^rovincie bedreigt restauratie foningbezit studenten huisvesting la „Veel te weinig parkeerplaatsen op Schuttersveld ein herinnert aan moord journalisten Margriet heropent jjjFE ZULLEN EEN AANTAL PANDEN MOETEN LATEN VERPAUPEREN" og steeds geen lokalen ■oor Rudolf Steiner school Sr £eidóe<3owuvnt I AP/LEIDEN LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 APRIL 1982 PAGINA 3 iEN Het pleintje voor rtebrugkerk krijgt een Vermoedelijk zal het in ;omst het 17 Maart plein L Dit ter herinnering aan feit, dat op die dag vier landse journalisten i idor werden vermoord, mee zou Leiden de eerste >nte zijn, die zijn bevol- op deze wijze blijvend 3°D nert aan het gebeuren in 'oo en-Amenka. lie )op pleintje voor de Harte- ioo cerk is ontstaan na riole- r p werkzaamheden in de le lemmerstraat/Lange toen gelijktijdig de straat opnieuw werd ingedeeld. Zo doende is een soort pleintje ontstaan. Het bestuur van de Hartebrugkerk heeft het colle ge voorgesteld het plein een naam te geven. Het kerkbe stuur wilde het plein vernoe men naar de eerste pastoor van de kerk. De straatnaam- commissie heeft zich over deze suggestie gebogen. Tijdens de vergadering kwam echter een ander voorstel ter tafel: 17 Maart plein. Deze benaming zou toepasselijk zijn, omdat tal van groeperingen op het plein tje regelmatig hun onvrede met de situatie in de wereld tot uiting brengen. Het El Sal vador-comité, de anti-apart- heidbeweging en vele andere actiegroepen staan dikwijls met stands op de hoek Haar lemmerstraat en de Lange Mare. Een dezer dagen gaat het voorstel naar B en W. Aan de benoeming is echter nog een „maar" verbonden. Het plein maakt nogal eens een chaoti sche indruk door afval en een warboel van rondslingerende fietsen. Voordat het plein een naam verdient, moet in die si tuatie verandering komen. Pieterskerk LEIDEN Prinses Margriet en echt genoot mr. P. van Vollenhoven zullen dinsdag 25 mei aanwezig zijn bij de of ficiële heropening van de gerestaureer de Pieterskerk. De monumentale kerk wordt met een feestelijk programma heropend. Aan het programma werken mee de Ko ninklijke Militaire Kapel, het Ameri kaanse koor 'Sounds of Friendship', het Rijnlands Christelijk Mannenkoor, het Toonkunstorkest Leiden, de sopraan Thea Ekker-Van der Plas, de bariton Bernard Kruysen, pianist Louis van Dijk, fluitist Thijs van Leer en de orga nist Joop Brons. Het programma begint om half acht. Meer wrakken in verkeer dan „gebruikelijk" LEIDEN De politie heeft in het eerste kwar taal van 1982 49 wrakken van de weg gehaald. In het gehele jaar daarvoor lag dat aantal op 67. Voor de politie is dit aanleiding om frequenter te gaan controleren. Gisteren werd een technische controle gehouden op de Plesmanlaan. 74 Voertuigen werden gecontroleerd. De politie maakte 27 processen-verbaal op. Een voertuig werd uit het verkeer genomen. De meeste gebreken waren gladde banden, kapotte uitlaten en defecte rem men. Volgens een woordvoerder van de politie loopt de technische staat van de gemiddelde auto zienderogen terug. mg )b 3t -.ii dó )EN/DEN HAAG f Restauratie en het on- oud van de monu- _Jtale panden van de iting Leidse Studen- HuisveSting (SLSH) gevaar. Door bezui- jigen bij de provincie B-Holland is de SLSH Mineer in staat de be- IJgde gelden op tafel te p en. Met name het res- ;ren en voor één- en ipersoonshuishoudens likt maken van mo- entale panden die de stichting