Nadruk op hergebruik in afvalstoffenplan provincie REGIO Koudekerkse Pien Lemstra toont brood deegkunst in V.S. Eerste paal 61 woningen in 't Lien Agrarische en recreatieve belangen Alkemadese polders geïnventariseerd REGI0U0URINAAL Dierencentrum Stompwij] mag geen radio-actieve kadavers meer verbrander LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 APRIL 1982 PAGIN, Inbraak in zomerhuis KATWIJK Dieven hebben gisteren, ver moedelijk overdag in gebroken in een zo merhuis aan de Tijm- straat in Katwijk. Uit het huis werd voor een bedrag van 1300 gulden aan geld weg genomen en verder gouden en zilveren sieraden met een waarde die in de dui zenden guldens loopt- De dieven kropen" naar binnen- door het op twee meter hoogte gelegen raampje van het toilet. Nieuwkoop spant kort geding aan tegen ouders van vernieler NIEUWKOOP De gemeente Nieuwkoop gaat een civiele procedu re aanspannen tegen de ouders van één van de jongeren, die in de oude jaarsnacht op grote schaal vernielin gen heeft aangericht.Dit speelde zich af op het Reghthuisplein, waar voor ruim 2500 gulden aan gemeentelijke eigendommen wérd vernield. Daar de daders, drie Nieuwkopers, minderjarig zijn, werden hun ouders aansprakelijk gesteld, zij moeten de schade vergoeden. In twee van de drie gevallen is dat inmiddels gebeurd. Eén van de ouders wendde zich echter tot een rechtskundige, die adviseerde niet te bétalen. De gemeente nam daarop eveneens een advocaat in de arm, die stelt dat de kans groot is dat Nieuw koop door een rechter in het gelijk wordt gesteld. Die veronderstelling is gebaseerd op soortgelijke gevallen. Dat de kosten van de civiele procedure ho ger zullen blijken te zijn, dan het te verhalen schadebedrag, is voor Ben W van Nieuwkoop geen aanleiding de raad te vragen hiervan af te zien. Inte gendeel, volgens het college kan hier van een preventieve werking uitgaan. De raad zal volgende komende donder dag een beslissing nemen. Veel schade in Zoeterwoudse flat ZOETERWOUDE Rond de klok van half een werd de Zoeterwoudse politie gistermiddag gewaarschuwd dat zich in een flat aan de Bur gemeester Wapstraat een enorme rookontwik keling voordeed. Toen de politie poolshoogte nam en de deur van een woning op de tweede verdieping forceerde, kwamen een onwelrie kende geur en enorme rook naar buiten. Spoorslags werd de Leidse brandweer gewaar schuwd, die voorzien van zuurstofmaskers de woning op de tweede etage betrad. In het pand was niemand aanwezig zodat zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. Uit een eerste politie-onderzoek is als vermoedelijke oorzaak aangewezen een koffie-apparaat dat is blijven aanstaan, terwijl de bewoner afwezig was. Hoewel er geen vuur aan te pas is geko men, is de schade zeer aanzienlijk. Gehandicapten - project /nogelijk in Hazerswoude HAZERSWOUDE Het bestuur van de stichting ter bevordering van een boerderijproject voor gehandicapeten wil in Hazerswoude een boerderij/kwe kerij oprichten. Om een en ander te realiseren moet het Hazerswoudse gemeentebestuur zich uitspreken over de noodzaak van een dergelijke voorziening. Dit is voor de stichting noodzakelijk wil zij aanspraak maken op de zogenaamde „indirecte fi nanciering" door het ministerie van CRM. Voordat B en W met een voorstel aan de raad voorleggen, zal de commis sie welzijnszaken een advies uitbren gen. Daartoe komt de commissie woensdag bijeen. Jubileum-bingo 'bij supportersclub SJZ ZOETERWOUDE De sup- portersclub van de Zoeter woudse voetbalvereniging SJZ organiseert morgen een jubi leumbingo in het clubhuis. De supportersclub van de groen- witten bestaat namelijk vijf tien jaar en die periode wordt gekenmerkt door allerlei acti viteiten van de meest uiteenlo pende aard. De supportersclub van SJZ heeft in de loop der jaren ge zorgd voor diverse voorzienin gen op het sportpark. Als eer ste «.daadwerkelijke bijdrage van de club werd aan SJZ toen nog actief op het knusse Loetheveld een betonpad voor de toeschouwers aange boden. Later, toen SJZ ver huisde naar Haasbroek, werd de steun van de supportersclub omvangrijker. Een overdekte