Politie wil verbod op demonstraties tijdens dodenherdenking Politie ontruimt gekraakt pand aan Rapenburg lezers Raadsvragen over gebreken aan huizen Herengracht/Zijlsingel Socialistische Partij ontvouwt banenplan LEIDSE COURANT DINSDAG 11 MEI 1982 PAGINA 3 >p De kwelgeest LEIDEN De negentien koebeesten op het weiland aan de Voorschoterweg te Valkenburg verkeerden in een deplorabele fysieke gesteldheid. Eén van de dieren, nog maar een pink, stond van ellende al niet meer op zijn poten, had tal van schurftige plekken en open wonden en was zwaar ondervoed. Bij de andere dieren schortte het voornamelijk aan voedsel. De dieren hadden hoege naamd niets te herkau wen. Het weiland bestond grotendeels uit modder. Slechts hier en daar stak een voor consumptie onge schikte graspol boven de drek uit. Dan was er nog de vuilnisbelt. Een giganti sche hoop afval, waaraan de magere veestapel zich door vervaarlijk uitste kend glas en oud ijzer ge- makkelijk konden ver wonden. De politie kwam zag en ging deemoedig tot actie over. De pink werd uit haar lijden verlost en de andere dieren werden naar een waardige boerde rij in Wassenaar over ge- ',s bracht. Na twee dagen be loofde de eigenaar van de dieren beterschap en kreeg hij zijn vee terug. Onderweg van Wassenaar naar het infernale Valken- burgse oord gebeurde er nog een slordig incident. De eigenaar reed met de veewagen in een greppel, 'Waardoor een van de koeien verdronk. Spon taan deed de man gisteren voor het kantongerecht verslag van deze trieste gebeurtenis. Direct hierop liet hij volgen, dat de die ren bij hem een best le ventje hadden. „Het is al lemaal nogal overdreven. Zo mager waren de dieren niet," wist de man zonder blikken of blozen te ver tellen. Enkele van de die ren hadden inderdaad een \ikke buik. Dat stond ech ter in verband met het !eit, dat de koeien maan- len tevoren met een fok- ier in aanraking waren •komen. Wellicht dacht de eigenaar „ze zijn dik... ze zien er goed doorvoed iit.„Ik heb er een aantal verkochtHet leverde me nog 1900 gulden op, dus zo erg kan het niet geweest lijn. Ik vind het een goede prijs,meende de verdach te. „Voor die dieren was het zeker een goede prijs... U heeft ze zeker direct aan de slager verkocht...?," zei kantonrechter Van Dijke ironisch. „Ik krijg het Jkj idee, dat meneer denkt, dat hij het allemaal goed heeft gedaan. Maar. als ik de foto's zie, wordt duide- 2 lijk, dat het een onbe schrijfelijke puinhoop was," benadrukte de offi- Ac| der van justitie, mr. Ger- mi retsen-Visser. Vervolgens 130 zette zij uiteen wat er alle- niet klopte. Het werd een trieste opsomming. De officier eiste een boete van S| 1000 gulden, waarvan 500 voorwaardelijk. Eveneens als stok ach te de deur plaatste zij een voorwaar- usf delijke gevangenisstraf van een week. „Vrij Pit tig," vond de verdachte 'fj kwelgeest. „Ik denk, dat als uw koeien konden ho ren en denken, zij de straf erbarmelijk laag zouden vinden," zei de rechter, waarna hij de verdachte conform de eis veroordeel de. Honger De snackbar lag toch op de route en zo besloot de bus chauffeur zijn openbaar vervoermiddel even aan de kant te zetten. Bij ge brek aan passagiers haalde de NZH-man alleen voor zichzelf een serie belegde broodjes. Met knorrende maag verdween de be stuurder in de sobere eet gelegenheid. Toen de man al kauwend met tal van heerlijkheden onder de arm weer zijn bus opzocht, was een motoragent juist bezig een bon uit te schrij ven. Dit om de chauffeur in te peperen, dat hij zijn bus met draaiende motor niet onbemand moest ach terlaten. De buschauffeur kon praten wat hij wilde, kon de agent zelfs een versnapering aanbieden, maar het haalde allemaal niets uit. Het dreigden on gekend dure broodjes te worden. „De agent begon gelijk te schrijven, die goe de man," zei de verdachte buschauffeur gisteren voor het kantongerecht, „Ik kon niet eens vertellen, dat ik een pookje had aan getrokken, zodat het voor buitenstaanders onmoge lijk was met de bus weg te rijden", zei de buschauf feur, die zodoende de helft van de gebruikelijke boete van 60 gulden wist af te snoepen. WIM BUNSCHOTEN