Nederland is meer dan and van wateren di Buitenland JALTIERI BEZOEKT FALKLAND EILANDEN PLO respecteert bestand in zuiden van Libanon Sterrekundigen voorspellen explosie ster Prins Claus beoordeelt staatsbezoek zeer positief' rgenti jnse feestroes maakt plaats voor bezorgdheid Parijs en Syrië breken banden LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 APRIL 1982 PAGINA 11 [EDEWERKERS VAN MtLOS VEROORDEELD RIJS - Een rechtbank in Parijs heeft giste- twee medewerkers van de als „Carlos" be- idstaande terrorist tot zware gevangenis- iffen veroordeeld. De Zwitser Bruno Bregu- 31) en de Westduitse Magdalena Kopp (34) ■gen respectievelijk vijf ep vier jaar opge- d. De twee waren half februari in een on- g 'i grondse garage in de buurt van de Champs ->eJfsees in Parijs gearresteerd. Zij hadden ex- ?e^< sieven en wapens bij zich. De uit Venezuela '°?P omstige Ilyitch Ramirez Sanchez, maar be- n*e bekend als „Carlos", dreigde begin maart in ze%e te zullen komen als Breguet en Kopp niet nen een maand zouden worden vrijgelaten. weide brief, die waS voorzien van twee vinge ren Jrukken van „Carlos", werd de franse mi- andjer van binnenlandse zaken, Gaston Defrer- lal^als een van de eerste doelwitten genoemd. Reuze wolk na uitbarsting vulkaan WASHINGTON De uit- barsting van de vulkaan Chinchonal eind maart in Mexico heeft de vorming veroorzaakt van een reus achtige wo}k van vulkanisch as, die zich uitstrekt van de kust van Californië tot het schiereiland van Saoedi- Arabië. De wolk die op een hoogte drijft van ongeveer 21 kilometer kan volgens klimatologen voor korte tijd het klimaat beïnvloeden. Omdat de zonnestralen niet goed kunnen doordringen kan het op sommige plaatsen kouder worden. Frans protest Saljoetvlucht PARIJS Franse geleerden, onder wie een aantal Nobelprijswinnaars, willen dat de deelneming van twee Franse astronauten aan een Russische ruimtevlucht wordt afgelast, omdat de Sovjet-Unie de mensenrechten schendt. De geleerden zeggen zich moeilijk te kunnen neerleggen bij een operatie die weliswaar een weten schappelijk karakter heeft, maar die politiek zal worden uitgebuit. Het lijkt er ondanks deze protesten niet op, dat de betreffende vlucht, die op 20 juni zou starten en die de Saljoet-7 in een baan van 350 kilometer om de aarde moet brengen, afgelast of opgeschort wordt. WASHINGTON Er staat een astrono mische gebeurtenis van de eerste orde aan te komen. Vol gens Amerikaanse sterrekundigen kan de grootste ster die in het Melkwegstelsel voorkomt elk mo ment exploderen. Op de universiteit van Minneapolis is men van mening dat de ster Eta Carinae de meest waarschijnlijke kandidaat lijkt om in een supernova te ver anderen. Wanneer de explosie plaatsvindt zal de ster plotseling honderd miljoen maal helderder schijnen dan voor de ontplof fing en zelfs bij hel der daglicht korte tijd zichtbaar zijn. Volgens de geleerden ontstaat er elke vijftig jaar onder de miljar den sterren in onze .Melkweg een super nova, maar omdat van de aarde slechts een derde, van de Melkweg zichtbaar is, valt er elke paar hon derd jaar slechts een waar te nemen. De laatst waargenomen supernova dateert van 1604, zodat de volgende al lang over tijd is. Eta Carinae is overi gens alleen op het zuidelijk halfrond waarneembaar en is honderd maal zo zwaar als de zon. Er zijn volgens sterre- kundige Kris David son nog een paar ster ren in andere Melk weg-stelsels die er net zo uitzien. Een dergelijke ster heeft een gemiddelde levensduur van „slechts" twee tot drie miljoen jaar, in tegen stelling tot de ver scheidene miljarden jaren van een langza mer brandend hemel lichaam als de zon. De reuze sterren zijn zo helder omdat ze hun waterstiof in een enorm versneld tem po opbranden. Ze worden supernova's wanneer ze hun brandstof bijna ver bruikt hebben en dan in een explosie van licht en vuur uite- lkaar spatten. „VS mogen homo seksuelen niet weren" SAN