„In adviezen aan gemeente wensen sportwereld kenbaar maken" „Winst op Swift voldoende voor titel" C. PRIES, VOORZITTER LEIDSE SPORTFEDERATIE: Met bijdragen van Maarten Nooter en Kees van Herpen ?rsfe team van de voetbal vereniging I heeft recht op excuses ze zijde. Het waarom duidelijk zijn. Het zlftal van VN A ?raan in de eerste zondag van de afde- Leiden. Tot vorige had deze ploeg nog int gehaald. Opmer- Zo mogelijk nog op- Ujker is het wanneer h eerste puntje be- mdag, de twintigste voor de Boshuizer- twoners, gebeurde een nul-nul tegen jkse Boys. Dit heu- feit werd uiteraard maandagkrant ge- \Sneu alleen, dat in de van de eerste klasse afdeling Leiden abu- hjk werd gemeld dat nog steeds geen enkel zijn conto had. Niet vreemd. Want bij van de clubnaam tikte onze standenma- itinematig een 0 in. ?nde puntenwinst IA zullen we beter op vive zijn. JIing (2) 'ncfer interessant aspect ie ranglijsten van de 3 Afdeling Leiden is sitie die het zaterdag- Van LFC inneemt. Dit staat onderaan in de e klasse. In tegenstel- ot VNA had deze for- al puntenwinst ge- Uit zeventien wed- n werden 2 punten id. Maar dat terzijde, nteressante is, dit in van de doelpunten- jacht van Ajax, dat LFC reeds 92 tegendoelpunten incasseerde. Met nog een wedstrijd te gaan is het dus niet onmogelijk dat de Lei- denaars, evenals de Amster damse vereniging, de magi sche grens van honderd pas seren. Zaterdag zullen we het weten. Dan krijgt LFC, dat tot nu toe 15 keer scoor de, ZLC op bezoek. Afdeling (3) Vorig jaar speelde er in de tweede klasse van de Afde ling Zaterdag een met LFC vergelijkbaar elftal. JAG dus. Dat team besloot de competitie met twee punten uit twintig wedstrijden, scoorde 12 maal en incas seerde 131 tegendoelpunten. Op eigen verzoek werd JAG dit seizoen wat lager inge deeld. De club komt mo menteel uit in 3B van de af deling zaterdag. JAG speelt nu met teams als Quick Boys 8, FC Lisse 6, Leiden 3 en RCL 5. Tegen laatstge noemde ploeg werd afgelo pen zaterdag een 2-2 gelijk spel behaald. JAG zal onge twijfeld een plezieriger sei zoen doormaken dan vorig jaar het geval was. Eens kij ken in welke klasse LFC het komende seizoen speelt. Wijn Gekleed in jacquet betraden de Noord wijkspelers afgelo pen dinsdagavond het ASC- veld. Voorafgaande aan het nederlaagtoernooi treffen met ASC bood Noordwijk de Oegstgeestenaren een glaas je wijn aan. Gezien de leef tijd van ASC, negentig jaar oud, een stijlvol gebaar. Na afloop van het duel moesten er toch de nodige vraagte kens bij dat gebaar worden gezet. Noordwijk behaalde namelijk een 2-11 overwin ning. Een waanzinnig grote uitslag die de vraag opwerpt wat Noordwijk nu precies in die oude wijn heeft gedaan. Rechts: Truc geslaagd, 2- 11 winst is verzekerd. Onder: Ruud Bröring: een stijlvol gebaar? )RT LEIDENLEIDSE COURANTZATERDAG 24 APRIL 1932 PAGINA 11 N Vlak voordat irtstichting werd op- ■n en voorzitter Piet raaten met grote te- afscheid nam, een aantal Leidse estuurders bijeen, ran die bijeenkomst bekijken hoe het ijnen van de Sport- ig het beste kon n opgevangen. Op iuari van dit jaar het groepje de Besloten werd de Sportfederatie op te richten. n vier maanden later, le LSF gestalte te krij- in juni kan de Leidse reld kennis maken LSF. Aan de vereni- worden dan de statu- araan door Bart van n momenteel nog hard ewerkt, en een werk- presenteerd. De clubs zich die avond tevens len als lid van de Leid- ifederatie. van het voorlopig ebode/van de LSF is C.Pries, irstaand gesprek gaat ij was de man die de gaf tot de oprichting Federatie, nader in op /Poiitl tellingen van de nieu- se verenig>n6- Duide- dat de gemeente van ^"^dienen, een van de jailmste faken is