^us Johannes Paulus naar Fatima Israëlische vliegtuigen bestoken doelen in Libanon Radio- Solidariteit roept op tot korte staking Reagan wil hervatting gesprek over kernwapens Troepen Iran drijven Iraaks leger terug jaiwan lijft •bstakel ;latie tssen £hina-VS MAANDAG 10 MEI 1982 PAGINA 9 WARSCHAU Ondergronds werkende kaderleden van het Poolse vakverbond Solidariteit hebben giste ren opgeroepen tot een korte staking op donderdag, wanneer het precies vijf maanden is geleden dat in Po len de staat van beleg werd afgekondigd. Vanaf twaalf uur zou men een kwartier het werk moeten neerleg gen. Automobilisten moeten een minuut claxonneren en voetgangers een minuut stilte in acht nemen. De op roep werd gedaan tijdens een clandestiene uitzending van radio-Solidariteit, die nog geen minuut duurde. Harde muziek op de frequentie maakte een einde aan de vierde uitzending van het ondergrondse radiosta tion. Het is in Polen nog steeds onrustig na de incidenten van vorige week waarbij tienduizenden Polen de op heffing van de noodtoestand eisten. De primaat van Polen, aartsbisschop Jozef Glemp, riep gisteren tijdens een preek in Krakow, waar een grote mensenmenigte meeliep in een processie op de naamdag van St. Stanislaus, de beschermheilige van Polen, zijn gehoor van ongeveer honderd duizend Polen op tot hervatting van de dialoog in de Poolse sa menleving. Onder bijval van de aanwezigen verklaarde Glemp: „Stenen zijn het zwakste argument in de discussie. Wij willen de dialoog en dit verlangen moeten we zo sterk mogelijk naar vo ren brengen om hem in gang te zetten." In een andere preek op zaterdag had Glemp enige verbazing gewekt door de schuld voor de manifestaties van afgelopen week te schuiven in de schoenen van manipulators. Zijn uitlatingen hadden namelijk iets weg van de officiële regeringspropaganda. De Poolse communistische partij herdacht gisteren in Warschau de bevrijding van het nazisme. Partijfunctionarissen en ver scheidene delegaties legden kransen bij het graf van de onbe kende soldaat. Nadien werd er een manifestatie gehouden waar vijfhonderd man aan deelnamen. (Vervolg van de voorpagina) EUREKA, DEN HAAG Op hervatting van het zoge naamde START-overleg was al maanden lang aange drongen. De bekrachtiging van het tweede SALT-ak- koord werd door de Amerikaanse senaat op de lange baan geschoven na de Russische inval in Afghanistan. Minister Van der Stoel zei gisteravond dat hervatting van dit overleg „ook daarom zo belangrijk is, omdat ik niet zie hoe de toch al zo moeilijke besprekingen in Geneve over de kernwapens voor de middellange af stand in Europa ooit met succes kunnen worden vol tooid als ook niet met het START-overleg vorderingen worden gemaakt. Van der Stoel herinnerde eraan dat de NAVO-raad heeft uitgesproken dat de onderhande lingen over kernwapens voor de middellange afstand in het raamwerk van START moeten worden geplaatst. Volgens functionarissen van het Witte Huis hebben de VS en de Sovjet-Unie ieder 7500 op land en op zee gestationeerde kern koppen voor strategische doeleinden, voor de lange afstand. De Amerikanen hebben daarvoor 1700 raketten, de Russen 2400, al dus de Amerikaanse functionarissen. De functionarissen zeiden verder dat in de START-onderhandelingen geen sprake z«J kunnen zijn van de Britse en Franse kernwapenarsenalen. Reagan verzekerde gisteren verder dat de VS „ernstig en met goede bedoelingen" tot onderhandelingen bereid zijn en dat alle Russische voorstellen zorgvuldig zullen worden