IN EN OM HET HUIS Bij vermindering subsidie volgend jaar geen North Sea Jazz Festive Uitkomst bij incontinentieprobleem id Avond der 6piano Vr Beroep dorpsraad De Kaag afgewezen Sportwereld Vri j spel voor lich t IN EN OM HET HUIS /KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 11 MEI 1982 PA Ab Visser overleden AMSTERDAM De schrijver en dichter Ab Visser is zondagavond op 69-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Amsterdam overleden na een slopende ziekte, waar aan hij al tientallen jaren leed. De in Gro ningen geboren dichter was aanvankelijk timmerman, maar volgde later een studie voor onderwijzer. Op zijn 22e jaar begon Visser te schrijven. Hij schreef zowel ge dichten als verhalen, jeugdboeken, detec tives, een historische roman en twee stu dies over de misdaadroman. Van zijn hand verscheen ook de jaarlijkse uitgave „Plot", een bloemlezing van detectivever halen. Hoewel Ab Visser de laatste tien tallen jaren ernstig ziek was, reisde hij nog veel. Hij deed dat met zuurstofflessen, die hij nodig had om in leven te kunnen blijven. Nedelandse speelfilmmakers boos op CRM AMSTERDAM Het Genootschap van Nederlandse Speelfilmmakers is boos op het Ministerie van CRM, omdat dat weigert te praten over een regeling van de schade, die door uitzending van speelfilms door tele visie-piraten is toegebracht aan de Nederlandse film. Het genootschap dreigt met gerechtelijke stappen. In een gisteren opgestelde verklaring zeggen Ate de Jong en Wim Verstappen dat de Bioscoopbond welis waar door het voeren van taloze processen een einde heeft gemaakt aan de diefstal van films door piraten, maar dat de regering speelfilmpiraterij officieel nog steeds toestaat CRM heeft de machtigingsvoorwaar den in de vergunning voor kabelexploitaties nog steeds niet aangepast. Het genootschap verklaart dat, als een schappelijke regeling onmogelijk blijkt te zijn, de Nederlandse fil mers een andere weg in zullen moeten slaan. Volgens hem zal de schadevergoeding veel hoger worden, als het tot processen komt Nieuwe filmrol voor Sophia Loren ATHENE De Italiaanse filmster Sofia Loren zal de ti telrol spelen in de Ameri kaans-Italiaanse speelfilm „Madame Hortense", die dit najaar in Griekenland zal wor den opgenomen, aldus het Atheense dagblad Messimvri- ni. Volgens het bericht wordt het een rolprent over het leven van de gelijknamige courtisa ne uit de Griekse geschiedenis, die haar gunsten gelijkelijk verdeelde tussen de Franse, Britse en Russische admiraal wier schepen rond de eeuw wisseling het eiland Kreta be schermden. Nominaties „Tony Awards" bekend NEW YORK Twee musicals, „Nine" en „Dreamgirls", en het toneelstuk „The life and adventures of Nicholas Nic- kleby" gebaseerd op de roman van Charles Dickens zijn de grootste kanshebbers op de felbegeerde „Tony Awards", zo is gisteren bekendgemaakt. „Droommeisjes", een produktie van Michael Bennett, over een drietal zangeressen als de „Supre- mes" waren, kreeg 12 nominaties één minder dan „Ne gen", een musical naar Federico Fellini's surrealistische film „8 1/2". „Het leven en de avonturen van Nickleby", dat korte tijd door het Britse toneelgezelschap „Royal Shakespeare Com pany" op Broadway wordt gespeeld, behaalde 8 nominaties. Voor een kaartje voor een voorstelling van het 8,5 uur duren de stuk „Nickleby" moet 100 dollar worden neergeteld. Meer dan 600 theaterdeskundigen en journalisten zullen uit maken welke van de voorgedragen produkties de prijzen in de wacht gaan slepen. Tijdens de jaarlijkse uitreiking van de Tony Awards (in 19 categorieën) op 6 juni zullen de uitslagen bekend worden gemaakt Avond dor zoo plano's In het