Stille Mare kreeg een uitgebreid terras, waar je onbezorgd kunt Ikruimelen met een Donkersteegje lg ad/regio Stadsbestuurder cees waal heeft gelijk-. k waliteitsverbetering van open ruimten eids amateurfestival vestigt aandacht op Waaggebouw en Anjerfonds Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. jr MUZIEK, DANS EN THEATER LEIDSE COURANT DINSDAG 11 MEI 1982 PAGINA 5 elke ochtend. „Ouwe spullen kun je niet verkopen", is een axioma van Herman Bos. Nu eerst even ^en hap van een Donkersteegje, en de kokos snippers kruimelen alle kan ten uit. Als je aan een tafeltje met z'n vieren zit te smullen, levert dat derhalve een on- dergestoven laken op. Daar om adviseert Herman zijn clientele ook: neem lekker mee, voor thuis! Ja ja. het is zonder meer fijn kruimelen, en voedzaam ook nog. Meer nieuws van Herman Bos: „Oqderwets banketbakkers ijs. Gaan we ook weer draaien, met verse vruchten- Deze promotie is al ingeleid door een leraar ijs uit Amster dam. Verse citroenen, aard beiden, banaan en yoghurt. We hebben proefgedraaid. Gaan nu afrekenen met sim pel ijs en verwaterde fabriek- stoestanden. Net zoals die Ita liaanse jongens het maken; die draaien het ook zelf. Echt puur echt. 's Winters wellicht wat dikker dan 's zomers, dan mag het wat wateriger zijn. Het is gewoon 't recept aan passen". Ach, Leiden valt nog best mee. Dat is ook Bos' overtui ging. Als je er maar aan werkt. Eventueel met Don kersteegjes. Doet er niet toe. Een lichtbolletje in donkere tijden. En het gaat erin als koek. Als het beesie maar een naam heeft, en andere bak kende broeders kan opwek ken hetzelfde te doen. „Want hier is zelfs een nauwelijks geheel ontgonnen gebied", weet Herman Bos, uit onder vinding. „De Leidenaar is een lekkere snoeper, maar hij wil wel veel hebben. Ja zeker, Leidenaars zijn lekkere eters". En ook al daarom rin kelt bij Hendriks dagelijks de kassa onafgebroken, in een ritme waaraan „Leiden Leeft" telkens weer nieuwe impulsen tot voortgaan ont leent. Ideetje van Herman Bos, „ik hou van iets zots erin": pannekoek met mosse len en garnalen („u begeeft zich op glad ijs,,). Ook Toon Hermans zong eens: „En zo lang de lepel in de breipot staat, treuren wij nog niet, treuren wij nog niet Nou, en dat doen ze dan ook niet, daar in de Donkersteeg en aan die Stille, herboren Mare... vredigende belangstelling. Omdat toen bleek dat nog meer amateurgroepen zich voor een dergelijke manifesta tie interesseerden, werd beslo ten dié op een volgend festival aan bod te laten komen. Het is, evenals in oktober, de bedoeling om de optredende groepen door eigen ondervin ding met de kwaliteiten van de Waag kennis te laten ma ken. Daartoe moet zeker de fraaie vormgeving van het in terieur gerekend worden, dat bovendien in een uitstekende staat van onderhoud verkeert. De beslotenheid, die de ruimte bezit, verhoogt haar aantrek kelijkheid verder. Desondanks bieden de oppervlakte en de akoustische kwaliteit talrijke mogelijkheden voor uitvoerin gen. Het verloop van het festival, dat uitvoerig zal worden geë valueerd, is beslissend voor wat in de naaste toekomst in de Waag gaat gebeuren. Een aantal activiteiten staat voor het najaar echter reeds vast. Het betreft hier exposities van Leidse beeldende kunstenaars, de zogenaamde Triënale, een manifestatie van kunstenaars eveneens uit Leiden en een tentoonstelling over archeolo gie. Toegangsprijs De toegangsprijs, een rijks daalder, wordt geheven ten bate van het tweede doel, dat met het festival wordt ge diend: het Anjerfonds. Deze afdeling op provinciaal niveau van het Prins Bernhardfonds, ondersteunt sinds jaren talrij ke amateurgezelschappen met. doorgaans zeer aanzienlijke geldbedragen. Tot nu toe orga niseerde de gemeente Leiden een huis-aan-huiscollecte ten behoeve van het Anjerfonds. Nu dat te arbeidsintensief is geworden en algemeep als te ouderwets ervaren wordt, tracht de gemeente de zoge naamde Anjeractie in het festi val te integreren door die groepen op te laten treden, die met de steun van het fonds het meest gebaat zijn. Het festival is zodoende een initiatief geworden, dat