Minister Van Dam neemt jongerenflats in gebruik Uw taant cadeau! O !S Medisch Tuchtcollege spreekt geschorste hartchirurg vrij PVDA WIL LOKALE RADIO EN TELEVISIE •Ja afr £eïdóe Souwmt tl, Minister Van Dijk en prof. Tinbergen over ontwikkelingsvraagstuk Terlouw naar Leiden .EIDEN LEIDSE COURANT VRIIDAG 23 APRIL 1982 PAGINA 3 Het dure treinkaartje Max is een automobi list pur sang. Zijn gif groene eend is het klokje al eens rond ge weest, maar pruttelt licht gedeukt en wat roestig nog steeds naar volle tevredenheid de kilometers onder de wielen weg. Maar Max verkoos op die bewus te dinsdag om eens de te nemen. Hij Iad ingeschreven voor symposium in 'trecht en had zelfs m kaart ontvangen raarmee hij tegen ge- 1uceerd tarief van fe trein gebruik kon laken. tax liet zijn eend dus bij jjn woning in Leiderdorp :hter en fietste dinsdag- orgen haastig naar het éidse station. Vervolgens ?n plaatsbewijs gekocht w het loket. Op vertoon fan het reductiebe wijs /erd hem een aangepast iljet aangereikt tegen be ding van 9,20een uit gave die zijn werkgever kJoor middel van de maan- ree delijkse declaratie weer zou vergoeden. Max had een comfortabele heenreis en een plezierige en waar devolle vergaderdag. De moeilijkheden ontstonden halverwege de terugreis. Een norse conducteur kwam de coupé binnen en vroeg de plaatsbewijzen. Waar is uw abdnne- 77ent", bromde de geüni formeerde figuur toen. Max hem zijn retourbiljet perforatie aanbood. ,Dat heb ik niet. Dit kaar- je heb ik gekocht in het jeidse station. Toen heb het reductiebewijs laten n. Deze kaart". Én Max ijloonde de kortingskaart. tior i U bent in overtreding. U lebt geen geldig plaatsbe- het commentaar. psp vt eunn de volle treincoupê to- inn< erde de man uit een van j°rc e uniformzakken een ns I onnenboek te voorschijn, ver aad pleegde de tabellen en erz< oteerde een bedrag Van fico 10,00. Het plaatsbewijs van 9,50 verdween in in 1 rijn achterzak. Max over- xsti woog de mogelijkheid van en harde confrontatie, \aar zag daar vanaf van- 'ege de tientallen omstan- ers, die hem wat meewa- aankeken. Zo'n grote jngen en dan toch nog tout, straalden de ogen. 3' JM fi „3_i ij, tcM 'us Max pakte de porte monnee en overhandigde e onaantastbaar ogende mducteur het gewenste drag. „Maar mag ik dan '1 m 'n oude kaartje te lg. Dat heb ik nodig voor mijn declaratie". „Komt iets van in. Het is ongel- g". En de conducteur raaide zich om. „Mag ik an uw naam misschien ebben „Ook daar eeft u niets meè te ma in. Als u het zo nodig ~'u dan kunt u mijn inummer krijgen laar begreep Max terecht iets meer van. Zouden er de Spoorwegen dan een mensen maar tang immers bestaan?... laar een ambtenaar uit de <ndheidszorg laat zich iet ringeloren. Dus stapte e Leiderdorper, aangeko- op het Leidse station aar de chef van de loket in. Hij legde de proble men uit en vond een willig ir. De chef zou het wel 'en regelen. Nam de door e conducteur uitgeschre- en bon mee en kwam een ental minuten later glim mend terug. Hij o ver- and igde Max 6,80 en nieuw betalingsbewijs: bon van 3,20. „Dan is et nu goed", stelde de hef vast. Het duizelde fax. Hij had nu immers eide betalingsbewijzen r en zat met een onnetje van een paar gul- en. De chef van de loket in begreep het allemaal maar hij weigerde et door de conducteur litgeschreven betalingsbe- te geven, want dat 'as ongeldig en moest dus irnietigd worden. Ook ?t oorspronkelijke kaar- was ongeldig en derhal- onbereikbaar. Wel was chef na hardnekkig andringen bereid om op achterzijde van de bon an3,20 te schrijven, dat] r ook nog een ander be- rag wasbetaald. En zo ebeurde. let als