Geen nieuwe Miles Da vis opgestaan Rellen verstoren „verkiezingsfeestje in Indonesië 1 Residentie Orkest in komend seizoen BUITENLAND EERSTE NEDERLANDSE CONCERT IN CONGRESGEBOUW Vuurtje schakelt 5 Zaventem uit Met trein naar pa Van Boven beschuldigt Argentinië van intimida LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 APRIL 1982 PAG 99 DEN HAAG In Indonesië worden dinsdag 4 mei parle mentsverkiezingen gehouden, maar het plezier in het „demo cratisch feestje" waar de rege- ring-Soeharto zo naar uitzag, lijkt te zijn vergald. In plaats van rustig en soepel zijn de verkiezingscampagnes tot nog toe rijk aan incidenten en rel len geweest. Bij botsingen tus sen aanhangers van partijen waarbij het leger moest ingrij pen. zijn zelfs doden en ge wonden gevallen. Dit is het militaire bewind in Jakarta rauw op het lijf gevallen. Het is voor de derde keer sinds de „communistische staatsgreep" van 1965 dat in Indonesië algemene verkiezin gen worden gehouden. Het zijn echter verkiezingen waar volgens velen een „luchtje" aan zit. De kiesgerechtigden kunnen namelijk kiezen uit maar drie partijen en dan nog maar voor slechts een deel van de volksvertegenwoordiging. Van de 460 zetels zijn er 360 te verdelen, de afgevaardigden voor de overige 100 zetels zul len worden aangewezen door president Soeharto. Daarvan komt driekwart dan nog toe aan het leger, een regel die volgens waarnemers valt bin nen de „vriendjespolitiek" waaraan de uit het leger af komstige Soeharto zich veel vuldig schuldig maakt. Net als in 1971 en 1977 ligt een overwinning van de regerings coalitie Golkar weer in het verschiet. Zij heeft alleen de concurrentie te duchten van de islamitische PPP en de christelijk-nationalistische PDI. Buiten deze drie partijen is het geen enkele partij toege staan enige politieke activitei ten te bedrijven. Een beper king die zowel binnen als bui ten Indonesië scherpe kritiek heeft uitgelokt. Golkar bestaat uit zogeheten functionele groepen, afkomstig uit kringen van militairen, boeren, arbeiders, ambtenaren en anderen. De partij werd op gericht tijdens de „oude orde" onder wijlen president Soekar- no. Met steun van de regering en de strijdkrachten (Abri) wist Golkar in 1971 62 procent van de stemmen te behalen, vijf jaar later was dat 61 in 1977 stond zij tegenover de PPP en de PDI, die in 1973 werden opgericht door een ge dwongen samenvoeging van enkele oudere partijen. De PPP en de PDI sleepten 29 procent en 8.6 procent in de wacht. De zetelverdeling was daardoor: Golkar 232, PPP 99 en PDI 29 Maar terwijl nu de komende overwinning van Golkar bui ten kijf is, is de regering-Soe- harto tijdens de campagne ge confronteerd met rellen en ge vechten. De campagnes begon nen officieel op 15 maart, 45 dagen voor de verkiezingsdag. Daarvoor kreeg Golkar overi gens al alle gelegenheid om vooral op het platteland steun te werven, waar de PPP en de PDI dus pas later mee konden beginnen. De gevechten bra ken het eerst uit in Jakarta tij dens een Golkar-bijeenkomst. Fanatieke moslem-jongeren, aanhangers van de PPP, ver stoorden deze en bij de ge vechten tussen hen en Golkar- leden waaraan ook de te hulp geroepen militairen deelna men, vielen doden en gewon den. In de weken daarna her haalden zich dergelijke onlus ten, ook elders in het land, met dezelfde gevolgen. Annulering Over het aantal slachtoffers van het politieke geweld be staat onduidelijkheid. Officieel werden geen precieze cijfers verstrekt maar