SF m ym: voortgang verleg met rgentinië onzeker Religieuze fanatici zien af van zelfmoord HP H SPD eist bijzondere belasting voor herstel werkgelegenheid oge kijkcijfers op „Invincible*" voor „eerste hulp" Positie Franse premier Mauroy uiterst wankel ieuwe pil voor lboortecontrole IISIKWRS DE TIJD - jlTENLAND" LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 APRIL 1982 PAGINA 13 IKISTAN WEIGERT )ELATING JOOD AATSBURG De Pakistaanse re- ng heeft verklaard een drie man nde delegatie van het Europese ement niet toe te laten als zich on- je afgevaardigden ook een Franse zou bevinden. De delegatie moet op de hoogte stellen van de toe- d in de Afghaanse vluchtelingen- pen. De voorzitter van het Europe- irlement, Piet Dankert, verklaarde a Pakistan vreest voor moeilijkheden It is de Arabische wereld als de Euro- it. N [mentariër Gerard Israël mee zou op de reis. De reis is intussen af- I60| gd en volgens de huidige voorzitter Tde Europese ministerraad, de Belg emans, zal spoedig een krachtig st aan het adres van Pakistan len gericht. „VS willen Guatemala militaire hulp geven" WASHINGTON Een maand na- dat ëen groep uiterst rechtse legerof ficieren de macht greep in Guatema la, is de regering-Reagan bereid de verkoop van militaire goederen aan dat land te hervatten. De zegslieden, die niet bij naam ge noemd wilden worden, verklaarden dat de Amerikaanse regering binnen twee weken haar fiat wil geven aan de levering van helikopteronderde len aan de nieuwe junta. De rege ring-Reagan is van mening dat de nieuwe machthebbers zich inzetten om de schendingen van de mensen rechten in te dammen. Het bevrij dingsfront van Guatemala beschul digt echter de junta ervan de men senrechten met voeten te treden. Verdachten in Moro- proces stappen op (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het Moro-proces tegen van moord, doodslag en ontvoering- ver dachte leden van de Italiaanse terroris ten beweging De Rode Brigades, zal het voorlopig zonder de beklaagden moe ten stellen. Gisteren, op de tweede dag van het proces, stapten de meeste ver dachten kort na het begin van de zit ting weer op omdat de rechter weiger de in te gaan op hun verlangens. Slechts 2 van de 63 verdachten 2 be- rouwvollen hebben het proces giste ren met hun aanwezigheid opgeluis terd. De verdachten willen baas zijn over hun eigen beklaagdenbank, en in dit geval dus zelf bepalen wie of welke verdachte in welke kooi plaatsneemt. Demonstratie in Krakow WARSCHAU Verleden week dins dag is er in de Poolse stad Krakow een betoging gehouden. Aan de de monstratie ging een mis vooraf, die was opgedragen aan de doden die vo rig december vielen ndat de militai ren de macht in Polen hadden over genomen. De betogers werden door de militie verspreid. Het partijblad van Krakow heeft twee dagen na de beto ging melding gemaakt van het inci dent. De deelnemers aan de demon stratie werden in het blad omschre ven als „enkele tientallen onverant- woordelijken". Volgens een Westerse ooggetuyige deden er aan de demon stratie zo'n 400 mensen mee, terwijl ongeveer 1000 anderen toekeken. (Van onze correspon dent Ami van Vree) München Na een dag lang debatteren heeft het congres van de West-Duitse so ciaal-democraten gis teren met slechts een tegenstem een motie over het economische en werkgelegenheids beleid aangenomen. In de motie wordt een speciale belasting geëist. Uit de op brengst daarvan moet een wewrkgelegen- heidsprogramma wor den gefinancierd. Voor de financiering van het werkgelegen heidsprogramma ei sen de sociaal-demo craten invoering van een