Buurtbewoners vrezen voor overlast nieuw jeugdcentrum Staatssecretaris opent „Vlietlande 2,5 miljoen gulden te veel voor natuurgrond Wassenaar Ontruimd kraakpand al half gesloopt Raad Oegstgeest mild over kr edietoverschri jding raadhuis SVLV naar Düsseldorf Onenigheid over presentiegelden LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 APRIL 1982 PAGIN, VOORSCHOTEN De hoorzitting in 't Hofflants Huys te Noord-Hofland over het te bouwen jeugd centrum, annex buurthuis langs de Leidseweg-Noord is een interessante con frontatie geworden tussen de jeugd en overige buurt bewoners. Hoewel de ruim honderdvijftig aan wezigen, waaronder veel jeugdigen, zich aan het begin van de avond leken voor te bereiden op een zware krachtmeting wer den de diverse argumen ten uiteindelijk toch in een alleszins redelijke dis- Enige bewoners van Leidse- weg-Noord lieten weten tegen het buurthuis op de geplande locatie te zijn omdat zij vrezen voor overlast, voor een deel veroorzaakt door buurtvreem- de jeugd uit het aangrezende Leiden-Zuidwest. Hun angst gevoelens zijn, naar eigen zeg gen, gebaseerd op de slechte ervaringen in het verleden met het jongerencentrum De Lindehoeve. Wethouder Marselis van wel zijn, die de vergadering voor zat, zei dat De Lindehoeve vroeger inderdaad wel eens overlast heeft veroorzaakt voor de buurt, maar dat het zeker niet de bedoeling is dat het buurthuis langs Leidse- weg-Noord eveneens een re gionale functie krijgt. Het» buurthuis is zuiver en alleen bedoeld voor de schoolgaande ieugd in Noord-Hofland die el kaar nu bij gebrek aan beter ontmoet op het speelterrein van het scholencomplex in deze wijk. Bovendien, zo is de wethouder van mening, zal juist het staken van jeugdop vang uit angst voor vandalis me en andere overlast het vandalisme in Voorschoten vergroten. En omdat er in de wijk Noord-Hofland geen an dere locaties meer gevonden kunnen worden is Leidseweg- Noord nog de enige mogelijk heid. De scholieren, om wie het alle maal gaat, vinden dat er in middels al genoeg gepraat is. Zij vertelden de aanwezigen in hun wijk net zo iets te willen hebben als het jongerenpasto raat dat nu enige avonden pei week de opvang verzorgt aan het Alberdaplantsoen. Vooi het voeren van de exploitatie van een eventueel buurthuis bestaat reeds belangstelling, zc werd duidelijk op de hoorzit ting. VVV boos over ontbreken Bollenroute NOORDWIJK Directeur W. Rovers heeft bij de ANWB scherp geprotesteerd tegen het ontbreken van een bewegwij zering van de Bollenroute. Uit bezuinigingsoverwegingen en op last van het ministerie van CRM zijn de bekende bordjes langs de route dit jaar niet aangebracht. De ANWB heeft toegezegd met het oog op volgend jaar te gaan overleggen met een aan tal toeristische organisaties en de Bollenstreekgemeenten over permanente bewegwijze ring. Voorheen werden de bordjes begin april geplaatst en eind mei weer weggehaald. Uitbezuinigingsoogpunt is daar dit jaar vanaf gezien. Het grootste bezwaar van de VVV's is dat zij daarover te laat werden ingelicht en hun service aan de toerist daarop niet konden afstemmen. „We kunnen de bezoekers toch moeilijk een streekkaart met daarop de Bollenroute gete kend meegeven? Dat is erg in gewikkeld", meent directeur Rovers van de VVV-Noord- wijk. Begin mei zullen de pro vinciale VV V-Zuid-Holland en de VV V-Noord wijk een ge sprek hebben met de ANWB om voor 1983 tot een oplossing te komen. GEMEENTE EN PROVINCIE VOOR RAAD VAN STATE WASSENAAR Wie op het ministerie van bin nenlandse zaken was zo vriendelijk om Wassenaar te wijzen op de mogelijk heid het bunkercomplex Rijksdorp te kopen? Waarom steeg de prijs van die grond met een miljoen gulden nadat de dienst der Domeinen en de ge meente Wassenaar contact hadden over de verkoop? Vragen waarmee ook de Raad van State, afdeling geschillen van bestuur, gisteren geen raad wist toen zij een geschil behan delde tussen de gemeente Wassenaar en de provin cie Zuid-Holland. Inzet van het geschil is het be sluit van Wassenaar 2,5 mil joen gulden neer te tellen voor een stuk