Re<dóc Qomant tart Rijnhout brengt in vijfde boek achtinvasiemeidagen 1940 inbeeld paiGIO wo< j ïwapendiscussie Nieuw onderkomen voor „De Schuit Verlichtingsplan voor Haarlemmerstraatweg Motie gemeenteraad over sluiscomplex Politiek forum in De Zilk -oorschoten blijft zich verzetten tegen aanleg rijksweg 11 jjompwijk 1 sporthal Woningbouw bij Rustoord LEIDSE COURANT DINSDAG 11 MEI 1982 PAGINA 9 Fiets vierdaagse van start In totaal 280 deelnemers stapten gisteren op de fiets om deel te nemen aan de door ren-, en toervereniging „De Bollenstreek" georganiseerde fietsvierdaagse in Lisse. Het is de bedoeling dat vier dagen achtereen wordt gefietst. Voor degenen die een dag verstek moeten laten gaan, is er vrijdag nog gelegenheid om de vierdaagse uit te fietsen. 1^- g-* welen in politiek Den Haag hebben verbaasd, dat JVct.Jp zÜn partijraad afgelopen zaterdag vrijwel uitslui- icht heeft besteed aan de problematiek van vrede ;id. Die problematiek, en met name de besluitvor- 1 O T*l het wel of niet plaatsen van middellange af- l^^"*-?ns in Nederland, spleet het CDA immers tot nu doormidden. En iets waarover je in de politiek tent, zo menen velen, kun je het beste maar niet OEGSTC ^esPre^en a^s dat niet strikt nodig is. kampje i laten w< plaatse ihderstelling is onjuist gebleken. Het juist nu spre- Thprn girrede en veiligheid bleek uiterst nuttig. De partij- raadscoriet bijna unaniem eens met het standpunt, dat han- is af of Onderhandelingen in Genève Nederland nu geen ja kan worte tegen plaatsing moet zeggen. En tegelijkertijd de Leidsdie onderhandelingen betreft, druk op de ketel ge- Drdat de partijraad besloot plaatsing niet meer uit wek mislukking van het overleg in Genève. Daar- waari^e? de PartiJraad er zich onder meer voor uit inten- king tot d^en te wdlen blijven bij de discussies binnen de vorming -r de ethische aanvaardbaarheid van het bezit (en bad aan cfê 'fflöfspoëlweg genoemd. Wethouder Thorn ver klaarde gisteravond dat Oegstgeest zijn best doet maar dat de provincie niet over de brug komt. Het kampje dat gedacht was nabij de Groene Kerk is van de baan. „Wij hebben het bestemmingsplan Haaswijk II inge diend, het is rond. Maar de provincie stelt de bespreking daarover uit. In Haaswijk II is een door Oegstgeest gepland kamp opgenomen. KATWIJK Het nieuwe onderkomen van sociëteit „De Schuit" zal naar alle waarschijnlijkheid het pand Voorstraat 57-59 zijn. Zowel het bestuur van „De Schuit" als de commissie van beheer van gereformeer de kerk hebben hun voorkeur voor deze locatie uitge sproken. Op verzoek van de commissies voor stadsont wikkeling en het grondbedrijf is in het bestemmings plan Katwijk aan Zee echter ook de mogelijkheid op gelaten voor uitbreiding van het huidige onderkomen aan de Baljuwstraat. De christelijke jeugd en jongerensociëteit kampt al enige jaren met huisvestingsproblemen. Het pand naast de gereformeerde kerk aan de Baljuwstraat verkeert in bijzonder slechte staat en is daarnaast veel te klein voor het gebruik door een sociëteit. Het gemeentebestuur was al enige tijd naar een alternatief on derkomen voor „De Schuit" op zoek en lijkt dit nu bij de vast stelling van het bestemmingsplan Katwijk aan Zee gevonden te hebben aan de Voorstraat 57-59. Uitbreiding van de huidige soos lijkt vanwege de hoge kosten die dit met zich mee zal brengen niet raadzaam. Met de keuze voor Voortstraat 57-59 is ook meteen de restaura tie van de historische panden van de baan. De gemeente Kat wijk is niet bereid hiervoor de benodigde 2,5 miljoen gulden op tafel te leggen. OEGSTGEEST De technische dienst van gemeente werken Oegstgeest heeft een verlichtingsplan ontwik keld voor de Haarlemmerstraatweg. Daarbij is een kos tenraming gevoegd. Het