Lou van Rees ging ten onder in een baaierd van geluiden Ik ben als een oude schoen bij de vuilnisbak neergezet The 24 dollar bargain99slaat papieren Amerikaans pianist Anthony de Mare wint het Internationaal Gaudeamus Concours Nieuwe explosie van geweld in Spanje le mm ■d 3 brug tussen Amerika en Nederland ATO niet meer erkend als ambtsopleiding Pastor J. Hogenboom nam afscheid van Wassenaar GEROYEERD D STATENLID F KUNST BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 19 APRIL 1982 PA< Jongeman mishandeld LEIDEN Een 18-jarige Lei- denaar is zaterdagnacht in de Breestraat mishandeld. Met onder meer een scheurtje in het jukbeen is hij opgenomen in het AZL. Het slachtoffer reed om half drie op de fiets door de Bree straat Bij de hoek van het Kort Rapenburg werd hij staande gehouden door vier aangeschoten mannen. Deze eisten geld van hem. Toen hij zei geen geld bij zich te heb ben, sloeg men op hem in. Ook de fiets werd beschadigd. Geknutseld vehikel genomen LEIDEN De Leidse politie heeft zondagmiddag op de Rooseveltstraat een zelfge bouwd voertuig in beslag ge nomen van een 16-jarige Lei- denaar. De jongeman had van een buizenframe, een scooter- motor en drie wieltjes een kar retje gemaakt. De rem was via een touwtje verbonden met het achterwiel. De politie noemt het voertuig „levensge vaarlijk". Het vehikel werd in beslag genomen en de jonge man kreeg een proces verbaal. Man vernielt politiebusje NOORDWIJKERHOUT. Een man uit Hillegoi gistermorgen een polil aan de binnenkant door de schuifdeur in pen. De man werd aanj den, omdat hij bij een al controle er met de auto] een bevriende Lissenaa door ging. Terwijl de naar de bloedproef werd nomen nam de Hillegoi het stuur over. Hij kon i provinciale weg bij De worden aangehouden. Hij gerde een bloedproef te 01 gaan, waarvoor hij een verbaal krijgt. Alcohol controle nal )it LEIDERDORP De R>)an litie van Leiderdorp he,ras' 'de nacht van zaterdag oj dag vijftien personen ei p verbod opgelegd, omdat i der invloed achter het 1611 zaten. De controle wei P® verschillende plaatsen i gemeenten Leiderdorp n S Voorschoten gehouden. net taal werden 148 bestui aangehouden. Vijfenzesti ff hen hadden al dan nic ed' laatbare hoeveelheden e'd hol tot zich genomen. nJei ROTTERDAM Het Gaudeamus Vertolkers- concours blijft internatio naal de aandacht trekken. Tot nu toe hadden zich nog nooit eerder 61 en sembles en solisten laten inschrijven. Hoewel, zoals gewoonlijk, lang niet alle aangemelden ook werke lijk verschenen, deden tenslotte toch 38 ensem bles en solisten mee, waaronder 8 van Neder landse origine. Verder kwamen de deelnemers uit alle windstreken, uit de Verenigde Staten en Japan, uit" Roemenië en Polen, uit Finland en na tuurlijk ook uit de ons omringende landen. Van de Nederlandse deelne mers wist helaas geen enkele de finale te bereiken. Het vijf tal dat daar wel in slaagde, •kreeg van de internationale jury elk rond de twintig pun ten voor hun prestaties. On derling waren de verschillen tussen de vijf winnaars mini maal. tussen de twee toppers scheelde het riiet meer dan een paar tienden van een punt. Dat het weer een solo-pianist was die won, is een ervarings feit. Het valt eenvoudig niet te ontkennen dat andere instru mentalisten en vooral vocalis ten nu eenmaal veel sterker uiteenlopende beoordelingen krijgen, met als gevolg dat ze in totaliteit minder punten be halen dan juist de