an verzilting t Joppe bsoluut geen sprake Lustrumexpositie in Rijnsburg geopend Westlandse tuinders beboet voor gebruik methylbromide NDERZOEK MAAKT EINDE AAN HARDNEKKIGE GERUCHTEN: eidooi voor meer eelsheid in badplaats uiting Kwetternest Quit op bezwaren erzetsherdenkingskruis Koninklijk schilderij onthuld Oranje-expositie in Noordwijkse Yisserskapel LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 APRIL 1982 PAGINA 5 Ischendamse bejaarden ondervragen politici IHENDAM De Leidschen- bejaarden gaan contact opnemen Ie politieke partijen over het toe- lig beleid ten aanzien van hun p. In een vergadering van de Leid- g «ndamse afdeling van de Katho- rwat Bond van Ouderen is geklaagd Ht het gebrek aan kennis van de pro- jeMma's van de politieke partijen, ter- rder de gemeenteraadsverkiezingen de deur staan. iuderen in Leidschendam zijn niet /reden over het beleid van het ge- tebestuur, vooral niet nu onlangs «sluit is genomen over een nieu- ,nmÈ\ienstenpost in het oude centrum. ercj. rillen echter graag weten wat de politieke partijen de komende vier jaar van plan zijn. In de bijeenkomst in het dienstencentrum Duivenvoorde werd gesuggereerd een eigen partij op te richten. Vanuit het bestuur werd ech ter opgemerkt, dat dit in Leidschendam niet nodig is. De voorzitter van de overkoepelende organisatie, de Stich ting Bejaardenwerk Leidschendam. de heer H.T.G. Bruijnzeels, staat op een verkiesbare plaats van de kandidaten lijst van het CDA. De onzekerheid over de plannen van de partijen in de ge meenteraad werd het best geïllustreerd door een rijmpje van één van de da mesleden: „Wilt u voor mij kiezen, lie ve Heer, want ik weet het nu niet meer." Bijdrage Anjerfonds voor zeeverkenners KATWIJK Het bestuur van de Stichting Groepshuizen van de afdeling Katwijk van Scouting Nederland heeft voor de aanschaf van een inventaris voor het nieuwe Zeeverkennerscen trum Het Troephuis een bijdrage van 5000 gulden gekregen van het Anjer fonds Zuid-Holland. Het Troephuis staat sinds een half jaar in Schutterswei in Katwijk aan de Rijn. De zeeverken ners proberen door middel van acties geld voor de inventaris en verwarming bijeen te krijgen. De scouting-groepen in Katwijk collecteren al sinds iaren voor het Anjerfonds. Het fonds wil met deze subsidie daarvoor ook iets terug doen. 1 mei-feest in Leiderdorp LEIDERDORP De PvdA. PPR en PSP star ten zaterdag aanstaande de verkiezingscampag ne voor de gemeenteraadsverkiezingen met een 1 mei-feest in de Muzenhof Medewerking verlenen de folkgroep Dempsey, het cabaret van Toverlei, het zangduo Marietje en Johanniek van der Molen. De Rooie Vrou wen uit Leiderdorp presenteren zich met een cabaretgroep. Verder zal PPR-voorzitter Frans Terken enkele gedichten voordragen en leest de schrijver Kees Holierhoek voor uit eigen werk. De presentatie is in handen van Jacqueli ne van der Hoeven. Opvallend is dat D'66 niet tot de deelnemers behoort. Volgens PSP-voor zitter Jan Preenen komt dat omdat D'66 geen socialistische partij is en geen 1 mei-traditie kent. Het 1 mei-feest begint om half negen. Gluurder was onder invloed WARMOND De politie van Sassen- heim heeft gisteravond een gluurder aangehouden. De man stond vanuit de achtertuin te kijken naar een huis aan de Beatrixstraat in Warmond toen de vrouw des huizes hem opmerkte. Zij waarschuwde de politie. Toen de man, een inwoner van Lisserbroek de agen ten hoorde, ging hij er vandoor in zijn auto. Op de Haarlemmertrekvaart bot ste hij echter tegen een paar paaltjes en werd hij vervolgens aangehouden. Toen bleek dat hij onder invloed had gereden en dat is uiteindelijk het enige dat hem ten laste is gelegd. De auto werd bij de botsing flink beschadigd, de man