alklandcrisis gaat iet voorbij aan itaatsbezoek aan VS MOEBARAK WIL GEEN HERBEVESTIGING VAN VREDESAKKOORD Engeland maakt Vulcan-bommenwerpers gevechtsklaar Vaticaan in moeilijk parket door Falkland- crisis buitenland: „Moeilijke start" voor begeleiders staatsbezoek ;Ieeste Amerikanen "rillen bevriezing an kernwapens - - -------• -- ----- GD LHDSE COURANT MAANDAG 19 APRIL 1982 PAGINA 7 - |ier arrestaties wegens bomaanslag station jjologna ,OGNA De Italiaanse politie heeft afge- ;n zaterdag vier personen gearresteerd die Sn worden verdacht betrokken te zijn ge- rTrwJ*St bij de aanslag op het station van Bologna It 4 augustus 1980. Bij deze aanslag, de ernstigste .t llfcroristteche actie na de oorlog, kwamen 85 irisen om het leven. Omdat het onderzoek gaande is, heeft de politie de identiteit van verdachten nog niet vrijgegeven. Er wordt uit gegaan dat de daders neo-fascisten zijn. lutoriteiten hebben de daders altijd in neo- ;tische kringen gezocht, omdat dergelijke lisaties eerder aanslagen pleegden zonder iziens des persoons, terwijl linkse organisa- zoals de Rode Brigades steeds een specifiek toffer kiezen. Eigen grondwet voor Canada Koningin Elizabeth van Groot-Brittanniö heeft zaterdag als staatshoofd van Canada de nieuwe grondwet voor dat land uitgeroepen. In een feestelijke plechtigheid op de Parlamentsheuvel In de hoofdstad Ottawa ondertekenden de ko ningin en premier Pierre Trudeau de proclama tie waarmee de afhankelijkheid van Canada als voormalige kolonie van Groot-Brittannië werd beëindigd. De nieuwe grondwet vervangt de 114 jaar oude Britse Noord-Amerika-akte, het stichtingsdocu ment van Canada. Elke verandering, dus de nu geproclameerde grondwetsherziening, moest door het Engelse parlement worden goedge keurd. De indianen hebben fel geprotesteerd tegen de grondwetswijziging omdat zij door de nieuwe grondwet hun oude historische rechten verlie zen. Verzet in Laos vindt Russische raket met chemische gif lading BANGKOK Vertegenwoordigers van het verzet in Laos hebben vorige week in Bangkok aan Australische deskundigen een raket over gedragen van Russische makelij met een giftige chemische lading. Een vertegenwoordiger van het verzet verklaarde afgelopen zaterdag in Bangkok dat de raket werd gevonden tijdens een gevecht met Vietnamese troepen in het zui den van Laos. De Australiërs zullen de de che micaliën in hun land onderzoeken. De ambas sades van de Verenigde Staten en Australië konden geen commentaar geven op deze mede deling. De VS heeft al herhaaldelijk de Sovjet- Unie beschuldigd van levering van chemische wapens ter bestrijding van het verzet in Afgha nistan en Indochina. Bestand bereikt in Libanon ^BEIROET Bemiddelaars hebben zater dagavond een bestand bereikt dat een ein de moet maken aan de al zes dagen du rende gevechten tussen de op Iran geo riënteerde Amal-milities en linkse groepe ringen, die zich vooral op Irak richten. Een en ander is zaterdag bekendgemaakt door de Libanese staatsradio. De betrok ken partijen zijn overeengekomen hun ge vechtstroepen terug te halen uit de gevoe lige gebieden, een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het nieuwe geweld, een bijeenkomst te houden in Damascus ©m de conflicten definitief op te lossen en tenslotte om een gezamenlijk plan op te stellen waarbij alle partijen zich teweer kunnen stellen tegen een dreigende Israë lische inval in Zuid-Libanon. volg voorpagina) SHINGTON Het kt erop dat de Falkland- pis en de pendeldiplo- tie van de Amerikaan- fminister van