(Sowuvnt Kok dreigt met extra looneisen [Voedingsbond ontsteld over enquête Groot-Brittannië komt met nieuwe voorstellen Koningin Beatrix steelt de show in Washington W''\ Lubbers: alleen voor echte minima afspraak gemaakt X molonisten voorbereid bloedig treffen iscussie over status flidariteit in Poolse pers Woensdag 21 april 1982,72e jaargang no. 22249 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: LI. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 70,75. Ned. I om 20.00 uur De kans van je leven, Engels tv-drama; om 21.12 en 22.30 uur Konin gin Beatrix in Amerika. Om 22.10 uur samenvattingen Eu ropa Cup. Ned. II om 20.32 uur Goliath awaits (3) en om 22.15 uur Magnum P.I. Weinig verandering: Droog weer en zonnige perioden. Mi nima rond drie graden en en kele mistbanken, midagtempe- ratuur rond 15 graden, aan zee iets koeler. Weinig wind. Zon op 06.29, onder 20.49 uur. Scheveningen hoogwater 02.52 en 15.09 uur, laagwater 11.04 en 23.25 uur. .HE Door de dood de Indiase record- ider van 68 centime- s de 36-jarige Ita- i Ettore Panipucci Foggia met zijn 69 timeter de kleinste ter wereld. Dat be- rt hij althans zelf. lipucci werkt bij het anse circus Moira ei. Vroeger was hij ilown en vermaakte het publiek met zijn ïsten op de schaats, nu verkoopt hij anken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens CDA- fractie voorzitter Ruud Lub bers is er in het geheel geen reden voor de boosheid in de PvdA over bepaalde onderde len van de voorjaarsnota. Zo wel de bescherming van alleen de echte minima als de aan kondiging van wijzigingen in het stelsel van sociale zeker heid zouden in overeenstem ming zijn met het ook door de PvdA ondertekende re geerakkoord. Lubbers meent dan ook dat diverse socialisten dwaallichten hebben opgela ten, zo schrijft hij in CD-actu- eel, het blad van zijn partij. De minimuminkomens gaan er dit jaar volgens de voor jaarsnota 1,9 procent in koop kracht op achteruit. Het kabi net is alleen bereid iets extra's te doen voor de zogeheten ech te minima, tot woede van vooral veel bestuursleden van de PvdA en grote delen van de achterban. Dat besluit is echter conform de betreffende passage van het regeerak koord, aldus Lubbers. Dat ak koord kreeg de goedkeuring van een buitengewoon congres van de PvdA. Pagina 9Ook alleenstaanden „Kraakagent" bij Nijmeegse politie NIJMEGEN De politie ven Nijmegen gaat een nieuwe func tie in het leven roepen: de „kraakagent". Deze politieman zal zich ten bezighouden met het leggen en onderhouden van con tacten met krakers en hun raads lieden. Hierdoor wil de politie problemen bij ontruimingen zo veel mogelijk verkomen. De on geregeldheden in Nijmegep waarbij veel vernielingen zijn aangericht, hebben het „boetebe- leid" van de politiemensen sterk gewijzigd. Er werden in de actie- maand maart 2000 minder boetes voor kleine overtredingen uitge deeld dan in februari. WASHINGTON Ko- ningin Beatrix heeft giste ren in een toespraak in de Nationale Persclub in Washington een aantal ge voeligheden in de relatie tussen Nederland en de Verenigde Staten opval lend nadrukkelijk aan de orde gesteld. In de opmer kelijk enthousiast ontvan gen toespraak, die ook in het hele land grote aan dacht heeft getrokken, antwoordde Beatrix gevat, AANZIENLIJK MISBRUIK SOCIALE VOORZIENINGEN NOORDWIJKERHOUT De uit slag van een enquête over de vraag of er misbruik wordt gemaakt van sociale voorzieningen heeft gisteren op de eerste congresdag van de Voedingsbond FNV in Noordwij- kerhout, aanwezige congresgangers woedend gemaakt. Het avondpro gramma werd omgegooid en aan de agendapunten kwam men niet meer toe. Uit de opiniepeiling bleek dat 75 procent van de ondervraagden vindt dat er op aanzienlijke schaal misbruik wordt gemaakt van sociale voorzieningen. Veertig procent kent bovendien in zijn directe omgeving mensen die zich daar schuldig aan maken. Aan de enquête werd door 138 van de 250 congresgangers deel genomen. Bestuurder Hank van Herk, die bij de Voedingsbond FNV belast is met de socia le zekerheid, toonde zich diep teleurge steld over de uitslag van de enquête. Vol gens Van Herk komt misbruik van sociale voorzieningen slechts op kleine schaal voor. Hij voegde er aan toe dat de meeste congresgangers die aanzienlijk misbruik menen te bespeuren, zelf wël werk heb ben. Andere congresgangers vroegen zich af of nou juist op een congres van een bond een dergelijke enquête gehouden moet wor den. „Wij zullen aan de uitslag van deze enquête nog vaak