lan Raas telt Verrassingen bij roeien Zorgen om vormcrisis Vriesekoop Björn Borg wint toernooi in Tokio indzege voor an der Steen ji Nedersaksen Ijshockeyers §ovj§f°Unie ongenaakbaar Bbporttribuime i JCCESJE JAN TIMMAN Nederland begint slecht op EK-tafeltennis LEIDSE COURANI MAANDAG 19 APRIL 1982 PAGINA 13 was een prestatie, respect mocht 1 J het' 'EN In de vierde ronde internationale schaak- ooi te Londen heeft Jan lan remise gespeeld met Geiler uit de Sovjet-Unie. lederlandse grootmeester laatste in het klassement een half punt en nog een broken partij uit de derde Uitslagen derde ronde: LJubomlr LJu- bojevic (Joe>—Uil Andersson (Zwe) 1/2—1/2. Anatoli Karpov (Sov)->)o- nathan Speelman (Gbr) 1/2—1/2. John Nunn (Gbr>—Larry Christiansen (Vst) 1—0, Yasser Selrawan (Vst>-NI- gei Short (Gbr) 1—0, UJos Portisch (Hon)—Boris Spasski (Sov) 1—0, Eflm Gelier (Sov)—Tony Mites (Gbr) afge broken, Jan Tlmman (Ned)—Jonat han Mestel (Gbr) afgebroken. Vierde ronde: Andersson—Karpov 1/2—1/2. SelrawanChristiansen 1—0, Nunn—Speelman 1/2—1/2, Geiler—Timman 1/2—1/2, Miles— Spasski afgebroken,1 Ljubojevlc— Mestel afgebroken. Portisch—Short 1— Stand aan kop: 1. Andersson en Por- tisch 3 pnt.. 3. Selrawan. Nunn en Speelman 2 1/2 pnt. TAMPERE Het ziet er naar uit, dat de Sovjet-Unie op nieuw wereldkampioen Ijshoc key wordt. De „spoetniks" wonnen in het weekeinde op het WK In Finland met 5-3 van de grootste concurrent, Tsjechoslowakije. Alleen Cana da wordt in staat geacht de Sovjets bij verrassing een en twee punten af te troggelen. De Sovjet-Unie moesten in Tampere niet alleen optornen tegen Tsjechoslowakije, maar ook tegen het 8500 man sterke publiek, dat de sympathie voor de Tsjechoslowaken niet onder stoelen of banken stak. Tsjechoslowakije heeft moge lijkheden gehad het duel te winnen. Na 1-1 In de eerste periode, bouwde het een voor sprong op van 3-1. De Sovjets kwamen echter gelijk en stel den de zege in de derde perio de veilig. West-Duitsland won met 5-2 van Italië. Het duel eindigde in een massale vechtpartij, nadat de Westduitser Helmut Steiger de Italiaan Ropert Manno met zijn stick in het gezicht sloeg. Manno verloor hierbij twee tanden. Scheidsrechter James Stoyle (VS) besloot na rugge spraak met zijn linesmen geen straffen uit te delen, omdat hij, uit de vechtende kluwen nau welijks kon worden. De Verenigde Staten verloren met 4-2 van gastland Finland. Zweden en Canada hielden het 3-3. De stand Is nu: 1. Sovjet-Unie 3-6, 2/3. West-Duitsland en Finland 3-4, 4/5. Canada en Zweden 3-3, 6/7 Tsjechoslowa kije en Italië 3-2, 8. Verenigde Staten 3-0. Het WK groep A wordt volgend jaar gehouden in West-Duits land. De plaatsen, waar wordt gespeeld, zijn Dortmund en München. AMSTERDAM De lange afstandswedstrijd voor skiffeurs, de solisten in de roeisport, op de Amster damse Amstel, heeft aan het licht gebracht dat er eigenlijk niets duidelijk en zeker is in dit grillige een lingen-metier. In de och tenduren, tijdens de da mesraces over vier kilo meter, was het niet de als favoriet gestarte Nicolette Hellemans, maar de Haag se Lilly Meeuwisse, die met de eer kon gaan strij ken. Als tweede gestart achter Hellemans ging deze skiffeuse, die een ui termate teleurstellend sei zoen 1981 beleefde, er voortvarend vandoor om de voor haar gestarte Hel lemans na ongeveer drie en een half kilometer roeien in te lopen. Daar mee liet zij er geen twijfel over bestaan dat zij op de winst afstevende. Tweede werd op twee seconden de blonde Amsterdamse Jos Compaan, die na twee we ken ziekte en trainingsach terstand een