bleef ongedeerd. Dodenherdenking in Pancratiuskerk SASSENHEIM De jaarlijkse dodenherden king begint dinsdagavond om zeven uur met een herdenkingsbijeenkomst in de St. Pancrati- uskerk in Sassenheim. Het St Pancratiuskoor onder leiding van A.J. van der Zanden, het blaaskwintet van het Symfonie-orkest Bollen streek en de organisten P.J. van Duin en Mar greeth Raayen verlenen hieraan hun medewer- king.Na de bijeenkomst in de kerk wordt een taptoe geblazen door „Adest Musica" en zingt het herenkoor enige gezangen bij het gedenkte ken voor het raadhuis. B en W zullen vervol gens een krans leggen. Na het blazen van „The Last Post" en twee minuten stilte, wordt de herdenking besloten met het zingen van het „Wilhelmus" onder begeleiding van de Christe lijke Harmonie Crescendo. Bij de kerk zullen collectebussen worden geplaatst. De opbrengst van de collecte is bestemd voor de actie „Sas senheim helpt Polen". IMOND Er is abso- geen sprake van dat water in 't Joppe, on- g et invloed van de zand- n h ting langzaam aan het P ^flten is. Dit stelt zowel ieer Jagtman van de emij, die belast is met ,j oezicht over de werk- nheden rond de zand- ïing, als de heer iterson, directeur ge- tewerken in War- d. or8 r de Warmondse bevol- staa deden de laatste tijd ge- Boêfen de ronde dat het wa- maar zeker aan het verzilten zou zijn. Aanleiding tot die ge ruchten was het feit dat de Groote Sloot, direkt grenzend aan 't Joppe, erg laat dicht- vroor de laatste winters. Er wordt geconstateerd dat het water in tegendeel juist zoeter wordt. Er worden regelmatig metingen daaromtrent gedaan en de resultaten van die me tingen worden bekend ge maakt onder meer aan de ge meenteraad, zodat iedereen aan de hand van die cijfers kan constateren dat er geen sprake is van toename van het zoutgehalte in 't Joppe. „Warmond kijkt enigszins angstig naar hetgeen rond de zandwinning gebeurt omdat het meeste zich onder water afspeelt en men niet direct kan waarnemen wat er gaande is", vertelt de heer Jagtman van de Heidemij. „Alle werk zaamheden worden met de grootste nauwkeurigheid uit gevoerd. Er worden steeds me tingen verricht en watermon sters genomen. Er kan werke lijk niets mis gaan", volgens de heer Jagtman. „Er gaan al vanaf het begin van de zandwinning geruch ten. Er zou zelfs grond vanon der de dorpskern weglopen naar de zandwinput. Zoiets is volstrekt onmogelijk. Om zand of grond te laten „lopen" is een vrij steil talud nodig en dat is nu uitsluitend in de zandwinput aanwezig. Dat ta lud vermindert direct als de zandzuiger stopt. De put loopt dan weer gedeeltelijk vol, maar uitsluitend met zand uit de onmiddellijke nabijheid. Zodra het talud wat minder steil wordt, komt het zand niet meer in beweging", aldus de woordvoerder van de Heide mij. Als oorzaak voor het late dichtvriezen van de Groote Sloot noemt de heer Jagtman de stroming vanuit 't Joppe via de Groote Sloot naar het gemaal in Katwijk. Het water in de Groote Sloot komt dan uit 't Joppe, wat een enorme plas water is, en zoals bekend koelt een geringere hoeveel heid water eerder af dan een diepe plas. Op de vraag wanneer het Zo- mergat als verbinding tussen De Leede en 't Joppe gegraven zal worden, antwoordt de heer Wicherson dat dat waarschijn lijk niet meer voor het zomer seizoen gerealiseerd kan wor den, omdat er nog steeds een verschil van mening is tussen de gemeente Warmond en de provincie over enkele onder delen in de uitvoering van het werk. Zodra deze meningsver schillen zijn opgelost wordt met het werk begonnen. ühyiJK Er zal in nieuwe badcentrum '^schaliger moeten len gebouwd. De pan- zoals die tot nu toe neergezet zijn alle- van gelijke hoogte irbouw en twee ver ingen) wat het ver- Ie „vriendelijke