Oorlog dreigt om F alkland-Eilanden Koningin Beatrix en prins Claus door Reagan ontvangen ANDIJVIE EN VARKENSLAPPEN aig.s middeling 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. YS-bemiddelaar verwacht tijdige Israëlische terugtrekking uit Sinai DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeradijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57.35; jaar/217.90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Lcsse nummers Z0.75. Maandag 19 april 1902,72e jaargang no. 22247 TV-TIPS „Sonja op Maandag" met een reactie op de verfspuiterij van vorige week en als gast o.m. Klaus Nomi op Ned. II om 22.15 uur. Om 20.27 uur „Ach ter het Nieuws" over de situa tie rond de Falklandeilanden. Op Ned. I om 21.55 uur „Voor een briefkaart" met o.m. „Reds" van Warren Beatty. HET WEER Droog en zonnige perioden. Minima rond twee graden met kans op nachtvorst, middag- temperatuur rond vijftien gra- den.Matige noordoostenwind, aan de kust toenemend tot vrij krachtig. Zon op 06.34, onder 20.45 uur. Scheveningen hoog water 01.11 en 13.32 uur, iaag- water 09.07 en 21.45 uur. Protest amateurclubs DEN HAAG Tijdens de wedstrijden In het amateur voetbal is dit weekeinde een begin gemaakt met de protesten tegen de door de regering voorgestelde heffing van vennootschapsbelasting op kantine-op brengsten. De duels begonnen allemaal enkele minu ten later, terwijl er een verklaring werd voorgelezen om het publiek duidelijk te maken waarom het ging. Bij meeste verenigingen, zoals op deze foto bij Texas/DHB, hingen ook de vlaggen half-stok. De sportwereld is van plan hardere acties te onderne men. als de regering niet terugkomt op zijn voorne mens. Meer contracten voor shirtreclame DEN HAAG - Na Ajax zijn er meer clubs die in er zijn geslaagd een contract voor shirtreclame af te sluiten. Het zijn de eerste-divisieclub Helmond Sport en de zaterdag-KNVB-club IJsselmeervogels. Helmond Sport is een overeenkomst aangegaan met een brou werij en het voorlopig voor een jaar geldende contract levert een bedrag van 300.000 gulden op. IJsselmeer vogels, uitkomend in de eerste klasse van de zater dagamateurs, kwam voor twee jaar tot overeenstem ming met een broodfabriek. Ajax neemt afstand AMSTERDAM - In het toptreffen in de eredivisie tus sen Ajax en PSV slaagden de Amsterdammers er gis teren in met 3-0 te zegevieren. Het door 60.000 men sen bijgewoonde duel, dat in de eerste helft het aan zien nauwelijks waard was, werd beinvloed door bles sures. Vrijwel op hetzelfde moment raakten uitblinker René van de Kerkhof van PSV en Johan Cruijff van Ajax geblesseerd. Vooral het uitvallen van Cruijff had grote konsekwenties. Doordat hij in de eerste helft scherp werd geschaduwd door de Koreaan Huh kon heel Ajax niet in zijn ritme komen. Nadat Ling Cruijff had vervangen gingen de Amsterdammers beter draaien, hetgeen vooral in de hand werd gewerkt door een schitterend doelpunt uit een vrije trap van Sören Lerby. Vervolgens dicteerde Ajax het spelbeeld en scoorde nog tweemaal. Waardoor Ajax nu twee pun ten afstand heeft genomen van rivaal PSV. Kunstwielrijdster overleden HUNGEN - Enige dagen na uitgebreid te zijn gekeurd, waarbij de artsen een uitstekende conditie hadden vastgesteld, is de 22-jarige wereldkampioene kuns- twielrijden Ute Jiskra plotseling overleden. De West- duitse had vrijdagavond nog getraind en werd daarna onwel. Later op de avond overleed ze aan de gevol gen van een hersenbloeding. Raas zorgt voor hoogtepunt ROUBAIX - Jan Raas heeft vQor een hoogtepunt uit dit wielerseizoen gezorgd door de meest begeerde klassieker Parijs-Roubaix op zijn naam te brengen. De Zeeuw, die in deze