Amerikanen sterk onder ]le indruk van vorstin foorstellen Haig iasis voor verdere nderhandelingen Witte Huis loert op Haig fli- Legeringswoordvoerder Porat: Israël ontruimt Sinai tijdig" ■FK Politie slaags met jongeren in Londense wijk Schmidt wil hechter 'Wij-gevoel' in SPD AN DER STOEL: „STAATSBEZOEK GESLAAGD' Argentijnse invoer nu aan vergunning gebonden ft poggenpohl QITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 APRIL 1982 PAGINA 11 Mek \isch persbureau: lukte aanslag hadaffi De Libische leider Kha- is eind vorige maand ont daan een aanslag op zijn le- Dit heeft het Saoedische pers- ,,easu SPA gisteren bekend ge- a kt. citeerde „goed ingelichte gen" in Libië, die zeiden dat .opstand" op 28 maart vond op de marine basis shuk, waar de Libische onaf- gelijkheid van Engeland werd erd. De opstand zou begonnen op het moment, dat Khadaffi en boot stapte en de Libische i een uitzending van de vie- 'oorbereidde. Wallonië Vrij zoekt steun Fransen PARIJS De leiders van de onaf hankelijkheidsbeweging Wallonië Vrij, die zegt over zo'n tienduizend aanhangers te beschikken, heeft in Parijs een oproep gedaan aan het „Franse broedervolk" voor „steun in de strijd voor de onafhankelijkheid van Wallonië". Volgens de beweging is Wallonië het slachtoffer van „een systematisch door de Belgische staat aangewakker de achteruitgang met het doel de Vlaamse industrie te versterken en de produktie over te hevelen van het zuiden naar het noorden. Volgens de organisatie is Wallonië het slachtoffer van het getalsoverwicht van de Vla mingen. die de Belgische staat hebben veroverd. LONDEN Politie gewapend met wapenstokken is gisteravond slaags geraakt met ongeveer twee honderd jongeren in de Londense wijk Notting Hill Gate. Dertig personen zijn gearresteerd en agenten werden zwaar gewond. De ongeregeldheden, die enkele uren duurden, be gonnen nadat een agent een man en een vrouw aanhield, die werd verdacht van het bezit van ver dovende middelen. Een menigte verzamelde zich rond de polite en slaagde erin de man den de vrouw te laten ontsnappen. Vorig jaar werden tij- (Van onze correspon dent Ami van Vree) MUNCHEN Uit de grote rede van Helmut Schmidt en de daarop volgende eerste reac ties kwam naar voren dat de deelnemers aan het partij-congres van de SPD in München er vooral op uit zijn om terwille van een geslo ten beeld naar buiten meer begrip voor el- kaars standpunten op te brengen, maar zon der dat zij hun een maal ingenomen standpunten wensen te veranderen. Of, zoals Schmidt het zei, nodig is een ver nieuwing van het „wij-gevoel". Typisch hiervoor is de verhou ding Schmidt-Eppler. De laatste, een fervent tegenstander van de bondskanselier inzake het besluit tot plaatsen van nieuwe atoomra ketten in de NAVO en een aanhanger van de vredesbeweging, riep het congres op om toch vooral eerbied te hebben voor de motie ven van waaruit men sen reageren. Hij zelf zei bereid te ziin om als eerste meer begrip in de SPD te brengen, als anderen er begrip voor hebben dat de vredesbeweging niet alleen uit angst is ont staan, maar uit de overtuiging dat de fundamenten van de militaire veiligheids strategie zijn achter haald, en dat deze me chanismen niet meer voldoende zijn om de vrede te garanderen. Schmidt, die geen en kele van zijn vaak herhaalde standpunten ook maar enigzins bleek te hebben ver anderd (wél dreigen tegen de Sovjet-Unie met nieuwe raketten, géén uitstel voor de bouw van kerncentra les) gaf in zijn repliek Eppler gelijk dat de fundamenten van de veiligheidspolitiek in derdaad aan het ver schuiven zijn. Maar, zei hij tegen Eppler, zo'n ingewikkeld pro ces moet je zeer zorg vuldig en vooral ratio neel begeleiden; dat mag je niet aan emo ties overlaten. 