Gemeentelijke herindeling Rijnstreek komt op gang Alkemade wil „De Alkebiircht" in eigendom Bouw woningwetwoningen ligt stil in Ter Aar GEMEENTEN LATEN LIEFST ALLES BIJ HET OUDE HAZERSWOUDSE PARTIJEN PLEITEN VOOR BETERE JEUGDOPVANG REGI0U0UR1NAA1 f Brandweer vaak voor niets op pad LEIDEN LEIDSE COURANT DINSDAG 11 MEI 1982 PAGjflf PROVINCIE VERBAASD OVER PLANNEN VOOR GEWESTELIJK ORKEST DEN HAAG „Het thans gedane voorstel acht ik in strijd met alle voorgaande besprekingen en toezeggingen en fataal voor het voortbestaan van het in Zuid-Holland en Zeeland zo belangrijke orkest". Aldus de Zuidhollandse gedeputeerde voor culturele zaken drs. I. Günther, in een reactie op het voorstel van de minister van CRM de rijksbijdrage aan de provincie voor het Gewestelijk Orkest met ingang van 1 sep tember 1983 te beeindigen. In een telex aan de minister zegt de gedeputeerde met grote verbazing van het voorstel van de minister te hebben kennisgenomen. Mevrouw Günther zegt geen bezwaar te hebben tegen splitsing van de activiteiten van het orkest, mits dit met het budget in overeenstemming wordt gebracht. TER AAR Bij het ge meentebestuur van Ter Aar is bericht ontvangen, dat in de gemeente in 1982 geen woningwetwo ningen gebouwd zullen mogen worden. Het colle ge van burgemeester en wethouders houdt er ern stig rekening mee, dat het hier inderdaad om een „hard feit" gaat en heeft naar andere wegen ge zocht om toch een flink aantal woningen voor de inwoners te kunnen bou wen. In een notitie aan de raad zeggen B en W in deze pogingen te zijn ge slaagd en men verzoekt de raad om de benodigde gronden te verkopen voor de bouw van 22 vrije-sec- torwoningen en 21 pre miekoopwoningen. Omdat het er „inzit", dat geen contingenttoewijzing voor huurwoningen in de woningwetsfeer zal worden verkregen voor 1982 heeft het gemeentebestuur van Ter Aar getracht om op andere wijze tot de bouw van betaal bare woningen te komen. Men heeft de oplossing daar bij gezocht in premiekoop woningen en vrije-sectorwo- ningen. De premiekoopwo ningen, waarvan er 21 door de aannemer Vink en Veen- man zullen worden gebouwd, vallen erg in de smaak bij de bevolking, de vraag is nu al groter dan het aanbod, zo delen burgemees ter en wethouders de raad mede. Hetzelfde geldt voor een serie van 22 door het Bouwbedrijf Ter Aar BV te bouwen vrije sector wonin gen van een buitengewoon lage prijs. Het college zegt, dat ook hiervoor een over weldigende belangstelling bestaat en het ziet ernaar uit, dat ook al deze woningen aan eigen inwoners verkocht zullen worden. De raad wordt nu verzocht om de be nodigde grond aan beide bouwbedrijven te verkopen, waarna met de bouw kan worden begonnen. LEIDEN Een uit ge meentelijke en provinciale bestuurders bestaande werkgroep heeft discus sienota's samengesteld voor gemeentelijke herin deling in noord-oostelijk en midden Zuid-Holland. In de nota's wordt een aantal voorstellen gedaan om tot herindeling te ko men. De gemeentelijke le den van de werkgroep kiezen eensgezind voor het zogenaamde O-model, ofwel: Zij laten liefst alles bij het oude. Volgens Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland kan daar echter geen sprake van zijn. De betrokken ge meenteraden krijgen tot november de tijd om een reactie te geven op de in de nota gedane voorstel len om tot herindeling te komen. De door GS-lid drs. J.H. Boone voorgezeten werkgroep ging in september '80 aan het werk. In de werkgroep voor noord oostelijk Zuid-Holland hadden vertegenwoordigers