Gêidöa Soman! Duits voor vwo een vette kluif 'Palthenette 2 broeken /astenverlichting bedrijfsleven rootste struikelblok kabinet uveer Mishandeling door politie komt voor JDENS NACHTELIJK BERAAD an Dijk ag 'spaarde ld snog uitgeven Maatjesharing mag van minister terug wegens rechtzaak Kernwapendiscussie Staatssecretaris wil hergebruik grof huisafval Voondeel-driedaagse! nu 295 ^fNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 11 MEI 1982 PAGINA 9 sdaaldcr voor ;eersveiligheid HAAG Iedere volwassen H -lander zou (vrijwillig) een :^n of rijksdaalder moeten in in een fonds ter bevorde- van de verkeersveiligheid, r dan zo'n acht tot twintig en gulen bijeen is, kunnen an veiligheidsprojecten •n opgezet die anders door k aan (overheids-)geld niet e grond komen. Ook het be leven zou kunnen bijdra- leze suggestie deed gisteren van Vollenhoven, voorzit- an de onlangs opgerichte ing Verkeersveiligheids- bij de presentatie van de ing in Den Haag. MILITAIREN MOETEN KERNWAPENTAKEN LOYAAL VERVULLEN DEN HAAG Zolang de overheid en het parlement vinden, dat kernwapens een onmisbaar middel tot handhaving van de vrede zijn, zijn militairen ver plicht mee te werken aan de Neder landse kernwapentaken. Minister Van Mierlo (defensie) zei dit gisteren in Zoetermeer op een congres van de stichting Maatschappij en Krijgsmacht. De minister beklemtoonde dat discussie over kernwapens binnen de krijgs macht mogelijk moet zijn, maar hij voegde daaraan toe dat de militairen desondanks loyaal de hun opgedragen taken moeten vervullen, hoe afschuwe lijk dat soms ook kan zijn. DE GAAY FORTMAN: AMSTERDAM Oud-minister De Gaay Fortman hereft gisteren tijdens een symposium in Amsterdam desgevraagd toegegeven dat het voorkomt dat de politie arrestanten mishandelt. Hij voegde er echter aan toe dat er geen exacte gegevens over dit soort uitwassen bestaan, en had evenmin de indruk dat het op grote schaal gebeurt. „Het zijn uitzonderingen". De minister sprak op een symposium, gewijd aan de problematiek van de rechtmatigheid, wetmatigheid en rechtsorde in een democratische rechtstaat, opgezet door de juri dische faculteit van de 350-jarige Vrije Universiteit in Amsterdam. De oud-bewindsman zei dat het bewijs van mishandeling uiterst moeilijk te leveren is, omdat het Nederlands recht is toegesneden op individuen, niet op groepen. Actieschip Sirius naar Leningrad AMSTERDAM De Sirius, het actieschip van de milieu-organisatie Greenpeace, zal morgen vanuit Amsterdam vertrekken naar de Russische havenstad Leningrad. Doel van de reis is te protesteren tegen de ra dioactieve vervuiling die veroorzaakt wordt door ondergrondse kernproeven van de Rus sen en tevens te pleiten voor stopzetting daarvan. De actiegroep zegt dat gegevens van onder meer Amerikaanse en Britse atoomproeven hebben aangetoond dat de ge volgen voor het milieu en de effecten hier van op de volksgezondheid zeer ernstig kun nen zijn. De Russen hebben negatief gerea geerd op een verzoek van Greenpeace om een wetenschappelijk team onderzoek te la ten doen. De reis van de Sirius is een onder deel van een internationale campagne onder het motto: „Stopzetting atoomproeven". I HAAG Lasten- htingen voor het be leven en de invulling stemming van bezui- gen zijn de voor struikelblokken vandaag waarschijn- ■|ot de val van het ka- zullen leiden. Dat door de voornaam- ioofdrolspelers in het iet, Den Uyl, Ter- Van Thijn en Van vanmorgen vroeg be- In dit conflict la)cen CDA en D'66 één en