bestudeerd. Hij toonde zich overigens opnieuw zeer kritisch over Moskous poli tiek inzake bewapening, Polen en Afghanistan. Reagan noemde in zijn rede in Eureka de betrekkingen met Moskou het grote thema dat hij tijdens zijn reis naar Europa begin juni zal bespre ken. BEIROET Iran heeft gisteren gemeld dat de strate gische havenstad Khoramsjahr is omsingeld door Iraanse troepen. Khoramsjahr is de laatste grote Iraan- se stad, die nog in handen is van Irak. Volgens de officiële Iraanse Radio hebben Iraanse troepen Kho ramsjahr veroverd en zou de opmars zijn voortgezet. De slag om herovering van de stad zou elk moment kunnen beginnen, zo werd gisteravond in Teheren bekend gemaakt. Radio-Bagdad gaf gisteren indirect toe dat zijn Iraakse troepen opnieuw waren teruggedreven en nu bezig zijn aan „een strategische terug tocht". Iran meldde gisteren dat afgelopen weekeinde drie kleinere ste den op Irak zijn heroverd. Alle drie steden liggen in de olierijke Iraanse provincie Khoezestan, die in september 1980 bij het be gin van de Golf-oorlog door Irak werd bezet. Sinds het Iraanse tien dagen geleden een groot offensief tegen de Iraakse troepen is begonnen, zijn al veel slachtoffers gevallen. Sommige schat tingen spreken van tienduizend doden aan beide zijden. Monge nieuwe president Costa Rica SAN JOSE De sociaal-democraat Luis Alberto Monge (56) is zaterdag als nieuwe president van Costa Rica geïnstalleerd. In zijn inauguratierede zei hij, dat zijn land in de conflicten die Midden-Amerika treffen neutraal zal blijven. Maar Monge liet meteen hierop volgen, dat dit niet betekent dat Costa Rica onverschillig staat tegenover de strijd tussen despotis me en democratie. „Wij blijven aan de kant van de democratie", riep hij uit. Monge beloofde de democratie in zijn land te zullen versterken. LEIDSE COURANT Bouterse: „Ambassadeur Prade niet loyaal" PARAMARIBO „Ambassadeur Hans Prade heeft zich niet altijd loyaal opgesteld om de officiële standpunten van zijn land te vertolken." Dat heeft de Surinaamse lei der Desi Bouterse afgelopen week op een persconferentie in Paramaribo verklaard naar aanleiding van het ontslag van de Surinaamse ambassadeur per 1 juni. Volgens Bou terse was het besluit om de ambassadeur te ontslaan al voor de mislukte coup van 11 maart genomen. Wel heb ben volgens Bouterse de gebeurtenissen tijdens en na de coup het ontslag versneld. Zo nam Bouterse het Prade kwalijk dat hij tijdens de couppoging tegen Nederlandse politici zou hebben gezegd dat de legerleiding door cou- pleider Rambocus om het leven was gebracht. Verder noemde Bouterse het een diplomatieke „blunder", dat Prade de teruggeroepen Nederlandse ambassadeur in Su riname, drs. Hoekman, na de couppoging van Schiphol ophaalde. BRAZILIAANSE KOFFIEPRODUKTIE HELFT MINDER RIO DE JANEIRO De koffieoogst van Brazilië, de grootste koffiepro ducent ter wereld, zal dit jaar slechts de helft bedragen van die van 1981. Als gevolg daarvan zullen de prijzen op de wereldmarkt voor koffie onge twijfeld flink omhoog gaan. De oogst die vanaf volgende maand zal wor den binnengehaald, zal ongeveer 17,6 miljoen zakken bedragen, ter wijl dat aantal vorig jaar 33,7 miljoen bedroeg. Oorzaak van de slechte oogst is de vorst die vorig jaar juli de koffievelden heeft getroffen, aldus het Braziliaanse koffie-instituut. De gevolgen van de vorst zijn pas bij de volgende oogst te merken. 