inst PTT vorig jaar fors gedaald; osterijen grootste verliespost en Uyl acht beperking miggang minima mogelijk DA zegt nog geen ja of nee Igen plaatsing kruisraketten Miljarden guldens nodig onland uueer LEIDSE COURANT MAANDAG 10 MEI 1982 PAGINA 5 ■en zeilvlieg- jh niet gewenst ^AAG De hoofdin- voor milieuhygiëne bij de gemeentebestu- tangedrongen voorlopig i te werken aan het he re tfr. dot~] stellen van terreinen jy/iden en opstijgen van J iseerde glij- en zeil- f'ieen. Aan deze nieuwe an recreatieve lucht- e geluidhinder veroor- unnen nog geen gelui- vorden gesteld wegens ?nde wettelijke moge- n daartoe. De vluchten vooral laag bij de grond terwijl er langzaam logen wordt in een be- ibied. De demonstranten hebben zich zo de foto laat zien, weinig van het koude en vieze water in de Oude Gracht aangetrok ken. „Help de verpleging verzuipt" UTRECHT „Help de verpleging verzuipt", on der dat motto zijn zaterdagmiddag een dozijn verpleegkundigen met uniform en al het ijskou de en vieze water van de Oude Gracht in Utrecht gedoken. Zij demonstreerden met dik driehonderd collega's tegen de bezuinigings- pfannen die het kabinet voor het ziekenhuiswe zen in petto heeft. Door die bezuinigingen dreigt er een ontslaggolf onder de verpleegkundigen, vrezen de demon stranten. „Nu al staat het water ons aan de lip pen: we moeten met te weinig mensen te veel werk doen. Als de bezuinigingsplannen door gaan, verzuipen we helemaal in het werk", aldus een demonstrant. Aan de demonstratieve „ver zuippartij" in de Oude Gracht ging een optocht door het centrum vooraf waarin drie bedden meereden met „patiënten", die bij gebrek aan personeel zichzelf moesten redden. Bijna 15 miljoen verlies Heidemij ALPHEN a/d RIJN Heidemij beheer (advies, uitvoering en aanneming) heeft vorig jaar een verlies geleden van 14,6 miljoen gulden tegen 13,9 miljoen in '80, Het bestuur rekent erop met '81 het moeilijkste jaar achter de rug te hebben, mede rekening houdend met het efect van het saneringsplan. Voor dit jaar wordt nog niet op winst gerekend. Vooral de vastgoedactiviteiten in bin nen- en buitenland, de houthandel en te leurstellende resultaten bij enkele deel nemingen hebben het merendeel van het verlies veroorzaakt. In het algemeen kan volgens de Heidemij worden gesteld dat de kosten vorig jaar niet snel genoeg konden worden teruggedrongen tot een bij de omzet aangepast niveau. HELFT VROUWEN GEBRUIKT TE ZWARE PIL UTRECHT Bijna de helft van de Nederlandse vrouwen gebruikt een te zware pil tegen zwan gerschap. Dit verklaarde prof. dr. A. Haspels van de universiteitskliniek voor verloskunde en vrou wenziekten, zaterdag in Utrecht tijdens een sym posium over de veiligheidsaspecten van de pil. De professor drong er op aan dat deze vrouwen voor zo ver mogelijk op een lichtere pil overgaan. Uit een onderzoek in Utrecht is gebleken dat deze pil veel minder nadelige werkingen heeft. Het aantal gevallen van hart- en vaatziekten dat mogelijk verband houdt met het gebruik van de pil is hier bij zo sterk gedaald dat er geen verschil meer is met vrouwen die de pil niet gebruiken. Factoren die wel invloed hebben zijn roken, een hoge bloeddruk, suikerziekten en een te hoog li chaamsgewicht. Het pilgebruik daalde de laatste jaren met enkele honderdduizenden na publica ties over mogelijke negatieve bijwerkingen. Auto onder trein ROORDAHUIZUM Een 47-jarige in woner van Roorda- huizum (Fr.) is van morgen om het le ven gekomen toen hij in zijn woon- plaa'ts met zijn auto tegen een trein bot ste. Hij werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Vermoedelijk is de man verblind door de zon en heeft hij daardoor de knipperlichten niet opgemerkt. (Van onze m jmentaire redactie) adIAAG De PTT 1981 op de poste- en verlies geleden miljoen gulden. Dit iwel minder dan de irectie rond de jaar- ing verwachtte, toen J'81 met een verlies miljoen