£eicl&e 6oivtcmt Kans op lange en bloedige stri id TOTALE BLOKKADE OM FALKLAND EILANDEN Noodtoestand in Polen afgezwakt an Agt vraagt geduld: ucces bezuinigingen as na enige jaren m] Lintjesregen De Boer overweegt verhoging eigen bijdrage gezinszorg Afpersers aangehouden Belastingachterstand van 16 miljard niet rigoreus aanpakken KONINGINNEDAG Donderdag 29 april 1982,72e jaargang no. 22256 Uitgave Westerpere. behorende tot Sijtholl Pers. Apothekeredijk 34. 2312 DD Uiden, Poetbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank Amro-bank N.V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: Ï.J. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes /0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal ƒ57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071 122248. Losse nummers /0.75. Wereldkampioenschappen cir cus op Ned. I om 20.00 uur. Vrouwenprogramma „Kijk haar" om 20.50 uur. Op Ned. II om 20.27 uur Lou Grant, om 21.20 uur voorlopig laatste „Brandpunt in de markt" en om 22.35 uur „kin deren in de tijd van Hitier". Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur rond 4, middagtemperatuur rond 9 graden. Matige tot krachtige noordwestenwind. Zon op: 06.13, onder 21.02. Scheveningen hoog water: 8.37 en 21.33. Laag water: 4.17 en 16.45. Koninginnedag is sinds de troonswisseling van 1980 ge koppeld gebleven aan de verjaardag van prinses Juliana. Morgen viert zij op Soestdijk haar 73ste verjaar dag. Ook mr. Van Vollenho ven is dan jarig. Hij wordt 43. Ambtenaar verdient 1700 gulden per dag CAPELLE a/d IJSSEL Het D'66-raadslid Derksen uit Capelle a/d IJssel heeft het col lege van b en w van die plaats vragen gesteld over een naar zijn mening ongehoord hoog salaris voor een tijdelijk aangesteld ambte naar. Deze ambtenaar, een externe accoun tant, vervangt vanaf 1 mei het naar Nijmegen vertrokken hoofd van de financiële afdeling van Capelle en ontvangt daarvoor een ver goeding van 1700 gulden per dag. De man werkt twee dagen in de week bij de gemeen te. De accountant wordt betaald via een standaardtarief in die branche, 200 gulden per uur. Volgens een gemeentewoordvoerder gaat het om bruto bedragen. Gekraakte lagere school ontruimd AMSTERDAM De gis- teren door ongeveer tien mensen gekraakte Am sterdamse Anjelierschool is vandaag ontruimd. Deze lagere school was nog in gebruik. De krakers wer den door agenten van het bureau Warmoesstraat daarom „vriendelijk doch dringend" verzocht weer te verdwijnen. De krakers hebben hieraan ook gevolg gegeven. De leerlingen van de school hielden aan de kraakactie een vrije dag over. Volkshuisvesting: 256 banen weg DEN HAAG Bij het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening moeten 256 arbeidsplaatsen door natuurlijk verloop verdwijnen. Nader over leg moet worden gepleegd over de sectoren waar de plaatsen verdwijnen, zo heeft het minis terie aan de ambtenarenbonden laten weten. Het ministerie heeft voor de noodzakelijke be zuinigingen gekozen voor de post personeel. Volgens de bon den viel over alternatieven niet meer te praten. Immigratie is sterk gedaald DEN HAAG In het eerste kwartaal van dit jaar hebben 200 mensen zich meer in Nederland gevestigd dan er vanuit ons land naar het buitenland zijn gegaan. Vorig jaar was dit vestigingsover schot in het eerste kwartaal 4900 personen. Dat blijkt uit cijfers van het CBS. Deze daling is tot stand gekomen door een daling van het vestigingssaldo van niet-Nederlan- ders. Dat was in het eerste kwar taal van het vorig iaar 7200 tegen over 3700 de afgelopen maanden. In de de eerste drie maanden van