speciale belasting op dehogere inko mens, een aanvullen de belasting op de be oefenaren van de vrije beroepen en on dernemers alsmede een verhoging van het hoogste belasting tarief. Deze motie is vooral bedoeld om het „ge zicht" van de SPD te genover de werkende (en werkloze) bevol king van de bondsre publiek weer in een wat beter daglicht te plaatsen. Curieus is dat de oorspronkelij ke resolutie van het bestuur door rechts en links als veel te gematigd werd be schouwd, hetgeen er toe leidde dat er een alternatief initiatief van de afgevaardig den Roth en Rohde met enige wijzigingen tenslotte ook door het bestuur werd overge nomen. Bemanningsleden van een verticaal opstijg- baare Sea Harrier-ge- vechtsvliegtuig aan boord van een van de Engelse vliegdeksche pen maken een van de vleugels schoon om cor rosie tegen te gaan. De Engelse armada is nu het eiland Ascension, iets ten zuiden van de evenaar geasseerd en stoomt op volle kracht door naar de Falkland (Vervolg van de voorpagina) >EN In Londen wijst men erop dat de wil van 300 Falklanders de doorslag zal geven. In vroegere ;rhandelingen met Argentinië was dit ook het ge- De Falklanders toonden zich toen altijd geneigd mor Groot-Brittanië te kiezen. Hierin zou evenwel ndering kunnen komen. De nieuwe Britse nationa- swetten, die door de conservatieven goedgekeurd hebben de Falklanders namelijk beroofd van hun natisch recht om zich vrij in Groot-Brittannië te vestigen. r-zegsman Denis Healey heeft minister Pym verzocht >ds speciale maatregelen te nemen om alle Falklanders, aar Engeland, Wales of Schotland wensen te emigreren, eemloos onderdak te verschaffen. De regering-Thatcher •nwel van plan op dat terrein een afwachtende houding e nemen. ritse minister Pym, die vandaag per Concorde naar de lington vloog, zal naar alle waarschijnlijkheid twee da- iverleg plegen met zijn ambtgenoot Alexander Haig. Londen staat het vast dat over de vruchten van de Ar gentijnse agressie hoe dan ook niet te praten valt. Er zal vol gens Londen eerst ontruimd moeten worden. Wel kunnen de Argentijnse vredesplannen een basis vormen voor voortgezette onderhandelingen. Maar minister Pym verwacht niet, dat verdere besprekingen met Buenos Aires, steeds via de Amerikaanse tussenpersoon en bemiddelaar Alexander Haig, gemakkelijk zullen zijn. Verwacht wordt, dat bepaalde eenheden van de Britse arma da, die op weg is naar de Falkland Eilanden, zich vanavond in de nabijheid van het door Argentinië bezette South Geor gia zullen bevinden. South Georgia dat door de Argentijnen San Pedro genoemd wordt, is nog 1280 kilometer verwijderd van Oost- en West Falkland. Hoewel Argentinië niet recht streeks aanspraak maakt op South Georgia, heeft het dit bar re eiland bestormd tijdens zijn verovering van de Falkland Eilanden. De eilanden werden door de Britten vanuit South Georgia bestuurd. Het is voor de Argentijnen moeilijk verde digbaar, omdat Argentijnse militaire vliegtuigen de lange af stand met het vasteland niet kunnen overbruggen. De Britse atoomonderzeeër Superb waarvan de hele Britse pers aannam dat dit vaartuig als enige Britse marinevaartuig in de wateren rond de Falkland Eilanden was om de oorlogs zone rond de eilanden te bewaken, bleek rustig in zijn Schot se thuishaven Aslane te liggen. Het ministerie van defensie weigerde elk commentaar. Europees parlement Onze correspondent Marck de Loninck bericht uit Straats burg dat de Belgische minister van buitenlandse zaken Leo Tindemans gisteren voor het Europese Parlement in Straats burg gezegd heeft dat de Europese gemeenschap bereid