gevolg, dat Max raks niet meer dan 3,20 1 kunnen declareren, jn werkgever zal het re- as over de fouten van de S nauwelijks kunnen ge wen. Zo verschrikkelijk g is dat natuurlijk ook 'eer niet. Want Max heeft betaald voor de ttenschap, dat bij de NS Zeen mensen, maar tang- \mers werken. LEIDEN —r Minister C.P. van Dijk en prof. dr. J. Tinbergen zullen op 28 april en 3 mei spreken over net ontwikke lingsvraagstuk. Dit op uitnodi ging van de Leidse afdeling van de landelijke Studenten vereniging voor Internationale Betrekkingen. De eerste lezing op 28 april om acht uur in het juridisch stu- diecentruym Hugo de Groot aan de Hugo de Grootstraat 27 wordt gehouden door minister Van Diik: Hij spreekt over het ontwikkelingsamenwerkings- beleid en besteed onder meer aandacht aan de bilaterale en multilaterale hulpverlening, de medefinanciering van pro jecten en particuliere organisa ties en vrijwilligersprojecten, het tweesporenbeleid en de concentratielanden. Prof. Tinbergen spreekt maan dag 3 mei om drie uur in het Academiegebouw aan het Ra penburg. Hij richt zijn aan dacht op een alomvattend plan voor de aanpak van armoede en de onderontwikkeling in de wereld, gelanceerd in de jaren '70 door de VN. De Noorderwiek breidt uit LEIDEN Het aantal opleidingen aan De Noorder wiek wordt uitgebreid. Dit is een gevolg van de aan wijzing door het ministerie als r.k. middelbaar Be roepsonderwijs instituut voor Leiden en wijde omge ving. De nieuwe opleidingen zullen beginnen in 1984. Voor het komend schooljaar begint De Noorderwiek al een beroepsopleiding Kinderverzorging/Jeugdverzor- ging van drie jaar naast de bestaande opleiding van twee jaar. In de 3-jarige opleiding is een stage ingebouwd van 40 weken, verdeeld over de laatste twee jaren. Tot de invoering van deze langere opleiding is besloten, omdat bij sollicitaties bleek, dat leerlingen met praktijkervaring een streepje voor hadden. Bo vendien kan na deze opleiding verder worden gestudeerd in het Hoger Beroepsonderwijs, jeugd en Welzijnswerk. De aanmelding voor de nieuwe opleiding is al gestart. Momenteel kunnen al een of twee klassen worden gevormd. LEIDEN Minister M. van Dam heeft gisteren aan de Ghandistraat drie flats voor jongeren offi cieel in gebruik genomen. De 112 wooneenheden in Koppelstein vormen een project van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren en de Stichting Studentenhuisvesting. Voor de flats is een nog naam loos pleintje gesitueerd. Minis ter Van Dam viel de eer te beurt het naambord te onthul len^ Na een ruk aan het lint kwam het naambord 'Van Dam-eenheidplein' tevoor schijn. Even later, tijdens de gebruikelijke borrel, was ech ter sprake van een kleine de sillusie: de minister kreeg te horen, dat het 'Van Dameen- heidplein' niet meer dan tijde lijk is. Wil men in Leiden in aanmerking komen voor een straatnaam dan dient men ten minste overleden te zijn. Het naambord mocht de minister mee naar Den Haag nemen en te zijner tijd zal het pleintje een 'echte' naam krijgen. Van Dam is altijd nauw be trokken geweest bij de projec ten van vooral de Stichting Huisvesting Werkende Jonge ren. In de tijd, dat Van Dam nog staatssecretaris was, werd hij overstelpt met aanvragen voor projecten van de stich ting. Dikwijls ging een Leidse delegatie bij toenmalige staats secretaris op „werkbezoek". Voor Nederlandse begrippen blijkt de SHWJ een rrieester in 'het van de grond krijgen van projecten. Wat betreft het aan tal gerealiseerde jongerenwo- ningen loopt de Leidse Stich ting voorop. Van Dam was gis teren van harte bereid dit tot noch toe grootste project van de