pianisten, die blijkbaar gemakkelijker stabiel beoordeelde prestaties leveren. In dit geval presen teerde de trefzekere, bepaald onthutsende virtuoos Anthony de Mare zich ook als zanger, zichzelf begeleidend met klop pen en tikken op de vleugel- kast. Dit gebeurde in een solo- versie van Cage's „Widow of 18 Springs", dat hij er knap af bracht, zeker voor een niet- professionele vocalist. Overi gens stond zijn verbluffende vaardigheid in de andere, zui ver pianistische stukken, voor mij op dezelfde hoogte als die van zijn landgenoot, de slag werker Steven Schick. Ook de manier waarop de Franse so praan Monica Jordan uit haar hoofd de grillige solosequens van Berio interpreteerde, was verbazingwekkend. Vraagt u mij nu niet naar de spectaculairste, maar naar de muzikaalste verrichtingen, dan kom ik, mede door de ge kozen muziek, terecht bij de vierde prijs, het Engelse trio dat van zijn pianist George Ni cholson een bizarre muziek vertolkte, waarin vooral de zangeres Jane Ginsborg en de klarinettist Philip Edwards echt musiceerden en zich daardoor onderscheidden van de louter-virtuozen. Tenslotte het Franse saxofoon kwartet, dat al in 1980 een vijfde prijs in de wacht wist te slepen, maar nu een derde prijs kon bemachtigen. Het is een uitstekend ensemble dat in Keuris een beetje hard en agressief van klank was, maar in Pousseur zachtere tonen aansloeg. Nu moet de lezer niet denken dat alle prestaties in de voor ronden ook het hoge niveau haalden van dit slotconcert. Daar was geen sprake. Inte gendeel: er gaapte een vrij grote kloof tussen top en mid delmaat. Wat niet wegnam, dat Walter Maas gelijk had toen hij er zijn teleurstelling over uitsprak dat de conserva- torium-jeugd bij die voorron- MADRID Terroristische aanslagen, die door de autor 8, werden toegeschreven aan de Baskische afscheidingsbev» ETA, hebben dit weekeinde in Spanje een mensenleven e 1 gewonden geëist en grote schade toegebracht aan een bel; ke telefooncentrale in Madrid. Premier Leopoldo Calvo heeft gisteren zijn kabinet in spoedzitting bijeengeroepe zijn strenge veiligheidsmaatregelen afgekondigd voor alle bare gebouwen in de Spaanse hoofdstad, te weten voor de en televisiestaions, beide hoofdstations, de ondergrond luchthaven Barajas en de electriciteitscentrale. Nadat zaterdag een politieman was gedood en acht geworj den bij aanvallen met anti-tankgranaten op een pantsert van de politie en twee politiekazernes in noordelijk BaskwtEF werden gisterochtend vroeg vijf mensen licht gewond tofN: lijktijdig zes springstofladingen explodeerden die vijf genegen de mannen in de telefooncentrale in Madrid hadden T. Pe Ie nV UTRECHT De Agogisch Theologische Opleiding (ATO), on derdeel van de Katholieke Theologische Hogeschool van Utrecht, wordt door haar college van toezicht, bestaande uit de bisschoppen van Utrecht en Groningen en de provinciale over sten van de franciscanen, de oblaten van Maria en de passionis- ten, niet erkend als ambtsopleiding. Het college van toezicht heeft dit medegedeeld aan de raad van de KTHU. Studenten die zich voor het eerste gedeelte van de opleiding in september laten inschrijven, ontvangen bij hun afstuderen geen kerkelijke bul meer. De bisschoppen laten aan het bestuur van de KTHU de mogelijkheid een andere niet-academische oplei ding op te zetten, die evenals de huidige ATO haar studenten voornamelijk recruteert uit afgestudeerden van sociale en peda