ka- van het centrum v^ten goede komt. Dit is lening van D'66/Ge- /itebelangen dat gis mond in ae raad even- pleitte voor meer sheid in de ontwer- van het toekomstige rum. emeentebestuur houdt in centrumplan consequent aan de bouw van een aantal woningen boven 1 p iplande horeca- en win- Jdrijven. Mede door de it van een groot waren- als de Hema krijgt het 'ijkse badcentrum volgens Gemeentebelangen- eeklvoerder G.J. Minnee 10. Z oor een massaal karakter, e uffdat kan nooit de bedoe- geweest zijn. Het moest ;ezellig, kleinschalig een- worden en mijn vraag is n wat van die kleinscha- id in te brengen". Ook de Dnenden van het nieuwe i intrum zien de ontwikke- de /ip in het badcentrum met zorg tegemoet, plannen voor de bouw een ondergrondse garage met een bovenbouw van win kels en woningen (waarvoor de raad gisteren een ontwerp- krediet beschikbaar stelde van 654.000 gulden) zien zij een be dreiging van hun woonomge ving. Verschillende raadsleden besteedden gisteravond dan ook aandacht aan de ongerust heid van de bewoners van vooral de Wiihelminastraat en zij verzochten het college om bij de vaststelling va het nieu we bestemmingsplan contact op te nemen met deze omwo nenden. De verantwoordelijke wethou der J. Bergman wees er op dat dit in het verleden al eens is gebeurd en dat het ook in de toekomst zeker weer zal ge beuren. De kritiek van de heer Mirtnee wees hij verder van de hand. „Wij bouwen in het centrum precies zoals in het bestemmingsplan is aange geven en wat kunt u nu nog meer van een wethouder ver wachten? De door u verlangde speelsheid zit er voor mij al in en zal ook in de toekomst door onze architecten ingebracht worden". Deze zomer nog zal de wet houder komen met nadere me dedelingen over het al dan niet realiseren van een hotel in het centrumplan. Deze wens van het college (door PvdA-raadslid Jaap Haasnoot respectievelijk een .jongens droom" en een „prestigeob ject" genoemd) is nu al langer dan een jaar in discussie. Het college is er nog steeds niet in- geslaagd om de besprekingen met een eventuele gegadigde af te ronden. ■r™ WIJK De Vereni voor Openbaar On- rijs in Katwijk heeft en open brief aan de wijkse gemeenteraad ongenoegen uitge- ken over het plan om 'lYng, penbare kleuterschool - Kwetternest te slui- De vereniging, die besluit van de ge- nte om tot sluiting te gaan via de olraadsvergadering sam stelt verbaasd te over de handelwijze u oui wethouder Parlevliet. Mus 1 met tns de vereniging zou de rkor|ouder tijdens een gesprek hoofdleidster mevrouw frV n m Zij Plu en de oudercommissie van Het Kwetternest nog de verze kering hebben gegeven dat het voortbestaan van de school noch de positie van de hoofd leidster in het geding waren. Een dag later besloot de heer Parlevliet echter tot sluiting over te gaan. „De gemeente heeft de wettelijke mogelijk heid Het Kwetternest nog twee jaar te laten voortbe staan. Wij zijn verontwaardigd dat mevrouw Plu, die het Kat- wijkse onderwijs meer dan 25 jaar heeft gediend tijdens een schoolraadvergadering moet vernemen dat aan haar dienst verband een einde komt. Wij hopen dat U die verontwaardi ging deelt en de betrokken wethouder daarvan in kennis wilt stellen", aldus de vereni ging SENHEIM De Sassenheimer A.G. van der Drift krijgt tsdag 5 mei het verzetsherdenkingskruis uitgereikt door dr. Vis, secretaris-generaal van het ministerie van binnenland ken. Dat gebeurt tijdens de feestelijke herdenking van be- ingsdag in de St. Pancratiuskerk. erdenkingsbijeenkomst begint om half elf en medewerking lt verleend door het hervormd koor „De Lofstem", het koor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, het Sassen- te Christelijk Mannenkoor, het jeugdkoor „De Lenteklok- en