van Ter Aar, Woubrugge, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Nieuwveen, Nieuwkoop, Koudekerk aan den Rijn, Hazerswoude, Al phen aan den Rijn, Zevenho ven en Alkemade zitting. Zij hadden tot taak een nota met een aantal herindelingsmodel len samen te stellen. Daarbij gingen zij uit van door Gede puteerde Staten en de minister van Binnenlandse Zaken op gestelde criteria. De belang rijkste daarvan is het mini mum-inwonertal van de nieu we gemeenten. Voor gemeen ten in de landelijke gebieden is dat minimum vastgesteld op 10.000 en ten aanzien van ver stedelijkte gebieden ligt dat minimum tussen 15.000 en 30.000 inwoners. Dit heeft voor vrijwel alle gemeenten in de Rijnstreek consequenties. Alleen Alphen aan den Rijn en Alkemade zouden op basis van dit criterium buiten schot blijven. Toch staan in de nota enkele modellen waarin ook de gemeentegrenzen van Al- Modellen In totaal maakt de discussieno ta noord-oostelijk Zuid-Hol land melding van negen mo dellen. Het zogenaamde mo del-O gaat uit van handhaving van de bestaande situatie en heeft derhalve weinig kans van slagen. In model één wordt uitgegaan van vijf nieu we gemeenten. In dat model wordt ook Alphen in de herin deling betrokken. Deze ge meente zou op basis van de ligging samensmelten met Woubrugge. Het totale aantal inwoners van Alphen zou daarmee op ruim 58.000 inwo ners komen. Het model van vijf nieuwe gemeenten ziet er voorts als volgt uit: Alkemade, venhoven en Nieuwkoop; Koudekerk en Hazerswoude. Deze laatste nieuwe gemeente komt in elk model terug. Ge zamenlijk tellen Koudekerk en Hazerswoude 15.000 inwo ners. Overigens speelt er ten aanzien van Hazerswoude nog een ander aspect. Deze ge meente is namelijk zowel in de discussienota voor noord-oos telijk Zuid-Holland als in die voor midden Zuid-Holland op genomen. In de nota gemeen telijke herindeling midden Zuid-Holland is er sprake van een koppeling van Hazerswou de aan Koudekerk èn aan Benthuizen. Voorts maakt die nota melding van een model waarin Stompwijk aan Zoeter- woude wordt toegevoegd. Stompwijk maakt momenteel deel uit van de gemeente Leidschendam. Braassem In de discussienota voor het noord-oostelijk deel van Zuid- Holland zijn voorts twee mo dellen die melding maken van drie nieuwe gemeenten. Eén daarvan voorziet in de nieuwe gemeenten: Alkemade, Lei muiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge; Nieuwveen, Ter Aar, Zevenhoven en Nieuw koop; Koudekerk en Hazers woude. De eerst genoemde nieuwe gemeente lijkt weinig voor de hand liggend. Welis waar grenzen deze gemeenten in hun huidige vorm allen aan de Braassem, maar de verbin dingen tussen Woubrugge en Alkemade zijn verre van ideaal. Het andere plan rept over de samenvoeging van Ter Aar en Woubrugge; Leimui den, Nieuwveen, Rijnsater woude en Zevenhoven; Kou dekerk en Hazerswoude. Al kemade, Alphen en Nieuw koop zouden in dat geval dus zelfstandig blijven. In de vijf overige modellen wordt uitgegaan van vier nieuwe gemeenten. Daarin wordt wat geschoven met Woubrugge. In het ene model wordt deze gemeente samen gevoegd met Ter Aar en in een ander plan is er sprake van een eenwording met Rijn saterwoude en Leimuiden. Ook met die laatste twee plaatsen wordt in de nota drif tig geschoven. Zo worden ze onder meer gekoppeld aan Ter Aar, Alkemade en Nieuwveen. Herindeling heeft ook finan ciële gevolgen. In sommige ge vallen zal de uitkering uit het gemeentefonds het eerste jaar lager zijn, terwijl bij andere sa menvoegingen deze