voor dat vooral in de binnen- worden aangekocht jkt onmogelijk te wor- en ander is het gevolg van nieuwe subsidieverorde- van de provincie. In die dening staat, dat de pro- ie stichtingen subsidieert [een winst maken en die restaureren van monu- 1' tale panden tot doel heb- De statuten van de SLSH m erop neer dat, zonder bejag, wordt geprobeerd nten te huisvesten. Dit r formele verschil heeft ivincie aangegrepen om een verzoek van de SLSH om bij te dragen in de restauratie van de stoep van het pand Oude Singel 58 af te wijzen. Tegen deze beslissing is de SLSH in beroep gegaan. De oude verordening van de provincie gaf de SLSH wel recht op subsidie. In de afgelo pen jaren heeft de stichting bijna vier ton van de provincie gehad als bijdrage in de res tauratiekosten van monumen tale panden. De provincie sub sidieert maximaal zeven en een half procent van de totale kosten. De SLSH is eigenaar van zo'n vijftig Leidse monu menten en twintig beeldbepa lende panden. Momenteel on derhandelt de stichting over de aankoop van nog eens acht monumenten. De provincie heeft de verandering in de verordening aangebracht om wat minder te hoeven beste den aan het restaureren van panden. Consequenties De heer A. Hübben, adjunct- directeur van de SLSH legt uit wat de consequenties zijn van de nieuwe subsidieverorde ning van de provincie: „Maxi maal zeven en een half pro cent subsidie, die we mislopen. De Oude Singel 58. De stoep van dit pand moet er voor zorgen dat de stichting Leidse Studenten Huisvesting weer provinciale subsidie krijgt. Dat lijkt inderdaad allemaal heel onschuldig, maar dat is het zeker niet. Het ministerie van volkshuisvesting betaalt 89.000 gulden voor elk appar tement dat wij in een monu ment maken. Als je aan dat bedrag niet genoeg hebt en je slaagt er niet om ergens an ders subsidie vandaan te ha len, dan geeft het ministerie helemaal niets. Het gevolg is dat we niet kunnen bouwen. En die kleine bijdrage van de provincie hebben we in de parktijk hard nodig. Eén ap partement kost nu eenmaal meer dan 89.000 gulden. Wat de provincie nu doet, kan zeer verstrekkende gevolgen heb ben. Dan kunnen we nieuw bouw wel vergeten." Niet al leen de nieuwbouw wordt be dreigd door het subsidiebeleid van de provincie, maar ook het onderhoud van monumen tale panden. „Volgens de nieu we verordening draagt de pro vincie daar om dezelfde for mele reden ook niet meer in bij", aldus de adjunct-direc teur. „Op lange termijn zullen we dus minder onderhoud kunnen plegen. En gebouwen verwaarlozen is het domste wat je kan doen. We zullen een aantal panden moeten la ten verpauperen". Om het tij te keren heeft de SLSH de eerste de beste gele genheid aangegrepen om de verordening van de provincie om zeep te helpen. De SLSH achtte het hoogtijd om de stoep van de Oude Singel 58 te res taureren. Het gietijzeren hek werk is er slecht aan toe en ook zouden de natuurstenen palen inclusief de funderingen vernieuwd moeten worden. Geschatte kosten 10.000 a 15.000 gulden. Met een be zwaarschrift tegen de af wijzing door de provincie van een verzoek om subi- sidie voor de stoep hoopt de stichting een precedent te scheppen. De AROB- commissie behandelde het bezwaarschrift gistermor gen. De heer Hübben zet te de bezwaren van de SLSH nog eens uiteen: „In onze statuten staat, dat we voor huisvesting „in de ruimste zin des woords" willen zorgen. Daar hoort