grootse pres tatie leverde. Even onverwacht ging het toe in de middaguren toen de he ren hun slopende zeven en een halve kilometer roeiden. Zel den is een winnaar van voor gaande jaren op zo rigoureuze wijze onttroond als de Eindho- vense student Karei Delhay. Hij moest lijdzaam toezien hoe zijn direkte opponenten Gobel, Robbers, Emke en outsider Koch steeds meer seconden uitliepen. Ronald Florijn, die in 1980 deel uitmaakte van de Olympische equipe kon hele maal achterin het veld gestart niet minder dan acht tegen standers voorbij gaan om op zijn gemak varend, zich niet bewust van de voor hem plaatsvindende slijtageslag, op de titel beslag te leggen. Een goede prestatie leverde tevens de Amsterdammer Frans Gobel, die gebukt onder tentamenzorgen in verband met zijn studie medicijnen, met negen seconden achterstand op Florijn als tweede eindigde. Opvallend was voorts de ver richting van de veteraan Wil lem van Schelfen (in 1970 deel uitmakend van de nationale equipe) die in zijn veteranendi- visie een tijd realiseerde die goed geweest zou zijn voor een derde plaats in de heren divisie. TOKIO Björn Borg heeft za terdagavond het viermanstoer- nooi van Tokio gewonnen. Borg versloeg in de finalepartij de Argentijn Guillermo Vilas met 61 en 62. Het was de eerste toernooizege van de Zweed na zijn afwezigheid van vijf maanden. Zijn opslag was, vergeleken met zijn optreden in het grand-prixtoernooi van Monte Carlo vorige week, veel beter. Vilas had daarmee dan ook veel moeite en kon niet in zijn spel komen, hetgeen resul teerde in een vlotte nederlaag. Borg verdiende met zijn zege ruim 250.000 gulden. In de strijd om de derde plaats ver sloeg de Amerikaan Vince van Patten zijn landgenoot John McEnroe met 57, 6—4 en 6—3. De Tsjechoslowaak Ivan Lendl kwalificeerde zich voor de fina le van het WCT-toernooi in Houston door een zege van 62, 63 op Andres Gomez uit Ecuador. Lendl zette daar mee een indrukwekkende rij van overwinningen voort. In de eindstrijd moetmoet hij de Ar gentijn Jose-Luis Clerc, die met 57, 62 en 6—3 de Au straliër Peter McNamara ver sloeg. In dê finale van het toernooi in Los Angeles staan de Amerika nen Mei Purcell (16, 76, 62 winst op Brian Teacher) en Jimmy Connors (62, 64 tegen Victor Amaya) tegenover elkaar. Purcell staat voor een zeer zware taak, omdat hij tot diep in de nacht nog een dub belspelpartij moest afwerken. Björn Borg zal vandaag uitko men in de kwalificatiewedstrij den voor het internationale grand-prix-tennistoernooi van Las Vegas. Die toezegging hebben de organisatoren van het toernooi in de Amerikaan se gokstad van de Zweedse tennisser gekregen. Als Borg zijn eerste wedstrijd wint, zal hij morgen nog twee tegenstanders moeten ver slaan, voordat hij tot de hoofd ronde van het 300.000-dollare- venement toegelaten wordt. jl NOVER Toon van der Steen is gisteren winnaar geworden )H de internationale amateurwielerronde van Nedersaksen. Een ier verjaardaggeschenk, de Zeeuw wordt vandaag 27 jaar, hij zich niet kunnen wensen. De kopman van de Nederlandse die verder bestond uit Henk van Weers, Henk Havik, Ron Iers, Albert Jansen en Armand van Muiken, legde de basis zijn eindoverwinning in de individuele tijdrit. Nederlandse ploeg heeft trouwens de ronde helemaal naar k oiiIj hand gezet. Alleen de Tsjechoslowaak Trcka wist zich in de 'eff'e 'if te r'jden. Van Weers eindigde als derde, Havik werd vier- erJ n Snijders bezette de vijfde plaats. ir( lammertink is gisteren winnaar geworden van een wieier- strijd in Heverlee (Belgie). De Twentenaar was in de elnd- it