FRANCISCO - De Amerikaanse immigratie- en naturalisatiedienst mag vreemdelingen de toegang tot de Vere nigde Staten niet weigeren, louter om dat zij homoseksueel zijn. Die uitspraak deed de Amerikaanse districtsrechter Robert Aguilar gisteren in de zaak van Carl Hill, een Britse homofiel die op 5 november 1980 van de immigratie dienst geen toegang kreeg tot het land. De rechter gelastte de dienst binnen 30 dagen een nieuwe uitsluitingsprocedure op andere gronden dan homoseksuali teit te beginnen of anders Hill te ont slaan uit de technische hechtenis weaa- rin hij thans verkeerd. Het is nog niet bekend of de dienst tegen de uitspraak in beroep zal gaan. t be 9? (Vervolg voorpagina) INCETON In de Ie die koningin Beatrix leren heeft gehouden de nabij Philadelphia egen Princeton-univer- >it, zette zij ditmaal een r filosofische toon -. Ze gaf een schets Nederland en zijn his- oèsche verdraagzaam- ^ei d en vroeg haar gehoor hs te zien zoals wij zijn niet volgens geijkte ;r infeges die er van ons be- vrij m". universiteit is ge- md naar stadhouder Jj lem III, die na de re- n utie van 1689 ook ko- nersg van Engeland en de lerikaanse koloniën in,s. Het eerste universi- sgebouw werd „Nas chal" genoemd. Ierland kent nog steeds water, dijken en windmo- aldus de koningin. „maar het beeld wordt verte kend, als de elementen op sen timentele wijze beperkt blij ven tot kinderverhalen over kleine jongens met zilveren schaatsen en hun duim in de dijk". De koningin doelde daarmee op een vermaard Amerikaans sprookje over het Nederlandse jongetje Hans Brinkers. Ze noemde Neder land vooral £en lang van ver draagzaamheid, dat ooit op kleinere schaal net zo'n land van immigranten was als de Verenigde Staten. „Mannen en vrouwen van allerlei slag met hun eigen religies, huidsleur en culturele achtergronden rpoeten passen in de Neder landse manier van leven bin nen onze kleine ruimte en gro te idealen". De koningin meent, dat de toekomst van de wereld op het spel staat en de tijd is gekomen zich te concentreren op het helpen van anderen. „Nu kijkt de Derde Wereld naar ons voor hulp, know-how en erva ring", aldus koningin Beatrix. 2^e zei het te betreuren, dat idealisme uit de mode dreigt te raken. Het bezoek aan Philadelphia trok weinig publieke belang stelling. Alleen bij de Vr-ij- heidsklok en het Ónafhanke- lijkheidsgebouw stonden enke le honderden mensen. Gisteravond is de koningin doorgereisd naar New York, waar ze vandaag en morgen ochtend nog een druk pro gramma zal afwerken. Vanavond houdt pijns Claus in de Ballroom van het luxu euze Vista-hotel, in de New Yorkse zakenwijk Manhattan, een toespraak voor een gehoor van enkele honderden top-ma nagers van Amerikaanse be drijven. Ere-gaSte op deze door de Nederlandse Kamer van Koophandel georganiseerde bijeenkomst, is koningin Beatrix. Dit bezoek vormt het - hoogtepunt van de Nederland se exportexpositie die deze week plaats heeft in het Wereldhandelscentrum en die morgenochtend door het ko ninklijk paar zal worden be zocht. Ipousiaste studenten op de campus van de Princeton universiteit demonstreren duidelijk hun «lens terwijl koningin Beatrix In de universiteit een toespraak houdt. „Ook hier geen pasklare antwoorden" (Van onze correspondent Dick Toet) NEW YORK Prins Claus heeft het staatsbezoek, dat hij en koningin Beatrix deze week aan de V.S. hebben gebracht als „bijzonder positief" ervaren. „We zijn zeer vriendelijk ontvan gen. Wij zijn er zeer gelukkig, mee, maar wel een beetje moe", aldus prins Claus gisteravond in het Vista-Hotel in New York, waar het koninklijk gezelschap vanuit Phiadelphia arriveerde. Temidden van een uiterst 'strak schema vond prins Claus even tijd voor een eerste reactie op het staatsbezoek. Het programma is volgens prins Claus vooral voor koningin Beatrix zeer inten sief geweest. „Mijn vrou,w heeft zeventien toespraken gehouden. Daar is ze heel lang mee bezig