Winkelterreur in Haagse binnenstad bereikt dieptepunt Ontdek nü de komplete klasse van de Nieuwe Carina. BUITENDIENST- FUNKTIONARIS m/v REGIO Tjitse Smeding erg wisselvallig Benauwde zege Alkmani; Wilt u een huisdier helpen? PERMANENTE SHOW, LODSE COURANT VRIJDAG 23 APRIL 1982 PAGIN# DEN HAAG Hoewel de aanhouding van de 23- jarige Dickie D., leider van de „binnenstadjeugd bende", gisteren door veel winkeliers in het centrum als een opluchting werd ervaren, was men toch van mening dat er nog wat moet gebeuren. „Mor gen staat hij weer op straat", zo denkt men, be vreesd als de middenstand is voor eventuele wraak- expedities van de bende die nu al maanden een groot aantal winkeliers in de Spuistraat en omgeving terroriseert. Een omzetda ling is hiervan het onver mijdelijke gevolg. De bin nenstad is als winkelge bied niet meer zo in trek. De winkeliers zijn ten einde raad. Men weet niet meer hoe een halt moet worden toege roepen aan de gewelddadighe den, die vooral de laatste vier weken tot een ongekend hoog tepunt zijn opgelaaid. Intimi datie, diefstal, vernieling en in sommige gevallen zelfs mis- Haag-supporters. Sinds een jaar hebben die jongeren er een gewoonte van gemaakt de binnenstad als ontmoetings plaats te kiezen. De bende, te herkennen aan groene „flight-jacks", groe peerde zich tot voor kort, met name tijdens de koopavonden, voor de bioscoop Apollo tegen over de Passage. De laatste weken is er echter een tendens merkbaar dat de activiteiten van de groep niet alleen tot de donderdagavond beperkt blij ven. Ook op doordeweekse da gen en vooral op zaterdag ma nifesteren de jongens en enke le meisjes zich. Afgelopen woensdagmiddag was het weer raak. Twee jongens, onder wie de inmiddels beruchte aan voerder Dickie D., ontvreemd den uit Perry Sport enkele trainingjacks en 'jurkjes, be dreigden het personeel en sloegen een glasplaat stuk. Bij de uitgang van de zaak kregen zij woorden met twee bedrijfs- controleurs waarna een stevi ge vechtpartij losbrak. De poli tie wist het tweetal vechters bazen te arresteren en de rust in de Spuistraat keerde terug. Maar voor hoe lang? de Pistool De groep jongeren die daar voor verantwoordelijk moet worden geacht bestaat uit on geveer vijftig jeugdige FC Den M., bedrijfsleider van een kle dingzaak, zei gistermiddag dat het wel niet lang zou duren. „Het is nu al een jaar of vijf aan de gang. Vooral de afgelo pen maand was het weer raak. Met slaan en schoppen makeri ze je bang. Ik ben zelfs met de dood bedreigd als ik aangifte van diefstal zou doen. Heb je wel eens een pistool tegen je hoofd gehad?, dreigen ze dan Boetiekpersoneel durft het werken in de binnenstad nau welijks meer aan. In enkele gevallen is het zelfs tot vrijwil lige ontslagaanvragen geko men. „Vorig jaar hebben ze een verkoper de tanden uit z'n mond geslagen", verzucht de chef, die uit angst liever geen namen in de krant ziet. „Maandag kreeg ik een tele foontje van een vader van een verkoper uit de zaak. Zijn zoon mocht en wilde trouwens niet meer werken met de voortdurende dreiging van een pak slaag". Een verkoopster bevestigt het relaas. „Als je ze betrapt op diefstal kan je het beste aardig blijven en niks zeggen, want anders zwaait er wat". De bedrijfsleider valt haar in de rede. „Het is echt onhoud baar geworden. Ik was bij de politie en daar vroegen ze me: „Wat wil je dat we eraan doen?". Ze weten het daar ook niet meer. Want meer politie op straat lokt meer agressie Karate Een andere boetiekhouder, die in het begin ook veel last had van de jeugd, is voorstander van de „menselijke aanpak" om de jongeren uit zijn winkel te houden. „Het helpt echt. Als je een jon gen uit die groep met vier T- shirts onder z'n jasje ziet weg lopen, moet je niet meteen be ginnen te dreigen, maar pra ten. In de trant van „welke dacht dat de kleur van FC Den Haag groen-geel was". En dan heb je redelijk veel kans dat zo'n knaap uit zichzelf de T-shirts teruggeeft". Hoewel deze bedrijfsleider het voordeel van een imposant fy siek in de strijd kan werpen, denkt hij dat iedereen meer met deze methode zal berei ken. „Stel dat je een karate- jongen in dienst zou nemen, en je slaat ze eruit als ze wat pik ken?