herinnerd worden", al dus een van de sprekers. De voorzitter van de Voedingsbond, C. Schelling, besloot de discussie van twee en een half uur met sussende woorden. „In onze bond moet plaats zijn voor emoties", aldus de voorzitter. geestig en in perfect En gels vragen van Ameri kaanse journalisten. Zij sprak onomwonden over de soms afwijkende me ningen in Nederland als het gaat om de Ameri kaanse politiek, over soli dariteit met armen in de samenleving en de Derde Wereld. De balzaal van de persclub, wel beschouwd als de belangrijkste pers- club in de wereld, was tot de laatste plaats bezet. „In menig opzicht zijn wij Ne derlanders nog steeds een volk van dominee's en schoolmees ters. Wij menen een boodschap te moeten uitdragen en steken daarbij soms de vinger bele rend omhoog. Wij hebben ster ke morele overtuigingen en vooral ook een getuigend ka rakter", gei de koningin, her innerend aan de stichting van Nieuw Amsterdam, waarbij werd voorgeschreven dat er snel „een dominee en een schoolmeester" moesten ko men. „Een land als het uwe is een machtige .mogendheid met grote verantwoordelijkheden", aldus de koningin, „uw in vloed is niet te vergelijken met de onze. Toch ligt onze kracht wellicht in het waken voor de grote waarden die we allen hoogachten, in het waar schuwen tegen de gevaren van grootschaligheid en eenzijdige benadering van Complexe pro blemen". „Vergeet U echter nimmer", zo hield de koningin haar journalistiek gehoor voor, „dat wij in deze gesprekken, in het bijzonder met u, ons eerst en' vooral opstellen als volk dat sinds 200 jaar de vriend en geestverwant is van het Ame rikaanse volk. Juist daarom aarzelen wij niet onze mening te zeggen. Dat houdt ook in dat wij naar u willen luiste ren". Na het „spektakel" in de Nationale Persclub, was koningin Beatrix gisteren aanwezig bij de officiële introductie van de Neder landse en Amerikaanse Bicenten nial-postzegels. IMMIGE SFEER IN YAMIT /ÏIT Israëlische ex- ïe nationalisten in Ya- de laatste grootste ne- etting in de Sinai die ontruimd moet wor- zijn gisteren begon- zelf wapens en >y-traps te maken de mogelijk bloedige i tegen de militairen hen gaan verwijderen. n lege appartementen in inai bivakkerende solda- mengden zich gisteren in it onder de groep Israëli's, ich verzetten tegen de te- ave van de Sinai aan ite. De soldaten voelden duidelijk niet op hun ge en zien als een berg op V de ontruiming. „Het is moeilijk voor ons", aldus majoor. „Er zijn daar rs en neven van ons, wij >en volk. Wij zullen trach- is werk te doen, maar wij dit vriendelijk en waar- en". jsle halsstarrige kolonisten fdden zich gisteren voor op een bloedig treffen. Zij vul den flessen met benzine (molo-' tov-cocktails), om zich op deze wijz ete beschermen tegen de militairen als zij tot ontrui ming overgaan. Andere extre me nationalisten droegen pis tolen en weer anderen waren gisteren bezig hun daken te versterken met prikkéldraad, blokken beton en kerosine. Zij zullen zich, zoals het er gister avond naar uitzag, niet zonder slag of stoot uit Yamit laten verwijderen. Ondertussen waren Israëlische militairen gisteren al bezig met de ontruiming. Het hek werk rond Yamit werd al uit de grond gehaald en bulldo zers groeven enorme gaten waar straks de twee-verdie pingen tellende gebouwen van de stad zullen worden ge dumpt. Israël is van plan de Sinai leeg aan de Egypte over te dragen en daarom moet Ya mit met de grond worden ge lijk gemaakt, aldus de Israëli sche radio. Pagina 11: Israël zal zich tij dig uit Sinai terugtrekken. ICHAU In de onder strikte censuur staande kranten is een discussie ontstaan over de toe- st van het geschorste onafhankelijke vakverbond Sariteit. in gematigde krant verscheen onlangs een artikel, waar- ritiek geleverd werd op de ricntlijnen die de militaire ring wil stellen bij een debat over toekomstige vakbon- Organen van partij en leger hebben bij herhaling opge- en tot een blijvend verbod voor Solidariteit. In de Zycie izawy stond deze week éen artikel van Gilewski. Deze st van Solidariteit, die op 13 december vorig jaar voor tijd werd geïnterneerd, bekritiseerde de regeringsvoor- jn met betrekking tot de toekomstige status van de vak- lemers in de Poolse hoofdstad geloven dat de autoritei- nog niet uit zijn hoe zij de vakbonden moeten structu- J^SjP i. Trybuna Ludu, het dagblad van de communistische Jm partij, heeft altijd gepleit voor ontbinding van Solida- VAKBEWEGING BITTER NA GESPREK MET KABINET DEN HAAG Als de be