rijksbij drage juist stijgt. Het samen gaan van Leimuiden, Rijnsa terwoude en Nieuwveen lijkt financieel zeer aantrekkelijk. De uitkering komt in dat geval op ruim een miljoen gulden. Noodzakelijk kwaad Het opstellen van de discussie nota werd door de gemeente lijke vertegenwoordigers van de werkgroep als een noodza kelijk kwaad ervaren. Dit blijkt onder meer uit een brief van de Ter Aarse vertegen woordiger, burgemeester P.J. Verhoef. Na anderhalf jaar van vergaderen over gemeen telijke herindeling schreef de heer Verhoef in februari van dit jaar aan de voorzitter van de werkgroep: „In alle notities en besprekingen die wij als werkgroep tot op dit moment hebben behandeld en bespro ken, is voor mij nog geen en kel zakelijk bewijs geleverd voor de noodzaak van ge meentelijke herindeling van ons gebied". Een uitspraak, die wel zeer duidelijk aangeeft met welk een tegenzin de ge meentelijke herindeling door sommigen ervaren wordt. ALKEMADE Het Alkemadese gemeen tebestuur werkt aan een constructie waar bij dorpshuis „De Al keburcht" in eigen dom van de gemeente komt. Via een derge lijke constructie kan het dorpshuis dienst baar gemaakt worden aan zowel de biblio theek als aan het ver enigingsleven. De desbetreffende voor stellen van de afde ling financiën en wel zijn worden thans te zamen met de conclu sie van de werkgroep, die zich onder leiding van de heer Wage naar met „De Alke burcht" heeft bezig gehouden, voorgelegd aan de besturen van de bibliotheek en het dorpshuis. Tijdens de gisteravond ge houden vergadering van de raadscommissie financiën vroeg wethouder H.M.L. van Duykeren een voorberei dingskrediet van niet minder dan 50.000.- om tijdig de nodige plannen te kunnen ontwikkelen. Er is namelijk veel haast bij de voorberei dingen van de nieuwe biblio theek om in aanmerking te komen voor rijkssubsidie. De wethouder haastte zich erbij te vertellen dat het slechts om een voorbereidingskre diet gaat, maar dat er geen cent uitgegeven zal worden zonder vooroverleg met de leden van de raadscommissie financiën. Wethouder Van Duijkeren deelde hij mee dat architect Stroek bereid is op „no cure- /no pay"-basis het nodige werk te verrichten. Dit bete kent dat de architect voorlo pig gratis werkt. Als uitein delijk positief besloten wordt, krijgt hij de opdracht. Van Duykeren vond het een „morele plicht" om met de zelfde architect in zee te gaan, die destijds „De Alke burcht" ontworpen had. Commissielid Van Tol kon echter niet begrijpen dat de gemeente in zee gaat met een architect die ooit een „a- functioneel gebouw" als „De Alkeburcht" ontworpen heeft. Het VGA-raadslid Kret wil de dat het gevraagde voorbe reidingskrediet eerst door de gemeenteraad wordt goedge keurd, want hij was duidelijk niet enthousiast over het plan om „De Alkeburcht" in gemeentehanden over te doen gaan. „Ik heb geen be hoefte aan een tweede „Kaagpont-debScle" zei hij. De heer Klerks herinnerde er de wethouder aan dat deze twee dagen geleden nog ge sproken had van een krediet van 10.000.