gogische academies en die pastores aflevert, die zich richten op maatschappelijk verdrukten. De nieuwe opleiding zal echter ingrijpend moeten verschillen van de huidige ATO. Zij zal in haar onderwijsprogramma moe ten voldoen aan de richtlijnen van Rome. Van aankomende stu denten zal worden gevraagd, dat zij gemotiveerd zijn om in de rooms-katholieke kerk te werken. Van opleiding en personeels beleid zal worden gevraagd te letten op betrokkenheid bij de r. k. kerkprovincie. De positie van de huidige docenten is nog niet duidelijk. De gevolgen van het besluit van het college van toe zicht voor hun rechtspositie zal door de vakbond voor weten schappelijk personeel van katholieke theologische hogescholen aangesloten bij de ABVA/KABO worden uitgezocht. De ATO werd in 1973 opgericht voor katholieke afgestudeerden van academies. Van reformatorische zijde groeide echter de belangstelling. Op het ogenblik zijn van de tachtig studenten er rond viifentwintie protestant Pastor J. Hogenboom heeft gisteren afscheid genomen van Wassenaar. De St.-Jozefparo- chie daar heeft hij geruild voor Alkmaar, waar hij Is aangesteld als pastorale werker. Velen hebben hem en zijn echtgeno te gisteren de hand ten af scheid gedrukt in de gemeente waar hij na zijn huwelijk in 1972 werkzaam is geweest als jongerenpastor. Dit in combi natie met Voorschoten. Aanleiding tot zijn vertrek is de financiële situatie waarin de St.-Jozefparochie, de jongste van de drie Wassenaarse ka tholieke gemeenschappen, zich bevindt. Het verminderde kerkbezoek heeft ook de ln- Intemationaal Gaudeamus Con cours voor vertolkers van muziek van deze tijd. Slotconcert, tevens derde en beslissende ronde. Eerste prijs: de Amerikaanse pianist Anthony de Mare in werk van Louis Andriessan, Cage en Rzewski. Tweede prijs: de Amerikaanse slag werker Steven Schick in werk van Ton de Leeuw en Xenakis. Derde prijs: het Franse Quatuor de Saxophones Contemporain in werk van Tristan Keuris en Pousseur. Vierde prijs: het Engelse trio Jane Ginsborg (sopraan), George Nichol son (piano) en Philip Edwards (kla rinet) in werk van Nicholson. Vijfde prijs: de Franse sopraan Mo nica Jordan in werk van Berio en, met piano, in liederen van Ives. De prijs van het publiek ging naar de eerste prijswinnaar. De Doelen, Rotterdam. Het slotcon cert werd door de AVRO opgeno men voor latere uitzending. den schitterde door afwezig heid. Dit was nu juist een unieke mogelijkheid geweest om kennis van het moderne repertoire en van de vertol king daarvan op te doen. JOHN KASANDER '66 JP PIETERS!- DORDRECHT „Soms zou je wel op een onbewoond zonnig eiland willen gaan wonen, als je ziet wat er nu weer gebeurt. Ik ben er min of meer uitgela- zerd", zo luidde vanmorgen het commentaar van een ver drietige Flip Pieters. Tijdens een zaterdag in Zeist gehouden vergadering besloot het be stuur de lijstaanvoerder van D'66 tijdens de statenverkie zingen te royeren. Dit nadat een onderzoekscommissie van drie leden rapport heeft uitge bracht over de zaak. Een ra- port dat Pieters niet heeft mo gen inzien. Pieters spreekt in dit verband over een laster campagne binnen de partij „misschien is het maar een groepje van 20 mensen" die duidelijk spelen op de persoon. „Zoals D'66 nu met mij om springt is veel minder zorgvul dig dan zoals het CDA destijds met Aantjes heeft gehandeld", aldus Pieters die zich nu als een oude schoen bij de vuilnis bak voelt