Prins Claus: Werkloosheid bedreiging democratie %9% riEFOP [AKANTIE UJV: Argentijnen gaan stug door met bevoorraden van Falkland eilanden £eidóe6ou*a/nt D'66 wil geen debat meer over ziektewetplan Vlucht uit de realiteit Meijer: sociale premies niet meer aftrekbaar maken HYPOTHEEKRENTE DEDICHTBIJ HUISBANK. ÏINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 APRIL 1982 PAGINA S Inig herstel op automarkt „JSTERDAM Uit de verkoopcijfers n personen- en combinatiewagens in de :rste drie maanden van dit jaar conclu- tert de RAI voorzichtig dat er een licht irstel is ingetreden. Weliswaar beteken- de verkoop van 124.377 nieuwe auto's en daling van acht procent in vergelij- ng met dezelfde periode van vorig jaar, aar die daling betrof januari (-18 en bruari (-11 In maart was er een stij- ng van 1%, de eerste sinds geruime jd. Over heel 1981 was de daling van de itoverkoop 13% ten opzichte van 1980 e verkoop in 1980 was 21 lager dan in 1979). et Japanse aandeel in de automarkt is de eerste drie maanden van dit jaar trk teruggelopen: van 28,2 in de eer- e drie maanden van 1981 tot 21,7 ians. Veel Europese automerken zagen in marktaandeel stijgen. ndri Verkapte NVU-lijst in Amsterdam geweigerd AMSTERDAM Het Amsterdamse hoofdstembureau heeft besloten om een naamloze kandidatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen niet te accepteren, omdat het in feite de lijst van de Nederlandse Volksunie is. Formeel-juridisch zijn daarvoor geen gronden, maar het stembureau wil met deze beslissing opnieuw een uitspraak van de Raad van State uit lokken. Het Amsterdamse hoofdstembureau had eerder de inschrij ving geweigerd en de Raad van State, waar de NVU tegen deze beslissing in beroep ging, stelde de gemeente in het ge lijk. De NVU diende zijn kandidatenlijst prompt opnieuw in, ditmaal echter met afgeplakte naam. Hoewel de afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft gezegd dat registra tie van de Volksunie weliswaar geweigerd kan worden, staat deelneming aan de verkiezingen in principe voor iedereen open. Desondanks besloot het hoofdstembureau de NVU-lijst te weigeren. Hiertegen kan weer beroep worden aangetekend bij de Raad van State. Inkomensverlies Europese boeren BRUSSEL Het feit dat er nog geen nieuwe Euro pese landbouwprijzen zijn vastgesteld, kost de Euro pese boer alleen al in de maand april zeker 590 mil joen gulden. Dat heeft de COPA, de Europese boere- norganisatie berekend. De ministers van landbouw in de EG hebben al tweemaal vergaderd om een prijsbe- sluit vast te stellen, maar tevergeefs. Frankrijk wil niet meewerken omdat het eerst een gunstiger wijnre geling wenst, en Engeland niet voordat er een oplos sing is gevonden voor de •EG-bijdrage. Reebok velt jachtopziener EINDHOVEN Een reebok, die was ont snapt uit een kinder boerderij in Eindhoven, heeft gistermorgen een jachtopziener geveld met een kopstoot. Dat gebeurde toen de man, die door de politie te hulp was geroepen, het beest probeerde te van gen. De jachtopziener moest zich aan een hoofdwond in het zie kenhuis laten behande len. De reebok kon la ter worden neergelegd met behulp van een verdovingsgeweer. Leider van Rode Brigades gepakt MILAAN Francesco lo Bianco, leider van de terroristische Rode Bri gades in Genua, is woensdag door de Ita liaanse politie aangehou den. De reden dat de ar restatie pas gisteren be kend is gemaakt, ligt in het feit dat de „politiële actie" nog niet ten einde is. Lo Bianco werd ge zocht in verband met di verse moorden. Hij is in december vorig jaar bij verstek tot negentien jaar veroordeeld wegens lidmaatschap van een gewapende bende. élg mag straks r> gi, 30 rijden thu Deste tUSSEL De Belgische mi rt. I iter van verkeer, de liberaal ble rman de Croo, is er sterk 6r de maximum snelheid op Belgische autowegen te •hogen van 120 naar 130 ki- neter per uur. De minimum