natuurgrond-met bunkers, wat voor de 47.000 vierkante meter neerkomt op 54 gulden per meter. Volgens de provincie, die als toezicht houder op de financiën van de gemeenten dat besluit afkeur de, een veel te hoog bedrag. Normaal brengt een stuk grond met de bestemming de fensie- en natuurdoeleinden niet meer dan een gulden per vierkante meter op. Wassenaar gaat er echter van uit dat de grond geschikt is voor woningbouw en dat de aankoopsom van 2,5 miljoen gulden makkelijk terugver diend kan worden via de uit gifte van bouwkavels. De pro vincie wijst er op haar beurt weer op dat de grond de be stemming „natuurgebied" heeft, waarop niet gebouwd mag worden. Zij had liever ge zien dat Domeinen de grond eerst te koop had aangeboden aan andere ministeries, zodat Staatsbosbeheer of andere be heersorganen het natuurge bied konden overnemen. Deal De zaak voor de Raad van Sta te spitste zich gisteren toe op de verkoop van de grond van Domeinen aan Wassenaar. Volgens de woordvoerder van de provincie, mevrouw M. de Jong, „is er blijkbaar een deal geweest tussen Domeinen en Wassenaar". Uit haar verhaal bleek dat het ministerie van defensie de pacht van de grond beeindigde, waarna de dienst der Domeinen, zeer on gebruikelijk, de grond te koop aanbood. Volgens mevrouw De Jong ging Domeinen daar bij direct naar de gemeente Wassenaar, zonder de grond eerst aan te bieden aan andere ministeries, zoals CRM en Landbouw en Visserij. Wasse naar zou meteen belangstelling gehad hebben voor de grond, als afronding van de villawijk Rijksdorp. De woordvoerder van de ge meente Wassenaar, de heer Versluis, liet een andere versie van het verhaal horen. Vol gens hem is Domeinen wel de gelijk de ministeries langs ge weest, met een vraagprijs van anderhalf miljoen gulden voor de grond. De Staf Civiele Ver dediging, behorende bij het ministerie van binnenlandse zaken, had belangstelling maar vond de vraagprijs te hoog. Deze schakelde daarop Wassenaar in met de vraag of daar belangstelling was voor aankoop. Zo werd het pand door de krakers achtergelaten. LEIDERDORP De kra kers die het pand aan de Van der Valk Bouman- weg sinds eind vorig jaar in gebruik hadden, heb ben gisteren vrijwillig het kraakpand ontruimd. De laatste dagen waren er al tekenen die er op wezen dat het eind van de kraakaffaire in zicht kwam. Uitwendig bood het pand een onbeschrijfe lijke aanblik als gevolg van de ruiten die enige tijd geleden al door een stel jongens waren inge gooid. De krakers zelf blijken in het pand enorm huis gehouden te hebben. „Ze hebben de hele boel gesloopt. Wij hebben er nog geen hamer op los ge laten", zegt Meerburg. nds' "SS gei Meerburg toont zich erg ij Jrc nomen met de afloop. De j jee nemer had het pand gek< 5je^ met de bedoeling na sloof», de vrijgekomen ruimte nie bouwwoningen neer te zei e De plannen voor sloop wei echter doorkruist door kraakactie. Gisteren wei er maatregelen getroffen te voorkomen dat het pandLj nieuw zou worden gekraakal: De water-, gas- en elekti teitsmeters werden door de trokken bedrijven verwijd Door het aannemingsbei werden de vloeren uit de ningen gezaagd. Vandaag zouden volgens woordvoerder van het aai mingsbedrijf Meerbrug de persactiviteiten worden tooid. dru Schooljeugd treedt op voor be jaarden SASSENHEIM Leerlin- gen van de Don Bosco-Mavo traden gisteren met succes op voor de bejaarde parochia nen van de Sint Pancratius- kerk in de tuinzaal van Hui ze „Sint Bernardus". Drie leerlingen uit de klas ld voerden het stuk met als titel „Lilliputter" op. Hierin neemt een televisie-verslag- gelever twee lilliputters een interview af. Door twaalf leerlingen van de klas lb werd een stuk met als titel „De Zevenklapper" op de planken gezet. Beide toneel stukken zijn door de leerlin gen zelf gemaakt. De stukjes sloegen bijzonder goed in. De lunch werd ver zorgd door de dames van Welzijnszorg, waarna Ronny en Peter Vonk voor gezellige muziek zorgden op een orgel en accordeon. Van 2 tot 4 uur was er optreden door de cabaretgroep „Es Possible", die liedjes bracht in de caba