gezet. „Ik heb zaterdagmorgen alleen maar een kort telefoontje ge had van de voorzitter van het hoofdbestuur, Jan van Ber- kom. Hii vertelde me, dat ik wegens het op laakbare wijze achterhouden van politiek re levantie informatie geroyeerd ben. Toen ik hem vroeg wat dat dan wel inhield, wilde hij daar geen discussie over. Per aangetekend schrijven zou ik nog wel horen, wat er precies aan de hand is, vertelde hij me". Pieters noemt deze om schrijving een soort „kapsto kartikel", iets waar je van al les en nog wat onder kunt brengen. Zoiets als het in het gevaar brengen van het ver keer. Volgens landelijk voor zitter Jan van Berkom gaat het echter niet om het straf blad van Pieters, maar om het feit dat hij tijdens twee per soonlijke gesprekken slechts een stukje van het hele ver haal heeft verteld. Pieters hierover: „Dat gesprek met Van Berkom was geen onder onsje, daar waren zeven men sen bij. Het was maar een heel kort gesprek, omdat hij weinig tijd had. Van Berkom zei toen, dat het hoofdbestuur geen boodschap had aan mijn per soonlijk verleden. Daarna kwam die persverklaring van 11 maart, waarin mijn beslis sing om niet terug te treden werd onderschreven. Ik was toen trots op mijn partij. Maar met deze nieuwe verklaring is men klaarblijkelijk 180 g omgedraaid. Onbegrijpel zou dus bijna denken dat u.^ 11 maart feiten bekeni{?i,v geworden, die elk op ziel danig belangrijk zijn, dó, dergelijke ommekeer e*? een royement gerechtva zou zijri". Gespijbeld Pieters piekert zijn hoo Hij en hij alleen kent aT ten, maar: „Ik kan niet V ken wat men nog meer I ten is gekomen. Ja, dat iK tijds op school gespijbeM hebben of iets dergelijk® weet wat voor een onzin bij elkaar heeft geharkt I rapport Het is overigen geheim rapport, dat do# beetje Oosteuropees aan' Wat is er nu werkelijk <hgt( hand? Naijver van Tom de gedoodverfde nummijf op de statenlijst, die uit lijk werd gepasseerd doe Pieters? „Ik geloof het n trfa is mij althans niets van ken. Ik ken hem alleen IICi vanuit de politiek, ik kei niet als mens". Voelt 1 r zich nu nog wel zo goedfl in D'66? „D'66 is zoals el litieke partij een orgt a'ej dat bestaat uit indiv'a| Heel veel van die mense S T mijn persoonlijke vrii V Het provinciaal progi heb ik voor een groot de I k geschreven, dus natiy voel ik mij daarbij thuis Juridisch adviseur Zodra Pieters de aangete r brief heeft ontvangen, in overleg met een jui 1 adviseur bezien of hij h< ement gaat aanvechten. geval kan Pieters het v l van zijn partij om zich f *j?P statenlid te laten insfc "\atc naast zich neerleggen, namelijk op persoonlijk ties gekozen. „Staatsrechtelstee het nu een vreemd gev F^e< partij heeft mij heel gekozen laten wordenl heeft mij als vlag ge 5 mijn naam staat nog ste rblJ alle plakkaten. Een biz 8e" zicht nu trouwens. De va gaat een programma uit fr dat ik grotendeèls he Pste schreven. Je vraagt je d af wat de kiezers ermee ten. Zij hebben tijdens c kiezingen ijverig mijn enk staan rood maken". ko' LUUD VAN DERn> DEN HAAG In het kader van de Holland America Bi centennial, die in deze dagen een ware landverhuizing van Nederlanders naar de Nieuwe Wereld veroorzaakt zelfs Koningin Beatrix heeft er de sprong over de Oceaan voor over gehad heeft de Am sterdamse uitgever Frank Fehmers in een kostelijk jubi leumgeschenk „The 24 dollar bargain" een verhelderend boekje opengedaan over de hechte banden, die er al 200 jaar tussen