F rgenHniëschorloverleg^jj fA BRITSE HEROVERING VAN ZUID-GEORGIE Bettine Vriesekoop gaat door na weergaloos succes „CIRCUS HAZES" IS NIET MEER IVF' Brand tijdens antiekbeurs in Italië eist 34 doden DAGBLAD VOOR N ZUID-HOLLAND Maandag 26 april 1982, 72e jaargang no. 22253 TU TIPS' Op Ned. I om 21.55 uur docu mentaire ,,Dag Anne Frank" over het 25-jarig bestaan van de Anne Frank Stichting. Om 19.35 uur op dit net „Zo vader, zo zoon" en om 20.00 uur film- comedie „Moeder, laat je niet inpakken" Op Ned. II om 19.23 uur Kindervriend de Bom en om 22.15 uur Sonja. HET WEER Droog en perioden met zon. Minimumtemperatuur om streeks 4, middagtemperatuur van 10 op de Wadden tot 15 graden in Brabant en Lim burg. Matige noordwesten wind. Zon op: 6.19; onder 20.57 uur. Schev. hoogw.: 6.06 en 18. 41 uur. Laag: 2.00 en 14.27 uur. Fietsende premier in New York NEW YORK Minister-president Van Agt laat zich even sle pen door een in Voiendams kostuum gestoken bloemen meisje. Dat gebeurde gisteren In New York aan het eind van de zesde jaarlijkse fietstocht door vijf wijken van de stad. De premier reed de laatste vijf van de 57 kilometer lange tocht mee, waaraan ongeveer 15.000 personen hebben deel genomen. Van Agt werd op de fiets begeleid door 150 opva renden van Nederlandse marineschepen die momenteel in het kader van het 200-jarig bestaan van Nederlands-Ameri kaanse betrekkingen in de haven van New York liggen. Be halve de fietstocht werd er ook een wandeltocht van 29 kilo meter gehouden waaraan 23.000 mensen deelnamen. I f)DEL Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoff Pers. Apolhekersdijk 34 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. DDELIJK ONGEVAL IN ALPHEN PHEN De 61-jarige mevrouw H.A. Maatjes uit |ft is gisteravond omgekomen bij een verkeersonge- op de Nieuwkoopseweg nabij Alphen. Het ongeluk stond omstreeks tien over half elf door een ver- •rde inhaalmanoeuvre van een tegenligger. Het jhtoffer reed in de richting Alphen. Een 29-jarige luwkoopse automobilist kwam uit de tegengestelde iting en zag haar bij een inhaalmanoeuvre over het lid, waardoor een frontale botsing ontstond. De iftse moest uit haar auto worden gezaagd en werd lar gewond overgebracht naar het Academisch Zie- ihuis Leiden, waar ze drie uur later aan haar ver- jidingen bezweek. De Nieuwkoper en zijn twee pas sers liepen snijwonden op en zijn daarvoor behan- in het ziekenhuis Rijnoord. Beide auto's werden ir beschadigd. De Nieuwkoper reed onder invloed. Ibeweert de tegenligger niet te hebben gezien omdat met stadslichten zou hebben gereden. Getuigen pden verzocht contact op te nemen met de Alphense litie, tel. 01720-93941. „Een beetje vrede" wint songfestival De Duitse Nicole won met haar liedje „Ein bisschen Frie- den" niet zomaar een beetje, maar met grote meerder heid van punten he* Songfestival. Het ban de bom-lied van de Fin Kojo kreeg nul punten. Bill van Dijk werd voor ons land derde van onderen. Pomp vergeten af te sluiten: gratis tanken UTRECHT Dankzij een vergeetach tige pompbediende heeft een aantal au tomobilisten zaterdagavond 378 liter su- perbenzine kunnen tanken zonder er een cent voor te betalen. De pompbe diende had zijn zaak afgesloten, maar vergat een pomp af te sluiten. Volgens de politie kreeg een automobilist dat bij toeval in de gaten. Hij vulde eerst zijn eigen tank en belde toen vermoedelijk wat vrienden. Zo stond er na een uur een hele file tanklustigen voor de pomp. Een omwonende maakte een eind aan deze „voordeelactie". Hij vond de grote drukte bij de pomp maar ver dacht en belde de politie. Vechten om kaartje voor Diana Ross ROTTERDAM Er is zaterdag bij twee voorverkoopadressen in Rot terdam letterlijk gevochten om kaartjes voor een concert van de Amerikaanse zangeres