tijdens die eer ste rellen zouden al 11 doden zijn gevallen en 189 gewonden. Dat aantal steeg in de weken erna. Afgelopen dinsdag kwa men zelfs 28 mensen om het leven.Admiraal Soedomo, commandant van de nationale militaire veiligheidsdienst Kopkamtib, deed vergeefs een poging de gemoederen tot be daren te brengen. Hij dreigde zelfs met annulering van de verkiezingen, maar dat haalde weinig uit. Soedomo nam wel maatregelen. Bijeenkomsten in de avonduren werden verbo den, evenals het houden van optochten met motorvoertui gen. Het leger kreeg verder toestemming om op onruststo kers te schieten. Ook de pers werd gewaarschuwd om „ver antwoordelijk" en „beheerst" in haar verslaggeving van de bijeenkomsten te zijn. Op 12 maart legde het ministerie van voorlichting het gezaghebben de weekblad Tempo een tijde lijk verschijningsverbod op wegens zijn stukken over de rellen die zich elders op Java hadden voorgedaan. De isla mitische krant Pelita werd om dezelfde reden tot tweemaal toe gewaarschuwd, onder meer wegens het op de voor pagina plaatsen van foto's van beschadigde PPP-aanplakbil- jetten. Maar een verbod werd niet aangedurfd omdat dit ern stige gevolgen zou hebben. Overigens hebben de autoritei ten geen enkele keer de PPP en haar leiders voor de rellen verantwoordelijk gesteld. Ad miraal Soedomo gaf telkens de schuld aan jonge fanatieke Is lamieten of onruststokers die totaal geen binding hadden met welke partij dan ook. Maar afgezien van het geweld lijken de bijeenkomsten gro tendeels in het teken te staan van religieuze gevoelens. Voor de PPP zou een radicale gods dienstige opstelling de enige manier zijn om een sterker po sitie tegenover Golkar te krij gen en stemmen voor zich te winnen. De autoriteiten staan een meer uitgesproken politie ke opstelling toch niet toe, zo oordelen waarnemers. Behalve de PPP dringt ook Golkar naa de gunst van de Is lamitische kiezer. Niet minder dan 90 procent van de Indone sische bevolking die 155 mil joen zielen telt, is Islamitisch. Volgens de grondbeginselen van de Indonesiche staat (Pan- casila) is elke godsdienst gelijk, in een streven de eenheid bin nen de staat te handhaven. Ook tijdens de huidige verkie zingsbijeenkomsten hebben de autoriteiten daarop aangedron gen en gewaarschuwd dat de godsdienst in dienst van de eenheid moet staan en geen verdeeldheid mag zaaien. De derde partij, de Indonesi sche Democratische partij (PDI), komt voort uit onder andere de nationalistische par tij PNI van tijdens het be- wind-Soekarno. Zij appelleert ook aan de verering die de „Vader des Vaderlands" in zijn land nu weer te beurt valt. Nadat de naam van „Bung Karno" (broer Soekarno) lan ge tijd taboe was (hij zou be trokken zijn geweest bij de couppoging van '65) staan de autoriteiten nu weer toe dat hij als de stichter van Indone sië vereerd wordt en in die zin wordt hij ook door de PDI ge bruikt. Militairen oppermachtig De strijdkachten speelden een beslissende rol bij het verijde len van de coup van 17 jaar geleden. Sindsdien hebben zij een machtige positie op gebouwd in alle sectoren van de Indonesische samenleving. President Soeharto komt zelf uit het leger, ofschoon hij in- Ernstige ongeregeldheden waren schering en Inslag tijdens de verkiezings campagne middels als generaal is gepen sioneerd. Zo steunt Golkar sterk op de strijdkrachten en zijn op allerlei hoge functies binnen het overheidsapparaat militairen terug te vinden. Volgens een uit 1981 daterend