zittribune. een licht- en ge luidsinstallatie alsmede een nieuwe kleedkamer zijn de duidelijke bewijzen dat de sup portersclub zeer actief is, want naast de morele steun tijdens de voetbalwedstrijden wordt ook op financieel gebied het nodige bijgedragen. In al die jaren is de bingo een vast' on derdeel. De vtele fraaie, waar devolle prijzen vormen altijd weer de inzet van het spel met de cijfers. Daarbij staat de ge zelligheid ook hoog in- het vaandel. Met name bij deze ju bileum-bingo wacht de bezoe kers een keur van extra prij zen. terwijl een stukje muziek de sfeer nog zal vergroten. Om acht uur zal het bingo-rad voor de eerste maal draaien. VUILVERWERKING PROBLEEM IN DEZE REGIO DEN HAAG Het bouw en sloopafval in de pro vincie Zuid-Holland dient zoveel mogelijk te worden hergebruikt. Lukt dat niet, dan moet het worden verbrand of gestort op ge controleerde regionale stortplaatsen. Beter ware het nog als het afvalpro bleem al bij de bron wordt aangepakt en selec tiever te werk wordt ge gaan bij sloop van bouw werken, zodat al met scheiding van het afval in bruikbaar en niet bruik baar materiaal kan wor den begonnen. Dit staat te lezen in het pro vinciaal voorontwerp voor de verwijdering van bouw- en sloopafval, dat deze week door het provinciaal bestuur is toe gestuurd aan gemeenten en sa menwerkingsorganen in Zuid- Holland. Het is de 'bedoeling dat deze uiterlijk 31 mei ko men mét hun reacties op het voorontwerp, zodat het in de eerste helft van 1983 kan wor den vastgesteld door provin ciale staten van Zuid-Holland. Daarna zal het plan moeten worden goedgekeurd door de Kroon. Overigens is er al eer der, op 10 mei, een discussie dag over dit voorontwerp in het Provinciehuis, waarvoor alle betrokkenen zijn uitgeno digd. In het voorontwerp, dat van de opstellers de toepasselijke titel „Bouwen met Puin" heeft meegekregen, wordt per sa menwerkingsgebied aangege ven hoe het afval uit bouw- en sloopwerkzaamheden het beste kan worden verwefrkt. Richt lijn daarbij is het hergebruik, dat onder meer via zogenaam de puinbreekinstallaties (waar van er een staat in Zoeter- meer) bereikt moet worden. De opstellers van het vooront werp denken daarbij aan ge bruik van dit afval als funde- rings- en ophoogmateriaal voor wegen en parkeerterrei nen. In de verdere toekomst wordt ook gedacht aan ge bruik van steenachtig mate riaal in beton en het omzetten van afvalhout in diverse bruikbare producten, technie ken die momenteel nog niet goed bruikbaar zijn. Regio De problemen met de verwij dering van het bouw- en sloopafval zijn vooral dpidelijk zichtbaar in de Haagse en Leidse regio's. De capaciteit van de stortplaats Zoetermeer en de bijbehorende, puinbre- kersinstallatie wórdt voor het grootste gedeelte gevuld door Den Haag en de rond die plaats liggende gemeenten. De plaatsen in de Bollenstreek en in de regio Leiden zijn voor een heel groot deel aangewe zen op de stortplaats Nóordwij- kerhout, die echter al vol is en nauwelijks kan worden uitge breid. Het voorontwerp stelt dan ook voor voor de regio Leiden en de Bollenstreek een onderzoek in te stellen naar een schei dingsinstallatie en een puin- brekersinstallatie. Ook voor afvalhout moet een verwer kingsinstallatie worden opge richt met een capaciteit van 50.000 ton per jaar. Het stortaf- val dat niet verwerkt kan worden zou eventueel gestort kunnen worden in het toe komstige recreatiegebied De Does in Leiderdorp, in plaats van in de overvolle stortplaats Noordwijkerhout. Brandbare reststoffen zullen volgens het provinciaal bestüur moeten worden gebracht naar de vuil verbrandingsovens in Leiden en Den Haag. De provincie gaat er vanuit dat ook de stortplaats Zoeter meer na verloop van zo'n acht a tien jaar vol zal zijn. In de visie van de provinciebestuur ders moet dan ook worden be sloten dichter bij Den Haag een' stortplaats aan te wijzen, waarbij wordt gedacht aan het recreatiegebied De Haaglan den. Ook de puinbreekinstalla- tie zal dan daarnaar moeten verhuizen. Uit de nota blijkt overigens 'dat de stortplaats Het Hoge Bergse Bos in Bergschenhoek voornamelijk afval