dit jaar vertrokken 2300 Nederlan ders, vorig jaar waren dat er 3500 gedurende dezelfde periode. SO Itje (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Groot-Brit- e bi tannië en Argentinië lij- 19e ken rechtsstreeks af te stevenen op een oorlog nu het laatste bemidde lingsvoorstel van de Amerikaanse regering geen soelaas lijkt te bie den en de Britten vanaf morgenmiddag een uur Nederlandse tijd hun greep op de Falkland 1 BBBBBBGRSi Eilanden hebben ver sterkt. De maritieme blokkade, die al van kracht was, wordt dan door de Britten aange vuld met een blokkade voor het luchtverkeer. Alle vreemde schepen en vliegtuigen, die zich na dat tijdstip zonder speciale ver gunning van het ministerie van Defensie in Londen bin nen een afstand van 200 zee mijl van de Falkland-kusten bevinden, zullen door de Britten als vijandig worden beschouwd. Argentijnse indringers stel len zich dan bloot aan be schieting door schepen of vliegtuigen van de Royal Navy. Deze waarschuwing van Londen geldt ook voor Russische zee- of luchtspion- nen. De vlieghaven van Port Stanley, hoofdstad van de Falkland Eilanden, wordt vanaf morgenmiddag door de Britten als gesloten be schouwd. Alle burgerlijke en militaire vliegtuigen, die zich dan nog aan de grond bevinden, zullen door de Royal Navy voor vijandelij ke toestellen worden aange zien. De commandant van de Britse vloot in de Zuiatlanti- sche Oceaan, Sandy Wood ward, rekent erop dat, wan neer de Argentijnen tot te genacties overhaan, het een „lang en bloedige strijd" zal worden. De aankondiging van de to tale blokkade betekent, dat de afstand tussen de Britse armada en de Falkland Ei landen voldoende verkort is om luchtaanvallen mogelijk te maken. Op het vliegveld van Port •Stanley bevonden zich woensdagmiddag naar ver luidt nog steeds enkele Ar gentijnse burgerlijke en mi litaire vliegtuigen. In de stad zelf is het aantal burgers ge slonken tot ongeveer 50 oude mensen. De overige in woners zijn weggevlucht naar het platteland, Argentinië heeft gezegd be reid te zijn tot onderhande ling over alle kwesties, be halve over de aanspraak op de soevereiniteit over de ei landen. Dit verklaarde de Argentijnse minister van buitenlandse zaken Nicanor Costa Mendez in Washing ton. Groot-Brittannië staat er op dat er over de kwestie van de soevereiniteit pas ge praat kan worden wanneer de Argentijnen zich van de eilanden terugtrekken. Pagina 7rvervolg Invasie op eilanden le vensgevaarlijke gok WARSCHAU De Poolse militaire leiders hebben besloten met ingang van 2 mei de staat van beleg, die sinds 13 december vorig jaar van kracht is, te verzachten. Zo zal zondag onder meer voor heel Polen de avondklok worden opgeheven. Verder worden die dag 1.000 van de meer dan 4.000 geïnterneerden vrijgelaten. Dit is gisteren door de Poolse minister van binnenlandse zaken voor de televisie gezegd. Volgens de minister is de versoepeling van het beleid een gevolg van de „voortgaande normalisatie". De avondklok kan, als de toestand het eist, echter weer worden ingevoerd, aldus de be windsman. De duizend geïnterneerden die worden vrijgelaten kunnen weer opgepakt worden, wanneer ze de bepalingen van de noodtoestand overtreden. Intussen is de reis die de paus in augustus van dit jaar naar Po len zou maken zeer onzeker geworden. De Poolse aartsbisschop Glemp, die momenteel in Rome verblijft, liet gisteren weten dat het bezoek naar zijn mening voor onbepaalde tijd moet worden uitgesteld. Een bezoek aan Polen zou kunnen worden uitgelegd als een teken van instemming van de paus met de huidige toe stand in zijn