geweest, dat kost erg veel voorbe reiding", aldus prins Claus. Ze is volgens hem vooral nerveus geweest over de toespraak in de Nattional Press Club. „Dat had mijn vrouw nooit eerder gedaan. We hadden daar nogal harde vragen verwacht en die zijn ook gekomen. In de aanloop er .naartoe waren we nogal gespannen", aldus prins Claus. Prins Claus vond de toespraak tot het Congres een zeer speciaal evenement, „een bijzondere gebeurtenis die je maar eens in je leven meemaakt. Ik vond de toespraak van mijn vrouw een hele goede speech. Ik was er zeer gelukkig mee", aldus prins Claus. Hij meent niet, dat er nogal kritiek in de toespraken heeft door geklonken. „Ze hebben meer in het algemeen willen zeggen, dat we met elkaar in gesprek moeten blijven. Er zijn veel wederzijd se misvattingen", aldus de prins. Hij noemt in dat verband on dermeer de term „Hollanditis". „Dat zijn alleen maar vertrek punten van kritiek zonder meer". Het was hem echt opgevallen, dat er ook in Amerika grote problemen leven, ondermeer ten aanzien van het nucleaire vraagstuk. „Ook hier bestaan geen pasklare antwoorden. Men worstelt hier net zo goed met deze problemen, dat is me echt opgevallen deze week. Het is voor Ne derland belangrijk dat te beseffen. Het is een boodschap, die wij mee naar huis zullen nemen en waar mogelijk uitdragen", aldus prins Claus. Mariniers fietsen met Van Agt NEW YORK Aan de zestig kilometer lange fietstocht die het Bicentennial-Commitée heeft georganiseerd in het centrum van New York en waaraan enkele duizenden Amerikaanse sportfiet- sers zullen meedoen, nemen behalve premier Van Agt ook 150 Nederlandse mariniers deel. Het zijn bemanningsleden van vijf marineschepen die in verband met het staatsbezeok momenteel liggen afgemeerd in de haven van New York. Premier Van Agt die gisteren de plaats van minister Van der Stoel innam tijdens het staatsbezoek aan Philadelphia, hield zich bij het begeleiden van het koninklijk paar, opvallend op de ach tergrond. „Dit is niet mijn bezoek", fluisterde hij op een bepaald moment naar in zijn richting opdringende fotografen. Van Agt sprak gisteravond voor studenten in Princeton over „Regeren in de jaren '80". Maandag spreekt hij in New York voor de raad van buitenlandse betrekkingen en dinsdag en woensdag voor de Kamer van Koophandel in Washington. (Vervolg van de voorpagina) NDEN, BUENOS AIRES In afwachting dat Zuid- >rgië heroverd wordt, heeft de Britse premier Mar- ït Thatcher gistermiddag in het Lagerhuis weer een ing gedaan om de Argentijnen nog wat meer het ir aan de schenen te leggen. Zij verklaarde dat het tse militaire optreden mogelijk is wanneer de in- mingen op diplomatiek niveau nog voortduren. De erhandelingen over de Falkland Eilanden kunnen jens haar eindeloos lang duren. „In het leven moet ereid zijn te vechten voor de dingen waarin je ge- t", zei premier Thatcher. „Als de vrijheid en vast- adenheid op geen enkele andere manier meer ge waard kunnen worden, moet je geweld gebruiken", zover onze correspondent. Sovjet-Unie heeft gisteren twee kunstmanen gelanceerd rvan er een, de Kosmos-1352, een baan heeft die elke ander' uur over de Falkland Eilanden en Argentinië loopt Dit hebben Anerikaanse functionarissen in Washington verklaard. Eerder deze maand lanceerden de Russen ook een kunstmaan met een baan die om de aarde dié in de buurt ligt van de Falk land Eilanden. De Amerikanen ontkenden dat zij een kunst maan hebben boven het gebied en zeiden dat er ook geen ver kenningsvluchten zijn uitgevoerd boven de eilanden. Gisteren heeft een Sea-Harrier van de Britse armada opnieuw een Argentijns verkenningvliegtuig dat boven de Britse oorlogs vloot vloog, verjaagd. Een dag tevoren was dat ook al gebeurd. De Argentijnse president Galtieri heeft gisteren de Falkland Ei landen bezocht. Hij maakte zijn reis als opperbevelhebber van het leger voor een inspectie van de naar schatting negenduizend