buiten- idse zaken Haig, om igeland en Argentinië feen vergelijk te bren- jn, vrij ingrijpende ge- Jgen zal hebben voor j staatsbezoek van vijf Jen dat het koninklijk ntpaar aan de Verenig- Staten brengt. ister Haig heeft het ko- jklijk paar al niet kunnen wangen bij de aankomst in khington en zou zeer waar- Ijnlijk ook niet de lunch men meemaken die het mi- [erie van buitenlandse za- van de VS koningin trix en prins Claus van- Idag heeft aangeboden. Een fcrdvoerder van het Neder- Hse ministerie van buiten- idse zaken zei gisteren in ishington de kans niet uit- Éoten te achten dat het ge- pk tussen Haig en Van der Stoel, dat voor vandaag op het programma staat, wel door zou kunnen gaan. Gisteren werd bekend dat Van der Stoel ook aanstaande donderdag in Was hington zal blijven, om er ge sprekken te voeren met enke le senatoren. Toen het koninklijk paar en gevolg gisteren Blairhouse in Washington naderden, moes ten honderden toeristen die in de warme lentezon wandel den, van veiligheidsfunctiona rissen voor de lange autostoet van de koningin ruim baan maken. Langs Pennsylvania Avenue, waar het Witte Huis aan ligt, wapperden Neder landse en Amerikaanse vlag gen. Het valt te betwijfelen of Beatrix en Claus vanmorgen bij de ontvangst door de presi dent van de VS, iets hebben gemerkt van een massale de monstratie die zeven Ameri kaanse vredesbewegingen de komende week voor het Witte Huis houden. Na de ontvangst vanmorgen op het Witte Huis, volgden De dagen voor het begin van het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus is voor de hoofd-directeur van de rijks voorlichtingsdienst Gijs van der Wiel, nogal vervelend begon nen. Hij is namelijk al vanaf vorige week donderdag op zoek naar zijn bagage. Van der Wiel, die alle belangrijke plechtigheden tijdens het staatsbezoek moet bijwonen, zag zich genoodzaakt in Washing ton een volledig nieuwe garderobe aan te schaffen, inclusief ui terst kostbare gelegenheidskleding. vanmiddag onder meer een lunch op het State Depart ment. Vanavond is er een staatsdiner op het Witte Huis. Dan houdt de vorstin haar eerste van de drie redevoerin gen, die 'zij tijdens het staatsbe zoek aan de VS uitspreekt. Voor vandaag stonden verder op het programma een krans- legging op de nationale be graafplaats Arlington en de o- pening van een tentoonstelling in het Hirschhorn-museum. Woensdag spreekt de vorstin een bijzondere gezamenlijke zitting van beide kamers van het Amerikaanse congres toe en woont een receptie ten hui ze van vice-president George Bush bij. Vanuit Washington vertrekt Beatrix donderdag naar Philadelphia en de Prin ceton University van New Jersey, een van de oudste en bekendste van de Verenigde Staten. Dit jaar is het driehon derd jaar geleden dat Phila delphia werd gesticht. De ko ningin spreekt er de Raad voor Wereldpolitiek toe tijdens een lunch in hotel Bellevue Stratford. Vrijdag ontmoet de koningin Edward Koch, bur gemeester van New York. W YORK Tweeder van de Amerikanen dat de Verenigde Sta- en de Sovjet-Unie hun nwapenarsenaal be- j ïzen. Dat blijkt uit een niepeiling van het ikaanse weekblad ivsweek. De bevriezing g ïelst een stopzetting verdere proefnemin- produktie en statio- ffing van kernwapens, t kwart van de Ameri- len is tegen een bevrie- g van het kernwape- ifsenaal. dent Reagan heeft zater- f In een boodschap die ken- fjk gericht was tot de lende anti-atoombeweging Jde Verenigde Staten en el- gezegd dat de Amerika- er zich bewust van moe- I zijn dat de wapenopbouw Wzakelijk