westers rapport zouden het er 40.000 zijn, onder wie velen met een hoge functie. Bijna tweederde van de 27 gouve- neurs zijn militairen, al dan niet gepensioneerd. Daarnaast bekleden militairen hoge pos ten bij vele ondernemingen, waaronder de staatsolie- en gasmaatschappij Pertamina en het tinbedrijf Timah. Die invloedrijke positie op po litiek en economisch gebied heeft ook al veel kritiek opge leverd. Men beschuldigt het leger van corruptie. De kritiek uit legerkringen komt erop neer dat de militairen hun ei genlijke functie uit het oog verliezen en politieke en eco- Presldent Soeharto nomische belangen voor de landsveiligheid laten gaan. De vaak mislukte operaties tegen de onafhankelijkheidsbewe ging Fretilin op Oost-Timor waren slecht voor het moreel onder de ingezette troepen. Over de economische presta ties onder het bewind-Soehar- to valt niet veel spectaculairs te zeggen. Voor dit jaar is een recordproduktie van rijst voorspeld. Een gebeurtenis die de autoriteiten aangrijpen om te bewijzen dat hun vijfjaren plannen zijn geslaagd en daar mee de nieuwe orde. Een rechtvaardige inkomstenver deling is daar echter niet auto matisch uit voortgekomen. De wereldbank, een van de finan ciers van Indonesië, heeft na melijk ontdekt dat ondanks de vooruitgang de kloof tussen arm en rijk groter is geworden van 1978 tot 1980 zou tweeder de van de bevolking er op ach teruit zijn gegaan. Er dreigen bovendien financiële proble men doordat de OPEC, de or ganisatie van olie-exporteren de landen, Indonesië opdroeg zijn olieproduktie te verklei nen. Dat scheelt het land 600 miljoen dollar aan inkomsten. Volgens kritische waarnemers zou dat zelfs betekenen dat In donesië steeds meer afhanke lijk wordt van ontwikkelings hulp. Per jaar krijgt Indonesië ongeveer twee miljard dollar aan leningen. De IGGI-groep van westerse hulpverlenende landen onder leiding van Ne derland spreekt over de verde ling van de gelden in mei, vlak na de verkiezingen dus. Tegenstanders Een van de schaarse mogelijk heden die tegentanders van Soeharto overblijft om van hun verzet blijk te geven, is de verkiezingen links te laten lig gen, niet stemmen dus. Een beweging die daarvoor strijdt is de zogeheten Golput. In 1971 opgericht door studenten en intellectuelen herbergt zij nu vooraanstaande oud-leger- functionarissen en -politici die weinig meer op hebben met het huidige bewind. Golput beroept zich op de grondwet van 1945 waarin stemrecht is gegarandeerd maar neits staat over stemplicht, met welk ar gument zij kritiek van de au toriteiten op hun houding af wijzen. Of hun oproep tot de boycot weerklank zal vinden, zal moeten blijken uit de op komst aanstaande dinsdag on der de 82 miljoen stemgerech tigden. De groep tegenstanders telt enkele prominenten. Een er van is oud-stafchef van het le ger en oud-minister van de fensie Abdul Haris Nasution. Hij brak in 1968 met het mili taire bewind dat zijns inziens stelselmatig de grondwet ver kracht en de mensenrechten schendt. Met Ali Sadikin, oud- goeverneUr van Jakarta, en oud-premier Sjafruddin Pra- wiranegara behoort hij tot de 50 ondertekenaars van de peti tie van 1980 waarin het parle ment om opheldering werd ge vraagd over bepaalde, volgens hen ongrondwettelijke uitspra ken Van Soeharto. Het kwam hun duur te staan. Eind vorig jaar werd bekend dat zij in elk geval niet kandidaat mochten staan. Sommigen kregen een uitreisverbod en raakten hun paspoort kwijt. Of de opposanten steun