ritten klaar oor invasie Voorstel Van Agt laatste kans voor kabinet oS „Britten vragen wel maar geven niets" ANDIJVIE EN RUNDERGEHAKT Acrobatische toer tijdens muziekconcours 10.98 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Reagan stelt hervatting kernwapengesprek voor U jaarbeurs utrecht DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ■i H Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,35; jaar/217,90. ■I I Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0,75. Maandag 10 mei 1982,72e jaargang no. 22265 Sonja praat vanavond op Ned. II om 22.20 uur over bezuini gingen in de kunst. Verder op treden van vrouwenpunk- groep „Sadista Sisters" en Bram Vermeulen Op Ned. I om 19.40 uur film „Het dagboek van Anne Frank". Om 22.45 uur docu mentaire „Ik nam Eichmann gevangen". HET WEER Droog en zonnig. Vannacht minima rond 2 graden, kans op nachtvorst en enkele mist banken. Middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Weinig wind. Zon op 05.54, onder 21.21 uur. Scheveningen hoog water 05.42 en 18.14 uur, laag- water 01.39 en 13.55 uur. ^zjnev naar ^aragua - De Russische presi- irezjnev heeft een uitnodi- Sjanvaard voor een bezoek Wagua. Dit heeft het Russi- Vsbureau TASS gisteren be- ngemaakt. De aankondiging -frezjnevs reis staat in het itiniqué, dat vorige week [uitgegeven na het bezoek "bskou van de Nicaraguaanse lider, Daniel Ortega. Tevens leengekomen dat Nicaragua- hor Russische deskundigen ■worden opgeleid op onder- net gebied van communica- finbouw en waterkracht. Drie verpleegsters omgekomen bij brand LAREN Drie verpleegsters, al len twintig jaar oud, zijn afgelopen zaterdagnacht in het verpleegte huis „Stichtse Hof" in Laren door brand om het leven gekomen. Twee verpleegsters liggen gewond in het ziekenhuis.De oorzaak van de brand is nog onbekend. In het verpleegtehuis voor bejaarden en zwakzinnigen bevonden zich der tig verpleegsters in de slaapver trekken. Zij konden zich met uit zondering van de slachtoffers in veiligheid brengen. Het verpleeg tehuis was beveiligd met het zoge heten drukknop-alarmsysteem, een volgens de politie verouderd systeem. Het geheel uitgebrande centra le-woongedeelte van de zuster- verblijven, waar de brand is ont staan. Kettingbotsingen in dichte mist PURMEREND Op de weg Puremerend-Zaanstad, ter hoogte van Purmerend, hebben zich vanochtend in dichte mist twee ketingbot- singen voorgedaan. Een man vond daarbij de dood. Bij de ene botsting waren twaalf, bij de andere 29 auto's betrokken. Op dezelf de weg kantelde een vrachtwagen, die vervol gens voor een deel in de berm terechtkwam. Een auto in een derde file werd vanachteren aangereden door een motorrijder. Deze raakte gewond. Nederland best een goedkoop vakantieland DEN HAAG Nederland ligt als vakantieland op grond van zijn gunstige prijspeil en inflatieper centage goed in de Europese markt. Dit blijkt uit een Westduits onderzoek waarbij twaalf Europese vakantiesteden zijn vergeleken en evenveel bad plaatsen. In ons land zijn Amsterdam en Zand- voort onder de loep genomen. In Nederland en Ierland zijn de spoorwegtarieven het laagst, even als de prijzen van een gangbaar pakket levens middelen. De hotels in Amsterdam zijn echter het duurst. In vier landen zijn de pensionprijzen en die van de kampeerterreinen goedkoper dan in Zandvoort. Slechts in twee buitenlandse steden kost een maaltijd minder dan in Amsterdam. Uit gegaan werd van de kosten voor accomodatie, vervoer en vakantieactiviteiten. De „zonnelanden zijn niet onderzocht, de prijs van de reis naar het vakantieland is niet meegerekend. 