Stakersin haven wijzen laatste bod af ïoedige verkiezingen meest waarschijnlijk Engeland weigert in te stemmen met EG-prijzenbeleid EG schoorvoetend akkoord met nieuwe sancties ote zwendel met to's opgelost Neem het uw Winkelier niet kwalijk! „Alcohol nee, mijn baby drinkt mee" 17? leidte (Bowuvnt^M Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes Z0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248.' Losse nummers 0,75. Dinsdag 18 mei 1982,72e jaargang no. 22272 Samenvatting van tweede duel om Ned. beker tussen AZ '67 en Utrecht op Ned. I om 22.40 uur. Op Ned. II om 19.06 uur ^Toppop", om 20.27 uur „Dal las" en om 21.20 uur „Hollands Glorie". In de nacht een regen- of on weersbui en enkele mistban ken. Overdag zonnige perio den en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur 18 graden. Zon op: 05.41, onder: 21.33. Schev. hoog water: 12.54, laag water: 8.19 en 21.01 uur. >liegtuig stort iloot komt om m iemd 3L Op het vliegveld n (Drenthe) is gistera- zeven uur een zweef- neergestort. De vlieger, rige inwoner van Coevor- ijdens de reddingswerk- n overleden. De man r op de dag vier correcte gevoerd met een instruc- rna hij zijn eerste solo- ïocht uitvoeren. Volgens hebben ooggetuigen ver- it de vlieger een correct eeft gevlogen, maar tij- anding door nog niet op- Ie oorzaak voorwaarts de gedoken is van een nabij- -''.xtveiland. -ct Nieuw bed voor prinses Diana Dit antieke hemelbed, ooit het bezit van Diane de Poitiers, van 1531 tot 1559 de maitres- se van de koning Hendrik II van Frankrijk, zal opnieuw wor den beslapen door een Diana van adellijke bloede: de Britse prinses Diana. Groot-Brittan- nië's kroonprins Charles heeft het bed vorige week bij een antiekhandelaar in Frankrijk op de kop getikt. Hoeveel het bed gekost heeft wilde de hande laar niet zeggen, wel dat het bed bedoeld is als een cadeau van prins Charles voor prinses Diana, wanneer zij begin juni het leven zal hebben geschon ken aan hun eerste kind. Corrie Vonk getroffen door een beroerte VELP - In haar woning te Rheden is Corrie Vonk (81) getroffen door een attaque. Zij is inmiddels opge nomen in het streekziekenhuis te Velp, waar Wim Kan niet van haar zijde wijkt. In hetzelfde zie kenhuis heeft hij een kamer be trokken. Over haar toestand kon weinig meer worden meegedeeld dan dat een arts het raadzaam achtte, dat zij ter verpleging werd opgenomen. In hun woning te Rheden hadden Corrie en Wim zich na de laatste tournee terugge trokken, teneinde een nieuw pro gramma voor te bereiden, dat nog deze zomer de zaal in zou moeten. 1500 KILO AARDBEIEN GEKAAPT BRUSSEL Op de autosnel weg E-10 in België nabij Loe- nen zijn gistermiddag 1500 kilo aardbeien spoorloos verdwenen. Een bestelauto waarin dit fruit werd vervoerd, werd dichtbij de oprit Loenhout klemgereden door twee mannen in een ande re bestelauto. Twee met wapen stokken gewapende mannen dwongen de bestuurder van de bestelauto uit te stappen waarna ze ermee richting Nederland verdwenen. De aardbeien, be stemd voor export naar Groot- Brittannië, kwamen van de vei ling in Hoogstraten. De waarde ervan is 12.000 gulden. (Van onze correspondent Mare de Koninck) LUXEMBURG De ministers van buitenlandse zaken van de EG-Iidstaten hebben vannacht alsnog het groe ne licht gegeven voor een verlenging, met een week, van de sancties tegen Argentinië in verband met het Falkland-conflict. Het besluit was echter niet unaniem: Denemarken verzet zich op louter technische gronden, Italië en Ierland om (binnenlands) politieke