stichting in gebruik te ne men. Bij deze gelegenheid overhandigde het PvdA-raads- lid Wim van der Pluijm de mi nister zijn plannen voor zijn. zogenaamde Pluvier wonin gen. Dit zijn door Van der Pluijm ontworpen wooneenhe den voor éénpersoonhuishou- dens, die per vier worden gebouwd. Door een simpele in greep zijn de woningen bij el kaar te trekken waardoor ze geschikt zijn voor twee twee persoonshuishoudens. De minister- toonde zich niet al te optimistisch over de wo- ,ningbouwmarkt de komende jaren. Hij stelde dat het uitge sloten was dat de rijksoverheid nog meer-subsidieerde dan nu al gedaan wordt. „Wanneer men wil dat de woningbouw- produktie op peil wordt ge houden dat moeten de burgers l daarvoor meer geld "beschik baar stellen", aldus van Dam. Hij pleitte ervoor de bouwkos ten omlaag te dringen door een soberder manier van bou wen. De 112 wooneenheden zijn verdeeld over drie flatgebou wen. 32 eenheden zijn bestemd voor eenpersoonshuishoudens (twee kamers met een huur prijs van 245 gulden), eenzelf de aantal bestaat uit maisonet tes (375 gulden huur), terwijl het project verder 48 iets een voudigere 2-kamerapparte- menten bevat (huur 300 gul den). De stichtingskosten be droegen ongeveer 9000 gulden. De bouw heeft ongeveer der tien maanden in beslag geno men. Bouw kleine woningen stevig in de knel LEIDEN De bouw van wo ningen voor één- en tweeper soonshuishoudens dreigt vast te" lopen. Het ministerie van volkshuisvesting blijkt de ge meente aanzienlijk minder subsidie te hebben gegeven dan waarop werd gerekend. „Er rest maar één conlusie en dat is dat we goed in de pro blemen' zitten", aldus wethou der D. Tesselaar van volks huisvesting. Uit een brief van het ministe rie blijkt, dat de gemeente dit jaar 109 woningwetwoningen voor één- en tweepersoons huishoudens mag bouwen. Het gaat hierbij om die woningen die niet zijri toegewezen aan de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren en de Stich ting Studenten Huisvesting. De woningen die de stichtin gen mogen bouwen zijn pre- miewoningen. De gemeente ging er tot dusver vanuit dat die 109 woningwetwoningen alleen de feitelijke nieuwbouw betreffen ep dat er niet het verbouwen van al bestaandè panden in begrepen is. Het mi nisterie rekent de verbouw echter wél onder de 109. De gemeente was van plan dit jaar zo'n 250 woningen voor één- en tweepersoonshuishou dens te (ver)bouwen en ging ervan uit dat daar ook toe stemming voor was. Dat zullen er dus aanzienlijk minder wor den. „Het verhaal komt ge woon neer op een nog veel verder gaande bezuiniging", aldus wethouder Tesselaar. Inmiddels wordt al gewerkt aan 66 eenheden aan de Opaalstraat. De bouw daarvan gaat gewoon door. Ook wordt binnenkort begonnen met de bouw van 75 eenheden in Hui ze St. Maarten. Met deze 143 woningen is de gemeente dus al ruimschoots over het aantal van het ministerie heen. Wat dit jaar teveel gebouwd wordt, zal dan ook afgaan van het aantal dat in 1983 gebouwd mag worden. Dit geldt onder meer voor 56 eenheden aan de Diamantlaan, 12 aan de Ir Driessenstraat en 20 aan de Middelweg. De wethouder heeft het bezoek van de minis- ■ter van volkshuisvesting, M. van Dam, aan Leiden van gis teren nog aangegrepen om een versoepeling te bepleiten, maar dat had geen resultaat. „Van Dam was heel duide lijk", aldus de wethouder. „Er komt er geen één meer bij". Minister M. van Dam bij het naambordje. Tijdens de onthulling dreigde een kind een plaat op zijn hoofd te krij gen. hetgeen een ambtenaar nog niet wist te voorkomen. EEN PINDA VAN DUYVIS IS AIJUD 0K£<S> LEIDEN De hartchi rurg dr. Th Dirksen, die een