Afwijzing ziektegeldplan door Kamer vrijwel zeker Britse bestorming van Zuid-Georgië ophanden „^estduitse socialisten oorlopig akkoord met ilaatsing kernraketten iniy agenten met mes bedreigd 21.50, fieuwe praatshow loos Postema Pleidooi Beatrix voor vrije wereldhandel VVD en D'66: niet Rotterdam hoofdstad van nieuw Z-Holland $1/ M DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND M Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57.35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0.75. Vrijdag 23 april 1982,72e jaargang no. 22251 Ned. I Om 23.30 uur speelfilm Messer im Kopf; om 21.55 uur EVV-congres en om 22.35 uur Mevrouw Fortuin. Ned. II om 20.27 uur De fa briek (slot) en om 22.05 uur De ruignekken (slot). Om 23.20 uur samenvatting WCT-tennis. Droog en zonnig, later op de dag wat meer bewolking. Ma tige noordelijke wind. Mini mumtemperatuur ongeveer 4, middagtemperatuur circa 12 graden. Zon op: 06.25, onder: 20.52; hoog water Schev.: 03.12 en 15.29, laag w.: 11.28 en 23.40. •ezjnev verschijnt eer in het openbaar iSKOU De Russische presi- nt Brezjnev is gisteren voor het it in 27 dagen weer in het o- ibaar verschenen. Brezjnev 5hde gisteren de viering bij van 112de geboortedag van Lenln. afwezigheid van de Russische pident had een lawine van ge iten veroorzaakt over de ziekte raan hij lijdt. Hier en daar werd peculeerd dat Brezjnev op ster- zou liggen. Gisteren wandelde iresident echter weer naar zijn laats in het Congrespaleis van Kremlin. Wel zag hij bleek en eg een gehoorapparaat In het iteroor. Bouwvak: minieme kans op een baan DEN HAAG De kans om in de bouw aan een baan te komen is drie keer zo gering als in andere sectoren van het bedrijfsleven. Van iedere 120 werkloze bouwvakkers in Ne derland heeft er slechts één kans op werk. Dit heeft het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf (AVBB) gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag bekendgemaakt. Op het ogenblik zijn er in de bouw sector bijna 100.000 werklozen, daar tegenover staan slechts 800 vacatu res. AVBB-voorzitter Tiemstra pleit te daarom voor een krachtige aan pak van het onderhoud van wegen en gebouwen, waardoor nieuwe „werkgelegenheid kan onstaan. Doden door mist UTRECHT De zeer dichte mist van vanochtend heeft in Gelderland en Friesland in to taal drie mensenlevens geëist. Tussen Léeuwarden en Stavo ren kwamen twee mannen om het leven toen hun auto op een met knipperlichten beveiligde overweg tegen een trein bot ste. Op de provinciale weg Ede-Barneveld viel een dode en werden twee mensen ge wond bij een botsing waarbij zes auto's waren betrokken. De ravage was enorm. In IJs- selmuiden is vanochtend een goederentrein ontspoord nadat deze op een overweg in bot- sting was gekomen met een vrachtwagen. Bromfietser gewond LEIDEN Een 17-jarige bromfietser uit Katwijk is gis teren na een aanrijding op de Herensingel met een gebroken been naar het AZL overge bracht. De jongen reed op de Heren singel en moest ter hoogte van de Kooilaan uitwijken vanwe ge werkzaamheden in het wegdek. Vermoedelijk kwam hij daarbij op de verkeerde weghelft terecht. De bromfiet ser kwam in botsing met een auto uit tegenovergestelde richting. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het is vrijwel zeker dat het plan van minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) socia le premies te gaan hef fen over ziektegelduit- keringen het de komen de week in de Tweede Kamer niet zal halen. Behalve de WD heeft nu ook regerigspartij D'66 laten weten niets meer in het plan te zien. Binnen het CDA drin gen de sociaal-economi sche specialisten er op aan dat ook het CDA het plan afwijst. De frac tie zou daar dinsdag een standpunt over moeten bepalen. Voornaamste bezwaar bin nen het CDA is het feit dat het plan niet tot een lasten verlichting voor het bedrijfs leven leidt. Dit komt omdat in diverse cao's bepaald is dat de werknemers toch 100 procent ziektegeld zullen be houden, terwijl dit door het kabinetsplan op ongeveer 90 procent zou uitkomen. Voor al grote bedrijven die de ex tra kosten van het garande ren van 100 procent ziekte- geld niet kunnen betalen uit overschotten in de ziekte- geldkassen, moeten het ziek tegeld zelf gaan betalen. Ook D'66 wijst om die reden het plan van Den Uyl af. Met deze afwijzing, gevoegd bij het feit dat ook de Twee de-Kamerfractie van de PvdA twijfels heeft over het verdedigen van een maatre gel die zowel bij werkgevers als vakbonden slecht geval len is, is er geen meerder heid in de Kamer voor het voorstel. Over mogelijke al ternatieven voor het plan bestaan in de Kamer nog weinig ideeën. Bij D'66 er kent men dit ruiterlijk, bin- nen het CDA wordt gedacht aan een verdere verhoging van de premie Ziektewet voor werknemers ten gunste van de werkgevers. Dit zou echter neerkomen op een verdere aantasting van de koopkracht van de werkne mers. Om deze reden is de PvdA tegen dit plan. \n!\ n onze correspondent Ami van Vree) NCHEN Met een onver- ht grote meerderheid van r 65 tot 70 procent van de nmen hebben de afgevaar- len op het partijcongres de Westduitse socialisten München gisteravond uit- van de stationering van erikaanse kernraketten in ipa verworpen. Na uren- ge debatten werd de om- den bestuursresolutie over veiligheidsbeleid, waarbij dubbelbesluit van de wl i NAVO (onderhandelen in af wachting van plaatsing) lei draad blijft, aangenomen. De meerderheid was daarom zo verrassend groot, omdat maan den vantevoren de sterke in druk bestond dat onder in vloed van de vredesbeweging het aantal tegenstanders van het NAVO-besluit tot plaatsing van nieuwe atoomraketten in de partij drastisch was toege nomen. Nu bleek echter dat de bondskanselier op een meer dan voldoende ondersteuning vanuit zijn partij kan rekenen. Daar heeft zeker toe bijgedra- DEN Een 28-jarige Leidse heeft vanmorgen een agent een slagersmes bedreigd. Na ontwapening is de vrouw aan- uden. Bcheidene malen kreeg de politie vanmorgen klachten over Sdsoverlast aan de Van Huisweg. Omstreeks half vijf zette bewoonster van een woning in deze straat de volume-knop haar geluidsinstallatie op aandringen van de politie een toontjes lager. Even later was het oude geluidsniveau ech- »r bereikt. De politie drong daarop de woning binnen. De trachtte dit met bedreiging van een mes te voorkomen, wapen werd haar afhandig gemaakt. De geluidsapparatuur beslag genomen. ADVERTENTIE Iedere maandag OPEN BUFFET d.w.z. onbeperkt eten van ons lopend buffet Nu leder weekend LIVE MUSIC mogen we zeggen tot vanavond? PVERSUM - Koos Pos- gaat voor de NOS nieuwe praatshow i. Daardoor komt oktober een einde j zijn presentatie van| i Haag vandaag". nieuwe programma, dat J zes weken op woens- »nd zal worden uitge- len, wordt ongeveer ne ig minuten lang. In iedere «ding komt iemand cen traal te staan, die een markan te rol vervult in het maat schappelijke en culturele le ven. Postema blijft ook voor de NOS-radio werken, met name in de programma's „Langs de lijn" en „Radio Tour de Fran ce". In de vacature, die door Postema's vertrek bij „Den Haag vandaag" ontstaat, zal in de komende maanden worden voorzien. gen, dat dankzij de intensieve bemoeienis van bondskanse lier Schmidt in Genève einde lijk de beide supermachten te genover elkaar zitten om over kernwapenvermindering in Europa te onderhandelen. In de aangenomen resolutie wordt voorgesteld om min stens tot herfst 1983 het resul-. taat van deze onderhandelin gen af te wachten, alvorens de SPD zich opnieuw