retsfeer, waarbij o.a. een mu zikale reis werd gemaakt, die begon in Parijs, gevolgd door Spanje en Jeruzalem, en weer eindigde in ons land. Daarna werden een aantal andere liedjes gebracht, waarbij de zang, afwisselend solo en duet, werd begeleid door piano, gitaar, fluit en viool. VOORSCHOTEN Staats secretaris H. A. de Boer heeft vandaag het nieuwe gezins vervangende tehuis „Vliet lande" in de wijk Bijdorp te Voorschoten geopend en daarmee heeft de protestants christelijke stichting van ou ders en vrienden van ver standelijk gehandicapten in Leiden en omstreken het derde tehuis, twee in Leiden (Rijnsburgerweg en Hooi gracht) en deze laatste in de nieuwbouwwijk Bijdorp, waar het tehuis niet afsteekt bij de overige moderne be bouwing. Vlietlande biedt plaats aan 20 bewoners, welke er al bijna een maand woonachtig zijn en zich thans volledig thuis voe len. De jongste bewoner is 18 jaar en de oudste 42 jaar. Met uitzondering van de jongste, welke nog schoolgaand is zijn de 19 anderen overdag werk zaam op een dagverblijf voor ouderen, sociale werkplaats of in het vrije bedrijf. Het doel van het gezinvervangende te huis is om de bewoners een goede vervanging voor het ge zinsleven te geven en daartoe heeft iedere bewoner een zit- slaapkamer, daarnaast zijn er twee grote zitkamers, waar de maaltijden gezamenlijk ge bruikt worden en gelegenheid bestaat voor conversatie en spelletjes. Het doel van de be geleiding is er op gericht de bewoners te leiden naar een zo groot mogelijke zelfstandig heid, aangepast aan ieders kennen, kunnen en vermogen. De staf bestaat uit acht perso neelsleden, welke gesteund worden door een team van deskundigen. Dat team bestaat uit een ortho-pedagoge, een maatschappelijk werkster en een arts. Voor de huishoudelij ke werkzaamheden is een team van drie personen, dat naast het dagelijkse onderhoud tevens de keuken verzorgt. Wachtlijst Alleen al in de regio Leiden bestaat er een wachtlijst van 150 personen. Zo kan de uit breiding met Vlietlande slechts iets verlichting bren gen in het lange wachten. Zo dra de ouders op leeftijd gera ken, wordt de zorg voor een verstandelijk gehandicapt kind veelal te zwaar zowel li chamelijk als geestelijk. De scheiding tussen ouders en kind wordt gemakkelijk maakt omdat alle bewofcscl komen uit de regio Lei j e waardoor bezoek regel n mogelijk is. De bewoners gen waarschijnlijk meer standigheid dan vroeger in ige ouderlijk huis. Zfrzijn vrijen' te gaan en te staan waai willen al naar hun licham ke en geestelijke vermog I"* Ook de kamers ademen sfeer uit van de persoon interesse van de bewoners g ie. De bouwkosten plus de int ting van „Vlietlande" woig" becijferd op ruim een mil gulden, maar voor dat be is dan ook een geheel mo tehuis opgezet, welke tegeider komt aan de privacy va®iW' bewoners. Gezin De negen vrouwelijke ei mannelijke bewoners level een groot gezin indien zij wensen, maar kunnen 1 ook afzonderen alleen of een paar. Vlietlande heefj nog één logeerkamer, ev( eel voor een familielid,] door omstandigheden 's avonds naar huis kan. VOOR GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Zeven lijsten in Leidschendam LEIDSCHENDAM - Zeven kandidatenlijsten zijn gister morgen ingediend voor de ge meenteraadsverkiezingen van 2 juni. Het CDA heeft lijst 1 met J,C. van Erp als lijsttrek ker en verder de VVD met mevrouw J.J. van Nievelt- Volmuller, PvdA met G.J. Hendriks, Gemeentebelangen met J.A.W. Pohlkamp, D'66 met D. Meuldijk, PPR/PSP met C.J. Bergman en tenslotte Socialistische Partij met als lijsttrekker P. de Ruiter. De PvdA, met evenveel raadsle den als Gemeentebelangen, kreeg door een handtekening van CDA-fractievoorzitter C.H. de Ruijter voorrang bij de toekenning van lijstnummers. McCartney: geschillen Lennon bijgelegd In een Interview voor „Today" van de NBC heeft Paul McCartney (links) aan Bryant Cumbel verteld hoe hij en John Lennon de meeste van hun geschillen hadden bijgelegd voor de dood van Lennon. „Maar", zei McCartney, „over zakelij ke dingen waren we het op dat moment bepaald nog