uit de Rijn mond te verwerken krijgt, ter wijl brandbare reststoffen uit onder meer Alphen aan den Rijn en Bodegraven weer ter verbranding worden vervoerd naar de Afvalverwerking Rijnmond. Dat betekent dage lijks een verhuizing van ton nen afval door deze provinci^. Het Rijnmondgebied valt ver der geheel buiten het afval stoffenplan. Zoals bekend zijn de milieutaken van de provin cie in dit gebied geheel over gedragen aan het Openbaar Lichaam Rijnmond. Het provinciaal bestuur heeft nog geen schattingen gemaakt over de kosten van uitvoering van het afvalstoffenplan. Mo menteel wordt namelijk druk gediscussieerd over de samen stelling van de verschillende samenwerkingsverbanden, re den voor de opstellers van het voorontwerp het kostenaspect voorlopig nog even uit te stel len. KOUDEKERK De 'Koudekerkse brooddeeg kunstenares Pien Lemstra is vanmiddag haar de Verenigde Staten vertrok ken. Daar zal zij, met vier landgenoten, vijf steden bezoeken en daar oude, typisch Hollandse, am bachten tonen. Dat ge beurt in het kader van de viering van de reeds twee eeuwen bestaande betrek kingen tussen Nederland en de VS. Het kleine gezelschap Neder landers, dat de Amerikanen bekend zal maken met oude Hollandse ambachten, werd geselecteerd door het ministe rie van Buitenlandse Zaken en de Nederlandse ambassade in de VS. Pien Lemstra dankt haar invitatie aan de bekend heid. die zij heeft verworven door drie boekjes over de brooddeegkunst te schrijven en bovendien prima kunstwer ken te fabriceren. Het vijftal zal de ambachten onder de aandacht brengen tijdens festi vals die in het kader van de viering van de vriendschappe lijke betrekkingen tussen bei de landen worden gehouden. Naast brooddeegkunstenares Pieh Lemstra zullen de Ame rikanen geconfronteerd wor den met een kantkloster, een poppenmaakster, een linnen- bedrukster en iemand die zich bezighoudt met Hindeloper schilderkunst. De eerste stad. die aangedaan wordt is Atlan ta. Vervolgens geeft men acte de présence in Montgomery, Memphis, Chicago en Michi gan. Overigens vormt het vijf tal, dat vanmiddag is afge reisd, niet de gehele Neder landse delegatie tijdens de fes tivals in de Verenigde Staten. Zo zullen ondèr meer de Mari niers Kapel en een dansgroep dit Enschede optreden. Pien Lemstra en haar reisgenoten zullen in totaal drie weken in het „nieuwe land" verblijven. Pien Lemstra uit Koudekerk zal in vijf Amerikaanse ste den haar brooddeegkunst aan den volke tonen. Wethouder H.L. van Dongen van openbare werken en ruimtelijke ordening heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor weer 61 een gezinswoningen in de nieuwe wijk 't Lien achter de Veur- sestraatweg in Leidschen- dam. De koopprijzen van de woningen die nog niet alle maal verkocht zijn, variëren van 168.500 tot 190.200 gul den, eventueel inclusief car port of garage. De wohingen krijgen een voor- en achter tuin met wisselend de woon kamer aan de voor- en ach terzijde en bieden de gele genheid in de toekomst op de tweede verdieping een ex tra slaapkamer of hobbyka mer te bouwen naar eigen ontwerp. De bouwtijd van het complex is veertien maanden maar de eerste woningen zul len maart volgend jaar wor den opgeleverd. Voor de nog beschikbare woningen geldt thans vrije vestiging. ALKEMADE Om on gewenste ontwikkelingen in de omgeving van Ze venhuizen, Oud Ade, Rijp- wetering en De Kaag te gen te gaan, heeft een Planologisch Bureau in opdracht van de gemeente Alkemade een „Nota Be leidsuitgangspunten Be stemmingsplan Landelijk Gebied West" opgesteld. Voor een verantwoorde planning in de vorm van een definitief bestem mingsplan in het gebied moesten prioriteiten ge steld worden aan land bouw, recreatie, natuur en landschap. Deze belangen bleken op diverse plaat sen nogal met elkaar in conflict te zijn. Alvorens het Planologisch Bu reau aan een grondig beleids plan toekwam, werd eerst de bestaande toestand geïnventa riseerd. Dat gaf een bijzonder interessant overzicht van de bodem- en waterhuishouding, het agrarisch en het recreatief gebruik ter plaatse en de na tuur- en landschapsbelangen. .Een