4Öx iiderzoek deugt niet VERS Universitair listerrijke lustrumviering ouwengilde Oegstgeest BK.e' R WONINGBOUW HOGE KLEI OPNIEUW UITGESTELD Eenvoudig idee bespaart PTT miljoenen guldens atwijkse politie dik tevreden met nieuwe behuizing LEIDSE COURANT DINSDAG 18 MEI 1982 PAGINA 7 ADVERTENTIE 1NAAR Degenen gehuisvest zijn, zijn ir de vijanden van de zoekenden". Dit zei ;enaarse CDA-wet- A. van der Klaauw 'ond tijdens de raads- ring, waarbij voorna- het ontwerp-bestem- lan Hoge Klei werd 'ld. Opeens bleek dat VVD-wethouders in het college niet meer mee wilden werken aan het plan, dat in de bouw van ruim 1000 woningen voorziet. De heer C. van Rij (CDA) zei de problemen met de VVD wel te hebben verwacht. „De wethouders zijn blijkbaar door hun partij teruggefloten. Men heeft maling gehad aan B en Y'. Het reduceren van het aantal woningzoekenden van 1500 tot 200 deert de VVD kennelijk niet. Verder herin nerde Van Rij de raad aan ar tikel 209 van de gemeentewet, waarin staat dat gemeente raadsbesluiten moeten worden uitgevoerd. Het bestemmings plan Hoge Klei gaat nu terug naar af. B en W moeten met een compromisvoorstel ko- Demonstratie Vlak voor het begin van de raadsvergadering trokken twee tractors en een aantal personenauto's met bewoners van de Hoge Klei toeterend door Wassenaar om hun onge noegen over het ontwerp-be- stemmingsplan Hoge Klei ken baar te maken. Eenmaal bij rardhuis de Paauw aangeko men, was het aantal toegesnel de politie-agenten groter dan het aantal vreedzame demon stranten. Na wat aarzeling be sloot de groep maar binnen in de raadszaal te gaan kijken. Een woordvoerder: „Eigenlijk heeft het geen zin om naar binnen te gaan want er wordt toch niet naar ons geluisterd". Dat bleek achteraf niet het ge val De VVD-wethouders gin gen overstag en rekken daar mee het bestaan van de bol- lenkwekers. Sinds de veertiger jaren is er al sprake van dat er woningbouw op de Hoge Klei moet komen. Elke keer ging dit om andere reden niet door. Deze onzekerheid heeft aan de bollenkwekers al veel schade toegebracht, omdat zij niet konden moderniseren en uit breiden. CDA-raads- kandidaten stellen zich voor OEGSTGEEST De nieuwe kandidaten voor de gemeente raad van het CDA stelden zich gisteravond in het gemeente- centrum voor. De lijsttrekker in Oegstgeest, de heer P. van Veen, hield (in genoemde functie) een uitvoerige „mai denspeech", waarin hij belang rijke punten als zorg, educatie en recreatie nader toelichtte. Op het gebied van recreatie noemde Van Veen de sport velden, waarop de voetbalver eniging „Oegstgeest" speelt: „Ze verkeren in erbarmelijke staat. Er moet iets aan gedaan worden. Ondanks de hoge ex ploitatielasten moeten de zwembaden in Oegstgeest open blijven", voegde de heer Van Veen eraan toe. Hij pleit te voor het instandhouden van pluriform onderwijs in Oegst geest en het open houden van alle scholen, desnoods als vier- klassige lagere scholen. De CDA-fractievoorzitter viel uit naar D'66 in Oegstgeest omdat hij vindt dat de lijst trekker, de heer Wuisman, on terecht suggereert dat het CDA de schuld is van de forse kredietoverschrijdingen die hebben plaats gevonden bij de verbouwing van het raadhuis en „Het Drieluik". „Het is goedkoop en makkelijk wet houder Thorn iets in de schoen te schuiven waar het gemeentebestuur, met z'n al len, medeverantwoordelijk voor is, dus ook Wuisman". Andere CDA-raadskandidaten zoals Marlies de Vroomen, Henk de Vlaming, Willem Ka- kebeeke, Maxim Verhagen en de heer Penning stelden zich voor en gaven blijk van belangstelling voor o.m. de middenstand, werkloze jonge ren, woningbouw etc. Op 25 mei