'EN/NEW YORK 'r'JjBritse oorlogsvloot veidejde laatste voorberei- voor een groot- ;e invasie op de nd Eilanden. De af in dagen zijn zeker oorlogsbodems, het ntransportschip lerra", twintig Har- ;evechtsvliegtuigen rod-radartoestellen lidornf oorlogsgebied gear- laHr.H riveerd. De commandant van de vloot, schout-bij nacht Woodward, heeft de regering in Londen laten weten dat hij gereed is om troepen aan land te zetten. Volgens militaire deskundigen in de Britse hoofdstad is het wachten op de uitkomst van de onderhandelingen in de Verenigde Naties. Wanneer de gesprekken onder leiding van secretaris-generaal Perez de Cuellar niet snel resultaat heb ben, lijkt een Britse invasie onvermijdelijk. Het geduld van de regering Thatcher is op. De premier en haar oor logskabinet zijn tot de conclu sie gekomen, dat de Argentij nen alleen met geweld van de eilanden verwijderd kunnen worden In de vredesbesprekingen zou gisteren echter „grote vooruit gang" zijn geboekt. Vandaag heeft de Britse VN-ambassa- deur, sir Anthony Parsons, op nieuw een gesprek met Perez de Cuellar. De secretaris-gene- Een zwarte rookpluim hangt boven Port Stanley, na het eerste 8ritse bombardement op het vliegveld van de Falkland Eilanden op zaterdag 1 mei. De toto werd gisteren door het Argentijnse persbureau Telam vrijgegeven. raai heeft vandaag ook nog Stanley en Port Darwin. Vol- een ontmoeting met de Argen tijnse onderminister van bui tenlandse zaken Enrique Ros. Deze protesteerde vannacht tegen hernieuwde Britse aan vallen, gistermorgen, op Port gens de Argentijnen, die de aanval eerst het begin van de invasie noemden, werden de Britten teruggeslagen. Later op de dag werd een Argentijn se helikopter neergeschoten en' boorden Harriers van de oor logsvloot een vissersboot in de grond. Het schip bevond zich binnen de oorlogszone van 200-mijl. Pagina 7: Vervolg tening- jders bij voor miljoen t rood Pio i vooifjAAG De Postgiro ,,in9 van de rekeninghouders matieal 263 miljoen gulden te- Van dat bedrag is vol le PTT 49,7 miljoen gul iet in te vorderen. Deze ipost is elders in de iegroting opgevangen. 3 miljoen gulden komen 58.200 rekeninghouders )od staan"; iets meer dan irocent van het totale tn ander blijkt uit het ig gepubliceerde jaar- j van de PTT over 1981. 10 beliepen de vorderin- in de giro op rekening- rs nog 189,9 miljoen gul- Jaarvan bleek 42,9 mil- ilden niet terug te krij- de slechtere gang van in de economie en inko- iatiging moeten als oor van de stijging gezien Winst PTT fors ge- trat aat om een bedrag van liljoen gulden... rvan bijna vijftig miljoen ïf meer inbaar blijkt te. vorderingen zijn tussen 07( en 1981 fors gestegen. In de Amerikaanse staat Oklahoma werd onlangs voor de vijftigste maal het jaarlijkse Muziek Festival gehouden. Voor een van de leden van de Tahlequa Tigers Marching Band was dit zo'n bijzondere gebeurtenis, dat hij het nodig acht te om staand op zijn hoofd er stevig op los te drummen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA VOORJAARSNOTA: (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het kabi net komt vanavond op- pieuw bijeen om te probe ren overeenstemming te bereiken over nadere be zuinigingen en een invul ling van de Voorjaarsnota. Vrijdagnacht kon het ka binet het niet eens wor den. Verwacht wordt dat premier Van Agt vana vond met een definitief voorstel komt. Het gaat daarbij zowel om na dere bezuinigingen in 1983 als om een concretisering van be sluiten die het kabinet op Goe de Vrijdag over de Voorjaars nota nam. Toen werd besloten dat er in 1982 en 1983 3,4 mil jard gulden bezuinigd moest worden. Premier Van Agt steunt het voorstel van minis ter Van der Stee (Financiën) om bovenop de reeds afgespro ken bezuinigingen, nog eens vijfhonderd miljoen gulden om te buigen. Belangrijk struikelblok bij de invulling van deze besluiten is de verdeling van 900 miljoen gulden aan bezuinigingen over de ministeries. Met name mi nister Van Mierlo (Defensie) en zijn collega Van Dam ver zetten zich tegen bezuinigin gen op hun begrotingen. De financiële specialisten van de drie regeringspartijen, Van Amelsvoort (CDA), Engwirda en Wöltgens (PvdA) hebben zaterdag voor de VAR A-radio gezegd het te betreuren dat het kabinet nog niet uit de problemen is, temeer omdat premier Van Agt beloofd had dat de uitgewerkte Voorjaar nota afgelopen week aan de Tweede Kamer zou worden gepresenteerd. Engwirda en Wöltgens noem den het daarbij alle twee on verstandig van Van