van de ies is ervan overtuigd ""^raadgevingen wel de- n hebben: „In onze ad- lan de gemeente kun- indirect vragen wat de veriTp sportwereld wil. We ons wel bewust zijn jeperkingen en de ge- daarom nooit overvra- moeten een spel spe- rdanb alsof we het geld zelf itichting 50, gijakte door zijn zwem- zoons in de Leidse eld verzeild. Hij (aar<wem- en polovereni- Zijl/LGB binnen met, j dat zelf zegt, de urspet" op. De Zijl die periode gefuseerd (Leidse Golfbrekers en r die samensmelting kleine club veranderd f?7>}rote vereniging. Pries retaris van De Zijl en jaar werd hij benoemd itter, in welke functie vijf jaar actief was. In :r van het vorige jaar 1 opgevolgd door Berg- Dorzitter van De hu's'Jhting: „We hebben ')bertje met de Sport- gevochten", zegt meldt dat de ver- ling met de stichting jd goed is geweest. W-reurt hij het niet dat mk vaistichting werd opge- „In bestuurlijke zin ra£a"Jhiet te houden. De be- jebo<^ctie van de stichting duur toch moeten gemeente moet jen du van|en' 1 Keui LEIDEN „Als we morgen van Swift winnen worden we kampioen." Geen grootspraak van De Danaïden coach Ron Ek, want als de Leidse promotieklasser dit beslissende treffen winnend afsluit, is de titel inder daad binnen handberèik. Eén punt uit de dan nog res terende drie duels is dan voldoende om aan de Mont- gomerystraat de kampioensvlag te kunnen hijsen, hoe zwaar het programma ook lijkt. Het laatste is ook keer zijde van Eks uitspraak, bij een nederlaag ligt de titel strijd weer volledig open. Wellicht is het dan ook mor gen voor De Danaïden alles of niets. De titelaanspraken van De Danaïden bleven na de zaalcompeti tie recht overeind staan. Ondanks degradatie, een onverwachte en uiterst gevoelige klap, en al de naweeen ervan. Een crisis binnen de selectie, die onoplosbaar bleek en coach Ron Ëk noop te tot het aan de. kant schuiven van twee geroutineerde krach ten, Bea Schrama en Jeanet Smit. Geen optimale voorbereiding op een zware tweede helft van de veldkorfbalcompetitie dus. Gezien de smalle basis van de Leidse promotieklasser moest Ek een beroep doen op de sterkere jeugdspelers. De wedstrijd tegen Westerkwartier stonden er vier debutanten in het basistwaalftal: .Monique Slingeland, Yvonne van der Steen en ook Nicolien Bergwerf en Frans Brand voor de geblesseerde Trudy Nap en de gepasseerde Pieter Koorneef. Het duel tegen de geroutineerde Amsterdammers werd gewonnen evenals het daaropvolgende tegen hekkesluiter Nöas. „Daaruit is gebleken dat we sterk ge noeg zijn voor de zwakkere ploegen", constateert Ron Ek tevre den. „We hebben nu geen deuk opgelopen in het zelfvertrou wen, in dat opzicht zijn we sterker geworden. Bij de mensen die al in het eerste team speelden is het idee gekomen, dat het kan met vier nieuwe spelers. Deze lijn moeten we nu ook doortrek ken naar de sterkere tegenstanders, zoals Swift." Deze ploeg kan ook het grote werk aan in de overgangsklasse, mocht het zover komen, meent Ron Ek. Het verschil acht hij niet zo groot, de tegenstanders ziin niet zozeer individueel, maar collectief sterker. En juist aan die collectiviteit werkt EK mo menteel erg hard. Om een duidelijke start te maken naar een meer tactisch korfbal plantte Ek naast Hennie Devilee drie de butanten in een vak. Het eerste middenvak weliswaar, omdat daar kwalitatief toch altijd de minste tegenstanders te verwach ten zijn. „Fysieke kracht moet dit viertal compenseren met be weeglijkheid", benadrukt Ek. „Daardoor ontstaat er ruimte voor overzicht op het spel. Scoringskansen wisselen zo sterk over de spelers." Het bewijs voor Eks stelling werd geleverd in de wed strijd tegen Naös, waarin Monique Slingeland een strafworp