totaalplan komt, inclusief het Sassenheimse weggedeelte op 280.000 gulden waarvan er dan 215.000 op de Oegstgeestse rekening zullen staan. Omdat er voor wat betreft het Sassenheimse gedeelde van de Haarlemmerstraatweg problemen zijn, het betreft een weg die in onderhoud is bij het Rijk, bepaalt Oegstgeest zich voorlopig tot het deel van genoemde straatweg vanaf de Groene Kerk tot aan de Postbrug. De gemeenteraad zal eind van deze maand een voorstel te be handelen krijgen waarin B en W een krediet zullen vragen van 203.000 gulden zijnde de kosten voor het leveren van 39 licht masten met armaturen. Het plaatsen en aansluiten op het kabel net is daarbij inbegrepen. De raadscommissie openbare werken stelde zich gisteravond zuinigjes op. Wethouder Thorn (openbare werken) herinnerde er aan dat de wens om deze weg te verlichten reeds twintig jaar geleden al door het bedrijf van Sikkens naar voren is gebracht. In de toekomst kan de Haarlemmerstraatweg ook een belangrij ke uitvalsweg voor Haaswijk worden. Een en ander zal nog bin nen de fracties van de partijen besproken worden. LEIDSCHENDAM De gemeenteraad van Leid- schendam heeft onlangs met algemene stemmen een motie aanvaard waarin burgemeester en wethouders worden uitgenodigd Provinciale Staten van Zuid-Hol land nogmaals te laten weten dat het sluiscomplex in de huidige historische staat behouden moet blijven. De zaak kwam aan de orde naar aanleiding van schriftelij ke vragen van VVD en D'66. Het Leidschendamse col lege bevestigt in het antwoord dat het merendeel van de statenleden akkoord gaat met verbreding van de sluis met 1 meter. De bruggen zouden een doorvaart- wijdte van tenminste 8,50 meter moeten krijgen. De zogenaamde vaarwegenno- als de noodzaak zich voordoet ta staat waarschijnlijk eind en financiële middelen be- deze maand op de agenda van schikbaar zijn. de staten. In de nota wordt verder gesteld dat het gedeelte B. en w. van Leidschendam van de Vliet, tussen Haagvliet delen de raad verder mee dat en het Korte Vlietkanaal in- het bestemmingsplan Damlaan clusief de Leidschendamse door middel van een systeem sluizen moet worden bestemd van vergunningen het sluis- voor schepen tot 600 ton. De complex beschermt. Op de overige afmetingen van de hernieuwde aanvraag bij Mo- sluis en bruggen, de verkeers- numentenzorg om een be- afwikkeling, de vormgeving schermd dorpsgezicht voor de van de sluis, het sluiswachters- sluis en omgeving vast te stel- huisje en de bruggen en de af- len is nog geen antwoord bin- werking zal in overleg met nen. Een door Leidschendam alle betrokken instanties wor- eerder gedaan verzoek is afge- den vastgesteld. De gemeenten wezen. Volgende week zal het Leidschendam en Voorburg college met de betrokken ge moeten bij dit alles een be- deputeerde overleg plegen. Bij langrijke rol spelen, aldus de wiiziging van de sluis zullen provincie. De provinciale com- ook de Wijkerbrug, de spoor- missies waren verder van me- brug, de spoorlijn en het Hof- ning dat het karakter van het plein moeten worden betrok- sluizencomplex en het dorps- ken. Sloop is theoretisch ook gezicht behouden moet blijven, nog mogelijk, maar niet zon- De werkzaamheden zullen der overleg met Leidschen- echter pas worden uitgevoerd dam. r^iderdorps college terughoudend er plannen sporthal 4ERDORP Het college van B en W heeft het verzoek van de Jrdorpse Sportraad om vóór 1 juli 1982 een principe-uitspraak te jover de bouw van een sporthal voorlopig naast zich neer gelegd, jestuur van de sportraad had onlangs de noodzaak voor een sport- ftder de aandacht van het gemeentebestuur gebracht. Een enquette de verenigingen die binnensport bedrijven had uitgewezen dat er Vote behoefte aan een echte sporthal