Moskou gematigd over voorstel Reagan negatief Leven op Falklands gehuld in waas van onwerkelijkheid Irak kondigt massaalj tegenoffensief aan Solidariteit rekent op schijnprocessen Gespannen rust in Libano na Israëlische luchtaanv; doorbroken. JE KUNT ER NIET NAAR DE KAPPER MAAR WEL NAAR DE KERK BUITENLAND Verbod op kleding die aan nazi-tijd herinnert KARLSRUHE Kleding van politie- ke groeperingen die doet denken aan uniformen uit de nazi-tijd zijn in West- Duitsland verboden. Dat heeft het Con stitutionele Hof in Karlsruhe gisteren bepaald. De uitspraak volgt op de ver oordeling van een lid van het Ham- burgse „Actiefront van nationaal-socia- listen". De leden van dit front lopen in zwarte leren jasjes, zwarte broeken en hoge laarzen. Op hun kleding dragen zij zwart-wit-rode emblemen, die doen denken aan de hakenkruizen. Een lid van het „Actiefront" was wegens het dragen van deze uitmonstering veroor deeld. Hij wilde daartegen in beroep gaan, maar de uitspraak van het consti tutionele hof maakt dat nu onmogelijk. Banden tussen PLO en Rode Brigades ontkend ROME De PLO heeft de Ita- liaanse stadsguerrillabeweging „Rode Brigades" nooit wapens geleverd. Aldus een van de verdachten in het proces tegen de leden van de „Rode Briga des" die ervan worden ver dacht in 1978 Italië's ex-pre mier Aldo Moro te hebben ont voerd en vermoord. Eerder heeft terroristenleider Savasta, die zich heeft bekeerd tot infor mant van de politie, uitgebreid uit de doeken gedaan hoe de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie de „Rode Brigades" met raad en daad terzijde staat. Veel doden en gewonden in Noord-Libanon 'BEIROET Voor de vierde achtereenvolgende dag is er in de Noordlibanese havenstad Tri poli gevochten tussen aanhan gers en tegenstanders van Syrië, waarbij 29 doden en 136 gewon den zijn gevallen. Sinds 1976 woeden in het gebied gevechten tussen de Syrisch gezinde Arabi sche Democratische Partij en de rechtse moslimgroepering, die zich het Volksverzet noemt. Sinds afgelopen vrijdag de ge vechten opnieuw oplaaiden, zijn de inwoners van Tripoli thuisge bleven. Saoedi-Arabië ontkent heropening ambassade in Egypte RIAAD Saoedi-arabië heeft gisteren ontkend dat het zijn ambassade in Kairo weer zou hebben geopend. Wel werd in Riaad de hoop uitgesproken, dat Egypte „in de naaste toe komst zijn Arabische rol vole- dig" zou kunnen uitoefenen. Saoedi-Arabië heeft in 1979 samen met 17 andere lidstaten van de Arabische Liga de diplomatieke banden met Egypte verbroken. Na de te ruggave van de Sinai door Is raël is er in toenemende mate sprake van een Egyptisch- Arabische toenadering. LONDEN Toen Wil liam Hadfield in de jaren vijftig van de vorige eeuw namens de Engelse regering een bezoek bracht aan de Falkland Eilanden had hij een ont wikkelingsplan voor de afgelegen archipel op zak dat qua inhoud aan sloot bij de somberheid van het landschap. Vol gens de Victoriaanse rei ziger zou „deze kolonie uitstekend geschikt zijn als nederzetting voor dwangarbeiders". De dwangarbeiders zijn nooit gekomen. In plaats van hen arriveer den andere ontwikkelaars, met als laatste in de rij de In formatiedienst van het week blad de Economist vijf jaar geleden. Maar tot dusver hebben de eilanders reorga nisatie altijd buiten de deur weten te houden. Toen Hadfield zijn voorstel deed, was de archipel al in de greep van de commercie. En dat is altijd zo gebleven. De Falklands Islands Company (FIC) heeft er grote macht en invloed. Het feit dat de alou de FIC nog steeds bestaat, toont aan hoe onwerkelijk de economische activiteiten op de eilanden zijn. De FIC be zit veruit het meeste land (meer dan veertig procent van alle boerderijen), is de grootste werkgever (een der de van de beroepsbevolking), de grootste importeur