for ceerde en Frans Brand een „routinier" Devilee beiden tot scoren kwamen. De spelpatronen van de Haagse coach vereisen wel veel zelfbeheersing, er wordt lang gecombineerd tot de goede kans zich aanbiedt. „Naarmate de wedstrijd langer duurt en re delijk verloopt nemen onze kansen toe," is de vaste overtuiging van Ron Ek aan de vooravond van het beslissende treffen tegen Swift. In de tweede helft kunnen we dan, als we het geduld op kunnen brengen, beslissend toeslaan. Swift is fysiek, en ook qua routine, natuurlijk wel sterker, maar door intelligenter spel moet je dat overwicht kunnen compenseren." inspraak." Het bestuur bestaat nu nog uit vijf mensen. Waar schijnlijk wordt dat aantal met twee uitgebreid. Pries denkt aan zetels voor korfbal en de zaalsporten. Cijfermatig ziet de Leidse sport er aldus uit. In to taal doen in Leiden 26.000 mensen aan sport. 14.000 zijn actief op het veld, de rest is binnen sportief bezig. Er zijn 4800 voetballers, 2700 tennis sers, 4000 zwemmers, 2500 gymnasten, 1400 korfballers, 1600 atleten en 450 hockey'ers. BAVL Pries verwacht dat de LSF na de zomervakantie serieus aan de slag kan gaan. Zijn organi satie zal zich dan ondermeer gaan bezighouden met zaken als de tarieven- en de opstal- lenkwestie. Zaken die ook de BAVL na aan het hart liggen. Zo uitte BAVL-bestuurslid Van der Voort afgelopen don derdag in onze krant ernstige kritiek op de drie versies van het rapport van de werkgroep tarieven. Van der Voort maak te zelfs een eigen rapport. Pries, die deel uitmaakte van de gemeentelijke werkgroep, betreurt de handelwijze van Van der Voort: „Beide rappor ten zijn juist, zijn ook zeer waardevol. Er is alleen ge werkt vanuit verschillende uitgangspunten. Het BAVL- rapport toont bijvoorbeeld de waarde van de zelfwerkzaam heid van de clubleden aan. Ach, beide rapporten liggen nu bij de wethouder. Die zal nu een beslissing moeten ne men." Pries heeft er geen enkele moeite mee dat takken van sport zich ook organiseren. De voetballers richtten onlangs de BAVL op: „Ik verwacht dat meer verenigingen dat zullen doen, de korfballers bijvoor beeld zijn met iets dergelijks bezig." Ook de eis van de BAVL, twee zetels in het be stuur van de LSF. vindt Pries niet onterecht: „Zo lang de BAVL maar constructief mee denkt, het eigenbelang niet al tijd voorop stelt." De Directie Sport houdt zich momenteel bezig met het maken van een concept-sportnota. Ook de LSF wil een dergelijke nota maken, „Maar" zegt Pries: „Daar kunnen we pas mee ko men als we een mandaat (vrij brief) van de leden hebben." Rede Presentatie (het bezoeken van recepties en dergelijke) acht Pries, die zich kandidaat zal stellen als voorzitter, van groot belang. Over recepties gespro ken, hoe moet het met de nieuwjaarsreceptie van De Sportstichting waar de Leidse sportprijzen werden uitgereikt en Piet Biegstraaten zijn jaar lijkse rede hield? Pries: „De directie Sport en de LSF zul len waarschijnlijk zo'n recep tie organiseren. De nieuw jaarsrede wordt dan, anders dan in voorgaande iaren, in ie der geval een beleidsverant woording van het nieuwe be stuur. Zoiets wil de Sportwe reld." KEES VAN HERPEN DANAïDEN-COACH RON EK: Pries acht het belangrijk dat de Leidse politiek weet waar de LSF mee bezig is: „Het is onze taak de Leidse politici van de standpunten van de sport te overtuigen. De Leidse politiek zal merken dat de LSF de zaak net zo goed in de gaten zal houden als de Sport stichting dat deed. Ik heb wei eens de indruk dat veel Leidse politici denken dat in Leiden alleen topsport wordt beoefend en dat ze vergeten dat er ruim 25.000 mensen in deze stad aan sport doen." Pries heeft overi gens alle