dheid zou dan tachtig kilo- iter moeten worden (nu ze- lrj het buurland Frankrijk, zo 4 n( ieneert De Croo, is de maxi- -Mo 'm snelheid 130 kilometer, u Duitsland krijgt de automo- ist het advies niet harder te in dan 130, en België is een lisch „doorvoerland". Daar- is het wellicht veiliger ook België de maximum snel- eeid op 130 te brengen denkt ha Croo. >n erigens is België wat ver- 3g e« «rsveiligheid betreft een bar stho d. In 1981 kwamen er ruim schi 10 mensen in het verkeer het leven; 400 meer dan in derland. Gerekend per mil- n inwoners zijn dat er 200, en 125 in ons land. ngere controle Franse grens 1IJS De Franse presi- it Francois Mitterrand heeft ■ren besloten dat buiten- Iers die Frankrijk binnen len aan de grens strenger |en worden gecontroleerd, irnaast zal ook het ruime latingsbeleid voor politieke chtelingen worden herzien. Frankrijk wonen momen- dan 120.000 politieke Hingen. de maatregel is besloten ins een spoedvergadering de hoogste veiligheidsad- irs van de regering. Doel ra is een effectievere be ling van het terrorisme, irse aanslagen hebben dit in Frankrijk acht mensen léven gekost. l^^jidse hoogleraar: 3 Kn n pa de1" tere medicijnen vorm van zalven verwachten DEN Betere geneesmid- ;n zijn te verwachten, als nedicijnen in de vorm van fen en crèmes toegediend nen worden. Er moet on- soek verricht worden naar mogelijkheid om medicij- i via de huid toe te dienen der dat de huid daarbij be- tdigd wordt. Dit zei prof. H.E. Junginger gistermid- bij het aanvaarden van ambt van gewoon hoogle- aan de Leidse universi- nieuwe onderzoeksrichting de hoogleraar in de farma- "j ische technologie en artse- unde, beginnen met de ïeldering van de fijnstruc- van zalven en crèmes, doel van dit project is om doordringsnelheid van de eeskrachtige stof niet al- l te bevorderen, maar ook iunnen voorspellen, irts is het volgens Jungin- de taak van de universiteit mee te werken aan het vikkelen van standaardre- luren (receptuur is de ken- van het bereiden van re en). Zodoende krijgt de theker actuele voorschrif- waarmee hij kwalitatief jwaardige en redelijk ge ide geneesmiddelen kan ten. De apotheker is daar in staat om geneesmidde- van gelijke kwaliteit te :en als de industrie. ADVERTENTIE iwerftocht door Zweden chten in Nederland of buitenland [prijzen zijn all in (=reis en verblijf- ten). Vraag onze reisgids met nog veel tr informatie en ideetn voor onvergete- taktie-vakanties. SE: (itingKamp-en i trig jferkVCJC vanf 'e Gracht 25. 1-3152 71 Koninklijk paar sluit bezoek VS vandaag af (Van onze correspondent Dick Toet) NEW YORK Prins Claus meent, dat de ont wikkeling van de wereld economie zo verontrus tend is, dat men zich bijna gaat afvragen of de mark teconomie nog wel effec tief is. „Het is een bittere frustratie voor miljoenen mannen en vrouwen, en in het bijzonder de jonge re generatie, niet in staat te zijn een betekenisvolle plaats te vinden in onze samenleving", aldus prins Claus, die gisteren tijdens het koninklijk bezoek aan New York in het wereld handelscentrum de Ne derlands-Amerikaanse Kamer van Koophandel toesprak. „Aanhoudende en wijdver breide werkloosheid ontneemt een groeiend aantal mannen en vrouwen de kans zich te ontwikkelen als individuen en een redelijk inkomen te ver dienen. Dat vormt een reeële dreiging voor de beginselen van de Westerse democratie", aldus prins Claus. Hij noemde het daarom van vitaal belang voor de Westerse wereld een efficiëntere economische sa menwerking te bereiken ten einde het vertrouwen van in vesteerders en consumenten in ons economisch proces te her stellen. De prins zei het een positieve ontwikkeling te vinden, dat de economische uitbreiding van ontwikkelingslanden niet al léén meer afhankelijk is van wat in de geïndustrialiseerde landen gebeurt Hij prees de Amerikaanse inspartningen hulp te vervangen door han