twee Amsterdamse koren. Voor de muziek wordt ge- j door ..Crescendo" en de organiste Margreeth Raaven De Engelsman John Brin- Kworth (61 jaar en al lange tijd wonend in Nederland) is de schilder van het por tret van Koningin Beatrix dat gisteravond door bur gemeester C. A. Bos in de Katwijkse raadszaal werd onthuld. Het schilderij is vervaardigd aan de hand van foto's van de vorstin (poseren was niet moge lijk). Het kostte de ge meente zo'n 6500 gulden. Door de raadsleden en het publiek op de tribune werd na de onthulling van het portret een toast uitge bracht op de koningin. In de glaasjes zat, hoe kan het anders, Oranje-bitter. Burgemeester Goekoop (links) speldt de heer Heemskerk de onderscheiding op RIJNSBURG De Leidse burgemeester C. H. Goekoop heeft gisteravond onder gro te belangstelling de expositie Rijnsburg-Oranje geopend. Het is dit jaar voor de vijfde achtereen volgende maal dat een dergelijke oranje-exposi tie in het Rijnsburgse ge meentehuis wordt gehouden. Het geheel kreeg een feeste lijk tintje door het optreden van een houtblazersensemle gevormd door leerlingen van de Leidse muziekschool. Burgemeester C.H. Goekoop sprak vervolgens iedere expo serende kunstenaar persoon lijk toe. Na zijn openings speech werd de voorzitter van het organiserend comité, de heer D. Heemskerk, die 5 jaar lang het voorzitterschap be hartigd heeft in het zonnetje gezet. Hij kreeg een gouden speld en een fraai portret van hem zelf aangeboden. Burgemeester Goekoop kreeg op zijn beurt een boek over Rijnsburg en een boeket bloe men voor zijn echtgenote. Tij dens deze officiële opening zag het boekje „Kunst in Rijns- burg" voor het eerst het le venslicht. Burgemeester Goe koop, burgemeester De Roos van Rijnsburg en ereburger Dhr. Fritz Neus uit Siegen kregen het eerste exemplaar uit handen van de voorzitter Daarna werd aan alle gasten dit boekje aangeboden. Na het officiële gebeuren ging het uit ruim 200 mensen bestaande gezelschap naar beneden om de expositie te bewonderen. In de hal van het raadhuis expo seren Ab Steenvoorden uit Noordwijk met etsen en kleur- tekeningen, Mare Jonk uit Haarlem met zijn moderne landschappen, Leny Noyen uit Leiden met olieverfschilde rijen, Gé Witmaar uit Rijns burg met houtsculptures en de beroemde Nic Jonk met zijn beelden. Herman v.d. Berg zorgde voor de vele bijzonder fraaie bloemversieringen en hij werd hierbij bijgestaan door het arrangeursteam Flo ra. De expositie is tot en met 8 mei te bewonderen en is dage lijks tijdens kantoortijd open en 's woensdags en vrijdagsa vonds van zeven tot negen uur en zaterdagsmiddags van een tot zes uur. Op Koninginnedag is de expositie de gehele dag open. De toegang is vrij. Be langstellenden kunnen hei boekje „Kunst in Rijnsburg dat handelt over de expositie en de 22 kunstenaars, die in de afgelopen 5 jaar geexposeerd hebben, tegen betaling van ƒ2.50 op de expositie kopen. NOORDWIJK Ter ge legenheid van haar zeven tigjarig bestaan presen teert de Oranjevereniging Noordwijk aan Zee van 30 april tot en met 2 mei a.s. een oranje-expositie. Deze is ingericht in de histori sche omgeving van de oude Visserskapel aan de Hoofdstraat. Middelpunt van de tentoon stelling is de unieke collectie oranje-curiosa, die de heer Baar uit Bussum in ruim veer tig jaar bijeen heeft gebracht. De Gooise verzamelaar begon in 1940 met z'n hobby en erfde later een fraaie collectie van zijn oranjegezinde ouders. Thuis beschikt hij over een speciale kamer, waarin circa •vierhonderd boeken, honderd- vijftig borden, vele tientallen tegels, bekers, lepels, pennin gen, en tal van andere voor werpen, die in de loop der eeuwen bij het oranjehuis in gebruik zijn geweest, worden bewaard. Niet