niet eens". Omroepen raken zendtijd kwijt HILVERSUM Als gevolg van het toekennen van de B-status aan Veronica door de minister van crm met later de toevoeging dat hij in tegenstelling tot het gebruikelij ke patroon die meerdere zendtijd niet extra zal geven zullen de NOS, de A-omroepen en Veronica televisiezendtijd moeten inleveren. Tot die conclusie is het college vah overleg programmazaken televisie, waarin de vertegenwoordigers van allé A-, B- en C-omroepen zitting hebben, gekomen. Aan het NOS- bestuur, dat vandaag in een extra vergadering over deze zaak bijeen komt, zal daarom een geheel nl zendschema voor het korr winterseizoen, dat officieel september begint, worden vol legd. Daaruit blijkt dat de A\f de TROS, de KRO. de VARA e NCRV er door de maatregel va| minister per week 29 minutes achteruit gaan, dat Veronica 19j nuten minder zendtijd krijgt* verwacht en dat de NOS 47 ten moet inleveren. Alleen dhouj omroepen, die volgens de wet ibele stens 2.5 uur zendtijd moeten I ben, blijven gespaard. Inbraken in Bollenstreek NOORDWIJK/NOORD- WIJKERHOUT /VOOR HOUT Het inbrekers gilde is de laatste tijd ta melijk actief geweest in de Bollenstreek. Van nacht werd ingebroken in een bouwkeet op het ter rein waar de nieuwbouw van de Katholieke Tech nische School aan de Leidsevaart in Voorhout verrijst. De inbrekers for ceerden de deur en na men gereedschap mee met een waarde van 6000 gul den. Ook werd vannacht een perso nenauto merk BMW in Noord- wijkerhout ontdaan van de complete wielen, waarop kost bare; magnesium velgen zaten. De auto stond op het parkeer- terreirfvan bungalowpark Sol- lasi. De politie van Noordwijk heeft gisteren drie,jeugdige in woners van die plaats aange houden in verband met inbra ken in scholen in de maand februari. Het drietal, 15, 16 en 17 jaar oud heeft bekend vijf keer te hebben ingebroken in de Wakersduinschool, de Christus Koningschool, de o- penbare lagere school en de christelijke Mavo. Daarbij werden zaken als een radio, een cassetterecorder, geld en bier weggenomen. De politie heeft veel van de buit weer te ruggevonden. De dieven zijn na verhoor weer op vrije voe ten gesteld. COLLEGE TREKT BOETEKLEED AAN OEGSTGEEST De Oegst- geestse gemeenteraad heeft gisteravond 370.000 gulden extra-krediet beschikbaar gesteld voor de vernieuw bouw van het gemeentehuis in Oegstgeest. Al eerder was een bedrag van zes miljoen beschikbaar gesteld. Door al lerlei omstandigheden bleek tot grote ontevredenheid van de gemeenteraad dit bij lange na niet genoeg. Tijdens de vergadering van de gemeenteraad gaf burgemees ter Scheenstra een uitgebreid exposé over de gang van za ken en wilde tenslotte het boe tekleed wel aantrekken. „Naast erkentelijkheid voor de wijze waarop u ons heeft wil len vertellen hoe het een en ander is ontstaan blijft de on tevredenheid over het feit dat u indertijd heeft afgezien van het aanvragen van extra kre dieten", merkte de CDA'er Van Hazel op. Ook de liberale mevrouw Van Vloten noemde het spijtig dat de raad niet de kans heeft gekregen de meer dere uitgaven te overwegen. Mevrouw Bosman (PvdA) ver weet de voorzitter een „nieuw beleid" te hebben gevoerd en het recht op budget in eigen hand te hebben genomen". Ook de D'66 voorman Wuis- man constateerde dat het „raadhuisbeleid" niet consis tent geweest is. Energiebesparing Instemming verwierf de „nota energiebesparing" waarin een aantal adviezen vervat zijn die leiden tot vermindering van energieverbruik. „Meestal op de korte termijn. Maar maat regelen op lange termijn moe ten ook de aandacht hebben", vond de liberaal Heilbron. Voorts merkte deze op dat er in het rapport weinig alterna tieve bronnen genoemd wor den. „Wij moeten de inspan ning gericht op energiebespa ring voortzetten". De CDA'er Van Hazel sloot zich aan bij zijn liberale collega. „De ener gienota is een goede stap, maar nog lang niet voldoende, wij zullen verder moeten sprin gen". De nota, die ondermeer aanbe veelt dat de tl-buizen in scho len vervangen worden door minder energiegebruikende verlichting, werd tenslotte