vinden de PvdA iat lover zich. en D'66 bijten zich vast noodzaak van extra las- "fl6 dichtingen voor het be- nu van de maatre- in de ziektewet die zo'n hting beoogden, dit jaar Mi meer terecht komt. Met D'66-voorman Terlouw hamert als minister van eco nomische zaken sterk op dit aambeeld. „Het is van zeer grote betekenis dat wij de kip voeren, die de gouden eieren moet leggen", verklaarde hij vannacht. De PvdA wil zich echter strikt houden aan de af spraken die op 9 april werden gemaakt en die alleen voor zien in het verschuiven van premielasten van werkgevers naar werknemers. Extra maat regelen in de sfeer van de vennootschapsbelasting of ver hoging van de voorraadaftrek, waar CDA en D'66 aan den ken om het bedrijfsleven al dit jaar te ontlasten, wijzen de so cialisten af. CDA en D'66 menen dat het volgende moet gebeuren: invullen van de bezuinigin gen op de departementen, niet alleen de 900 miljoen gulden voor dit jaar maar ook de 1900 miljoen voor 1983; volgend jaar 500 miljoen ex- tra bezuinigen voor afgespro ken lastenverlichting bedrijfs leven. volgend jaar 500 miljoen ex tra bezuinigen als compensatie voor het niet doorgaan van de ziektewetoperatie, waarin een premieverschuiving van werkgevers naar werknemers was voorzien; nu al vastleggen op welke wijze de overeengekomen be zuinigingen op de sociale ze kerheid en volksgezondheid (tezamen ruim 850 miljoen) wordt bereikt. De PvdA vindt het nu reeds concreet maken van de afge sproken bezuinigingen overbo dig en zou dit liever bij het op stellen van de begroting voor 1983 regelen. „Onnodig pro blemen maken", stelde Den Uyl vannacht. Minister Van der Stee wil echter nü duide lijkheid. Hij zegt bij de om vang van de bezuinigingen voor 1982 „zoveel water in de wijn te hebben gedaan" dat hij voor 1983 zo snel en zo veel mogelijk zekerheid moet heb ben. Ambtenaren Ook de bezuinigingen die de ambtenaren opbrengen (één miljard gulden), vormen een twistpunt. Minister Van der Stee (financiën) eist een deel van dit geld op voor het terug dringen van het financierings tekort. Zijn PvdA-collega Van Thijn (binnenlandse zaken) wil als „ambtenarenbaas" ech ter een flink deel van dit geld zelf houden om er nieuw werk bij de overheid mee te schep pen. Intussen wordt de financiële problematiek nog vergroot, doordat het financieringste kort van de overheid een half procent hoger dreigt uit te ko men dan vorig jaar: 8,75 tegen 8,2 procent. Het Centraal Planbureau noemt dezé cijfers in zijn nog niet gepubliceerde overzicht van de economische ontwikkelingen gedurende dit jaar. Een stijging van het te kort zou in strijd zijn met de afspraken over de Voorjaars nota. Stabilisering van het te kort vergt echter opnieuw een bezuiniging van zo'n anderhalf miljard gulden, nieuwe maat regelen die overigens nog niet door minister Van der Stee aan het kabinet zijn voorge steld en die ook niet zijn opge nomen in het definitieve voor stel dat premier Van Agt van ochtend aan zijn collega's deed. Die bevatten niets an ders dan een invulling van de afspraken van 9 april: 3 mil jard bezuinigingen in 1982 en ruim 8 miljard in 1983, zo be nadrukte premier Van Agt. fWIKKELIN GSSAMEN WERKIN G Van Dijk HAAG Minister Van Dijk (Ontwikkelingssa- werking) mag gebruik gaan maken van het geld de laatste jaren op zijn departement niet was uitge- fi. Van Dijk en zijn collega Van der Stee (Finan- hebben hun besprekingen over de problemen die ïen omschreven als de „kasplafond-stuwmeerpro- latiek bij