-. Van Duijkeren antwoordde hierop dat hij „iets" meer geld nodig bleek te hebben om te kunnen „doorstomen". „Inhoudelijk kom ik op de zaak terug en zal u dan op de hoogte houden van alle uit gaven", zegde hij toe, waarna de commissieleden akkoord gingen. Sport-Inn van start Wethouder Soede heeft gis teravond het startschot gege ven voor de Sport-Inn die deze week in Nieuwveen ge houden wordt. Alvorens tot deze handeling over te gaan sprak hij namens het ge meentebestuur waarderende woorden over dit sportgebeu ren uit. Met name was hij blij dat ook de personeelsvereni ging van Huize „Ursula" erbij betrokken was. Er werd door de negen verenigingen een estafette gelopen en in de Ringkant werd gesjoeld en gedamd. Als winnaar van deze avond kwam de tennis vereniging met 17 punten uit de bus. Touwtrekvereniging Octopus had hetzelfde aantal, maar had de joker ingezet en dat leverde dubbele punten op voor een onderdeel. Vana vond gaat de strijd verder met een volleybaltoernooi en een wielerwedstrijd op home trainers, achtereenvolgens georganiseerd door de volley balvereniging „De Waterlan ders" en muziekvereniging „Crescendo". Rijnsaterwoude's wethouder Wenmakers overleden RIJNSATERWOUDE De heer Petrus Johannes Wenma kers, wethouder en loco-bur gemeester van Rijnsaterwou de, is zaterdag op 57-jarige leeftijd overleden. Gisteravond werd tijdens een buitengewo ne raadsvergadering het heen gaan van de heer Wenmakers herdacht. De heer en mevrouw Wenma kers vestigden zich samen met hun dochter in 1968 in Rijnsa terwoude. Twee jaar later trad hij toe tot de raad. In het begin van de jaren zeventig moest hij om gezondheidsredenen zijn werk als directeur opge ven. Zijn matige gezondheid weerhield hem er echter niet van zijn raadswerk voort te zetten. Integendeel, in 1974 werd hij wethouder en loco burgemeester. Zoals bekend nam de heer Wenmakers met een eigen lijst aan de raadsverkiezingen deel. Ook voor de komende verkie zingen stond de heer Wenma kers als lijsttrekker van „Lijst Wenmakers" genoteerd. Naar het zich laat aanzien zal de partij ook inderdaad onder die naam aan de verkiezingen deelnemen. De heer Wenmakers zal woensdagmiddag om twee uur, na een samenkomst in de Woudse Dom, ter aarde wor den besteld. HAZERSWOUDE De Hazerswoudse CDA-afde- ling is er voorstander van dat er een inspraakbijeen komst wordt georgani seerd met de jeugd, waar op suggesties worden aan gedragen die kunnen lei den tot een viering van Oud en Nieuw met min der vernielingen. Zoals bekend vierde tijdens de laatste „viering" op som mige gedeelten in de ge meente het vandalisme hoogtij. Het CDA is voor tolerantie te genover de jeugd, maar, stelt de partij, „daar mag geen mis bruik van gemaakt worden". Bij een escalatie van baldadig heden moet met hardere maat regelen worden opgetreden, aldus het CDA. De SGPen RPF, samen in de komende gemeenteraadsverkiezings strijd, vindt dat de politie te gen vandalisme strenger moet optreden. De schade moet ver goed worden en in overleg met de ouders dient de straf te worden bepaald, aldus deze groepering van reformatori sche huize. Inhouding van zakgeld, boodschappen doen voor bejaarden en een middag per week plantsoenendienst verrichten zien SGP en RPF als straffen die zouden kunnen worden toegepast degens hen die zich schuldig hebben ge maakt aan vandalisme. Strenge straffen De VVD vindt dat voorkomen beter is dan genezen middels Strenge straffen. „De oorzaak van de problemen moet wor den aangepakt". Jeugdopvang moet. aldus liberalen, ruime aandacht krijgen in het acc$m- modatiebeleid voor sociaal-cul turele activiteiten. Instelling van een gemeentelijke werk groep, waarin de jongeren zich vertegenwoordigd voelen, wordt door de VVD met vreugde begroet. Volgens PvdA en PPR moet er geschikte accommodatie zijn voor het werk van vereni gingen, clubs- en buurthuizen en jeugdsociëteiten. „Er moet naar de jongeren worden ge luisterd als ze zelf met ideeën komen. Er moet dan ook aan hen worden gevraagd