LEIDEN Het raadslid F. van Oosten (PPR) heeft het Leidse gemeentebe stuur vragen gesteld over de ernstige bouwkundige gebreken aan de wonin gen in het Herengracht- /Zijlsingelgebied. De woningen in het betref fende stadsvernieuwingsge bied zijn enkele jaren oud. Uit een onderzoek van het ingenieursbureau Venema, naar aanleiding van vele klachten van bewoners, zijn ernstige bouwkundige gebre ken gebleken. Ook zou tij dens de bouw van het bestek zijn afgeweken. Het raadslid meent, dat maatregelen ge nomen moeten worden om dergelijke problemen in de toekomst te voorkomen. Het raadslid meent tevens, dat de gemeente geen zaken meer dient te doen met de betrok ken bedrijven indien de ge constateerde gebreken en af wijkingen niet volledig en voor rekening van deze be drijven worden hersteld. De heer Van Oosten wenst, dat het rapport van het inge nieursbureau zo spoedig mo gelijk in de betreffende raadscommissie wordt be sproken. Premier Van Agt naar Leiden LEIDEN Minister-president Van Agt brengt 26 mei een bezoek aan Leiden. De CDA-voorman zal onder meer spreken op een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij in de Stadsgehoorzaal. De minister-president arriveert rond half vijf 's middags in het winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk. Na een korte wandeling zal het gezelschap zich naar het Leidse stadscentrum begeven om met vertegenwoordigers van het Leidse cultureel- en maatschappelijk leven een hutspotmaal tijd te gebruiken. Waar die maaltijd wordt genuttigd, is nog niet bekend, 's Avonds begint om acht uur de CDA-verkie- zingsmanifestatie waar Van Agt met het publiek zal discus siëren. LEIDEN De politie komt met een voorstel om in de toekomst demon straties tijdens de doden herdenking te verbieden. Dit verklaarde een woordvoerder van de po litie gisteravond in de commissie voor algemene en bestuurlijke aangele genheden. Het CDA-raadslid J. Walen kamp ging in op de demon stratie van ongeveer een week geleden. Tijdens de kransleg- ging en de dodenherdenking werd door ongeveer twintig mensen gedemonstreerd tegen de doden, die onder het be wind van verscheidene mili taire dictaturen in de wereld te betreuren zijn. Walenkamp vroeg demonstraties tijdens de dodenherdenking in de toe komst onmogelijk te maken. „De dodenherdenking moet in dit geval zwaarder wegen. Ve len voelen zich gekwetst door demonstraties tijdens het her denken van de gevallenen," aldus Walenkamp. Ook vorig jaar werd tijdens de herdenking op 4 mei gede monstreerd. Toen greep de po litie in, omdat de openbare orde verstoord werd. Dit jaar was dat niet het geval. De stil le demonstranten stonden stil zwijgend aan de overkant van de Rijnsburgersingel. Dat werd gedoogd. Pas toen de de monstranten hun protestbor den aan de voet van het her- denkingsmomument wilden zetten, greep de politie in. Dat wil zeggen: op bevel werden de borden weer verwijderd. „Er gaan stemmen op, dat ook al zouden de borden blanco ge weest zijn, er toch sprake zou zijn geweest van hinder. Gees telijke hinder in dit geval," al dus de politie-woordvoerder. De raadscommissie stond niet onwelwillend tegenover het idee om dergelijke demonstra ties voortaan te verbieden. Met name, omdat op zo onge veer elk ander uur voor de monstranten de gelegenheid bestaat hun mening kenbaar te maken. Tijdens de stille tocht was altijd al een soort demon stratieverbod van kracht. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie trehoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Klein links In het interview met Frits van Oosten, Jan Brands en mijzelf (L.C. van 8 mei) staat de vol gende uitspraak aan mij toege schreven: „Ik vind wel dat klein links minimaal zeven ze tels moet halen om op een re delijke manier aan een links college deel te kunnen ne men". Dat vind ik niet en dat heb ik ook niet gezegd. Wèl heb ik als antwoord op de vraag, wat ik de kans achtte op een links college gezegd, dat de kans daarop pas reëel wordt als klein links zes a zeven zetels haalt, omdat de PvdA dan haast niet meer om ons heen kan. Een grote PvdA is nog geen garantie voor een