Heroïneverslaving vindt oorsprong in subcultuur Vooroordelen vaak door onderzoek achterhaald' Ook een drinken op het werk is te helpen s nnenland ONDERZOEK GRONINGSE CRIMINOLOGEN een internationale actie tegen 40-urige werkweek Nijpels: mogelijkheden ondanks slechte start Gardeniers wil beperking van ziekenfondspakket weer LEÏDSE COURANT VRIJDAG 23 APRIL 1982 PAGINA 9 scheid Abspoel nlevnl éénmaal in hel zwarte pak, eluisterd met de pas verkre- ii orde van de Nederlandse ste®8 w, heeft de hoofdofficier Jan poel van de arrondisse- KEU8itsrechtbank in Alkmaar gis- a o afscheid genomen. Ab- jord» el, die gisteren 65 werd en op ring i n verzoek eervol ontslag 0 verleend, brak in zijn laat- zitting een lans voor de poli- „Als wij zien aan hoeveel reld de Nederlandse burgers de laatste 15 jaar hebben Idig gemaakt dan dient de lie hogelijk geprezen te wor- voor het feit. dat zij bij de ugeling van dat geweld nooit rullige slachtoffers heeft ge it", aldus Abspoel. Tienduizend gulden boete geëist voor „opkikkertje" ZUTPHEN Voor het in ge- vaar brengen van de volksge zondheid en de Nederlandse ex port van vee en vlees door een Elburgse veehouder-exporteur heeft de Zutphense officier mr. L.R. Montijn een boete geëist van 10.000 gulden. Hij achtte bewezen dat de man kalveren met oestrogene stoffen heeft in gespoten, reden waarom onge veer 200 dieren moesten wor den vernietigd. Kalveren, die een slechte darmwerking had den, kregen van de man injec ties om op te knappen. De vee houder noemde een dergelijke toediening „een opkikkertje". André Kloos verlaat Senaat DEN HAAG Het PvdA- Eerste-Kamerlid André Kloos (59) zal op 1 mei de Senaat verlaten. Hij is van mening dat hij het lidmaatschap van de Eerste Kamer niet kan ver enigen met zijn werk in de commissie-Wagner II. Kloos is negentien jaar lid geweest van de senaat. De oud-VAR A- voorzitter is momenteel nog voorzitter van de Omroepraad en commissaris bij de Pers combinatie. Hij is verder lid van de bankraad en voorzitter van de raad van commissaris sen van de Gelderse ontwik kelingsmaatschappij (GOM). Drie leerstoelen emancipatievraagstukken DEN HAAG Minister van Kemenade van onderwijs en wetenschappen heeft gisteren aangekondigd dat er geld is vrijgemaakt voor drie buiten gewone leerstoelen emancipa tievraagstukken aan de rijks universiteit in Groningen, de Erasmusuniversiteit in Rot terdam en de universiteit van Amsterdam. Hij deelde dit mee in het overleg met de Tweede Kamer over de voort gangnota onderwijsemancipa- tie. Het geld komt van het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid, waar staatssecretaris d'Ancona de portefeuille voor emancipa tiezaken beheert. ijnsburgse «estraatbrug ijft dicht ntie NSBURG De Koe- atbrug zal in tegen- 0 k ling tot wat in het ver- jt -scirculatie- en stal- m splan van de gemeen st hel ijnsburg staat, voor al gemotoriseerd verkeer oten blijven. Met ie over dit belangrijke werd tijdens de vast ing van dit plan, gis- vond in de gemeente- taand langdurig gediscus- voorstel de Koestraatbrug te stellen werd met 8 te- 7 stemmen verworpen, de twee wethouders die openstelling stemden, t hier niet rouwig om, t openstelling van de raatbrug verschrikkelijk geld zou gaan kosten. De moet dan namelijk ge worden gerenoveerd. Zij :en liever nog wat geld x»r de aanpassing van het Dianavoors en tegens werden tXX* P tegenover elkaar afge- >n. Men wil in hoofdzaak ebied rond de Rijnsburgse verkeersluw maken en leer Glasbergen (CDA) elde de verkeerssituatie zoals hij dacht, dat deze vorden wanneer de brug ten blijft. De VVD, de en ook het GPV pleitten het gesloten laten van de Omdat het college toch tot vaststelling van het wilde komen stelde het ;e voor het probleem van ug eruit te lichten en hier over te stemmen. Som- raadsleden gingen op het plan in, maar anderen n, dat de onderwerpen veer aan de orde zouden in, wanneer er een kre- /oor uit getrokken