ouwvakker ziet zelden collega met pensioen gaan og voor vele miljoenen gestolen taliaanse kunst in Duitse handen "Spierenburg stapt op TH Twente werkt aan „kunstalvleesklier" n kraamzorg 000 banen p de tocht iisitos HP -Binnenland" ILIJTAGESLAG WAARBIJ WEINIGEN OVEREIND BLIJVEN Achterstand van belasting vooral gevolg van vele bezwaarschriften LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 APRIL 1982 PAGINA 11 kGr- SN HAAG Topdiplo- aat Mr. D.P Spierenburg een?) heeft eervol ontslag dezefkregen als Regerings- 1 cotnmissaris voor de aard- eeitexportprijzen. „Onder ■yjtikbetuiging voor de eldï1" belangrijke diensten, veif uitmuntende wijze den en lide bewezen", aldus het ?ninfninklijk Besluit. Spie- lkeltburg werd in mei 1980 waJor de toenmalige minis ter van Economische Za ken Van Aardenne be noemd. Met een heronderhandeling over de aardgasexportcontrac ten wist Spierenburg te berei ken dat de buitenlandse afne mers meer voor het gas gingen betalen. In 1981 was dat 1,9 miljard gulden, dit jaar zal en soortgelijk bedrag voor de Staat ter beschikking komen. Met zijn resultaat wist Spie renburg de onderhandelingen over de rijksbegroting 1981 voor het eerste kabinet Van Agt een stuk makkelijker te maken. Hij speelde daarmee een belangrijke rol in het voortbestaan van dat kabinet. Van Aardenne trok Spieren burg, die op 11 juni 1981 voor zijn diensten Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau werd, aan nadat hij eerder zelf tevergeefs geprobeerd had de exportcontracten aan te pas- Spierenburg AMSTERDAM In het Micro-electronica Cen trum Twente, een onder deel van de TH Twente, wordt gewerkt aan een „kunstalvleesklier", een hulpmiddel voor diabetici, mensen die aan suiker ziekte lijden. Deze patiën ten hebben op een be paald moment behoefte aan insuline, een stof die normaal door de alvlees klier wordt gevormd. Omdat zij kunnen lijden aan een gebrek aan de stof insuli ne, doordat deze door het li chaam te weinig wordt aange- maakt, moeten zij regelmatig de stof ingespoten krijgen. Veel diabetici spuiten zichzelf insuline in. De vinding die het Micro-electronica Centrum van de Twentse TH nu uittest is een automatische insuline- pomp, die in het lichaam wordt „ingebouwd Een sen sor (letterlijk: voeler) meet hoeveel insuline er nog in het bloed zit. Is dat te weinig dan gaat automatisch een minis- cuul pompje aan het werk dat uit een reservoir insuline toe voert. Dit alles verkeert overi gens nog slechts in een begin stadium. aldus dr. J.H.J. Fluit- man, voorzitter van de werk groep die het onderzoek van sensoren en actuatoren aan de afdeling en electrotechniek aan de Technische Hogeschool Twente coördineert. MSTERDAM De ar- keei idsomstandigheden in bouw zijn nog slechter n men altijd dacht. Van lere vijf bouwvakkers ven de veertig jaar ko- in er drie in de wao te- :ht. De kans om in de ko te komen is voor tselaars. betonvlech- s, stucadoors en tegel- ;ur iters zelfs nog groter, heit merendeel van de uwvakkers zoekt na loop van tijd een veili- en gezonder baan, jchts weinigen gaan n dtiuit de bouw met pen- hee en. jnds ?n si bew T, voor vde in op Deze conclusies staan in het boek „Een broodje beton", over arbeidsomstandigheden in de bouw- en houtnijverheid, waarvan het eerste exemplaar gisteren aan bondsbestuurder van de Bouw- en Houtbond, A. Kamp, overhandigd werd. In het boek zijn de resultaten van een in '79 gehouden enquête onder meer dan 2000 bouw vakkers opgenomen. Dorothé Wijnen en Evertjan Krause, twee van de auteurs, studeer den af op de verdere bewer king van het onderzoeksmate riaal. In het boek wordt geconsta teerd dat werken in de bouw een slijtageslag is waarbij maar weinigen overeind blijven. Dit blijkt vooral uit de oneven wichtige leeftijdsopbouw van de mensen die in de bouw werken. De grootste groep