UPO „dumpt "woningen op aardeiland en Galgewater (Eeia locdezc^ 1S" ÊcicLe (Somo/nt Taaie Vlaamse rakker Karei mag in Germigny TEvêque wel opz n dure tellen gaan passen ZlEGlO S RACEND WELVAREN UIT DE LEIDSE REGIO BINDT I IN „GENTLEMEN'S TIJDRIT" DE STRIJD AAN Surprise Party'' in Groenoordhallen Dezeweek bij de melkman: LEIDSE COURANT DINSDAG 20 APRIL 1982 PAGINA 5 LANGS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. S pre tij d ij ht /Zconipeter Verhoef, die overal uit durft te komen be halve voor zijn leeftijd, heeft nog steeds napret. Voorpret ook wel, natuurlijk, maar hij staat duidelijk nog na te nieten van vorig jaar Een kostelijke aangelegenheid was dat, in de Franse woonplaats oud-Ripper Joop Zoete melk, Germigny l'Evêque; een paar uurtjes racefietsen vanaf Parijs. Dat de leeftijd jvan i Verhoef er voor hem niets toe do^t, heeft te maken met het koppelrijden maar: „Zoiets is het; laten we het daar maar bij houden". De vöórgenietingen bestaan 'Inamelijk in het organiseren van het één en ander, èn de verwachting die allemachtig gekke Karei weer eens terug aan het werk te zien. Onder wijl poseert Peter Verhoef ge willig en zonnig met een heel duur karretje van tegen de 6000 gulden („Waar zélfs Jan I 0 Raas z'n vingers bij aflikt") op bleke puinhopen aan de ist b Leidse Turfmarkt. Als hij te, z> jaar heelhuids overheen komt, leveren de Franse kas- r/H/eisejen Verhoef over een paar 'n vt weken geen enkel probleem dai )p Op 9 mei is het opnieuw zo ver. Voor de zoveelste keer wordt dan in Germigny l'E vêque (de naamplaats van eer) iet It jisschop) een tijdrit voor „he- loridt -en" verreden; een zogenoem- rdt ode „gentlemen's" tijdrit, over nd ceen kilometertje of 26. Als je hg a flink snel rijdt en afziet, doe rond je daar zowat 36 minuten 'eder )ver. Het is waarlijk geen 2 gi wissewasje, over dat heuve- aart laehtige parcours met venijni ge klimmetjes. „Het is je lens rappen". Peter Verhoef, die )ij „Tom Walenkamp" dage- ijks in de-weer is met advise- eert en en ^et verk°Pen van alles .-a vat met fietsen te maken qqq i leeft, zet zich herhaaldelijk 'werlnet verscheidene makkers op Bolk 'e ^ets in Postuur om de tals t >eest' ^et ly* en de leden fit te - nu louden. Schier ontelbare ma- fen oen heeft men in redelijk u' aj ilubverband, in linie of uit- List vaaferend, het Kopje van 335r Peter Verhoef paraat met „super materiaal" in de woestijn van de Turfmarkt. Nog even en Karei kan wel inpakken... Bloemendaal bedwongen. Waarna doorgaans> in Kraan tje Lek bij de holle boom, eri onder bedreiging van een aardverschuivende Blinkert, de pancakes (die er vervol gens weer uitgefietst moeten worden) er als koek ingaan. Voor die sterke liefhebbers, die de hellingen van Kenne- merland als kuuroord hebben verkozen, is de Gentlemen's tijdrit een jaarlijks plezierig verzetje zonder weerga. Fazanten Joop Zoetemelks schoonva der, eh bien, is één van de verantwoordelijke lieden die deze, niet onmiddellijk hei dense, tijdrit telkens weer nieuw leven inblazen. Peter (Ustinov want verteilen kan ie) Verhoef: „Om de twee minuten start er een koppel in het geheel ^ijn het ongeveer zeventig, tachtig koppels. Als het fazanten wa ren, was het een rijkdom. De twee deelnemers in zo'n kop pel moeten samen minimaal tachtig jaar zijn: twee van veertig zeg maar. Is er ie mand 35, dan moet z'n kop- pelgenoot de veren oppoetsen en algauw 45 zijn. Maar goed. Dit jaar hebben Joop Rietho ven, die nota bene ere-burger van Germingny is" (trouwens, waar is ome-zich-overal-in- zettende-Swift-Joop gèèn ere burger