del. Hij waarschuwde echter dat de allerarmste landen nog steeds afhankelijk zijn van di rectie hulp. Hij deed een drin gend beroep op alle rijke lan den hoge prioriteit te blijven geven, ook in deze tijd van economische problemen, aan het financieren en uitbreiden van hulp aan de armste ont wikkelingslanden. Koningin en prins waren hun bezoek aan New York gisteren .begonnen met een bezoek aan een conferentie over „versche ping en distributie van kolen in Europa", waaraan onder meer een grote Nederlandse delegatie deelneemt. Op het historische gemeente huis van New York vond ver volgens een sfeervolle ont vangst plaats. Burgemeester Koch („haar accent is niet En gels, maar Amerikaans") bood haar onder meer de sleutel van de stad aan. Bij het monu ment van Peter Stuyvesant legde de Koningin een krans. Vrijdagmiddag werd aan boord van drie Nederlandse marineschepen, waaronder het vlaggeschip Tromp, een recep tie gehouden voor bijna 800 mensen uit de Nederlandse ge meenschap in New York. 's Avonds vond aan boord van het cruise-schip „Rotterdam" een gala-diner plaats voor cir- Majestelt tussen de wolkenkrabbers: Koning Beatrix bij het betreden van het stadhuis van New York, begeleid door burgemeester Koch. ca 500 gasten. De Rotterdam maakte een kleine tocht rond Manhattan. Vandaag (zaterdag) besluiten Koningin en Prins hun staats bezoek aan de Verenigde Sta ten. In het Vista- hotel, waar het koninklijk paar logeert, vindt een ontmoeting plaats met de uit Rotterdam afkom stige schilder Willem de Koon ing, die een grote faam in de Verenigde Staten heeft ver worven. De Kooning viert vandaag tevens zijn 78ste ver jaardag. Daarna brengen Ko ningin en Prins een bezoek aan een Nederlandse handel stentoonstelling in het wereld handelscentrum. Aan die ten toonstelling onder de titel „The Incredible Dutch" (de ongelooflijke Nederlanders) wordt onder meer deelgeno- Dwars op de baan Door een botsing met een melkauto Is een loco motief van i een goede rentrein bij IJsselmulden gistermorgen dwars op de spoorbaan terecht geko men. Een wagon van de trein raak te in een sloot. Van de melkwagen bleef niets heel. De ma chinist van de trein en de chauffeur van de vrachtwagen werden bel den gewond. Vanmiddag zou het trein verkeer tus sen Zwolle en Kampen weer moge lijk zijn. men door de provincies Twen te, Gelderland („a very special part of the Dutch puzzle") en Noord-Brabant („a good place to live"). Het staatsbezoek wordt vanochtend afgesloten met een kort bezoek aan de se cretaris-generaal van de Vere nigde Naties. De Amerikaanse regering is bereid het verzoek te steunen, dat Nederland bij de regering van El Salvador heeft inge diend teneinde de militaire pa trouille te ondervragen, die schuldig was aan de dood van vier Nederlandse journalisten in dat land. Minister van der Stoel, in de Verenigde Staten vanwege het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus, had eerder deze week aangedrongen op Amerikaanse steun in deze kwestie. Terlouw: affaires zijn ongelukjes' DEN HAAG D'66-voorman Terlouw heeft de recente af faires in zijn partij als „onge lukjes" betiteld, die in andere partijen ook voorkomen als zij groter worden. De affaires zijn geen drama's voor de partij, aldus de minister gisteren voor de VAR A-televisie. Hij ging met zijn opmerking in op de royementen van een aantal D'66'ers. Een van hen. de geroyeerde lijsttrekker bij de statenverkiezingen in Zuid- Holland, de Dordtenaar F. Pieters, zal tegen het roye ment in beroep gaan bij de ge schillencommissie van de par tij. Hij was door het hoofdbe stuur geroyeerd omdat hij te laat en in onvoldoende mate had laten weten dat hij vier faillissemtnen en een veroor deling achter de rug had. Pie ters bestrijdt dit LONDEN De Britse Armada bevindt zich nu binnen het bereik van te land gestationneerde Ar gentijnse oorlogsvliegtui