werknemers is tussen de 25 en 35 jaar oud, daarna is er spra ke van een snelle daling. Bijna 35 procent van de werknemers in de bouw willen om gezond heidsredenen, vaak rugklach ten, eigenlijk ander werk. De mogelijkheden daartoe worden door de bouwvakkers zelf erg gering geacht. Evertjan Krause zei bij de pre sentatie van het boek dat de positieve vooruitzichten die enkele decennia geleden nog overheersten, niet zijn uitge komen: de kwaliteit van het werk is eerder verslechterd dan verbeterd. „Vroeger bouwde een bouwvakker een huis, tegenwoordig maakt hij vijftig funderingen en op het volgende karwei nog eens 100, de organisatie wordt beter, al les wordt op kantoor bekeken, de bouwvakker heeft geen band meer met z'n werk. Er wordt geen enkel beroep meer gedaan op het vakmanschap van de bouwvakker". Een an dere klacht is volgens Krause het toegenomen werktempo in de bouw, waarmee vooral ou deren te kampen hebben. Ten slotte noemt hij nog de wer- konzekerheid: bouwvakkers werken vaak op contractbasis, na voltooiing van een projekt moet men maar afwachten of men elders weer terecht kan. Volgens Kamp van de bond toont dit boek duidelijk aan dat er aan de arbeidsomstan digheden in de bouw nog het nodige te verbeteren valt. Hij vindt onder meer dat op tem po gebaseerde beloningssyste men dienen te verdwijnen. Verder moet er gestreefd wor den naar een „vermenselij king" van het werk door het terugdringen van belastende factoren als de lawaai, trillin gen, en schadelijke stoffen. Kamp hoopt ook te bereiken dat fabrikanten van bouwma terialen meer rekening hou den met de gezondheid van werknemers die ermee moeten werken. Als voorbeelden noemt hij afschaffing van de 50 kg-zak cement en de lood zware stoepranden. Geen Duitse spreker op 4-meiviering ENSCHEDE Er zal geen Duitse spreker optreden tij dens de jaarlijkse 4-meiviering in de Grote Kerk in Enschede. De vorig jaar opgerichte stich ting „Nooit meer/nie wieder" wilde de Duitse dominee Poets uit Nordhorn het woord laten voeren, maar daartegen is zo veel verzet gerezen, dat men van dit plan heeft afgezien. Het plaatselijke 4/5-meicomi- té, dat al jarenlang herdenkin gen organiseert in Enschede, is fel van leer getrokken tegen het plan van „Nooit meer/nie wieder". De Duitse leden van dit comité kregen te horen dat ze op 4 mei beter naamloos konden meedoen of thuis blij ven. De Duitse voorzitter van „Nooit meer/nie wieder", de Duitse theoloog dr. W. Koch zei gisteren dat het voor het eerst was dat hem als voorma lig verzetsman te kennen werd gegeven niet welkom te zijn bij een herdenking. De stichting organiseert op 8 mei een gezamenlijke herdenking in Nordhorn. Men wil dat 8 mei in West-Duitsland als een dag van bevrijding wordt ge zien, in plaats van als een dag van ondergang. (vervolg van de voorpagina) Als belangrijkste oorzaak van niet betaalde belastingen en sociale premies noemt staatssecretaris Kombrink van financiën, het aantal ingediende bezwaarschriften. Dit aantal zorgt voor ongeveer 25 procent van de ach terstallige bedragen. Algemener gesteld is de economi sche achteruitgang voor zo'n 60 tot 70 procent de oor zaak van de steeds grotere achterstand, aldus Kom brink. Van de 15,9 miljard, die de staat tegoed heeft, spant de vennoots- schapsbelasting de kroon met met een aandeel van 4,5 miljard per 1 januari '82. Kombrink heeft vastgesteld dat veel bedrijven, die zeer hoge bedragen veschuldigd zijn, bewust wachten met betalen om zodoende extra rente te kunnen trekken. Ook het explosief stijgend aantal faillissementen draagt zijn steentje bij aan de groeiende belastingachterstand, aldus de be windsman. Een deel van de op die manier verschuldigde belas tingen en premies is niet meer te innen. Als andere oorzaak voor de achterstand in het vorderen noemt hij het personeelstekort