de snelste van een kopgroep van drie renners. Dfe Belg éénwerd ^eede voor zijn landgenoot Vermeulen. De Neder- Jac van Meer werd vijfde en Bert Oosterbosch tiende. Jan Raas let goed op achter een getekende Bernard Hinault. wend". Raas deed nog meer. Beter dan voorheen luisterde hij naar de adviezen van Peter Post, die hem verweet In deze klassieker in het verleden altijd te veel risico te hebben geno men. In deze Parijs-Roubaix reed dan ook een heel andere Raas. In tegenstelling tot vroe ger vertoonde hij zich in de be ginfase amper. Hij liet zich niet meer verleiden tot huzaren stukjes. „Ik ging vroeger veel te hard erin. Ik nam risico's, kreeg pech en moest dan nog meer forceren om terug te ko men. Ik heb het nu anders ge daan". Hij besefte trouwens dat het moest, wilde hij het vertrouwen van zijn collega coureurs niet verliezen. Een kopman die niet wint wordt im mers snel ongeloofwaardig! Raas was evenwel ditmaal niet te beïnvloeden. Rustig werkte hij aan zijn voorbereiding voor de wellicht hoogst aangeslagen klassieker en paste ook zijn training aan. Hij verzocht voorts om een langere voor vork en bracht op het stuur bij de remmen schuimrubber aan, om de door de kasseien ver oorzaakte harde schokken be ter te kunnen opvangen. Be langrijker nog was echter zijn gewijzigde strijdmethode. „Ik ben midden op de kasseien stroken gaan rijden. Niet meer op het kantje, want ik was echt bang om te vallen". Raas, die in deze contreien een paar jaar geleden een uiterst pijnlijke en hardnekkige rugblessure op liep, zag zijn nieuwe aanpak beloond. Hij reed maar een keer lek. Maar dat gebeurde in de beginfase van de strijd in de „Hel van het Noorden" en werd hem dus niet fataal. Sterke winnaar Met Jan Raas kreeg Parijs- Roubaix een sterke winnaar. De enige die misschien even eens aanspraak op deze triomf had kunnen maken was Ber nard Hinault. De Breton toon de zich onverwacht weer eens het allesvernietigende „beest". Kilometers lang sleurde hij aan de leiding van de kopgroep. Eddy Merckx, de oude mees ter, had desondanks kritiek op de Fransman. „Hij reed fantas tisch en defensief gezien gran dioos. Hij verzuimde evenwel een offensieve daad te stel len". Roger de Vlaminck, sa men met Hinault en Moser voor de start de grote favoriet, had er eveneens geen moeite mee te erkennen dat Hinault wederom een grootse inspan ning had geleverd. „Dank zij hem kregen de sub-toppers ditmaal geen kans. Hinault liet de vedetten zien, hoe er moest worden gekoerst". De „Hel van het Noorden" met het door ruim 50 kilometer kasseiwegdek door de renners zo gevreesde kale en stoffige landschap, gaf inderdaad weer een wielerstrijd van het hoog ste niveau te zien. Vanaf het begin werd er gereden. Eerst togen Bonnet en Heine op avontuur. Later was het Serge Demierre die de Zwitserse wie- Ieropstanding wederom gestal te gaf. Ruim 40 kilometer voor het einde, toen zich nog slechts een dertigtal dapperen in de voorste linies ophield, kwam het gevecht op de kas seien in een beslissende fase. Steeds hoger Terwijl de stofwolken steeds hoger opdwarrelden en het zicht met de minuut slechter werd, bleek er ditmaal voor Moser en De Wolf geen eer te zijn weggelegd. De Italiaan, drievoudig winnaar van deze monsterlijke 270 kilometer lan ge tocht, kreeg een gebroken achterwiel en kon zijn illusies vergeten. De Wolf mopst bin nen vijf kilometer met drie lek ke banden afrekenen en was eveneens kansloos. Wellicht had hij er goed aan gedaan te luisteren naar zijn vriend De Vlaeminck, die zich wel hand haafde. Monsieur Paris-Rou- baix - een eretitel verworven na vier zegepralen - had zich speciale tubes aangeschaft. Banden, waarin een bepaalde vloeistof was gespoten, zodat de kans op lekrijden minimaal was. Jan Raas was daarvan trouwens op de hoogte, maar voelde er niet voor om een ex periment aan te gaan. „De banden worden na een paar uur keihard. Als je op een kan tje komt, dan kunnen de zij kanten om de band het alsnog begeven. Je moet een acro baat zijn om dat te voorko men. Dat is wel iets voor De Vlaeminck maar niet voor mij. Ik moet echter toegeven dat het loopvlak er wel hardèr door wordt". Het mocht ook De Vlaeminck echter niet ba ten. Hij kwam gewoon kracht te kort om het spel tot het ein de vol te houden. Grote snelheid Dat kwam mede door de tak- tiek van Peter Post. Ongeveer 25 kilometer voor het einde sprong Ludo Peeters uit de kopgroep weg. Daarin bevon den zich op dat moment nog zo'n elf man. Terwijl Peeters met grote snelheid in de rich ting van Roubaix koerste, ver richtte Jan Raas het werk van een knecht. Heel even zag het er naar uit dat dit aftoppen van- de laatste rivalen Peeters aan de zege zou helpen. Uiteinde lijk pakte het evenwel anders uit. Hinault haalde Peeters per-' soonlijk terug. Vandenbroucke, Kelly (beiden lek) en Kuiper (gelost) maakten dat niet meer mee. Voor laatstgenoemde een trieste zaak. Kuiper reed sterk, zat de hele wedstrijd constant bij de eerste vijf, maar kreeg tijdens de ravitailering door een blunder van een verzorger zijn etenszakje niet aangereikt. En met een lege maag was het ook in Frankrijk slecht koer sen. Toen hij dan ook later door een lekke band werd ge troffen, ontbrak de macht om terug te komen. Hij zag daar door ook niet hoe majestueus Raas de strijd in zijn voordeel beslechtte. PETER VAN PUTTEN BOEDAPEST De disco klanken van Teach-ln en Babe tijdens de opening van de dertiende Europese kampioenschappen heb ben de Nederlandse tafel tennisspelers en -speel sters allerminst in een swingend ritme gebracht. De damesploeg verkeert in de Hongaarse hoofdstad door drie achtereenvol gende nederlagen in acute degradatiezorgen, die geenszins verlicht werden door de zege op een ern stig verzwakt Joegoslavië. De heren staan er evenmin rooskleurig voor. De pro motiekansen naar de eer ste categorie werden ern stig verstoord door de on- benulige nederlaag tegen Turkije. Het is een veeg teken, dat het spelpeil bij de heren, met uitzondering van Henk van Spanje, niet bepaald hartverwarmend is. In het Nederlands kamp maakt men zich grote zorgen over Bettine Vriesekoop. Zij maakte In het openingsweekeinde to taal geen sterke indruk. Door verlies tegen Hellmann, Ham- mersley en Popova werden de nederlagen tegen Zweden (1— 3), Engeland (23) en de Sov jet-Unie (03) onafwendbaar. Ongerustheid over Vriesekoop was er zeker na de onthutsen de nederlaag tegen de Zweed se Hellman, die sedert 1977 niet meer op een succesje te gen Vriesekoop kon bogen en de Russin Popova, die daar al drie jaar van verstoken was. Al vormde het duel tegen de kampioene uit de Spvjet-Unie een stukje ware propaganda voor het vrouwelijke tafelten nis. Vooral In de derde game groeide de strijd' uit tot een spectaculair treffen, waarin beide rivalen elkaar tot 16—16 geen duimbreed toegaven. In de slotfase scoorde de onfor tuinlijke Vriesekoop geen punt meer, hetgeen haar derde ver- liespartij betekende. Daarvoor had zij verloren van Jill Ham- mersley. De onverwachte nederlagen- reeks nam Vriesekoop zelf on gewoon luchtig op. „Ik ben nog niet in vorm, maar het gaat met de dag beter", sprak zij zichzelf na