gulden re- hield. Ter vergelij- !n 1980 verloor de de posterijen bijna 6iü)joen gulden. De af- i meiecommunicatie - telegrafie en telefoon - boekte in 1981 een winst van 304 miljoen gulden (in 1980 nog ƒ363 miljoen). De Postgiro leed in 1981 een verlies van 3,1 miljoen gulden, tegenover een po sitief resultaat van 95 miljoen in 1980. De totale winst van de PTT kwam in 1981 uit op 240 miljoen gulden (in 1980 nog ƒ314 miljoen). De cijfers komen uit het vandaag versche nen jaarverslag. Uit een toelichting van de PTT-directie blijkt dat - zoals voorzien - de vraag naar tele foon- en telexaansluitingen daalde. Rond Nieuwjaar liet de directie nog weten te rekenen met 600.000 aanvragen voor nieuwe aansluitingen, het wer den er in het verslagjaar in feite 570.000. (In 1980 nog 603.000). Het aantal telefoon gesprekken in 1981 steeg ten opzichte van 1980 van 4,8 mil joen naar ruim vijf miljoen, 200.000 lager dan geraamd. Voor dit jaar denkt de PTT di rectie vooral aan het ontwik kelen van nieuwe produkten op het terrein van telecommu nicatie, waarbij ingehaakt wordt op de behoeften van de bedrijven en de particulieren. Daarbij wil de PTT gaan sa menwerken met kleinere be drijven op het terrein van in dustriële vernieuwing. De PTT-directie merkt op dat Ne derland in Europa voorop loopt voor wat de modernise ring van het telefoonnet be treft. Het aantal computerge stuurde centrales blijft toene men, al kan niet gesproken worden van een stormachtige groei. De vraag naar nieuwe, met druktoetsen uitgevoerde telefoontoestellen, bleef vol gens het jaarverslag achter bij de verwachtingen. De gang van zaken bij de pos terijen viel mee. In het binen- landse postverkeer werden 4,19 miljard stukken post be steld. Toch is er voor het eerst sinds 1972 een daling te be speuren. Bij de gelddiensten zegt de PTT directie weer dat deze niet kunnen concurreren met commerciële banken zodat zij een deel van de markt verlie zen. De giro verloor daardoor; de RPS boekte een winst van 225 miljoen gulden, een bedrag Om bij te blijven biuj de tech nische ontwikkelingen in het geldverkeer zijn in het ver slagjaar voorbereidingen ge troffen voor een proefopstel ling van betaalautomaten. De belangrijkste aspecten daarvan zijn de mogelijkheden tot ver groting van de veiligheid van het betalingsverkeer en de be strijding van fraude. Voordat echter tot landelijke invoering wordst overgegaan, zal eerst een onderzoek worden inge steld naar de sociale gevolgen daarvan. vei "I 7lid/ Bt bij V van de voorpagina) RICHT/DEN HAAG ^aanvankelijke geluiden netl\ teruggang van de mi- °Aet min 1,9 tot min 2,3 laat het zich nu aan- t het kabinet erin ge ls de aantasting van de acht van de minima te m tot min 1 a min 1,3. laagstbetaalden liggen j] rfst duidelijke voorstel- n hen voor elk koop- ,g verlies te vrijwaren. ran minister Den Uyl van he;zaken en werkgelegen heid zaterdagmiddag in Maas tricht waar hij de verkiezings campagne van de PvdA startte in verband met de gemeente raadsverkiezingen. Het kabinet dient binnenkort een besluit te nemen over de bescherming van de koop kracht van hen die van de laagste sociale uitkeringen of het minimumloon rond moe ten komen. Volgens de besluiten van Goe de Vrijdag zou die koopkracht, in strijd met het regeerak koord, niet met 1 proëent maar met ruim 2 procent da len. Voor de PvdA is dat on aanvaardbaar. Men wil aan vullende maatregelen om de koopkrachtdaling te beperken. Het CDA en D'66 willen die aanvullende maatregelen al leen voor hen die een gezin onderhouden van één sociale uitkering of het minimum loon, de zogeheten „echte mi nima". D'66 heeft daarmee een eerder standpunt verlaten, dat dé koopkracht voor alle mini ma niet verder dan 1,5 procent mag dalen. De koerswijziging van D'66 werd zaterdag door het Kamerlid Engwirda voor de radio bekend gemaakt. Gat Minister Van der Stee (Finan ciën) heeft