in Leiderdorp bestaat. Volgens juder Irma Gehner (VVD) van sportzaken kan de gemeente op dit int niet tot een uitspraak komen nu de adviesgroep sportplanning J aan een plan voor 1983 en aan het programma 1983/1987. Zij Jljhet bestuur van de sportraad per brief laten weten, dat een sport- |et los kan worden gezien van het sportbeleid dat de komende jaren horden gevoerd. Op het initiatief om desnoods een eigen sporthal te fen, heeft de gemeente eveneens terughoudend gereageerd. Het be- Jvan de sportraad is in eerste instantie gevraagd meer gegevens te 'fekken over de wijze waarop men denkt de sporthal te kunnen rea- Nieuwbouw vierde openbare school binnen begroting OEGSTGEEST Er is veel discussie ge weest over het krediet dat beschikbaar ge steld zou worden voor nieuwbouw van de vierde openbare lagere school aan de Frans Halslaan. Dit krediet mocht de 2 miljoen niet overschrijden en sommigen waren toch somber gestemd, omdat zij meenden dat het wel degelijk zou gaan gebeuren. De nieuwe school is er gekomen, naar een gedurfd ont werp van architect Jan Verhoeven. De eindafrekening werd gisteravond aan de le den van de raadscommissie openbare wer ken getoond: men bleek nog 1720 gulden over te hebbenLovende woorden waren het resultaat. DE ZILK De Stichting Jeugdwerk De Zilk heeft voor morgenavond alle politieke partijen uit de Noordwijkerhoutse gemeenteraad uitgeno digd voor een forumdiscussie. Deze discussie, die om half negen in De Duinpan begint, zal voornamelijk over drie voor De Zilkse bevolking erg belangrijke punten gaan. De woningbouw, een onderkomen voor het jeugdwerk en de peuterspeelzalen en sport en recreatie worden be sproken. De zaal is al een uur eerder open. Over de drie gespreksonderwerpen heeft de stichting namelijk materiaal verzameld, dat tentoon wordt ge steld op prikborden. Vanaf half negen mag iedere vertegenwoordiger in drie minuten de ideeën van zijn of haar partijen over woningbouw naar voren brengen. Daarna is er een tien minuten durende discussie in het forum en daarna nog eens een kwartier met het publiek. Om ongeveer tien over negen komt het tweede onderwerp in eenzelfde tijdsbestek aan de orde en om tien voor tien het laatste onderwerp. Om kwart voor elf begint een dicussie over allerhande gemeentepolitieke zaken met vragen uit het publiek. •odi het valj)SCHENDAM „Dit is een waarschuwing oncjle jongeren. Zij moe- zich ervan bewust ê|en wat zich in de ge- denis heeft afge- d, omdat deze zich mag herhalen", ver- de schrijvende bus- feur Bart Rijnhout Leidschendam. Hij zojuist zijn vijfde over de Tweede We- 'jjórlog voltooid: „De ren strijd". Het boek, istermiddag op vlieg- Ypenburg werd ge- nteerd, is een foto- ich overzicht van de "~~|ale Duitse luchtinva- n de meidagen van ^'lijnhout is er in geslaagd, enlang speurwerk twee- id niet eerder gepubli- foto's over de luchtin- van mei 1940 bijeen te in. Hij werd daarbij ge- door Hans Bredewold den Dunnen. „Ik vind ideren ook de mogelijk- ioeten krijgen om mee i aan dit soort werk. iedereen heeft de kans publiceren. We zochten nen- en buitenland, bij ilieren en de overheid" It Bart. „Het was even zoeken hè, op de gekste plaat sen", lacht Bart mysterieus. Originelen Van de tweeduizend niet eer der gepubliceerde foto's zijn er uiteindelijk vierhonderd in het boek afgedrukt, zo mogelijk met een uitgebreide beschrij ving. Veelal is van het origine le afdrukje gebruik gemaakt, er is niet aan „geprutst" om het mooier te maken. „De meidagen zullen door het zien van de foto's voor een aantal mensen gaan herleven, er zal weer een wrange smaak ontstaan, maar het belangrijk ste is, dat dit werk een waar schuwing is voor het nage slacht", aldus Rijnhout. Hij doelde hierbij op