redenen. |AG Minister De in justitie en staatsse- 3'Ancona van eman- Jen willen de huwe- I jd voor vrouwen ver- n zestien tot achttien 1 te leeftijd geldt ook nnen. Dit blijkt uit van wijzigingen op de erpen die de bestaan- i ikheid tussen mannen ren in onder meer het "iit en familierecht v yegnemen. ^iÉp /ging van de leeftijds- ^Mdt niet voor meisjes en en zeventien jaar pvachting zijn. Om te en dat zij een beroep u m TPoen °P huidige, u gjnslachtige mogelijk- I ontheffing via een guldeichrift aan de konin- pn de bewindslieden «deze meisjes kunnen met een medische lg van zwangerschap dres- burgerlijke stand, op dat de vrouw bij )e Ruiter en D'Anco- !t oogpunt van gelijke ing, gelden voor jon- zestien en zeventien wie de aanstaande anger is. ig bij zwangerschap ïedische verklaring is jelijk als een van de :ige echtgenoten jon- jn zestien en de ander i achttien is. In dat ge it wel een verzoek- an de koningin wor- Idiend. Dit geldt ook fgeren tussen zestien ien die om andere re in zwangerschap wil- F ROTTERDAM De stakingen bij de graan- en erstoverslagbedrijven in de Rotterdamse haven gaan door. De stakingen bij de erstoverslagbe drijven van Frans Swarttouw en EMO gaan hun derde week in. In de graansector wordt vanaf woens dagavond j.l. gestaakt. De stakingen kunnen ernstige gevolgen voor de haven hebben. De duizend werknemers van de graano- verslagbedrijven GEM, Grain wave en Maashaven-Silo hebben gisteren in Hoog vliet op een vergadering van de vervoers bond FNV in overgrote meerderheid het „ui'terste bod" van de werkgevers van de hand gewezen. De werknemers vinden vooral het aanbod op het punt van de werktijdverkorting twee extra rooster- vrije dagen per jaar volstrekt onvol doende. „Als ze nu met vijf vrije dagen waren gekomen, dan was er wel over te praten geweest", zei een medewerker van de GEM gisteren. Over de verhoging van de vuilwerktoeslagen, ongeveer één pro cent van de loonsom, waren de stakers re delijk tevreden. Het totale aanbod van de werkgevers werd door de onderhandelingsdelegatie van de vervoersbond neutraal gepresen teerd. Bestuurder Frank Kloosterman zei echter wel dat het afwijzen van het voor stel van de werkgevers een langdurige staking betekent, met alle financiële ge volgen voor de werknemers vandien. Ook bij de ertsoverslag was er een aanbod van twee extra vrije dagen per jaar. De vervoersbond FNV eiste zeven dagen. Pagina 14 „Staking helpt laatste ge zonde bedrijven om zeep". LUKT VOORLOPIG BUITEN SPEL |>nze parlementaire redactie) AAG Het ziet er %er hoe meer naar een rompkabinet A en D'66 zonder A zal doorregeren vervroegde ka- üezingen, die ijnlijk al in sep- zullen worden ge houden. De mogelijkheid van een volwaardig inte rimkabinet van CDA en D'66, dat met steun van de WD overeind zou moeten worden gehouden, leek gisteren defintief van de baan te zijn. VVD-fractieleider Ed Nijpels stelde gisteren in een gesprek met informateur Steenkamp harde voorwaarden aan het gedogen van een CDA/D'66- kabinet, dat niet direct verkie zingen uitschrijft. Voor CDA- voorman Lubbers (CDA) ble ken bepaalde voorwaarden wel bespreekbaar, maar Brinkhorst (D'66) verzette zich fel tegen de eisen van de VVD. Informateur Steenkamp had vanmorgen om acht uur al weer een gesprek met Lub bers. De beide heren ontbeten samen in Hotel Central aan de Lange Poten. Om tien uur sprak Steenkamp in het ge bouw van de Eerste Kamer met Meijer en om half één met Brinkhorst. Steenkamp sloot niet uit, dat hij vandaag nog adviezen van anderen zou in winnen. De