vaderland. In Polen zelf heeft Solidariteit opgeroepen de viering van 1 mei te boycotten. De ondergronde vakbond heeft de bevolking in pamfletten gevraagd massaal aan de kerken te gaan. Overigens blijven de gebruikelijke parades dit jaar in Polen al achterwege. De militaire leiders hebten gekozen voor een sobere viering van de 1ste mei. c BHINGTON Vol- premier van Agt rt het zeker drie tot jaar, voordat de be- ombuigingen van het ige kabinet duidelijk Lbare resultaten zul- opleveren. „Wij zijn sjesroof Leiden )EN De inzittenden vermoedelijk een en de- e auto hebben gisteren vrouw beroofd en «en an- dame geprobeerd te bero- de Witte Singel werd een rige Leidse ingehaald een rode auto zonder ekenplaten. Een van de inzittenden griste de w al rijdende een tas uit en. Daarmee maakten de rs onder meer 700 gulden "Senzelfde geval deed zich wartier later, om kwart acht voor. Geprobeerd 1 een tasje uit de handen leen fietsende vrouw aan [e Morsweg te rukken, lukte. pas een jaar geleden ge start. Economische plan nen reageren niet zo snel", aldus premier van Agt in een toespraak voor de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Was hington. De grootste handicap voor een beleid, gericht op herstel van de economie, is volgens pre mier van Agt het feit, dat er elke vier jaar, of soms nog va ker, verkiezingen zijn. „Dat leidt er toe. dat te vlug en te veel beloftes worden ge maakt", aldus premier van Agt, daarmee tredend in het voetspoor van de Amerikaanse president Reagan, die de Ame rikaanse bevolking al vele ma len om geduld heeft gevraagd. Premier van Agt sprak giste ren in Washington op de laat ste dag van een bezoek van een week aan de Verenigde furopese acatures HAAG De Neder- idse arbeidsbureaus i in mei geleidelijk Eu- vacatures bekend- gaat om vacatures die ildoende vervuld kun- worden door arbeids inten in de lidstaten de baan aanmelden, kele honderden vacatu- voor gediplomeerde ïpleegkundigen in de "-landen worden maan- I al opgenomen in de jaturebanken van de leidsbureaus. krant ontvangen? Bel 18.00 en 19.00 uur 071-122248 en uw wordt dezelfde avond >rgd. Staten voor de Amerikaanse Kamer van Koophandel, een organisatie, waarvan 240.000 bedrijven lid zijn. De minister- -president roemde de „gast vrijheid, openheid en sponta niteit" van de Amerikanen en deed een oproep in de toe komst meer aandacht te rich ten op wat de Verenigde Sta ten en Nederland bindt, dan op wat beide landen scheidt. De premier sprak ondermeer over het enorme gevaar van de groeiende werkloosheid en de noodzaak ondanks grote economische problemen een hoog peil van ontwikkelings hulp te handhaven. Premier van Agt prees Nederland met name als „gateway to Europe". „De haven van Rotterdam is net zo groot als Le Havre, Antwerpen, Bremen en Ham burg bij elkaar", aldus premier van Agt. Pagina 9: Van Agt hekelt „rellerige reactie" Vandaag viel weer de tra ditionele „lintjesregen". Ruim 2500 Nederlanders werden koninklijk onder scheiden ter gelegenheid van de officiële viering van de verjaardag van koningin Beatrix morgen. Burge meester Goekoop van Lei den speldde vanmorgen op het stadhuis de lintjes op bij de Leidenaars die zijn onderscheiden, nadat hij ze hartelijk had toege sproken in de Burgerzaal van het Stadhuis. Op het inzetje: Burgemeester Goekoop speldt de onder scheiding op bij de heer Beekman. Pagina 6: Lintjes voor Dick Dolman, Joop Dode- rar, Toon Hermans en nog ruim 2500 Nederlanders. KAMER: SCHAKEL ALPHA-HULP IN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecreta ris Hans de Boer van CRM overweegt de eigen bijdrage voor