anti-militai- ristische groeperingen zoals de actiegroep „Onkruit", die hij met zijn boeken op andere ge dachten probeert te brengen. Volgens Rijnhout is er in onze tijd overal een gebrek aan goe de leiding, waardoor groepen zoals Onkruit kunnen ont staan. „De verloren Strijd" geeft een beeld van wat; er allemaal met onze vliegtuigen en de lucht macht in en na 1940 is ge beurd. „De luchtmacht had het moeilijk in die tijd", vertelt de heer M.H.G. Coolen, hoofd sectie militaire luchtvaarthis torie, tijdens de presentatie van het boek. Toen Nederland De commandant van de luchtbasis Ypenburg, kolonel Franqois overhandigt het eerste van „De verloren strijd" aan Bart Rijnhout. Daarnaast Hans Bredewold en Wim den Dunnen (van links naar rechts). in het begin van de oorlog werd aangevallen door de Duitsers, kon het leger zich maar moeizaam verdedigen. Coolen: „In de jaren dertig be zuinigde de regering fors op detensie. Daardoor hadden we maar weinig materiaal en bo vendien nog van slechte kwa liteit ook". Maar ondanks de slechte uitrusting werd er tij dens de meidagen dapper strijd geleverd. De Nederlan ders wonnen zelfs de slag om de vliegvelden rond Den Haag. Vliegveld Ypenburg speelde hiebij een belangrijke rol en werd daarom gekozen voor de uitreiking van het boek. Volgens de heer Coolen is de strijd van de luchtmacht in die dagen is op een voor treffelijke manier in het boek vastgelegd: „De foto's zijn een goede visuele aanvulling op eerder verschenen bestaande geschiedschrijving over de Tijdrovend De 35-jarige amateur-histori cus Bart Rijnhout probeert met zijn werk zwarte gaten op te vullen met nieuwe feiten. Hij besteedt naast zijn dagtaak als chauffeur bij de HTM zo'n vijf uur per dag aan zijn tijdroven de hobby: De luchtmacht in al zijn facetten tijdens de Tweede Wereldoorlog. In ruim drie jaar tijd stelde hij al vier boe ken samen met een schat aan nieuwe gegevens: „Het myste rie van de L7788" over een bij Leidschendam neergestorte Wellington en zijn Tsjechische bemanning, „The sky is our ocean" over het Tsjechische squadron, „In Dienst van hun naaste" over pilotenhulp door Nederland en „De slag om Arnhem" over de ontsnapping van een RAF-navigator over de Rijn. Zijn er in de toekomst nog meer boeken te verwachten van de schrijvende buschauf feur? „Ik ben bezig met een aantal projecten, maar daar kan ik nog niet verder over uitwijden. Ik kan alleen zeg gen dat ik nog lang niet klaar ben. De uitgevers zullen nog veel van me horen". ELLES DE BRUIN IRSCHOTEN De pcommissie financiën verkeer wijst iedere rijzing af ten aanzien de aanleg van Rijks- 11. „De weg is al eni- r^jjaren geleden door .Jpel van een motie de gehele gemeente afgewezen en dat ook het samenwer- sorgaan Bollenstreek weten", aldus de mening van de gehele raadscom missie. Het Samenwer kingsorgaan wil de aanleg van Rijksweg 11 tot aan de rijksweg 44 en dat be tekent een rijksweg dwars door Voorschoten. De brief van het samenwer kingsorgaan Bollenstreek zal door Voorschoten af gedaan worden met het zenden van een afschrift van de motie van de ge meenteraad. De Tramstraat is een kleine verbindingsweg tussen Voor straat en Schoolstraat. Er heerst een verbod voor alle verkeer. Omdat regelmatig auto's door de straat rijden, komt er thans aan beide zijden van de straat een paal in het midden. De commissie was slechts ten dele tevreden, want ook bromfietsers en fietsers maken gebruik van de straat en deze wil men ook weren. Een sluis is praktisch niet mo gelijk omdat dit de doorgang voor invalidenwagens ook on mogelijk maakt. I*olitie-toe- zicht lijkt volgens de commis sie de enige oplossing. Verheugd is de commissie over de toezegging van de Ne derlandse Spoorwegen dat rond 1983 een