van?, vraag ik me af), „en ik op ons genomen om met vier koppels uit de Leidse regio de strijd aan te binden met Karei, de tanige Vlaming, die al minstens driemaal de tijdrit heeft gewonnen. Die kerel, werkelijk der Vlaamse keer'len god, moeten we nu van de eerste plaats zien te rijden!" Karei Mintjens (of Mintjes) is voor de geïmponeerde Hol* landers een hoofdstuk apart, rond de fameuze tijdrit. Als Verhoef hem beschrijft, wordt hij bijna lyrisch. „Karei Mint jens dan moge hij onder de druk van onze pedalen tot in keer komen is een taaie rakker van tegen de 50. Een schatrijk selfmade man ook, voortgesproten uit een zeer sportief Belgisch geslacht. Door hard werken heeft Ka- rel het ver geschopt in de ei ken-meubelindustrie. Zijn complex van 12 ha. is voor 8 ha. geheel bebouwd, inclusief zwembad en het eigen sport park Miptjens, dat, naar zijn eigen zeggen „een betere grasmat heeft dan die van den Anderlecht". Karei is als big boss ook een soort vorst in zijn presentatie van het wiel- rengebeuren. Hij omgeeft zich in Germigny met vele vazal len die bereids vliegen als Ka- rel maar met z'n ogen knip pert". Engelenkoor Verhoef en de Hollanders in de tijdrit zagen rond Karei een zeer professioneel Vlaams gezelschap: „Keurig gekleed, ook in fietskostuum, en met „Karei Mintjens" op de borst zak van het uitgaanstenue, ter hoogte van het hart". Als in een engelenkoor werd Karei bediend en op handen gedra gen opdat hij zijn voet niet zou stoten aan een Franse steen door hele afdelingen soigneurs of verzorgers, door mecaniciëns, psychologen (voor het mentaal opkrikken van de Mintjens-koppels) en door filmers voor „de Video". Als ze staan aangetreden roept gelauwerde Mintjens zijn huurtroepen toe: „Ge groet, kerels!" Waarop het koor op zijn beurt scandeert: „Gegroet, o Karei!" Peter zag er vorig jaar een kort Belgje rondlopen, „een soort Jeroentje. Dat was de verkoop-directeur van Karei voor Frankrijk, die zijn Heer ook met zorgen omgaf. De Mintjens-karavaan huurt het beste plaatselijke hotel in Germigny l'Evêque af, van waaruit de training geschiedt en de zaak „en groupe" op de video wordt vastgelegd". „Jawel, vorig jaar won Karei weer eens de wedstrijd, zijn „wedstraad". Tijdens de vie ring van dat feit zijn wij naar hem toegegaan. En daar zat Karei, temidden van zijn vol gelingen, als een pasja neer. Bijna op een kussen. Hij deed zich tegoed aan een enorme taart met „Gefeliciteerd Ka- rel" erop. Terwijl hij de fees telijke hap zat te verorberen, zag Karei zichzelf en zijn ei gen verrichtingen op het beeldscherm van een monitor. Kauwend en slikkend bracht hij goedkeurende keelgelui den voort. Daarna werden ontstellende hoeveelheden van de beste champagne aan gevoerd om het voedsel weg te spoelen. Dat ging onbe perkt door. Vite, vite, vite; tempo, tempo: steeds een con tingent van tien flessen tege lijk". Peter Verhoef staat er nog steeds perplex van. „Vorig jaar ook gebeurde het, dat Joop Zoetemelk êen trai ningsritje maakte in de omge ving. Vóór zich uit? in de ver te, zag hij een mannetje op de fiets die hij slechts met de grootste moeite kon inhalen. Het was Karei, aan de trai ning, aan het „treinen" dus, om het parcours in z'n benen te krijgen. Maanden tevoren stapt Karei 's morgens om half zeven op de fiets, samen met z'n koppelmaat zie daar: Karei Rap en z'n maat die tevens een werknemer van Mintjens is". Karei ende Elegast nemen geen halve maatregelen, als het aankomt op het winnen van de Gentle men's tijdrit. „Maar we gaan nu proberen een einde te ma ken aan Kareis rijk. Dat doen we met