Argentijnse militairen die zich voorbereiden op een mogelijk ge wapend treffen met de Britse strijdkrachten. Mexico heeft zich inmiddels verzet tegen het inroepen van het inter-Amerikaanse defensieverdrag tegen Engeland naar aanlei ding van de crisis rond de Falkland Eilanden. Weliswaar steunt Mexico de Argentijnse aanspraken, maar inroeping van het de fensieverdrag is in strijd met de resolutie van de Verenigde Na ties waarbij de Argentijnse machtsgreep wordt veroordeeld. De Argentijnse president Gal tieri wuift zelfverzekerd uit de deuropening van zijn vliegtuig. De president maakt In zijn hoe danigheid van opperbevelheb ber van de strijdkrachten een bezoek aan de Falkland-Eilan- den. tsd ENOS AIRES Nu de En- winnen. Ie vloot langer dan ver- Deze straatwijsgeren zijn de ■tht t op zich laat wachten en jrijkste bron van geruchi [eerste schot veel langer op ten in Buenos Aires. De ge- 1 laat wachten begint het ruchten deze week speculeren itijnse volk langzaam over de stabiliteit van de rege- ook'M* zeker zijn geduld te ver- ring, over onenigheid binnen (ru#n. In Argentinië groeit de de strijdkrachten over de di- n, gerustheid over wat er zal plomatieke en militaire aan- rapFfuren als de Engelse vloot pak en over de financiële ge- v de kust van de Falkland volgen van de hele operatie, als Inden arriveert. Dagelijks De ^ringen de Argentijnen Diep in hun hart maken vele voor de vitrines van de Argentijnen zich zorgen dat bezetting terugheeft, maar tegelijkertijd groeit de angst voor de toekomst. „Argentinië moet zorgvuldig plannen. Het heeft niet veel zin om de Falk- tisch, zoals ze wel moeten zijn ger zullen uitvallen na de cri- zichzelf censureert en geneigd is de regering naar de mond te praten. Toch is afgezien van land Eilanden te bezitten als, een minieme vooruitgang in dat betekent dat we in de rest J- J--'J'" van ons land uitverkoop moe ten houden", zei een gepensio neerde nationalistische gene- de onderhandelingen niets veranderd. Voor de invasie was het on derwerp dat de Argentijnen raai, die vorig weekeinde de het meest bezig hield, geld. gi vergadering bijwoonde die Een week lang zijn het de hi FC, Jttengebouwen om het laat- lieuws te lezen. Overal op it voeren, de mensen ver- discussies over de positie ten. 1 de Engelse vloot en de Ar- itijnse kansen om een even- fl gewapend conflict te hun land voor het eerst in honderd jaar in een oorlog be trokken raakt. De mensen zijn trots op de in vasie en dolblij dat Argentinië de eilanden na 150 jaar Engel- vergadering bijwoonde Galtieri had belegd om gepen sioneerde officieren van de verwikkelingen op de hoogte te brengen. De roes van de eerste dagen na de invasie is verdwenen. Maar de krantekoppen zijn nog steeds heftig en nationalis- Een week lang zijn het de Falkland Eilanden, of zoals zij hier heten de Malvinas, ge weest, maar geld begint zijn plaats als belangrijkste onder werp van gesprek te herover en. De rente bedrdagt twintig procent, de inflatie 150 pro cent. De mensen maken zich zorgen dat de rekeningen ho- sturen voor verleende dien sten officieel 25 procent van de nationale begroting, maar naar verwachting meer en dan zijn er ook nog de kosten om de banken weer goed te la ten draaien. Het „patriottische fonds" dat werd geopend om iften te verzamelen ten be- loeve van de invasie van de Falkland Eilanden, heeft bijna een miljoen dollar binnenge haald, vooral door giften van de zakenwereld. Maar een miljoen dollar dekt bij lange na niet alle kosten van de ope ratie. ANDREW GRAHAM-YOOLL THE GUARDIAN 1m-W j f - fém Israëlische kolonisten worden met schuim bespoten, terwijl militairen een dak van een woning in Yamit beklimmen om deze tegenstanders van de vrede met egypte naar beneden te halen. De laatste nederzetting in de Sinai is nu zo goed als ontruimd. Israëlische nederzetting Yamit ontruimd JERUZALEM Het grootste gedeelte van de Israëlische ne derzetting