restaureren ook bij", zo zei hij. De commissie doet over een paar weken uit spraak. Mocht de SLSH geen gelijk krijgen dan zoekt men het hogerop bij de Raad van State. Nie DEN Er is nog '2 ds geen oplossing ge iden voor de huisves- van de Rudolf Steiner ooi in Leiden-Noord. nneer er voor augustus 1 ruimte is gevonden, onderwijs-wethouder Dam opnieuw voor- jj len de school twee lo- in in het gebouw van - Louise de Colignyscho- lengemeenschap in de Su- matrastraat te geven. geleden deed Van Dam zelfde voorstel in de gemeen teraad. Dat leidde toen tot ern stige conflicten met de school leiding van „het Louise" waar na de gemeenteraad Van Dam aanspoorde een andere oplos sing te zoeken. Uiteindelijk werd besloten twee lokalen van het protestant christelijk ,rI De kleine moeite van het opgeven een nieuwe abonnee wordt tag beloond met deze 24 Kaats vergulde miniatuur alpen, die gehangen is aan een sierlijk kettinkje. _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant I fa Adres m Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: **Naara Adres i' Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. onderwijs in de Pasteurstraat te vorderen. Een uitspraak van het ministerie over deze vordering wordt eind mei ver wacht. Van Dam wil met het ergste rekening houden. In het geval dat het ministerie zich negatief over de vordering uit spreekt, moet „het Louise" twee lokalen beschikbaar stel len, vindt Van Dam. De vrije school heeft momen teel één lokaal in „het Louise" in gebruik en dat veroorzaakt, volgens de leiding van de scholengemeenschap, al ge noeg overlast. De schoolleiding heeft dan ook ernstige bezwa ren tegen het beschikbaar stel len van nog een lokaal. Een extra lokaal is nodig omdat het leerlingenaantal van de vrije school zich uitbreidt. Het gemeentebestuur vindt het te duur om voor de vrije school noodloka- len neer te zetten. Op de langere termijn is wel een oplossing voor de huisves ting van de vrije school in zicht. Het college heeft zich positief uitgesproken over het beschikbaar stel len van een school in de Leeuwenhoek. Hier zal echter niet eerder dan over vijf jaar gebouwd gaan worden. De huisves tingsproblemen van de vrije school waren vorig jaar voor de ouders aanlei* ding hun kinderen een aantal weken thuis te houden. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Een luchtfoto van het Schuttersveld. KAMER VAN KOOPHANDEL IN REACTIE OP BESTEMMINGSPLAN: LEIDEN In het be stemmingsplan Schutters veld zijn veel te weinig parkeerplaatsen opgeno men. Het plan biedt een tekort van bijna 1.000 par keerplaatsen en daar komt nog eens bij, dat de huidige parkeerruimte op het Schuttersveld door de bebouwing van het gebied komt te vervallen. Dit schrijft de Kamer van Koophandel in een brief aan het college van B en W in een reactie op het ontwerp-be- stemmingsplan Schuttersveld. Het plan voorziet in ongeveer 1.150 parkeerplaatsen. Volgens de kamer zijn er alleen al voor de kantoren 1.500 plaatsen no dig en komen er nog eens 550 bij voor de woningen die in het gebied zijn gepland. „Daar bij is nog geen rekening ge houden met de parkeerbehoef- te van de geprojecteerde be drijven, het postkantoor en het hotel", aldus de Kamer. De Kamer is het eens met plan waar het bepaald dat er ruimte is voor kantoren op het Schut tersveld, maar ziet niets in de vestiging van een grote super markt met een oppervlakte van 