Kon. Conservatorium. ♦EHI Het tweede van de drie gratis meiconcerten in het Koir~°' Conservatorium vond gisteravond plaats en was goj' schouwd geconcentreerd op pianist en componist Maarterr Weliswaar was hij maar één van de zes pianisten, maar df de vijf stukken waren van zijn hand, terwijl de twee I stukken van Steve Reich in zoverre functioneel waren orf°j uitgangspunt voor Bons nieuwste stuk dat deze avond eerst gespeeld werd, vormden. Dit stuk, Display for 6 tfn 1 and pianotuner bleek een auditief en visueel fascinere$,a. met een netwerk van deels trapsgewijs, deels geleidelijj e. schuivende akkoordformaties. Tevoren was een aantal r gelijk in alle vleugels verstemd. De stemmer liep op gezefor menten naar bepaalde instrumenten en zorgde ervoor defn'n stemming-zweving, met behulp van rubberen dempertjeslv|V nemen en weer aan te brengen. rvt?M UAAP m DEN HAAG „Als de Haagse wethouder voor kunstzaken drs. F. Vooys- Bosma haar plannen doorzet en de subsidie voor ons festi val in 1983 met 20.000 gulden verlaagd, dan verwachten wij dat het North Sea Jazz festival geen doorgang meer zal kunnen vinden". Dat zei Wiebe Buma, lid van het Stichtingsbestuur van het North Sea Jazzfestival giste ren op de persconferentie van het inmiddels wereldbe roemde festijn. „Als de gemeente met de ge dachte speelt, hobbiïst en im presario Paul Acket doet het toch wel dan hebben ze het mooi mis. Wij wensen name lijk onder geen beding de in ternationaal geroemde artistie ke kwaliteiten en de unieke programmering (het enige fes tival waar alle stromingen uit de jazz aan bod komen) van het festival aan te tasten". Volgens Wiebe Buma vaart Jon Hendricks Company Den Haag wel bij het North Sea Jazz Festival. „Het econo misch effect is groot. De hotels zitten vol en ook de midden stand profiteert van de jazz- bezoekers (waarvan 40 procent uit het buitenland afkomstig is). Bovendien is het een goede promotie voor de stad". De totale kosten dit jaar van het gebeuren, dat op 16, 17 en 18 juli in het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag wordt gehouden, zijn ruim twee miljoen gulden. Een flink bedrag daarvan is de huur van SÉ* lil David Murray het Congresgebouw. De orga nisatoren zijn momenteel in onderhandeling om dat bedrag volgend jaar te verlagen om dat de onderneming een enor me slok geld verdient met de opbrengsten uit horeca. Het bedrag dat de stichting aan Astrud Gilberto subsidies krijgt is 340.000 gul- Freddie Hubbard voor de Raad van de Kunst, den waarvan CRM 150.000 die in 1981 slechts 50.000 gul gulden betaalt. Het festival dat dit jaar voor de zevende keer den subsidie wilde verlenen na een kijkje in de program- wordt gehouden, zal volgens mering. De Tweede Kamer de organisatoren ruim 30.000 wilde echter 150.000 gulden mensen trekken. Wiebe Buma had ook geen goed woord over uit. Buma vroeg zich af of de Raad voor de Kunst wel com petent is. Het festival is net als vorige ja ren in alle zalen van het Con gresgebouw ondergebracht, waarbij ook het dakterras, het Tuin Paviljoen en een nj geheel gereed gekomei onder de hoofdingang vj gebouw (voor het gemaj rouselzaal 2 genoemd) gebruikt. De Bon Bif wordt gereserveerd sessies en het open podij Studio 2000 is weer het! Sea Jazz Film Festival|SC muzikanten die het zullen betreden zijn onï deren Benny Goodman f All Star groep, het tri klarinettist Jimmy O Gerry Mulligan and his) Lionel Hampton, Stand Modern Jazz Quartet, Lizards, Etta James, house en Joachim KCili AVRO maakt opnamer1 het gebeuren, die begii be tember in de „Nacht 4 Jazz" vanaf tien uur opjov levisie worden uitgezonqQp] worden dit jaar ook plaaL men gemaakt, terwijl