koninginneklassieker nog nooit goed had gereden en bovendien onlangs had ge kampt met ziekte en gewichtsverlies, werd in de slot fase van de ruim 270 kilometer lange koers gelan ceerd door knecht Ludo Peeters. Deze was ontsnapt en op het moment van hergroepering sprong Raas weg en bleef weg. Conteh voor rechter LONDEN - De Britse bokser John Conteh moet zich voor de rechter verantwoorden, omdat hij vorige maand een Londense pub verliet zonder twee flessen champagne en een broodje vlees af te rekenen. De voormalige wereldkampioen in het halfzwaargewtcht (30) hoort op 14 mei de uitspraak. Een collega van Conteh, de 25-jarige Amerikaan Fred Bowman, overleed na dertien maanden in coma te hebben gelegen. Bowman raakte op 28 februari 1981 bewusteloos in een gevecht tegen zijn landgenoot Gino Perez. Bomgooier voor rechter ALKMAAR De 21-jarige J.G.B. uit Delft zal vrijdag in Alkmaar voor de rechter verschijnen. Door de offi cier van justutie is tegen B. een aanklacht ingediend wegens het gooien van een bom tijdens de voetbal wedstrijd AZ'67-Feyenoord. B.. die door een versnel de procedure vrijdag al voor de rechter komt. wordt beschuldigd van overtreding van artikel 3, de vuurwa- penwet. van moord echtgenote De Arnmhemse poli- gisterpiorgen een 26-jari- uit Huissen gearresteerd, van moord op zijn De vrouw dood in en bleek met de borst om te zijn gebracht. Kort na meldde de man de poli zijn vrouw die nacht niet thuisgekomen. Volgens hem even na middernacht nog een collega zijn gegaan om volgens afspraak iemand op Uit hèt onderzoek bleek geen afspraak bestond en vrouw ook niet bij de colle- geweest. Nieuw complot tegen Khomeiny TEHERAN In de Iraanse stad Qom is een nieuw complot ontdekt tegen ay atollah Khomeiny. Het Iraanse dag blad Kayhan heeft zaterdag gemeld dat de lijfwachten van de 84-jarige aya tollah Sjariat-Madari, na Khomeiny de hoogste geestelijke leider in de Sjiiti- sche hiërarchie, zijn ontwapend en ver vangen door revolutionaire gardisten, nadat bij de ayatollah radio-zendappa- ratuur was gevonden evenals cassettes met „contra-revolutionaire" inhoud. De ayatollah geldt als een vijand van Khomeiny. Sjariat-Madari heeft zich ruim twee jaar geleden teruggetrokken uit het Iraanse politieke leven en zou sindsdien onder huisarrest staan. ri.,w wordt er tijdens de tocht naar de Falkland-Eilanden door de militairen op de vliegdek- geoefend, zoals deze foto laat zien. Soldaten op het vliegdekschip de Hermes genoten duidelijk van het mooie weer. BUENOS AIRES De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Haig, lijkt ook in zijn tweede bemid- delingsrohde geen vooruitgang te kunnen boeken in de crisis tussen Argentinië en Engeland. Haig sprak giste ren bijna twaalf uur lang met de Argentijnse leiders zonder een doorbraak in de impasse te kunnen be werkstelligen. Vannacht even na twee uur (Nederlandse tijd) verliet de Ameri kaanse bemiddelaar Haig het regeringspaleis in Buenos Aires. Daar had hij sinds gistermiddag besprekingen gevoerd met pre sident Galtieri en diens minister var. buitenlandse zaken, Costa Mendez. „Er is niets nieuws te melden. De onderhandelingen gaan voort", zo deelde de woordvoerder van de Argentijnse pre sident mee nadat Haig naar zijn hotel was teruggekeerd. Haig's woordvoerder, Dean Fischer, zei dat het overleg vanoch tend nog zou worden hervat. Hij voegde eraan toe dat de bespre kingen een „open einde" zullen hebben en dat Haig vandaag uit Buenos Aires zal vertrekken. Waar de Amerikaanse bemidde laar heen zou gaan, wilde Fischer niet zeggen. Evenmin wilde hij iets zeggen over het karakter van de gevoerde besprekingen. Gisteren, de derde