zijn collega Den Uyl (Sociale Zaken) laten we ten dat deze aan moet geven waar hij 600, miljoen gulden denkt te vinden om zijn ba nenplan mee te betalen. Ook dient een „gat" in de bezuini gingen, ontstaan door het niet doorgaan van plan om sociale premies te gaan heffen over ziektegelduitkeringen, nog op gevuld te worde/i. I (Van onze infiementaire redactie) ij SM Het CDA blijft leuning dat nu nog geen moet worden genomen i^et wel of niet plaatsen uisraketten in Neder- n een vergadering in koos de partijraad van A zaterdag vrijwel una- 'oor het standpunt, dat rc^ luit over het al dan niet ,r(£ren van kruisraketten ou et worden genomen als m iltaten bekend zijn van n/,erhandelingen over we- ie wapenvermindering oost en west. olutie waarin dit stand- vas verwoord, bevatte de uitspraak dat Neder- Jich binnen de NAVO ïzetten voor stapsgewij- 'eunindering van de kern- ining en eventueel zelfs voor eenzijdige stappen van de NAVO. Het bestuur ging akkoord met een omvangrijke resolutie, die was opgesteld door het CDA- vrouwenberaad en de CDA- jongerenorganisatie. Op aan drang van fractieleider Lub bers was uit die resolutie ech ter wel de passage geschrapt dat Nederland kritisch zou moeten staan tegenover de de- NAVO-partners en in het bij zonder jegens de Verenigde Staten. Lubbers legde sterke nadruk op het in de resolutie genoem de standpunt dat het CDA nu geen beslissing over het al of niet plaatsen van kernwapens wenst te nemen. Hij verzette zich fel tegen de partijen die daarover al een vaststaand be sluit hebben genomen. Volgens Lubbers kunnen de onderhandelingen tussen oost en west, die momenteel in Ge- nève worden gevoerd, alleen succes hebben als de mogelijk heid tot plaatsing van nieuwe NAVO-raketten opengehou den wordt. Hij veroordeelde vooral het standpunt van de PvdA, dat onder geen voor waarde tot plaatsing mag wór den overgegaan. De secretaris buitenland in het PvdA-bestuur, Maarten van Traa, uitte zaterdag via de ra dio kritiek op de uitlatingen van Lubbers. „Het CDA heeft zelf geen inhoudelijk stand punt en verwijt ons nu dat wij dat wèl hebben", aldus Van Traa. Hij herinnerde er tevens aan, dat het CDA aanvanke lijk had beloofd, eind 1981 al een standpunt over wel of niet plaatsen van kruisraketten te zullen innemen. Wijzigigen grondwet De CDA-fractieleider Lubbers heeft zaterdag ook een beroep gedaan op de CDA-fractie in de Eerste Kamer om akkoord te gaan met alle 34 wijzigingen van de grondwet die door de regering zijn voorgesteld. De Senaat zal morgen over deze voorstellen stemmen. Eén van de voorgestelde veranderingen in de grondwet dreigt door toedoen van de CDA-fractie in de Eerste Kamer te worden verworpen. Het betreft een voorstel om een vijfde deel van de Eerste of Tweede Ka mer (een minderheid dus) het recht te geven, een parlemen taire enquête te houden. Zo'n enquête kan tot nu toe alleen worden gehouden als de meer derheid van één der Kamers daarmee akkoord gaat. sidie seigenaren jrlopig van de ïnze parlementaire re dactie) 1AAG Er komt voor een subsidie voor huis- en die met de aflossing te van hun hypotheek robelem komen. Het ka- Nypels (D'66) zal zijn waarin hierom werd ge- morgen in de Kamer stemming laten bren- lypels wil eerst nader met minister Van Volkshuisvesting) over ■el (orstel. Van Dam is fel let plan Nypels, een ka- lerderheid is er echter ,w i zei zaterdag voor de -radio te hopen dat hij lam alsnog zou kunnen igen van de noodzaak en dergelijke subsidie. )am is tegen het plan ed omdat hij een olievlek- ral ig vreest. Volgens de ?