Ontwikkelingssamenwerking", gisteren rond. roblemen zijn ontstaan doordat Van der Stee in het kader Ie bezuinigingen enige tijd geleden voor alle departementen èsplafond heeft ingesteld, hetgeen wil zeggen dat men zich I aan de begroting moet houden. Bij het ministerie van ont- dingssamenwerking was de laatste jaren echter een stuw- L aan geld ontstaan, omdat de begrotingsgelden niet heie waren opgemaakt. Door de maatregel van Van der Stee minister Van Dijk, die dit jaar iets over zijn begroting gaat, gebruik meer maken van dat stuwmeer bewindslieden hebben nu afgesproken dat een deel van 'uwmeer, gespreid over een aantal jaren, toch mag worden geven. Waarschijnlijk gaat het om een bedrag van een mil- gulden, dat de komende vier tot zes jaar bovenop de begro- mag worden uitgegeven. DEN HAAG Er moet van alles worden gedaan om over enkele weken de visliefhebber te kunnen laten genieten van op de Noordzee gevangen maat jesharing. De Nederlandse visserij en minister De Koning (Landbouw en Visserij) zijn het daar over Tijdens een gsprek op het mi nisterie beloofde de minister zich er voor te zullen inzetten dat dit jaar voor het eerst sinds 1977 weer Noordzeeharing mag worden gevangen. Gezien de ontwikkeling van de ha ringstand achtte hij het van gen van „enige hoeveelheid" biologisch verantwoord. Het Visserijschap verwacht met de bewindsman dat op het ko mende EG-gesprek over de visserijproblemen (ook voor andere vissoorten) weer stren ge quoteringen zullen worden vastgesteld, waardoor de werkgelegenheid in de be drijfstak (weer) in gevaar komt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gedeputeerde trekt zich DEN BOSCH De Brabantse CDA-gedeputeerde, ir. J. Siep- man, heeft laten weten zijn benoeming tot lid van de Provincia-» le Staten niet te aanvaarden. Hij besloot daartoe na een uit spraak van de rechtbank van Den Bosch en het daarop door de officier van justitie ingestelde hoger beroep. De rechtzaak ging om beschuldigingen van malversaties bij de verbouwing van zijn huis. Ir. Siepman verklaarde het het CDA niet te willen aandoen om bij voortduring te worden geconfron teerd met een voortslepende rechtsgang. Hij voegde eraan toe zich volledig onschuldig te voelen aan het tenlastegelegde. KOV wil vierjarige middenschool DEN HAAG De mid- denschool moet een vier jarige opleiding worden voor iedereen. De eerste drie jaar moet selectievrij zijn en de leerling een brede basisvorming ge ven. Het vierde jaar moet voor alle leerlingen een soort scharnieijaar wor den, waarin een brug wordt geslagen tussen de driejarige selectievrije pe riode en de vervolgoplei dingen, die in principe voor alle leerlingen toe gankelijk mnoeten zijn. Dit schrijft het hoofdbestuur van de grootste onderwijzer sorganisatie in ons land, de Katholieke Onderwijsvakorga nisatie (KOV) in een commen taar op de ontwerp-Bekosti- gingswet, waarin minister Van Kemenade zijn middenschool plannen heeft ontvouwd. In het getuigschrift waarmee de leerling de middenschool ver laat, wordt geen koppeling ge maakt met een vergelijkbaar jaar van een vorm van voort gezet onderwijs, zo stelt de KOV zich voor. De organisatie kan niet met alle onderdelen van de minis teriële plannen instemmen. Het wordt schandelijk ge noemd dat geen intensief overleg heeft plaatsgevonden met de onderwijsgevenden over de sociale en arbeidsge- rechtelijke gevolgen van de voorliggende Bekostigingswet. HET zal velen in politiek Den Haag hebben verbaasd, dat het