dag van Haigs' bemiddelingsronde, groeide het pessimisme omdat enig reultaat uitbleef. Het enige positieve, zo verklaarde Costa Mendez gistermiddag, is „het feit dat de on derhandelingen voortgaan". President Galtieri herhaalde gisteren dat zijn land het op 2 april van Engeland afgenomen gebied niet zal afstaan. „Wij bevinden ons op Argentijns grondgebied en zullen de eilanden niet verla ten", aldus Galtieri. De Engelse regering neemt een tegenover gesteld standpunt in. Premier Thatcher eist dat eerst de Argen tijnse troepen moeten vertrekken en Argentinië de souvereini- teit over de Falkland-Eilanden opgeeft alvorens onderhandelin gen kunnen plaatsvinden. Op een vraag over de souvereiniteits- kwestie, antwoordde Haig, dat dit vraagstuk zijns inziens „in de context van de huidige crisis beter niet aan de orde gesteld kan worden. Hierover moet later onderhandeld worden". Pagina 7: Meer Argentijnse militairen naar Falkland-Eilan den. Duikeling Prinses Anne, de zuster van de Britse kroonpre tendent prins Charles, maakte dit weekeinde met haar paard een stevi ge duikeling toen haar paard tijdens wedstrijden in Badminton een hinder nis nam. Zowel de prin ses als haar paard bleven ongedeerd. D'66 royeert lijsttrekker Statenverkiezing UITRECHT Het hoofdbe- stuur van D'66 heeft zater dag F. Pieters, Zuidhollands lijsttrekker bij de jongste Sta tenverkiezing, als lid geroy eerd. Hem is verzocht zijn zetel op te geven. Pieters zou „op laakbare wijze politiek belangrijke informatie met betrekking tot zijn kandida tuur" hebben achtergehou den en daarmee volgens het hoofdbestuur „in ernstige mate in diskrediet gebracht". Pieters kwam enkele weken voor de verkiezingen in op spraak, toen bekend werd dat hij dertien jaar geleden is veroordeeld wegens fraude. K. Klaver, penningmeester van D'66 is inmiddels zelf opgestapt. Volgens het hoofdbestuur omdat hij het niet eens was met het roye ment. Klaver ontkent dit. Pag. 8: „Ik ben als een oude schoen bij de vuinis- bak gezet crisis voedings- 3m voor ïtremisme HAAG „Geen samen- kan het zich straffeloos rloven om dertig of zelfs g procent van de schooi ers naar huis te sturen Ie boodschap dat er voor als werknemer geen is. En niemand kan er gen voor sluiten dat de werkloosheid een tbare voedingsbodem is politiek extremisme". Kok zei dit vanmorgen Dorzitter van het Euro- verbond van vakvereni- n bij de opening van het [I congres in het Haagse :sgebouw. i telt nu al meer dan n miljoen geregistreerde ozen, terwijl het aantal rgen werklozen op zeker miljoen wordt geschat, ns Kok bestaan er geen le oplossingen: het aan- p de arbeidsmarkt groeit 11 technologische verande- l0£ i kunnen de werkloos- ^nog verder opjagen en er ake van een voortgaande rrentieslag met nieuw nende industrielanden. >ij komt dat in de meeste »ese landen inflatiebe- ng voor werkloosheids- jding gaat. Diep treurig is tefolgens Kok dat de Euro- Bid Gemeenschap het op dit n laat afweten. Arbeids- rkorting en herverdeling zerk noemde hij absoluut ai akelijk om de miljoenen lozen meer uitzicht op i te geven. ADVERTENTIE. jbatis elke woensdag de bulage bij uw krant met 0rmatie over films,muziek tater, recreatie,exposities ïn een complete agenda Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Hollandse andijvie, per kilo Magere varkenslappen, 500 gram 638 498 QQQ kilo 3oo<s123SCa*sO JERUZALEM De Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken, Stoessel, heeft gisteren gezegd erop te vertrouwen dat de tussen Is raël en Egypte gerezen proble men ten aanzien van de ont ruiming van de Sinai zullen worden opgelost Israël moet voor volgende week maandag de Sinai