aan een aantal actuele culturele belangen tegemoet komt. De Waag krijgt publiciteit, het Anjerfonds eveneens en bo vendien geld, waarmee de op tredende groepen geholpen kunnen worden. Deze hebben tevens gelegenheid om op te treden, hetgeen een stimule rende invloed op hun werk kan hebben, niet in de laatste plaats door eikaars verrichtin gen te beluisteren. Het programma van het festi val is overvloedig. Het valt uiteen uiteen in muziek- en theatervoorstellingen. Om het geheel zo gevarieërd mogelijk te presenteren, brengen in een aantal gevallen op één avond meerdere gezeldschappen een andere kunstuiting. Binnen het onderdeel muziek, dat de grootste plaats in het programma inneemt, heeft een aantal „klassiek" gerichte con certen plaats. Woensdag 12 mei start het festival met een concert door het kamerorkest Madrigalesko onder leiding van Henk Briër, dat werken speelt van onder meer Mozart en Tschaikowski. Vrijdag 14 mei treedt het Jeugd kamerorkest Leiden op, eveneens onder leiding van Henk Briër en het blazersen semble van de Streekmuziek- school. Het programma ver meldt werken van Handel, Mozart en Gounod. Het studentenorkest Collegi um Musicum onder leiding van Bruno de G reeve verzorgt eveneens een instrumentaal gedeelte op dinsdag 18 mei), waarin Simple Symphony van Benjamin Britten en een sere nade van Julius Röntgen aan bod komen. Daarnaast zingt hefv C.M.kamerkoor Carna valsliederen uit de Italiaanse Bridansco. Renaissance en liederen van Joseph Haydn. Woensdag 19 mei wordt het vierde instru mentale concert gegeven door het kamermuziek gezeldschap van Sempre Crescendo: C-dur. Op vocaal terrein zijn meerde re stijlen te beluisteren. Op za terdag 15 mei brengt het ope rettegezelschap „Crescendo" een selectie uit haar repertoi re, waarna een korte eenacter volgt „Help, ik leef", door de toneelvereniging „Tot ieders genoegen". Het mannenkoor „Kunst na arbeid" brengt liederen in ver schillende talen: Latijnse, Rus sische, Duitse (van Schubert en Bruckner) en Nederlandse (van Orlando di Lasso en Edu- ard Flipse). Maandag 24 mei brengt het Leids kamerkoor onder lei ding van Ton Beckers een in teressant programma, dat reikt van de Italiaanse Barok (het Magnificat van Vivaldi) tot en met Debussy en Hindemith. Woensdag 26 mei treedt het gemèngd kamerkoor Lingua musica op met Aristos Bouïus als dirigent. Het programma moet nog worden ingevuld. Folkmusic Het niet-klassieke, maar wel muzikale gedeelte betreft de Folkmusic. Het gaat om de Marokkaanse muziekgroep Nass Eddiwan. dat is samenge steld uit Marokkaanse jonge ren, die in Nederland wonen. West-europesese folk wordt uitgevoerd door de Schotse groep Mc Caimans op donder dag 13 mei. Op 21 mei presen teert de Leidse Folkclub een aantal van haar amateurarties ten. Het niet-muzikale gedeelte, voorzover nog niet aan bod ge komen, betreft een dansavond op zaterdag 15 mei. De dans groepen Bridansco en Dansva- riant, die een moderne dans stijl laten zien, worden ge volgd door de acrobatengroep Lazerus en de Performance danseres Michel Second de Blanchet. Woensdag 19 mei om 13.00), zullen, als het weer het toelaat, vier straattheatergroepen van de Haanstrakweekschool op treden op het Stadhuisplein. Deze voorstellingen zijn be doeld voor kinderen, evenals de voorstelling, die kinder theater KLEF geeft op woens dag 26 mei. Het stuk De Apollostraat" dat dan wordt opgevoerd, is bestemd voor kinderen tussen 6 en 10 jaar De theatergroep Toverlei ten slotte, brengt op donderdag 27 mei „Tweelicht" van Eric Schneider. Alle voorstellingen beginnen om 20.30, tenzij anders is aan gekondigd De toegangsprijs bedraagt 2,50, met uitzonde ring van het concert door de Mf Caimans, dat ƒ5,- of 7,50 erf Leidse city heeft er s gisteren een terras, levens een behoorlijk dzame lekkernij bij. iof de weersomstandig- len er speciaal voor iteld waren (wat je je t zou kunnen voorstel- bij activiteiten van e vh Leids City Centrum C), lag de Stille Mare emaal in het nieuw te keren in een steevaste, lijk beetje op tempera- osjir gekomen lentezon, ssen Nieuwe Rijn (met „gepavoiseerde" hou- Waag-loopbrug) en nog naamloze pleintje ir de Hartebrugkerk, alles er kersvers uit: nieuw terras (naast bestaande van Art House), een veeldelig „tuin"- alias terras- 'leublement, bloot- ifdse maar goedgemut- per platboomd vaar- ;en aangevoerde geno den, en bij wijze van isvtje een luchtig gebak- or vinding: het „Don- steegje", bij opper- kkige beschouwing beignet-achtige krui- beJlige soes, maar gewa^ ld met een solide op de ag liggende vulling. genoemde wel- sel, beschikbaar als stiller een lekkere honger, als vende trait d'union tussen (nu stilaan drukker wor de) Stille Mare en de pa- el lopende Donkersteeg, vir de geplaagde midden- |d ook naarstig doende is h hartslag over te slaan in ge-„detailleerde" proces een veilige toekomst moet lerkstelligen. •te broodjes van de initiatiefnemers hen met goede buur en ga-restaurateur Barkema de galerie De Oude Rijn) e heer Herman Bos, sinds eigenaar van de Donker- banketbakkerij-lunch- n Hendriks. Hij bakt niet hts zoete broodjes, maar ontwikkelt bovendien een vi sie, die hij uitdraagt binnen de denk- en doe-groep van Leiden Promotion, „Leiden Leeft". „We hebben weer een mooi, uniek stukje Leiden er bij". Dat is dan geen visie, maar een constatering. Er was al een terrasje, van De Oude Rijn, „maar nu doen we het samen". Er zijn nu twee he ren op de nieuw gemetselde bakstenen kade langs de Nieuwe Rijn, of mogelijk is dat nog de Oude Rijn. Heerlij ke aanblik, met dat afdalinkje naar het water. Schepen kun nen daar aanleggen (heer Waal, loco-burgemeester en actief stadsvernieuwer, was daar heel blij om: „ik zie nu, dat er weer schepen in de stad kunnen komen" want daar lagen een paar, van een vis serstype, met de bruine zeilen in de mast), en Herman Bos zou ook nog best vishengels willen verhuren, als de nodi ge vergunningen daarvoor binnen zouden zijn. Maar alle gekheid op twee stokjes (één daarvan is van Bos): dé Leidse promotie is opnieuw een stukje verder. Dat kon je al zien aan de fikse stadhuisdelegatie, die begeleid- door marsmuziek, als een soort watergeuzen werd aan gevoerd. Op de voorplecht de wethouders Waal en Schoute, bijna hand in hand, met in het gevolg ambtenaren en de VVV-kantoorhouderè Dekker en Hugens, zonverbrande pas toor Demmers van de Harte- brug, die steeds meer verwe ven raakt met het „stadsnet", en leden van zijn kerkbestuur (onder wie de stads-ayatollah George Gussenhoven, van wiens gezicht je niet kon afle zen of hij nu in z'n nopjes was of niet nu is een Gus nooit helemaal echt in z'n nopjes, maar hij zou het, „aardig" kunnen vinden; en dat zal hij nu wel doen); en daar waren ook de werkers aan het project: de klinkermannen, bestraters, de metselaars en zandfiguren, die allemaal van de voorzitter van Leiden Leeft, Hein Welling, een rui ker kregen in de Leidse rood witte kleuren: anjers dus. Terrasjes En een redelijk alcoholisch drankje was er ook bij, op dat De onthulling van de bron; zonovergoten nieuwe Leidse terras, dat VV V-directeur Roel Dekker verleidde tot de uitroep: „Leiden heeft altijd gesmeekt om terrasjes; welnu dan! Het ging al goed (met de Burcht en zo) en er kan nog meer bij!" Licht gezoem van de langs-lopers die niet ge laafd werden. Wethouder en loco Cees Waal bezag de stra lend belichte voorziening in een gedegen perspectief: „hier is sprake van kwaliteitsverbe tering van de open ruimten in onze stad". Hij onthulde een bronzen sculptuur op sokkel: een onverwoestbare ere krans, die je een kampioen om zou kunnen hangen als het kunstwerk niet zo zwaar was. Zijn collega-wethouder Piet Hein Schoute, die recrea tief nogal wat in de melk te brokkelen schijnt te hebben, mocht het touw van de ont hullende Leidse stadsvlag vastbinden aan een provisori sche mast. Driemaal hoog!, had je verwacht, maar de mu ziek ging verder met deinen, dat het in een vrolijke, oude stadskern nog steeds best ?n sculptuur op de Stille Ma Maar toch: Leiden leeft, en Leiden hoog! Keren we terug naar het kantoor van Herman Bos aan de Donkersteeg. Op één hoog. Een beetje rommel, maar vruchtbaar. Zijn vesti ging dateert van eind vorige