wordt er in Oegst geest een politiek café gehou den in café-restaurant de Roode Leeuw. De bijeenkomst beg;nt om acht uur. DL WARE HALFZWARE. Proef met „groene golf1' LEIDSCHENDAM - Voor het verkeer op de Noordsingel zal binnenkort tijdens de spitsuren waarschijnlijk een proef worden genomen met een „groene golf" van verkeerslichten tussen de Boslaan en Voorburg. In de raadscommissie voor openbare wer ken en ruimtelijke ordening zei alleen D'66 hieraan geen be hoefte te hebben. VVD en Gemeentebelangen adviseerden positief over het voor stel dat circa 22.000 gulden gaat kosten voor wijziging van de programma's. De vertegenwoordigers van het CDA wilden zich gezien de kosten eerst in de fractie beraden en van de PvdA was niemand aanwezig. Als de verkeerslichten ook voor het open baar vervoer worden aangepast zullen de kosten dalen omdat het rijk dan gaat meebetalen. De heer Groen, expert op dit ge bied bij gemeentewerken, zei dat met de groene golf maar een beperkte snelheidsverlaging zal worden bereikt, „eigenlijk al leen voor de eerste auto's die door het groene licht rijden". De nieuwe verkeersregeling zal ook op zaterdagen en op de koop avond worden doorgevoerd. ihterlaN/OEGSTGEEST (Cj t onderzoek van de ep Theoretische ujt |logie van de Leidse jsiteit naar de iositie van de pa- in Endegeest kan enkele manier re- J-^atief zijn voor de ïjke situatie in het itrisch ziekenhuis, het onbegrijpelijk vakgroep aan dit 3724 nek het predikaat schappelijk" durft Dat zei direc- Loose van Ende- 5?5stermiddag in een Eop het onderzoek rhtspositie van de rs in Endegeest". r Loose maakte zijn ingen tijdens de pre- tel, 011, sentatie van het rapport door de onderzoekers. In het onder zoek wordt gesteld, dat de pa tiënten nauwelijks van hun rechten op de hoogte zijn. En degeest zou de patiënten nau welijks voorlichting geven over hun rechten, slechts de helft van de patiënten wordt volgens de vakgroep behan deld. er zou een groot gebrek aan privacy in Endegeest zijn en twee derde van de bewo ners zou behoefte aan een om budsman hebben. De conclu sies in het onderzoek zijn ge baseerd op gesprekken met patiënten van Endegeest. Vol gens de onderzoekers en de opdrachtgevers van het onder zoek, de Werkgroep Ende geest, moeten de resultaten van het onderzpek worden ge bruikt om een drastische ver betering van de positie van de bewoners te bewerkstelligen Het onderzoek zou een her nieuwde discussie over Ende geest op gang moeten brengen. „Het onderzoek heeft aange toond dat Endegeest nog steeds onleefbaar is", vinden de on derzoekers. Woede Directeur Loose had tot woede van een aantal perso neelsleden van het psychia trisch ziekenhuis en van leden van de Werkgroep Endegeest met name kritiek op de ma nier van onderzoek: „Het is geen onderzoek naar feiten maar een onderzoek naar me ningen van patiënten. Ik geef niets voor de steekproef. Er zijn 500 a 600 opnames per jaar en in het kader van het onder zoek is gesproken met 100 be woners. Er worden conclusies getrokken, die op basis van het materiaal nooit getrokken hadden mogen worden. In het onderzoek wordt niet vermeld, dat een aantal afdelingen, waar veel kritiek op wordt ge geven nu niet meer bestaat. Het onderzoek deugt gewoon niet". Hij stelde dat een budsman waar twee derde van de patiënten om vraagt finan cieel niet haalbaar is. De directeur benadrukte, dat er veel verandert in Ende geest. „We zijn bezig maar het gaat om een proces, dat jaren lang duurt. Je verandert een beleid dat veertig jaar is ge voerd niet binnen één jaar". Hij zei dat de directie van En degeest zeker niet van plan is de uitkomsten