is met een nieuw initiatief te komen om de Falkland-crisis op te lossen. Het Europees Parlement heeft vandaag een resolu tie aangenomen waarin van Argentinië wordt geëist dat het zich onmiddellijk terugtrekt van de Falkland Eilanden. Ove rigens onstond er gisteren tijdens het debat een heftige ruzie tussen de socialistische en centrum-rechtse afgevaardigden over de preciese tekst van de resolutie. Opmerkelijk was de bijdrage van de oerconservatieve Duitse confessioneel Otto von Habsburg, die met ziin rechtse ideeën vooral zijn Neder landse fractiegenoten in het Europarlement geregeld in ver legenheid brengt. Hij strooide in zijn rede kwistig met Hitier, die hij vergeleek met de Argentijnse dictator Galtieri. risieprogramma's aan van een oorlogsschip dat >mt naar het slagveld, Itijd goed voor hoge kijk- i. Dinsdag verscheen de bsarts van de „Invinci- p het scherm om ons wat te vertellen over eerste erlening aan slachtof- ^^""^en gemakkelijke klus, om sol daten voor te bereiden op de mogelijkheid van gewonden zonder hen tegelijkertijd de schrik op het lijf te jagen. Maar dokter Robert Clark ver dreef alle angst door zijn pro fessioneel optreden. De in structies die hij gaf, hadden echter weinig van doen met de middeltjes tegen schrammen en kneuzingen waartoe hij zich in vredestijd beperkt. Hij had het nu over het verschil tussen leven en dood voor die m i® Van verslaggever GARETH PARRY aan boord van de INVINCIBLE genen die straks wellicht in gevaar verkeren. Clark trad negen jaar geleden voor de tweede keer in dienst bij de marine, nadat hij in de tussenliggende jaren drie jaar arts was geweest bij de land macht, één jaar een eigen praktijk had gehad en een aantal jaren in vooraanstaande ziekenhuizen had gewerkt waar hij zich specialiseerde in orthopedie. Net als de meesten van ons zou Clark nu waarschijnlijk liever een weekje gaan vissen met zijn vrouw Celia en zijn zoons Bruce van vier en Euan van acht. Ze wonen in het Zuidengelse Hambledon, niet ver van het kristalheldere wa ter van het mooie stroompje, de Itchen. Maar in plaats daar van legt hij in alle rust uit wat het nut van morfine-injecties is en gaat hij nader in op het nut van injecties tegen zenuw gas. Hij besloot zijn televisiepro gramma met de beste wensen voor iedereen. Vervolgens keerde hij terug naar zijn hut waar hij zich ontspande door verder te knutselen aan de kunstvliegen waarmee hij zalm vangt. Ze zien er prach tig uit. In de winkel zouden ze vast veel geld opbrengen. Maar gebruiken kan hij ze voorlopig niet. COPYRIGHT THE GUAR DIAN (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS President Mitter rand heeft gisteren op de we kelijkse ministerraad pre mier Mauroy van zijn volle dig vertrouwen verzekerd. Toch maakt geen enkele van de aanwezige ministers maakte zich enige illusie. Het heengaan van de eerste mi nister staat vast en het is slechts een kwestie van tijd wanneer hij door een andere, minder idealistische, minder blunderende en meer realis tische figuur vervangen zal worden. Onder de gegeven omstandigheden was het pre sident Mitterrand niet moge lijk anders te handelen. Het linkse bewind in Frank rijk maakt sedert enige dagen namelijk zijn ernstigste crisis door sedert het bijna een jaar geleden aan de macht kwam. Telkens als president Mitter rand het land verlaat gebeurt er in Frankrijk een „politiek ongeluk"; ditmaal, terwijl hij in Japan was, was er een ern stig meningsverschil gerezen tussen minister Defferre van binnenlandse zaken en minis ter van justitie Badinter over de bevoegdheden van de poli