Diana Ross. Volgens de politie braken in de me nigte van 300 fans vechtpartijen uit, waarbij enkele mensen met messen werden bedreigd. Twee agenten, die aan de vechtpartijen op de Coolsin- gel een eind wilden maken, raakten licht gewond. Twee personen zijn aangehouden. De twee concerten die Diana Ross op 12 en 13 juni geeft zijn uitverkocht. Ongeveer 2500 mensen, die bij het Sportpaleis in de rij stonden, moesten worden teleurgesteld. INOS AIRES, LON- WASHINGTON [entinië heeft zijn po len om te komen tot vreedzame oplossing de crisis rond de land Eilanden opge- rt. Dit heeft de Ar- .tijnse minister van nlandse zaken, Nica- Costa Mendez van- :ht in Washington mee- leeld. „Groot-Brittan- heeft geweld gebruikt s ons eiland binnenge- ,en. Voor ons betekent „dat er voorlopig geen lerhandelingen worden •oerd met Groot-Brit- ië. De Britse actie zal ons betreft ernstige lolgen hebben voor de *e. Wij zijn technisch |ien nu in oorlog met {ritten". Overigens ge ide hij nog steeds dat conflict voorkomen kunnen worden. De lentijnse minister zou daag een ontmoeting iben met zijn Ameri- nse collega Haig. Het og niet bekend of Haig bemiddelingspoging voortzetten. actie op Zuid-Georgië gistermiddag plaats. Het ;else ministerie van de- :ie maakte bekend dat [else troepen geland wa- De Engelse minister John Nott gaf vannacht in het bijzijn van mevrouw Margaret Thatcher een verklaring uit voor de ambtswo ning van de Britse premier in Londen waarin gezegd werd dat de operatie op Zuid-Georgië succesvol was verlopen. ren op het eiland, dat twaalf- Premier Margaret Thatcher, honderd kilometer ten oos- die gisteren vlak voor de ten van de Falkland Eilan- landing overleg voerde met den ligt. Groot-Brittannië be- koningin Elisabeth, zou het schouwt zich ondanks de ac- parlement vandaag nader op tie op Zuid-Georgië nog niet de hoogte stellen, in oorlog met Argentinië. Het Engelse eiland Zuid-Ge orgië, ooit door walvisvaar ders gebruikt en bestuurd vanuit de Falkland Eilanden, werd zonder veel verzet in genomen. Op 3 april was het eiland door Argentijnse troe pen bezet, hetgeen het begin Archieffoto's van de Argentijnse onder zeeër. de Santa Fé, die gisteren door Britse Sea-King he likopters werd be schoten. van de crisis rond de Falk land Eilanden inluidde. De Engelse minister van de fensie Nott verklaarde gis teravond dat er geen doden en gewonden zijn gevallen bij de herovering. Wel is een Britse helikopter van het vliegdekschip Hermes bij een verkenningsvlucht neerge stort. Tot nu toe wordt een man vermist. Prins Andrew was betrokken bij de zoekac tie naar de neergestorte heli kopter. Volgens militaire deskundigen was bezetting van Zuid-Georgië het beste doel voor een Britse actie, ook om aan te tonen dat En geland bereid is geweld te gebruiken. De Argentijnse junta maakte gisteravond na de landing melding van een „groot scheepse aanval op het ei land door Britse oorlogssche pen en vliegtuigen". Over een landing werd niet ge rept. Wel gaf men te ver staan dat het eiland waarop het gruwelijk koude tempe raturen heersen, nog wordt verdedigd. Dat het eiland weer in Britse handen is werd niet officieel toegege ven. Minister Costa Mendez zei vannacht in Washington dat bezetting van het eiland een schending van de VN- resolutie is die vraagt alle partijen zich te onthouden van geweld. Argentinië heeft steun gekregen van Venezu ela dat verklaard heeft Ar gentinië in een eventuele oorlog tegen Engelamd te zullen verdedigen. Pagina 7: Union Jack wap pert weer boven Zuid-Geor gië. Bettine Vriesekoop bleef dank zij pijnstillende injec ties op de been en behaalde het beste resultaat uit haar carriere. BOEDAPEST De twee Europese tafeltennistitels (enkelspel en gemengd-dubbelspel) die Bettinie Vrie sekoop veroverde, hebben