het duel tegen de Sovjet-Unie moed in. Die uit spraak kreeg enigszins gestal te in de vierde wedstrijd tegen Joegoslavië. Vriesekoop ope reerde in de partij tegen Bran ca Batlnlc bijna ouderwets. Met 21—7, 21—11 vijzelde zij haar zelfvertrouwen danig op en had zij fors aandeel in de De Nederlandse Steffien van Gennip geconcen treerd aan de opslag. eerste overwinning: 3->-1. Ove rigens kwamen de Joegoslaven zwak aan de start. De twee beste speelsters Perkucin (blessure) en Palatinus (beval ling) bleven thuis. Bij de heren was het spel op de eerste dagen allerminst van klasse. Alleen de tot kopman gepromoveerde Henk van Spanje vormt daarop een uit zondering. De 17-jarige debu tant sleepte tegen Zwitserland hoogst persoonlijk de zwaar bevochten openingsoverwin ning (S—4) uit het vuur door drie winstpartijen. Tegen Tur kije. een ontwikkelingsland op tafeltennisgebied, werd hij voor de eerste keer in zijn in terlandscarrière met verlies ge confronteerd en prompt gaf Nederland de punten uit han den: 35. Vooral, omdat René Hijne en Ron van Spanje, zoals eerder Anne Vlieg tegen de Zwitsers, niet in staat waren het simpele spel van de tegen standers te ontrafelen. De ne derlaag had tot gevolg dat het herenteam vandaag tegen Ita lië fors zal moeten uithalen om nog in aanmerking te komen voor promotie. JBAIX In de interna- ale wielerwereld werd yo° eren orde op zaken ge- in 1. De vedetten, die zich nd aatste weken door de irdoi toppers hadden laten r. ui,eloren, wensten In de lie k Inginne-klassieker Pa- Jrt. I Roubaix dit spel niet ier te dulden. Op de ie ieien van het Noord- zat( se land waar In het -2 ïden al zo vaak ge- d edenis was geschre- werd onderstreept dat alleen de allergroot- van het metier een e rol konden spelen, ^hoogste eer was dit- jno p j weggelegd voor Jan .De Zeeuw, die de :e tijd de nodige fy- e problemen had ge el en veel gewicht had inkerjoren, maakte op in- cwekkende wijze zijn n van klassiekerkoning j. Hoewel de vorm niet baal was, bleek hij itaal toch tot de aller- ksten te behoren. Drie appe neter voor het einde bez0>ng hij weg uit het tot van* kandidaten voor de gereduceerde kop- ep en arriveerde geheel Deen aan de eindstreep. Mör Je si nder opgebracht. Raas, die In de loop der jaren als kopman al niet minder dan elf klassiekers op zijn naam had gebracht - de Omloop van het Volk niet eens meegeteld! - kon dit sei zoen zijn draai maar niet vin den. Griep en een maagstoor nis ondermijnden zijn conditie dermate, dat hij geen moment echt de hem toebedachte rol kon spelen. Door die fysieke ellende werd tevens veel ge wicht verloren, waardoor hij kracht te kort kwam. Medicij nen konden echter niet worden genomen - hij zou ongetwijfeld problemen hebben kunnen krijgen bij de dopingcontrole - en dus moest hij zijn werk schema aanpassen. Door de nood gedwongen werd er min der gekoerst. Na elke wedstrijd werd tenminste een dag rust ingelast. Voor het zelfvertrou wen was dat echter geen goe de zaak. Met enige ongerust heid werd dan ook door de di rekte omgeving toegezien hoe Raas veranderde. Bijna stil De anders altijd opvliegende, nerveuze coureur werd ineens een rustige, bijna stille m&n die weinig van zich deed horen. Barstte hij vroeger vaak uit in scheldpartijen, nu kropte hij al les op. Achteraf bleek dat alle maal geen fatale uitwerking te hebben. Raas bleek duidelijk goed over zijn situatie te heb ben nagedacht. „Ik kon ner veus worden of rustig blijven. Ik koos voor het laatste, maar dat was niemand van mij ge-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13