waar ze behoefte aan hebben". Dat vandalisme en agressie voor komen, is niet alleen de schuld van de jeugd. Volgens de link se groepering die dingt naar een aantal zetels in de komen de raadsperiode, moet de jeugd serieus genomen worden. „We moeten ons niet mokkend af wenden in de veronderstelling dat flink straffen hen wel zal leren". Socialisten en radica len over de bestrijding van "liet vandalisme: „Het initiatie! zou genomen kunnen worden om te zien of de bereidheid er is bij scholen, politie, verenigin gen en jongeren om samen een project te starten over de pro blemen rond vandalisme". D '66 meent dat de agressie in het algemeen in Hazerswoude erg meevalt. De Democraten praten ov^r een vrij kleine groep die echt vernielingen pleegt aan te richten. De ge meente moet beleid voeren om het jeugdwerk enzovoort te stimuleren, menen de D'66 ers. Geschikte accommodatie voor de jeugd scheppen wordt als een beleidspunt genoemd. Ac ties van jeugd(verenigingen) moeten door gemeentebestuur worden gestimuleerd, is een andere oplossing die wordt aangedragen. Een harder op treden van de politie wordt niet als een oplossing gezien; integendeel, dat werkt escala tie in de hand, meent D '66 Buurthuis Bloemenwijk In het buurthuis Bloemenwijk in Voorschoten (Bar\ Sch. vd Oyelaan 15) houdt dr. S. van der Kooy lezingen over de gezondheidszorg. Van der Kooy 1 steedt ondermeer aandacht aan het gebruik en wj king van medicijnen, het voorkomen van ziekten enj relatie arts-patiënt. De bijeenkomsten worden gehb den morgen en woensdag 26 mei en beginnen om hi negen 's avonds. De kosten bedragen een gulden vq leden en een gulden vijftig voor niet leden. Rode Kruis De afdeling Rijnland van het Nederlandse Rode Kruis j morgenavond de nieuwe behuizing aan de Rhijngeesti straatweg 45 in Oegstgeest officieel in gebruik nemen. Jl T.A.J. van Eysinga, oud-voorzitter van de afdeling RL land zal om zeven uur de opening verrichten. Aansluityl wordt van acht tot tien uur een open huis gehouden wP iedereen welkom is. Zowel de colonne als de welfare zj len dan aanwezig zijn om een beeld te geven van de wei] zaamheden van het Rode Kruis in de regio. De afdek Rijnland werkt in de gemeenten Oegstgeest. Rijnsbui Voorhout en Warmond. ;of Berlijn De stad Berlijn staat centraal op een onderwijsproj van de de leerlingen van de vierde klassen VWO het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest dat van 12 tot met 14 mei wordt gehouden. De 150 leerlingen, deeld in vijf groepen, houden zich bezig met de schillende aspecten van deze wereldstad, waarbij IQ, vakgroepen geschiedenis, en aardrijkskunde sam- werken. De groepen bekijken elk een bepaalde peril in de geschiedenis, bijvoorbeeld 1933-1945. De res ui ten zullen op vrijdag 14 mei in een tentoonstellij' worden uitgebeeld. Vanaf vier uur is deze exposal voor alle belangstellenden toegankelijk. Hedy d'Ancona De PvdA Voorschoten organiseert vanavond een verft aj zingbijeenkomst met staatssecretaris Hedy d'Ancona en gemeenteraadslid Mieke Breunesse. De bijeenkomst woP gehouden in het bondsgebouw aan de Leidseweg naastf t RK kerk. Hedy d'Ancona zal spreken over emancipaties H de landelijke politiek. Samen met Mieke Breunesse zal\ m na de pauze vragen beantwoorden over plaatselijke en 7JeLjj delijke problemen. Aanvang acht uur. Lj Verkiezingen Voor alle Wassenaarders die bij de gemeenteraad* kiezingen op 2 juni voor het eerst gaan stemmen oi niseert de gemeente op donderdag 13 mei een in fori tieavond. Een