van de bevolking hebben is onduide lijk. Maar de vooraanstaande advocaat Adnun Buyung Na sution van het bureau van rechtshulp in Jakarta zegt dat steeds meer mensen uit alle la gen van de bevolking bij het bureau aankloppen en hun nood klagen over bestaande misstanden. Buyung Nasution, onlangs in Nederland voor het bijwonen van een Novib-stu- diebijeenkomst, toonde zich eveneens een fel tegenstander van het bewind-Soeharto. Hij sprak van een totalitairistich bewind in een situatie waar geen ruimte voor politieke vrijheid bestaat dan alleen voor drie onder regeringscon trole staande partijen. In zijn ogen maakt president Soeharto bij open en eerlijke verkiezin gen totaal geen kans, een ver wijzing naar de presidentsver kiezingen van 1983. Volgend jaar beslist het advi serend volkscongres MPR over een eventuele nieuwe ambtstermijn van Soeharto. Maar nu al staat zo goed als ze ker vast dat die er komt. Dit staatkundig belangrijkste or gaan telt 920 leden, onder wie de 460 parlementsleden, van wie tweederde rechtstreeks dan wel indirect door de rege ring wordt benoemd. Alles wijst er dan ook op dat Soe harto opnieuw voor vijf jaar zal worden benoemd. En als hij die uitdient zal hij langer dan Soekarno, de stichter van Indonesië president zijn ge weest, een bewijs van zijn schijnbaar onaantastbare posi tie. DEN HAAG Voor de nieuwsgierigen die er niet wa ren: Er is gisteravond in het Haags Congresgebouw géén nieuwe Miles opgestaan. Het eerste van de twee concerten in Nederland van Miles Davis trok overigens veel te weinig nieuwsgierigen. Voor naar schatting achthonderd mensen (stevig verlies voor organisator Paul Acket) vond toch een concert plaats dat om meer dere redenen uniek te noemen is: Miles Davis is een van de weinige levende legendes in de jazz, speelde hier sincte 1973 niet meer, en maakte pas sinds kort weer platen nadat hij vrij onverwacht de Grote Stilte rond zijn persoon verbroken had op het Kool Jazz Fes tival in New York. Miles: Voormalig trendsetter, onberekenbaar muzikant én mens, in elk van zijn periodes goed voor een omvangrijke cult-aanhang. Wat zou hij nu brengen? De vraag verteerde de liefhebbers, maar liet het grote publiek blijkbaar koud. Miles is te ver weg. Tien jaar betekent een breuk waardoor de jongere jazzgeneratie nau welijks weet wie hij is en de liefhebbers zich ruziënd ver liezen in het schisma tussen de diverse Miles-en. De Miles Da- vis van de „cool-jazz", de late re man van de „modal jazz", de verfijnde stilist van de filmmuziek van „L'ascenseur pour l'échafaud", de man uit de Gil Evans-periode van „Sketches of Spain" en de bla zer van de jazz-rock met muzi kanten als John McLaughlin. Het moeilijke is dat de echte Miles Davis daartussenuit niet Miles Davis in Con gresgebouw. Mil** Davit in Congresgebouw Dan Haag. Mat: Mike Stem, Marcus Milter, Al Foeter, Bill Evans an Menu Cinailu. 2874.Herhaling A'dam: 30/4. op kan staan. Davis is steeds een man geweest die de vinger sterk op de pols van de tijd hield en zich niets liet voor schrijven. Vandaar dat in feite al die mensen voor niets kwa men. Want deze Miles Davis viel niet op één stijlperiode vast te prikken. Hooguit ten dele op de jazz-rock van zijn allerlaatste opnames. Juist die onzekerheid en de hoge prijzen (tussen de zestig en de negentig gulden) maak ten dat velen het lieten afwe ten. Wie wel kwam, zag een Miles Davis die in één opzicht althans geen spat veranderd is: Hii treedt op met een veron