tie. Doordat eerste minister Pierre Mauroy een scheids- rechterrol moest spelen, die hij niet ten volle mocht of kon vervullen, is de zaak ontaard in een veel ernstiger politieke affaire, namelijk de affaire- -Mauroy. De premier publi ceerde dinsdag in het blad Le Monde een uitvoerig artikel over zijn opvatting van „an ders regeren". Daarin bepleitte hij onder meer het recht voor de leden van de regering om hun mening in geschillen in het openbaar kenbaar te ma ken, hetgeen volgens Mauroy de discussie alleen maar ten goede kan komen. Onmiddel lijk hebben drie kopstukken uit zijn partij de premier open lijk gedesavoueerd door duide lijk te maken dat de uitlatin gen van de eerste minister on toelaatbaar zijn. Volgens hen moet de regering met één stem spreken. Het feit dat een eer ste minister in het openbaar op de vingers getikt wordt door zijn eigen partij, die bovendien de baas is voor de regering en het regime vormt, is een poli tiek feit van de allereerste orde. TRUIMING IT BEGONNEN ilg van de voorpagina) ZALEM Onmiddellijk de Israëlische regering n had besloten de Sinai lanstaande maandag aan terug te geven, werd nen met de ontruiming nederzetting Yamit. iraëlische soldaten on- len gistermiddag in een systematische actie de eerste huizen in Yamit. Meteen na de ontruiming werden de huizen door bulldozers omvergewor pen. Religieuze fanatici, die weigeren de Sinai aan Egypte terug te geven, bekogelden de soldaten met stenen en flessen. Ook werden autobanden in brand getsoken. Ooggetuigen meldden dat de meeste kolo nisten geen weerstand boden, toen zij naar bussen en vracht wagens werden afgevoerd. De leider van de extreem rechtse Joodse Defensieliga, Meir Kahane, heeft gisteren gesproken met zijn aanhangers in Yamit, die gedreigd hadden zelfmoord te zullen plegen op het moment dat de ontruiming plaats zou vinden. Volgens de Israëlische radio zouden de fa natieke aanhangers van Kaha ne hebben afgezien van zelf moord. In Kairo werd het besluit van de Israëlische regering de te rugtrekking uit de Sinai tijdig te voltooien „een belangrijke en positieve stap" genoemd. De Egyptische president Moe barak zal aanstaande zondag echter niet aanwezig zijn bij de plechtigheden, die worden gë- houden in verband met de te ruggave van het laatste deel van de Sinai aan Egypte. Dit hebben Egyptische functiona rissen gisteren bekend g emaakt. In Rafah en in Sjarm el-Sjeikh wordt een ceremonie georganiseerd. Daarbij zullen de gouverneur van het noor delijke deel van de Sinai, Yoessef Aboe-Taleb, en de gouverneur van het zuidelijk deel, Foead Ghali, aanwezig zijn. Een van de plechtigheden wordt rechtstsreeks uitgezon den door Radio-Kairo. Volgens de functionarissen is onder an dere tot de afwezigheid van Moebarak besloten uit veilig heidsoverwegingen. Zij voeg den eraan toe dat president Moebarak tevens de gevoelens van de Israëli's wilde bespa ren, die teleurgesteld zijn door de terugtrekking. ADVERTENTIE r I I I III I IXj Nüby FOXYnoppenbloes j (Van onze correspondent Jan Drummen) US Een Franse biochemicus heeft een geboortecontrole- htwikkeld die geen schade en bijverschijnselen vertoont en •vier dagen per maand, aan het eind van de menstruatiepe- I ingenomen hoeft te worden. Prof. Emile Baulieu heeft h ander aangekondigd voor de Franse Academie voor We- lappen, die na de uiteenzetting van oordeel was dat het ken baanbrekende vinding betreft op het gebied van ge- ïbeperking. I nieuwe pil, waarvoor grote belangstelling bestaat, gaat het joals bij de klassieke „pil", om een methode om de ovulatie [introductie van de eicel in de baarmoeder te stuiten, de re pil werkt op een veel subtielere wijze door progesteron, kgenaamde „zwangerschapshormoon", dat belet wordt zijn K te vervullen. Deze methode lijkt tal van voordelen te ta boven de klassieke, maar er zal nog een uitgebreide en urige serie experimenten nodig zijn voordat het produkt het publiek beschikbaar gesteld kan worden. Dit wordt foor eind 1985 of begin 1986 verwacht. 