alleen royalisti sche genegenheid bracht de heer Baar er toe deze verza meling op te zetten, ook de an tiquarische waarde is daarbij niet uit het oog verloren. Een ander onderdeel van de oranje-expositie is de etalering van een collectie van het wereldvermaarde Regina Gouds Plateel. Sinds 1898 wordt dit aardewerk in een Gouds atelier op ambachtelijke wijze vervaardigd. Nog steeds is het de enige fabriek in de wereld, die volgens deze me thode werkt. Een derde element is de ver siering van deze oranje-show door het Bloemenhuis Arie van der Lippe. De bloemsier- kunst van deze Noordwijker is tot ver over de grenzen be kend. Speciaal voor deze gele genheid zal hij een aantal ar rangementen in oranje uitvoe ren. Van der Lippe exposeerde reeds eerder in de Kapel. En kele duizenden bezoekers kwamen toen de tentoonstel ling bekijken. Verder prijst de Oranjevereni ging zich gelukkig met de me dewerking van de Noordwijk se kunstenares mevrouw In grid Verdoes-Van der Loo. Zij geeft artistieke adviezen bij de inrichting van deze Oranje-ex positie. Ook heeft zij voor de Oranjevereniging ter gelegen heid van dit jubileum een ei gen vignet ontworpen. Het smaakvolle ontwerp (een vruchtbare oranjeboom) siert dit jaar het OV-programma voor Koninginnedag. Burgemeester mr. J. M. Bonni- ke zal vanavond om acht uur de expositie openen. Daarna is de tentoonstelling te bezichti gen morgen van elf uur 's morgens tot negen uur 's a- vonds, zaterdag eveneens van elf uur 's morgens tot negen uur 's avonds en op 2 mei van twaalf tot zes uur WESTLAND/DEN HAAG Vijf Westlandse tuin ders en ondernemers, die illegaal met methylbromi de hebben gewerkt, zijn gisteren door de Haagse politierechter van econo mische zaken veroordeeld tot een boete van tiendui zend gulden, waarvan de helft voorwaardelijk en met een proeftijd van twee jaar. Een zesde on dernemer kreeg voor de zelfde overtreding 2500 gulden onvoorwaardelijke boete. De tuinders over traden de Wet op het ge bruik van Bestrijdings middelen. De veroordeelde tuinders komen uit Naaldwijk, 's- Gravenzande, De Lier, Monster en Wateringen. Zelfs toen een aantal tuinders vergunning had voor het ge bruik van methylbromide, werd nog een aantal overtre dingen begaan. Zo werd het ontsmettingsmiddel meerdere malen binnen tien meter van een woonhuis toegepast of in een grotere dosis dan toege staan gebruikt. De verdachten hielden allen hetzelfde verweer. Een tuin der uit Wateringen betoogde dat hij door het verbod van methylbromide ernstig wordt gedupeerd, omdat hii juist veel geld in zijn bedrijf had gesto ken en er dus een maximaal rendement uit wilde halen. „We werken al vijftien jaar met methylbromide en hebben nooit over vergiftiging ge hoord of daarmee ongevallen veroorzaakt, zoals wel in ande re bedrijfstakken kunen ge beuren" aldus de tuinder, die zich verder beklaagde over de „sensatieverhalen" die er vol gens hem de ronde hebben ge daan over de gevaren van ont smettingsmiddel. „Opeens is er hals over kop een verbod inge voerd". Maar de planten stop pen niet meteen met groeien en er moesten volgens de tuin der beschermende maatrege len worden toegepast. De tuin dersgezinnen dreigden in gro te moeilijkheden te komen en de verdachten wilden daar iets aan doen De officier van justitie, me vrouw mr. I E. Klopper gaf toe dat de overgang naar hel ver bod op het gebruik van methylbromide wel erg snel was gegaan maar volgens haar waren de verdachten nog erg lang na het verbod doorgegaan met het middel. „Het is duide lijk dat de bedrijven een klap hebben gekregen, maar dat valt buiten de rechtspraak Aan de orde is een overtreding van de wet", aldus de officier

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5