ritse patriotten illen sterven voor 'alkland Eilanden VN-bemiddeling in slotfase 'hatcher zaait paniek in uropese gemeenschap Nieuwe ontmoeting Haig- Gromyko in voorbereiding SLISSEN BIJ MEERDERHEID lN EINDE EG BETEKENEN Italië dbprbreekt traditie EG 2 TENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 18 MEI 1982 PAGINA 11 fcTRO VERWERPT )RSTEL REAGAN ^JNA De Cubaanse leider Fidel Castro Ijjn „diepste verachting" uitgesproken over lente voorstel aan Cuba van de Amerikaan- ident zich bij het Westen te voegen ten ein- Tep-ekkingen tussen Cuba en de Vs te ver- i. De Cubanen hebben de „hel van het ka- ie" gekend en zullen nooit naar die hel te- Jen, aldus Castro gisteren in Havanna. De- jdie dergelijke voorstellen doen, hebben fespect voor ons en zijn grof, zo zei Castro, [iijke voorstellen doen is hetzelfde als ons Wen zich te verraden, te verkopen", aldus Jaanse leider.» President Reagan deed zijn Rl in januari via de Amerikaanse televisie, r Haig vroeg zich op 22 april hardop af of ment voor Fidel Castro niet was gekomen Rik te vragen of het niet liever wilde dat |ich bij het Westen zou aansluiten. Belgische werknemers leveren vrijwillig in BRUSSEL Ongeveer 80 pro cent van de 1100 werknemers van het metaalconstructiebe drijf Nobels-Peelman in het Bel gische Sint Niklaas is gisteren akkoord gegaan met een her structureringsplan. Dat bete kent dat de arbeiders „ja" heb ben gezegd tegen het inhouden van vier procent op het brutto- loon gedurende drie jaar. Het personeel levert ook in op ande re verkregen rechten. Dagver goedingen en kilometerkosten worden verlaagd en tussen kerstmis en nieuwjaar zal voor taan gewerkt worden zonder dat het loon daaraan wordt aange past. Zon in plaats van Reagan BONN „Zon in plaats van Reagan" heeft zijn televisiedebuut gehad en zou heel goed het „strijdlied" kunnen worden van de deel nemers aan de betoging tijdens het verblijf van president Reagan in Bonn. Op 10 juni zal hij daar zijn om er de NAVO-t'opconierentie bij te wonen. De anti-Reagan song is op de plaat vastgelegd door EMI-Electrola in Keu len en komt volgende week in de handel. „Zon in plaats van reagan" is van Joseph Beuys, een tyjnstleraar die bekend staat om zijn bizarre avantgarde-creaties. Een besluit van de Westduitse spoorwegen om deelne mers aan de betoging op 10 juni te vervoeren met een korting van zo'n zestig procent, zal de deelneming waarschijnlijk doen uitstijgen boven de 150.000 mensen die men aanvanke lijk verwachtte. Weerzien met vaderland WENEN Ex-keizerin Zita van Oostenrijk blijkt na 63 jaar ballingschap in het buitenland in haar vaderland terug te zijn geweest voor een bezoek aan het graf van haar in 1971 overleden oudste dochter Adelheid. De ex-keizerin, die on langs 90 jaar is geworden, stak gisteren vanuit Zwitserland de Oostenrijkse grens over en begaf zich naar het dorp Tulfes bij Innsbruck, waar aartshertogin Adelheid overleed. Zita is Oosten rijk sinds 1919 niet meer in geweest omdat zij altijd had geweigerd afstand te doen van haar titels en rechten. Kanselier Kreisky heeft on langs verklaard dat gezocht moest worden naar een humane oplossing die het mogelijk moet maken dat zij haar laatste dagen in Oostenrijk doorbrengt. Volgens de Weense Kronenzeitung had de ex-keizerin gezegd: Niemand kan zich voorstellen wat het voor mij betekent na zo lan ge tijd in Oostènrijk terug te zijn. Zuidafrikaanse luchtaanvallen: Dertien doden LISSABON Volgens het mi nisterie van defensie in Loean- da heeft Zuid-Afrika afgelopen week tijdens luchtaanvallen in Angola dertien mensen gedood. Dit is gisteren door het Angole se persbureau Angop bekend ge