'ADVERTENTIE Elsevier interviewt president Reagan over de Hollanditis. „Ik kan mij niet voorstellen dat het Nederlandse volk de royale hulp zou vergeten, die verleend werd door zijn Ame rikaanse vrienden". Voorts praat Hans Wiegel over zijn opvolger Ed Nijpels. „Een kroonprins is altijd verkeerd. Het komt ook nooit uit. Kijk bijvoorbeeld naar de Partij van de Arbeid. Daar volgt de ene kroonprins de andere op, zonder dat ze ooit tot de troon worden verheven. Mijn opvat ting is dat zo snel mogelijk na het wisselen van de wacht de opvolger moet worden aange wezen en dat die opvolger zo snel mogelijk daarna in het diepe moet worden gegooid". Elders de voorspelling dat de Falkland-crisis het einde van de Argentijnse junta inluidt. „Ten eerste zullen de militai ren zich gedwongen zien de oppositie-groeperingen te er kennen en wat meer speel ruimte te geven, en ten tweede zullen de economische proble men van het land nog een stuk erger worden". Lof in het blad voor het optreden van Beatrix in Amerika. „Ze heeft voor goed afgerekend met het idee van veel Amerikanen, dat een koningin uitsluitend goed is voor de kleurenfoto's in de vrouwenbladen". gingen in Washington sommi ge patriotten de dashondjes (Dachshunde) te lijf, aangezien dit dieren van Duitse afkomst waren. Soms denk ik dat een aantal landgenoten hier al verder is gevorderd". Een ge sprek ook met de automatise ringsdeskundige Albert Snel- link. „Het kantoor bevindt zich nog in de vorige eeuw. Daar wordt een tijd verspild! Mensen lopen voortdurend van hun plaats, memootje hierheen brengen, dossiertje daarheen. En ondertussen maar door die gangen lopen en blijven hangen en praten. Er is geen enkele discipline. Een man aan de lopende band moet toch ook gewoon continu doorwerken?" Het omslagarti kel gaat over de reïncarnatie- therapie, die uitkomst zou kunnen bieden tegen fobieën. „Bij het zoeken naar de oor zaak van de angst komt het vaak voor, dat je in dit leven gewoon niks vindt. Wat doe je dan? Het typerendst voor reïn carnatie-therapeuten is dat ze bereid zijn om verder te kij ken. Kun je een angst hebben gekregen in een eerder le ven?" Met oud-minister Veld kamp wordt gepraat over de confessionele politiek. „Je hebt blaadjes als Privé en Story, je kunt zeggen dat die eigenlijk helemaal geen bestaansrecht hebben. Maar het publiek geeft er de voorkeur aan. Als nou blijkt dat het kiezersvolk een christen-democratische partij wil, waarom zou je die dan wegdoen?" In de Haagse Post een afkeu rend commentaar over het antirAmerikanisme. „Toen in 1917 de Verenigde Staten met Duitsland in oorlog raakten. Vrij Nederland vraagt zich in verband met de Falkland-cri sis af of de koninklijke marine ooit de Antillen zal moeten verdedigen. „Op de Antillen houdt de defensie van de ei landen de gemoederen bezig. De Venezolaanse financiële, economische en culturele pe netratie is er voor wie dat wil dagelijks voelbaar. Speculaties over een eventuele militaire bezetting door de Venezolanen vullen vele pagina's in semi- officiële en officiële publica ties". Elders aandacht voor de troonswisseling bij de VVD. „Waarom Nijpels? Eén VVD- fractielid