over de kwestie zal beraden. Volgens Schmidt die als laatste rede naar optrad zou bevriezing van de plaatsing van kernwa pens de NAVO op zijn grond vesten doen wankelen, en het gevaar van een oorlog alleen maar dichterbij brengen. „Het verstand moet overheersen", besloot de bondskanselier. Willy Brandt Is zichtbaar opgetogen, nadat hij gisteren met ruime meerderheid werd herkozen tot voorzitter van de SPD. Een opvallend feit deed zich gisteren voor op het partij congres, toen twee regeringskrltici en aanhangers van de vredesbeweging, Erhard Eppler en Oskar Lafontalne, al tijdens de eerste ronde In het partijbestuur werden gekozen met een absolute meerderheid van stemmen. Hun verkiezing geeft aan dat de linkse stroming binnen de SPD zeer sterk Is. Brood wordt 6 ct duurder AMSTERDAM De broodprijs gaat op zeer korte termijn weer om hoog. Een dezer dagen valt de beslissing te verwach ten van het ministerie van economische zaken over een verhoging van waar schijnlijk zes cent, aldus mr. F. Martin, voorzitter van de raad van bestuur van Meneba, bij de presen tatie van het jaarverslag. (Zie daarover ook pag.15) Op korte termijn gezien is deze verhoging volgens Meneba voldoende. Later in het jaar zal er weer bij gestuurd moeten worden, zo is de verwachting. Ove rigens vindt men bij Me neba de prijs van ons brood niet hoog. Het mi nisterie heeft berekend, dat het Nederlandse brood eigenlijk 19 cent te weinig kost De „Liberty Bell", de klok die werd geluid toen tweehon derd Jaar geleden In Philadelphia de Amerikaanse onaf hankelijkheid werd afgekondigd, werd gisteren aange raakt door koningin Beatrix en prins Claus. De klok aan raken, zo zegt men, brengt geluk. (Van onze correspondent Dick Toet) PHILADELPHIA Koningin Beatrix, „the amazing queen, die met beide benen stevig op de grond staat", zoals de Washington Post gisteren schreef, heeft giste ren op de vierde dag van net staatsbezoek aan de VS, het Onafhankelijkheidsgebouw in Philadelphia be zocht, waar de Amerikaanse onafhankelijkheidsverkla ring op 8 juli 1776, voor het eerst in het openbaar werd gelezen. Later op de dag hield ze een toespraak in de vooraanstaande Princeton-universiteit, terwijl zij eerder op de dag een rede hield in Philadelphia voor de World Affairs Council, een organi satie van Amerikaanse zakenlieden. Ze hield de Council voor, dat Amerika en Europa bij elkaar horen en wees daarbij op het gevaar van toenemend protectionisme in de wereldhandel. In haar met veel applaus gehonoreerde toespraak waarschuwde Beatrix voor de gevaren van de voortschrijdende technologie, bureaucratie en opbouw van afschrikwekkende wapens. In het Onafhankelijkheidsgebouw kreeg de vorstin een zilveren kopie van het inkstel dat bij de ondertekening van de onafhan kelijkheidsverklaring werd gebruikt. Prins Claus kreeg een zil veren gedenkpenning, ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van Amerika's vijfde stad. De rede van de koningin, afgelopen woensdag voor het Ameri kaanse congres, heeft in de Amerkaanse pers en op de televisie niet zoveel publiciteit gehaald als haar toespraak in de Nationale Persclub. Alleen de Washington Post besteedde er veel aandacht aan, maar de New York Times citeerde slechts de uitspraken over nuclaeaire beapening en de NAVO. Premier Van Agt, die de komende dagen ter gelegenheid van de 200-jarige betrekkingen tussen de VS en Nederland enkele le zingen houdt in de VS. heeft gisteravond kritiek uitgeoefend op het Amerikaanse beleid ten opzichte van El Salvador. In een vraaggesprek na een toespraak aan de universiteit van Pennsyl vania, zei hij dat Washington zich positiever zou moeten opstel len tegenover „bepaalde revolutionaire elementen". Pag. 11„Nederland meer dan land Tan water en dijken" en een intervieuw met prins Claus. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De frac ties van WD en D'66 in de Tweede Kamer willen niet dat Rotterdam de hoofdstad wordt van de nieuwe provincie Zuid- Holland, dat zal worden gevormd door het gebied dat nu nog Rijnmond heet, aangevuld met en kele omliggende gemeen ten. Dit schrijven zij in een reactie op het wets ontwerp tot splitsing van de huidige provincie Zuid- Holland in Midden-Hol land (met Den Haag als hoofdstad) en Zuid-Hol land (met Rotterdam als hoofdstad). Volgens de VVD moet Dord recht de hoofdstad van het nieuwe Zuid-Holland wor den, maar D'66 voelt het meest voor Schiedam. „Dat zou een goed alternatief zijn, niet alleen vanwege ziin cen trale ligging, maar ook van wege het feit dat in Schie dam voldoende kantoorruim te aanwezig is", zo meent D'66. De fractie vindt dat de keus voor een andere ge meente dan Rotterdam ook uit psychologische overwe gingen te verdedigen is, om dat Rotterdam al zoveel in huis heeft. De meerderheid van de Tweede Kamer is van me ning dat de splitsing van Zuid-Holland zo snel moge lijk moet plaats hebben en dan niet, zoals het kabinet wil, pas na een overgangsfa se van drie jaar. Volgens^het wetsontwerp zullen in 'die overgangsfase de oude bestu ren van Zuid-Holland en Rijnmond gehandhaafd moe ten blijven naast de voorlopi ge besturen van de twee nieuwe provincies. De frac ties van PvdA, CDA, D'66 en WD vinden dit een mon sterlijke bestuursregeling. PvdA, CDA en VVD hebben grote bezwaren naar voren gebracht tegen het voorstel om Hillegom bij Noord-Hol land in te delen. Zij menen dat daardoor de samenhang tussen de gemeenten in de bollenstreek verloren gaat. D'66 heeft geen moeite met het afstoten van Hillegom naar Noord-Holland. De PvdA verzet zich tegen het plan om het „eiland" Goe- ree-Overflakkee in te delen bij Zeeland. De andere par tijen hebben daartegen ech ter geen grote bezwaren. De VVD heeft als enige partij provincie Utrecht over te he velen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Margaret That cher heeft er gistermiddag in het Lagerhuis op gezin speeld, dat het schaars be volkte eiland Zuid-Geor gië een ander statuut heeft dan de dichterbij Argentinië gelegen Falk land Eilanden, waar Ar gentinië zijn eerste claim op heeft gelegd. Waarne mers in Londen krijgen steeds meer de indruk dat de Britten van plan zijn eerst Zuid-Georgië en pas later de Falkland Eilan den te heroveren. In Londen wordt wat dat be treft niet direct een datum ge noemd. Volgens berichten uit Washington en Buenos Aires zou de Britse bestorming van Zuid-Georgië echter ten vroegste volgende maandag kunnen plaatsvinden. Een deel van de armada, die op weg is naar de Falkland Eilan den, zou hiervoor moeten af zwenken in de richting van Zuid-Georgië Georgia, dat door de Argentijnen San Pe dro genoemd wordt. Het is onwaarschijnlijk dat Ar gentinië het daar tot een zees lag zal laten komen. Het ei land ligt ongeveer 1900 kilo meter ten oosten van dit land, te ver voor straaljagers van de Argentijnse luchtmacht om de marine van Buenos Aires te kunnen helpen tijdens een treffen met de Britse Armada. Op Zuid-Georgië is de huidige Falkland-crisis begonnen. 'In maart gingen daar zonder tijnse kooplui aan land om een in onbruik geraakt walvissta tion af te breken. Ze hesen er de Argentijnse vlag en weiger den zich te onderwerpen aan de Britse immigratievoor schriften. Ondertussen is de Britse mi nister van buitenlandse zaken Francis Pym in Washington aangekomen. Hij zou Haig een afkoelingsperiode hebben voorgesteld, waarbij de Falk land Eilanden tijdelijk onder Britse vlag worden geplaatst Pagina 11: vervolg

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1