoon 071-149960, reserv. na 15.00 uur. MEER DAN 100 ZITPLAATSEN. mp&Sp JkM'

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1