4ITENLAND Ter de rol esident Carter, en bezoek van drie i aflegt aan Dene en, maakte giste- an de gelegenheid lik om even Tivoli ipenhagen binnen ipen. Daar kon hij rleiding niet weer om even een houten ballen te !n om op deze wij- >n prijsje te win- Zijn vrouw Ro- i, nog net te zien de rechterarm larter, lijkt het al- il prachtig te vin- KING De Ameri- jnse vice-president, orge Bush, heeft zijn prekingen met Chinese Iers zaterdag beëindigd Jder overeenstemming iereiken in het conflict ake de Amerikaanse inleveranties aan Tai- De Amerikaanse •president zei na de oetingen met waar- lend voorzitter van de Communistische :ij, Deng Xiao Ping, en ier Ziyang dat over gekomen is de bespre- jen over het Taiwan- :hil voort te zetten. ^VS azuilen Taiwan voor waarde van 160 miljoen «Jen militaire onderdelen :;i:|ren. Dit is in Peking zeer it gevallen. China eist dat lington een datum vast- waarop de wapenverko- aan Taiwan worden idigd. Gebeurd dit niet, moeten de VS rekening len met een verslechtering ie Chinees-Amerikaanse ïkkingen, aldus Peking. merkte op dat de Tai- Ji-zaak centraal stond in besprekingen met de Chi- B leiders, maar dat ook an- i internationael problemen aangeroerd. Hij dat Zuid- pka, het Middden-oosten en Falkland-crisis ter sprake is ieest. BEIROET Israëlische gevechtsvliegtuigen heb ben gisteren Palestijnse bolwerken ten zuiden van Beiroet en in de buurt van de havenstad Sidon aan gevallen. Hiermee ver brak de regering-Begin voor de tweede maal bin nen drie weken het be stand, dat in juli vorig jaar met de PLO werd over eengekomen. Bij de Israë lische luchtaanval zijn tot nu toe zeker 16 mensen gedood. Israëlische gevechtsvliegtui gen bestookten' een dertig kilo meter lang kustgebied, dat zich uitstrekt van de 15 kilo meter ten zuiden van Beiroet liggende stad Damoer tot aan de olieraffinaderijen van Zah- rani bij Sidon. Op het moment van de luchtaanval vertoefden duizenden Libanezen op het strand, waar zij van het mooie weer en van de zondagsrust genoten. Hoewel Israëlische gevechtsvliegtuigen hen naar huis spoedde, was er geen pa niek uitgebroken. Tijdens de luchtaanval zijn de Israëlische straaljagers door luchtafweer geschut beschoten. Volgens een Israëlische legerwoord- voerder is hierbij geen toestel geraakt. Op 21 april had Israël ook al zware luchtaanvallen uitgeoe- fénd op Libanon. Israël be weerde toen dat Palestijnse ba ses het doelwit vormden, maar in werkelijkheid werden toen vele burgerdoelen getroffen. Bij deze aanval verbrak Israël voor de eerste keer het be stand, dat vorig jaar juli onder druk van de VS werd gesloten en een voorlopig einde maakte aan de Israëlisch-Palestijnse gevechten in Zuid-Libanon. De Palestijnse Bverijdingsor- ganisatie liet zich op 21 april niet provoceren en oefende geen vergeldingsacties uit. Hierdoor werd de regering-Be gin geen argument in handen Een Libanese moeder houdt angstvallig haar kind vast, terwijl haar man aanwijzingen geeft wat er gedaan moet worden nu Israël opnieuw een aanval op Libanon gegeven om de door haar ge plande invasie in Libanon ten uitvoer te brengen. De vraag is of na de luchtaanval van giste ren de PLO opnieuw de nodi ge zelfbeheersing zal opbren gen. Een Israëlische militaire woordvoerder heeft gistera vond gezegd, dat Palestijnen vanuit Zuid-Libanon raketten hebben afgevuurd op Noord- heeft ondernomen. Bij de Israëlische aanvallen zijn veel slachtoffers gevallen en is, zoals de foto laat zien, gro te schade aangericht. Israël. Twee radikale Pales tijnse organisaties het De mocratisch Front en het Volksfrant voor de Bevrijding van palestina