Yamit in de Sinai- woestijn is gisteren ontruimd en platgewalsd door het Israë lische leger. Tegelijkertijd vertrokken uit de Egyptische hoofdstad Kairo fakkeldragers naar de Sinai om de teruggave van het laat ste gedeelte van het schierei land door de Israli's aan Egyp te op te luisteren. De ontruiming van Yamit ging ook gisteren weer gepaard met schermutselingen tussen mili tairen en fanatieke kolonisten. Ooggetuigen zeiden dat bull dozers Yamit met de grond ge lijk maakten niet een snelheid van een een huis per vijftien minuten. Egypte heeft belang bij de vernietiging van Yamit. Volgens Radio-Jeruzalem, die de Israëlische minister van de fensie, Sharon, citeerde, zou de Egyptische president Moeba rak de vrees hebben geuit dat tegenstanders van de Israëli sche terugtocht uit de Sinai bij het in stand van Yamit weer zouden kunnen proberen in Egypte te inflitreren. Egypte zou dit niet kunnen verhinde ren, omdat het grensgebied na de overdracht op 25 april een gedemilitariseerde zone blijft WASHINGTON De Pa lestijnse Bevrijdingsbewe ging PLO zal zich houden aan het bestand in het zui den van Libanon, als zij niet weer door Israëlische aanvallen wordt geprovo ceerd. Dit heeft een func tionaris van de PLO giste ren gezegd. „Wij zullen ons aan onze ver plichtingen houden, maar ik weet niet hoel lang wij dat kunnen doen", aldus de VN- waarnemer van de PLO, Zeh- di Labib Terzi. Voor het Ame rikaanse radiostation NBC zei hij gisteren, dat „onze mensen niet zijn opgevoed met wraak, dus wij hoeven geen vergel dingsacties uit te voeren". •Voor een ander Amerikaanse radiostation, ABC, voerde Sja- fiq al-Hoet, lid van het Cen traal Comité van de PLO, het woord. Hij vertelde een bood schap te hebben ontvangen van de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Sja- mir, waarin gezegd wordt dat het staakt-het-vuren stand zou houden, wanneer de PLO haar gewelddadigheid jegens Israël staakt. „Ik kan Sjamir de ver zekering geven, dat als hij de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook verlaat en het Pa lestijnse volk zijn rechten, zijn land en zijn zelfbeschikking geeft, het zijn strijd tegen Is raël zal stopzetten, aldus al- Hoet De Egyptische minister van defensie, Aboe Ghazala, heeft gisteren in een verklaring voor een Amerikaanse televi siestation de Israëli's veroor deeld voor hun bom bard e- mentsvluchten boven Liba non De VN-Veiligheidsraad heeft gisteren opgeroepen een einde te maken aan alle gewa pende aanvallen in Libanon en alle partijen gevraagd het bestand weer in acht te ne men. DAMASCUS De regering van Frankrijk heeft Syrië ver antwoordelijk gesteld voor de aanslag gisteren in Parijs, waarbij een dertigjarige voor bijgangster werd gedood. Drieenzestig mensen raakten gewond. De aanslag was gericht tegen een Libanees weekblad Al Watani al Arabi (De Arabische Natie), dat doorgaans op de lijn van Irak zit. Vorige week be schuldigde dit blad Syrië er van de Franse ambassadeur Delamare vorig jaar september in Beiroet te hebben ver moord. Vrijwel direct na de aanslag wees Frankrijk twee Syrische diplomaten uit en riep het zijn ambassadeur terug uit Syrië voor overleg. De Syrische re gering riep haar ambassadeur uit Frankrijk terug en wees eveneens twee Franse diplo maten uit De Syrische minis ter van buitenlandse zaken, Khaddam, vliegt rechtstreeks door vanuit New York naar Damascus. Oorspronkelijk zou hij een tussenlandiung maken in Parijs voor overleg met zijn Franse ambtgenoot Cheysson. „Syrië heeft niets te maken met de ontploffing aan de Rue Marbeuf in Parijs. Het be treurt deze misdaad waarvan onschuldige burgers het slachtoffer zijn geworden". Dit is gisteravond uit officiële bron in Damascus vernomen. Tevens werd meegedeeeld dat Syrië het „vreemd vindt dat Frankrijk de beschuldigende vinger opsteekt naar Syrië, zonder dat het enig bewijs le vert".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11