cj. gangskaarten dezelfde]1^' hebben als vorig jaar. Y (nt< sch DE KAAG De commissie bezwaar- en beroepsschriften heeft gisteravond besloten het bezwaarschrift van de dorps raad De Kaag gericht tegen de overdracht van het Kaagpont aan een particulier, niet ont vankelijk te verklaren. Men meent dat de verkoop van het pont, alsmede het in bruikleen geven van erbij behorende ge meentelijke goederen, privaat rechterlijke aangelegenheden zijn. Naar het oordeel van de commissie houdt het raadsbe sluit tot overdracht van het pont geen publiekrechtelijke of bestuurlijke zaken in en is daarom niet ontvankelijk voor een Arob-procedure. In populaire bewoordingen be tekent dit dat de gemeente on dernemer is geweest en dus het recht heeft het pont en de exploitatie ervan over te doen aan een particulier. De afge sproken subsidieregeling met de firma Ponto is een persoon lijke beschikking en houdt, naar de mening van de com missie bezwaar- en beroeps schriften, geen verdere ge meentelijke verantwoordelijk heid in. De commissie is met haar eindbeslissing niet over één nacht ijs gegaan. Reeds vorige week is er langdurig vergaderd, waarna besloten is tot verdaging. „Het was een moeilijke beslissing; pas na lang beraad hebben wij ge meend niet gerechtigd zijn deze zaak te behandelen", zei een van de commissieleden gisteravond na afloop van de vergadering. Tips voor Duindigt WASSENAAR Drie rennen en acht draverijen staan er morgenmiddag op het pro gramma van de Wassenaarse baan Duindigt. De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. LONbENPRIJS: Viola Lelywaard, Vic Sypesteyn en Valentijn D. LIVORNOPRIJS: Boxberger Clio, Season Raaphorst en Savel. DUBLINPRIJS: Velino Majo, Unica Stella en Uzelia Hanover. MADRIDPRIJS: Uniek Fortuna, Uvenia en Utrillo Dear. LISSABONPRIJS: Vancouver Cede, Volta Rotary en Vryo Buitenzorg. ATHENEPRIJS: The Black Arden, Stella Signal en Silver Lady. LEICESTERPRIJS: Anneke Raap horst, Pfalzlauf en Duke. BERNPRIJS: Utrecht Fortuna, Sven Westlandia en Udo Boy. BELGRADOPRIJS: Sirikit van A, Pancreas en Romaja E. ROMEPRIJS: Unpredictable, Titana P en Tom Westlandia. PARIJSPRIJS: Umberto K, Talon Beroona en Sebastiaan. EINDHOVEN De 21-jarige spits Gerrie Dijkstra van PSV verhuist naar streekgenoot Helmond Sport. Met de komst van Dijkstra naar Helmond Sport dreigt Peter Alkemade uit de boot te vallen. Helmond Sport, dat hem leende van PSV, heeft hem nu niet meer nodig. Ook PSV geeft de oud speler van VUC geen contract BALTIMORE - De bokscarrie- re van Sugar Ray Leonard loopt gevaar. De wereldkam pioen zwaarweltergewicht on derging een oogoperatie, om dat het netvlies losliet. Op nieuw zo'n blessure zou blind heid kunnen betekenen. BARCELOS Het Neder lands rolhockeyteam bezet na het gelijkspel van 2-2 tegen Spanje de achtste plaats in het toernooi om het wereldkam pioenschap. Het bezit zes pun ten, vijf minder dan de koplo pers Portugal en Spanje. BUGOJNO - Schaker Jan Timman versloeg in Bugojno Bent Larsen. Kasparov is lei der met 2,5 uit 3. HRADEC - Amateurrenner Johan Lammerts won de eer ste etappe van de Vredeskoers en werd leider. Daams werd 37e, Takens 44e, Van Asten 70e, Rooks 72e, Van der Poel 73e. PERUGIA - Chris Evert won het damestennistoernooi van Perugia door met 6-0, 6-3 te zegevieren over Hana Mandli- kova. WARSCHAU - Widzew Lodz veroverde de Poolse voetbalti- tel en Dinamo Berlin de Oost- duitse. LONDEN - In de Engelse voetbalcompetitie speelde Tot tenham Hotspur gisteren 2-2 tegen West Ham United. MOSKOU - Dinamo Kiev greep de Russische voel ker. KOPENHAGEN - Uit- zevende ronde DeenseMi balcompetitie: F^ E f, BIJLAGE BIJ UW KRANT M