vertrouwen in de communicatie met het het stadhuis, meldt dat wethouder Tesselaar en Jan Duivesteijn (Directie sport en recreatie): „Behoefte hebben aan rugge spraak" en dat er al sprake is van een gestructureerd over leg met de wethouder. Wanneer het nodig mocht zijn is Pries wel bereid tot het zoe ken van het conflict. Hij zal daar trouwens zeer „spaar zaam" gebruik van maken. Overigens, de LSF heeft Tes selaar al van advies gediend. De wethouder vroeg de LSF hoe die stond tegenover een tariefsverhoging van 4 pro cent. Pries: „Dat was een zeer eenvoudig advies. Meestal wordt de huur van accommo daties jaarlijks met 7 k 8 pro cent verhoogd. We waren het dus helemaal eens met dat percentage van 4." Stemrecht De LSF wil een gewogen ver tegenwoordiging. Pries: „De kleine clubs moeten door ge brek aan gewicht niet teveel worden gedemotiveerd. Dat geldt natuurlijk ook voor de grote verenigingen." Het zal er waarschijnlijk op neerkomen dat de clubs stemrecht naar het aantal leden krijgen. Van 0 tot 50 leden één stem, 100 le den twee stemmen en zo ver der oplopend. Pries: „Met al leen adviseren heb ie dat stem recht waarschijnlijk niet eens nodig. Pas wanneer je iets con creets gaat doen dan is het wel van belang." De beleidsop- bouw binnen de LSF is anders dan die bij de voormalige Sportstichting. Pries: „Bij de Sportstichting praatten twee toppen van de structuur met elkaar." „Bij de LSF is sprake van een brede laag bij de betrokken partijen. Geen autoritaire mensen, maar mogelijkheid tot uur -»wiAiuw ruw. nynlycii rwnucii «iwh mei incci mei ue opurisiiiiiiuiiy laenimceren. zijn accommodaties nu een maal in eigen beheer hebben. De grote verenigingen konden zich ook steeds minder met de Sportstichting identificeren. De Zijl/LGB had in de raad van beheer maar 1/43 van de stemmen. Dit terwijl de zwem mers 18 procent van de Leidse sportwereld uitmaken," aldus Pries die zegt vooral moeite met de Raad van Beheer van de Sportstichting te hebben gehad. Waarschijnlijk daarom wierp Pries zich op als initiator van een nieuwe organisatie: „In de kantine van zwembad De Zijl werd indertijd een voorlich tingsavond gehouden. Er werd gesproken over hoe we verder moesten na het verdwijnen van de Sportstichting. Die avond bestond alleen maar uit onwezenlijk gepraat. Eén ding werd daar echter wel duide lijk. De Leidse sportwereld was aan zet. Ik heb toen de zwemclubs bijelkaar geroepen en heb Kallenberg (tennis). Verstraaten, Van der Voort (voetbal) en Pannekoek (gym nastiek) gepolst. Omdat we op één lijn zaten, besloten we een vereniging op te richten." Door zijn actie kreeg Pries 2/3 van het aantal Leidse sporters bij elkaar. De groep van het eerste uur koos voor een vere- nigingsvorm, omdat: „De LSF meer dan een passieve sport raad wil zijn. De Leidse sport wil meer dan door de Directie Sport van de gemeente te ver wezenlijken is. De gemeente adviseren is niet alles." Het voorlopige bestuur van de LSF bestaat uit Pries (voorzitter), Kallenberg (secretaris), Van Leeuwen, Pannekoek en Ver straaten. Advies „De LSF krijgt geen primaire uitvoerende bevoegdheden," weet Pries. Hij geeft toe dat dat de grote moeilijkheid is. „Anders dan bij de Sportstich ting staat bij ons het adviseren voorop. Dat kan onbevredi gend zijn. Daarom moeten we naar compensatiemogelijkhe den zoeken. De problemen uit werken en op een rijtje zetten. De gemeente tegenspel bieden, alternatieven aandragen. We moeten in onze adviezen vra gen wat we eigenlijk willen. Het grote gevaar waarvoor we moeten oppassen is, dat we niet overvragen, dat we ons bewust zijn van de beperkin gen."

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11