1 te [Vervolg voorpagina) INGTON De erikanen zijn onder de ruk van het innemen- telfvertrouwen van de ingin. Ze heeft tot nu alleen in meestal zeer rolle toespraken, maar in meer informele ge- ikken een zeer sterke uk gemaakt. Boven- krijgt het staatsbe- ongewoon grote aan- it in de kranten. Me- Roosevelt, chef ocol van het Witte 5, noemde haar giste- in de Washington Post zeer lieflijke, warme nthousiaste persoon". ster Van der Stoel van nlandse zaken, die het nklijk paar begeleidt, zei ren de indruk te hebben iet staatsbezoek zeer voor lig verloopt. „Uit gesprek- die ik met Amerikaanse politici heb gevoerd blijkt ook dat men onder de indruk is van de kennis die de vorstin heeft over tal van belangrijke vraagstukken", aldus de Ne derlandse bewindsman, die verder zei te verwachten dat na dit staatsbezoek niet alle meningsverschillen tussen de VS en Nederland zullen zijn opgeheven. „Wel zal er sprake zijn van meer begrip voor el- kaars standpunten". Onconventioneel Behalve de grote televisiesta tions, besteden ook de grote Amerikaanse kranten steeds meer aandacht aan het staats bezoek: De Spaanse koning Juan Carlos kreeg bij zijn offi ciële bezoek aan de VS niet meer dan twintig regels in de Washington Post en over ko ning Hoessein van Jordanië werd nog geen letter geschre ven. Daarentegen zette de New York Times een foto van onze vorstin op de voorpagina - hetgeen zeer uitzonderlijk mag heten - en een klein ver haal binnenin de krant. De Washington Post bracht foto's van de gebeurtenissen, een uitgebreid verslag en een groot verhaal onder de titel „The day fit for a queen". De krant noemde de uitspraken van de vorstin onconventioneel en niet zo karakterloos als zoveel toespraken van staatshoofden bij staatsbezoeken aan Ameri ka. Tijdens haar rede voor de Na tionale Persclub duidde de ko ningin dan ook openlijk op de groeiende Amerikaanse terug houdendheid op het gebied van hulp aan de Derde We reld: „Hulp aan de Derde We reld zien wij als een opdracht, waaraan wij ons niet kunnen en mogen onttrekken. Ik kan het nog anders zeggen, met een woord van uw leraar in mensenrechten, de grote Tho mas Jefferson: „Wijd verbrei de armoede en geconcentreer de weelde kunnen niet zij aan zij bestaan in een democratie". Zij sprak ook over de tradities van verdraagzaamheid in Amerika en Nederland. „Tole rantie betekent echter meer dan vriendelijk zijn voor ande ren. Het dwingt ook tot solida riteit met zwakkeren in de sa menleving. Vooral in tijden van economische teruggang betekent deze opdracht een niet geringe uitdaging". Applaus Na afloop van de opmerkelijke toespraak in de Nationale Persclub van Washington kwamen de vragen, tijdens de lunch schriftelijk ingediend, maar wachtend op een spon taan antwoord. De volgepakte balzaal van de persclub genoot duidelijk van het vraag en antwoordspel; applaus en ge lach weerklonken meermalen; nadat' het ijs gebroken was, maakte ook koningin Beatrix een bijna volstrekt ontspannen indruk. Of ze dacht, dat Amerika en Nederland ook in de toekomst zulke goede vrienden zouden blijven? „We zullen vrienden blijven, maar we moeten er wel aan werken", aldus de ko ningin. Ze hield haar gehoor in het hol van de leeuw voor, dat de journalistiek mogelijk niet altijd een even objektief beeld van de situatie geeft, waardoor ernstige misverstan den tussen Amerika en Neder land kunnen ontstaan en voortduren. Over de vredesbe weging in Nederland en ande re Europese landen zei ze on dermeer, dat de bewustwor ding van het gevaar van de nucleaire bedreiging op zijn minst heel begrijpelijk is. „Wie zal er niet bezorgd zijn?", zei ze gevraagd naar haar mening als moeder. Er bestaan volgens haar naast