op de belastingkantoren. De werkdruk wordt aanzienlijk verhoogd door het uitvaardigen van dwangbe velen, beslagleggingen en verleende uitstellen. In '81 gingen er 1,9 miljoen dwangbevelen de deur uit, 222.000 aanslagen waarvoor beslag is gelegd en ruim 600.000 uitstellen van betaling, zo blijkt uit de cijfers van het ministerie. ZUINIGINGSPLANNEN: RECHT In de kraamzorg dreigen 1000 van de banen te verdwijnen als minister Gardeniers blksgezondheid) haar plannen om de kraamzorg te bekorten tot maximaal vijf (nu gemiddeld ne- ia) dagen uitvoert. [Nationale Kruisvereniging heeft „met grote bezorgdheid en >azing" van de plannen kennis genomen. De vereniging It een verzorgingsduur van acht tot tien dagen gewenst voor aanvaardbare kwaliteit. Men constateert bovendien dat het thuisverzorgingen de laatste jaren opvallend is gestegen, gebeurde als gevolg van van het door de vorige staatssecre- uitgestippelde beleid. Dat beleid ging er juist uit kosteno- regingen vanuit zoveel mogelijk de nadruk te leggen op imzorg aan huis omdat dat veel goedkoper is dan kraamzorg et ziekenhuis. jezinszorg wordt al met een verlies van 4000 (aldus CRM) tot (Centrale Raad voor de Gezinsverzorging) banen be- „J. „De bezuinigingen in de gezinszorg duperen (ook) gezin met een gehandicapt kind. Bovendien druisen die plannen ïgen het beleid dat overheid, parlement en gehandicapten- voorstaan". Dit schrijven het Nationaal Orgaan Gehandi- inbeleid (NOG) en het Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg )Z) in een brief aan de Tweede Kamer. De Kamer wil de inciële en sociale ongelijkheid tussen gezinnen die hun ge- Idicapt kind thuis hebben en gezinnen die met gehandicapt in een inrichting opheffen. Elsevier portretteert de nieu we VVD-leider Ed Nijpels. „Hoe komen ze bij dat linkse in mijn politieke opstelling? Heeft iemand mij ooit iets ho ren zeggen over onderwerpen van buitenlandse politiek? Ik denk dat ze mijn houding be hoorlijk rechts zouden vin den". Het blad roept 1 mei uit tot de dag zonder arbeid en be licht de achterkant van de werkloosheid. Emigratie kan een oplossing zijn. „Er dienen, naast een actief en gericht emigratiebeleid voor jeugdi gen, beroeps- en functieoplei dingen te komen ten behoeve van en in overleg met landen waarheen geëmigreerd kan worden. Onze opleidingen vormen een uitstekend expor tartikel". Israëls minister van buitenlandse zaken Sjamir zegt in een interview: „Alles wat in de Sinaï bereikt is wordt opgegeven in ruil voor de vrede met Egypte. Ik weet niet welke gevolgen deze dra matische ervaring zal hebben, wat de resultaten in de toe komst zullen zijn, wat het ef fect kan zijn op ons binnen lands toneel. We leven in een moeilijke periode. We zullen zoiets niet nog eens doen". In een artikel over toerisme de constatering: „Het lijkt er niet op dat de Nederlanders op hun vakantie zullen inleveren. In tegendeel. De reisbureau's melden vrijwel zonder uitzon dering een toename in de ver koop van buitenlandse reizen en het Nationaal Bureau voor Toerisme verwacht dat het to taal aantal vakantiegangers dit jaar opnieuw 100.000 hoger zal zijn". In de Haagse Post aandacht voor de moeite die gemeenten hebben met bezuinigingen. „De bestuurlijke ervaring met bezuinigingen, dat bestaat niet. We zijn er niet aan gewend. Het vereist een ander type be stuurder". Het omslagartikel beschrijft de hofhouding van Koningin Beatrix. „Het is alle maal wat zakelijker geworden. De mogelijkheid om aan het hof alsnog een hele carrière vol te maken, lijkt af te ne men. De vorstin prefereert een koel, zakelijk contact en een niet te lang verblijf aan het hof voorkomt dat men te in tiem wordt". Elders zegt Ad Langebent van KRO's Brand punt: „Dat geschrijf van tele visiejournalisten, dat is opper vlakkig. Daar word ik langza merhand kotsmisselijk