/j er, zaterdag voor de ullossen duizenden huis- Ze ren dit soort problemen ar I op. Als er een subsidie t zal men daar echter roep op doen. RAMP DREIGT IN WONINGBOUW: Marcel van Dam (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Omdat het vorige kabinet heeft nagelaten heeft de meer jarenplannen voor de wo ningbouw en de begrotin gen aan te passen aan de gewijzigde omstandighe den, zijn er de komende jaren miljarden guldens nodig om de woningbouw op het huidige niveau te kunnen handhaven. Dit betekent dat er voor 1983 en de volgende jaren niet méér geld is dan voor de bouw van 87.000 gesubsidieerde wo ningen (28.000 minder dan dit jaar) en voor het opknappen van 17.000 woningwetwonin gen (13.000 minder). Alsa die miljarden niet op tafel komen, betekent dit een ramp voor de bouw en voor voor de volks huisvesting. Dit heeft minister Van Dam (Volkshuisvesting) vanmorgen gezegd ter gelegenheid van de opening van de Vakbeurs So ciale Woningbouw in Amster dam. Van Dam zei het niet uit te sluiten dat de noodzakelijke miljarden gevonden kunnen worden binenn de volkshuis vesting zelf, voornamelijk door door goedkoper te bou wen. De minister kondigde nog voor dit jaar een nota aan waarin voorstellen staan het hele huur- en subsidiebeleid zo aan te passen dat het'aantrek kelijker wordt voor opdracht gevers goedkoop te bouwen. Hij had scherpe kritiek op sommige opdrachtgevers die volgens hem nu vaak wonin gen zo duur bouwen dat de huren uitkomen op de maxi male grenzen die daaraan ge steld zijn. En dat alles onder het mom dat de bewoners zelf willen. Van Dam zei verder hard te zullen optreden tegen die wo- ningbouwcooperaties die ak koord gaan met acties van huurders die zelf lagere huren gaan betalen uit protest tegen de stijgende woonlasten. Van Dam noemde die acties van huurders onwettig en ondemo cratisch, omdat het parlement jaarlijks de stijging van de hu ren vaststelt. Poolse solidariteit voor havenstakers R'dam ROTTERDAM De bemanning van de Poolse bulkcarrier „Szczyglowise" heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Rotterdamse haven opnieuw verhinderd dat de kapitein zijn bij het overslagbedrijf Frans Swarttouw afgemeerde schip zou weg varen. Volgens de stakende havenarbeiders bij Swarttouw voorkwam de bemanning dat de officieren van het schip de trossen kapten. Afgelopen woensdag wilde de kapitein ook al uitvaren, maar ook toen voorkwam de bemanning dit. Een delegatie van de sta kers heeft de bemanning zaterdag een rood bloemetje aangebo den. De Poolse bulkcarrier is een van de vijf schepen die als gevolg van de stakingen bij de overslagbedrijven EMO en Frans Swarttouw vastzitten. Tien schepen die wisten te „ontsnappen" zijn door de Internationale Transportarbeiders Federatie besmet verklaard. Van Dam: Geen 5 procent gehandicapten in bouw DEN HAAG Minister Van Dam van volkshuisvesting heeft zaterdag voor de radio gezegd dat hij het met de bouwwerkge vers eens is dat het in dienst nemen van vijf procent gehandi capten in de bouw niet goed mogelijk is. Van Dam is er dan ook een voorstander van dat de bouwwerkgevers van deze voor werkgevers ingestelde verplichting worden ontheven. Dit heeft de minister zaterdag voor de radio gezegd. Van Dam had al bij de bespreking van het wetsontwerp in het kabinet in het kabi net begrip gevraagd voor de problemen die zich in de bouw zou den voordoen. De politie heeft zaterdagnacht de twee omgezaagde kruisen op het Museumplein meegenomen. De in totaal vijf kruisen zijn voor het Amerikaanse consulaat gezet ter nagedachte nis van de vier in El Salvador neergeschoten IKON-journa- listen. Brandbommet jes in consulaat El Salvador AMSTERDAM Onbekenden hebben afgelopen nacht twee brandbommetjes .