is om aan de Sov- [Unie te laten zien dat de VS vastbesloten zijn. „Wan neer er niets gedaan wordt aan modernisering van onze de fensie, zullen de Verenigde Staten geleidelijk aan de mo gelijkheid verliezen de Soviet- Unie te doen afzien van net gebruik van geweld of het dreigen met geweld tegen ons en onze bondgenoten aldus Reagan. In een rapport dat een Ameri kaanse senaatscommissie heeft uitgebracht wordt gewaar schuwd tegen het terugtrek ken van aanmerkelijke aantal len Amerikaanse militairen uit Europa. Volgens het rapport zou een dergelijke terugtrek king grote verdeeldheid zaaien tussen de bondgenoten. Terug trekking van de Amerikaanse troepen was voorgesteld door de vice-fractieleider van de re publikeinen in de senaat, Ted Stevens. Deze zei dat het goed koper zou zijn de militairen in de VS te houden en hen in ge val van een crisis naar Europa over te vliegen. Matige opkomst bij demonstratie tegen kernwapens Hoewel de schattingen uiteen liepen van vierduizend tot „een mannetje of zeshonderd" liet de zaterdag in Den Haag ge houden demonstratie tegen kernwapens geen diepe indruk na. De betogers in Den Haag boden wethouder Vink zater dagmiddag op het bordes van het stadhuis op de Groenmarkt een petitie aan en nodigden de wethouder van de PvdA uit mee te lopen naar het Plein waar de actie zou worden voortgezet. Hoewel de heer Vink zich titre personnel" solidair verklaarde vond hij toch dat hij het niet kon maken om als wethouder en vertegen woordiger van het college van burgemeester en wethouders mee te demonstreren. Meer Argentijnse militairen naar Falkland- Eilanden (Vervolg van de voorpagina) BUENOS AIRES Terwijl de Amerikaanse minister van buitenlandse, Haig, gisteren besprekingen voerde met pres- dident Galtieri, ging de Argen tijnse luchtmacht voort met het overbrengen van man schappen naar de Falkland-Ei- landen. Volgens officiële schattingen bevinden zich nu 9.000 militairen op de eilan den, die voorzien zijn van af weergeschut en pantservoer tuigen. Het Briste ministerie van de fensie meldde dat het leeuwe- deel van de Argentijnse mari ne op zee is, maar dat het me rendeel van de schepen „voor de kust van Argentinië ligt". Er zijn geen aanwijzingen dat grote Argentijnse schepen de door de Britse regering inge stelde 200-mijlszone rond de eilanden hebben geschonden, aldus een woordvoerder in Londen. De Britse armada bevindt zich nu op ongeveer een week va ren van de eilanden. Negentwintig Britse mariniers en dertien geleerden, die in Argentijnse handen vielen toen Argentinië de Falkland- Eilanden bezette, zijn gisteren in de Uruguayaanse hoofdstad Montevideo aangekomen. Vandaag zullen zij in Enge land terugkeren. Guyana ongerust over mogelijke Venezuela GEORGETOWN De Gya- nese minister van buiten landse zaken, Jackson, heeft zaterdag de ongerustheid in zijn land geuit over berichten in Venezuela, waarin wordt geëist het omstreden gebied van Essequibo met geweld bij Venezuela in te lijven. De oude eisen van Venezuela op het ruim 150.000 vierkan te kilometer grote gebied in het westen van Guyana zijn de afgelopen dagen, dankzij de Argentijnse invasie op de Falkland-Eilanden, weer ac tueel geworden. Nationalis ten hebben voorgesteld een zelfde actie als die van de Argentijnen te ondernemen om de Venezolaanse eisen te realiseren. 