van het onder zoek in een bureaulade te stoppen. „Natuurlijk worden er fouten gemaakt in Ende geest en natuurlijk zijn er veel dingen voor verandering vat baar. We zullen zeker probe ren om de resultaten van het onderzoek in beleid gestalte te geven". TGEEST Het 35- testaan van het Ka- c Vrouwengilde, af- Oegstgeest, is giste- isterrijk gevierd. De ig begon gisteroch- let een eucharistie- in Willibrordus- waaraan het paro- dameskoor zijn me ling verleende. >p van de viering kwa- ,gildeleden bijeen in de Goede Raad", gelegen aan de Kerklaan. Hier over handigde pastor Koster de voorzitster van het bestuur, mevrouw J. Staal-van Sant- vliet, namens de Willibrordpa- rochie het boek- „Hoogtepun ten uit de Wereld van de Car tografie". De lustrumreceptie werd gis teravond gehouden in de grote zaal van het gemeentecentrum aan de Lijtweg. Het werd een „va et vien" van dames be stuursleden. Er werden vele bloemstukken aangeboden. Muzikale reis Na de receptie volgde een feestavond voor gildeleden en genodigden. Velen waren hiervoor naar het gemeente centrum gekomen. Het Leidse muziek- en showgezelschap „Sempre Avanti" bracht de show „Muziek kent geen gren zen". Het optreden viel bij de aanwezigen bijzonder in de smaak. Koor en orkest alsme de de solisten waren, ondanks de wat krappe opstelling in de zaal van het gemeentecen trum, bijzonder op dreef. En onder leiding van Koos Ku- kler, met verbindende teksten van Herman Blom, waren de aanwezigen weldra in een zige stemming. „Sempre Avanti" kan er wat van, al tientallen jaren lang is nog steeds een genot om een avondje naar dit muzikale ge zelschap te luisteren en zich mee te laten slepen op de vele onsterfelijke vaderlandse, ope rette- en musical melodieën. De fraaie kostuums zorgen voor een goede entourage maar men beschikt op de eer ste plaats over goed stemmen- materiaal zoals dat van solis ten als Jan de Vries, Corry van Dorp, Wil van der Velden en vele anderen. Uiteindelijk deed „Sempre Avanti" er ken nelijk nog een schepje boven op, want het programma liep bijna een half uur uit. KOUDE KATHODEBUIS VERVANGEN WASSENAAR „Die buis móest vervangen worden. Dan ga je zitten denken, je probeert eerst dit, dan dat eens en uit eindelijk rolt er iets uit dat werkt. Zo is het gegaan". Al dus de Wassenaarse PTT-func- tionaris C.J. Kathmann, de man wiens vinding momenteel bij duizendtallen tegelijk de centrale werkplaats van de PTT uitvliegt om te worden geïnstalleerd in de telex- en telefooncentrales door het hele land. Vorig jaar februari stuurde de Wassenaarder zijn idee al in naar de centrale ideeënbus van het staatsbe drijf. Twee maanden geleden werd begonnen met de pro- duktie van zijn schakel-tran sistor in het model van de kat hodebuis, zodat deze zonder verdere aanpassing is te ver vangen. Het idee leverde hém 10.000 gulden op, de PTT be spaarde hij daarmee miljoenen guldens. „Een wonderbaarlijke vinding is het zeker niet", vertelt de heer Kathmann op zijn kan toor boven het Centraal Sta tion in Den Haag. „Het was noodzaak dat die buis vervan gen werd, hij was te milieu onvriendelijk vanwege de ra dio-actieve uitstraling. Ik had wel ergens in mijn achter hoofd dat mijn plan moest werken, maar ik was toch ook wel een beetje verbaasd dat het lukte. Hoe het kan dat an deren nooit op het idee geko men zijn weet ik niet. Het is een beetje het Eurekal-effect. Waar de een jaren lang naar op zoek is bedenkt een ander in een minuut. Het idee op zich is erg simpel". Het is overigens niet het eerste idee dat de heer Kathmann heeft ingediend. Al eerder liet hij zijn gedachten gaan over mogelijkheden de