uitvoerig verslag over het ontstaan van het landschap en een inventarisatie van voorko mende weidevogels en vegeta tie completeert het geheel. De unieke waarde van het land schap zit er, volgens de nota, voornamelijk in dat nergens achter de strandwallen in Noord- en Zuid-Holland een laagveenlandschap van een dergelijke grootte meer voor komt. Voorts vindt men in het het gebied, dat tussen de Ka- gerplassen, de Leidseweg en de Zomersloot ligt, de ver- blijfsrecreatie op beperkte schaal verder kan ontwikke len. Voor het gebied tussen de Leidseweg, de Zomersloot en de Provinciale weg en het ge bied tussen de Provinciale weg en de gemeentegrens richting Woubrugge geldt, dat de land bouw hoge prioriteit zou moe ten krijgen. schone poldersloten en polder- Broekzak kaden met hakbosies bij de boerderijen. Het gebied heeft nog een grote verscheidenheid aan water- en weidevogels als mede aan plantensoorten. het waterpeil te beheersen en de rust en openheid van het landschap te behouden. Indien echter agrarische waarden zouden prevaleren, dan zou een intensivering van de agra rische bedrijfsvoering denk baar zijn (varkensmesteriien, glastuinbouw en dergelijke). Indien het gebied meer voor recreatie bestemd zou worden, dan zou de bruikbare oever- lengte uitgebreid en wandel en fietspaden aangelegd kun nen worden. Het onderhavige rapport concludeert dat zich in Tijdens de behandeling van de onderhavige nota in de raads commissie ruimtelijke orde ning was het de heer J. Dui venvoorden (CDA) die de meeste op- en aanmerkingen maakte. Hij kent het gebied dan ook als geen ander, of zoals hij het zelf noemde „als zijn broekzak". Hij vond dat boeren, die weiland willen „scheuren" uit een oogpunt van grasland verbetering, dit zonder speciale vergunning zouden moeten kunnen doen. Voorts meende hij in het rap port een negatieve kwalificatie van intensieve veehouderij te bespeuren. Hij toonde zich een voorstander van uitbreiding van het kamperen „bij de boer". Kandidatenlijst CDA Woubrugge WOUBRUGGE/HOOGMADE De CDA-afdeling Woubrug ge komt- voor de gemeente raadsverkiezingen met de vol» gende kandidatenlijst: 1. T.H.J. van Wieringen (nu wethou der): 2. P. Noordam (nu raads lid); 3. P. Bouma; 4. J. Markx. (nu raadslid); 5. H. v.d. Nagel (nu raadslid); 6, H. Brunt,(nu raadslid). Ikebana Een demonstratie van de Japanse bloemschikkunst Ikebana wordt vanavond gegeven tijdens het Corsofes tival. De demonstratie begint om zes uur in de Lisses Hobaho-hallen. Zeker 45 personen van de Katsura Ryü Ikebana School uit Japan tonen deze kunst, die het meest gekenmerkt wordt door een asymetrische op bouw waarbij diepte en beweeglijkheid aan het arran gement worden gegeven. Holland Avond Ter gelegenheid van het Bloemencorso van de Bollen- streek organiseert de VVV-Noordwijk morgen een Holland A vond in de Grashoekhal. Toegangskaarten voor vijf gul'- den zijn het kantoor aan De Grent. De bijeenkomst begiii om half acht. Op het programma staan optredens van d Volksdansgroep „Katwijk", de Noordwijkse klederdrach- tengroep en de Zeedorper Muzikanten. De Big Band Bol lenstreek besluit de avond met veel dansmuziek. ■Du a Jazz in Nieuwkoop Jazzclub Nieuwkoop organiseert zoi jazzbal waaraan de Revival Jazzband zijn medewei king verleent. Deze in 1975 opgerichte jazzformatie^, heeft een geweldige reputatie opgebouwd. En dat it niet verwonderlijk want de tien leden van de Reviva Jazzband zijn afkomstig uit gerenommeerde gezel schappen als The Dutch Swing College Band en New ,t Orleans Syncopeters. Het bal vormt de afsluiting van het seizoen en begint om half drie in Jachthaven Plas zicht aan de Dorpsstraat 114 in Nieuwkoop. Opening De nieuwbouw en uitbreiding van de Leo Kannerschoo, aan de Endegeesterstraatweg wordt maandag feestelijk ge ite opend. Het betreft hier een viertal lokalen voor voortgezet iri onderwijs. De opening wordt om half vier verricht. Fototen toonstelling Vanaf morgen tot en met zondag 2 mei wordt in de ha P van het zwembad „De Fluit" in Leidschendam een ten rd toonstelling gehouden van de Fotokring Leidschen dam. De algemeen secretaris van de Fotobond, 'de heei J. W. Mans velt. zal de expositie morgen om twee uuine officieel openen. De openingstijden zijn zaterdag ei J zondag van elf uur tot half zes en op werkdagen vajipj zeven tot negen uur. 