3" Terwijl een Israëlische soldaat een iongen nog probeert te overtuigen, worden ande re kinderen al zondermeer opgepakt om op deze manier de Sinai te ontruimen. De kinderen behoren tot de groep kolonisten die weigeren de joodse nederzetting in de Sinai te verlaten. Stoessel had deze Israëlische 9°^ de Israëlische eis dat eis tijdens zijn bemiddelingsge sprek afgelopen weekeinde in Kairo ter sprake gebracht. Na het onderhoud gisteren met president Moebarak zei Stoes- KAIRO De Egyptische president Moebarak heeft gisteren geweigerd een schriftelijke herbevesti ging van de uitgangspun ten van het vredesverdrag met Israël te onderteke nen. Dit hebben Egypti sche regeringsfunctiona rissen gisteren in Kairo bekend gemaakt. De Israëlische regering wilde een dergelijke toevoeging aan het Camp-Davidakkoord voor dat de Sinai ontruimd wordt. Egypte alle banden met de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO moet verbreken, werd in Kairo niet geaccepteerd. Egyp te wil juist de banden met de Volgens het Egyptische PLO negeren. Kairo gaat uit dagblad Al Ahram heeft de van de letterlijke tekst van het minister van buitenlandse za ken, Hassan Ali, hem laten weten dat Egypte de noodzaak van een nieuwe overeenkomst niet inziet. Wel zei Stoessel dat Moebarak had beloofd alle vredesbepalingen te zullen na komen. Camp-Davidakkoord. Daarin staat dat „vertegenwoordigers van het Palestijnse volk" aan het vredesproces moeten deel nemen. Maar Israël weigert tot nu toe de enige vertegenwoor diger van de Palestijnen, de PLO, te erkennen. De Vulcan-bommenwerper: voorlopig nog niet uit de race (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Het Britse mi nisterie van Defensie heeft gisteren bevestigd, dat Groot- Brittannië's Vulcan-atoom- bommenwerpers gevechts klaar gemaakt worden voor aanvallen Qp Argentijnse doelwitten. Het ligt evenwel niet in de bedoeling deze strategische vliegtuigen van de RAF, die al een kwart eeuw oud zijn en einde 1982 uit de dienst genomen zou den worden, te bewapenen met kernbommen. De reusachtige Vulcan is een bommenwerper met delta vleugels. Hij kan 21 gewone bommen van 1000 pond transporteren. Een dergelijke lading volstaat voor bombar dementen op vliegvelden, marinebases en andere Ar gentijnse militaire installa ties. Groot-Brittannië is ken nelijk van plan om, wanneer het werkelijk tot een oorlog Argentijn Clerc bereid te vechten HOUSTON Het poli- tieke conflict van zijn land met Engeland over de Falkland-Eilanden heeft José-Luis Clerc, met Guillermo Vilas de beste tennisser van Ar gentinië, niet onberoerd gelaten. Clerc verklaarde in Houston desgevraagd, dat hij bereid is onmiddellijk naar zijn vader land terug te keren om onder de wapenen te gaan. Clerc zei nerveus te zijn over wat er in Argentinië aan de hand is: „Ik voel dat mijn land in gevaar is. Dat maakt mij ze nuwachtig. Als zij mij nodig hebben, dan zal ik onmiddel lijk klaar staan". Engeland vordert veerboot Northland LONDEN Het Britse mi nisterie vanb defensie heeft zaterdag de veerboot North land van de rederij „P and O", die verbinding tussen Rotterdam en Huil onder houdt, gevorderd voor de Falkland-expeditie. Dit 19.000 ton metende schip, het 26ste koopvaardijschip dat onder militair bevel is ge steld. zal vermoedelijk pant servoertuigen en proviand naar het zuiden van de At lantische Oceaan verschepen. met Argentinië komt, meedo genloos toe te slaan. Om de oude Vulcans bruik baar te maken voor conven tionele luchtaanvallen op Ar gentinië worden zij uitgerust met rekken voor gewone bommen. Bovendien krijgen zij de nodige apparatuur om in de lucht te kunnen tan ken. Zegslieden van het ministerie van Defensie in Londen la ten echter niet