ongelukkigheid en onzekerheid ook veel positieve eigenschappen bij de tegen woordige jeugd. Pas na een lange serie vragen gaf de koningin het woord om constitutionele redenen voor het eerst aan minister van der Stoel. Dat was bij de vraag of Nederland en Westeuropa in het algemeen niet meer aan defensie zouden moeten beste den. Op een vraag haar beoor Koningin Beatrix kijkt lachend toe als prins Claus zijn schoonzuster prinses Christina hartelijk be groet. Rechts echtgenoot van Christina, Jorge Guillermo. Het weerzien van de koninklijke familiele den vond plaats voor het diner dat Beatrix en Claus gisteravond (Amerikaanse tijd) hebben aange boden aan vice-president George Bush. deling uit te spreken over het functioneren van president Reagan zei ze in de ooit door Reagan in zijn debat met Car ter gebruikte stijl „Daar gaan we", om vervolgens het woord te laten aan minister van der Stoel. Eenmaal veerde prins Claus geheel spontaan op, na dat Beatrix was gevraagd of ze inderdaad „wilskrachtig en onafhankelijk" was. De prins beaamde die karakteristiek, maar voegde er onder luid ap plaus aan toe, dat ze onder meer ook edelmoedig, tactvol en vriendelijk is. „Businesslike" en professio neel had Persclub-presidente Vivian Vahlberg onze vorstin bij de introductie genoemd, een „no nonsense queen". De koningin beantwoordde vol gens velen getrouw aan die beschrijving. Ze voegde daar karakteristieken als snedig heid en charme aan toe. 'Vi vian Vahlberg bood de konin gin na afloop het ere-lidmaat schap van de Persclub aan. Daarmee is koningin Beatrix de enige regerende monarch, die lid is van deze waarschijn lijk belangrijkste persclub in de wereld. Koningin en prins waren de tweede dag van het staatsbe zoek gisteren, begonnen met een receptie voor de Neder landse gemeenschap in Was hington. Het koninklijk paar schudde bijna 500 handen en sprak enige tijd ongedwongen met groepjes in Washington en omgeving wonende Nederlan ders. Na het bezoek aan de persclub was de vorstin aanwezig bij de officiële introductie van de Nederlandse en Amerikaanse Bicentennial-postzegels en be zocht zij een maquette van Madurodam. Gisteravond heb ben ruim 400 merendeels Amerikaanse gasten deelgeno men aan het diner dat het ko ninklijk paar aanbood in het National Art Galery Museum in Washington. Onder de gas ten bevonden zich vice-presi dent George Bush, minister van buitenlandse H&ig en prinses Christina en haar man Voor het diner begon, opende de koningin een tentoonstel ling van beroemde Nederland se schilders uit de Gouden Eeuw. v volg van de voorpagina) i 1DEN —tt In het Britse rhuis werd gisteren r over de Falkland- s gedebatteerd. Daar- bleek opnieuw dat ot-Brittannië er op I t, dat de Falklanders hun eigen toekomst ten kunnen beslissen. referendum zou het hen mogelijk maken te kiezen tussen Brits 'en of Argentijns wor- Volgens premier teher is de wil van de 1 danders van doorslag- i ind belang. et Lagerhuis was de libe- leider David Steel giste- de enige die de mening rak, dat dit een beslissing ie uiteindelijk door het e parlement genomen zal -1 ten worden. Steel acht een sraadpleging op de Falk- Eilanden nutteloos, ander punt waarover de e regering schijnt te strui- n, is het Argentijnse voor- om op de Falkland eilan- tijdelijk een politiekorps te stationeren dat bestaat uit Britten, Argentijnen en Ame rikanen. Premier Thatcher vindt dat al te gek. „Voor de Argentijnse invasie hadden de Falkland Eilanden maar twee politiemannen nodig", zei ze in het Lagerhuis. „Er werden daar zelden of nooit misdrij ven gepleegd". Het Argentijnse vredespakket is gisteravond door het voltal lige kabinet-Thatcher grondig uitgepluisd. Dit kon gistermor gen niet gebeuren, omdat mi nister van buitenlandse zaken Pym even in Brussel verwacht werd. Ondanks de tekortkomingen van de Argentijnse vredes voorstellen is premier That cher toch van plan ze als een eerste stadium te beschouwen in nieuwe onderhandelingen met Argentinië, die zouden kunnen leiden tot een vrede sakkoord. Om die reden stuurt premier Thatcher haar minis ter van buitenlandse zakefi donderdag met tegenvoorstel len naar Washington. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Haig zal ze vandaar doorspelen aan Buenos Aires. De Britten verwachten sterke Amerikaanse druk om zoveel mogelijk concessies te doen aan Argentinië. Premier That cher kan echter moeilijk terug krabbelen van de harde stand punten, die ze veertien dagen geleden ingenomen en sinds dien vaak herhaald heeft. Wat die houding betreft staan blijk baar het grootste deel van het Lagerhuis en de Britse bevol king nog steeds eensgezind achter haar. Als ze integendeel het Argentijnse vredespakket aanvaardt zoals het door Was hington aan Londen overge maakt is, loopt Thatcher het grote risico door haar eigen partijgenoten uit het zadel ge licht te worden. Er valt nu niet meer aan te twijfelen, dat Londen zijn ar mada, die naar de Falkland Eilanden stevent, inderdaad opdracht gegeven heeft voor taan maar op halve kracht vooruit te gaan. Dit vertraagt de aankomst van de marine aanzienlijk. De vloot wordt nu pas eind volgende week bij de Falkland Eilanden verwacht. Een deel van de Britse vloot zou echter versneld -doorsto men naar het eiland Zuid-Ge- orgia. Argentijnse soldaten op de Falkland Eilanden pauzeren even tijden hun patrouille-activiteiten. Hun aantal wordt momenteel geschat op negenduizend man. Ze zijn de afgelopen week per vliegtuig naar de eilanden zijn overgebracht. Ondertussen maken Be achttienhonderd Falklanders zich steeds meer bezorgd over een gewapend treffen. Voor het conflict uitbrak waren er op de eilanden slechts twee politieagenten. WASHINGTON Alexander Haig is gedwongen een oplossing voor de Falkland-crisis uit zijn hoed te toveren wil hij de sluip schutters de mond snoeren die het op zijn politieke leven heb ben gemunt en er sinds de Falklandcrisis weer lustig op los schieten. Wat begon als een ruzie over het vliegtuig waarmee Haig zou reizen, heeft zich ontwikkeld tot een dodelijke strijd tussen het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse zaken. De ruzie trad aan het licht toen het Witte Huis liet uitlekken dat Haig zijn eerste missie naar Londen had uitgesteld omdat hij een vliegtuig met raampjes wilde. Haigs adviseurs voerden tot zijn verdediging aan dat hij zo'n vliegtuig wilde omdat dat beter uit gerust was voor zijn bemiddelingsrol. „Dit is typerend voor de tegenwerking die Haig sinds zijn ambtsaanvaarding van het Witte Huis heeft moeten verdragen", zei een van zijn verdedi gers. Dat Haig niet onmiddellijk het vliegtuig kon krijgen dat hij wilde, kwam door een tekort aan vliegtuigen. Reagan was met een zo'n vliegtuig naar het Caribisch gebied vertrokken voor zijn werkvakantie. Donderdag had het Witte Huis een nieuwe stok gevonden om Haig mee te slaan. Het uitte kritiek op het feit dat Haig vorige week woensdag voor het oog van de camera's had gezegd dat hij opnieuw naar Buenos Aires zou gaan, net nadat Reagan in het openbaar had gezegd dat de Russen „zich er buiten moesten houden". Reagans adviseurs waren woedend dat de aandacht die zij hadden gereserveerd voor hun president nu naar Haig ging. HAROLD JACKSON THE GUARDIAN DEN HAAG Vanaf dinsdag is het in ons land verboden zonder een vergunning goede ren uit Argentinië in te voe ren, zo blijkt uit een schrijven van de ministers Terlouw en De Koning. Alleen invoerver