vier koppels. Waarbij we tegelijk een geheim wapen in de slag hopen op te stellen. Nee, ik noem geen namen, maar temidden van onze streekkoppels brengen we twee zeer bekende ere-leden van de tourvereniging Swift, bij wijze van verrassing, in stelling, die gelanceerd zullen worden teneinde korte met ten te maken met Kareis suc- cessenreeks". Geheim wapen Peter Verhoef rijdt met Kees Arbouw in een koppel; Jan van Weeghel strijdt samen' met Fred Menken; dan het geheime wapen, en tenslotte twee routiniers, die vorig jaar door Verhoef en de zijnen on dersteund werden: de fietsen de Leidse kapper Theo Huy- nink en sportcommentator Koos van de Voorn. De Vlaamse almogende doordra ver' en charmante potentaat Karei krijgt het zwaar te ver duren in dat goed half uur aantobben tegen de klok. „De leeftijd telt, uiteraard. Karei Mintjens, zo tegen het zien van Abraham aan, heeft zijn klasse bewezen. Die knaap kan het zich veroorloven sa men te rijden met een mak ker van even dertig "jaar. En fin, naarmate de leeftijd van de deelnemers is gevorderd krijgen deze renners een soort tijdvergoeding. Ik noem maar wat: twee koppelgenoten van samen 100 jaar krijgen tien minuten bonificatie of zo. Dat is dan een handicap voor de jongere deelnemers. In '81, ach. dat was een machtig ge zicht joh: een koppel, samen 163 jaar oud. Ga maar na. Dat was een schitterende verto ning, met die twee gentlemen die nauwelijks konden lopen en op de fiets gehesen moes ten worden..." Dat is ook de napret van Pe ter Verhoef die straks toch wel in klinkende munt omge zet moet worden, in de tijdrit voor heren op de wegen die Zoetemelk inmiddels de zijne mag noemen: les rues de Zoe- temêk, en haut et la bas. Daar komen ze dan aan, de manne tjesputters (en hopelijk niet de schutters) uit Leiden en om geving. Met in het kielzog de supportersschare en de fees- tattributen. En de twee oud- keurrenners, die Karei, de Vlaamse kerel met karakter, op de knieën moeten dwin gen. Allemaal tegen Karei; op sportieve basis en op „super materiaal". Baronnenkroon Maar hij zal er toch wel weer groot en open Hof houden, pezige Mintjens van het hard houten imperium, die telkens in Germigny l'Evêque z'n ware Bourgondië vindt. Hier wordt Mintjens werkelijk Ka- rel de Stoute. Het vette poa- terke uit Vloandere dat den Ollander seffens weer ander maal zal doen blijk geven, dat er met hem nochtans niet te spotten valt. De baronnen- kroon staat 'm nog stevig, zij het schuins, op den kop. Mocht ie eraf vallen, dan hoort u dat van me. Na zon dag de 9e mei, in de lente. Dan komt Peter Verhoef weer naar de geteisterde Turfmarkt om er z'n verhaal te doen, als uitgeraced gentle man. May be, with the fringe on top; na de zegepraal. najot 1 jorei Patri gelop rsus e en uid-Il bchai t naj dipla irdci •ta Mi )ij San sen tig l,eze er, Bi DEN De project-onwik- ngsmaatschappij Westland- icht (WUPO) gaat de prij- van de koopwoningen aan Galgewater, drastisch verlagen. De goed koopste woning, een apparte ment met twee kamers, gaat 108.000 kosten (thans nog 150.000). Ook de prijzen van Inde Rotogravure-complex' de duurdere huizen (van (zier voor twee met dit handige mini-damspel U krijgt het thuisgestuurd als u de kleine moeite doet een nieuwe brengen voor deze krant. als nieuwe abonnee van de Leidse Courant •etaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Jaar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 300 VB Leiden. 