2.000 vierkante meter. Volgens de Kamer zou deze voorziening een te grote be dreiging zijn voor de bestaan de winkels in de binnenstad. De Kamer is verder van me ning dat onderzocht moet wor den of het mogelijk is een con gres- of vergaderruimte in de bebouwing van het Schutters veld onder te brengen. De Ka mer dringt erop aan dat de kantoren, die tegen de spoor lijn aan komen te staan, een directe verbinding krijgen met het station. De Kamer wijst erop dat de prijs van de kanto ren concurrerend moet zijn met kantoren in Amsterdam en Den Haag. Filmhuis (1) In het filmhuis in het Leids Vrijetijdscentrum wordt zondag 2 mei een filmmarathon gehouden met uitslui tend Nederlandse films. De toegang is gratis. De mara thon-vertoning begint om twaalf uur en eindigt om 8 uur 'savonds. Het programma ziet er als volgt uit: 12-2 uur 'De avant-garde' met 'Beauty' en 'Film voor Luce- bert' van Johan van der Keuken, 'De familie Nasdal- ko' van Barbara Meter, 'Living' van Frans Zwartjes. Between the lights' en 'Easy Action animated' van Verbeek en Wiertz en 'Times Twelve' van Wout Ber ger. Filmhuis (2) De filmmarathon wordt van 2 tot 4 uur voortgezet met documentaristen. Binnen dit kader wordt gedraaid: 'Het huis' van Van Gasteren, 'Droom zonder einde' van Max de Haas, 'Beroep revolutionair' van Martin Si- mek en 'Het archief' van Kees Hin. Van 4 tot 6 uur is de beurt aan de speelfilmers met 'Het feest' en 'De worstelaar' van Paul Verhoeven, 'Een zondag op het ei land van de Grande-Jotte' van Fransz Weisz en 'Joyri ding' van Otto Jongenius. Filmhuis (3) De marathon wordt afgesloten met het thema 'Anima tie en diversen'. Gedraaid worden 'David' en 'Het ver haal van kleine yoghurt' van Paul Droessen, 'Een win- terliefde' van Frans Rasker, 'Piet Mondriaan' van Noci Crama, 'Straf van Olga Madsen en Ballet, waar dient dat voor' van Digna Sinke. Alle films worden ge draaid in het filmhuis aan de Breestraat 66. Tijdens de acht uur durende voorstelling zijn broodjes en soep verkrijgbaar. Woon wagencen trum In het clubhuis van het woonwagencentrum aan het Trek vaartplein wordt maandag 3 mei een forumavond gehou den met als onderwerp „Alles wat met wonen in een woonwagen te maken heeft". De bijeenkomst begint om half acht. Aan de discussie wordt onder meer deelgenomen door de heer Van der Ploeg namens het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, de heer Hoeboer namens de provincie Zuid-Holland en de heer Van der Weyden namens de gemeenten Leiden. De bijeenkomst be gint met de vertoning van de videoband Als je huis op wielen staat". Fassbinder De werkgroep tv-issue van de Leidse Studenten Ekkle- sia vertoont maandag 3 mei een film van Fassbinder in de ruimten aan het Rapenburg 100. De film speelt zich af in Duitsland tijdens en vlak na de oorlog. Aan vang: 20.00 uur. Kijf gracht De bewoners van het gebied tussen de Kijfgracht, de Ha venkade, de Zaidsingel en de Binnenoostsingel staat een hoop gespit in de grond te wachten. Walmuren en bruggen worden vernieuwd, er worden twee bruggen aangelegd en de riolering wordt vernieuwd. Voor zover nodig wordt ook het één en ander gedaan aan de kabels en leidingen. In augustus en september wordt gewerkt aan de Grofsmede rij brug en de Havenkade tot de Minnebroersbrug, de Zuid- kijfbrug met gedeelten van de Kijfgracht en de Zuidsingel. Van augustus tot januari 1983 wordt de rest van de Zuid