jaar geleden door het AZL werd geschorst, is vrijgesproken door het medisch tuchtcollege. De voormalige chef de clini- que zou fatale fouten heb ben gemaakt bij een ope ratie. Deze beschuldiging werd door het tuchtcolle ge ongegrond verklaard. De uitspraak heeft niet tot ge volg, dat de schorsing van Dirksen wordt ingetrokken. Een woordvoerder van het AZL verklaarde, dat er twee zaken naast elkaar lopen. Enerzijds de zaak voor het me disch tuchtcollege naar aanlei ding van een verre van vlek keloos verlopen operatie in juni 1980 en anderzijds de ont slagaanvraag van de chirurg. 'De ontslagaanvraag is-voorge legd aan een zogenaamde com missie van drie (van het mi nisterie van binnenlandse za ken). De universiteit, de werk gever van Dirksen, ziet na de uitspraak van het tuchtcollege geen aanleiding de ontslagpro cedure in te trekken. „De ont slagaanvraag blijft overeind staan. Meer kan er niet over gezegd woerden, zowel in het belang van de privacy van Dirksen als in het belang van de organisatie van het AZL," aldus de woordvoerder van he Academisch Ziekenhuis. Dirksen verklaarde destijds, dat er al geruime tijd sprake 'was van frictie tussen hem en de hoogleraar prof, dr. G. Brom. Volgens Dirksen zag men in de gewraakte operatie een goede aanleiding van hem af te komen. In elk geval be gint de chirurg een proces te gen het AZL. Hij heeft niet al leen schade geleden, doordat hij al die tijd niet heeft kun nen werken, maar ook zou de goede naam van Dirksen scha de hebben geleden. Het ambte narengerecht zal zich over deze zaak buigen. EIDEN De PvdA vindt, dat het college van B en W een onderzoek moet in stellen naar de mogelijk heden om een lokale en/of regionale omroep tot stand te brengen. Vol gens de socialisten is er voor een dergelijke om roep grote belangstelling. In een brief aan het college van B en W stelt de PvdA, dat uit een enquête is gebleken, dat 92 procent van de onder vraagden belangstelling heeft voor lokale televisie en radio. De partij leidt de steun voor een dergelijke voorziening ook af uit de steun aan radio- en televisiepiraten en stelt, dat een gemeentelijk initiatief ge boden is. Dit gezien het stre ven van het ministerie van CRM om de gemeenten en re gio's meer zeggenschap in lo kale radio en televisie te ge ven. De gemeente zou de mo gelijkheden moeten creëren om een lokale of regionale om roep van de grond te krijgen. Volgens de socialisten zou een professionele omroep tot stand moeten worden gebracht, die ruimte biedt aan buurt,- wijk en actiegroepenen ook min derheden een kans moet ge ven. Twee maal per week zou er een televisie-uitzending moeten plaatsvinden van an derhalf a twee uur met nieuws, amusement, informa tie en uitzendingen door buurt- en actiegroepen. De omroep zou zich moeten rich ten op Leiden en omstreken. Eén en ander zou gefinancierd moeten worden uit contribu ties van leden, gemeentelijke bijdragen en bijdragen van de NOS, een toeslag op het kabe labonnement en in de toe komst mogelijk inkomsten uit reclame. Wanneer het college wat ziet in de voorstellen van de PvdA, zou alvast maar met proefuitzendingen begonnen moeten worden. LEIDEN Vice premier Jan Terlouw komt morgen naar Leiden. Hij wordt vergezeld door enkele leden van de Tweede Kamer, Statenleden en gemeenteraadsleden uit de regio, allen van D'66. Dit in het kader van de campagne van de democraten voor de komende gemeenteraadsver kiezingen. Het gezelschap zal omstreeks half vier arriveren bij molen De Valk op de Lammermarkt Na een korte wandeling door de binnenstad wordt om kwart voor vier een politiek-infor- matief programma