- met benzine gevulde bierflesjes - door het raam gegooid van het consulaat van El Salvador in Amsterdam. Dit heeft de politie vanmorgen meegedeeld. Er ontstond wat rookschade en het parket van de ruimte is geblakerd. De brandweer hoefde er niet aan te pas te ko men. Afgelopen zaterdag nog had burgemeester Polak het omza gen van twee van de vijf kruisen voor het Amerikaanse consulaat - zaterdagmorgen vroeg - „de zoveelste onwaar dige vertoning" genoemd. Het El Salvador comité heeft op geroepen paal en perk te stellen aan de „rechtse terreur" van de afgelopen tijd in ons land. Daarmee wordt gedoeld op vernieling van kransen en bloemstukken bij verschil lende verzetsmonumenten, de beschadiging van het monu ment van Hannie Schaft en de gewelddadigheden tegen zi geuners in Amsterdam. Droom van autofanaat werd waar Eindeloos ge poetst en ver troeteld. UTRECHT De droom van een autofanaat: vijfenzeventig Rolls Royce's en Bentley's, oude en nieuwe, bij elkaar zien, ze mogen aanraken, met elkaar vergelijken, fotograferen en wat al niet. Een droom die werkelijkheid werd zaterdag middag bij de importeur van de dubbele R in De Bilt. De af deling Benelux van de Rolls Royce Enthousiasts Club vier de dit weekeinde het 25-jarig bestaan van deze illustere ver eniging, waarvan over de hele wereld verspreid zo'n 5000 mensen lid zijn, die met zijn al len 35.000 van deze schitteren de wagens rijk zijn. Men trekke niet de conclusie dat dat dan wel steenrijke mensen moeten zijn, dat zijn het niet, althans velen niet. Het zijn soms wel maniakken in de goede zin van het woord, die bereid zijn elke cent opzij te leggen voor hun droom: een echte Rolls te be zitten en er zo nu en dan nog in te rijden ook. Dat laatste is in deze tijd be paald geen geringe opgave. Hoe schitterend en met hoe veel snufjes de Engelse bou wer hun wagens ook afleveren, energie-bewust denken stond niet in hun programma. Een li ter benzine op twee kilometer rijden is heel gebruikelijk. Ze waren zaterdag allemaal bij elkaar: de Phantoms, de Wraith's en Silver-Wraith's, de Sedanca de Ville, de Landolet- tes, de Empress Bodies, de Silver Clouds. Eens waren ze het bezit van prinses Juliana, de gouverneur-generaal van Singapore, de aartsbisschop van Canterbury, de graaf van Kent en al die andere groten der aarde, die het alleen al om de status niet met minder kon den doen. Nu worden ze'einde- loos gepoetst en vertroeteld, .staan in garages of doen nog steeds dienst, bijvoorbeeld als trouwauto's, zoals de zes van de secretaris van de afdeling Benelux Dolf Adriaan Meijers in Utrecht. Het is toch schitte rend, al die wagens zo bij el kaar. zegt een toeschouwer, zo maken ze niet meer. Het leek of de vliegende engel op de motorkap, waarvoor de secre taresse van Lord Montequeu of Beaulieu nog model zou hebben gestaan, heel even knikte. Het kan ook een spie geling in het zilver zijn ge- WSeSt GERARD CRONE Eens waren de Rolls Royce's in het bezit van de groten der aarde. DROOGENZONNIG DE BILT-KNMI - Komende dagen is het in ons land droog en zonnig. De temperatuur komt morgen op 17 graden te liggen. Overmorgen en in de tweede helft van de week wordt het geleidelijk iets war mer. Bijna een maand, op een enkele dag na is het in ons land te koud geweest. Het ziet er naar uit dat deze week de temperatuur eindelijk weer normaal wordt of iets boven het gemiddelde zal stijgen. Deze weersontwikkeling hangt samen met een hoge- drukgeibed dat zich van de Oceaan naar Frankrijk heeft uitgebreid. Het neemt nog ver der in betekenis toe en ver plaatst zich langzaam naar onze omgeving. Weersgesteldheid van gisteren Oeelen onbew Eelde onbew. Eindhoven zw bew Den Helder onbew. Lh R'dam mist Twente I bew. Vtissingen onbew. Z -Limburg regen Aberdeen h.bew. Genéve Klagenfurt regen Kopenhagen zw bew. Lissabon l.bew. Locarno geh bew. Luxemburg zw bew. Madrid onbew. w.bew. 12 2 1 n Zurich geh Dev Casablanca zw bew. Istanboel zw bew. Las Palmas regen 29 16 On 26 16 On 18 16 9 n koeien ie kwal. 8,35-9.25, 2e 8.00-8.30. 3e kwal. 7.45-7.95. worst koeien 6.40-7.70. dikbiilen extra kwal 9.SO-13.7S Polien In gulden per stuk: schapen 200-240. lammeren 175-220 Overzicht (resp. handel en prt|zen» Mechtrunderer vlot hoger, slieren stabiel, schapen en temmeren redelijk - stabiel, schapen iels le-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5