zuinigingsvoorstellen in de Voorjaarsnota niet ver anderen, is de kans heël groot dat de FNV-vak bonden zullen proberen dat te compenseren door extra looneisen te stellen. Daarbij moet vooral wor den gedacht aan het be schermen van de koop kracht van de minima, die er dit jaar 1,9 procent op achteruit dreigen te gaan. Die bescherming is moge lijk door bijvoorbeeld in de nog af te sluiten cao's de vloeren in de prijscom pensatie te verhogen. Dit heeft een bitter gestemde F NV-voorzitter Wim Kok gis teravond gezegd na afloop van het beraad tussen een delega tie uit het kabinet en de vak beweging. Kok wees erop dat de FNV in haar beleid voor dit jaar „absolute voorrang" heeft gegeven aan het beschermen van de laagstbetaalden. Vol gens Kok is er te meer reden dat te doen nu het economi sche klimaat nog grimmiger geworden is. De FNV-voor- man wees erop dat het inleve ren van één procent koop kracht voor de minima „iets heel anders is dan het inleve ren van twee of drie procent voor de hoge inkomens". Dat de laatste groep er in de voor jaarsnota bovendien .beter af komt dan in het regeerak koord, is voor de FNV onaan vaardbaar. Zowel Kok als zijn collega Harm van der Meulen van het CNV toonden zich „diep te leurgesteld" over het gesprek, waarom de vakcentrales zelf hadden verzocht. De vijf be trokken bewindslieden zouden op geen enkel punt duidelijk heid hebben verschaft. Kok vertelde dat het vooral pre mier Van Agt was geweest, die door zich „buitengewoon te rughoudend" op te stellen de toon van het gesprek had ge zet. Zo zou de minister-presi dent met nadruk hebben ver klaard dat het kabinet niet van plan was verantwoording af te leggen over de voorjaars nota tegenover de vakbewe-. ging. „Wij zitten hier alleen om te luisteren", zou Van Agt hebben gezegd. ARGENTINIË HOUDT VAST AAN SOEVEREINITEIT FALKLAND EILANDEN (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Minister van buitenlandse zaken Fran cis Pym van Groot-Brit- tannië vliegt morgen naar Washington met Britse te genvoorstellen om een oorlog met Argentinië te voorkomen. Premier Thatcher heeft in het La gerhuis duidelijk te ver staan gegeven, dat het in gewikkelde Argentijnse vredespakket niet in zijn geheel aanvaardbaar is. „Hoewel we blijven streven naar een diplomatieke oplos sing van het Falkland-ge- schil", zei de Britse regerings leidster, „wil ik het geenszins voor u verborgen houden dat de Argentijnse voorstellen op sommige uiterst belangrijke Landingsvaartuigen van het Britse vliegdekschip Hermes in actie tijdens oefeningen ter voorbereiding van een eventuele landing op de Falkland Eilanden. Terwijl de diplomaten druk doende zijn een oplossing te bedenken voor de crisis, vaart de Britse vloot op halve kracht verder. punten helemaal niet voldoen aan onze vereisten". President Ronald Reagan heeft Groot-Brittannië en Ar gentinië gisteren opgeroepen tot zelfbeheersing om een ge en minister Alexander Haig de gelegenheid te geven een vreedzame regeling van het geschil over de Falkland Ei landen te vinden. Reagan noemde de situatie „zeer moei- ander nadat hij overleg had gevoerd met minister Haig, die eerder deze week uit Argenti nië terugkeerde naar Was hington met nieuwe voorstel len ter oplossing van het con flict. De Argentijnse minister Costa Mendez heeft gistera vond verklaard in een Ameri kaans televisieprogramma dat Argentinië geen verdere con cessies wil doen. „De zaak waarvan we niet kunnen en n(et willen afwijken is die van de soevereiniteit van de eilan den." De Engelsen willen voordat een oplossing wordt bereikt dat Argentinië de soe vereiniteit over de eilanden opgeeft Costa Mendez weiger de te zeggen of Argentinië mi litaire hulp zal vragen aan an dere Amerikaanse landen in het kader van het verdrag van Rio de Janeiro voor wederzijd se bijstand. wapend conflict te vermijden lijk". De president zei een en Pagina 11: vervolg Bodegraver verongelukt ALPHEN AAN DEN RIJN voor twee. De oorzaak is De 22-jarige L. Smid uit Bode graven is vannacht om het le ven gekomen toen hij op de Kortsteekterweg met zijn auto tegen een boom botste en- in een sloot belandde. Het onge^ luk gebeurde om vijf minuten duidelijk. Mogelijk moest de heer Smid uitwijken voor een tegenligger en raakte hij de macht over het stuur 'kwijt Getuigen worden verzocht zich bij de politie van Alphem te melden, telefoonnummer 01720-93941. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde évond nabezorgd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1