eeuw, toen de koekjesfabri kant Biesiot (tot '22) er een lunchroom had. Daarna kwam Hendriks, en sinds '76 heet Bos' business nog steeds zo. Leuk hoor: „Er zijn nog steeds veel mensen van bui ten die afkomen op de naam Biesiot; Biesiot was een be grip. Maar meneer C. J. Hen driks deed het ook erg goed hier. Hij kreeg in '67 van de gemeente toestemming tot het houden van dames. Voor 5 {'aar mocht hij 10 vrouwen lebben die in zijn bedrijf dienst deden en in zijn per ceel. Uiteraard in alle eer en deugd, maar ambtelijke voor schriften ademen nu eenmaal een aparte sfeer". Kleine terugblik: in '78 wer den banketbakkerij en lunch room drastisch verbouwd. Herman Bos: „We hebben nog een echte lunchroom; met kleedjes op de tafels, bloeme tjes, en meisjes die bedienen als serveerster. Geen zelf-be- diening". En hier heb je ook de huismoeders, die zich op gezette en ongezette tijden bij Hendriks te goed kunnen doen aan de meest verrassen de hoeveelheden dikmakers. Je hebt er bij, die hun eigen meegebrachte zoetje in de koffie gooien. Maar dat is dan de laatste concessie bij een op perste, veelvuldig voorko mende genieting. En Herman Bos ziet dat alles tevreden aan, en glimlacht: „Dat nu proberen we te handhaven, in een aanmoedigende variatie op Je maintiendrai". Die da mes vormen Hendriks' be trouwbare houvast; Herman Bos en de zijnen, vriendelijk en voorkomend, kunnen daar kastelen op bouwen. Grijpstuiver En je zoekt naar mogelijkhe den, nietwaar? Je blikt verder en exploreert. Zo vond Bos, al analyserend, een nieuwe, smakelijke grijpstuiver: het „Donkersteegje" gedoopt. „Je had al Breestraatjes, Steen- straatjes, en misschien nog wel meer van die trekkertjes buiten de Haagse punt om. Ik besloot tot het Donkersteegje, in het hart van Leiden. Ik heb er, bij de opening van het' terras, 150 van gebakken en uitgedeeld. Dat moesten ze in Leiden meer doen, de banket bakkers: Doezastraatjes of He renstraatjes, Morsstraatjes; ga maar door. Alles wat voor Leiden is en ons helpt met el kaar, is meegenomen. In ons land zijn nog 924 banketbak kers; een schijntje, vergeleken bij tien, twintig jaar geleden. Vorig jaar zijn er weer 30 af gevallen in de moordende concurrentiestrijd. Steeds minder blijven er over en dat is heel erg jammer. Het is een duur, arbeidsintensief bedrijf. En de consument, de klant, grijpt al gauw naar dingen uit de diepvries bij de super markt". Maar kwalitatief „en vers heid is onze grootste kracht" zien banketbakkers zich nog steeds als de besten. Her man Bos: „Het is nèt dat ex traatje erin brengen". Het nieuwe extraatje van Bos, het Donkersteegje, is een hele hap. Ik noem de samenstel ling: roomboterdeeg, aman delspijs, kersenvulling, en daarover heen een ouderwets kruimeldeeg van kokos, roomboter en suiker. Een min of meer bestaand recept; „als het maar een naam heeft", vindt Herman Bos. En kers vers. Alles is kersvers bij Hendriks; tot en met. Geldt net zogoed voor de seizoen vruchten. Verse kersen, bij voorbeeld, daar koopt Hen driks-Bos eens per jaar een hele boomgaard van en daar na gaan de ontpitte kersen in de diepvries. Arebeien, kiwi's, aalbessen en nog meer dito van hetzelfde. Alleen perzi ken of ananas leveren prakti sche bezwaren op, en dan biedt het blik weer uitkomst. Ijs Niettemin blijft „kersvers" bij Hendriks het principe van Afgelopen oktober vond het eerste Amateurfestival plaats. Ongeveer 20 groepen traden in dat kader op met wisselende, maar globaal gezien zeer be en orkest van Collegium Musicum. LEIDEN Het Amateur festival, dat van morgen tot en met 28 mei in de Waag wordt gehouden, maakt deel uit van een beleid, dat de gemeente Leiden voert om het ge bruik van dit gebouw als cultureel centrum te be vorderen. Begin 1981 stelde de gemeente hiertoe een plan op, dat zijn beslag moest krijgen in het sei zoen 1981-1982. Zij trok geld uit, waarmee allerlei voorzie ningen werden aangebracht om op- en uitvoeringen moge lijk te maken. Het ging hier om bijvoorbeeld eên podium, een piano, toneelgordijnen en verlichtingsapparatuur.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5