en de grootste opkoper en hande laar in schapewol. Animo Onder de gewone eilanders bestaat nauwelijks animo om zelf land te bezitten, hetgeen gerust vreemd mag worden genoemd in een gemeen schap van louter boeren. „Ze ker de helft van de mensen zou een stuk land niet aan pakken als je het hun cadeau gaf", zegt Patrick Bernsten, een man die de hele wereld afreist om schapen te scheren en daarmee zijn brood ver dient. „Ze willen gewoon de zorg niet". De overdracht van de eigendomsrechten van zes kleine stukken land aan jonge mannen die voor zichzelf wilden beginnen op de dag van de Argentijn se invasie was zeker niet het begin van een massale Evenmin duidt het op een mentaliteitsverandering on der de Falklanders. Hun mentaliteit blijft die van on dergeschikten in een kolo niale economie, die al gene raties lang tevreden zijn met het werken op andermans land. Het team van de Economist wist verder te melden dat de eilanders hun identiteit voor namelijk ontlenen aan „het diepgewortelde besef van Engelse afkomst te zijn en ze lijken nog geen eigen plaatse lijke cultuur te hebben ont wikkeld die hun zelfvertrou wen zou kunnen verster ken". De Falkland Eilanden wekken de griezelige indruk van een oord dat in bruik leen is bij bewoners, plaatse lijk bestuur en financiële in stellingen. Als men de soeve- reiniteitskwestie wegdenkt, blijft er geen culturele funda ment over, maar slechts enorme economische steunpi laren ten behoeve van 1800 mensen. De leiden daar een leven dat ze overal op de we reld zonder veel moeite zou den kunnen voortzetten als ze van de eilanden zouden moeten vertrekken. Afhankelijkheid De eilanders zijn eigenlijk geheel afhankelijk van de FIC. Het team van de Econo mist waarschuwde vijf jaar geleden al voor de afhanke lijkheid van een particulier concern, dat een „monopolis tische positie bekleedt bij het verschepen en verhandelen van de wol". Een van de ne LEIDSE COURANT Barbara Barnes (39) kindermeisje bij Charles en Diana De 39-jarige Barbara Bar nes wordt de verzorgster van de baby van Britse prins Charles en prinses Diana, die begin juni wordt verwacht. Op de foto loopt mevrouw Barnes met de kinderen die zij op dit mo ment nog onder haar hoede heeft, de 11-jarige tweeling May en Amy Tennant. DINSDAG 11 MEI 1982 PAGII Israëlische officieren bekritij optreden in bezette gebiedei A JERUZALEM Zes Israëlische reserve ren hebben gisteren kritiek geleverd op nier waarop onlusten in de bezette g worden aangepakt. Volgens hen zijn de ren niet getraind in rellenbestrijding en daardoor snel tot gewelddaden over. u" eerste keer dat Israëlische officieren l._. de over het beleid in de bezette gebiedei *1SI openbaar hebben geuit. De zes officier ïtU den een gesprek met hun minister van dfem Sharon, gevraagd. Deze liet het echter jjd laatste moment afweten. Vervolgens hel zes, die behoren tot de Vrede-Nu bewegi' persconferentie belegd. Een woord voert het ministerie van defensie zei, dat de of Bid zich voor het politieke karretje van depi Nu beweging hebben laten spannen en pir de beschuldigingen „ongegrond". BEIROET Een Iraakse legerwoordvoerder heeft gisteravond verklaard dat Irak zijn strijdkrachten heeft ingezet tegen de Iraanse troepen, die de bezette Iraanse stad Kho- ramsjahr omsingeld heb ben. Vanuit Teheran meldden daarentegen, dat de Iraniërs de Iraakse troepen vrijwel volledig omsingeld hebben en waarnemingsposten aan de rand van de stad onder de voet hebben gelopen. In een gisteravond in Bagdad gepubliceerd legercommuni qué werd een grootscheeps Iraaks tegenoffensief aange kondigd, dat op twee punten in het Iraanse Khoezestan ge lanceerd zou worden. Vanuit het westen van de rivier de Karoen en vanuit het noorden van de stad Khoramsjahr zou het Iraakse leger een