CDA op zijn partijraad afgelopen zaterdag vrijwel uitslui tend aandacht heeft besteed aan de problematiek van vrede en veiligheid. Die problematiek, en met name de besluitvor ming rond het wel of niet plaatsen van middellange af standswapens in Nederland, spleet het CDA immers tot nu toe dwars doormidden. En iets waarover je in de politiek verdeeld bent, zo menen velen, kun je het beste maar niet met elkaar bespreken als dat niet strikt nodig is. Die veronderstelling is onjuist gebleken. Het juist nu spre ken over vrede en veiligheid bleek uiterst nuttig. De partij raad was het bijna unaniem eens met het standpunt, dat han gende de onderhandelingen in Genève Nederland nu geen ja en geen nee tegen plaatsing moet zeggen. En tegelijkertijd werd, wat die onderhandelingen betreft, druk op de ketel ge houden doordat de partijraad besloot plaatsing niet meer uit te sluiten bij mislukking van het overleg in Genève. Daar naast sprak de partijraad er zich onder meer voor uit inten sief betrokken te willen blijven bij de discussies binnen de kerken over de ethische aanvaardbaarheid van het bezit (en gebruik) van kernwapens. Voor het eerst sinds jaren is het CDA daarmee intern op één duidelijke lijn gekomen in deze belangrijke en gevoelige kwestie. Overigens moet gevreesd worden dat die duidelijk heid vooralsnog slechts van tijdelijke aard zal zijn. Want in dien de onderhandelingen tussen Oost en West in Genève mislukken is de kans groot dat de oude tegenstelling in het CDA over de plaatsing opnieuw oplaait. Mede daarom zou het CDA er goed aan doen de interne discussies over dit on derwerp de komende tijd onverminderd voort te zetten. DEN HAAG Staatssecretaris Lambers-Hacquebard van Volksgezondheid en Milieuhgiëne wil dat gemeenten de moge lijkheden gaan bekijken van openbare inzamelplaatsen voor grof huisafval. Tevens dienen de plaatselijke overheden na te gaan hoe zo veel mogelijk van de aangevoerde goederen voor hergebruik bestemd kunnen worden. De staatssecrearis komt tot deze aanbeveling op grond van een onderzoek in de gemeente Huizen naar het afzonderlijk inzamelen van hoofdzakelijk grof vuil. Uit de proef bleek dat het publiek graag gebruik maakt van deze mogelijkheid om van grote stukken af te komen die normaal niet met de vuilnisman mee kunnen. DEN HAAG/LEIDEN Het hele leger van exa menkandidaten had gis termorgen wiskunde, be halve de havo-klanten, die hadden Engels, 's Middags hadden ze al lemaal Duits, behalve het lager middenstandsonder- wijs, dat had warenkennis II. Opvallend was dat aan alle examenfronten tevre den geluiden werden ge hoord, met uitzondering van de vwo-sector waar geklaagd werd over het examen Duits: een hele kluif. Om met die uitzondering te beginnen: aan de 20.500 vwo- -kandidaten-Duits werden vijf beschouwende teksten voorge legd, waarvan de eerste en de derde volgens de leerlingen duidelijk waren, maar de ove rige drie tamelijk verwarrend. Daardoor en ook door de soms moeilijke zinsbouw kwamen nogal wat mensen in de pro blemen. Vooral de vierde tekst over de studentenstop werd door velen niet begrepen. Heel wat gemakkelijker had den het in de ochtenduren de 5600 vwo-kandidaten wiskun de II. De drie opgaven die zij moesten maken, waren vol gens de leraar niet al te moei lijk, hoewel enig meetkundig inzicht werd vereist. Havo Havo-Engels telde gistermor gen ruim 55.000 kandidaten. Zij moesten zich buigen over Vijf teksten. Volgens de leraar waren die duidelijk en niet te