geeft een interessan te reden, die veel zegt over de wijze waarop liberalen in de politiék met elkaar omgaan. „Je moet bij ons, net als in de Tour de France elke dag in de kopgroep zitten voor zo'n functie, maar niet te veel wil len". Daarmee geeft het lid meteen aan waarom enkele andere fractieleden moesten afvallen'Een gesprek voorts met Theo van Boven, de ont slagen directeur Mensenrech ten van de Verenigde Naties. „Er is wel eens gezegd: hij had zich kunnen redden, als hij wat meer naar de Russen had gekeken. Dat heb ik uiteraard ook niet gewild. In zekere zin is het zelfmoord als je gjobeert onafhankelijk te opereren. Maar het is nu eenmaal de enige manier om te functione ren als je met mensenrechten te maken hebt". Het blad pu bliceert een Amerikaans draaiboek voor het leven na de Bom. „De overlevenden willen natuurlijk blijven le ven. En wat gebeurt er dan? Gaan ze zich opsplitsen of pro beren ze als natie te opereren? Iemand zal de touwtjes in han den moeten nemen. Anders slachten ze elkaar af en dat willen we niet. Regels moeten er zijn, er moet orde heersen in dat soort dingen". In de Tijd geeft minister Van Thijn lucht aan zijn wanhoop over Max van den Berg. „Als de partijvoorzitter het onaan vaardbaar roept, zonder dat de fractie is toegekomen een par lementaire toetsing, dan wor den alle verantwoordelijkhe den in de partij dooreen gehut seld en dan kun je niet blijven regeren. Je kunt niet regeren met een chaos achter je". Van den Berg werpt tegen: „Ach, als ik de historie bekijk, dan hangt er rond de positie van de voorzitter altijd een beeld van de lastige horzel-functie. Dat is altijd zo geweest, op alelrlei momenten, maar zeker nu het gaat om de economi sche en politieke neergang". Vanuit de Rotterdamse haven deze klacht over de boycot van Argentinië. „Dat er arbeids plaatsen verdwijnen, wanneer deze operette niet tijdig is af gelopen, dat staat voor mii vast. Ik vind dat de overheid rekening had moeten houden met onze belangen. Ik verlang van de overheid dat zij ons schadeloos zal stellen". In de sportrubriek valt te lezen dat Cruyff voor het volgende sei zoen aan Ajax een miljoen zwart heeft gevraagd. Het blad heeft een onderwijsbijlage. Hervormd Nederland noemt het bezoek van koningin Beatrix aan Amerika best zin vol. „Een zich terugtrekken in de Nederlandse schulp van zelfvoldaanheid en afschuw over zoveel onrecht dat ande ren plegen, lijkt daarbij niet de meest produktieve opstelling, hoeveel emotionele bevredi ging ze ook kan schenken". Elders een interview met de arts en auteur Paul van Dijk. Hij denkt dat veel mensen lou ter op het spreekuur komen om wat aandacht te krijgen. „Het is opvallend dat die be hoefte aan aandacht niet bij alle groepen mensen dezelfde is. Managers en bankdirecteu ren bijvoorbeeld zie je bij de huisarts niet vaak. Die voelen zich al zo geaccepteerd, die krijgen al zoveel aandacht, dat ze geen behoefte hebben aan meer". Directeur De Boer van de Leeuwardense sociale dienst zegt in een interview onze sociale zekerheid niet lo gisch en rechtvaardig te vin den. „Tot dusver is het in be langrijke mate zo geweest: wie zich het best kon verweren kreeg het meest, en voor hem werden betere regelingen uit gedacht. We groeien naar een maatschappij met andere pro- duktieverhoudingen en dat vereist ook een ander systeem van sociale zekerheid". Het blad komt uitvoerig terug op de rapportage over de ver moorde journalisten in El Sal vador. „De Nederlandse rege ring is meer argeloos dan arg listig geweest".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13