poging willen ondernemen om de Iraanse troepen in te sluiten. Over het verloop van de ge vechten van gisteren bestaat onduidelijkheid, omdat Bag dad en Teheran weer met te genstrijdige berichten kwa men. Irak liet weten het Iraans offensief tot staan ge bracht te hebben, terwijl Iran sprak over een verder opruk ken van zijn leger. Uit Iraakse communiqué's kan worden op gemaakt, dat het Iraanse leger gisteren opnieuw voiL heeft gemaakt. Wel iss dat in de gevechten vait gelopen dagen veel slf fers zijn gevallen. De indruk dat de Khoramsjahr elk momcLg gaan beginnen, werd A0l versterkt doordat opniaj0( plomatieke stappen i[na genomen om een wafo0( stand in de nu al 20 mi r, durende Golfoorlog te^j ken. De emir van K| sjeikh Jaber al-Ahme< een onderhoud met d(j, van Bahrein. Ook ber al-Ahmed een larf telefoongesprek Hoessein van Irak. OveiC houd van de besprekiri niets bekend. WARSCHAU Onder grondse leiders van het Pool se vakverbond Solidariteit hebben laten weten dat de autoriteiten schijnprocessen voorbereiden tegen de lei ders van de verboden vakbe weging. Ze roepen op tot in ternationaal protest hierte gen. Een en ander staat in een pamflet dat gisteren in Warschau verspreid werd. In het document, onderte kend door zeven leiders van Solidariteit, wordt een op somming gegeven van schen dingen van de mensenrech ten tijdens de staat van beleg die donderdag precies vijf maanden van kracht is. Het geschrift is onder meer naar de paus, de mensenrechten commissie van de Verenigde Naties, internationale arbeid sorganisaties en Amnesty In ternational gestuurd. De ze ven leiders schrijven dat "al les erop duidt dat een nieuw* gevaar boven de hoofden van de geïnterneerden hangt en dat tegen hen schijnpro cessen worden voorbereid, zoals in de stalinistische pe riode". Het Poolse persbureau PAP gaf gisteren een verklaring uit over de vijf maanden oude staat van beleg, waarin staat dat de autoriteiten de overeenkomsten tussen de arbeiders en de staat, die in augustus 1980 in Gdansk tot stand kwamen, zullen res pecteren ondanks de afkon diging van de noodtoestand. Britse verplegers gaan staken voor hoger loon" (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In een aantal Britse ziekenhuizen is sinds gisteren een actie van het per soneel aan de gang, die moge lijk het functioneren van de ziekenhuizen kan verstoren. De campagne is gericht tegen een aanbod van de regering- Thatcher om het loon van het ziekenhuispersoneel te verho gen met vier procent. De vak bonden eisen voor iedereen twaalf procent extra. Ongeveer 600.000 leden van tien bonden van verplegend personeel leggen op 19 mei voor één dag en nacht het werk neer. Zij sporen de leden van vier andere vakverenigin gen aan hun voorbeeld te vol gen. Vanaf 27 mei wordt in alle staatsziekenhuizen elke donderdag het werk twee uur lang onderbroken. Alleen spoedgevallen zullen d aa holpen worden. Als de'u ring-Thatcher daarna 1 weigeren een loonsver &t van twaalf procent toe t ac nen, komen er nog mïan ties. Het ministerie van e gezondheid zegt dat het flict onvermijdelijk zal jZ( tot een verlenging van t n, al lange wachtlijst van ten, die niet-dringende delingen of operaties i ondergaan. gentig aanbevelingen waar aan door de Economist nog werd gewerkt toen de invasie plaatsvond luidde: „Het moet zorgvuldig worden overwo gen of de regering van de Falkland Eilanden geen in vloed, zo niet controle moe ten krijgen op het beleid van de maatschappij". Verder vormen een tekort aan mankracht en diepe zor gen over de toekomst van het schapen fokken als het gras land niet drastisch wordt verbeterd, een minstens even ernstige bedreiging voor de levensvatbaarheid van de Falkland Eilanden. De Over zeese Ontwikkelingsadmini stratie (ODA) is naast de