'ft Premiewoningen De bv Egbo bouwt in de Hazerswoudse wijk Zonnevele vijfentwintig premiewoningen. Vijftien hiervan vallen nut de categorie A èn zullen in de verkoop f 138.500.-- per stul j gaan bedragen. De premie-B woningen (tien) variëren ii prijs van f 170.000,— tot f 180.000,~-. jto Weekmarkt De weekmarkt zal hoogstwaarschijnlijk op het Am de bachtsplein in Hazerswoude-dorp blijven. De verhun. zing van het Raadhuisplein naar het Ambachtsplein i oc een succes gebleken, reden waarom de behoefte aano een permanente elektriciteitsvoorziening zich aan ti dient Het gaat de gemeente f 4600,- kosten. Aan de gMd meenteraad, die komende donderdag vergadert, is hefk om dit bedrag beschikbaar te stellen. Film en cabaret De Leefbaarheidsvereniging „Kritisch Noordwijk" houd' vanavond in het dorpshuis „De Kuip" aan de Zeestraat haar algemene ledenvergadering. Behalve de behandeling van een aantal huishoudelijke zaken, vermeldt de agenda de vertoning van een film over fietsen, een dia-klankbeeh over fietsknelpunten in Noordwijk en een optreden vai het Cabaret „Plus-Minus" over de Noordwijkse situatie. D< vergadering begint om kwart over acht. Postzegelruilbeurs De Noordwijkse vereniging van postzegelverzame v laars houdt morgen in dorpshuis „De Kuip" aan di fje Zeestraat haar laatste grote ruilbeurs van dit seizoen j De beurs gaat om tien uur open en duurt tot vijf uu/at morgenmiddag. De toegangsprijs is een gulden voo^ volwassenen en een kwartje voor kinderen tot 14 jaar Meer informatie over de ruildag en de overige activt j teiten van de vereniging zijn te krijgen bij het secrcta k riaat. Weteringkade 44, tel. 01719-15290. Muziek in dorpskerk De dorpskerkmiddag die zondag in de Zoeterwoudse heil vormde dorpskerk wordt gehouden (aanvang half drieJ staat geheel in het teken van de Stichting Muziekonderwip. Zoeterwoude-dorp. Er wordt gespeeld op piano, gitaait dwarsfluit en blokfluit. Door leerlingen van de cursus AJjt gemene Muzikale Vorming wordt, samen met ouderen, ee/jd musical opgevoerd. Dit seizoen zullen nog muzikale bijeemt komsten worden gehouden in de dorpskerk op 23 mei ek 20 juni. Personen óf groepen die hun mogelijkheden ofc (licht)klassieke of volksmuziek ten gehore willen brenge{ zijn welkom en kunnen kontakt opnemen met AriL Knetsch, telefoon 1082. LEIDSCHENDAM - De inspecteur voor de hygië ne van het milieu van de afdeling Volksgezondheid Zuid-Holland vindt dat het dierencrematorium in Stompwijk geen kadavers meer mag verbranden af komstig van onderzoeks centra. Hij heeft het ge meentebestuur van Leid schendam geadviseerd de Hinderwetvergunning voor het bedrijf in die ^n aan te passen. DJt sQort verbrandingen mogen ijiiet meer voorkomen bui ten het kader van de Ker nenergiewet om, ook al is het formeel niet nodig en vindt er geen relevante stralingsbelasting plaats uit het oogpunt van de volksgezondheid. In het crematorium is vorig jaar november 500 kg kada vers verbrand die afkomstig waren van de Vrije Universi teit. In december vond nog eens een verbranding plaats van 770 kg proefdieren van de Erasmus-universiteit te Rot terdam. Naar aanleiding van perspublicaties werd een on derzoek ingesteld. De mate van radio-activiteit van de ka davers en de as, die na het cre meren Is afgevoerd, was laag dat geen vergunning verband met de Kernener wet nodig was en dat zt[)|< geen reden tot ongerust! bestaat. De directeur vgn crematorium, de heer Van Made, werd echter meeged V< dat geen nieuwe verbrani S gen mogen worden uitgevi gj zonder dat het gemeent stuur van Leidschendam, inspectie van de volksgezi fj heid en de arbeidsinspi W daarvan in kennis te stel ti Zoals eerder gemeld MBe PvdA-fractievoorzitter rc IJmkers schriftelijke vrajL over de verbrandingen' burgemeester en wethoii 'ie gesteld. Het antwoord hiffir is nog niet verstrekt.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4