gen. Volgens Amerikaan se bronnen waren de schepen vanmorgen nog 1200 kilometer verwijderd van de Falkland Eilan den. In Londen wordt dan ook verwacht, dat het Britse ministerie van De fensie spoedig een bijko mende luchtblokkade van de eilanden zal afkondi gen. Sedert het begin van de zee blokkade op Paasmaandag worden de Falklanden nog ge regeld bevoorraad door de Ar gentijnse luchtmacht. Hercu les-transport vliegtuigen on dernemen dagelijks zes vluch ten tussen Comodoro Rivada- via en Port Stanley. Elk vlieg tuig heeft veertien tot zestien ton vracht aan boord. Volgens Britse berekeningen brengen de Argentijnen op die manier dagelijks gemiddeld achthon derd ton bevoorrading aan. Wat Argentinië betreft, heet de hoofdstad van de Falklan den voortaan Puerto Argenti- no. De Argentijnen kennen het vliegveld van het vroeger Port Stanley als hun binnen zak, want ze hebben het zelf aangelegd toen de Britten nog meester waren van de Fal klanden. Argentinië was toen ook de enige olieleverancier van die eilanden. haar dooie gemak de Falkland Eilanden nadert, begeven haar schepen zich in een zóne, waar de weersomstandigheden 's winters vaak uiterst ongunstig zijn. De winter begint daar nu pas. In Port Stanley schom melt de temperatuur momen teel rond plus vier. graden. Gisteren bedroeg de windsnel heid er 85 kilometer per uur. Het leven aan boord boord van de Britse oorlogsbodems zal ongetwijfeld beïnvloed worden door hoge zeeën, laag hangende wolken en bijtende* wind. Hoe zuidelijker de Ar mada trekt, hoe groter het risi co van ronddrijvend poolijs wordt. Op de Falklanden Ei landen liggen heel wat wrak stukken van vergane schepen. De wind waait praktisch door lopend uit het westen. Stor men doet het daar gemiddeld vier keer per maand. Op de eilanden regent het na genoeg negen maanden per jaar. Buiten Port Stanley zijn er géén harde wegen. Volgens Falklanders, die deze dagen in Londen aankwamen, hebben zware Argentijnse vrachtwa gens en tanks alles door elkaar geschud. Zij veroorzaakten trillingen, die op hun beurt barsten deden ontstaan in het rioolsysteem van Port Stanley. Mogelijk wordt het drinkwater van de hoofdstad daardoor be smet. Deze weggevluchte Falklan ders menen te weten, dat de Argentijnse bezetters van hun eilanden steeds meer last krij gen van dysenterie. Alleen Port Stanley beschikt sinds 1958 over een filterinstallatie voor het drinkwater van zijn inwoners. Elders wordt ge bruik gemaakt van water uit ondiepe putten of afkomstig van kleine bronnen. Morgen neemt een internationale vredesmacht, waarbij ook Nederlanders zijn ingeschakeld, de rol van het Israëli sche leger over in de Sinaï-woestijn. Aan bijna vijftien jaar Israëlische bezetting komt een einde en althans voor Egypte worden de oude grenzen hersteld. Het vormt het belangrijk ste resultaat van de vredesinspanningen in het kader van het Camp-Davidakkoord, waartoe de Egyptische president Sadat in 1977 de voornaamste stoot gaf. Wie nu zou denken dat ook het overleg over de positie van de Palestijnen op voortvaren de wijze zou worden aangepakt, komt ernstig bedrogen uit. SlNDS de moord op de Egyptische president Sadat heeft de Israëlisché premier Begin steeds onverhulder laten zien wat zijn werkelijke oogmerken zijn. Begin streeft er nog steeds naar een akkoord over de Palestijnse kwestie tot stand te brengen, maar de Palestijnen hebben daar zelf geen noe menswaardig aandeel in. De Israëlische premier probeert hun positie en verdere toekomst in te tomen door hun een tweederangs rol toe te delen in de Hebreeuwse staat. Het vertrouwen in Israël dreigt op een dieptepunt te be landen door de „compensaties" die Begin nastreefde voor de teruggave van de historisch zo belangrijke Sinaï-woestijn. De annexatie van Jeruzalem, de inbeslagneming van de hoog vlakte van Golan, de provocaties van de Palestijnen in het veel