de Verenigde Sta ten en Nederland bestaan. De titel van het boek herinnert aan het bedrag, waarvoor Pe ter Minuit in 1626 namens de Staten Generaal het eiland Manhattan van de Indianen kocht. Het is een lees-en kijkboek ge worden, dat begint met een historisch overzicht van de Leidse professor Schulte Nord- holt, die in vogelvlucht de pe riode belicht vanaf het begin van de 80 jarige oorlog in 1568 tot en met de actualiteit van 1982. In vier beitelscherpe zwart-wit portretten heeft dr Lammers vier prominente Amerikanen van Nederlandse afkomst be schreven: Cornelis van der Bilt, Edward Bok, de grote man achter Ladies Home Journal, Franklin D.Roosevelt en Hendrik van Loon, die be roemd werd door zijn radio- praaters tijdens de 2e wereld oorlog. Ook de cultuur, de economie, de commercie en het toerisme komen op speelse wijze ter AMSTERDAM De muzikale drietrapsra ket, die de superrege laar Lou van Rees tij dens het voorbije weekend lanceerde heeft bij lange na niet het bekijks gekregen, dat deze aftaaiende Methusalem van de Nederlandse showbizz verwacht en verdiend had. Als zijn fans hem niet massaal in de sfeek hadden gelaten zouden er op die drie avonden ruim 12000 bezoekers in de Am sterdamse Eden Hal hebben gezeten en zou van Rees, na be taling van de gages aan het optredend heirleger van lokale sterren een leuke fi nanciële binnenko mer hebben gehad voor zijn nakende oude dag. Niets van dat alles: vrijdag wa ren nauwelijks 200 mensen ko men opdagen en bleven dien tengevolge de aanwezigen op Jiet podium verre in de meer-. De Jaap Edenhal oogde triest leeg tijdens het driedaagse afscheidsconcert van Lou van Rees. Op het podium was het ook al behelpen. Presentator Ron Brandsteder riep uit de zaal een „instant-Bella zonder vacht" te hulp om Van Rees op te vrolijken. dit laatste feit waren Velen derheid. Wie niet beter wist dacht dan ook, dat er een on- oelangrijke zaalvoetbalwed strijd gespeeld zou worden, waar slechts een handvol fa milieleden op af was gekomen. En dat, terwijl op het toneel toch voor een lieve stuiver ar tistieke handel stond. Shirley, Spargo, Rita Reys, Lobo, Babe, Lee Towers en nog wat andere landgenoten met permanente stemverheffing produceerden daar hun daverende decibellen voor Van Rees, die nu een leeftijd heeft bereikt, waarop hij door elke opduikende blaag wordt aangesproken met „ome Lou". Wat nog te verdedigen valt ook, want ze konden in derdaad zijn kleinkinderen zijn. De dag erna kreeg van Rees vlak vóór het begin ook nog de jobstijding, dat André Hazes en Willy Alberti niet van de partij zouden zijn. Briesend klom Van Rees daarop in de telefoon en vernam hij, dat Hazes in zijn nieuwe behuizing te Blaricum met hoge koorts het bed moest houden en dat onze nationale tuinkabouter zijn stem verloren had. Van overigens al jaren op de hoog te. Van Rees, die met vooruitzien de blik thuis een zwarte broek en zwart shirt had aangetrok ken rouw past hem al even goed als Electra stuurde on middellijk twee medewerkers naar Blaricum om de lichaam stemperatuur van Hazes te controleren en klom zelf op het podium om de 1400 aanwe zigen van de rampspoed op de hoogte te brengen. „Als U spe ciaal voor Hazes bent geko men", riep hij jammerend, „kunt U nu Uw geld bij de kassa terug krijgen". Van zijn genereuze aanbod maakten dertien bezoekers gebruik on der wie twee journalisten, die hun gratis toegangsbewijs ver zilverden voor