hebben via een woordvoerder laten weten de beschietingen op Noord-Is- raël te hebben uitgevoerd. Vanochtend had de PLO, die in spoedberaad bijeen is, nog niet officieel gereageerd op de Israëlisch luchtaanval. De Israëlische autoriteiten hebben zaterdag vier Libanese burgers vrijgelaten, die daags daarvoor door Israëlische mili tairen waren ontvoerd. De vier burgers zij ontvoerd, om dat Israël op deze manier ge gevens wilde hebben over ac tiviteiten van Palestijnse guer- Bij gevechten tussen privéle- gertjes in de Noordlibanese stad Tripoli zijn dit weekeinde 16 doden gevallen en raakten er 90 gewond. De strijd werd gevoerd door een Soennitische groepering en een door Syrië gesteunde organisatie. onze correspondent Cees Manders) ICAANSTAD Op nei 1981, om kwart vijf 's middags werd Johannes Paulus II ™~jhet Sint-Pietersplein ^geschoten en levens- larlijk verwond. Pre- 2n,een jaar later, op 13 ^1982, op dezelfde tijd an|iij in Fatima, het Por- Bulke dorpje waar op 13 \111917 Maria voor het ;ss;t aan enige kinderen stcbheen, de Madonna l' ken voor haar „moe- 4jke bescherming", hij de aanslag oojoverleven. aid laai voor die gelegenheid 'örtjde paus woensdag naar sctygal. Hij is er diep van as-Juigd dat het samenvallen ro<He aanslag en de verjaar- het wonder van Fati- zjen zekere betekenis heeft 1 "li, dat Maria zelf heeft V(komen dat de schoten op pl3afgevuurd, fataal zouden vr1De paus wil haar in Fati- °P (anken. iaré ;ftjatima, eerst een doodarm aniÖorp, maar nu een welva- bede vaartsoord, is het Ultl degenen die Maria ko- ^Ibedanken of haar om een Pet komen vragen, een vast r ^1 het reusachtige plein c lich nu voor het heiligdom eundt, op de knieën over te refn. De pauselijke waardig- ar'maar ook zijn medici zul- ^jich daartegen verzetten. zfatima zal de paus een ünjus-VI-centrum inwijden, _joort onderdak of herberg pelgrims. Het is een na chtenis aan zijn voorgan- de eerste paus is ge- die een bezoek aan Fati ng leeft gebracht. Dat was op 30iei 1967, de vijftigste ver- ~2(jag van het wonder van pa. Het bezoek van paus Hu|us VI destijds was van grote betekenis omdat paus Paulus VI daarmee wilde aan geven dat de katholieke kerk ook in het post-conciliaire tijd perk met zijn hang naar ver nieuwing en wetenschappelij ke nuchterheid nog steeds wonderen en verschijningen in ere wenst te houden. Ook paus Johannes Paulus II die in vele opzichten eigentijds denkt en met beide benen op de grond staat, zal van zijn Fati- ma-gang een demonstratie ma ken van onwrikbaar geloof in de „boodschap" van Fatima en in de goddelijke betekenis van de verschijningen die zich daar in 1916 en 1917 hebben afgespeeld. Verschijning Het wonder van Fatima kent vijf deelnemers: de Engel van de Vrede, Maria, en de drie kinderen Francesco (9), zijn zusje Jacintha (7) en hun nichtje Lucia (10). Het eerste deel van het mirakel voltrok zich in het vooijaar van 1916, toen aan de kinderen die bui ten het dorp de schapen hoed den, een gedaante verscheen, „een jongeman van ongeveer 15 jaar, witter dan sneeuw, transparant als een kristal en van grote schoonheid", zo schrijft Lucia jaren later in haar memoires. „Ik ben de En gel van de Vrede. Bidt met mij." De engel verscheen nog twee keer en telkens vroeg hij te bidden voor hen die niet ge loven. Een jaar later op 13 mei, om twaalf uur 's middags, ver scheen Maria aan de drie kin deren. Ze zou dit de volgende vijf maanden, op dezelfde dag en op hetzelfde tijdstip herha len. De eerste en de laatste verschijning