Reconstructie W.P. Speelmanweg dankzij financiële meevaller Woningnood in Alkemade HAZERSWOUDE WIL EIGEN NS-STATION REGIO REGI0(J0UR)NA n t! Provincie verhaalt kosten I vergunningen op aanvrager] Jongetje onder vrachtwagen LEIDSE COURANT DINSDAG 18 MEI 1982 PJ}£ Zoeterwoudse bevolking discussieert met politici ZOETERWOUDE De Zoeter woudse politieke partijen houden in deze weken twee forumdiscus sies met het oog op de gemeente raadsverkiezingen. Vanavond wordt een bijeenkomst gehouden in De Eendenkooi aan het Kooi kerspad en dinsdag 25 mei komen van iedere partij twee (toekomsti ge) raadsleden naar Ons Huis aan het Kosterspad. De bijeenkomsten beginnen om acht uur en iedereer is welkom. De politieke avonden staan traditiegetrouw onder lei ding van dr. Th.A. Pley. Het forum zal vanavond bestaan uit Ton van der Heijden, loco-burge meester en wethouder van openbare werken en ruimtelijke ordening en fractievoorzitter Rob Hogenelst (beiden CDA), Frans de Graaff en Annemarie Kolff-Haantjes (beide PZ) en fractievoorzitter Piet Kre- mer en Hellen Graniewski-Wij- nands (beiden VVD). Op dinsdag 25 mei wordt het CDA vertegenwoor digd door wederom Ton van der Heijden en lijsttrekker Koos van der Geest. Voor Progressief Zoeter- woude komen opnieuw Frans de Graaff en Annemarie Kolff-Haan- tjes aan bod terwijl de VVD ander maal het duo Piet Kremer/Hellen Graniewski-Wijnands naar voren schuift. TER AARSE KUNST IN GEMEENTEHUIS TER AAR Het Ter Aarse raadhuis staat in deze meimaand weer in het middelpunt van de belangstel ling van in kunst, creativiteit en handvaardigheid geïnteresseerde inwoners. In de hal en andere expositieruimten van het gemeen tehuis staan tal van werken opgesteld van de deelne mers aan de vele creativiteitscursussen. De Ter Aarsë culturele vereniging heeft zich onder leiding van kun stenares Els van Foeken beijverd om van al deze uitin gen van expressie een bijzonder aardige tentoonstelling in te richten. Deze werd geopend door Minco Maring, de voorzitter van de vereniging, die in zijn openings woordje veel waardering uitsprak aan het adres van de cursusleidsters Els van Foeken, Jean Johns en Hendri Sassen. Aan de talrijke werkstukken op het gebied van tekenen, boetseren, batikken, Hindeloper schilderen e.d. is ook duidelijk te zien, dat de dames inderdaad veel van hun kunnen op de cursisten hebben weten over te brengen. De expositie is de gehele maand mei te bezichtigen en voor een ieder vrij toegankelijk. Provincie geeft 7500 gulden aan Water Tribunaal DEN HAAG/ROTTERDAM De provincie Zuid-Holland wil 7500 gulden bijdragen in de kosten van het Internationaal Water Tribunaal, dat volgend jaar april in Rotterdam gehouden wordt. Tijdens dit tribunaal zal een internationale jury zich buigen over een aantal watervervuilingszaken en zich beraden op de vraag of bij die vervuiling wetten, verordeningen of ethische principes worden overtreden. Het tribunaal, waaraan wordt deelgenomen door 65 milieube schermingsorganisaties uit Europa, gaat ongeveer een miljoen gulden kosten. Tot nu toe is slechts 230.000 gulden al gedekt. Rotterdam heeft 100.000 gulden beschikbaar gesteld, het minis terie van Verkeer en waterstaat 7,5.000 gulden en het ministerie van Volksgezondheid en milieuhygiëne 40.000 gulden. Kleinere bijdragen komen van de Waddenzeevereniging en de Stichting Reinwater. Een campagne om meer geld los te krijgen is kort geleden door geheel Europa van start gegaan. NIEUWVEEN Dankzij een financiële meevaller kan de reconstructie W.P. Speelmanweg nog dit jaar worden uitgevoerd. Nieuwveen blijkt name lijk niet, zoals werd aan genomen, het rijk geld schuldig te zijn, 'maar an dersom. Een ander gevolg van dit onverwachte voor deeltje is, dat de stijging van de onroerendgoedbe- lasting aanmerkelijk lager zal zijn