moest en. Zeker was, dat reali- g van de plannen zeker 5 zou gaan duren en men zich niet alvast op ver lende zaken vastleggen. meester De Roos stelde ning voor, nadat wethou- loort de zaak geheel had legd. Het verkeerscircula- n werd in zijn geheel nomen buiten het voor- ran openstelling van de raatbrug. Met 8 tegen 7 nen werd het voorstel de weer open te stellen ver in. Vanuit dit standpunt nu een klein plannetje ...,,,.;/™ikt worden, zodat ook in ëntrum het verkeer snel i eilloos afgewikkeld zal en worden, maar ook dit el weer enige tijd duren. ROTTERDAM Hero- ïneverslaafden zijn vrij wel altijd mensen die zich voor hun verslaving niet wilden aanpassen aan de algemeen aanvaarde maatschappelijke regels. Door hun „onaangepast" gedrag zijn zij in een sub cultuur terecht gekomen, waar zonder uitzondering wordt geëxperimenteerd met het gebruik van hasj, alcohol en speed. Dit is de conclusie van een on derzoek dat de Groningse cri minologen O. Janssen en K. Swierstra instelden naar de achtergronden van het heroï negebruik. De eerste resulta ten van dit onderzoek werden gisteren op het symposium over drugpreventie in Rotter dam, bekendgemaakt. De Groningse onderzoekers komen tot de conclusie dat het heroïnegebruik deel uitmaakt van een meer algemeen pro bleem, dat van de „onaange paste" jongeren, die zich terug trekken in hun eigen wereldje. De bestrijding van dergelijke subculturen heeft volgens Janssen weinig zin, omdat zij een belangrijke maatschappe lijke functie vervullen. De jon geren zien hun subcultuur als een soort ontsnappingsroute voor de door hen ervaren maatschappelijke tegenstrijdig heden, aldus Janssen. Janssen onderscheidt verschil lende subculturen die van be slissende betekenis zijn voor het beginnend heroïnegebruik. Bij Nederlanse mannen zijn dat de „culturele rebellen" (voortvloeiend uit de vroegere hippiecultuur). De gewezen» weekindstappers (mensen die zich na hun schooltijd of werk lopen te vervelen) en de maat schappelijk marginalen (die zich om uiteenlopende rede nen buiten de maatschappij voelen staan). De meeste Ne derlandse vrouwen komen volgens de onderzoekers tot hun verslaving via een vriendje dat in een bepaalde subcultuur zit. Surinamers ko men het meest in aanraking met heroïne door de uit hun land overgewaaide „straat hoekcultuur". DEN HAAG De mening dat het recent dalende ziekteverzuim vooral voortkomt uit angst voor ontslag is een van de vooroordelen die ten onrechte, opgeld doet. Dit zei prof. dr. J. T. Allegro, voorzitter van de Stichting CCOZ, vandaag bij de presentatie van het boek „Werk en gezondheid", over ziekteverzuim en humanisering van de arbeid. De eerste twee exempla ren werden overhandigd aan de staatssecretarissen d'Ancona en Dales van Sociale Zaken en Werkgelegen heid. De Stichting CCOZ, belast met de koördinatie van onderzoek naar ziekteverzuim, hoopt met dit overzichtswerk van dertig on derzoekers en beleidsbepalers, onder meer een aantal vooroor delen over ziekteverzuim uit de wereld te helpen. Wat het dalend ziekteverzuim met betrekking tot angst voor ontslag betreft is al uit onderzoek gebleken dat juist bij bedrij ven die het personeelsbestand inkrimpen er eerder sprake is van een stijging dan van een daling van het ziekteverzuim, al dus Allegro. Daarnaast is gebleken dat er sprake is van een ver scherpte selectie bij aanname van personeel en een selectief uit- stootbeleid, wat volgens Allegro de heersende mening over angst voor ontslag minder aannemelijk maakt. Het academisch medisch centrum in Amsterdam heeft een apparaat ontworpen waarmee gehandicapten zonder bezwaar de krant kunnen lezen. Met behulp van afstands bediening en een motor worden de pagina's omgeslagen, tot een maximum van 60 stuks. Of de gehandicapte ook in staat is de krant in het apparaat te krijgen vermeldt de fabrikant niet. (Van onze sociaal- conomische redactie) HAAG FNV- ritter Wim Kok