INFORMATIE OVER FILMS, THEATER, RECREATIE,EXPOS if' EN EEN COMPLETE AGENDA Tot 29 mei is in de Riet veld koepel (Metz) aan de Amsterdamse Keizers gracht een internationale tentoonstelling te zien van alles wat met wonin ginrichting en huiselijk leven te maken heeft. Hierbij zijn vijftien jonge Nederlandse ontwerpers ingeschakeld om het pu bliek te laten kennisma ken met ultra moderne vormgevingen voor meu bels, vazen, schalen, tas sen en zeer veel lampen. Lampen vormen een integre rend deel van het interieur. Daardoor verdienen ze extra aandacht, die ze niet altijd krijgen. De Italianen hebben een reputatie verkregen op het gebied van verlichtingsar matuur, vooral met betrek king tot kwalitatief technisch vernuft en de goede toepas sing van „halogeen", dat bij twaalf volt brandt en meer branduren oplevert dan de gloeilamp. De Nederlanders, zo krijgt men de indruk, vol gen de Italianen met hun ont werpen op de voet Bovendien zijn ze gegrepen door de rage van bezuiniging op stroom. Dit kwam sterk naar voren door de bescheiden en sterke vereenvoudiging in vormge ving van hun armaturen. Er was duidelijk rekening gehou den met energieprijzen, door de mogelijkheid te dimmen en zo het stroomverbruik te rug te dringen. Bureaulamp van 11 watt Mart van Schijndel (38) kwam met een lampensysteem van 'LOTUS WAND LAMP' 17 armaturen, dat nog niet in de winkels te koop is. Dat zal pas over twee maanden het geval zijn. Van Schijndel mikt op een stroomverbruik van 20, 60, 90 Watt per uur. Bu reaulampje „Martech" staat als een pressepapier op het werkblad met een horretje voor het lichtend voorvlak, dat de straling van de inge bouwde TL-buis verdeelt, zo dat je nooit in het licht kijkt Een handgemaakt stuk kuns tnijverheid dat met een goede lichtopbrengst maar 11 Watt per uur verbruikt. Mart deed zijn ideeën op bij het Japan Institute dat in 1978 een prijs vraag over verlichting uit schreef. Voorlopig echter ziet hij zijn lampen, waarbij een in U-vorm gematteerde TL-buis (met beide „benen" op de grond staande, dus een omge keerde grote U van Utrecht) voor verlichting in doorge trokken kamers, uitbouwen, hobby- of werkplaatsen, die hiermee veel energie kunnen besparen. „Een nieuwe gene ratie lampen met het kleinste stroomverbruik", noemt hij de objecten uit de serie. „Ze hebben de kleur van dag licht", toont hij, eed tafellamp van wit gemoffelde geperfo reerde staalplaat bij een raam houdend. Dit klopt. Het hel derde buitenlicht wordt door de straling van de lamp geïn tensiveerd. Maan aan de muur Interessant is de nieuwe „Lo tus" wandlamp van producen tontwerper Menno Dieperink uit Amsterdam van wit met grijs metaal en wit opaline glas. De gloeilamp die erin is weggestopt, gebruikt 75 Watt maximaal. Dieperink ziet zijn lampen, die eruit zien als een bleke lichtgevende maan in een rij aan de muur. Ze zijn gevat in een luchtig V-vormig stalen frame, waarin de ronde vorm als het ware wordt ge- f ';J c MAT. 7ffW GLOEILAMP Gematteerd vloeit het licht uit deze maanvormige lam pen met ingewikkelde constructie (Dieperink). presenteerd. Onderaan hangt een dun schakelaartje. De „Lotus" is er ook ïn staande lampuitvoering, waar de stan daard stevig geplant staat op twee V-vormige vlakken. De bedrading, dun als harpsna ren, is in strak getrokken rode snoeren gemonteerd, die van beneden naar boven in de open standaard lopen, dus zichtbaar voor het oog. Bloem Naast de verchroomde lamp als een reuze chrysant met lange buisvormige, zich ont vouwende, „bladeren" (Joep Beijl, Den Haag), die als „stamper" een lichtpunt in het hart van de bloem had, was deze designer samen met Henny Riem Vis onder de naam „Switch Design" verte genwoordigd met de AMP- lamp, een voetplaat met daar op onder een flauwe hoek een kolom als omhulling van het electrische gedeelte. Het lich tende deel bestond uit een TL-lamp in een transparante acrylaat buis, waarover een gewapende flexibele slang. Met een schakelaar in het bo vendeksel kan de lamp wor den gedimd (energiebespa ring). Een toonbeeld van ui terste simpelheid, waaraan niets is toegevoegd. Switch Design maakte ook een drie hoekige uitstalkast met smalle gekleurde lichtstrepen, die Een lamp waaraan niets toe te voegen is. Knap tech nisch werk is de schuine» stand van de lichtende buis. Varianten van tafel- en bureaulampen met uiterst zuinig energieverbruik. Geheel rechts: slank lampje „Martech" voor op het bureau. neonachtig aandoen. In de kast liggen drie glasplaten, waarvan de zijkanten in een hoek van 60 graden geslepen zijn. Beijl is sterk in het ont wikkelen van nieuwe mate rialen en knappe constructies. Behalve de hier genoemde ontwerpers, is er op de expo sitie ook uitstekend werk op lampengebied te zien van an dere Nederlanders. De ten toonstelling is in haar alge meenheid de moeite waard er een kijkje te gaan nemen, ook al wegens de toenemende ver fijning van de techniek, als bijvoorbeeld in het snugger verstoppen van de steeds klei ner wordende transformator bij halogeenlampen. Hierdoor krijgt de ontwerper meer vrij heid zijn armatuur te vereen voudigen. Meer medemensen dan men op het eerste gezicht denkt kampen met een moeilijk te verwerken probleem: het onvermo gen om urine op te hou den. Men praat er niet met anderen over en draagt zijn narigheid al leen. Soms is de inconti nentie zoals dit probleem wordt genoemd, gelukkig van korte duur als bij voorbeeld bij postopera tieve nawerking, na pros taat-operaties bij mannen. Soms heeft heeft het te maken met nier- of blaas- euvels. Evenals bij andere vormen van niet adequaat lichamelijk kunnen reageren, heeft men gezocht naar oplossingen: bij na of geheel onzichtbare pro thesen of aanpassingen, zodat de handicap zoveel mogelijk aan het oog onttrokken en soms zelfs opgeheven wordt Bij incontinentie is een effect vol systeem in het leven ge roepen, waarbij een normaal onderbroekje wordt gedragen, met daarin een buidel, waarin een soort „luier-maandver- band" zit, die de vloeistof ab sorbeert, zelf droog blijft en ook de huid drooglaat. De in houd van de buidel kan ge makkelijk met één hand ver wisseld worden, zonder het broekje uit te trekken. De naam is Kanga-broek er derscheidt zich nauwi van andere foundation. Er is keuze uit veel modi ook een slipje zit in de cc tie, die het dragen van na luitende kleding mog j maakt. Ook nieuw is de daard onderpantalon vooi ren, gesneden naar de no le broek met vooropei Alle modellen zijn levei in de kleuren wit, blu< skin in de maten S, M, EL. 50 Folder te verkrijgen Nederland BV, Antwoo: 224, 5000 VH Tilburg. Het handschrift van de Nederlandse groep „young homemakers,, Ter illustratie van de se ontwerpers, die tot 29 Metz in Amsterdam „kijk op stoel en tafel" mei binnen het kader poseert, een greep van de groen Nederland- van ..Meubel 1982" hii hun eigentijdse visies: yjt\ijup üiuci en idici iiici uuiucii net K TINY FRANCIS van de groep Nederland- van „Meubel 1982" Parachute-tafeltje van binnenhui- Architectonische stoel van Han Die- Grenen leunstoel" van Fredeil" sarchltect Peter Sas. gemaakt uit ke met rugleuning van 90 graden. Flesseman met zittlnq en leuniik zwarte kunststof. Materiaal 18 mm dik berken multi- van verfijnde grenen delen plex (glas oppervlak, fijne struc tuur).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6