van. Het enige wat ze doen is ach ter sterren aanhollen en een beetje tegen programma's aan- pissen. Het is zo goedkoop, zo modieus: VPRO is goed en de rest is klote. Als je dat schrijft, hoor je er bij". In Vrij Nederland onthullin gen over fraudes en smeergel den rond de voetbalclub FC Utrecht. Ballast-Nedam blijkt een kwart miljoen betaald te hebben om het nieuwe stadion te mogen bouwen. Elders wordt verhaald hoe de BVD heeft geprobeerd te infiltreren in de afdeling Eindhoven van de PSP. „Wat aanvankelijk bedoeld was als grap om de BVD er in te luizen, werd een echte verklikkersrol". Aan dacht ook voor 25 jaren Anne Frank-huis. „Wat een voe dingsbodem voor fascisme is werkloosheid! Zeven, acht jaar geleden dachten de mensen in de Pijp nog: over drie jaar heb ik een caravan buiten. Nu zijn ze veroordeeld in de Pijp te blijven met al hun onzekerhe den of ze volgens jaar hun baan nog wel hebben. Anti fascist zijn is veel moeilijker geworden". Elders zegt Roelof Kiers van de VPRO over de sprong naar de B-status: „Al zouden we populaire program ma's willen maken, dan nog kunnen we het niet. Al onze makers zouden ontslagen moe ten worden. Ik ken er nie mand van die een knieval naar het publiek zal maken door in stompzinnige taal te vervallen, zoals bij andere om roepen wel gebruikelijk is". Een analyse tenslotte van de vraag of de PvdA het eind van de jaren tachtig wel haalt: „Er komt allengs een ruimte waar weer hardop gedacht mag worden. Waar eindelijk oplos singen kunnen worden ge zocht voor problemen in het licht van principes. Ik weet dat het in de PvdA gist van zulke ideeën. Het gaat er nu om ze serieus te nemen, de ruimte te geven en de aanslui- DE Tl.m De Tijd praat met minister Zeevalking over de omstreden weg door Amelisweerd. „Die weg komt er, of je moet de mi nister naar huis sturen. Dat is het ultimum wat men kan doen. Zo ligt het dus. Ik kom niet meer op dat besluit terug. Ik ben aan het einde van mijn Latijn". Een artikel ook over bezuinigingen bij de fysiothe rapie. „Die zullen averechts gaan werken. De fysiotherapie kan iemand uit een rolstoel houden, iemand op de been houden zodat hij niet naar een verpleeghuis hoeft. Daarmee worden grote uitgaven voor komen. Wat wordt er allemaal niet gedaan aan sportblessu res? En wat wordt daarmee niet gewonnen aan arbeidsver zuim?" Veel aandacht in het blad voor Israël zonder de Si naï. Een hoge ambtenaar: „Het Israëlische volk is door deze gang van zaken bang gewor den, teleurgesteld en gefru streerd. Waar zijn we mee be zig? We hebben 30 jaar op vre de met Egypte moeten wach ten. Naar mijn mening hadden we Egypte 30 jaar op de terug keer van de Sinaï moeten la ten wachten". Lof in het blad voor koningin Beatrix. „Het bezoek aan Amerika heeft minstens een feit duidelijk ge maakt: onze vorstin is de meest alzijdige, begaafde am bassadeur waarover ons land beschikt. Dat is een gevolg van eigen kwaliteit, van opleiding tot dit ambt, van grote inzet en van hart voor de zaak. Daar mogen we erg blij mee zijn". Ook Hervormd Nederland vindt dat koningin Beatrix het uitstekend heeft gedaan. „Dat geldt zowel voor het inhoude lijke gedeelte van haar optre den als voor de presentatie die verder reikte dan haar gulle lach. Amerika heeft een be zoekster van niveau ontvan gen, een waardig vertegen woordigster van ons land". El ders zegt CNV-voorzitter Van der Meulen: „Wij gaan op onze strepen staan. We zitten al ja ren met het dilemma in hoge mate gelieerd te zijn aan het CDA als regerinspartij. Ik ver wacht dat wij die partij nu duidelijk kunnen maken dat de maaatschappelijke organi saties inbreng moeten hebben omdat we er op een andere manier niet komen". Aan dacht tenslotte voor het toene mend fascisme onder jongeren. „In café's worden onder de werkloze jongeren leden voor de vikingjeugd