achtzaming van het show-ele ment in de muziek. Hij wan delt, getooid met een wit kalo tje, bijna achteloos het podium op tussen zijn jonge medemu zikanten. De bediener van de schijnwerpers in het Congres gebouw heeft niet eens tijd De Ster in zijn licht te vangen „Miles Davis geeft geen toegif ten" heeft speaker Tim Braaksma al koel verkondigd. Miles blaast zijn noten staand of zittend voorovergebogen zoals altijd. Alleen geeft hij dit keer tweemaal een joviale kor te zwaai naar het publiek: Wanneer zijn eerste set (een nummer van één uur) is afge lopen en né zijn tweede (een nummer van een dik half uur). Paul Acket in de pauze: „Miles is in een heel goede stemming. Hij heeft nu al heel wat noten meer geblazen dan tijdens zijn hele Engelse optre den vorige week". Miles' nieuwe band, bestaande uit Mike Stern (gitaar), Marcus Miller (basgitaar), Al Foster (drums), Bill Evans (sax) en Manu Cinelu (percussie) start als een typische roek-band: Keihard en oorverdovend, met Stern als een tweede John McLaughlin en percussionist Cinelu als de bindende factor in het voortdurend van tempo wisselende epos. Miles zelf blaast maar een paar maal een korte solo, verder steekt hij zijn trompet tussen de ritmes en dan opeens produceert hij weer (zonder demper nu) dat koele, bijna zwemmende ge luid dat ergens ver weg abrupt op houdt. Natuurlijk heeft Da vis perfecte (jonge) muzikan ten naast zich. Gitarist Mikt Stern is een hele goede, aJ heeft hij (nog) geen eigen stijl Van jazz-rock en funk, gaat hi; over naar een klassieker ma nier van electrische gitaarbe speling en durft voortdurend de uitdaging van Miles aan Bill Evans (verwant aan dt Dave Liebman van o.a. „Gel up with it") heeft het moeilij ker. Interessante ontledingen van structuren, maar wanneer hij Miles in de tweede set even wil volgen, laat deze hem com pleet vallen en pikt de aange breide draad niet op. De 56-ja- rige Davis blijft voorlopig on voorspelbaar. BERT JANSMA (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Een kleine en ongevaarlijke brand in een kelder van het Brusselse vliegveld Zaventem heeft deze nale luchthaven gisteren ruim veertien uur vrijwel co mi lam gelegd. Het vuur was dinsdagavond ontstaan in een^g; gebruikt plastic eetgerei voor vliegtuigpassagiers. De vla i waren snel gedoofd maar smeulende resten verspreidde dichte en stinkende rook, dat het hele gebouwenstelsel doer bliek en personeel moest worden verlaten. Zelfs in de vei u toren was het voor de vluchtleiders niet meer te harden, dien had het vuur kans gezien de elektriciteitsvoorzieninpni grote vertrekhal gedurende een half uur uit te schakelt overmaat van ramp waren overal automatische wat schuimspuiters gaan werken, zodat het luchthavencompl erbarmelijke aanblik bood en bovendien allerlei electro apparatuur onbruikbaar was geworden. Gisteren aan hel van de middag kwam de kwam de bedrijvigheid op Zav T pas weer op gang. *- (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Met de trein naar de paus, met de trein naar hi caan, dat is in de toekomst niet uitgesloten. Het zou een sing zijn voor de onbeschrijfelijke verkeerschaos die paus nes Paulus II elke keer als hij zich in het openbaar verto weeg brengt. Half Rome raakt volledig verstopt als tieno den toeristen en pelgrims met hun honderden bussen van het Vaticaan uitgaan om de paus te zien. Nu is het v gedaan de pelgrims voortaan per trein te laten komen, vergeten Vaticaanse spoorlijn. Vaticaanstad