FIC een van de economische steunpilaren van de eilanden. De ODA ziet het als haar taak de eilanden economisch op te krikken. Want zoals de zaken er tot de Argentijnse invasie voorstonden, kon je er geen brood kopen of naar de kapper gaan, maar wel naar de kerk. Maar nog voor de crisis be gon was duidelijk dat in deze mini-samenleving verande ringen optreden, die het le ven voor de eilanders waar schijnlijk nog moeilijker ma ken dan voorheen. Alleen het boerenbedrijf lijkt voor altijd hetzelfde: fokken, lam meren, voeden, scheren, plukken en wassen tegen on gedierte. Een van die veran deringen is het wegtrekken van de mensen. Bill Luxton, een boer met ruim vijftig hectare op West-Falkland, heeft momenteel dertien man in dienst; toen hij twin tig jaar geleden begon, waren het er 24. Als hij zijn perso neelsbestand niet had inge krompen, zou zijn boerderij failliet zijn gegaan, maar nu is het moeilijk om aan goed geschoold personeel te ko men. Een ander punt: je kunt tot in het oneindige schapen blijven houden, maar het be tekent stagnatie. De winst marges worden steeds klei ner. Kunstmest wordt niet gebruikt want ,je krijgt er niets voor terug". Wel wordt Een bewoner van de Falkland Eilanden staat met een kop thee in zijn handen naast een Argentijnse militair. De foto, vrijgege ven door het Argentijnse persbureau Telam, lijkt bedoeld om aan te tonen dat de bewoners en de militairen het goed met elkaar kunnen vinden. Over het tijdstip waarop en de gelegen heid waarbij de foto werd genomen, is echter niets bekend- geamakt. het land tegenwoordig ver deeld, want kleine boeren blijken beter gemotiveerd dan arbeiders op een grote boerderij. Al met al is de sombere waarheid pas laat tot de ei landers doorgedrongen, maar het weerhoudt Bill Luxton er niet van optimistisch te zijn ondanks die „rot-Argentijnen die komen als je er niet bent". Patrick Berntson haat de „Archies" evenzeer, maar wil tegen beter weten in toch zijn eigen boerderij. Maar hij heeft schapen geschoren in de Verenigde Staten, Enge land, Noorwegen en Nieuw- Zeeland. Hij beschikt over de mobiliteit die de meeste ei landers missen. JOHN CUNNINGHAM/THE GUARDIAN Ierse voetballers willen niet tegen Argentinië spelen LONDEN De korte Zuidamerikaanse tournee van het Ier se voetbalelftal loopt gevaar, nu bijna alle Ierse voetballers die in Engeland spelen hebben verklaard onder geen beding tegen Argentinië te willen voetballen. De reden is de Argen tijnse agressie in het Falkland-onflict. Behalve het duel tegen Argentinië in Buenos Aires op 18 mei staan wedstrijden tegen Chili, Peru en Brazilië op het programma. „Wij kunnen als Engelse ploeg onder de huidige omstandigheden onmogelijk naar Argentinië gaan", aldus een van de voetballers. Reis van paus naar Engeland weer onzeker LONDEN De reis van de paus naar Engeland, eind deze maand, lijkt weer op losse schrioeven te staan. De kardinalen Hume van Westminster en Gray van Edingburgh zijn giste ren plotseling naar Rome vertrokken voor een onderhoud met de paus. Nog voor zijn vertrek naar Portugal, morgen, wilde de paus met hen overleggen over ziin Engelse reis. In het Vaticaan zou men zich steeds meer afvragen of het be zoek wel kan doorgaan, gezien het conflict om de Falkland Eilanden. MOSKOU De Sovjet- Unie heeft na de positieve reacties in West-Europa nog niet duidelijk gezegd wat zij vindt van het voor stel van de Amerikaanse president Reagan om tot een aanzienlijke vermin dering te komen van de strategische, oceaanover- schrijdende kernwapens. In een eerste reactie op het voorstel van Reagan haalde het officiële persbureau Tass de opvattingen aan van een aantal „Amerikaanse waarne mers en politieke figuren", die stellen dat het voorstel geen poging is om tot „wederzijds aanvaardbare "beslissingen" te komen, maar duidelijk maakt dat de VS proberen zich van „eenzijdige militaire voorde len" te verzekeren. Uit de be schouwing van Tass viel niet op te maken hoe het Kremlin op het aanbod zal reageren. Tass haalde onder meer uit spraken aan van de vroegere minister van buitenlandse za ken Edward Muskie, die meent dat de VS zich zullen herbewapenen in een poging de superioriteit over de Sovjet- Unie veilig te stellen. Reagans initiatief is duidelijk een po ging de anti-nucleaire bewe ging en de groeiende anti- Amerikaanse gevoelens in West-Europa te neutraliseren, aldus Jeremy Stone, voorzitter van de federatie van Ameri kaanse geleerden. Tass maakte geen melding van de door Reagan voorgestelde vermindering met eenderde van de ruim veertienduizend kernkoppen, die beide groot machten tot hun beschikking hebben. Diplomatieke waarnemers in Bonn merken op dat bonds kanselier Helmut Schmidt door het voorstel van Reagan zijn positie inzake de veilig heidsvraagstukken versterkt ziet: Bonn heeft zich als dub bel doel gesteld de ontspan ning te redden en de dialoog met Moskou voort te zetten, ondanks Afghanistan, de plaatsing van ongeveer 300 op West-Europa gerichte SS-20- raketten en de gebeurtenissen in Polen. Bonn en Washington zitten nu op het gebied van de veiligheid vrijwel op dezelfde golflengte ondanks incidenten van het afgelopen jaar over een beperkte kernoorlog in Europa en de verklaring over de neutronenbom, aldus de waarnemers. Een PLO-functionaris Beiroet dat de artillerie- ketbeschietingen op No raël, waarbij zondag n 100 projectielen zijn m men, een vergelding w de Israëlische bombai ten op doelen in Hierbij zijn elf mensen komen. De Israëlische pers hei in het algemeen zeer uitgelaten over het bei banon te bombardere! conservatieve dagblad schreef „wij moeten eei latie vermijden" en tv» aan de wijsheid van de aanval van afgelopen z Het liberale dagblad H was uiterst kritisch en een commentaar wete „er geen rechtvaardig» staat voor het in de han ken van een kettingreac zou kunnen uitmonden lange militaire strijd, w de afloop door nieman worden voorzien". Steu de regeringbegin kwam entegn uit uiterst r hoek. Het conservatiev Yedioth Aharonoth ve het standpunt, dat de P nen „een algemeen offi zijn begonnen en dat „w 1 alternatief hebben dat een pak slaag te geven" TEL AVIV Gespannen rust heeft gisteren geheerst aan de grens tussen Israël en Liba non, waar beide partijen een een directe escalatie na de ern stigste schending door Israël van het negen maanden oude bestand wilde vermijden. De regering-Begin is gisteren in een speciale zitting bijeen geweest. Na afloop hiervan werd geen verklaring afge legd. Wel heeft Washington Is raël tot de grootst mogelijke terughoudendheid gemaand. De PLO heeft in Beiroet laten weten, dat haar strijdkrachten in uiterste staat van paraat heid zijn en dat gisteren Israë lische straalvliegtuigen tijdens verkenningsvluchten boven De speciale Amerikaanse afgevaardigde voor het midden-oosten, Fairbanks, had gisteren een zo te zien ontspannen gesprek met premier Begin over een mogelijke voortzetting van het vredes proces. Fairbanks probeert Israël en Egypte nader tot elkaar te brengen met de bedoeling dat beide landen hun besprekingen over Palestijnse autonomie gaan hervatten. Enkele maanden ge leden werden deze besprekingen voor de zoveelste keer afge broken, omdat Israël slechts beperkt zelfbestuur aan de Palestij- nen wil verlenen en Egypte ernaar streeft dat er uiteindelijk een Palestijnse staat komt. Iraanse soldaten pauzeren op een bank die door Iraakse militairen in een bunker was acht ten, nadat zij een Iraans stadje hadden moeten prijsgeven aan het Iraanse leger.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10