links college, dat hebben we in de afgelopen periode kunnen zien. Hoe groter echt links wordt, hoe groter de kans op een college met een links pro gramma. Hans de la Mar (PSP) Leiden Artiesten voetballen voor blinden LEIDEN Het Neder- lands artiestenelftal speelt zondag 16 mei een voet balwedstrijd tegen de wie lervereniging Swifttoer. De opbrengst komt ten goede de afdeling Leiden van de Bond van Blinden en slechthorenden. Swifttoer organiseert jaarlijks een tandemtocht voor blinden en slechtzienden. De opbrengst van de voetbalwedstrijd wordt mede aangewend om de kos ten van dè fietstocht te dek ken. Het artiestenelftal wordt onder anderen gevormd door Ben Cramer, Hans Boskamp, Albert West, Oscar Harris, Frank, Serge en Ron Brand steden Lou van Ravens fun geert als scheidsrechter. De toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van de voetbalvereniging Uni- tas aan de Boshuizerkade (aan vang 14.30 uur). Ontreddering op Beestenmarkt De werkzaamheden aan de Beestenmarkt maken eens. temeer duidelijk, dat van het aanpassingsvermogen van de Leidse automobilist heel wat wordt gevergd. De bestuurders, die vanaf de Lammermarkt de Bees tenmarkt willen inrijden, zien tot hun grote ontstel tenis verkeer uit tegen- overgestelde richting na- deren. Het was even wen nen, maar al ras had de weggebruiker in de gaten, dat de binnenstadskern via de 2e Binnenvestgracht en de Steenstraat bereikt kon worden. Het verkeer, dat de stad wilde verlaten, had minder problemen. Deze bestuurders dienden slechts van weghelft te wisselen. Om de verwar ring compleet te maken, wordt de zaak binnenkort weer rechtgezet. Wijkfeest Meerburg De stichting Meerburg heeft voor komende zaterdag een groots wijkfeest in voorbereiding. Het programma meldt onder meer om half tien een kinderoptocht, om half elf een fancy-fair, optreden van drumband en ma jorettes, Rad van Avontuur, boegsprietlopen om half zeven 'savonds en het optreden van de boerenblaaska- pel De Dorstvlegels. Het feestterrein is gelegen bij het clubhuis Matilo aan de Zaanstraat Vrije school De Vrije Kleuterschool Leiden-Noord houdt zaterdag 15 mei een open ochtend. Vanaf 10.30 uur hebben belange- stellenden de gelegenheid om in de school een kijkje te ne men en de nodige vragen te stellen. De kleuterklassen zijn nog steeds gescheiden van elkaar gehuisvest. De verwach ting is echter, dat het volgende jaar een betere huisvesting een feit zal èijn. De lagere school heeft nog steeds nood- huisvesting in Zuidwest en hoopt zo snel mogelijk overge bracht te worden naar Noord. De open ochtend duurt tot 12.30 uur en wordt gehouden in de kleuterschool, die is ge vestigd aan de Dr. Van Voorthuizenschoolaan de Marnix- straat 104 (tel. 1234003). Martin van Duynhoven Het percussie-ensemble van Martin van Duynhoven speelt zaterdag 15 mei op jazzzolder Hot House aan de Breestraat 66. De formatie bestaat uit Martin en Fred van Duynhoven, Fred Cohen en Martin Bunjes. Het percussie-spektakel begint om tien uur. Pijpekruid£eest In het Volkshuis aan de Apothekersdijk wordt vrijdagoch tend 14 mei weer het pijpekruidfeest gevierd. Tijdens dit zogenaamde lentefeest wordt opgetreden door het Volks huis-zangkoor, de clown Jiri en een volksdansgroep. Ook wordt een historische film over Leiden vertoond. Het feest begint om half tien. De toegangsprijs bedraagt1,75. Ruim teonderzoek 'Ruimteonderzoek aan kleine lichamen in het zonne stelsel' is de titel van een lezing, die 18 mei wordt ge houden in de collegezaal van de oude Sterrewacht aan de Kaiserstraat. Dr. J. Degewij, verbonden aan het Max-Planck-Institut für Aernonomie te Lindau, tevens oud-voorzitter van de Leidse Weer- en Sterrenkundige Kring, treedt op als spreker. Degewij zal het onder meer hebben over de komeet Halley en de geplande ruimtevlucht van het toestel Giotto. LEIDEN De Socialistische Partij meent, dat er door het oprichten van een gemeentelijk bouwbedrijf vele werkeloze bouwvakkers aan werk geholpen kunnen worden. De SP stelt voor, dat de gemeente de uitke ring van de werkelozen aanvult tot hun volledig loon. „Door niet voor de winsten van