Democraten weigerden gis teren te onderhandelen over de vorming van een nieuw meerderheidskabinet van CDA, VVD en D'66. Fractie leider Brinkhorst maakte in formateur Steenkamp duide lijk dat zijn partij niet zal mee werken aan deze variant, die als eerste op het wensenlijstje van de VVD stond. „Wij wil len de PvdA niet zomaar in ruilen voor de VVD. Wij ple gen geen overspel tussen de verkiezingen door", aldus Brinkhorst na zijn gesprek met Steenkamp. Het tweede voorstel dat VVD- leider Ed Nijpels gisteren aan Steenkamp deed, was een „driehoeksgesprek" te organi seren tussen de fractieleiders van CDA, D'66 en VVD. In dat gesprek zou gepraat moe ten worden over gedoogsteun van de VVD voor een kabinet van CDA en D'66 onder de volgende voorwaarden: zo'n kabinet mag in geen ge val gaan regeren op basis van het regeerakkoord tussen CDA, PvdA en D'66; de Voorjaarsnota moet ge wijzigd worden en wel zodanig dat de VVD ermee kan leven; de VVD moet intensief be trokken worden bij de opstel ling van de begroting voor Pagina 9 Nijpels (VVD) stelt harde voorwaarden Ierland en Italië hebben met ingang van vandaag nu de eerste maandelijke termijn is afgelopen het verbod op de invoer van goederen uit Ar gentinië opgeheven. Als toege ving aan de overige EG-part- ners hebben Rome en Dublin wel beloofd dat ze binnenko mende handel uit Argentinië niet zullen doorvoeren naar andere EG-landen. Van der Stoel sprak vannacht, verwijzend naar de opstelling van Italië en Ierland, over „een uiterst merkwaardige constructie, geen paard maar een kameel met twee rare bul ten". Volgens de minister kon hiermee echter „na veel han gen en wurgen" tenminste nog de druk op Argentinië om een vreedzame oplossing in het Falkland-conflict te zoeken zoveel mogelijk worden ge handhaafd. Volgende week dinsdag ko men de EG-ministers van bui tenlandse zaken weer bijeen om over eventuele nieuwe verlenging te praten. Naar verwachting zullen zich dan nieuwe ontwikkelingen rond de Falkland Eilanden hebben voorgedaan. In regeringskringen in Lon den viel een zekere bitterheid te beluisteren over het uiteen vallen van het Europese front. Verder is men teleurgesteld dat de sancties slechts voor een week zijn verlengd. „Maar", aldus een Britse diplo maat in Luxemburg, „een week is beter dan helemaal niet". Pagina 11: Britse patriotten willen sterven voor Falk land Eilanden. Twintig procent minder zieken in de bouw AMSTERDAM Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid heeft vorig jaar 337.000 maal zieken geld uitgekeerd tegen 423.000 het jaar daarvoor. Dat is twin tig procent minder. Het betreft de grootste daling van het ziekteverzuim sinds de oprich ting van het fonds dertig jaar geleden. Ook het aantal dagen dat werknemers in de bouw in '81 ziek waren daalde en wel met vijftien procent vergele ken met '80. De werkloosheid in de bouw stijgt nog steeds. In '79 vroegen 55.000 bouw-werk- nemers om een ww-uitkering, een jaar later twee maal zoveel en vorig jaar waren het er 113.000, aldus het gisteren uit gekomen jaarverslag van het in Amsterdam gevestigde fonds. ADVERTENTIE IS ELKE WOENSDAG DE Mge bu uw krant met iatie over films,muziek "h, recreatie. exposities n complete agenda FIASCO IN EUROPESE GEMEENSCHAP (Van onze correspondent Mare de Koninck) LUXEMBURG Tussen En geland en de overige negen EG-lidstaten is afgelopen nacht in Brussel de breuk, die zei vannacht na afloop van al wekenlang dreigde, een feit een ingelaste EG-ministerraad geworden. De Britten hebben in Luxemburg, dat de