der Stee nu opnieuw bezuinigingen te vragen na de besluiten van Goede Vrijdag. „Ik vraag mij af of dat verstandig is", aldus Engwirda. Wöltgens: „Wij moeten de genomen besluiten accepteren en niet steeds wachten op nieuwe bezuini gingen". Van Amelsvoort zei dat Van der Stee verplicht is zijn collega's op nieuwe tegen vallers te wijzen. Zie verder pag.5 Den Uyl acht beperking teruggang minima mogelijk ONHOUDBARE SITUATIE DREIGT IN EG (Van onze speciale verslaggever Rik in 't Hout) VILLERS-LE-TEMPLE In de Europese Gemeenschap dreigt een „onhoudbare situatie" (aldus minister Van der Stoel) te ont staan. Groot-Brittannië wil het vaststellen van de nieuwe land bouwprijzen blokkeren zolang er geen okkoord is over de hoogte van de de Britse bijdrage aan de EG-begroting. De Britse minister van buitenlandse zaken, Francis Pym, heeft dit gisteren gezegd, tijdens een bijeenkomst met zijn EG-ambtge- noten in het Belgische plaatsje Villers-le-Temple (bij Luik). De houding van de Britten heeft vooralsnog geen gevolgen voor de opstelling van de EG in het conflict rond de Falkland Eilan den. Mocht er op 17 mei, wanneer het verbod op import uit Ar gentinië afloopt, nog geen oplossing gevonden zijn, dan zal de Gemeenschap deze strafmaatregel, hoogstwaarschijnlijk wel ver lengen. Volgens minister Van der Stoel hebben alle betreffende landen de „sterke neiging" solidair te blijven met Groot-Brittan nië, dat naar hun mening slachtoffer is geworden van agressie. Pagina 7: „Sombere dag voor Europa" ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen Jfi in de aanbieding. Andijvie, per kilo Mager rundergehakt, 500 gram 638 538 kilo 1238 EUREKA, ILLINOIS De Amerikaanse president Reagan heeft de Russische president Brezjnev schriftelijk voorgesteld eind volgende maand onderhandelingen te beginnen over een duidelijke vermindering van de strategische, oceaanoverschrij- dende kernwapens. Reagan maakte dit weekeinde melding van zijn voorstel tijdens een toespraak aan de universiteit van Eure ka in de staat Illinois. De westerse reacties op het voorstel van Reagan zijn gunstig. Minister Van der Stoel sprak van „een belangrijke stap voor waarts, waarop Nederland herhaaldelijk heeft aangedrongen". De Westduitse regering noemde het voorgestelde overleg „een wezenlijke uitbreiding van de dialoog tussen oost en west over de beperking van de bewapening, waarmee meer stabiliteit kan worden bereikt". Reagan heeft voor het overleg, dat door de Amerikanen is om gedoopt tot START (Strategic Arms Reduction Talks) als voort zetting van het zogenaamde SALT-overleg, een twee-fasen-plan voorgesteld. Aan het eind van de eerste fase moet het aantal kernkoppen aan beide zijden met minstens een derde zijn ver minderd tot gelijke bovengrenzen. In een tweede fase willen de VS een gelijk plafond bereiken voor „andere elementen van de strategische kernbewapening". Pagina 9 vervolg ADVERTENTIE 10 t/m 14 mei '82 m 13e internationale HH verpakkingsbeurs 10-18 uur; do. 13/5:10-21 uur uitgebreid congresprogramma Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. ZOLDER De Canadese auto coureur Gilles Villeneuve is za terdag in Zolder tijdens de trai ning voor de gis teren gehouden Grand Prix van België dodelijk verongelukt. De bolide van de Canadees vloog bij een poging de wagen van Jochen Mass in te halen over de kop. Villeneuve werd uit zijn wa gen geslingerd en kwam ernstig gewond (met on der meer een gebroken nek- wervel) in de vanghekken terecht. De dertig-jarige coureur werd naar het Universiteitsziekenhuis van Leuven gebracht, waar hij zaterdagavond overleed zonder bij kennis te zijn gekomen. De race ging giste ren door en werd gewonnen door John Watson. De Franse autocoureur Jean-Marie Almeras raakte ernstig gewond bij de tweede wedstrijd voor het Euro pese kampioenschap bergrijden in het Oostenrijke Krieglach. Hij raakte 800 meter na de start van de weg en liep ernstige beschadigingen aan de schedel en snijwonden op. Maradona: Argentinië gaat zeker naar WK BUENOS AIRES Het