de aannemers te beta len, kan de gemeente zelf goedkope woningen bouwen en tegelijkertijd mensen aan het werk helpen", meent de SP. De SP heeft uitgerekend dat de ruim 1300 werkloze Leidse bouwvakkers de overheid jaarlijks meer dan 33 miljoen gulden kost aan uitkeringen. Wanneer de gemeente de uitkering met 25% aanvult, kost dat jaarlijks per bouwvakker 8000 gulden. „Er is werk in overvloed, er zijn mensen die willen werken en er is geld. Alleen moeten we het geld halen waar het zit", aldus de SP. De partij wijst op het aantal van ruim 5000 ingeschreven woningzoekenden waarvoor huizen gebouwd zouden kunnen worden. De SP verwacht bovendien, dat er in toeleveringsbe drijven nog eens 2700 mensen aan de slag kunnen. In het onderwijs denkt de SP arbeidsplaatsen te kunnen schep pen door de schoolklassen te verkleinen. Daardoor moeten er meer klassen gevormd worden waardoor er meer onderwijzers nodig zijn. „Ook hier", concludeert de SP: „werkloosheid terwijl er genoeg te doen is". De SP verwacht dat op tal van terreinen op goedkope wijze ar beidsplaatsen geschapen kunnen worden. Genoemd worden mi lieubeheer, bejaardenverzorging, wijkverpleging, openbaar ver voer, etc. Dat de overheid dergelijke plannen niet ontwikkelt, wijt de SP aan politieke onwil. „De overheid weigert in te grij pen in kapitaalstromen, terwijl dat nu juist nodig is om verande ringen aan te brengen", aldus de SP. LEIDEN De politie heeft gisteren het pand Rapenburg 82 ontruimd. Nadat woordvoerders van de Universiteit de krakers hadden gesommeerd het pand te verlaten, ging de politie tot actie over. De krakers behoorden tot de groep, die tot zondagmid dag het Gulden Vlies heeft bewoond. Ongeveer een week staat het pand aan het Rapenburg leeg. Het gebouw deed dienst als kantoorruimte voor de universiteit. Het wordt mo menteel voor bewoning ge schikt gemaakt en vervol gens overgedragen aan de Stichting Studentenhuisves ting. De aannemer wilde gis- torpn in hnt oanH aan Hp slag, maar zag zich gedwars boomd door krakers. Na overleg werd bepaald, dat de krakers zonder enig recht de woning hadden betrokken. „Het pand werd verbouwd, was dus in feitelijk gebruik en had daarbij een duidelijke bestemming", aldus een woordvoerder van de politie. Nadat de krakers geen ge hoor hadden gegeven aan het verzoek het pand te ver laten, heeft de politie de wo ning opengebroken. Daarop hebben drie krakers het pand verlaten, terwijl twee anderen buiten wachtten. Er werd geen fysiek geweld ge bruikt. De krakers die het pand aan het Rapenburg bewoonden, hadden dit weekeinde het Gulden Vlies aan de Bree- Straat verlaten. De groen wil de het niet laten aankomen op het kort geding, gister morgen in het Paleis van Justitie in Den Haag, maar meldde de ontruiming op het moment dat de zitting in de residentie begon aan wethou der Tesselaar in het Stads- bouwhuis. Op de zitting in het Paleis van Justitie lieten de krakers zich niet zien. Wel was daar wethouder Waal namens de gemeente Leiden, die liet weten blij te zijn met het opstappen van de krakers. Hij zei, dat de krakers een politieke actie hadden gevoerd om de wen selijkheid van woonruimte in het Gulden Vlies aan te to nen. „Gelukkig hebben zij het niet op polarisatie aange stuurd". Het ging er bij de president van de Haaersp rechtbank gistermorgen wat twijfelach tig aan toe. Aanvankelijk bleek er geen grond om het kort geding voort te zetten dat de gemeente had aange spannen tegen de krakers maar de advocaat van de ge meente en ook de rechtbank president, mr. Portheine, wensten zekerheid dat het pand ontruimd zal blijven. De gemeente stelde dat zij is gebonden aan een termijn voor wat de aanbesteding be treft en indien er opnieuw moeilijkheden zouden rijzen, bestond de kans dat de aan nemer de opgegeven prijs zal wijzigen. Om die reden werd overeen gekomen, dat uiterlijk 20 mei het pand wordt opgeleverd waarvan de bewijsstukken overlegd moeten worden. Daarna zal de president defi nitief uitspraak doen. Wethouder Tesselaar ont ving de krakers van het (gulden Vlies aistermoraen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3