aan Egypte hebben teruggegeven. Stoessel heeft gisteravond, na zijn aankomst vanuit Kairo in Jeruzalem, twee uur lang met premier Begin gesproken. Na afloop van het onderhoud werd geen commentaar gege ven. Maar Israëlische functio narissen hebben zaterdag al verklaard, dat niets de over eengekomen ontruiming van de Sinai meer in de weg staat. Het grootse probleem voor de regering-Begin is nu het ver zet van de nog in de noorde lijke Sinai verblijvende kolo nisten tegen de ontruiming van de Sinai. Een tiental jonge militante aanhangers van de extreme Joodse Defensieliga heeft gisteravond gedreigd met collectieve zelfmoord in het geval de Sinai toch ont ruimd gaat worden. Zij hebben zich verschanst in een bunker in Yamit. Als alles volgens plan verloopt wordt vandaag begonnen met de ontruiming van de Sinai. Pagina 7: Moebarak wil Camp-Davidakkoord niet herbevestigen. Initiatief om Argentijnen van WK te weren Deze vlag hing giste ren halfstok op het veld van Texas DHB. WASHINGTON Koningin Beatrix en prins Claus zijn vanmorgen door president Reagan en zijn echtgenote Nancy op het Witte Huis in Washington ontvangen. Daar mee is het vijf dagen durende staatsbezoek van het konink lijk paar ter ere van 200 jaar diplomatieke en handelsbe trekkingen tussen Nederland en de VS, officieel begonnen.' Tegen half- zes gisteravond, een klein half uur later dan voorzien, maar onder een stra lend blauwe hemel en bij een temperatuur van achttien gra den, zijn koningin Beatrix en prins Claus aangekomen op de luchtmachtbasis Andrews,, twintig kilometer buiten Was hington. Het koninklijk echtpaar werd op de luchtmachtbasis begroet door mevrouw Haig en onder minister van buitenlandse za ken Eagleburger. Minister Haig was verhinderd om het gezelschap uit Nederland te begroeten, in verband met zijn bemoeienissen rond de Falk- landcrisis. Na een korte en sobere be groetingsplechtigheid vertrok ken de koningin, de prins en het gevolg met twee lucht machthelikopters naar Was hington. Zij logeren daar in het zwaarbewaakte officiële gastenverblijf van de Ameri kaanse regering „Blairhouse", recht tegenover het Witte Huis. De koningin en prins waren afgelopen zaterdag al in alle stilte in de Verenigde Staten aangekomen met de Fellow ship van de regering. Om van de reis bij te komen, onder meer vanwege 't tijdsverschil, hebben zij in alle rust het weekeinde doorgebracht in Williamsburg in Virginia, het buitenverblijf van de familie Rockenfeller. Williamsburg is een door de familie gerestau reerde zeventiende eeuwse ko loniale stad, 150 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Was hington. Pag. 7: Falklandcrisis gaat niet voorbij aan staatsbe zoek De ontvangst van koningin Beatrix en prins Claus, gisteren op de luchtmachtbasis Andrews bij Washington was sober en plechtig. De Fellowship van de regering kon de landing onder uitermate gunstige weersomstandigheden maken: een strak blauwe hemel en vrijwel geen wind. Het ziet er naar uit dat dit fraaie weer de komende drie dagen, wanneer het koninklijk echtpaar Washing ton bezoekt, zal aanhouden. LONDEN - De Engelse regering ontwikkelt ge heime politieke initiatieven om bondgenoten uit de EEG mee te krijgen in een poging Argenti nië uit te sluiten van het eind- toernooi om de wereldbeker voetbal in Span je deze zomer. Dit In verband met de Argentijnse bezetting van de Falkland eilanden. Het Engelse zondagsblad Observer meldde dit gisteren. Het protest zal worden ingediend bij de FIFA. Van de EEG-landen hebben zich Belgie, West-Duitsland, Engeland, Italië en Frankrijk geplaatst voor Spanje.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1