de Hazerswoudse getimu- leerd haar loopbaan nog niet te beëindigen. „Ik moet alles nog eens op een rijtje zetten, maar ik weet bijna wel zeker dat ik doorga", zei de winnares, die kortge leden nog van plan was om te stoppen na het EK. In vitaties voor wedstrijden in het buitenland zal ze ech ter mondjesmaat accepteren. „Misschien dat ik naar Zuid-Korea ga, want daar kan ik nog wel wat van le ren". De blessure aan de hiel, waarvoor Vriesekoop in het beslissende weekeinde zeer veel pijnstillende injecties kreeg, zal haar zeken een maand uit de roulatie hou den. Kort na haar terugkeer in Nederland zal Bettine Vrie sekoop afrondende besprekingen voeren met een sponsor, die een privé-contract wil aangaan met de tweevoudige Europese kampioene. De financiële voor delen die zij daaraan overhoudt, zullen via de NSF over een aantal jaren worden verspreid om zodoende aan de amateurregels te blijven voldoen. De minister van CRM, Andrë van der Louw, stuurde Vriesekoop een gelukstelegram. De tekst luidde: „Trainingsarbeid en wedstrijdinzet terecht bekroond met dubbele Europese titel. De beslissende game in het enkelspel, te volgen via rechtstreekse tv-uitzen- ding, was weergaloos. Gefeliciteerd met grandioze triomf". Miljoenen-gift voor Feyenoord ROTTERDAM De Vrienden van Feyenoord, een groep draagkrachtige supporters uit het bedrijfsleven, gaan vrijwel zeker twee miljoen bijeenbrengen voor spelers te kopen. Door deze steun is het voor de Rot terdammers mogelijk om Simon Tahamata trachten over te nemen voor 1,2 miljoen van Standard Luik. Ook is er belangstelling voor Michel Valke van PSV. Ruim 20 arrestaties bij degradatieduel FC Den Haag EINDHOVEN De degradatie van FC Den Haag, een feit na de nederlaag met 10 bij PSV, is zaterdaga vond „begeleid" met de aanhouding van 23 personen uit Den Haag en omgeving. Het merendeel wordt ver dacht van winkeldiefstallen, die vóór de wedstrijd zou den zijn gepleegd. Anderen werden gearresteerd in verband met vernielingen. Een twintigjarige Zoeter- meerder wordt er zelfs van beschuldigd een zestienja rige jongen in de rug te hebben gestoken. Politiek asiel voor vijf Tsjechen HELSINKI/SINDELFINGENVijf Tsjecho-Slowaakse sportlieden hebben dit weekeinde politiek asiel aange vraagd in het westen. De ijshockeyr Peter Ihnacak deed dat in Helsinki tijdens de strijd om het wereld kampioenschap ijshockey. Hij wil vrijwel zeker naar de Verenigde Staten, omdat een broer van hem in Chica go woont. Het was de eerste buitenlandse trip van Ih nacak met de Tsjechische ploeg. De andere vier vluchtelingen zijn de leden van de zwemploeg die na de vier-landenwedstrijd op 3 en 4 april in Sindelfingen achterbleven. Zij hebben in West- Duitsland een verblijfsvergunning aangevraagd. Het gaat om Miloslav Rolko (21 jaar), Vlastimil Cerny (19). Jozef Kuf (24) en diens vriendin Tereza Vatsköva (18). Zij wilden aanvankelijk naar Canada, maar gaan nu spelen voor de vereniging Heidelberg, die zich voor het viertal heeft ingezet. Wielrenners slaags tijdens koers LEMMER Arie Hassink en Drie Klein, twee routi niers bij de wieleramateurs, zullen vermoedelijk een maand worden geschorst. Tijdens de A-klassieker de Ronde van Zuid-Frieland, metstart en finish in Heeren veen, kregen de twee renners het met elkaar aan de stok. Het duo verschilde van mening over het verrich ten van kopwerk in een leidende groep van twaalf ren ners. Hassink en Klein besloten de ruzie aan de kant van de weg uit te vechten. Ze troffen het niet, dat op dat moment wedstrijdleider Rein Zwart passeerde. Hij nam de renners onmiddellijk uit de strijd. Zwart zei na afloop de KNWU voor te stellen Hassink en Klein een schorsing van een maand op te leggen. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Het Nationale Showcircus met zanger André Hazes bestaat niet meer. Nauwelijks een maand na de offi cieuze première in Den Haag heeft producer Joop van den Ende gistermiddag in Arnhem het besluit tot opheffing geno men. De reden is het desastreuze bedrijfsresultaat door het massaal wegblijven van het publiek. Hierdoor'is het organi satiebureau van Joop van den Ende in acute financiële pro blemen geraakt. André Hazes, gecontracteerd voor zes ton en al meer dan een week ziek thuis, houdt het circus verder voor gezien. Als ge volg daarvan hebben vele andere artiesten hun congé gekre gen. De meeste dieren zijn inmiddels naar hun eigenaren te ruggekeerd. Na reorganisatie gaat Van den Ende vrijdag 30 april in Gorcum opnieuw van start met een circus van zeer beperkte omvang, dat zal rondreizen onder de oude naam Bassie en Adriaan met per dag slechts één voorstelling. Bas- sie van Toor zal daarvan niet langer directeur zijn, maar wel met zijn broer Adriaan blijven meewerken. eeschmeesters: chter- mmissaris ort iesheuvel HAAG Oud-premier B. Biesheuvel (62) destijds missaris bij De Vleesch- sters, wordt binnenkort loord door de rechter-com- aris over zijn betrokken- bij de miljoenenfraude in ledrijf. Dit heeft mr. Holt- officier van justitie belast persvoorlichting in Den vanochtend bevestigd. welke hoedanigheid Bies- vel voor de rechter-com- aris moet verschijnen, zei lllllllll Holthuis niet te weten. Hij t echter niet uit dat Bies- Ével inderdaad wordt ver- t van medeplichtigheid de fraude. De oud-politi- s al gehoord door de rijks- icrche. krant ontvangen? Bel 18.00 en 19.00 uur 071-122248 en uw wordt dezelfde avond it Biesheuvel, die als voor- r fungeerde, waren er nog commissarissen: oud- '-voorzitter J. Lanser (55) r. A. Dreesmann (58), top- van het V D-concem. drie houden zij nog steeds lat zij pas in februari 1981, de krant, van de fraude «amen. De justitie zou nu tig twijfelen aan het waar- 'sgehalte van deze bewe- De politie in Tiel zegt ijzingen te hebben dat het tal al eind '79 van de frau- daarna gewoon door- afwist. Een van de brandweer wagens die pas geruime tijd na het uitbreken van de brand in de antiekbeurs in Todi de plaats des onheils wisten te bereiken. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Een brand op een antiekbeurs in de Italiaanse stad Todi, even ten noorden van Rome, heeft het leven ge kost aan 34 mannen, vrouwen en kinderen. Dit aantal is voorlopig; de toestand van ze ven van de 60 gewonden is zo ernstig dat waarschijnlijk nog veel meer slachtoffers te be treuren zullen zijn. De brand brak uit na waar schijnlijk een gasexplosie toen de beurs bijna ten einde was. De snelheid waarmee de antieke tapijten, meubels en schilderijen een prooi van de vlammen werden was zo groot, dat die de aanwezige personen verhinderde om van de gebruikelijke noodvoorzie ningen gebruik te maken. Bo vendien waren voor alle ra men tralies geplaatst om in braken tegen te gaan. In Todi zelf waren geen brandweer wagens te vinden, die moesten uit het 40 kilometer verderop gelegen Perugia komen. Onge veer 200 mensen konden zich in veiligheid brengen door vanaf de derde verdieping van het gebouw waarin de veiling werd gehouden op de daken van vrachtauto's te springen. De Italiaanse justitie is een diepgaand onderzoek begon nen naar wat de ernstigste brand van na de oorlog in Ita lië wordt genoemd. Vijfde zege voor Jan Raas Binnen een week na zijn triomf in de Hel van het Noorden zege vierde Jan Raas opnieuw in een klassieker. De Zeeuw toonde zich zaterdag de sterkste in de Goldrace door in de slotfase te ontsnappen en buiten bereik van zijn concurrenten te blijven. Het betekende de vijfde zege van Raas in de enige Nederlandse wieler klassieker.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1