geronseld met het praatje dat het onder Hit- Ier in Duitsland allemaal zo goed ging. Met knokploegen gaan ze dan ruiten ingooien bij buitenlanders". PIET SNOEREN aal ei (Van onze correspondent Cees Manders) ME Nu, 37 jaar na de Tweede Wereldoorlog, stel de Italianen nog alles in het werk om destijds door nazi's gestolen of illegaal gekochte kunst naar hun d terug te halen. „Alles" is wel veel gezegd, want in jg?11oop der jaren is het aantal betrokkenen door ver- en slijtage geslonken tot twee en een halve ambte- r en enige telefoons. Maar er wordt nog steeds ge- urd naar, gecorrespondeerd over en vooral ge- omd van de verdwenen kunst, tenminste voorzover budget van zegge en schrijve 40 duizend gulden J intig miljoen lire) dat allemaal toelaat. ;il 'intig miljoen lire per jaar ter alleen nog maar kunst. Het ïlachelijk weinig," zegt het ld van de „Missie voor res- ie van Italiaanse goederen Duitsland en Oostenrijk" olfo Siviero. „Maar vorig hebben we met dit kleine get toch nog voor 180 mil- lire (360 miljoen gulden, aan kunstwerken uit tsland en Oostenrijk kun- terughalen". ?ro, „chef de mission", is inds het einde van de oor- I bezig alles wat de Duitsers Italië geroofd hebben aan fchtmatige eigenaars terug bezorgen. Aanvankelijk goud. locomotieven. ral werk loopt nu snel af. Niet omdat alles binnén is, verre van dat zelfs. Maar omdat het animo verdwenen is. Door na zi's geroofde schilderijen, dat zegt de mensen van vandaag volgens Siviero niets meer. En het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, waaron der de missie ressorteert, voelt er ook weinig meer voor steeds maar weer bij de Duitse regering aan te kloppen met die herinneringen aan de laat ste oorlog. Toch zijn er nog ruim 1000 schilderijen, wandtapijten, sculpturen, panelen en drielui- sers weggehaald uit Italiaanse musea, kerken en privé-collec- ties. De totale waarde is moei lijk te schatten, omdat aan de meeste kunststukken nooit een prijskaartje heeft gehangen. Maar enige honderden miljoe nen guldens zouden de „opere d'arte" in de handel toch wel kunnen opbrengen. De meeste bevinden zich nog in Duits land, alhoewel Siviero's dienst de laatste jaren Italiaans kun steigendom ook uit de VS heeft moeten terughalen. West-Duitsland en Oostenrijk zijn al goeddeels uitgepluisd, maar Siviero neemt aan dat juist de Oostduitsers nog heel wat hebben. Oost-Duitsland ontving als deel van het oude Duitse Reich namelijk ook zijn portie Italiaanse kunst en heeft sinds de oorlog stelsel matig geweigerd aan de Italia nen medewerking bij het on derzoek te verlenen. Siviero heeft vierduizend kunstwerken kunnen achter halen en naar Italië kunnen terugbrengen („Zonder er ook maar een lire voor te hoeven betalen, want iets wat je ont stolen is hoef je niet terug te bekendste werken van Breug hel, Rafael, Titiaan, Leonardo da Vinci, Rubens, Van Kleef, Boticelli, Carlo Dolci en ande ren wier oeuvre nu weer op ereplaatsen in de Italiaane musea hangt. Kunstopkoper Het meeste is na september 1943, toen de Duitsers de noor delijke helft van Italië bezet ten, vrachtwagens- en trein- wagonsvol naar Duitsland af gevoerd. Goering en Hitier lie ten eenvoudig de vrachtwa gens bij de bekende musea van Rome, Florence, Milaan en Venetië voorrijden en hele za len werden van kunst ont daan. Deze verhuizingen gin gen door tot het einde van Hit- Ier en zijn rijk, want in febru ari 1945 nog krijgt de SS-chef in Italië het bevel nieuwe lijs ten met in beslaggenomen kunst naar Berlijn te sturen. Voor 1943, de periode dus waarin Mussolini het nog voor het zeggen had, gingen de Duitse kunstminnaars iets fijn- besnaarder te werk, maar lie ten zich Hnnr niets of niemand (ook Mussolini niet) ervan weerhouden mee te nemen en in te laden wat van hun ga ding was. Hitler had de prins van Hes sen aangesteld