maakt. Volgens het Angolese ministerie van defensie bereidt Zuid-Afrika een massale aanval voor. Angola verleent de bevrij dingsorganisatie SWAPO, die strijdt voor de onafhankelijk- heiud van Namibië, steun in haar oorlog tegen Zuid-Afrika. Egypte levert Irak wapens KAIRO De Egyptische minister van defensie, Aboe Ghazalq, heeft gisteren bevestigd dat zijn land „Irak militair materieel levert waaraan het behoefte heeft en die het nergens anders kan krijgen". Dit heeft het persbureau MENA bekend gemaakt. Ghazala ont kende in zijn openingstoespraak voor het tweede militaire Afrikaanse sympo sium in Kairo „stellig de aanwezigheid van Egyptische soldaten in Irak". Ver der merkte hij op dat „de Iraans-Iraak- se oorlog, waarin twee islamitische lan den tegenover elkaar staan, een onno dige oorlog is die snel beëindigd moet worden". De Egyptische minister no digde de Arabische en islamitische lan den landen uit een „regeling voor het conflict te zoeken, die beide partijen recht doet". n onze correspondent Roger Simons) )EN De kans be- dat de Britse premier her, wanneer de and-crisis eenmaal >ij is, nieuwe verkie- uitschrijft voor het huis. Thatcher ge- de Falkland-kwes- de kiezers te beïn- n. Diverse opinie gen bevestigen, dat zij de Britse armada de Falkland Eilan- jeeft gestuurd haar ;n in Groot-Brittan- erk is toegenomen. [Conservatieve regerings- [zou nu bij verkiezingen Jkkelijk een nieuwe, Iijke overwinning9 kun nen behalen. Onmiddellijk na de Argentijnse landing op de Falkland Eilanden waren Thatchers persoonlijke voor uitzichten heel wat minder gunstig. Haar werd verweten zij dfe invasie niet voorzien had. Tot twee maal toe werd door een deel van het Lager huis haar ontslag geëist. Maar de Conservatieve premier slaagde er in die anti-campag ne te ontzwenuwen. .Met be kwame spoed zette zij.de expe ditie op touw voor een glorie rijke herovering van de Falk land Eilanden. De propagan damachine van de regering draait op volle toeren om de premier het imago van de hel din des vaderlands te bezor gen. Dit alles kost Thatchers partij geen cent, maar geeft de Britse premier een nieuwe po pulariteit, die met geen goud te betalen is. In haar toespraken raakt pre mier Margaret Thatcher seder- dien bij voorkeur patriottische snaren. Afgelopenweekeinde hield de premier en toespraak op het Conservatieve partij congres van Perth, in Schot land. Met een van ontroering trillende stem riep ze uit: „De wereld vroeg zich af of de eer bare en rechtmatige bezitter van de Falkland Eilanden iets zouden doen. En wat gebeur- der er? De eerbare en recht matige bezitters van die eilan den stelden zich teweer!" Thatcher praat ook veel over de historische rechtvaardig heid van haar expeditie naar het zuiden van de Atlantisch^ Océaan. Toch herinnert ze er nooit aan, dat de Argentijnen 133 jaar geleden al door de Brittep gedwongen werden de Falkland Eilanden te verlaten. De militairen aan boord van de Britse oorlogsschepen en opgevorderde vaartuigen van de koopvaardijvloot, die de Argentijnen opnieuw gaan verjagen, worden door That cher „onze moedige jogens, die willen sneuvelen voor het va derland", genoemd. Eigenlijk zou ze daaraan moeten toevoe gen: „En voor de eer en glorie van Margaret Thatcher". Maar dat doet de Britse premier na tuurlijk niet. Lezersbrie ven Hoe groot het patriottisme van de Britten is, blijkt geregeld uit lezersbrieven in de kran ten. Daarin geven zij premier Thatcher volmondig gelijk ge ven en sporen zij „onze jon gens" aan om „de Argies" een les te geven, die zij nooit zul len vergeten. En dat precies Deze foto werd zo'n twee weken geleden gemaakt op de basis