conflict rond de Falkland-ei- landen mogen Britse voetballers gedachten aan een boycot van het wereldkampioenschap in Spanje heb ben ingegeven, bij de tegenpartij ligt dat anders. Ster voetballer Diego Maradonna heeft tegenover de Britse krant Sunday Mirror verklaard er zeker van te zijn dat Argentinië zich niet zal terugtrekken voor het wereld kampioenschap. Woordvoerder Rivera van de Argen tijnse voetbalbond merkte zelfs op dat zijn land de wereldtitel zal verdedigen „zelfs wanneer dit betekent dat we tegen Engeland moeten uitkomen". De Argen tijnse bondscoach Menotti kondigde aan na het WK een poosje rust te willen nemen en zich te oriënteren in Europa, van waaruit hij reeds aanbiedingen heeft ontvangen van o.a. Benfica en Real Madrid. Priester ais boksarbiter MÜNCHEN Wie beweert dat boksers geen heiligen zijn, doet deze sportlieden niet altijd recht. Dat geldt ook voor boksarbiters en onder het scheidsrechters- korps bij de wereldkampioenschappen in München* bevindt zich zelfs een priester. De Australische gees telijke Thomas Sheeran stapt daar regelmatig in de ring om voor een correcte arbitrage te zorgen. Hij mo tiveert zijn verrassende hobby met: „De jongens moe ten leren zich door het leven heen te knokken". In München plaatste Pedro van Raamsdonk zich overi gens gemakkelijk voor de kwartfinales. Ajax bemachtigde de landstitel nog niet, waaraan de absentie van Johan Cruijff en Wim Jansen niet geheel vreemd is geweest. In het midden voorzitter Harmsen van Ajax. dat gisteren 1-1 speelde tegen Roda JC. DEVENTER De lange wapenstok moest er zater dagavond aan te pas komen in Deventer waar onge veer 500 baldadige supporters van Go Ahead Eagles en FC Groningen slechts moeilijk tot bedaren waren te brengen. Een man werd gebeten door een politie hond, een andere bezorgde zichzelf letsel toen hij een automaat in het NS-station in elkaar sloeg. Na opna me in het ziekenhuis werd de laatste door de spoor wegpolitie aangehouden. Na afloop van de voetbal wedstrijd NEC-PEC in Nijmegen hebben supporters vernielingen aangericht in de trein naar Zwolle, die door een ruk aan de noodrem ook nog drie kwartier bij Olst kwam stil te staan. BRUGGE Georg Kessler de nieuwe trainer van Club Brugge wil graag Johnny Metgoed van AZ'67 meene men. Tegen de vraagprijs van rond de miljoen kijken de Belgen echter nog op. De terugkeer van Kessler in Belgie komt na een afwezigheid van tien seizoenen. Geen succes voor eerste motorvrouw NOGARO Voor het eerst in de 35-jarige geschiede nis van de Grand Prix-races voor motorcoureurs stond een vrouw op de deelnemerslijst. De 25-jarige Amerikaanse Gina Bovaird verzorgde gisteren een kort optreden tijdens de Grand Prix van Frankrijk in Nogaro. Door een boycot van rijders als Kenny Ro berts, Randy Mamola, Barry Sheene, Franco Uncini, Jack Middelburg en Boet van Duimen kon zij een startpositie verwerven. Zij had weinig succes. Haar Suzuki weigerde aanvankelijk te starten. Toen zij haar machine eenmaal op gang had gekregen werd zij weer achtervolgd door pech. Bij een valpartij brak zij haar linkerpols en -pink. EINDHOVEN - Behalve de rode kaart voor Loggie en Stevens beheerste de anti-Libregts-stemming onder een deel van het publiek zaterdagavond de wedstrijd PSV-Sparta in Eindhoven. Geruime tijd voor de wed strijd en tijdens de rust cirkelde een reclamevliegtuig- je boven het PSV-stadion met de leus: „Libregts weg - supporters terug!". Ook rond het veld waren talrijke spandoeken aangebracht, die duidelijk aangaven dat een aantal supporters de PSV-trainer liever vandaag dan morgen zien vertrekken. Libregts reageerde vrij laconiek op deze supporters-acties: „Ik doe hier mijn werk en houd me bezig met de sportieve kant van de zaak. Over de rest kan ik me niet erg druk maken. De mensen hadden hun geld beter kunnen besteden aan een vakantie op Mallorca". De trainer wordt volledig gesteund door het PSV-bestuur en dient het tweede jaar van zijn contract gewoon uit in Eindhoven.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1