e Danaïden en Zuiderkwartier kampioen lichael Stean eerstaat aanval Rob de Vries twijfelt Philidor prolongeert officieuze „amateurtitel" •an der Wiel gJQRTTRIBUNE rEL VERSLAAT NUNN Sportwereld LEIDSE COURANT MAANDAG 10 MEI 1982 PAGINA 17 In tweede in- i ifhebben de Leidse inskandidaten de linnengehaald. De '»n won overtuigend 4 van AKC, terwijl asser Zuiderkwar- Jhet gelijke spel egen De Regen- |^|oldoende had om ;t op de Montgo- v^aat compleet te n IA en TOP na de rwinning op GKV punt verwijderd titel. Ook in de on- regionen liet de [ègio van zich spre- nix kreeg via een lelijkspel tegen De Ie overlevingskan- Ijk met Tjoba) weer hand, evenals de isser KNS, dat met lig^won van Charlois. ind won met 37 (A) en stelde zich Itief in veiligheid. ■lij eerst sinds elf jaar iVlampioensvlag weer in i Danaïden. Werd in hoofdklasse bereikt. It „slechts" de over- dsse waarnaar de op p coach Ron Ek pro- 2i De vreugde was er infrjiet minder om, ten- i veren de tegenslagen >n ^eest, blessures, de- t 3J in de zaalcompetitie enptte een scheuring in ptie. maar tenslotte artjien. Ook AKC leek i <re hindernis op weg eejitel. De Almeloërs wa al na een helft volle- ïerèluft. Na 11 was het rutjer Hans van der Leek kampioenschap in Tière") die zijn ploeg 1 voorsprong zette, 42 werd op- ot 6—2. AKC creëerde zich in de periode voor rust nog wel goede kan sen, maar het ontbrak de ploeg aan afmakers. Na de hervatting, de ruststand was 7—4, werd dit gemist alleen nog maar duidelijker. De Da naïden geloofden er na de 8— 4 van Hennie Devilee verder wel in en hoopte op een snel einde. AKC bouwde nog wel een overwicht op, maar sticht te voor de korf nauwelijks ge vaar. Ietwat overbodig wissel de Ron Ek Ruud Visscher nog in voor Pieter Koorneef, waar na Monique Slingeland voor de 94 eindstand zorgde. Cees~ Christiaanse (2), Frans Brand, Ruud Visscher en Hans van der Leek scoorden de overige doelpunten. Kort voor het einde scoorde Kees Brokaar nog uit een doorbraak voor Pernix. Arbiter Lepelaar annuleerde deze tref fer echter, waardoor het be langrijke duel tegen De Vinken een 1010 eindstand kreeg. Lange tijd had Pernix zicht op meer dan de puntendeling. Via 02 was de ploeg van coach Nico Steelink fel gestart, resul terend in een 36 voorsprong bij rust. Uitbouw naar 48 leek de doorbraak te zijn. Vier doeltreffende schoten in nau welijks meer minuten tijd de den het wedstrijdbeeld snel veranderen. Om en om sco rend maakten de ploegen de 1010 vol, waarna Brokaars treffer buiten beschouwing bleef. Janko Breedveld (2), Pe ter Kuipers (2), Janneke Mul der, Jenny van der Laken, El len Sinke, Carla Kuipers, Kees Hortensius en Eelco Koolhaas scoorden wel reglementair... Voor Fides Pacta gaat de competitie als een nachtkaars uit. De ploeg van coach Gerard Bos hield Blauw Wit '51 tot halverwege de tweede helft bij, maar verloor na 4—4 het con tact. De Dordtenaren waren vooral voor de korf met hun uitgesponnen aanvalspatronen Door een 9—4 zege op AKC werd De Danaïden kampioen en promoveerde de Leidse ploegen naar de overgangsklasse. Zuiderkwartier had aan het 99 gelijk spel tegen De Regenboog voldoende voor de titel in de eerste klasse. gevaarlijker. Wim