heeft een spoorlijn, een aftakking van het Italiaanse spoorwegnet, e een eigen station, dat nauwelijks gebruikt worden. Een ke week komt een trein van het centraal station in Rome ga brengen voor het Vaticaanse huishouden. Vervoer van de \J[S ten via dit lijntje zou een einde betekenen van de verkeei jd< rond het St. Pietersplein. Het Vaticaan. dat ook gebaat is oplossing van de verkeersproblemen die het veroorzaakt op dit spoorlijnidee nog niet gereageerd. GENEVE Theo van Boven, de ontslagen directeur i tel mensenrechtenorganisatie van de Verenigde Naties, het t gentijnse functionarissen er gisteren van beschuldigd een m pagne" te hebben gevoerd van druk en „intimidatie", uj^Q eindelijk heeft geleid tot het besluit zijn contract van vi dat morgen afloopt, niet te verlengen. Van Boven zei ook dat het mensenrechtenbeleid van d( l ring Reagan de actie tegen zijn persoon waarschijnlijk hee(en, gemoedigd. Tijdens een persconferentie zei de Nederlands dat de Argentijnse kritiek op zijn werk is toegenomen si oprichting in 1980 van een VN-werkgroep, die zich bew £2 zighoudt met verdwijningen. De werkgroep kreeg voor zenden meldingen uit Argentinië. Van Boven bouwde zijn ambtsperiode een reputatie op wegens zijn onverbl uitspraken over massamoorden in Zuid-Amerika. Zijn op' wordt de Oostenrijkse jurist Kurt Herndl. Dat krijg je ook niet elke dag cadeau, zo'n opname van het Residentie Orkest onder Toscanini. Maar de abonnementhouders van het seizoen '82/'83 van het RO ontvangen deze plaat waarop het concert van 23 maart 1938 in het toen nog bestaande K. en W. is vastgelegd, op hun eerste concert. Het RO heeft voor het ko mend seizoen 40 verschillende programma's in drie serie's ontworpen en daaronder zijn 13 Nederlandse werken met 4 premières. Er is nog steeds geen orkest in ons land, dat zulke originele programma's, óók in het meer traditionele repertoire, durft te ontwerpen. Dat moeten de subsidieverle- nende overheden, die zo graag op programmavernieuwing tamboereren, wel goed besef fen. In de meer behoudende serie's A, B en C komen naast de vas te dirigent Hans Vonk, die de meeste concerten op zich neemt, als nieuwe figuren Heinz Wallberg (Mahler's 4e Symfonie) en Bernard Klee (o.a. Schreker's Vorspiel Die Gezeichneten) en onder de so listen zijn o.a. Liana Isakadze uit Tblisi en Rudolf Buchbin- der (Brahms' 2e Pianoconcert). Dan komt het City of Bir mingham Symphony Orche stra onder Simon Rattle en het Slowaaks Philharmonisch Koor, dat met het RO onder Vonk Beethoven's "Missa So- lemnis brengt. Hans Vonk di rigeert o.a. Ravel's Heure Espagnol en Sjostakowitsj laat ste, 14e Symfonie. In de Promenade Serie staat De Falla's Driekante Steek vermeld en als soliste de jonge Haagse Marieke Blankenstijn in Glazounow's Vioolconcert, en ook de 70-jarige Shura Sherkassky in Tsjaikowski's 2e Pianoconcert, dat minder wordt gespeeld dan het 1ste. De tien Keuze-concerten zijn helemaal op onze tijd gepro grammeerd. Het RO doet mee aan de Internationale Gaudea- mus Muziekweek, o.a. met het Concert voor 2 piano's van Ro bert Nasveld en aan het Stock- hausenproject van het Kon. Conservatorium door in de Voorburgse Vliegermolen diens Gruppen für 3 Orchester (met toelichting door de com ponist) te geven. Ernste Bour dirigeert Maxwell Davies' Miss Donnithorne's Maggot in sce nische uitvoering (c.f. zijn Eight Songs for a mad King). Hans Zender komt met Ma-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10