- Hoe denk je dan dat ik de volgende morgen mijn wip- kel terugvind? Of ze komen de volgende dag met nog meer vriendjes en dan helpen twee zwarte Dan-karateka's ook niet meer". Ondanks de terreur, die vooral op koopavonden zorgt voor een schrikbarende omzetda ling van 30 tot 50 procent, kwalificeert de boetiekhouder de jongens individueel zeker niet als de kwaadsten. „In we zen zijn het goeie knullen. Neem nou die Dickie. Kan vreselijk goed tekenen, maar heeft een duwtje nodig om er wat mee te gaan doen. Vroe ger bezocht hij mijn zaak ook om te gappen, maar toen ik hem een keer betrapte en het sportief oploste, heb ik hem hier niet meer zien stelen". In de Spuistraat zijn de jonge lui, zoals gezegd, eenvoudig te herkennen. Ze hangen doel loos rond en wachten op el kaar. Voor een kleding-magazijn staan Gerard (20), Jimmy (16) en de 14-jarige Nicole de tijd te doden. De twee jongens zijn beiden werkloos, Nicole be hoort op de huishoudschool te zitten. Het drietal is volgaarne bereid inlichtingen te ver schaffen en het gedrag van de groep te verklaren. Gerard: „Sinds het clubhuis Het Honk is dichtgegooid ver velen we ons de pleuris. We kennen mekaar allemaal van FC Den Haag midden- noord en nadat we donder dagavond naar de training zijn wezen kijken, verzamelen we ons hierzo. Nou, op een gege ven moment begint de kit (po litie, red.) ons uit elkaar te ja gen als we bij elkadr staan. Ja, dan krijg je elke keer agressie. Maar dat vinden wij prima, beetje bakkeleien. Krijgen we een kick van. Ook dat de men sen bang van ons worden". Bom Jimmy bekent grif de gerucht makende bom te hebben gefa briceerd die in november de gelederen in het vaderlandse voetbal danig heeft beroerd. De explosie tijdens de wed strijd van FC Den Haag Utrecht was een anti-climax in de reeks ongeregeldheden die het publiek bij de Haagse ere divisieclub van de tribunes jaagde. Inmiddels zijn zelfs die tribunes er niet meer. „Maar ook dat is te verklaren", aldus Jimmy, die net voor de politie rechter is geweest en zijn straf nog moet krijgen. „Het was een zootje bij FC Den Haag. Slechte spelers, slechte trainer, slechte resulta ten. Maar na die bom was er ineens wel een andere trainer. Met die tribune hetzelfde lied je. Toen die was afgebrand kreeg Den Haag mooi wel sub sidie tot 1984". Van Jimmy's jeugdige gezicht is teleurstelling te lezen. Of hij nou zo verrukt is over het re sultaat vari de gewelddadighe den bij zijn club, valt te betwij felen*, ook al beweert hij zelf, dat het wèl zin heeft gehad. Maar het zijn niet alleen de verwikkelingen rond hun voetbalclub die de jonge Hage naars verbitterd maken. Zejf hebben ze namelijk het gevoel al jaren in de degradatiezone van de samenleving te verke- rerr. AP VAN DER MEULEN PETER VIERING SKIËN De Nederlandse kampioenspikeur Tjitse Smeding die woensdag de tweede plaats in het dag klassement veroverde in Stavanger, manifesteert zich bij de Europese rij derstitelstrijd in Scandina vië wisselvallig. Na een zwakke .start en een ster ke tweede dag ging het in Skiën (Noorwegen) weer matig met Friese rijder. Slechts in een koers pres teerde de Nederlander naar behoren. In