zijn de spectacu lairste. De eerste omdat het de eerste keer was, en'de laatste keer omdat ,de verschijning met een wonder gepaard ging teneinde al die mensen die met de kinderen waren mee gekomen en van de Maria- -verschijningen niets geloof den ervan te overtuigen dat er toch iets bijzonders aan de hand was. Volgens getuigen (onder wie de nog levende zuster van Lucia) brak ineens de zon, die zich de hele och tend had verscholen achter een dik wolkendek, door en kwam recht op de aarde af. Hij begon te slingeren en te dan sen en werd steeds groter en verdween plotseling. De men sen werden door paniek be vangen en dachten dat het einde der tijden genaderd was. Toen de natuur zich even later herstelde hadden zij geen en kele aansporing meer nodig om in de Maria-verschijningen te geloven, en Fatima groeide spoedig uit tot een zeer popu laire bedevaartsplaats. Jacintha en Francesco stierven nog in hetzelfde jaar 1917 on der, volgens de overlevering, geheimzinnige omstandighe den. Lucia, de oudste, leeft nog. Zij (75) woont geïsoleerd en teruggetrokken in een klooster in Coimbra. Het pro gramma van de paus vermeldt een bezoek aan deze stad, maar Lucia zal hij dan niet ontmoeten. Derde Geheim Het duurde tot 1930 voordat de officiële kerk de wonderen van Fatima erkende en toen kreeg Lucia de opdracht alles wat ze zich kon herinneren op te schrijven. Het resultaat is vier Memorieën, en juist deze memoires hebben vele specu lanten, doemdenkers en ster- rewichelaars een vaste betrek king bezorgd. Lucia's verhaal is nogal abstract, en het kost enige moeite uit haar herinne ringen te destilleren wat er nu precies in Fatima gebeurd en gezegd is, in die zomer van 1917. Men houdt het erop, dat Maria die ongeletterde, bijge lovige herdertjes drie bood schappen heeft toevertrouwd. De eerste twee, die Lucia in 1941 zelf bekendmaakte, zijn moeilijk uit elkaar te houden: Maria vraagt gebed, boetedoe- ln Fatima werden vorige week de laatste voorbereidingen getroffen voor het bezoek van de paus. ning, inkeer en spijt, voordat oorlogen, atheïsme en geloofs vervolgingen de mensheid naar de ondergang voeren. De derde boodschap is geheim ge bleven en onder couvert naar Rome gezonden, om daar op gezag van Lucia zelf in elk ge val tot 1960 opgeborgen te blij ven. Nu, in 1982, is de bood schap nog niet gepubliceerd. Volgens sommigen omdat de inhoud, over het einde der tij den, zo verschrikkelijk is dat de pausen die niet hebben dur- achterhaald door de tijd dat de pausen het maar het liefst in een vergeethoek willen stop pen. Hoe het ook zij, Fatima bestaat bij de meeste katholie ken alleen nog dankzij dit „Derde Geheim", en het won der zou allang vergeten zijn als sommige bedienaren van de kerk, en serieuze en minder serieuze tijdschriften af en toe niet hadden vermeld dat er in een lade van het pauselijk bu reau in het Vaticaan nog een enveloppe ligt met een geheim over de toekomst van de mensheid. In Italië waar de reizen van de paus steeds weer als vanzelfsprekend worden beschouwd slaagt het bezoek aan Portugal erin slechts geestdrift op te wekken als het in verband wordt gebracht met dit Derde Geheim van Fa tima. Maar paus Johannes Paulus II zal evenmin als zijn voorganger Paulus VI het Derde Geheim in zijn veelvul dige toespraken vermelden. Fatima zal voor hem slechts de plaats zijn de wereld nog krachtiger dan gewoonlijk op te roepen om Maria „het sym bool van de vrede" te vereren.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9