Ascension in het midden van de Atlantische Oceaan, toen Britse troepen landingsoefeningen hielden. Als de vredesbesprekingen niet snel vrucht afwerpen, zullen de stranden van de Falkland Eilanden een zelfde beeld geven, al zullen de Britse militairen daar, met het oog op het minder aantrekkelijke klimaat, wel wat warmer gekleed zijn. wat sommige Britse mariniers blijkbaar van plan zijn te doen. „Wij zullen vechten tot onze laatste ademstoot om de Falk land Eilanden Brits te hou den", schreef een marinier. Een collega had het nog mooier pp papier gezet: „Wij weten dat de toekomst van de Falkland Eilanden in onze handen rust. Wij zijn gereed om voor de Falkland Eilanden even hard te vechten als in een oorlog voor Buckingham Palace!", schreef hij enthou siast. Gelukkig zijn er nog Britten, die zich niet door hun politici of de kranten om de tuin laten loos te blijven", schreef giste ren lezer J.A. Penrose in The Guardian. „Toen ik leraar was en de vooruitzichten om een baan te vinden voortdurend ongunstiger werden, zag ik tot mijn spijt veel jongeren die lang niet genoeg onderwijs hadden gekregen tekenen voor militaire dienst. Op de vraag waarom antwoordden zij dan iets te doen hadden, dat het beter was dan te gaan stempelen. Die jongens koes terden helemaal geen belang stelling voor principes of va derlandse plicht. Zij konden die woorden zelfs niet zonder fouten schrijven", aldus Pen- leiden. „Onze jongens zijn bij rose. „Wat voor hen het met kleurlingen. In deze da gen van dubbelzinnigheid ho ren zij echter verkondigen: „Wij vechten om de principes van democratische vrijheid te verdedigen en wie dat in twij fel trekt, is een verrader Penrose besluit: „Als de jon gens sneuvelen, zullen ze ster ven zonder goed voorgelicht te zijn geweest. Dat degenen met meer intellectuele bagage de dood van deze soldaten vante- voren een nobel offer noemen, is een groteske aanmatiging. Het droevigste is wel, dat nu de jongens blindelings terecht gekomen zijn in het'zuiden van de Atlantische Oceaan, z(j moedig zulen vechten. Is dat echt het enige waarvoor hun land hen nodig heeft?". in onze correspondent Mare de Koninck) SSEL Terwijl de n overige EG-landen na maanden overleg zijn geworden over (emiddelde verhoging de prijsgaranties aan loeren met 10,5 pro- wil Groot-Brittannië mee alleen instemmen en definitieve en vol- [e vermindering van 'dmaatschapsgeld, dat den aan de EG-begro- moet afdragen. Enge- meent als weinig rische natie de ko- de jaren telkens zo'n miljard gulden meer „Brussel" te moeten lan dan het via land- iubsidies terugkrijgt. De EG-landen van het conti nent verzetten zich principieel tegen de lastenverlichting, om dat het in de EG gaat om het scheppen van een gemeen schappelijke markt en niet om het vereffenen van nationale rekeningen. Men wil Londen wel tijdelijk drie jaar te gemoetkomen door de helft (2,2 miljard gulden) van zijn „tekort" terug te geven. Maar ook dat vindt de rege- ring-Thatcher onvoldoende en is daarom als drukmiddel de verhoging van de landbouw prijzen blijven tegenhouden. Sinds 1969 functioneert de EG bij de gratie van het zoge noemde Akkoord van Luxem burg, waarin de (toen nog zes) regeringen vaststelden dat be langrijke beslissingen alleen bij unanimiteit kunnen wor den genomen. Tevoren had men zich in de EG-raden steeds aan het offi ciële EG-verdrag gehouden, dat het beslissen bij meerder heid mogelijk maakt. Het Franse staatshoofd generaal De Gaulle maakte daar een einde aan. Frankrijk was en kele malen in de EG in de minderheid geplaatst en Parijs kon niet langer aanvaarden dat de EG-besluiten kracht van wet kregen voor alle