na erop te wijzen, dat de definitieve be slissing om de Vulcans te ge bruiken in de strijd tegen Ar gentinië nog genomen moet worderl. Het gevechtsklaar maken is slechts een voor zorgsmaatregel, waarvan de uitvoering trouwens ver scheidene weken zal vergen. De Vulcans zullen mèt hun nieuwe uitrusting oefen- vluchten doen voor de kust van Schotland. Dat" Groot-Brittannië des noods zijn strategische lucht macht zal inzetten, is uitge lekt door een bericht in de Londense „Sunday Express" van gisteren. Volgens die krant heeft het departement van Defensie al een geschik te luchtmachtbasis in het zui delijke deel van de Atlanti sche oceaan uitgepikt voor de RAF. Als ze tijdig in de lucht bijtanken, zullen de Vulcans vandaag naar Argentinië en terug kunnen vliegen. De toenemende militaire voorbereidingen, die door Groot-Brittannië getroffen worden, schijnen erop te wij zen dat de regering-Thatcher nog steeds van plan is om de Falkland-eilanden als het moet met geweld te zuive ren van Argentijnse bezet ters. In het licht van de aan slepende Amerikaanse be middelingspogingen in Bue nos Aires werd trouwens gis teravond door het Foreign Office in Londen bevestigd, dat de Britse politiek inzake de Falkland Eilanden onge wijzigd blijft. VATICAANSTAD Als het conflict tussen Enge land en Argentinië niet snel wordt bijgelegd, kan de reis van de paus naar Engeland niet doorgaan. Officieel blijft het Vati caan 'normaal' bezig met de voorbereidingen en is er niets aan de hand zo lang niet de uitnodigende instantie, de Engelse kerk, het Vaticaan heeft gevraagd het bezoek uit te stellen. De officiële woordvoerder van het Vaticaan zegt desge vraagd dat de voorberei ding van het bezoek ge woon doorgaat. Maar in alle redevoeringen die de paus in deze Paastijd heeft gehoudenklinkt grote zorg door over de situatie rond de Falkland Eilanden en deze bezorgdheid laat zich moeilijk rijmen met een offi cieel bezoek aan een van de oorlogvoerende partijen alsof er niets is gebeurd. Bovendien is Argentinië toevallig een van de meest katholieke lan den ter wereld en even eens toevallig heeft Rome juist met Engeland en zijn kerk de weg naar een volledi ge verzoening ingeslagen. In Rome wordt het dan ook uit gesloten geacht dat de paus in deze omstandigheden bij een van beide landen op bezoek gaat. Een tezoek aan in dit geval Engeiand zou door de katholieke massa's in Argen tinië verkeerd begrepen kun nen worden. Gaat de paus niet naar Lon den, dan zal het voor het Va ticaan toch moeilijker worden zich in het conflict afzijdig te blijven opstellen. Voor pause lijke bemiddeling komt het Falkland-dispuut niet in aan merking, omdat de Argentijn se gemoederen al zo zijn ver hit dat een pauselijke tussen komst die jaren vergt, die niet ineens tot bedaren kan bren gen. Maar overleven de Ar gentijnse generaals de Falk land-crisis, dan. moet men er rekening mee houden dat zij om dezelfde reden als waar om ze de Falkland Eilanden hebben ingenomen ook hun oude aanspraken op de Bea- gle-kanaal-eilandjes die nu van Chili ziin met geweld zul len doen gelden. En dan is het Vaticaan wel direct betrok ken omdat het al twee jaar in dit conflict tussen Argentinië en Chili tracht te bemiddelen. Wat het Falkland-geschil be treft is men zich in Rome ook de moeilijke positie van de Argentijnse kerk bewust. De Argentijnse bisschoppen heb ben zonder partij te kiezen beide regeringen opgeroepen het conflict op vreedzame wij ze op te lossen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7