singel aangepakt en daarna wordt begonnen met het ge deelte van de Kijfgracht tot de Noordkijfbrug. Van mei tot september 1983 wordt gewerkt aan de Noordkijfbrug en de Havenkade tot de Minnebroersgracht. Van augustus tot eind 1983 wordt de Minnebroersgracht opengegraven en wordt een brug aan de Havenkade en een burg aan de Zuidsingel aangelegd. Swifttoer De Leidse toerfiets-vereniging Swifttoer organiseert zondag 2 mei de traditionele Oranje-tocht. Naar keuze kan een afstand van 25 dan wel van 50 kilometer wor den verreden. Voor jeugdige deelnemers is begeleiding aanwezig, iedereen die meefietst ontvangt een fraaie herinnering. Start en inschrijving hebben plaats in het klubhuis van Swifttoer aan de Admiraal Banckertweg tussen 9 en 10 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 3.50 gul den, kinderen onder de zestien jaar een gulden goedko per. Inlichtingen bij J. Hoogenboom tel. 892883. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Maartje d.v. B. van Velthoven en A. H. C. M. Been tjes; Celina Hessel d.v. F. F. A. Hen driks en N. A. M. Hunfeld; Rogier Fre- derikus Maria z.v. R. F. M. Strijk en J. H. H. M. Vrouwenvelder; Georgina Anne d.v. F. H. Pijttersen en G. P. van Wijk; Jilles Johannes z.v. J. van de Peppel en E. D. van Raamt; Willem Hendrik z.v. H. Messemaker en A. J. Schaap; Mark z.v. A. K. Bastiaans en J. A. Goedhart; Martin z.v. J. C. Ver- straaten en C. Y. M. van den Berg; Katharina Johanna d.v. F. W. Rijling en A. J. Zwaan; Jacobus z.v. J. Jon ker en L. Schaap; Pascal z.v. G. A. van der Weel en C. W. H. de Jong; Dirk z.v. D. Groen en N. Noppen; Remke z.v. C. G. Klaasen Bos en C. T. H. M. van Dril; Arnouö z.v. A. Kuijt en A. van den Oever; Johannes Tho mas z.v. T. P. J. Otte en A. A. M. van Dam; Maarten Adriaan Cornells z.v. J. Nijgh en A. C. van der Plas; Vincent Frans Dlrck z.v. F. W. M. van Leeu wen en W. S. M. van der Meij; Anne- marie Petronella Maria d.v. J. N. A. M. Koot en A. M. B. Westgeest; Arle Pieter Huibert z.v. A. van den Eijkel en G. de Jong; Amlt Kaur d.v. S. S. Atwal en U. Rana; Sumit Kaur d.v. S. S. Atwal en U. Rana; Cornelis z.v. H. Guljt en A. de Jong; Ali z.v. B. Aydln en N. Yildirim. SASSENHEIM Geboren: Robert L.G., z.v. H.M. Berbee en M.A.E. Beijk; Johan, z.v. N.A.M. Kersten en H.J. Lolkema; Inge J.M., d.v. L.M.C.V. van Steijn en T.A.M. Versteege; Fleur, d.v. K. v. Spreeuwenberg en P.M.C.M. van Lierop; Rianne G.M.. d.v. J.P.M. Jonker en J.B.D. Homan; Mark A., z.v. FJ. Brinksma en N. Sluijmer. Gehuwd: N.C.M. van der Meij en L.M. Durieux. F.I.J. van Casteren en H.G. Blijleven. Overleden: J.W. van der Meer. w.v. Mulder; H.J. Deters; T.E. Gerritsen; J.G.H. Zwart. i: N. Karsch. geb. 29-2- 1904 vrl. geh. gew. m. B. Guis; J. E. Borsboom, geb. 19-10-1891 vrl.; J. Verhagen, geb. 24-3-1896 vrl. geh. gew. m. B. Hageman; H. Laman, geb. 13-2-1915 man; J. A. Vreeswijk, geb. 19-3-1889 vrl.; C. van Dijk, geb. 2-8- 1905 man; W. van Westbroek. geb. 28-1-1894 man; B. H. Topper, geb. 29-11-1901 man; M. A. Stapper, geb. 8-12-1911 man; H. van Iterson. geb. 15-4-1931 man; T. Hollander, geb. 28-6-1898 man. Gehuwd: R. Kuisen en M. Keereweer; F. Osman en W. L. de Jong; J. Ver hoogt en R. Hoogkamer. ZOETERWOUDE Gehuwd: Petrus Cornelis Leo de Jong en Johanna Ge- rarda Hermina Vervoorn; Cornelis van der Maat en Catharina Sophia van Haastrecht. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3