Piket zorgde tien minuten voor tijd voor de 56 eindstand (ruststand 2— 3). Tevoren hadden Jacqueline Velthuyzen, Robin Sommeling, Dick Onderwater en Ronald van de Velde gescoord voor Fides. Nog één punt is TOP verwijderd van de titel in IA en in het slechtste geval hebben de Sassenheimers al een be slissingswedstrijd tegen rivaal Vriendenschaar verdiend. Het was het resultaat van een nipte 65 overwinning op GKV. De Gorkumse ploeg opende sterk, maar had na 13 haar kruit verschoten. TOP kwam terug tot 34 bij rust en pakte na de hervatting direkt het initiatief over. Het bleef echter bij 65 en ruim een half uur joegen de teams nog op (uitblijvende) treffers, alle wissels: Bert Staal, José van der Berg en Peter Cigaar (miste nog een strafworp) ten spijt. Karin Baak, (2), Annemiek van der Kwast (2), Anneke Kerkum en Otto Nieboer scoorden. Achteraf bleek dat Zuider kwartier zichzelf een neder laag had kunnen permitteren tegen De Regenboog, doordat belager Het Zuiden verloor. En tot in de tweede helft (rust 2 1) stond de ploeg van coach Hen Zierikzee inderdaad op verlies. De zenuwen werden echter bijtijds afgeschud en na 53 werd het door treffers van Rob de Hertog (2), Toos en Joep van Dam, Rens Henze en Dirk Jan de Kreek via 67 6—9. Dat het tenslotte nog 9— 9 werd was voor geen der ploegen een bezwaar. De laat ste tien minuten speelde Zui derkwartier de bal rond in het aanvalsvak terwijl de Dordtse verdedigers tevreden toeke ken. Carla Akse, Jeanet van Waerde en Dick Derksen te kenden voor de overige tref fers. De (degradatie)druk is van de ketel en dat was in het spel van De Algemene tegen Ten Donck wel te merken ook. Zonder uitzicht op punten- winnst te hebben gehad, ver loor De Algemene via een 72 ruststand tenslotte met 107. Tegengoals van Wim van Vliet (2), Ruud van Vliet (2), Janny van Iterson, Wilma Sinteur en Hen Rusman. Crescendo is druk doende de competitie op waardige wijze af te sluiten. De ploeg van coach Piet l'Ami klopte subtopper Olympiaan met 97. Vooral onder de korf toonden de Leidenaren zich geslepener en dit werd al voor rust (63) in de score tot uit drukking gebracht. Carolien Braggaar (2), John Huigsloot (2). Wilfred Cornelisse (2), Ria Baak, Joke Geijer en Wim Ba- rendse scoorden. Terwijl hekkesluiters Stormvoel en IJsselvogels beiden verlo ren, stelde Ons Eiland zich middels een 37 zege op TOP (A) in veiligheid. De 24 voor sprong halverwege het duel werd nog uitgebouwd tot 26 met goals van Rob Hasselbach (2), Olga Soudan, Madeion Martens. Huis Hasselbach én Wim Nijenhuis. Het competitieslot blijkt door Velocitas te worden gezien als een verplicht nummer. Het laaggeplaatste Olympia profi teerde vooral na rust (2—2) van de ongeïnteresseerdheid aan Leiderdorpse zijde. Het werd zo 48, waarbij Cooky de Graaf, Ron Goudsmit. Leon Brouwers en Jeroen van Driel tegenscoorden. Onderschatting droeg ertoe bij dat Tempo het nog erg moei lijk kreeg bij VIOS. Pas in de rommelige slotfese, Tom de Vries miste een strafworp en werd geboekt door een erg au toritair optredende internatio nale scheidsrechter Visser. konden de Alphenaren via Aad Haagsman de overwinning (5 6) naar zich toe trekken. Ma- rinde