heeft collega's in het Euro- Verbond van Vak ve lingen (EW) niet be- kunnen vinden een nenlijke actie te ont- ïen voor een kortere werkweek. Zijn amende ment op de eindresolutie van het gisteren afgeslo ten EW-congres, inhou dende dat men eind dit jaar een internationale ac tie Zou moeten inzetten te gen het vasthouden aan de 40-urenweek, werd af gewezen. Acties om werk tijdverkorting te bereiken moeten zo nodig nationaal worden ontketend, zo meende het congres. Kok betoogde dat mét de noodzaak van arbeidstijdver korting ook de weerstand erte gen van overheden en werk gevers is gegroeid. Er worden complete blokkades opgewor pen tegen een 35-urenweek. En wat nationaal niet te berei ken is kan vaak door een in ternationale actie wel voor el kaar worden gekregen. Via een resolutie werd wel afge sproken, dat men overal werk tijdverkorting in onderhande lingen aan de orde zal stellen: via werkweekverkorting dan wel via eerdere pensionnering, meer vakantie of soortgelijke maatregelen. Een beter lot kreeg Kok's voorstel waarin gevraagd werd de regeringen te bewe gen tegelijkertijd in plaats van bezuinigingen door te voeren een bestedingsimpuls van één procent van het nationaal pro duct te geven. Daarmee zou de werkgelegenheid meer ge diend zijn. Niet vermeld werd overigens, waar dat geld van daan moet komen. Op het initiatief van het CNV heeft het congres alle pogin gen afgewezen om de onder handelingsvrijheid van de vakbeweging te beperken, verwijzende naar internatio nale overeenkomsten waarin die vrijheid juist wordt toege kend. George Debunne uit België werd Koks opvolger als EVV-voorzitter. iderzoek naar rnatieve rproeven HAAG Dierenbe- mers en onderzoekers die •oeven nemen, gaan sa- iderzoeken of het moge- het aantal proeven op e proefdieren in de toe- te verminderen. Het is izamenlijk initiatief van •ierenbescherming, het lierenstation CIVO/TNO Ie stichting Schoonheid Wreedheid. fil nagaan of de proeven mijnen om de schade- iid van bepaalde chemi- •ffen te testen, ook mo- zijn met al dode konij- emenjf met dieren die al aan waar-|imenten zijn onderwor- extra-JPe initiatiefnemers ver- 2 stof-ren ^at 'n toekomst .ht ook de ogen van dieren bruikbaar zijn. fjks worden in ongeveer istituten in ons land in 1,5 miljoen proefdieren ïfz jikt voor wetenschappe- pnderzoek. Minimaal 40 int van deze dieren loopt ws^akans pijn te lijden en aan l^^^volgen van de proeven te gaan. BILTHOVEN Heel wat bedrijven kennen werknemers die tijdens en na het werk „van een glaasje houden". De re latie werk-alcohol wordt echter flink onderschat in ons land, ondanks de gevolgen van drankmis bruik: hoger arbeidsver zuim en meer bedrijfs ongevallen. Het bedrijf stopt dergelijke anti-re clame liever weg: wat niet weet, dat niet deert. De drinker zelf houdt z'n mond wel, uit angst zijn baan te verliezen. Goedwillende collega's helpen tevergeefs en worden moedeloos. Toch kan het anders. Bui tenlandse bedrijven hebben al jarenlang succes met een alcoholprogramma als on derdeel van het personeels beleid, gericht op „ontmoe diging". De Stichting en Al cohol Fonds en de Stichting van de Arbeid hebben giste ren aan het alcoholprobleem een studiedag gewijd, in de hoop dat het bedrijfsleven erop zal inhaken. Twintig jaar geleden waren het nog maar 124.000 men sen die gemiddeld acht of meer glazen alcoholische drank per dag nuttigden. In 1980 waren het er al 660.000. De deskundigen hebben in Hun studies de relatie werkalcohol echter over het hoofd gezien. Dat is vreemd, omdat in het bui tenland al jaren bekend is dat het werkverzuim van de probleemdrinkers twee tot zesmaal zo hoog is als dat' vgn de sociale drinkers. Bo vendien zijn zij drie maal zo vaak betrokken zijn bij be drijfsongevallen. Volgens drs. C. Goos, spre ker op de studiedag en me dewerker van het FZA-bu- reau, de federatie van instel lingen voor alcohol en drugs, waren de Nederlanders in