dan nodig werd geacht. De meevaller vloeit 'voort uit de vaststellihg door het rijk van de definitieve uitkeringen uit het gemeentefonds voor het buitengewoon onderwijs over de jaren '75 tot en met '77. Nieuwveen ging er van N uit, dat men te veel had ont vangen en ruim 42.000 gulden zou moeten terugbetalen. Dat nu blijkt niet zo te zijn. Men heeft juist 193.000 gulden te goed. Het verschil zit in' de in 1976 voor de gemeente sterk gestegen kapitaalslasten voor de Ursula-school. Nieuwveen ging er van uit, dat het rijk een bedrag zou uitkeren op ba sis van de gemiddelde uitga ven in de jaren '73 tot en met '75. Het rijk heeft de uitkering echter becijferd op basis van de in '76 gemaakte (hoge) kos ten. En dat blijkt een onver wacht groot voordeel op te le veren. Op de begroting komt daardoor 235.000 gulden vrij (de meevaller en het reeds ge reserveerde bedrag, dat men meende aan het rijk te moeten terugbetalen). Het college stelt de raad voor dit bedrag te gebruiken voor de broodnodige reconstructie van de W.P. Speelmanweg. Dat herstel vergt in totaal 547.184 gulden. In de beleids nota voor 1982 was reeds aan gekondigd, dat er gespaard èn bezuinigd zou moeten worden ten bate van de reconstructie. Men riep een speciaal fonds in het leven en besloot de onroe- rendgoedbelasting tot en met 1984 jaarlijks met 4% te verho gen. Daardoor zou het karwei in 1984 ter hand genomen kunnen worden. Nu blijkt dat alles reeds dit jaar mogelijk. Het college is van mening, dat de voor 1983 nodig geachte be lastingverhoging voor het on roerend goed van 4% kan wor den teruggebracht naar 1,5%, terwijl de verhoging voor 1984 zelfs geheel zou kunnep ver vallen. Het geld voor de recon structie wordt voorts geput uit het fonds en de post „onvoor ziene uitgaven". De raad zal zich volgende week dinsdag over de voorstellen van b en w uitspreken. De W.P. Speelmanweg Is aan een grondige opknapbeurt toe. Door een onverwachte meevaller kan men daar dit jaar nog mee beginnen. ALKEMADE Per 1 ja nuari van dit jaar bedroeg het totale woningtekort in Alkemade niet minder dan 402 huizen. Toch wa ren er in de loop van 1981 om diverse redenen in to taal 279 personen van de lijst van woningzoeken den afgevoerd. Deze en vele andere cijfers staan in een thans gepubliceerd jaarverslag over 1981 van de afdeling Woonruiriite- zaken van de gemeente Alkemade. Aan in. totaal 33. zogenaamde „buitenpoorters" werd een woonruimtevergunning ver leend. De toewijzing van huur- en premiekoopwoningen ge schiedde in principe in volgor de van leeftijd aan ingezete nen. Bij de oplevering van het nieuwbouwcomplex medio 1981 konden huurwoningen worden toegewezen aan inge zetenen van 25 jaar en ouder. Doordat zich hjerna weer een. aantal nieuwe woningzoeken den aanmeldden en een aantal personen een nieuwbouwwo ning had geweigerd, in ver band' met de te hoge huur, was de leeftijd eind 1981 om voor toewijzing van een huurwo ning in aanfherking te komen, gestegen tot 26 a 27 jaar. Huurwoningen Aan economisch gebondenen kan in principe 5% van de nieuwbouw-huurwoningen worden toegewezen. Al naar gelang de behoefte op dat mo ment kan dit percentage ver hoogd worden tot maximaal 10%. Deze woningen worden in overleg met de betrokken werkgevers toegewezen. De huurwoningen, die door het college van burgemeester en wethouders kunnen wor den toegewezen, zijn alle ei gendom van Woningbouwve reniging „Alkemade". Het be treft hier in totaal 1285 wonin gen, exclusief 148 bejaarden woningen. Bij het verstrekken van geldelijke steun voor te bouwen woningen, wordt door het ministerie van Volkshuis vesting bepaald dat 10% van huurwoningen moet worden gereserveerd voor rijks- en spoorwegambtenaren en rijks- In aanbouw zijnde woningen In Oude Wetering. genoten. Van de in 1981 in Al kemade