Dijk, Annet Visser, Tom de Vries en Bert Jan van Weeren tekende voor de ove rige treffers. KNS heeft na de overtuigende 157 zege op het reeds gede gradeerde Charlois weer rede lijke overlevingskansen. De ploeg van coach Dirk Jan El- zenga staat nu op gelijke hoogte met Harga op de voor laatste, met een degradatie wedstrijd belaste, plaats. Peter Zitmar (4), René Kooien (3), Heieen van der Nat (2), Fred van Dijke (2), Yvonne van Dam, Sandra Ligtvoet en Piet Scho- neberg troffen doel. BUGOJNO Jan Timman heeft zijn partij in de derde ronde van het toernooi in Bu- gojno tegen Larsen afgebro ken. Leider Kasparov versloeg Najdorf. LAS VEGAS De Amerikaan Ray „Boom Boom Mancini is zaterdag in Las Vegas wereld kampioen boksen in de licht gewichtklasse (WBA-versie) geworden. Hij versloeg titelver dediger Arturo Frias (Vst) door interventie van de scheidsrech ter in de eerste ronde. DALLAS De Mexicaan Sal vador Sanchez behield zijn wereldtitel in het vedergewicht door een overwinning tegen de Amerikaan Jorge „Rocky" Garcia. ANTWERPEN Het Neder landse damteam heeft in Ant werpen een monsterzege van 18-2 op België behaald. DEN HAAG Rob Clerc en Ruud Palmer zullen deelnemen aan het internationale dam- toernooi dat van 12 tot en met 16 mei in Praag wordt gehou den. MUGELLO De Italiaan Cor- rado Fabi heeft de vijfde wed strijd voor het wereldkam pioenschap in de formule 2 ge wonnen. LONDEN Steve Perryman. aanvoerder van Tottenham Hotspur, is door de Engelse sportjournalisten gekozen tot voetballer van het jaar. BRATISLAVA Slovan Bratis lava heeft de Tsjechische be ker gewonnen door in de finale pas na strafschoppen van Bo hemians te winnen. UTRECHTDe jaarvergade ring van de judobond heeft de maximumleeftijd (zestig jaar) voor scheidsrechters op te hef fen. AJACCIODe Fransman Jean Ragnotti heeft zaterdag de au torally van Corsica gewonnen. BREDA De Franse ruiter Pascal Morvilles won met het paard Frangin III de internatio nale military De Baronie van Breda. VENLO Henk Nooren is met het paard Opstalan zowel eer ste als tweede geworden in een nationaal sprinconcours in Venlo. Astrid van der Knaap wint badmintontoemooi DEN HAAG Astrid van der Knaap heeft het badminton toemooi van Drop Shot ge wonnen In de sporthal Ocken- burgh. In de finale versloeg de speelster van het Waterlngse Velo Jeanette van Driel(Drop Shot) met 6-11, 11-4 en 11-3. Bij de heren won Uun Santosa in de finale van Dennis Tjln met 15-3,15-8. In de heren- dubbel ging de titel naar het duo Santosa-Telwln die met 15-3, 15-11 de baas bleven over Stewart en De Kok. Carol Llem en Paul van Weezei zege vierde In het gemengd dubbel tegen Monique Hoogland en Robert de Kok met 5-15, 15-7 en 17-15. LEIDEN De Leidse hoofd klasser Philidor is er opnieuw in geslaagd de offficieuze titel „amateurkampioen van Neder land" te veroveren. In de slot- ronde van de KNSB-competitie werd de naaste concurrent, BSG, met de overtuigende cij fers 7,5-2.5 verslagen. LSG en Voorschoten deelden in de slotronde de punten met Am stelveen en Volmac 3. Philidor .2 haalde fors uit tegen Charlois 2: 8-2. LSG 3. de verrassende LSB-kampioen, is in de promo-, tiecompetitie van start gegaan met een