tot zijn per soonlijke kunstopkoper, en deze in Italiaanse kunstkrin gen beruchte figuur schuimde de Italiaanse musea af op zoek naar kunstwerken die op zijn boodschappenlijstje stonden. Was de Italiaanse staat eige naar, dan kreeg hij het stuk zonder problemen mee. Maar stuitte de prins op een particu liere eigenaar, dan moest Mus solini of zijn rechterhand Cia- no eraan te pas komen om de eigenaar ertoe te bewegen met de Duitse voorwaarden ak koord te gaan. Discuswerper „De Führer heeft besloten tot aankoop van de Discuswerper van Myron", zo begon de noti tie van de Duitse ambassade in Rome aan de Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Ciano. Of de minister maar voor de nodige exportvergun ningen wilde zorgen. De be- gendom van de Florentijnse vorst Lancelotti, die helemaal niet wilde verkopen. Maar enige overredingskracht van Mussolini's regering deed hem snel van gdachten veranderen, en zo werd ook de Discuswer per op de trein naar Berlijn gezet. Honderden kunstvoorwerpen „kocht" Hitier op deze manier op, en met een spciale voor liefde voor de onsterfelijken van de kunst: werken van Da Vinci, Ricci, Canaletto, van de Vlaamse meesters Rubens, Memling, Rombouts en Kerri- nox, en vele anderen. Het heeft Siviero de grootste moeite gekost juist deze zoge naamde gekochte werken na de oorlog uit Duitsland terug te halen. Goede en slechte Duitsers saboteerden zijn werk omdat zij vonden dat de kunst stukken destijds gekocht en niet gestolen waren. „Toen hebben we hen ervan moeten overtuigen dat die werken nooit verkocht hadden mogen worden, Italië nooit hadden mogen verlaten, zelfs niet als de autoriteiten daar toestem ming voor hadden gegeven. De Duitsers hadden kunnen Rodolfo Siviero export van kunst verbiedt, want wij zijn juist het eerste land ter wereld geweest dat zo'n wet ter bescherming van ons kunstbezit heeft uitgevaar digd". Met die Duitse kunstverzame laars en museumdirecteuren is jarenlang gestreden voor rechtbanken en op politiek ni veau, maar uiteindelijk is het meeste toch naar Italië terug gestuurd. Een van de bekend ste werken die door de Duit sers uit het Uffizi-museum in Florence werd meegenomen en nog steeds spoorloos is. is het portret van een jonge edel man van de 15e eeuwse Vlaamse meester Hans Mem ling. Op 11 juni 1941 werd dit schilderij op uitdrukkelijk ver zoek van Mussolini door de Florentijnse prins Corsini aan Hitiers agent, de prins van negeerde hierbij een negatief advies van zijn minister voor Educatie, die waagde te spre ken van „een onherstelbaar verlies voor het nationaal erf deel". Een ander beroemd stuk is het „plafond" van Sebastia- no Ricci, dat uit Venetië ver dween en zich nog ergens in Duitsland moet bevinden. Privé-coIIecties Volgens Siviero is het waar schijnlijk dat de duizend nog vermiste stukken zich in pri- vé-collecties bevinden, althans twee- of driehonderd daarvan. Deze zijn namelijk te bekend om straffeloos te worden ver handeld of te worden tentoon gesteld. Als ze ooit boven wa ter komen, zal er echter geen „Missie voor Restitutie enz." meer bestaan om voor de Ita liaanse rechten op te komen. „Helaas leeft deze zaak niet meer tegenwoordig," zegt Si viero. Zijn kantoor dat binnenkort zal ophouden te bestaan heeft zich overigens na de oorlog ook beziggehouden met kunst die Italianen hadden „gejat" in de door hen veroverde gebie den, Albanië, Rusland, Ethio pië, de Balkan. „Maar we heb ben nooit op dezelfde schaal geroofd als de Duitsers gedaan hebben. In elk geval hebben wij alles teruggegeven wat de Italiaanse soldaten in oorlogs tijd uit het buitenland hebben meegebracht. En was terugga ve niet mogelijk, dan is alles tot de laatste lire vergoed. Dit soort zaken hebben we altijd met de grootste gestrengheid

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11