gehouden met speeches, interviews en muziek in de Pieterskerk. Pop De groepen Perspex, Ypsilon en No Budget Band tre den vanavond op in het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) aan de Breestraat. De toegangsprijs bedraagt vier gulden voor niet-leden. Het concert begint om ne gen uur. Morgenavond speelt in het LVC de formatie The Black Sheep. De toegangsprijs bedraagt vijf gul den vijftig voor niet-leden. Het concert begint om ne gen uur. De Meerpaal In de openbare lagere school De Meerpaal aan het Broek- plein wordt morgen een rommelmarkt gehouden. Ook dréait een rad van avontuur. De markt is geopend van tien tot drie uur. Jongeren viering In de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat wordt morgen om zeven uur 's avonds een jongerenviering ge houden. Het motto is: „Geloven in jezelf". Teksten en muziek van de mis worden verzorgd door jongeren koor „De Overbrugging" en een combo onder leiding van Chris Driessen. Celebrant is pastoor B. Demmers. Rozekruisers Het Bozekruisers Genootschap houdt dinsdag 27 april een lezing over „De vernieuwing van het hart". Plaats van handeling is hotel Nieuw Minerva aan de Vrouwesteeg. De lezing begint om acht.uur. Staar „Staar, wat is dat eigenlijk". Dit is de titel van een voorlichtingsavond die de afdeling Oogheelkunde van het Academisch Ziekenhuis Leiden geeft op dinsdag 27 april. De bijeenkomst, die begint om acht uur in de col loquiumkamer van de Oogheelkunde kliniek, is be doeld voor patiënten en belangstellenden. Staar is het troebel en daardoor ondoorzichtig worden van de oog lens. De mogelijkheid van een staaroperatie wordt be sproken met een grote kans op een goede gezichts scherpte na de operatie. Smikkel en Knappekop Toneelgroep PIT speelt zondag 25 april in het LAK-theater aan het Levendaal het stuk „Smikkel en Knappekop". Twee medewerkers van de toneelgroep De Appel. Aad Greidanus en Pako Keul, brengen dit stuk voor kinderen waarbij verschillende theatervormen aan bod komen zoals toneel, 'zang, dans, clownsnummers, acrobatiek en gooche len. Als rode draad door het geheel lopen de belevenissen van Smikkel en Knappekop. Het stuk werd geschreven door Aad Greidanus en is bestemd voor kinderen vanaf vijf jaar. De toneelvoorstelling begint om drie uur. Sportdag voor gehandicapten LEIDEN De directie Sport en Recreatie van de gemeente Leiden houdt op 15 mei een „integratie sportdag voor gehandi capten en niet gehandicapten". Doel van de dag is de deelne mers kennis te lóten maken met de recreatieve beoefening van de gehandicaptensport. Tevens wordt informatie gegeven over sportbeoefening voor gehandicapten in de regio. De sportdag wordt gehouden in de Vijf Meihal, het Vijf Meibad, in de bowling van Hans Menken en in de sauna Vijf Mei. Het programma meldt tandemtochten voor blinden tussen negen en elf uur; een spelenkermis van tien tot vier uur; bowlen van tien tot een uur en een demonstratie Goalbal om twee uur. Voorts kunnen de deelnemers de sauna bezoeken en van vier uur tot half zes kan er gezwommen worden in het Vijf Meibad. De toe gang en deelname is gratis. Wij een nieuwe abonnee, voor u dit glazen bakje met j een afbeelding van uw krant. Naam van de Leidse Courant E» «a .als nieuwe abonnee Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt Z. per maand (met automatische afschrijving) L per kwartaal j Stuur een glazen bakje naar: Naam J Postcode/Plaats- Telefoon- I Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken I naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, ^2300VB Leiden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3