gezinshulp te verhogen, nu de Tweede Kamer zich unaniem heeft uitgesproken tegen zijn plan om 45 miljoen extra te bezuinigen op de ge zinszorg. Met dat alternatief zouden ontslagen in deze sec tor kunnen worden voorko men. Verder zou een deel van de gezinshulp kunnen worden vervangen door zogeheten alp- ha-hulp. Via bemiddeling van de instellingen voor gezinszorg kunnen cliënten zelf hulp in dienst nemen voor met name het verrichten van huishoude lijk werk. De gehele Tweede-Kamer commissie voor CRM uitte gis teren tijdens een mondeling overleg met de bewindsman grote bezwaren tegen de be zuinigingsplannen van De Boer, vooral omdat daarmee, volgens de gezinszorg, een kleine tienduizend deeltijdba nen verloren zouden gaan. Het D'66-kamerlid Cotterell be toogde dat het tekort bij de ge zinszorg maar moet worden aangevuld uit middelen ten koste van de intramurale zorg. Volgens PvdA'er Buurmeijer kan door uitbreiding van de alpha-hulp van vier naar vijf tien procent een bedrag van 50 miljoen gulden worden be spaard. Dat zou dan wel ge paard moeten gaan met een betere rechtspositie van de alpha-hulpen, aldus Buur meijer. Ook mevr. Andela- Baur (CDA) ziet wat in over schakeling op meer alpha-hul- pen. Zij verwacht van de in stellingen een scherpe door lichting van het urenbestand. Voorlopig is de staatssecretaris te verstaan gegeven dan hij maar met andere voorstellen moet komen, die de werkgele genheid in de gezinszorg onge moeid laten. Wegens tijdge brek moest de vergadering voortijdig worden afgebroken. Vandaag zou worden beslist wanneer het overleg wordt voortgezet. Vervolg Pag.ll: Kraam- zorglOOO banen op de tocht. LEIDEN Een 26-jarige en een 29-jarige Leidenaar zijn gisteren in verband met een afpersingszaak door de politie aangehouden. Een van de mannen had een kamer aan de Jan Luykenlaan gehuurd. De huurder vertim merde de kamer en kwam met de huisbaas overeen, dat de kosten later verrekend zouden worden. De huurder verhuisde en toog dinsdag naar zijn huis baas om de rekening te veref fenen. Toen de man zijn che queboek tevoorschijn haalde, werd hij door beide Leide naars gedwongen 5000 gulden uit te schrijven. Dit gebeurde onder bedreiging van geweld. Gisteren, bij de aanhouding van het tweetal, heeft de poli tie de 5000 gulden in beslag genomen. Iedere avond: pizza's, wijnen en gezelligheid bij: PIZZERIA PINOCCHIO Pizza's uit een echte houtoven Uniek in Leiden en wijde omgeving Ook uit onze keuken tournedos, tong. kalfsvlees. Ravioli - Cannelloni - Mosselen - Slakken Parkeergelegenheid op het Rapenburg. Maandag gesloten - Noordeinde 55 - Leiden Telefoon 071-149960, reserv. na 15.00 uur. MEER DAN 100 ZITPLAATSEN. STAATSSECRETARIS KOMBRINK: DEN HAAG Staatssecretaris Kombrink van financiën is niet van plan de achterstand bij de vordering van belastingen en en sociale premies, samen 15,9 miljoen gulden, rigoreus aan te pak ken. Hij schrijft dit in een brief aan de kamercommissie van fi nanciën. Kombrink vindt het niet rechtvaardig als zijn ambtenaren in versneld tempo achter de miljardentegoeden van de staat zou den aanzitten. Bovendien zijn de mogelijheden om openstaande bedragen sneller te vorderen begrensd. Volgens de staatssecreta ris moet bij het invorderen ook rekening worden gehouden met de belastingschuldige, omdat daar vaak mensen werken wier belangen bij snelle invordering ook op het spel komen te staan. Zie verder pag.llAchterstand gevolg van bezwaarschriften. Vrijdag a.s. zijn onze kantoren de gehele dag gesloten. Direktie Sijthoft Pers

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1