opgeleverde 94 huur woningen waren aanvankelijk 9 woningen als rijksvoorkeurs- woning aangemerkt. Door het ontbreken van gegadigden op dat moment, behoefden slechts vier woningen als zodanig te worden toegewezen. In totaal 79 maal werd vorig jaar een aangeboden huurwo ning geweigerd, waarvan 19 maal met als reden „te hoge huur". Personen, die zich aan meldden voor een premie- koopwoning en die een huur woning zouden vrij maken, zouden bij de selektie voor premiekoopwoningen voor keur genieten. Slechts in drie situaties, was dit het geval. Als oorzaken worden in het on derhavige rapport aangegeven: de hoge rentestand en de grootte van de premiekoopwo ningen (deze zijn meestal klei ner dan de achter te laten huurwoning). Bejaardenwoningen Op 31 december 1981 stonden 40 personen ingeschreven voor een bejaardenwoning, onder verdeeld als volgt: 11 voor de „Arendshorst", 27 voor de „Gogherweide" en 2 voor de bejaardenwoningen in Rijpwe- tering. Hieruit blijkt dat de belangstelling voor een bejaar denwoning in „De Gogherwei de" veel groter is dan voor „De Arendshorst". Bij navraag aan een aantal personen, dat voor „Gogherweide" staat in geschreven, komt dit doordat „De Arendshorst" te afgelegen en te ver van een bushalte ligt, men in „De Gogherweide" meer bekenden heeft en meer in de oude omgeving blijft; daarbij veronderstelt men dat er in „De Gogherweide" .jon gere" mensen wonen. De toewijzing van een bejaar denwoning is afhankelijk van de persoonlijke situatie van betrokkenen. Faktoren, die hierbij een rol spelen, zijn on der andere: leeftijd, gezond heid, eenzaamheid en grootte en indeling van de huidige woning. De in totaal 148 be jaardenwoningen zijn onder verdeeld als volgt: 58 in „De Arendshorst", 78 in „De Gog herweide", 6 in Oud Ade en 6 in Rijpwetering. Eind 1981 is door een advies bureau in nauwe samenwer king met onder andere het Al- kemadese Bureau Woonruim tezaken een woningbehoefte onderzoek gehouden, waaraan het woningbouwprogramma voor de jaren 1982 t/m 1984 zou moeten voldoen. Deze pro grammering is gebaseerd op de feitelijk aanwezige woningbe hoefte in Alkemade, zoals die blijkt uit de registratie van woningzoekenden en uit de behoefte aan rijksvoorkeurs- woningen. Er rekening mee houdend dat in de toekomst woningen kunnen worden toe gewezen aan 23-jarigen en ou der, zouden achtereenvolgens de volgende woningen moeten worden gebouwd: in 1982 176 woningen, in .1983 165 woningen en in 1984 160 woningen. Deze aantallen zijn exclusief de rijksvoorkeurswo- ningen (10% van de nieuw bouw-huurwoningen) en ex clusief vervangende woning bouw. Kleinë tocht Sterrit gaat anders lopen ZOETERWOUDE De 31e editie van de Sterrit, de meest bekende Zoeterwoudse rijwieltocht, zal dit jaar en kele wijzigingen ondergaan. De kleine tocht zal 5 kilome ter langer worden dan voor heen en een lengte krijgen van 40 kilometer. De in schrijving voor de Sterrit, die op 6 juni wordt verreden, is al van start gegaan bij de familie A. Berg, Comman- deurshöf 12, Zoeterwoude- dorp, tel 2486. Gemiddeld stappen jaarlijks zo'n drieduizend personen op de fiets om deel te nemen aan de Sterrit. Als vanouds kun nen de deelnemers aan de tocht over 75 kilometer als eerste van start. Om half acht 's morgens zal het eerste twee tal vanaf 't Centrum vertrek ken, terwijl om half twaalf de laatsten voor de grote tocht op de pedalen gaan. Tussen elf uur en half drie is het moge lijk op pad te gaan Voor de kleine tocht van 40 kilometer. De Sterrit heeft weef het be kende puzzelelement. Politiek De drie Warmondse politieke partijen lichten vanav, 't Trefpunt aan de Herenweg hun verkiezingsprogt, toe. De ernst van de politiek zal onderbroken wordeL een politiek poppenspel. Aan het begin van de avorm len de partijen hun programma presenteren met daar