gelijkspel tegen Pur- merend. De KNSB-competltie heeft een zeer spannend en verrassend slot gekregen. Landskampioen Desisco/Watergraafsmeer kwam tot ieders verbazing in de laatste ronde tegen Else- vier/VAS niet verder dan een gelijkspel. Volmac/Rotterdam profiteerde hiervan en verover de met een minimale zege op MEMO de titel. In het treffen tussen Volmac en MEMO was de grote sensatie de nederlaag van Jan Timman tegen Noord- hoff. Het treffen tussen BSG en Phi lidor Leiden had wel een regel matig verloop. Piet Bakker kwam na een Spaanse opening al snel remise overeen met Van der Heijden. Ook Joop Pi ket speelde remise. Met een stuk tegen drie pionnen had hij wel de beste kansen tegen Slisser. De Leidse hoofdklas ser liep vervolgens uit tot 5-1. Rinie Kuyf had in zijn laatse tientalwedstrijd voor Philidor, hij vertrekt naar Volmac. geen pardon met Bouwmeester. Na twintig zetten was de partij be slist. Ad van der Berg kwam tegen De Ruiter al snel een kwaliteit voor. waarna winst slechts een kwestie van tijd was. Lex Jongsma en Jeroen Piket sloegen in de tijdnoodfa se genadeloos toe. Van Maren, staakte hierna met een kwali teit achterstand de strijd. Peter Gelpke en Hans Kuyf zorgden ervoor dat de overwinning de finitief in Leidse handen kwam. Met een remise van De Graaff werd de eindstand op 7,5-2,5 bepaald. LSG had tegen Amstelveen over geluk niet te klagen. Na dat Wichers een regelmatige nederlaag geleden had, be- schwindelde Dirk Sikkel zijn opponent. Ook Charles Kuij- pers kwam met een stuk ach terstand nog tot winst. De te genstander van Wim Heems kerk wikkelde vreemd genoeg af naar een verloren eindspel. Jacques Serdijn leed met een stuk achterstand wel de ver wachte nederlaag. Jan Tole- naar speelde evenals Joop Bakker remise. Leon Konings kon zijn slechte openingsbe handeling niet meeer goed ma ken. Toen Tjaco Ossewaarde met een gedegen winst de stand op 5-4 bracht leek LSG nog een verrssende zege te gaan behalen ook. In de laatse partij hield Amstelveen echter het hoofd koel. Erik van der Marei werd als laatste tot over gave gedwongen. Voorschoten miste tegen Vol mac 3 duidelijk goede staart- borden. Op de laatste vijf bor den werd een 4-1 nederlaag geleden. Alleen Wise won op het zesde bord. Gelukkig hiel den de spelers op de hoogste borden de partijen beter onder controle. Huizer, Bongers en Brouwer wonnen, terwijl Hou- weling en Van Schalk remi seerden: 5-5. Philidor 2 won het laatste duel tegen Charlois 2 met groot gemak. Met 8-2 kreeg het Leidse team zeker niet te veel. LSG 3 is in de promotiecom petitie redelijk van start ge gaan. Tegen Purmerend wer den de punten gedeeld. In de vierkamp, waarin om twee plaatsen in de KNSB-competl tie wordt gestreden, won ver der Rijswijk met 5,5-4,5 van Nieuw West. LSG ging nogal ongelukkig van start. Nadat Hagendijk zijn tegenstander met remise had laten ontglip pen gaf Nieuwtand een stuk weg. Noordijk bracht de par tijen weer op gelijke hoogte. Leendert Pols accepteerde In tijdnood een remise aanbod. Ook Remmelt Otten deelde het punt. na enkele winstvarianten over het hoofd te hebben ge zien. Van Zijp won regelmatig. Van Putten kwam na een pion verloren