bedrijfsvoe ring binnen de PTT te verbe teren. De schakel-transistor is wel zijn beste idee tot nu toe, waarmee hij van hoog tot laag de bewondering van de PTT- functionarissen heeft opge- „Het is een van de weinige transistoren voor een hoge spanning. Ik had zelf twee proefschakelingen gemaakt en die bleken te houden. Nu zijn ze in productie genomen door de Centrale Werkplaats, die er in totaal zo'n 12.000 gaat ma ken", aldus de vindingrijke chef materieel van de afdeling telegrafie. itoen. lii-toernooi in Rijnsburg ^^*URG Op de velden van Rijnsburgse BR^irdt op Hemelvaartsdag (20 mei) weer Jitionele Petten-toernooi gehouden. In ■ordt door achttien teams deelgenomen. ams zij" van Rijnsburgse Boys. Deze j/orden samengesteld door telkens elf aeen ie nemen uit een pet. Uit deze hande- jft enjc naam van het toernooi afgeleid. De neeroacht teams zijn bijzonder van aard. Zo iq (jgjn team gemeenteraadsleden, een elfal g'j_hjP°litie en een elftal leerkrachten. Het begint 's morgens om negen uur als Zinnigste!' W.K. de Roos de aftrap verricht. OOr8ferrein voor de kantine van Rijnsburgse remdgen kinderspeelplaats ingericht met on- )mfor?r schommels en een moonwalk. Het en wordt gesponsord door snackbar De der gj isseni Reünie 100 jaar katholiek onderwijs NOORDWIJK De Stichting Katholiek Onderwijs Noord- wijk wil ter gelegenheid van 100 jaar katholiek onderwijs in Noordwijk reünies organiseren, zodat leeftijdsgenoten elkaar weer kunnen ontmoeten. Het 100-jarige feest werd 18 april gevierd. Het feestcomité wil ook een tentoonstelling organiseren met fo to s, leermiddelen en -systemen uit die honderd jaar en een her inneringsboek uitgeven. Dit alles zal in november gebeuren in de nieuwe school aan de Bronckhorststraat. Het feestcomité roept daarom iedereen, die op de Zusterschool en de jongens school hebben gezeten contact op te nemen en met materiaal of verhaaltjes herinneringen in te zamelen. Bovendien kan men zich opgeven voor de reünie. Het contactadres is mevrouw De Beer, Wilhelminastraat 60. Noordwijk, telefoon 01719-13228. Het comité is bereikbaar via postbus 193, 2200 AA Noordwijk. Leidschendam kan vuilstort plaatsen niet lokaliseren LEIDSCHENDAM In antwoord op vragen van het CDA-raadslid J.C. van Erp heeft wet houder H.L. van Dongen gisteravond verklaard dat Leidschendam geen apparaat heeft om eventuele onbekende stortplaatsen van gevaar lijke stoffen te lokaliseren. De wethouder voor openbare werken en ruim telijke ordening zei dit naar aanleiding van (door Van Erp gesignaleerde) geruchten o „talrijke, clandestiene stortplaatsen," in het LeiNo-gebied waar binnen enkele jaren onge veer tienduizend woningen zullen worden gebouwd. Op zijn vraag of de bestaande kaart van illegale stortingen dan niet compleet is, zei Van Dongen dat de kaart alleen reeds bekende vuilstortplaatsen aangeeft. „Als LeiNo door gaat", aldus de wethouder, „zal zeker vooraf een intensief onderzoek moeten plaatsvinden" RECTEUR DEGEEST: ^%IJK Na jaren ^^Jiproviseren in het fc kleine en weinig yes mRëe onderkomen nmetr.e Voorstraat bete- t122(^e verhuizing naar mm B^derne en ruime bu- ^n de Piet Heinlaan ^^pe Katwijkse politie iorme stap vooruit. e werkklimaat is met jrocent verbeterd", plaatsvervangend hef Roelevink te- i vast, „alleen al we nu voor het inds jaren weer een de ruimte hebben". Igeveer dertien mil- ..gulden kostende bu- berekend op een swoens, van tachtig man, intal waar het vijf leden tellende se korps voorlopig Iderblijft. ^eerste voorbereidingen 'SSrouw van ^et nieuwe IPLETEA,S 1^73 begonnen. "~Jr later, in 1977, waren Qginen bestekklaar en fee jaar