geteisterde Libanon zijn evenzovele voorbeelden van een politiek die tegemoet kwam aan de haviken in Israël. Maar tegelijkertijd was het oogmerk van Begins politiek ken nelijk een oplossing voor de Palestijnse kwestie te blokkeren en de relatie met de omringende Arabische buurlanden duurzaam te verstoren. EEN lichtpuntje is dat een groeiend aantal Israëliërs deze wanhoopsstrategie van de Israëlische premier doorziet. Maar hoeveel schade zal de joodse staat daar uiteindelijk niet door lijden? Israël ontvlucht realiteiten, die voor een groot deel van de wereldopinie als onontkoombaar gelden. Toen vijf jaar geleden door Sadat het vredesproces op gang werd ge bracht, had men terecht anders verwacht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractie van D'66 in de Tweede Kamer wil dat het voor volgende week afgespro ken kamerdebat over de ziektwetplannen van het kabinet niet doorgaat. Fractieleider Brinkhorst zal de Kamer dinsdag voorstellen, het veelbekri- tiseerde wetsontwerp zon der discussie in de prulle- mand te werpen. Volgens D'66 is er geen enkel argument meer om over de ziektewetmaatregelen te de batteren, omdat de plannen geen enkele lastenverlichting voor het bedrijfsleven opleve ren, hetgeen aanvankelijk wel de bedoeling was. In de meeste cao's zijn immers afspraken vastgelegd over doorbetaling van honderd procent ziekte- geld door de werkgevers, waardoor de voorgestelde kor ting op de uitkeringen teniet wordt gedaan. D'66 vindt, dat de beoogde lastenverlichting voor het bedrijfsleven nu maar moet worden geregeld in de voorjaarsnota, het bezuini gingsplan waaraan het kabinet op 3 mei de laatste hand hoopt te leggen. De fractie van D'66 nam het besluit om niet over de ziekte- wetvoorstellen te debatteren nadat de fractieleiders van de regeringspartijen CDA, PvdA en D'66 gistermiddag een ge sprek hadden gevoerd met drie leden van het kabinet- Den Uyl (sociale zaken), Ter- louw (economische zaken) en De Koning (landbouw), die minister Van der Stee (finan ciën) verving. Den Uyl ver klaarde na afloop: „Ik ver trouw erop dat het wetsont werp zal worden aangeno men", zo zei Den Uyl optimis tisch. Hij verklaarde, van geen der fractieleiders de garantie te hebben gekregen dat hun fracties de ziektegeldplannen zullen steunen. „Ik heb die ga ranties ook niet gevraagd. Wel heb ik erop aangedrongen dit wetsontwerp, waarin zoveel vlijt, energie, vernuft en vol harding is gestoken, een se rieuze behandeling te geven". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens Wim Meijer, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, leveren de hogere inkomens nog niet voldoende in. Voor de VARA-tele- visie verklaarde hij gisteravond dat in het regeerak koord vier procent is afgesproken, hetgeen in de voor jaarsnota op 3,5 procent is uitgekomen. Meijer deed dan ook het voorstel sociale premies voor de loon- en in komstenbelasting vanfif 1983 niet meer aftrekbaar te maken. Dit levert ongeveer 10 miljard gulden op. De effecten daarvan voor de lagere inkomens moeten gecompenseerd worden door premieverlaging of een herziening van de belastingen. Meijer denkt dat door zijn voorstel twee miljard gulden écht bespaard kan worden. Voor alle personen die rond moeten komen van de laagste socia le uitkeringen, moet de daling in koopkracht beperkt blijven lot één procent. Dit ongeacht het feit of de betrokken persoon al leen van de uitkering rond moet komen, in een gezin leeft, ei gen vermogen heeft of naast de uitkering nog een pensioen ge niet. Het kabinet zal naar mogelijkheden moeten zoeken, die doelstelling uit het regeerakkoord waar te maken. Minister Ter louw van economische zaken liet in hetzelfde programma we ten, dat er geen geld is. om de wens van Meijer uit te voeren. ADVERTENTIE (effectief 1052%) LEIDSE SPAARBANK5

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5