door de raadsleden acceptabel geacht. Burgemeester Scheen stra voegde er aan toe dat in het gebied Voorhofpolder een viertal windmolens zijn ge pland. Geslaagd kerkconcert VALKENBURG De chris telijke gemengde zangvereni ging „De Lofstem" uit Rijns burg en de christelijk gemeng de zangvereniging „Advendo" uit Valkenburg hebben gister avond een zeer geslaagd con cert gegeven in de Valken- burgse hervormde kerk. Reeds bij de eerste nummers bleek dat de twee koren niet de min ste moeite hadden met hun ge zamenlijk optreden. De Kroningsmesse werd su bliem uitgevoerd. Na een kor te pauze bleken de koren, die gezamenlijk uit ongeveer 120 zangers en zangeressen be staan, nog lang niet al hun kruid te hebben verschoten. Nu trad soliste Marleen van Dijk op. Koren en soliste ble ken volkomen op elkaar te zijn ingespeeld. Organist Hans van Kruistum onderscheidde zich in het bij zonder door de solide begelei ding als een geroutineerd vak man. Het geheel stond onder uitstekende leiding van Peter Bontje. WOt/BRUGGE - Over het wel of niet uitbetalen van presen- tie-gelden aan de burgerleden van de Woubrugse overlegor ganen en raadscommissies is in het verleden al uitgebreid van gedachten gewisseld. Ook de raadscommissie financiën kwam er niet uit. De uitkering van presentie gelden aan de burgerleden van overlegorganen en raadscom missies kost Woubrugge zo'n dertienduizend gulden per jaar. Van diverse zijden is in het verleden opgemerkt, dat de bijdrage van de Woubrugse burgers in hun eigen bestuur nou niet per se gehonoreerd diende te worden. Twee raads leden (Vos, PvdA en v.d. Veghte, VVD) wilden met in gang van de nieuwe raadspe riode (september) met de uit keringen stoppen. Raadslid Van Wieringen wilde wel doorgaan met de uitkeringen, maar de helft was hem wel voldoende. Raadslid Karin de Lange kwam niet met een dui delijke mening. Een duidelijk advies kwam dus niet uit de commissie en B en W mogen er zich verder over bezinnen. De aanschaf van twee mega foons voor de christelijke kleuterschool wekte nogal wat verwondering in de raadscom missie financiën. Ze zouden dienst moeten doen om bij pa nieksituaties (bijv. brand) de leerlingen te overstemmen. De inspecteur van het onderwijs had ook geen duidelnk positief advies laten horen. In net ka der van de discussie over het onderwerp kwamen tevens de ontruimingsplannen van ande re Woubrugse scholen aan de orde. In verband met het ver schil aan inzicht van de com missieleden kwam er voor de megafoons geen positief advies uit de bus. Raadslid Van der Veghte had nog een aangename verrassing voor de leden van de commis sie financiën. In het verleden had hij zich heftig verzet tegen een aantal subsidies voor de peuterspeelzaal „Ukkepuk", omdat naar zijn mening het bestuur van de peuterspeelzaal- de loonadministratie knullig had opgezet en daardoor te hoge lasten moest betalen. Jaap v.d. Veghte liet het niet bii kritiek, maar zette .de schouders onder de zaak. Zijn inspanningen hadden tot ge volg, dat de peuterspeelzaal tweeduizend gulden terug krijgt van de belastingen. De ploeg van LFC in actie op het onderdeel fette. LFC zou als tweede eindigen. ie v houden in verband men™0 tienjarig bestaan van het l|ears LEIDEN De dames- voetbalsters van SVLV mogen binnenkort een dagje naar Düsseldorf. Dat reisje viel de dames ten deel omdat ze gisteren als eerste eindigden op de 'surpriseparty' in de Leid se Groenoordhal. De prijs werd uitgereikt door Ad Dusée, voorzitter van de KNVB afdeling Leiden. Aan het sportieve gebeuren in de Groenoordhal, dat werd ge- se damesvoetbal, deden ^aa 250 voetbalsters mee. Belfcntij zaalvoetbal werd ook F ze sportieve recreatie (rug*n. I vangen, touwtrekken, gfcrus; verplaatsen, ballon trappf Ure: fietsestafette) gedaan. de kwam met 39 punten als lndei ste team uit de bus. De Prinj schotense ploeg werd v°< voet gevolgd door LFC, punten verzamelde. De aP'eu drie poulewinnaars w*31 v Randstad Sport 34, DOCÖ6 dis en Alkmania 27 punten, [de I ttijnsi M E

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10