vergelijking met de omrin gende landen zo'n twintig jaar geleden zeer matige drinkers. „Maar met de komst van de welvaart kre gen de mensen meer geld. Dat werd onder meer aan drank uitgegeven of aan va kantie naar zuidelijke lan den, waar het slechte voor beeld wordt gegeven als het om drinken gaat. Bovendien is de prijs van alcoholische dranken achtergebleven bij de prijsstijging van andere goederen". Dat er een taboe ligt op pro bleemdrinkers op het werk, vergelijkt Goos met een drinker in de familie. „Ook dat houden de andere ge zinsleden voor de buren en de meeste vrienden verbor gen. Drank is voor de alco holist een uit de hand gelo pen middel om spanningen af te reageren. Toch zal de probleemdrinker zich aan z'n baan vastklampen, om dat zijn betrekking dikwijls de laatste mogelijkheid is om in de maatschappij te blijven functioneren. En daar zit 'm nu juist de kneep van de be handelingsprogramma's". In die alcoholprogramma's is het dreigen met ontslag uit den boze, evenals het nemen van disciplinaire maatrege len of het voeren van de be kende tussendoor-gesprekjes met de directeur. Een veel werkzamer maatregel is als de drinker merkt dat ande ren weet hebben van zijn drankgewoonte en hij de ge volgen daarvan voor zijn werk inziet. De bedrijfslei ding moet daarom de pro bleemdrinker duidelijk ma ken dat het met z'n functio neren niet zo best is gesteld, juist door het drinken. Goos: „Dan is de kans groot dat de drinker, omdat het om z'n baan gaat, opeens wel denkt: „He, is het echt zo erg, laat ik dan maar gaan stoppen". De bedrijfsarts of perso neelsfunctionaris speelt een belangrijke rol in het alco holprogramma. Deze moet de probleemdrinker alterna tieven voorschotelen, voor hem een afspraak regelen met het consultatiebureau voor alcohol en drugs en hem de weg wijzen naar de vereniging van Anonieme Alcoholisten, de AA. „Ook de directe collega's van de drinker moeten hun steentje bijdragen. Ook al is hulp moeilijk omdat de oor zaak van de verslaving vaak in de privé-sfeer ligt, het mag niet als excuus gebruikt worden om niet te helpen. Iemand kan onder druk van buitenaf ertoe worden ge prest wat aan de oorzaak van het drinken te doen". De nieuwe fractievoorzitter,van de VVD in de Tweede Ka mer, drs. Nijpels, meent dat politiek bedrijven vanuit een christelijke visie niet mogelijk is. Met die vergaande uit spraak heeft hij als nieuwe liberale fractieleider geen beste start gemaakt. Hij gaat immers volstrekt voorbij aan de feite lijkheden. In de Tweede Kamer waar hij zelf deel van uit maakt, maar ook statencolleges en in gemeenteraden, zijn di verse politieke groeperingen werkzaam waaronder de groot ste van het land, die wel degelijk politiek weten te bedrijven vanuit een christelijke inspiratie, zoals Nijpels voor zijn acti viteiten kennelijk zijn inspiratie vindt in het liberalisme. We zullen zijn uitspraak maar beschouwen als een startfoutje van de kersverse politieke leider, er van uitgaande dat hij wel zal inzien aan de politieke werkelijkheid niet voorbij te kunnen gaan. Hoewel Nijpels, na de succesvolle periode van Wiegel, ze ker niet voor een gemakkelijke taak staat, kan zeker gesteld worden dat de VVD bepaald geen slechte keuze heeft ge daan. De jonge VVD'er staat in en buiten zijn partij bekend als iemand die veel meer dan Wiegel het accent weet te leg gen op de liberale invalshoek en veel minder conservatief overkomt. Dat kan een gunstig effect hebben op de Neder landse politiek, want juist die conservatieve uitstraling van Wiegel was er mede de oorzaak van dat de PvdA de VVD voor regeringssamenwerking uitsloot. Op de Nederlandse politiek heeft zo'n uitsluiting een rem mende werking. Het plaatst het CDA in de weinig benijdens waardige positie steeds weer te moeten kiezen met wie het land geregeerd moet worden. Veel van de vanzelfsprekend heid van die situatie zou verdwijnen indien ook andere of bredere politieke coalities mogelijk zouden zijn. Dat zou niet alleen goed zijn voor de flexabiliteit van het landsbestuur, maar ook voor het CDA. Of Nijpels echter het in zich heeft de verstarde politieke verhoudingen te doorbreken moet nog blijken. Gezien de zowel bij de PvdA als de VVD bestaande vooroordelen geven we hem voorlopig weinig kans. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Gardeniers van Volksgezond heid wil 300 miljoen bezuinigen door het aantal ver strekkingen in het ziekenfondspakket te gaan inkrim pen. Zij heeft de Ziekenfondsraad advies gevraagd over maatregelen die kunnen leiden tot een beperking en een doelmatiger gebruik van verstrekkingen op grond van de Ziekenfondswet en de AWBZ. Bij de inkrimping van het ziekenfondspakket denkt de minister aan een beperking van de vergoedingen voor kraamzorg, fysio- therapeutische behandelingen en ziekenvervoer (ambulancever voer uitgezonderd). Ook zouden de vergoedingen voor plastisch-, chirurgische hulp, brillen en contactlenzen verder kunnen wor den beperkt, aldus Gardeniers. Voor wat betreft een doelmatiger gebruik van de verstrekkin gen denkt zij aan het voorkomen van onnodig lange verpleeg- duur en aan een beperking van het aantal diagnostische en labo ratoriumverrichtingen. Deze verrichtingen vinden vaak in grote getale plaats bij routine-onderzoeken, zonder dat de noodzaak daartoe aanwezig is. In haar adviesaanvrage verzoekt zij de Ziekenfondsraad om haar mee te delen wat de financiële gevolgen zijn, indien de zie kenfondsgrens wordt opgetrokken naar 48.200 gulden. Dat zou nodig zijn om weer, net als een jaar of vijf geleden, 70 procent van de Nederlandse bevolking binnen de ziekenfondgrens te la ten vallen. Nu ligt die grens op 43.450 gulden, of wel 68 procent. Mogelijk blijvend gedenkteken slachtoffers El Salvador AMSTERDAM B en W van Amsterdam vinden het niet „gewenst" dat de kruisen voor de omgekomen IKON-journa- listen permanent voor het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein blijven staan. Zij overwegen daarom op korte termijn elders in de omgeving een „meer blijvend gedenkteken" op te richten voor de slachtoffers in El Sal vador. Volgens het college is van Amerikaanse zijde te ken nen gegeven dat de plaatsing van de kruisen als „een on vriendelijke daad" wordt be schouwd. Er is evenwel niet geëist dat het gedenkteken wordt verwijderd. B en W wil len daar dan ook nog niet zon der meer toe over gaan. Van den Berg en Kamminga: „opvallend wederzijdse waardering" VVD hebben „een opvallende wederzijdse waardering". Tot deze conclusie komt het or gaan van de vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG), waarin een vraagge sprek met beide partijleiders is opgenomen. De opvallende wederzijdse waardering, aldus het orgaan, beperkte zich niet tot een persoonlijke verhou ding, zij leken dit uit te willen breiden tot hun partijen op landelijk niveau. De beide par tijleiders, Max van den Berg (PvdA) en Jan Kamminga (VVD) begonnen hun politieke carrière in de raad van Gro ningen, waar Van den Berg wethouder was en Kamminga lid van de raad. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam mist Oe Bilt mist Eetde mist Eindhoven mist Oen Helder mist Ut. R'dam mist Vllssingen temp temp steg Aanhoudend droog DE BILT-KNMI Boven de Atlantische Oceaan bevindt zich een krachtig en uitge strekt hogedrukgebied. Het komend weekeinde trekt het centrum van dit luchtdruksys teem naar de Britse Eilanden. Hierdoor komt boven ons land een overwegend noordelijke stroming te staan. De lucht wordt over de koude Noordzee aangevoerd waardoor de mid- dagtemperatuur niet veel ho ger wordt dan twaalf graden. Het blijft wel droog met zonni ge perioden, maar in de mid dag kunnen tijdelijk veel sta pelwolken ontstaan. Bordeaux onbew. 16 5 0 n onbew. 23 13 0 n Wenen Zurich Casablanca onbew. 21

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9