gunningen, die eerder van kracht werden, blijven geldig evenals importen van goede ren waarvoor contracten zijn afgesloten voor 16 april, de dag waarop de Europese Ge meenschap invoervergunnin gen eiste voor goederen uit Argentinië in verband met de wederrechtelijke Argentijnse toeeigening van de Falkland Eilanden. Elf Latijnsamerikaanse landen hebben gisteren in Brussel on middellijke opheffing geëist van het door de Europese Ge meenschap afgekondigde ver bod op import uit Argentinië. De landen vinden in een ver klaring, die is verspreid door de Argentijnse ambassade in Brussel, dat het importverbod een ontwikkelingsland zeer zwaar treft en in strijd is met de normen van internationale economische betrekkingen. De verklaring is'ondersteund door Brazilië, Bolivia, Chili, Colom bia, Ecquador, Mexico, Para guay, Peru, Uruguay en Vene zuela. De ministers van buitenlandse zaken van de tien EG-landen hebben gisteren op verzoek van Engeland in Brussel spoe doverleg gehouden over de Falkland-kwestie. Volgens voorzitter Leo Tindemans was het overleg uitsluitend gewijd aan de politieke en diplomatie ke situatie rond het Argen tijns-Britse geschil. Eerder wa ren er geruchten dat ook de militaire samenwerking op de agenda stond. De EG-landen hebben zich opnieuw solidair verklaard met Engeland. volg van de voorpagina) 1 'UZALEM Het Is- ische kabinet komt daag in spoedzitting en om de resultaten te 'reken, die de Ameri- We onderminister, ter Stoessel, tot nu toe tkt heeft met zijn eldiplomatie. Stoessel na zijn onderhoud in ro gisteravond, dat er fQLin de zaak zit". roordvoerder van de Is raëlische regering, Uri Porat, zei gisteren dat de Israëlische regering vast besloten is tij dig dat wil zeggen voor 26 april de Sinai te ontrui men. Een Israëlische functio naris had gisteren eerder op de dag gezegd, dat Israël mo gelijk de ontruiming van de Sinai zal uitstellen, als Egyp te niet instemt met een schriftelijke herbevestiging van de bepalingen inzake Palestijnse autonomie in het Camp-Davidakkoord. De re gering-Begin wil hiermee be reiken. dat Egypte straks niet de Arabische eis van een onafhankelijke Palestijnse staat overneemt. Meteen daarop vertrok Stoessel van uit Jeruzalem naar Kairo om daar met president Moebarak overleg te voeren. Het Egyp tische persbureau MENA deelde gisteren mee, dat Egypte, Israël en de VS hun onderhandelingen over Pa lestijnse autonomie in mei op ministerrieel niveau zullen voortzetten. De VS hebben gisteren hun veto uitgesproken over een resolutie van de VN-Veilig heidsraad, waarin de zionisti sche aanslag in Jeruzalem op eerste paasdag wordt veroor deeld als „heiligschennis". De 14 overige leden van de Veiligheidsraad, waaronder Engeland en Frankrijk, steunden de afgezwakte Ara bische resolutie. De VS steu nen de Israëlische lezing, dat de dader van de aanslag op eigen houtje gehandeld zou hebben. Volgens de Arabi sche landen ziin er aanwij zingen, dat er door meerdere Israti's is geschoten. Nieuw van Poggenpohl een klasse-keuken voor een populaire prijs Een variabele keuken van Poggenpohl, waarmee u eindeloos kunt spelen Beugelgrepen, lichtlijsten, onderlijsten, plinten en werkbladen zijn namelijk verkrijgbaar in een heel scala van fraaie kleurea Zodat u naar hartelust kunt combineren met de twee basiskleuren wit en beige of nog eens kunt veranderen. Ook de vormgeving is typisch Poggenpohltijd loos en afgeronde, dus veilige hoekea De prijs van de Poggenpohl Combicolor- keuken zal u beslist mee vallen Ga maar eens in formeren bij de Poggenpohl- specialist Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndgk Tel. 071-899206 b.v. Gebr. RoliTs Handelmjj.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11