forum met fractievoorzitters van Wassenaarse partijen geven voorlichting over de meentepolitiek. Zij hopen duidelijk te kunnen mal dat de plaatselijke politici de belangen van de bei king vertegenwoordigen. Vanaf half acht heeft het rum zitting raadhuis De Paauw. Jaarvergadering De operettevereniging Kunst En Volharding in Lisse donderdag terugblikken op het afgelopen jaar. De jaardJ. gadering wordt gehouden in De Voorhof en begint om agj uur. Een van de problemen, die aan de orde zullen komxr is het gemis aan een goede repetitie- en uitvoeringsruin Vooruitgeblik t zal worden op de instudering van de rette „Eine Nacht in Venedig". f TV-opnamen Opnamen voor het televisieprogramma „de TV-sho t van de TROS worden donderdagavond gemaakt in F sociaal-cultureel centrum de Schel ft in Noord wijl\ hout. De opnamen beginnen om acht uur en de i gangskaarten van zes gulden zijn verkrijgbaar bij VVV-kantorcn in Noordwijkerhout en Rijnsburg. j kende artiesten die meewerken zijn Timi Yuro, Joop en Hein Simons. feig Gezamenlijk concert De Valkenburgse Harmonie geeft donderdag met de monie Katwijk een concert in de dorpskerk in Katwijk de Rijn. De harmonies nemen elk de helft van het j gramma voor hun rekening. Het concert, dat om acht j begint, is gratis toegankelijk. 'hts CDA-bijeenkomst De afdeling Alphen aan den Rijn van het CDA ho vanavond in verband met de komende gemeenterad; verkiezingen een bijeenkomst in Aarlanderveen. 1 gebeurt om acht uur in zaal Vergeer. Aan het wo komen afdelingsvoorzitter N. Buijsert, lijsttrekker wethouder van Alphen J.J. Goedhart en de plaatst ke kandidate J.C. van Wijk-Pennings. ALPHEN AAN DEN RIJN Het grote aantal loze melc van de automatische meldingsinstallaties zorgde er in 198! dat de brandweer vaak voor niets uitrukte. Van de 70 aut< sche meldingen bleken er 56 loos alarm te zijn. Dit staat jaarverslag van de Alphense brandweer over 1981. Eei waarin nauwelijks sprake'was van vernieuwingen en of 1 teringen. Ook de brandweer moest inleveren en op de centen passen alleen onderhoud en aanpassingen gedaan konden worder werd ervoor gezorgd dat de brandweermensen konden oe en mee konden doen aan wedstrijden. Op dit gebied kaï bezuinigd worden omdat door oefening de directe paraathe houden blijft. Een groot probleem voor de Alphense brandweer is het f< veel vrijwilligers niet in Alphen werken. Als er een grote zou zijn is het niet ondenkbaar dat er te weinig mansch beschikbaar zijn. Helaas is hiervoor nog geen oplossing g den. Vorig jaar heeft de brandweer een nieuwe ladderauto gek met de „adembeschermingsapparatuur" die door zelfwerk heden in gebruik kon worden genoemd zorgt deze uitrusti voor dat de brandweer toch goed uitgerust aan de arbeic Een groot probleem is echter ook de accommodatie. Doord archief en de voorraden voor de administratie een plaats gang gevonden hebben kon men de vrijgekomen archiefi voor „dringender" aangelegenheden benutten. In 1981 werd 196 maal een beroep op de brandweer gedaai halve de loze alarmeringen waren er gevallen waarbij de j al was geblust maar ook viermaal opzettelijk vals alarm. D raamde schade was ten opzichte van 1980 fors gestegen, maal zo veel en bedroeg een bedrag van ruim 900.000 l Behalve branden, biedt de brandweer ook de helpende hal het verlossen van mensen uit de lift of het uit de sloot halej verdwaalde koeien. Bij een aantal verkeersongelukken 1 brandweer eveneens paraat om mensen uit hun auto's te l

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4