een geeltje. Ook op deze tweede avond, die per strekkende meter door Ron Brandsteder gepresen teerd werd met terzijdes als „Wat jammer nou, dat Alberti niet komt. Ik voetbal altijd met hem. Nooit langer overi gens dan tien minuten, want dan valt hij uit, omdat het gras hinderlijk in zijn kruis kie telt", was de kwaliteit van het gebodene ondergeschikt ge maakt aan het stemvolume, dat regelmatig dwars door de geluidsmuur brak en veront rustende waarden bereikte op de schaal van Richter. Dat begon al gelijk met Massa- da, een drilboor in tropische verpakking, die krachtig door stootte tot op de bodem van de aanwezige buizen van Eusta- chius. Daarna mochten de vrouwelij ke vedetten hem van Jet ge ven. Bonnie St Clair, Willeke Alberti, Yvonne Keeley en Patricia Paay: als ze op kwa men dacht je: „ach gunst, een weekje Bio Vakantieoord zou deze schriele, vel over been dametjes goed doen". Maar op het moment, dat ze uit de ge luidsband sprongen bleken ze stuk voor stuk over een strot te beschikken, die een alles verwoestende springvloed van geluidsgolven door de spea kers joeg. Mijn hemel, dat was geen zingen meer. Dat waren getoongezette doodskreten, die als mokerslagen het publiek knock out timmerden. Voor een absoluut dieptepunt zorgden de Dolly Dots, zes halfgare raasdonders, die door een gewetenloze valserik zijn wijs gemaakt, dat ze zingen kunnen. Terwijl ze er toch hoorbaar een potje van maken. Wat je van raasdonders ook mag verwachten. De ravage, die ze met hun re pertoire van de rommelmarkt hadden aangericht, moest wor den opgeruimd door de soepel gevooisde bard Wim Koop man, die door Van Rees als hekkensluiter was geprogram meerd. Een onmogelijk taak, want het publiek was toen al uitgeteld en wilde niet meer luisteren naar deze Rotter damse troubadour. Het gevolg was, dat driekwart van de aanwezigen vóór het éechte zingen de hal uitging. Op~ dat moment realiseerde Van Rees zich nog niet, dat hij alle artiesten, die zijn afscheid van de grote showbizz hadden opgeluisterd, uit eigen zak zal moeten betalen. Want ofschoon driemaal toch vaak scheepsrecht is maakte ook zondagavond slechts een handjevol Nederlanders de reis naar de Edenhal. Vandaag hebben de keel.neus- en oorartsen in Amsterdam en wijde omgeving gouden zaken gedaan. LEO THURING ren". „Het is Jammer", zegt hij, „dat ik als pastor afscheid moet nemen van de Wasse naars e gemeenschap, maar ik moet bekennen, dat ik er veel zin in heb om in Alkmaar te oasn wprkpn" sprake in dit boek, dat tevens een indrukwekkende opsom ming geeft van Amerikanen van Nederlandse komaf:onder hen Humphrey Bogart, Pearl S.Buck, Walter Chrysler, Cecil B. de Mille, Henry Fonda en de steun en toeverlaat der moeders Benjamin Spock. The 24 dollar Bargain. Uit- Het eerste exemplaar van „The 24 dollar bargain" werd door uitge- gever Frank Fehmers in ver Frank Fehmers in Den Haag aangeboden aan de Amerikaanse Amsterdam. Prijs 29.50. ambassadeur W.J.Dyess. komsten doen dalen, wat In krimping In de personele sfeer noodzakelijk maakte, dit niet tegenstaande het feit, dat de St.-Willibrordusparochie enke le weken geleden een nieuwe H"«ïnctalloprrf Pastor Hogenboom zegt hiero ver: „Er is moeite voor gedaan mijn ervaring in Wassenaar te benutten. Kerkelijke structuren blijken In dit bisdom echter nog taal. Mijn gehuwde status blijkt oor» hinriprnlc voor anrto-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8