moeilijk. Het pittigst was de derde tekst van Lyn Owen in The Observér. De vragen wa ren een enkele uitzonde ring daargelaten duidelijk en niet moeilijk. Ruim 31.000 kandidaten tra den gistermiddag aan voor ha vo-Duits. De vier teksten be helsden vier actuele en inter essante onderwerpen: winter sport, drugs, hi-fi muziek en de vredesbeweging. „Helder en overzichtelijk en weinig moeilijke woorden" was het korte maar krachtige com mentaar van de leraar. was redelijk goed te maken, vond de leraar. Wat moeilijk was de vierde opgave, die een wat ongewone aanpak vereis te. Duits in de middaguren voor mavo-3 (3800 kandidaten) was gelijk aan dat voor het lbo. En het oordeel in deze mavo-sec tor was gelijk aan dat bij het lbo: niet te moeilijk. Mavo-4 stond met ruim 48.000 kandidaten voor een normaal gangbare onderwerpen als co sinussen, snijpunten van gra fieken e.d. Alleen opgave 3 met een tweetal plaatsvectoren zal de meesten wel enige hoofdbrekens hebben gekost. Duits voor de mavo-4-mensen (ruim 58.000) bevatte een vier tal teksten, waarvan de leer lingen zeiden, dat ze in elk ge val niet saai waren. Wel vond een grote groep onder hen, dat met name de derde en de vier de opgave te weinig nuances bevatten om gemakkelijk een keuze te maken. Lbo Het hele lbo had gistermorgen de handen vol aan open vra gen over wiskunde. Het exa- men bestond uit vier opgaven over de parabool, de kubus, lij nen in een assenstelsel en een opgave over het onderwerp vermenigvuldiging. De meeste kandidaten hebben de be schikbare tijd die voor het examen stond (twee uur) hard nodig gehad. In de middaguren had het lbo met uitzondering van het lmo meerkeuzevragen Duits. In to taal moesten vijftig antwoor den worden gegeven, verdeeld over vier teksten. Die teksten waren: Auch im Auto Vorbild sein; Wer bezahlt für Rettung- saktionen; Über den See; Es war jemand im Garten. Het examen was volgëïis de kandi daten niet te moeilijk. De lmo-kandidaten hadden warenkennis, een van hun meest gevreesde vakken ge zien de vele stof. Van de tien onderwerpen, variërend van genotmiddelen tot kunststof fen en van glas tot micro-orga nismen, moesten er negen worden beantwoord. Naast meerkeuzevragen waren er ook open vragen. Volgens de leraar was het een pittig maar verantwoord examen, waarvoor de kandidaten vol doende tijd ter beschikking hadden. woensdag 12, donderdag 13 en vrijdag 14 mei gereinigd en piekfijn geperst Vraag ook naar Palthe kledingreparatie-service! B.v. nieuwe rits inzetten Palthe Stomerij ZONNIG EN WARMER DE BILT - Het is morgen droog en zonnig en de tempe ratuur ligt in de middag rond 17 graden. Van de oceaan strekt zich een hogedrukge- bied uit via de Noordzee over onze omgeving, Frankrijk en het Alpengebied. De kern van dit hogedrukgebied verplaatst zich langs Schotland naar de Noordzee en van daar naar Duitsland. De komende dagen blijft het bij ons dan ook droog en zonnig. De wind draait ge leidelijk van noord naar oost tot zuidoost. Het wordt hier door van dag op dag warmer. Aan het einde van de week kan een middagtemperatuur van ongeveer 20 graden be reikt worden. Twente onbev Vlisslngen onbev Z.-Limburg onbev geh.bew 17 onbew. 18 'Frankfort Helsinki onbew 15 Innsbruck onbew. 20 Klagenturt regen 11 Kopenhagen onbew. 13 20 14 0 it 18 10 0 it 22 16 0 it Weersgesteldheid van gisteren Weer Amsterdam mist Oe Bilt onbew. Eelde onbew. Eindhoven onbew. Den Helder onbew. tamp temp «lag Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9