vergelijkende discussie. De heer A. A. Claassen is vi ter van het forum dat verder zal bestaan uit twee J daat-raadsleden van elke partij. Na de pauze kan h\ bliek aan de discussie deelnemen. De bijeenkomst I om kwart over acht. pi 537 'til 'aaf Forumavond De lijsttrekkers van de politieke partijen in de wijkerhoutse gemeenteraad komen vandaag voor een grote forumbijeenkomst. Zij zullen acht uur in de Schelft hun verkiezingsprograi verdedigen en ingaan op eikaars standpunten, h dien beantwoorden ze vragen uit de zaal. Deelni aan. het forum zijn: Cor van der Klaapw (CDA)i rie Arts (EPZ). Piet Heemskerk (VVD), Sjoei Koningsveld (PvdA) en Elma Hulspas-Jordaan Bloemcncorsoprijzen P! De prijsuitreiking van het Bloemencorso van de fflie streek wordt vanavond in.de Hillegomse Flora gehtp e De deelnemers en figuranten zullen hierbij aanwezig Verder wordt er teruggekeken op het corso door hetl j nen van een diaserie. De avond in de Flora begint oil uur. scr i Gemeentebelangen De Nieuwveense partij Gemeentebelangen belegt vond een bijeenkomst in gebouw het Anker in h veen. Vanaf acht uur worden daar dia's ver too bestaat er gelegenheid om te discussiëren met dé komstige) raadsleden. Leden vergadering De VVV-Alphen houdt morgenavond om acht uu jaarlijkse ledenvergadering ih de Toekanzaal vim A. na. De discussie over de plaatselijke hotelaccomoda worden ingeleid door G. van der Veen, landelijk voc van Horecaf Nederland. Hotel- en reatauranthoudt hierbij uitgenodigd. Verder zullen de bouwplann Avifauna (motel), Hotel Toor (hotel nabij de toeki rijksweg 11), de gemeente (voorzieningencentrum renhof in Ridderveld) en een projectontwikkelaar Hendrikstraat) de revuè passeren. Instuif De Stichting Jeugden Jongerenwerk OegstgeesÊ niseert morgenmiddag weer de gebruikelijke il voor kinderen van half drie tot half vijf. Dim wordt er met de kinderen van 6 tot en met 12 jaI film gemaakt in het gemeentecentrum aan de L§ in Oegstgeest De kosten bedragen fl,S0 per kin lichtingen bij de SJJO, Julianalaan 1 in Oegst tel. 154773. Daar kan men overigens ook nog fcS| voor de cursussen electronica en fotografie, die 4n vrijdagmiddagen van twee tot half vier worden f den in het gemeentecentrum. Start 21 mei. a Joep Lumey Het jazzkwartet van Joep Lumey treedt donderdags op in café-restaurant De Fransche Brug in Roelof veen. Het kwartet bestaat uit beroepsmusici en is gef liseerd in Bebop en Mainstrain. Aanvang vijf uur, g vrij. Zwak van Zinnen Cabaretgroep Zwak van Zinnen treedt morgen op in het Dorpshuis in Rijpwetering met een pnj ma van zelf geschreven liedjes en sketches, gek Fons van Hiernaast. De groep bestaat uit perf van Nieuweroord, een tehuis voor geestelijk ge\ capten in Baarn. Met optredens probeert de c£$ groep meer begrip te kweken voor de zwakzinnig demens. De voorstelling begint om acht uur. f pauze brengt de groep een aantal liedjes uit het 1 programma. Te gek om los te lopen. Sharon Bradley De folkzangeres Sharon Bradley treedt donderdagav in de kleine soos van De Lindehoeve in Voorscho zingt Ierse en Engelse ballades en begeleidt zichzelf op de gitaar. Aanvang half tien. AFVALSTOFFENWET KOST 600.000 GULDEN ar DEN HAAG De pro vincie gaat het geld dat zij uitgeeft voor de uitvoe ring van de Afvalstqffen- wet verhalen op de bedrij ven en instellingen die in het kader van deze wet een vergunning aanvra gen. Sinds 1 maart van dit jaar berusten de bevoegd heden van de Afvalstof fenwet bij de provincie, zonder dat de wetgever hiervoor geld aan de pro vincies geschonken heeft. Door leges te heffen hoopt de provincie de vijf amb tenaren die zij voor de uit oefening van deze taak heeft aangenomen te kun nen bekostigen. In totaal gaat het daarbij om zo'n 600.000 gulden. De provincie denkt dat jaar lijks zo'n 100 vergunningaan vragen