de twee de draverij reed Smeding het hem toegewezen paard naar de tweede plaats. Smeding was de clag slecht gestart met twaalfde klassering. InL_ laatste twee koersen digde de Friese pik beide keren op de neg 'e de plaats. Die verrichl gen leverden Smeding jj' totaal 23 punten op. Dagklassement in Skiën: 1. (Zwi) 45*punten; 2. Scherber (0< punten; 3. Korpi (Fin) 40 punt» Goop (Zwe) 32 punten; 5. E (Noo) 30 punten; 6. Terracino (II Ferge (Hon) 28 punten; 8. V (Fra) 24 punten; 9. Juul (Den lie Smeding (Ned) 23 punten; 11. tens (Bel) 22 punten, 12. Rode 17 punten. Tussenstand: 1. Besson 114 puntt Eggen 108 punten; 3. Goop 103 92 punten; 8. Smeding 79 punten; 10. Scherber 78 pi 11. Rode 7i punten; 12. Ferge 57 LEIDEN In de zonda gafdeling maakte Alkma- nia benauwde ogenblik ken door bij Urfitas Lei den. Pas in de laatste mi nuten pakte de Mugge- équipe de volle winst. De koppositie bleef derhalve gehandhaafd. Unitas Leiden legde zich van meet af aan voornamelijk op verdedigen toe. Alkmania was degene die het spel moest ma ken. Voor rust kregen de gas ten wel enkele kansen (oi| andere voor Cock Bouwn ter) maar kwamen niet treffers. Na rust lukte dat beter. Na een kwartier Bouwmeester 0-1 in, wa j Unitas wat aanvallender spelen. Dat had succes. J van de Broek maakte daiTW een fout van 'keeper Pil Muller gelijk. Alkmania daarna fel in het offensie >ol kwam in de slotminuten nog op 1-2. Uit een vrije kopte Joost van Veen de nende treffer binnen. n De Leidse serviceclub (fifty-one) heeft in samenwerking met de die renartsen Dr. F. Muurling, Dr. A. W. Helder en Drs. G. Roest een verzor gingssysteem opgezet om huisdie ren van vakantiegangers onder te brengen bij thuisblijvers. Maarwij hebben nog veel thuisblijvers nodig! Wilt u ons daarbij helpen? Een telefoontje naar 071-125057 en vragen naar Annetje. tuinmeubelen De betere merken zoals: AUibert - Kurz Kettler en de MOTORMAAIER Alle bekende merken Toto - Flyme Theo Stel B.V. BEROUW, tSr HOBBY BOttSR KIP an.... Heertwgowaard 02207-18088 Aiphan a/d Rijn Raamsdonksveer Wij verkopen ook het gehele WILK lichtgewicht "TK 8550,. en keuze uit 200 nieuwe en gebr. ca ravans en vouwwa- s>ens va. 1575,. .Verder enorme keuze nok- hut en bungalowtenten. 2 persoons dubbeldaks tent al vanaf 79.- Cara vanvoortenten keuze uit 15 modellen al vanaf 399.- 1001 camping en caravanacc. tegen zeer lage prijzen. vrijdagavond koopavond van 7 tot 9 uur. AGRARISCHE SOCIALE FONDSEN Antwerpseweg 5,2803 PB Gouda Op ons kantoor dat zorgdraagt voor da uitvoering van de sociale verzekeringswetten ten behoeve van de agrarische sector in de pro vincies Utrecht en Zuid-Holland Is ter ondersteuning van de buiten dienst in het Z.W.-deel van de provincie Zuid-Holland, plaats voor een - voorlopig ambulante - die zal worden belast met contróle en andere buitendiensttaken voor de Ziektewet en de Arbeidsongeschiktheidswetten. Omschrijving van de funktie-eisen: - opleiding op MAVO/HAVO-niveau - kennis van de sociale verzekeringswetten tot uitdrukking ko mend in het bezit van het diploma Sociale Verzekering - bezit van een rijbewijs B/E - leeftijd 25 tot ca. 40 Jaar - bij voorkeur ervaring met werkzaamheden in de agrarische sec tor. Geboden wordt: - een zelfstandige en Interessante funktie - een salaris afhankelijk van leeftijd en ervaring van 2500 tot ma ximaal f 3369.- bruto per maand, exclusief 7,5% vakantietoeslag en 6,33% eindejaarsuitkering - goede secundaire arbeidsvoorwaarden. Gegadigden voor deze tunktle kunnen hun schriftelijke sollicitaties richten aan de dlrektie van bovengenoemd kantoor onder vermel ding: „sollicitatie".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6