250.000 tot ƒ350.000) gaan sterk omlaag. Dit besluit volgt op de beslissing van WUPO om de prijzen van de zeer luxe woningen op het Waardeiland sterk in prijs te verlagen. Op dit wooneiland is sinds enkele dagen de prijs van de goed koopste woning terugge schroefd van 355.000 tot 198.000. De duurste woning van ƒ518.000 kost nu ƒ328.000. Ook de hypotheekrente is aan gepast: 9,9 vijf jaar vast. Met de dumpactie op het Waardei land heeft de WUPO nu al succes. Vijf huizen zijn inmid dels tegen de lagere prijs ver kocht. Op een dertigtal andere woningen rust een optie. De maatregelen om de wonin gen van het Waardeiland te „dumpen", werden afgekon digd in opdracht van de nieu we eigehaar, het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Dit pensioenfonds heeft onlangs het onroerend goed op het Waardeiland overgenomen van Westland Utrecht Project Ontwikkeling. Deze dochter onderneming van de gelijkna mige hypotheekbank verkeert in financiële moeilijkheden door het uitblijvende herstel van de al geruime tijd geleden ingestorte woningmarkt. Het ABP is Westland Utrecht te hulp gekomen met een bedrag van drie miljard gulden. Het Galgewater-complex is geen onderdeel van de overeen komst met het ABP. Maar ook de verkoop van dit complex verloopt uitermate stroef. De huizen zijn inmiddels voor een deel gekraakt. De gemeente heeft ook al diverse verzoeken van de projectontwikkelaar af gewezen om de huizen op de vrije woningmarkt te mogen, verkopen. Nog steeds mag WUPO alleen Galgewater-hui- Het Waardeiland; In de aanbieding. zen verkopen aan Leidse wo ningzoekenden. Waardeiland Het Waardeiland, ook wel de „Lgidse goudkust" genoemd, is een van de meest sprekende voorbeelden van de ingestorte woningmarkt. Oorspronkelijk had bouwer Nieman Holding bv het plan om 450 luxe wo ningen naar Amerikaans voor beeld neer te zetten. Nadat de verkoop van de eerste wonin gen moeizaam bleek te verlo pen en in 1977 ruchtbaarheid werd gegeven aan klachten over de kwaliteit van de ge bouwde huizen, nam West- Land Utrecht het nog onbe bouwde deel van het eiland over. Het aantal nog te bou wen woningen werd korte tijd later teruggeschroefd tot zo n 340 huizen. Maar ook West- land-Utrecht bleek de fraaie woningen niet aan de spreek woordelijke straatstenen kwijt te kunnen. Het Waardeiland werd een spookeiland. Acties om de dure woningen alsnog te verkopen, door bijvoorbeeld een zeer lage hypotheekrente te verstrekken, leverden geen rendement op. Enkele jaren geleden werd begonnen om een aantal woningen te verhu ren. De projectontwikkelaar besloot ook om vooralsnog het middenterrein, waar 146 wo ningen zouden komen, niet te bebouwen. Dit in afwachting van het weer aantrekken van de woningmarkt. TIEN JAAR DAMESVOETBAL LEIDEN Ter gelegenheid van het tienjarig (bestaan van het 'Leidse' damesvoetbal wordt donderdag in de Groenoordhallen een 'suprise party' gehouden. De 25 deelnemende verenigingen zullen elkaar op zes sport onderdelen bestrijden. Inzet is een eendaagse reis voor twaalf personen naar Düsseldorf of Keulen. Het festijn begint om zeven uur. De clubs zijn over vijf poules verdeeld. Behalve de geplande voetbalwedstrijden, houden de dames zich ook bezig met spor tieve recreatie. Dat laatste bestaat uit de onderdelen: fietsestafet- te, rugbybal vangen, touwtrekken, groepsverplaatsen en ballon trappen. De volgende verenigingen zullen de 'party' bezoeken: Alkmania, Altior, Bernardus, Bloemhof, DOCOS, Foreholte, Hazerswöudse Boys, Iduna, KRV, LFC, FC Lisse, LSVV'70, Lugdunum, LYRA, Oliveo, Randstad Sport, SJC, SJZ, Stompwijkse Boys, SVLV.'Ter Leede, UDO, Unitas, Valken'68, Zwart Wit'28. ADVERTENTIE.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5