te hebben beslissend terug. Mieremet scoorde een half punt na een zes uur lange strijd. Van der Born en Van Tooren waren niet opgewassen tegen hun opponenten. LEIDEN Coach Rob de Vries (van de Leiden-vrouwen en van de Nederlandse kadettenploeg) houdt het zeer waarschijnlijk voor gezien in Leiden. De kans is miniem dat hij zich opnieuw zal inzetten voor de, overigens uit de eredivisie gedegradeerde, vrouwenploeg. Ook jeugd- teams zullen dan niet meer onder zijn hoede zijn. Juist ten aanzien van de jeugd was de laatste tijd hoop ontstaan om op korte termijn weer een sterke seniorenploeg op te bou wen. Met het verdwijnen van De Vries zal dat bepaald lastiger worden. Overigens is De Vries nog niet honderd procent zeker over zijn vertrek. Wel heeft hij de grootste moeite om zijn en thousiasme, om het vrouwenbasketbal flink op te peppen en een serieuze eigen plaats te laten krijgen, vol te houden. Afgelopen zaterdag verloor zijn jeugdteam een promotiewedstrijd tegen Dunckers reglementair, toen de wedstrijd werd gestaakt. De Vries kon zich niet neerleggen bij het met persoonlijke fouten strooien van de scheidsrechters, protesteerde heftig, werd ver volgens weggestuurd en weigerde dat. De Vries: „Zo fluiten zal je bij een mannenduel niet meemaken. En de emotie laaide weer eens hoog op, ik heb dat eerder gehad. Achteraf betreur ik het. alleen al omdat die meisjes dit gewonnen zouden hebben. Ik had er beter aan gedaan tijdig in te binden of zo nodig van de spe- lersbank te vertrekken. Maar ik wil er iets van maken, van dat vrouwenbasketbal, en zie de scheidsrechters het volkomen kapot fluiten. Dan kan ik me niet inhouden. Kennelijk ben ik toch als coach op de verkeerde plaats. Ik ga er eens flink over nadenken. Mannen coachen is misschien beter. Maar eigenlijk heb ik daar geen zin In Renners uit de Leidse regio kregen het afge- 'eekeinde tot driemaal toe te maken met valpar- Leiden waren zij er zelf bij betrokken, in Rotter- ocjristen zij er juist aan te ontsnappen. in beer snelle parcours Doenkade te Rotterdam ontliepen de lo i Gertjan Zwaan en John Eradus gisteren ternauwernood vrijwillige kennismaking met moeder Aarde tijdens de liefint van hun wedstrijd. Hierdoor liepen zij een klassering t I>erste tien mis. Zwaan werd nu 11e, Eradus werd als 16e joeerd. Eén dag eerder werd nieuweling Ronald Koornstra sr elfde parcours de kant ingedrukt na een wedstrijd vol on- :t< n. Hij wist zich staande te houden maar kwam niet in de k^voor. eindspurt van een clubkoers van Swift verliep niet vlek- Van de vrij omvangrijke groep die op de meet afstoof n<ii veteraan Riethoven en junior Joris Zandbergen te val- taateur Kuyvenhoven trok in die sprint aan het langste eind p als eersten zijn collega's Van Straaten en Evelein achter te At diehard Ippel bevond zich in het Spaarnwouderbos in een tjopgroep van zo'n 30 man. Hij spurtte naar de 10e plek. icjir Alex Jansen fietste in Bovenkerk naar de zevende stek. de spurt van het peloton achter een kopgroep van zes zich tijdens de laatste koersfase gevormd had. Ron Kok zich daarvoor lange tijd in een kopgroep van vijf man en leidersprijs in de wacht te slepen. In de eindspurt had de