Europe eën laatste aanbod voor de se Gemeenschap door de star- procent) kan tot het weglopen van Engeland uit de EG lei den". -EM De Haarlemse politie heeft met een (Jntal ander gemeentepolitiekorpsen, het korps Jitie en andere overheidsinstanties een omvang- itozwendel opgelost. Ien gestolen, omgebouwd en weer in de handel ge let onderzoek in deze zaak heeft geduurd van septem- Jt mei '82. Gedurende dit onderzoek zijn 13 mannen, in ariërend van 22 tot 45 jaar, aangehouden. Een aantal en heeft zich ook met inbraak en diefstal beziggehou- rbij werden grote hoeveelheden goederen en geld buit- I De totale schade bedraagt 3,7 miljoen gulden. In totaal veer 100 auto's van 15.000 tot 70.000 gulden gestolen. 1 ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur jrordt dezelfde avond nabezorgd. verlaging van hun EG-lid- maatschapsgeld de grond inge- Het schisma over de Engelse bijdragen aan de EG-begroting re houding van Groot-Brittan- nië in de landbouw- en de lid- boord en vandaag gaan negen maatschapskwestie in een zeer voltrok zich toen de Britse mi- ministers van landbouw in ernstige impasse terecht is ge- nister van buitenlandse zaken Brussel de prijsverhoging voor komen. „Ik zie in de verste Francis Pym een compromis- de Europese tieren vaststellen verte niet hoe we nog een op- voorstel van de Europese in weerwil van een Londens lossing kunnen vinden". Met veto. Een bittere minister Van de vaststelling van de der Stoel (Buitenlandse Zaken) landbouwprijzen (plus 10,7 Commissie afwees waarin Londen voorlopig voor één jaar nog 2,2 miljard gulden korting zou krijgen. Pym bleef minstens 2,9 miljard gulden ei sen voor meerdere jaren ach tereen, waarop de hel losbars tte. Westduits minister van Buitenlandse Zaken Genscher pakte woedend zijn papieren bijeen en beende weg. Voorzit ter Gaston Thorn van de Eu ropese Commissie verklaarde nog, dat van rijn kant geen na dere tussenvoorstellen meer te verwachten rijn. ADVERTENTIE Door de grote vraag was Peter Stu wesant Ultra Mild een korte tijd niet overal verkrijgbaar. Na onze pubtikatie naar aanleiding van het an duidingenbesluit (Warenwet) aangaande de opduik van teer- en nicotinecijfeis is de vraag naar Peter Stuwesant Ultra Mild enorm gestegen. Geen enkel ander merk sigaretten in Nederland geeft lagere cijfers aan dan PETER STUYVESANT ULTRA MILD 0,1 mg nicotine en 1,0 mg teer Kijk op uw eigen pakje en vergelijk. Vanaf nu weer overal in tabaksspeciaalzaken verkrijgbaar. Studiebeurs: ook vanaf 27 jaar in 1983 DEN HAAG Minister Van Kemenade (Onderwijs) heeft besloten dat studenten vanaf 27 jaar die willen gaan stude ren met ingang van het studie jaar '83/84 direct in aanmer king komen voor een studie beurs. Tot dusver werd aan deze categorie studenten de eerst twee studiejaren slechts een renteloos voorschot ver strekt. De minister erkent in antwoord op vragen van het kamerlid Willems (PSP) dat het niet aangaat de wat oudere studenten het recht op een stu diebeurs te onthouden. UTRECHT „Alcohol nee, want mijn baby drinkt mee". Voor deze vondst krijgt de 15-jarige Gea Doorten uit Westerbork een fiets van de Stichting Nederland Oké. De stichting had vorig jaar namens de Nationale Commissie tégen Alcoholisme en an dere verslavingen (NCA) een prijsvraag voor lagere en middel bare scholieren uitgeschreven. Ze moesten een pakkende slagzin bedenken. De slogan komt op een informatieposter, die waar schuwt tegen het gebruik van alcohol tijdens de zwangerschap.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1