Franse burgers, zonder mede werking van de Franse rege ring en zonder dat de Franse volksvertegenwoordiging eraan te pas was gekomen. Omdat anders Frankrijk de EG zou verlaten, maakte men in Luxemburg het „gentle man's agreement", dat elk lid staat voortaan vetorecht zou krijgen, als het om een „vitaal belang" voor dat land ging. In latere jaren echter is elk ge ringste meningsverschil in de EG-ministerraden door de be trokken lidstaat tot zaak van vitaal belang verheven, waar door de Gemeenschap in een impasse op vrijwel elk beleid sterrein is geraakt. Net als De Gaulle destijds dreigt Thatcher nu de EG te verlaten, als de raad van land bouwministers op basis van het formele EG-verdrag door stemming de landbouwprijzen vaststelt. Bij dit alles speelt Frankrijk een heel pikante rol. De Franse regering zit om bihnenlands-politieke redenen het hardst verlegen om nieu we landbouwprijzen, maar is zelf de uitvinder van het veto recht in de EG. Toch zou de regering-Mitterrand voor deze keer mee willen doen aan een formele stemming in de land bouwraad met het argument, dat Engeland een nieuw soort veto introduceert: het is in fei te niet tegen de 10,5 procent hogere landbouwprijzen (dat schaadt geen vitaal Brits be lang), maar wil die verhoging tegenhouden omwille van een ander belang: een lagere EG- -contributie. Voor Parijs is dat een oneigenlijk gebruik en dus een uitbreiding van het Ak koord van Luxemburg, het geen een sneeuwbal-effekt kan krijgen en de EG nog be- sluitelozer zal maken dan ze thans feeds is. De Engelse minister van landbouw Peter Walker hield in Brussel tijdens het EG- overleg over de landbouw prijzen ondanks zijn gulle lach het been stijf. NEW YORK De pogin gen van de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, om een diplomatieke op lossing van het Falkland- conflict te bewerkstelli gen bevinden zich in een slotfase. Als niet binnen twee dagen een akkoord wordt bereikt, is een Brit se invasie op de Falkland Eilanden niet meer te ver mijden. „Als wij de Argentijnen er niet met diplomatieke of economi- 'sche middelen uitkrijgen, zul len wij het met militaire mid delen moeten proberen. Sinds vorige week is het overleg geen steek verder gekomen", aldus premier mevrouw That- cher voor de radio. Zij ver volgde: „Wij zijn inmiddels zo ver gegaan als wij jonden. We zien het nog een keer aan, maar men moet niet vergeten dat het de Argentijnen zijn die zijn binnengevallen. Zij zijn de agressor. Wij zijn degenen die zijn aangevallen. Het is aan hen". In New York verklaarde VN- leider Perez de Cuellar desge vraagd, dat „de tijd niet aan de kant van de vrede staat". Van daag heeft hij opnieuw ge sprekken met de vertegen woordigers van Argentinië en Groot-Brittannië bij de Vere nigde Naties. Het Britse ministerie van de fensie in Londen bevestigde gisteren krantenberichten, dat meer dan drie weken geleden, tijdens de voorbereidingen voor de herovering van het ei land Zuid-Georgië, twee Britse helikopters zijn verongelukt. Beide ongelukken gebeurden in een sneeuwstorm. De toe stellen vervoerden comman do's voor verkenningsacties op het eiland. Bemanning en pas sagiers van beide toestellen konden worden gered. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het besluit in Italië als eerste EG-land het handel sembargo van de Europese Ge meenschap jegens Argentinië te beëindigen is in Rome met veel pijn en moeite genomen. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Colombo, stond gisteren de hele dag in contact met zijn eerste minis ter Spadolini, en Spadolini moest op zijn beurt voortdu rend telefoneren met de hoofdkwartieren van de par tijen die zijn zeer broze coalitie uitmaken: de christen-demcra- ten, socialisten, sociaal-demo craten, liberalen en de republi keinen, zijn eigen partij. De twee belangrijkste partijen, de christen-democraten en de so cialisten, waren tegen de Ar- gentinië-boycot, en daarom kon Spadolini er niet omheen Colombo op te dragen tegen voortzetting van de sancties te stemmen. Spadolini zelf was voor handhaving van het em bargo, om de EG-eenheid te bewaren en Amerika, Italië's beste vriend, niet voor het hoofd te stoten. Maar de eerste minister kon zichzelf er niet toe brengen zijn eigen verant woordelijkheid als regerings leider te nemen. Vorige week tijdens de parlementaire be handeling van het handelsem bargo van Argentinië was al gebleken hoe de verhoudingen lagen: bijna driekwart van de afgevaardigden wilde herstel van de handelsbetrekkingen met Argentinië. Officieel heet het dat de voortzetting van de boycot een vreedzame oplos sing van het Falkland-geschil bemoeilijkt, maar het is nau welijks een geheim dat „Ar gentinië" voor de partijen van de Italiaanse politiek electo raal aantrekkelijk is. Minister Colombo heeft gisteren in Brussel zijn EG-partners ge wezen op de „etnische en af fectieve banden" met Argenti nië, en vrij vertaald betekent dit dat een op de drie Italiaan se kiezers een oom, tante, neef of nicht in Argentinië heeft. Italië voelt het gewicht van de „53 procent van de Argentijn se bevolking die van Italiaanse afkomst is" nu sterker dan ooit, sterker ook dan toen de folteringen en verdwijningen in Argentinië aan de orde van de dag waren. Jongste afgestudeerde De twaalfjarige Jay Luo Is waarschijnlijk de Jongste afgestudeerde van een Amerikaanse universi teit. Luo, een zoon van Immigranten uit Taiwan, kreeg zijn graad in de wiskunde van de rector van de universiteit van Boise In de Amerikaanse staat Idaho. Luo begon zijn studies aan de universiteit toen hij negen jaar oud was. (Van onze correspondent) LUXEMBURG De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Alexander Haig zal volgende maand in New York opnieuw een ontmoeting hebben met zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromyko. De bekend making werd gedaan tijdens de opening van de jaar lijkse voorjaarsconferentie van ministers van buiten landse zaken van de NAVO-landen in Luxemburg. Tijdens de ontmoeting in juni zouden de recente voorstellen van president Reagan voor beperking van de intercontinéntale ker narsenalen centraal moeten staan. Minister van Buitenlandse Zaken, mr. Max van der Stoel, sprak zich gisteravond in Luxemburg in zeer positieve bewoordingen uit over die voorstellen. Van der Stoel zei „getroffen" te zijn door de uiteenzetting die de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Alexander Haig,' gisteren tijdens de NAVO-raad daarvan gaf. „In vergelijking met de begintijd van de regerin- g-Reagan heeft zich een belangrijke ontwikkeling ten goede vol trokken. Dit is een belangrijke stap vooruit", aldus de demissio naire Nederlandse bewindsman, die eraan toevoegde dat de an dere Europese NAVO-ministers eenzelfde voldoening aan de dag hadden gelegd. Het voorstel van president Reagan voorziet grofweg in een ver mindering van eenderde van het aantal intercontinentale kern koppen waarmee Amerika en Rusland elkaar rechtstreeks kun nen bestoken. Minister Haig heeft gisteren in Luxemburg laten weten aanwij zingen te hebben dat Moskou op de uitnodiging voor heb begin van START, het overleg over de intercontinentale raketten, zou ingaan. Officieel heeft het Kremlin daarop echter nog niet ge reageerd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11