later, in 1979, joor het gemeentebe de provincie toestem- jeven om daadwerke- bouwen te beginnen, februari van dat jaar xste paal de grond in i d inpge M b en op 1 april 1982 werd het ge bouw door de politie in ge bruik genomen. Bij de bouw van het nieuwe bureau is ge kozen voor de meest centrale plaats in de gemeente op de grens van het Zeedorp en Kat wijk aan den Rijn. Kosten Het krediet waarmee mocht worden gewerkt bedroeg der tien miljoen gulden, maar het is waarschijnlijk dat de werke lijke kosten hoger zullen uit vallen. Korpschef P.B.N. de Jong: „Binnen veertien dagen is bekend of er een aanvullend krediet nodig is, maar ik kan nu haast wel zeggen dat dit vermoedelijk het geval zal zijn. De bouw is namelijk door de gemeente voorgefinancierd met de wetenschap dat er pas in 1983 door het rijk zou wor den betaald. Men zou bij de overheid dan uitgaan van de bouwprijzen van 1983. De pech is nu dat de bouwprijzen sinds 1980 nauwelijks zijn gestegen terwijl de rentelast wel is toe genomen. Dat verklaart het te verwachten verschil met de oorspronkelijke begroting". Voor dezè ruim dertien mil joen gulden beschikt de Kat wijkse politie over een zeer re presentatief onderkomen dat is gebouwd aan de hand van een zeer modern eisenpakket. Zo beschikt het korps onder De meldkamer, het hart van het nieuwe politiebureau. meer over een eigen schiet baan onder het bureau, een sfeervolle kantine, een volle dig ingerichte donkere kamer en een zeer moderne meldka mer. Deze laatste ruimte vormt het hart van het bureau en heeft alleen al 250.000 gul den gekost. De verbindingsap- paratuur die hier staat opge steld maakt een adequaat poli tieoptreden mogelijk terwijl een aantal beeldschermen hier de veiligheid van de personen in het gebouw moet waarbor gen. Dit kan zowel de veilig heid van de agenten als die van de arrestanten zijn want buiten de camera's bij de twee ingangen staan er ook came ra's opgesteld in de dronke manscel en de zogenaamde ob servatiecel. Een diapresentatie met situatietekeningen van ondermeer alle plaatselijke banken en postkantoren moet daarnaast de politie in staat stellen om bij eventuele cala- Uitbreiding De Katwijkse politie kan pas na twintig jaar opnieqw bij het rijk aankloppen voor uitbrei ding van het huidige gebouw of met de wens voor een nieuw onderkomen. Voorlopig is dat echter ook niet nodig omdat het korps nog kan uit groeien tot een sterkte van tachtig man voordat het bu reau te klein zal zijn. Mocht dit in de toekomst toch gebeu ren dan is het bouwtechnisch vrij eenvoudig om het huidige onderkomen aan te passen. De funderingen voor een eventu ele uitbreiding zijn reeds ge- Het is de vraag in hoeverre de huisvestingskosten in het nieuwe bureau redelijk over eenkomen met de exploitatie lasten van het Katwijkse poli tieapparaat. Met andere woor den: is dit nieuwe, ruime ge bouw niet een te grote luxe? Korpschef De Jong heeft hier nog geen antwoord op maar hij sluit niet uit dat het bureau in de toekomst ook zal worden gebruikt door ambtenaren van de gemeentesecretarie die im mers met ruimtegebrek kampt. Daarnaast kan worden geprobeerd om de verschillen de ruimtes in het gebouw, zoals ondermèer de schietbaan, te verhuren om de exploitatie lasten nog verder te drukken. Het Katwijkse politiebureau zal op 26 mei officieel worden geopend. Door wie, is na de breuk in het kabinet Van Agt onduidelijk geworden maar men gaat er vooralsnog van uit dat het de (demissionaire?) minister Ed van Thijn zal zijn. Op zaterdag 5 juni zal er voor de bevolking een open dag worden gehouden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7