irwoudenaar geen kracht meer over. het openingsrepertoire van zijn Britse tegenstanders betreft, maar zijn prognoses voor de eindstand lijken voorlopig niet bewaarheid te worden. De 22- jarige Leidse profschaker had John Nunn, een grootmeester met 2590 ELO-punten, als zwaarste concurrent ingeschat. Nunn verloor echter al direct van Mestel, met ongever 2500 ELO-punten van dezelfde kracht als Van der Wiel en Stean. Met die overwinning lijkt ook de angst van John van der Wiel voor een Britse com bine ongegrond te zijn. De Britse concurrenten van de Leidse kandidaat-grootmees ter wekten in de eerste ronde in ieder geval niet de indruk van plan te zijn elkaar te spa ren. Na een door de toeschou wers in de stadsgehoorzaal als tam gekenschetste opening, de Najdorfvariant van het Sici- llaans, waartegen John van der Wiel een geheim wapen zegt te hebben, speelde Jonathan Mestel met de witte stukken voluit op winst. Nadat John Nunn enige tempi met zijn dame verloren had vond Mes tel de tijd rijp om tijdelijk een pion te offeren. Dit wierp zijn vruchten af. Met een sterk lo- perpaar verkreeg Mestel een pluspion en een betere stelling, waarna de partij snel beslist was. Bij het treffen tussen John van der Wiel en Michael Stean, van nature scherp spelende spe lers, werd de spanning al snel opgevoerd. Na een Russiche opening offerde John van der Wiel een pion voor de aanval. Het aanwezige chauvinistische publiek zag vervolgens al snel winstvarianten voor Van der Wiel. Michael Stean bleek ech ter sterker dan dit publiek. Na John van der ,n vol zelfvertrouwen jktfart gegaan in de iep schaakvierkamp", drie deelnemers voor de interzona- tooien in Moskou, en Las Palmas te n zijn. Tegen Mi- itean kwam Van der zesentwintig op- ijke zetten remise Jonathan Mestel een verrassende ming op John ed hij *ste ronde van de vler- n onderdeel van de impioenschappency- de verwachtingen van oyjn der Wiel ten dele uit- i. Hij had gelijk waar een kwaliteltsoffer van John van der Wiel verzandde deze partij in remise. Morgen worden de partijen Mestel-Van der Wiel en Nunn- Stean verspeeld in de Stads gehoorzaal. Deze partijen zul len om 13.00 uur aanvangen. Het zettenverloop van de partijen Is: Van der Wiel-Stean: I.e4,e5; 2.Pf3,Pt6; 3.Pxe5.d6; 4.Pf3.Pxe4; 5.Pc3,Pxc3; 6.dxc3,Le7; 7.Le3.0-0; 8.Dd2,Pc6; 9.0-0-0,Lg4; 10.Le2.Te8; 11.h3,Lh5; 12.Th2.Dc8; 13.g4.Lg6; 14.h4.Dxg4; 15.h5.Le4; 16.Pg5.Df5 17.Tg1,Lf6; 18.Th4,d5; 19.Lb5.Tad8; 20.Lxc6.bxc6; 21.Tf4.De5; 22.Txf6.Dxf6; 23.Ld4.D»5; 24.13,f6; 25.Pxe4.dxe4; 26.Dh6 remise. Mestel-Nunn: 1.e4.c5; 2.Pf3,d6; 3.d4,Pf6; 4.Pc3,cxd4; 5.Pxd4.a6; 6.Le2,e5; 7.Pb3,Le7: 8.a4.0-0: 9.0- O.Le6; 10.f4.exf4; 11.Lxf4.Pc6; 12.Kh1,d5; 13.e5.Pd7; 14.Pxd5.Pdxe5; 15.Pxe7+,Dxe7; 16.De1,Tfe8; 17.Dg3.Db4; 18.Lh6.Pg6; 19.Ld2.De4; 20.Ld3.De5; 21 Df2.Dxb2; 22.Tab1.DfG; 23.Dxf6.gxf6; 24.Pc5,Pce5; 25.Pe- 4,Ted8; 26.Pxf6+,Kg7; 27.Ph5+.Kg8; 28.La5.Tdc8; 29.Txb7.Pxd3; 30.cxd3,Tc2; 31.h3.Tac8; 32.Lb6.Td2; 33.d4.Kh8; 34.P»6.Lc4; 35.Tc1.Ph4; 36.Lc7,La2; 37.Pe4 zwart geeft op. Dick Tesselaar verricht de en Michael Stean (links). openingszet bij de partij tussen John van der Wiel (rechts)

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17