tijdelijke halte „De Vink" in de spoorbaan Leiden-Den Haag v.v. ge maakt kan worden. De halte betekent een uitkomst voor de bewoners van Noord-Hofland. Tot nu toe wilden de spoorwe gen de halte .eerst ontwikkelen nadat de spoorbaan omhoog gebracht zqu zijn. Zelf ver wachten de spoorwegen dat in 1983 enige duidelijkheid zal zijn over een eventuele hoge spoorbaan. Een en ander hangt ook af van de voortgang van het Leidse uitbreidings plan Stevenshofjespolder. De gemeente Voorschoten krijgt „om niet" enige gronden van Prinses Juliana en kan grond aankopen van de heer A. van der Valk, waardoor de aanleg van het fiets-/voetpad rondom de begraafplaats Ro- senburgh een feit kan worden. De commissie is niet bereid alsnog te gaan praten over eni ge varianten rondom de uitrit vanaf de Prinses Bernhard- laan naar de Wijngaardenlaan. Die uitrit komt er. P® JSCHEND AM Drie pwijkse sportverénigin- Gyversto, HVS en pwijkse Boys, zijn na gemeenschappelijke stu- ot de slotsom gekomen ir een mogelijkheid be- om in Stompwijk een hal te bouwen. Zij heb- zich gebundeld in een ting Sporthal Stomp- in oprichting en hebben emeester en wethouders ledewerking verzocht. een lokatie hebben zij dijk voorkeur uitgespro- voor het sportpark „De horst". Hiervoor zijn drie len aangevoerd: de gun- en centrale ligging in het het feit dat veel sportbe- aars niet alleen van het iark maar ook van de lal gebruik zullen maken le mogelijkheid om de aanwezige kantine te be- n. Hoewel wethouder J.J. r voor Stompwijkse za- de lokatie minder goed blijven de sportvereni- n aan „De Meerhorst" de ;eur geven. ëstuur van de stichting in hting heeft B en W laten i dat, ook na onderzoek le financiële mogelijkhe- een sporthal in Stomp- tot de mogelijkheden be- Een nadere uitwerking le plannen wordt echter mogelijk geacht als het e een aanwijzing geeft de plaats van de sporthal vens bouwgrond ter be lting stelt. De sporten die in „De Meerhorst" wor- teoefend zouden geen en- hinder van de sporthal rvinden. Het bestuur van ichting heeft een spoedig ipebesluit gevraagd zodat 'erdere voortgang van de van een sporthal kan lil en gewerkt. De brief aan w wordt donderdag vanaf uur behandeld door de sraad Stompwijk. LISSE De plannen om de appartementen van het bejaardencentrum Rus toord eens geducht onder handen te nemen en daar bij te komen tot een ver groting van de ruimten, zijn reeds sinds jaar en dag ontwikkeld. Het schortte alleen nog aan fi nanciële tegemoetkomin gen van het Rijk, maar zoetjesaan is alles in kan nen en kruiken en naar we vernomen hebben zal voor het einde van deze maand de eerste paal de grond ingaan. Er is name lijk met betrekking tot de veranderingen heel wat meer aan de hand dan men zo zou denken. Er dient overgegaan te wor den tot renovatie en daar toe is een plan ontwikkeld dat tevens voorziet in de1 bouw van 54 premie huurwoningen. In dit plan loopt de huidige capaciteit van 84 bedden terug naar 75 bedden. Tijdens de verbouw van het huis dient hetgrootste ge deelte van de bewoners de kamers te verlaten. De wo ningen die in het plan zijn opgenomen worden echter gebouwd voor de eigenlijke renovatie uit de startblokken gaat en dus kunnen deze wo ningen dienen tot tijdelijke huisvesting. Na de renovatie zullen de woningen dan kun nen worden verhuurd als be jaardenwoningen en maken deel uit van de woningvoor raad van Lisse. De raad van Lisse gaat zich morgenavond in de gemeen teraadsvergadering over de geldlening voor de bouw van de 54 woningen buigen (6.5 miljoen gulden) en het vol gende agendapunt van deze vergadering behelst even eens een geldlening ten be hoeve van woningbouw, na melijk 44 woningwetwonin gen in Meerenburgh.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7