binnenkomen. Dat zou per aanvrager neerkomen op 6000 gulden. Daarbij gaat het om de opslag van gevaarlijke stoffen, het storten van afval en het verlengen van al afge geven vergunningen. „Wij zouden het normaal vinden als het ministerie van Volksge zondheid en Milieuh] het opdragen van oqk de financiële mic§. schikbaar zou stellen kelijkheid is dit echt^ geval", zo schrijven teerde Staten in hel leges te heffen. Zij i bezwaren van de Kaai Koophandel tegen did tengang van de bewjn we, dat de vergunnii^ gers zelf voor de 1 moeten draaien, gehf len. De provincie lP- echter door gebrek ah. ciële middelen gedvpl zijn tot de legesheffifyt 8aan bi ZOETERWOUDE Een 6-jarig jongetje uit Zoeter- woude is gisteren op de Rijndijk door een vracht wagen aangereden. Het knaapje werd licht ge wond naar het AZL over gebracht. Het ongeval gebeurde gister ochtend om kwart voor twaalf. Tef hoogte van de burgemeester Smeetsweg wilde de jongen de Rijndijk oversteken. Het fietsver- keerslicht stond op groen. Op de rijbaan werd de jongen aangereden door een met zand beladen vrachtwagen, die vermoedelijk door rood is gereden. Het fietsje werd on der de vrachtwagen verbrij zeld. HAZERSWOUDE In Hazerswoude hebben reeds vele plaatselijke po litici een lans gebroken voor de vestiging van een station Hazerswoude- /Koudekerk op het baan vak LeidenAlphen. Een onderzoekje tijdens een door het wijkcomité Rhy- nenburch belegde bijeen komst, die in het kader van de naderende ge meenteraadsverkiezingen stond, wees het ook weer uit: heel wat lieden (63 van de 82, die een' formu lier invulden) zijn voor stander van een Hazers- wouds station. kiezen: öf een station óf een nieuwe rijksweg 11, die Ha zerswoude in tweeën zal delen. De rijksweg 11 („ja of nee?"), stond uiteraard centraal tij-' dens de discussie op de bijeen komst waarop alle aan de ver kiezingen deelnemende lijst- groeperingen hun zegje moch ten doen. Vraag die de Hazers-" woudse politici die tegen een nieuwe rijksweg zijn, spoedig dienen te beantwoorden is: hoe krijgen we de landelijke politici, die die weg graag zien aangelegd, op een andere ge dachte? Volgens D'66-voorman Karei Dekker wordt er in elk geval hard aan gewerkt, om minister Zeevalking zo ver te krijgen. Karei Dekker en zijn Demo craten '66 zijn ervan overtuigd dat de uitbreiding van het ge meentehuis slechts 2.2 miljoen gulden (in plaats van de ter beschikking gestelde 3.2 mil joen) behoeft te kosten. „We kunnen dit nog bewijzen ook" Voor de jeugd is volgens D'66 nodig: een eigen honk, waar ze zelf baas is. De VVD'ers Hans Steinhart en Jaap Fransen verklaarden zich ook tegenstanders van de financiële toverkunsten zoals toegepast door B en W inzake het voorstel omtrent de ge meentehuisverbouwing. SGP/RPF-lijsttrekker F. Kaashoek meende dat uitslui tend raadsleden deel dienen uit te maken van adviescom missies aan B en W Het van dalisme ter plaatse vergt veel te veel van de gemeentepot, meent Kaashoek: vier gulden per persoon per jaar. De SGP/RPF-groepring is tegen vrouwencafé's en VOS-cursus- sen en tegen de subsidiëring ervan. De PvdA/PPR-kandidate Gerrie van der Lecq-de Knik ker bepleitte het aanbrengen van meer voorzieningen bij o- penbare gebouwen ten gunste van de gehandicapten. De CDA'er Ewout van Elde- ren meende dat de belangheb benden prioriteit dienen te hebben aangaande de wensen rondom de ruilverkaveling. Duidelijk gezegd: de die al vele jaren het ben bewerkt, moeter inspraakmogelijkheid Voor het CDA hoevè veetunnels te word( legd onder de spoi denAlphen. Volg| partij is het raadzan de landherinrichtinj kaveling, dus) de worden gebouwd Buitengebied (van s] Hoogevèense Weg), ren is in tegenstellii anderen voorstandc een station èn eett rijksweg 11. o

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4